Emisja Saga rodów będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 2 lutego 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): O historii rodu Dzieduszyckich opowiadają prof. Kazimierz Karolczak autor książki "Dzieduszycki dzieje rodu", Izbela Dzieduszycka, Katarzyna Herbert, Krystyna Dzieduszycka.
Czas trwania: 19min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): W programie historia rodu Cierniewskich. Konstanty Cierniewski pracował w Niemczech i we Francji, był majstrem budowlanym, pochodził z Krotoszyna. Ożenił się z Marią z domu Leczykiewicz ze znanej rodziny kołodziejów. Mieli siedmioro dzieci, w tym Mieczysława. Mieczysław Cierniewski, uczestnik wojny, pracował w fabryce cukierków. Ożenił się z Felicją Konieczną. Mieli troje dzieci. Andrzej Cierniewski - artysta muzyk, jeden z ciekawszych wokalistów nagrał kilkadziesiąt płyt, zdobywca złotej płyty. Tworzył i koncertował w Stanach i w Polsce. Na jego koncerty przychodzą tłumy. Ma dwie córki i dwóch wnuków.
Czas trwania: 18min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Historia rodu Lutosławskich sięga XIII wieku. Naziwsko rodu wywodzi się od małej wsi Lutosławice. O historii rodu opowiada wybitny polski fizyk prof. Krzysztof Meissner.
Czas trwania: 18min. / 2015 / magazynEmisja Saga rodów miała miejsce:
Opis (streszczenie): O historii Rodu Trauguttów, z którego wywodzi się przywódca powstania styczniowego wypowiada się dr Krzysztof Jabłonka z Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Aleksandra Biniszewska z Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich.
Czas trwania: 16min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Historia rodziny Gaszyńskich sięga XIII wieku. O historii rodu wypowiadają się Marek Gaszyński i Anna Gaszyńska.
Czas trwania: 19min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Maria Konopnicka była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Jej rodzice w 1841r. zamieszkali w Suwałkach w domu przy dzisiejszej ul. Kościuszki 31. W 1849 r. , kiedy Maria miała siedem lat, Wasiłowscy przenieśli się do Kalisza i zamieszkali na Warszawskim Przedmieściu. Matka Marii zmarła w 1854 r. i została pochowana na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu. Ojciec był prawnikiem, obrońcą Prokuratorii Generalnej i patronem Trybunału Cywilnego, znawcą i miłośnikiem literatury. Wychowywał córki w tradycji chrześcijańskiej, bez kobiecego wpływu. Atmosfera powagi, żarliwego patriotyzmu i surowych nauk moralnych miała duży wpływ na Marię. W latach 1855 - 1856 uczyła się z siostrą na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie i tam zetknęła się z Elizą Pawłowską, późniejszą Orzeszkową. Przyjaźń ich, scementowana wspólnymi zainteresowaniami literackimi, przetrwała całe życie Marii. Na temat historii rodu wypowiada się Joanna Modrzejewska, prawnuczka Marii Konopnickiej.
Czas trwania: 18min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Cykl programów historycznych pokazujących losy polskich rodów.
Czas trwania: 18min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Historia rodziny, która ma Kresowe korzenie. Głównym bohaterem jest Henryk Zbierzchowski, bard Lwowa, o którym opowiada wnuk mieszkający w Londynie. Spotkanie z Ewą Mączewską z podwarszawskiego Brwinowa, wnuczką Zbierzchowskiego. W programie znalazły się liczne pamiątki.
Czas trwania: 18min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Rodzice Ryszarda Kaczorowskiego pochodzą z różnych stron. Jego małą ojczyzną stał się Białystok. Pasją prezydenta było harcerstwo. Brał czynny udział w walkach w czasie II wojny światowej. Był aresztowany przez NKWD. Przeszedł szlak bojowy z gen. Andersem pod Monte Cassino. Był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. O historii rodu opowiadają: Jadwiga "Jagoda" Kaczorowska - córka Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska - żona Ryszarda Kaczorowskiego, Wanda Kaczorowska - wnuczka, Jan Józef Kasprzyk - prezes Związku Piłsudczyków, Gniewomir Rokosz - Kuczyński - dyr. Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej Samorządu Terytorialnego.
Czas trwania: 19min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Ród Sieradzkich - stara, rzemieślnicza rodzina pochodząca z Warszawy. O historii rodu opowiada Zygmunt Sieradzki.
Czas trwania: 19min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Ród Brun jest pochodzenia niemieckiego. O historii rodu opowiadają Fryderyk Brun i Paweł Brun.
Czas trwania: 20min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Saga Zakrzeńskich Zakrzeńscy byli właścicielami majątku Podedworze. Z tej rodziny wywodzi się aktor Janusz Zakrzeński, który zagrał kilkaset ról, ale najbardziej jest znany z roli Piłsudskiego. Janusz Zakrzeński zginął 10 kwietnia2010 roku pod Smoleńskiem. W programie wzbogaconym o fotografie z rodzinnych albumów aktor opowiada o swoich przodkach,
Czas trwania: 17min. / 2009 / magazynOpis (streszczenie): O komediopisarzu Aleksandrze Fredrze opowiada prapraprawnuk Maciej Szeptycki. W programie znalazły się fotografie rodzinne Fredry nigdy wcześniej niepublikowane. Rodzina stara się o wybudowanie Domu Komedii, który spełniałby rolę edukacyjną.
Czas trwania: 19min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Łukasz Ciepliński pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych, jego przodkowie angażowali się w powstanie styczniowe i listopadowe. Kształcił się w szkole dla podchorążych, do wybuchu wojny służyłw 62. pułku piechoty. W kampanii wrześniowej walczył w Warszawie i Kampinosie. Odznaczył się niezwykłąwalecznością. Brał udział w akcji Burza - wyzwalaniu Rzeszowa. W 1945 związał się ze StowarzyszeniemWolność i Niezawisłość. Walczył w podziemiu w organizacjach antykomunistycznych. 14.11.1950 został skazany na wielokrotną karę śmierci, Wyrok wykonano 1.03.1951 przez strzał w tył głowy. O jego historii opowiadają ks. Józef Roman Maj, Jerzy Nowicki, Tadeusz Pawlicki.
Czas trwania: 18min. / 2016 / magazynSaga rodów można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Warszawa, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: