W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Skarby architektury drewnianej UNESCO
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Skarby architektury drewnianej UNESCO miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kościół św. Michała w Binarowej pochodzi z roku 1500, a w 2003 wpisany został na listę UNESCO. Od samej góry do dołu zdobiony kolorową polichromią z XVII wieku. Prócz tego piękne ołtarze z XVII w.: główny z figurą patrona św. Michała Archanioła i boczny z cudownym obrazem Maryi. Do cennego wyposażenia należą także malowidła i sprzęty zakrystii, ambona barokowa, malowane ławy i stara chrzcielnica odszkicowana przez Wyspiańskiego. Podobnie jak inne świątynie UNESCO, kościół zabezpieczony jest przez specjalny system przeciwpożarowy, zwany FOK.
Czas trwania: 10min. / 2017Opis (streszczenie): Kościół w Lipnicy Murowanej: zachowany w całości z XV wieku, stojący w otoczeniu cmentarza. Reprezentuje jeden z najbardziej archaicznych typów kościoła gotyckiego, bez wieży. Kościół pokryty w całości polichromią: z XV i XVI wieku, a na ścianach nawy i na chórze dekoracje barokowe z motywami dekalogu i tańca śmierci. Perełką świątyni jest zachowany słup Światowida, pozostałość gontyny pogańskiej, a dziś wsparcie dla ołtarza. W kościele znajduje się stary pozytyworganowy przenośne organy.
Czas trwania: 10min. / 2017Opis (streszczenie): Kościół w Brunarach, dawna cerkiew greckokatolicka z początku XVIII wieku. Największa świątynia wpisana na listę UNESCO, tzw. cerkiew trójdzielna, kryta podwójnym gontem. W zdobieniach wnętrza widoczne wpływy kultury cerkiewnej i malarstwa Europy Zachodniej. Ikonostas i polichromiaz XVIII wieku, piękna figura Chrystusa umieszczona nad carskimi wrotami - mandylion oraz barokowy ołtarz boczny ze starym tabernakulum.
Czas trwania: 10min. / 2017Opis (streszczenie): Świątynia z XVII w. o idealnych proporcjach, uznana za modelowy i najpiękniejszy przykład architektury cerkiewnej w tym regionie. Wewnątrz zachwyca polichromia z początku XIX w. i fragmenty starego ikonostasu oraz dwie zachowane ikony. Świątynia znajduje się na terenie ziemi gorlickiej, który był w średniowieczu bardzo zagospodarowany i obfitował w bogate miasta na szlaku handlowym z Polski na Węgry, takimi jak Stary Sącz i Biecz, sama nazwa Kwiatoń została, jak głosi legenda, nadana temu miejscu przez królową Jadwigę.
Czas trwania: 10min. / 2017Opis (streszczenie): Owczary: Cerkiew prezentuje typ łemkowski, jest trójdzielna, zbudowana w połowie XVII w. Wyjątkowy jest ikonostas z początku XVIII wieku i piękne carskie wrota. Dziś to zarówno cerkiew, jak kościół katolicki, a wewnątrz podkreślają to ikony i obrazy: elementy kultury Wschodu i Zachodu. W 1995 r. świątynia zdobyła tytuł Prix Europa Nostra, jako przykład świątyni doskonale konserwowanej i zachowanej. Sękowa: kościół z roku 1520 wyróżnia się szczególnie dużą i piękną konstrukcją bryły zrębowej: można tu zobaczyć całą storczykową więźbę dachową. Kościół zrekonstruowany, po zniszczeniach I wojny światowej. Zachowały się tylko nieliczne elementy oryginalne: fragmenty polichromii, ołtarza i stara chrzcielnica.
Czas trwania: 10min. / 2017Opis (streszczenie): XV - wieczny drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim do dziś pełni funkcję kościoła parafialnego. W Dębnie ocalała prawie cała oryginalna średniowieczna substancja budowlana i wyposażenie. Najcenniejsza jest polichromia, a także ołtarze, pochodzące ze szkoły krakowskiej, oraz tabernakulumi deska z Dębna z XIII w. - ze św. Agnieszką i Katarzyną. Świątynia zbudowana jest z drzewa modrzewiowego, techniką zrębową.
Czas trwania: 10min. / 2017Opis (streszczenie): Owczary: Cerkiew prezentuje typ łemkowski, jest trójdzielna, zbudowana w połowie XVII w. Wyjątkowy jest ikonostas z początku XVIII w. i piękne carskie wrota. Dziś to cerkiew jak i kościół katolicki, a wewnątrz podkreślają to ikony i obrazy.
Czas trwania: 10min. / Polska / 2017Opis (streszczenie): Kościół w Lipnicy Murowanej zachowany w całości z XV w. stoi w otoczeniu cmentarza. Reprezentuje jeden z najbardziej archaicznych typów kościoła gotyckiego, bez wieży. Pokryty polichromią z XV i XVI w. , nawy i chór - dekoracje barokowe.
Czas trwania: 9min. / Polska / 2017Opis (streszczenie): XV - wieczny drewniany Kościół w Dębnie Podhalańskim pełni funkcję kościoła parafialnego. Ocalała prawie cała oryginalna średniowieczna substancja budowlana i wyposażenie. Najcenniejsze to polichromia, ołtarze ze szkoły krakowskiej.
Czas trwania: 10min. / Polska / 2017Opis (streszczenie): Kościół św. Michała w Binarowej pochodzi z roku 1500, a w 2003 wpisany został na listę UNESCO. Zdobiony kolorową polichromią z XVII wieku, posiada piękne ołtarze z XVII w. , główny z figurą patrona św. Michała Archanioła i boczny z cudownym obrazem Maryi.
Czas trwania: 10min. / Polska / 2017Opis (streszczenie): Kościół w Brunarach, dawna cerkiew greko - katolicka z początku XVIII wieku. Największa świątynia wpisana na listę UNESCO, tzw. cerkiew trójdzielna, kryta podwójnym gontem.
Czas trwania: 10min. / Polska / 2017Opis (streszczenie): Świątynia z XVII w. o idealnych proporcjach, uznana za modelowy i najpiękniejszy przykład architektury cerkiewnej w tym regionie. Wewnątrz zachwyca polichromia z początku XIX w. i fragmenty starego ikonostasu oraz dwie zachowane ikony.
Czas trwania: 10min. / Polska / 2017Opis (streszczenie): Kościół w Lipnicy Murowanej zachowany w całości z XV w. Stoi w otoczeniu cmentarza. Reprezentuje jeden z najbardziej archaicznych typów kościoła gotyckiego, bez wieży. Pokryty polichromią z XV i XVI w. , nawy i chór - dekoracje barokowe.
Czas trwania: 9min. / Polska / 2017Skarby architektury drewnianej UNESCO można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Katowice, TVP3 Kraków