Emisja Scena muzyczna będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 listopada 2024 (Piątek) Program TV na 25 listopada 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Projekt Kora - Nieskończoność to aranżacje i remiksy istniejących utworów, ale przede wszystkim zupełnie nowe utwory, łączące w sobie pop, rock, muzykę klasyczną, osobliwe słuchowisko i awangardową alternatywę. Michał Pepol, korzystając z prywatnych, nieznanych światu, nigdy niewydanych materiałów fonograficznych Kory Jackowskiej, które otrzymał od Kamila Sipowicza, stworzył nowy wymiar muzycznego widowiska.
Czas trwania: 47min. / 2022 / koncertOpis (streszczenie): BIG BAND ŚLĄSKI to zespół niezwykle utalentowanych muzyków jazzowych, działających pod kierownictwem artystycznym Grzegorza Nagórskiego, znanych z udziału w największych koncertach i festiwalach muzycznych, laureatów licznych, prestiżowych nagród. To współtwórcy znakomitych płyt, cieszących się w środowisku jazzowym uznaniem i popularnością. Ich nazwiska stanowią gwarancję najwyższego poziomu artystycznego. Sekcję saksofonów tworzą: Daniel Bober, Jarosław Bothur, Grzegorz Czuchaj, Dawid Główczewski i Marcin Żupański. Trębacze to: Krzysztof Bukowski, Sławomir Firut, Klaudiusz Kłosek oraz Paweł Palcowski. Na puzonach grają: Piotr Krawczyk, Jakub Moroń, Karol Pistelok i Sebastian Wieczorek, a w sekcji rytmicznej znaleźli się: Michał Dziewiński (perkusja), Bogusław Kaczmar (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas, gitara basowa) oraz Mateusz Szczypka (gitara).
Czas trwania: 47min. / 2022 / koncertOpis (streszczenie): DANCE OF FIRE to pierwszy w Polsce kwartet klarnetowy specjalizujący się w muzyce folkowej. Źródłem ich inspiracji jest muzyka bałkańska, klezmerska oraz polska. Do dźwięku klarnetów dodają perkusję oraz etniczne instrumenty dęte, co tworzy unikatowe brzmienie zespołu.
Czas trwania: 44min. / 2022 / koncertOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku Sceny muzycznej wystąpi zespół Gang Tango z programem utworów Astora Piazzolli. W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin kompozytora. Założony w 2015 roku zespół Gang Tango nawiązuje stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie "Orquesta Tipica" oraz czerpie inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli - Quinteto Nuevo. Odwołuje się także charakterem do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy.
Czas trwania: 43min. / 2020 / koncertEmisja Scena muzyczna miała miejsce:
Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Sceny muzycznej zabrzmią kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach. Barbara Drazkov i Bartosz Smorągiewicz przygotowali je na fortepian preparowany, saksofony, klarnet, flety i elektronikę. Projekt powstał w ramach obchodów 50 - tej rocznicy śmierci artysty.
Czas trwania: 43min. / 2021 / koncertOpis (streszczenie): SING! OSIECKA jest wynikiem pracy nad wersją studyjną materiału, który jest wykonywany głównie w wersji symfonicznej z orkiestrami filharmonicznymi w całej Polsce. Aranżacji utworów dokonał Leszek Kołodziejski. Muzycy, którzy towarzyszą artystce są wybitnymi, polskimi instrumentalistami i muzykami sesyjnymi.
Czas trwania: 49min. / 2022 / koncertOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku "Sceny Muzycznej" wystąpi Trio Jazzowe Marcina Maseckiego.
Czas trwania: 40min. / 2020 / koncertOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku Sceny Muzycznej Gośćmi są wybitni instrumentaliści - Janusz Olejniczak i Łukasz Długosz. Artyści zaprezentują między innymi utwory wspaniałych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.
Czas trwania: 39min. / 2021 / koncertOpis (streszczenie): Kolejny odcinek Sceny muzycznej poświęcony będzie Fryderykowi Chopinowi. W październiku 2020 miała odbywać się XVIII edycja prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpi w nim wybitny pianista Leszek Możdżer. To właśnie jazzowe "Impresje" Możdżera są jednymi z najbardziej znanych współczesnych reinterpretacji dzieł Chopina.
Czas trwania: 42min. / 2020 / koncertOpis (streszczenie): W każdy sobotni wieczór zaprasza widzów na koncert ze studia TVP Kultura. Goście opowiedzą o swojej twórczości i zaprezentują ją przed publicznością. Na scenie pojawią się artyści prezentujący nowe zjawiska na polskiej scenie artystycznej.
Czas trwania: 44min. / 2021 / koncertOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku "Sceny muzycznej" wystąpi Duo Karolina Mikołajczyk (skrzypce) & Iwo Jedynecki (akordeon). To jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Wiele utworów zyskuje w interpretacji duetu nowe, oryginalne brzmienie, dzięki transkrypcjom na akordeon autorstwa Iwa Jedyneckiego. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Bogaty repertuar duetu obejmuje kompozycje minionych epok do baroku włącznie.
Czas trwania: 39min. / 2020 / koncertOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku "Sceny muzycznej" wystąpi Grzegorz Tarwid - pianista i kompozytor. Uczył się u mistrzów polskiej pianistyki jazzowej: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by następnie przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską szkołą improwizowaną. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Marcinem Maseckim czy Janem Młynarskim. Współtworzy: autorski kwartet z Maciejem Kądzielą, Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą, trio Sundial z Wojciechem Jachną i Albertem Karchem, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Sprzedam z Maciem Morettim i Jędrzejem Łagodzińskim oraz Sextet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2020 roku był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie Spatif. W "Scenie Muzycznej" wykona na fortepianie i syntezatorze solowe, mocno improwizowane utwory.
Czas trwania: 46min. / 2020 / koncertOpis (streszczenie): Projekt Kora - Nieskończoność to aranżacje i remiksy istniejących utworów, ale przede wszystkim zupełnie nowe utwory, łączące w sobie pop, rock, muzykę klasyczną, osobliwe słuchowisko i awangardową alternatywę. Michał Pepol korzystając z prywatnych, nieznanych światu, nigdy nie wydanych materiałów fonograficznych Kory Jackowskiej, które otrzymał od Kamila Sipowicza, stworzył nowy wymiar muzycznego widowiska.
Czas trwania: 4min. / 2022Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku "Sceny muzycznej" wystąpi Kwaśny Deszcz. Zespół jest jednym z laureatów konkursu Jazz Juniors 2019; muzycy zdobyli 3. miejsce oraz nagrodę specjalną TVP, której częścią jest koncert w TVP Kultura. Kwaśny Deszcz to trio, w skład którego wchodzą przedstawiciele młodej, niezależnej sceny jazzowej. Zespół tworzą muzycy z Poznania: Kacper Krupa (saksofon tenorowy), Piotr Cienkowski (kontrabas) oraz Stanisław Aleksandrowicz (perkusja). Grają muzykę przeciwstawiającą się mainstreamowi, kreując własne charakterystyczne brzmienie.
Czas trwania: 42min. / 2020 / koncertOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku "Sceny muzycznej" wystąpi Brass Federacja. To rasowy brass - band, czyli zespół dęty, złożony z dwóch trąbek, dwóch puzonów, barytonu marszowego, suzafonu i perkusji. Brass Federacja powstała w 2011r. i wzorem amerykańskich brassbandów wykonuje muzykę niezwykle energetyczną i dynamiczną. Początek 2021 roku to czas wydania drugiej płyty zespołu.
Czas trwania: 42min. / 2020 / koncertOpis (streszczenie): Warsaw Harmony to nowy muzyczny projekt, zakładający różnoraką i nie do końca dającą się zdeterminować działalność artystyczną. Punktem wyjścia jest niezwykły i wciąż zbyt mało znany repertuar, tworzony na przestrzeni wieków z myślą o instrumentach dętych. Muzycy tworzący zespół są silnie identyfikowani z nurtem tzw. muzyki dawnej lub inaczej mówiąc z wykonawstwem historycznie poinformowanym. Jakkolwiek oba hasła mogą być postrzegane zarówno jako źródło głębokich inspiracji jak i przyczynę licznych nadużyć czy nieporozumień, muzycy Warsaw Harmony, stosując głównie historyczne instrumentarium, odkrywają piękno i głębie muzyki komponowanej między innymi przez takich geniuszy jak Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart czy Ludwig van Beethoven.
Czas trwania: 12min. / 2022Opis (streszczenie): Co sprawia, że przeboje Earth, Wind & Fire brzmią tak zjawiskowo? Dlaczego James Brown porywał swą muzyką ludzi do tańca? Gdzie tkwiła magia brzmienia The Chase? Odpowiedź jest prosta w każdym z tych zespołów ważną rolę odgrywały instrumenty dęte: saksofony, puzon, tuba i trąbki, wraz ze spajającą ich brzmienie perkusją. Taki zestaw instrumentów wywodzi się z tradycji nowoorleańskich brass bandów i jest gotową receptą na niepowtarzalne, energetyczne brzmienie. Właśnie taka idea przyświecała Jakubowi Domańskiemu, założycielowi Dizzy Boyz Brass Band. Stworzył zespół występujący w typowym nowoorleańskim składzie brass bandu. Dwa saksofony, dwie trąbki, puzon, tuba i porywająca perkusja. Kilkunastu muzyków wspólnie tworzy muzykę z pogranicza funku, jazzu, popu, rocka i latino.
Czas trwania: 5min. / 2022Opis (streszczenie): Zapraszamy na koncert ze studia TVP Kultura. Na scenie pojawią się artyści prezentujący nowe zjawiska na polskiej scenie artystycznej wykonawcy zajmujący się różnymi gatunkami: od muzyki dawnej przez jazz aż do śpiewu tradycyjnego. W wielu odcinkach usłyszymy premierowe wykonania albumów i projektów muzycznych.
Czas trwania: 43min. / 2020 / koncertScena muzyczna można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: