W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Saga rodów
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Saga rodów miała miejsce:
Opis (streszczenie): Maria Konopnicka była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Jej rodzice w 1841r. zamieszkali w Suwałkach w domu przy dzisiejszej ul. Kościuszki 31. W 1849 r. , kiedy Maria miała siedem lat, Wasiłowscy przenieśli się do Kalisza i zamieszkali na Warszawskim Przedmieściu. Matka Marii zmarła w 1854 r. i została pochowana na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu. Ojciec był prawnikiem, obrońcą Prokuratorii Generalnej i patronem Trybunału Cywilnego, znawcą i miłośnikiem literatury. Wychowywał córki w tradycji chrześcijańskiej, bez kobiecego wpływu. Atmosfera powagi, żarliwego patriotyzmu i surowych nauk moralnych miała duży wpływ na Marię. W latach 1855 - 1856 uczyła się z siostrą na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie i tam zetknęła się z Elizą Pawłowską, późniejszą Orzeszkową. Przyjaźń ich, scementowana wspólnymi zainteresowaniami literackimi, przetrwała całe życie Marii. Na temat historii rodu wypowiada się Joanna Modrzejewska, prawnuczka Marii Konopnickiej.
Czas trwania: 18min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): O historii Rodu Trauguttów, z którego wywodzi się przywódca powstania styczniowego wypowiada się dr Krzysztof Jabłonka z Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Aleksandra Biniszewska z Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich.
Czas trwania: 16min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Historia rodziny, która ma Kresowe korzenie. Głównym bohaterem jest Henryk Zbierzchowski, bard Lwowa, o którym opowiada wnuk mieszkający w Londynie. Spotkanie z Ewą Mączewską z podwarszawskiego Brwinowa, wnuczką Zbierzchowskiego. W programie znalazły się liczne pamiątki.
Czas trwania: 18min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Rodzice Ryszarda Kaczorowskiego pochodzą z różnych stron. Jego małą ojczyzną stał się Białystok. Pasją prezydenta było harcerstwo. Brał czynny udział w walkach w czasie II wojny światowej. Był aresztowany przez NKWD. Przeszedł szlak bojowy z gen. Andersem pod Monte Cassino. Był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. O historii rodu opowiadają: Jadwiga "Jagoda" Kaczorowska - córka Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska - żona Ryszarda Kaczorowskiego, Wanda Kaczorowska - wnuczka, Jan Józef Kasprzyk - prezes Związku Piłsudczyków, Gniewomir Rokosz - Kuczyński - dyr. Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej Samorządu Terytorialnego.
Czas trwania: 19min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Ród Sieradzkich - stara, rzemieślnicza rodzina pochodząca z Warszawy. O historii rodu opowiada Zygmunt Sieradzki.
Czas trwania: 19min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Ród Brun jest pochodzenia niemieckiego. O historii rodu opowiadają Fryderyk Brun i Paweł Brun.
Czas trwania: 20min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Saga Zakrzeńskich Zakrzeńscy byli właścicielami majątku Podedworze. Z tej rodziny wywodzi się aktor Janusz Zakrzeński, który zagrał kilkaset ról, ale najbardziej jest znany z roli Piłsudskiego. Janusz Zakrzeński zginął 10 kwietnia2010 roku pod Smoleńskiem. W programie wzbogaconym o fotografie z rodzinnych albumów aktor opowiada o swoich przodkach,
Czas trwania: 17min. / 2009 / magazynOpis (streszczenie): O komediopisarzu Aleksandrze Fredrze opowiada prapraprawnuk Maciej Szeptycki. W programie znalazły się fotografie rodzinne Fredry nigdy wcześniej niepublikowane. Rodzina stara się o wybudowanie Domu Komedii, który spełniałby rolę edukacyjną.
Czas trwania: 19min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Łukasz Ciepliński pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych, jego przodkowie angażowali się w powstanie styczniowe i listopadowe. Kształcił się w szkole dla podchorążych, do wybuchu wojny służyłw 62. pułku piechoty. W kampanii wrześniowej walczył w Warszawie i Kampinosie. Odznaczył się niezwykłąwalecznością. Brał udział w akcji Burza - wyzwalaniu Rzeszowa. W 1945 związał się ze StowarzyszeniemWolność i Niezawisłość. Walczył w podziemiu w organizacjach antykomunistycznych. 14.11.1950 został skazany na wielokrotną karę śmierci, Wyrok wykonano 1.03.1951 przez strzał w tył głowy. O jego historii opowiadają ks. Józef Roman Maj, Jerzy Nowicki, Tadeusz Pawlicki.
Czas trwania: 18min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Bohosiewiczowie należą do grona rodzin ormiańskich, od wieków osiadłych na Bukowinie. Nazwisko podawane jest jako przykład nazwiska ormiańskiego występującego wśród nazwisk polskich, które zostało utworzone od imienia ormiańskiego Bohos czyli Paweł. Jest to nazwisko do dziś popularne w Armenii, z tym, że jego ormiańska forma brzmi Bohosjan lub Poghosjan, w zależności od tego, z której części Armenii pochodzi. Gniazdo rodziny mieściło się na początku w Kutach. Bardzo wcześnie stali się właścicielami majątków ziemskich w Baniłowie, Harasymowie, Podhajczykach, Jezierzanach, Isakowie, Krzywotułach, Skotnikach k/Lwowa, Kozinie, Hańczarowie, Milijowie, i innych. O historii rodu wypowiada się Maciej Bohosiewicz.
Czas trwania: 19min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Ród Wedlów - to znani warszawscy cukiernicy. W programie zaprezentowano działalność założyciela firmy - Karola. Emil - jeden z członków rodu - użyczył swego logo dla firmy cukierniczej. W programie występuje sistrzenica Jana Wedla - Małgorzata Jasińska.
Czas trwania: 18min. / Polska / 2000 / magazynSaga rodów można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Warszawa, TVP Historia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: