Spór o historię godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Spór o historię w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Spór o historię będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 22 listopada 2024 (Piątek)
07:20 Zakończone  Spór o historię - Kto rządził w Rzeczypospolitej? Logo TVP Historia
Program TV na 25 listopada 2024 (Poniedziałek)
11:15 Spór o historię - Komisja Izydora Modelskiego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Niemal natychmiast po objęciu funkcji premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Naczelnego Wodza Wojska Polskiego, generał Władysław Sikorski przystąpił do rozprawy z przeciwnikami politycznymi. W nowo tworzonej armii, na wyższych stanowiskach nie zamierzał tolerować przedwojennych dowódców. Już 10 października 1939 roku powstała komisja, która miała tropić sanatorów i wskazać winnych klęski wrześniowej. Jej pracami kierował pułkownik Izydor Modelski. Jakie informacje zawierał przygotowany przez niego raport?

Czas trwania: 33min. / 2022 / debata
Reklama
Program TV na 26 listopada 2024 (Wtorek)
06:40 Spór o historię - Królewskie żony Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Roztropniej nie zawierać ani pokoju, ani rozejmu z Zakonem, lecz usunąć go z tych ziem, ażeby w pełni przyłączyć je do Korony" - miała powiedzieć w 1525 roku królowa Bona do Zygmunta I Starego i rady królewskiej. Królowej nie posłuchano, ale historia pokazała, że miała rację. Czy inne królowe miały więcej szczęścia w przekonywaniu do swoich racji? Czy w ogóle miały jakikolwiek wpływ na decyzje mężów? Jaką rolę odgrywały królowe w Rzeczypospolitej? Goście: dr Przemysław Gawron i dr Bartłomiej Dźwigała.

Czas trwania: 33min. / 2022 / debata
Program TV na 29 listopada 2024 (Piątek)
07:20 Spór o historię - Hetman Jan Zamoyski Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Jan Zamoyski - kanclerz wielki koronny i hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Doradca Zygmunta II Augusta i Stefana Batorego. "Wróg Habsburgów", który pozostawał w opozycji do Zygmunta III Wazy. Jan Zamoyski to także mecenas literatury. Założyciel Zamościa i fundator Akademii Zamojskiej. Współczesny Zamoyskiemu niemiecki historyk Matthäus Dresser mówił o nim: "I miała zaiste Polska czem się chlubić, dopóki żył ów tak wielki mówca i wódz. Po jego stracie ma państwo dostateczną przyczynę do opłakiwania swej szkody, jak długo losy nie zdarzą mu drugiego podobnego męża". Goście: prof. Dariusz Kupisz, prof. Mirosław Nagielski, dr Przemysław Gawron. Jan Zamoyski, jego pochodzenie, wykształcenie i pozycja społeczna w wieku młodzieńczym. Skąd Jan Zamoyski wziął się na dworze Zygmunta II Augusta? Jak rozpoczął swoją błyskotliwą karierę? Czym się zajmował? Jaką miał pozycję w chwili śmierci Zygmunta Augusta i jaką odegrał rolę w ustalaniu zasad wolnej elekcji po jego śmierci? Kogo poparł podczas pierwszej elekcji? Dlaczego takie miał preferencje? Jaka była jego pozycja na dworze Stefana Batorego? Jaki miał wpływ na króla? Czy jego decyzje wzmacniały, czy osłabiały Rzeczpospolitą? Co spowodowało, że tak błyskawicznie stał się magnatem? Dlaczego tak brutalnie potraktował Zborowskiego? Jak "odnalazł się" po śmierci Stefana Batorego? Kogo poparł? [Zygmunta III Wazę, siostrzeńca Zygmunta II Augusta; zwycięstwo pod Byczyną dało Zygmuntowi III Wazie polski tron]. Dlaczego i kiedy te relacje się popsuły? Fundator Zamościa i Akademii Zamoyskiej [pierwszej prywatnej uczelni w Rzeczypospolitej]. Jakim był dowódcą? Co było największym sukcesem i największą porażką? Jak ocenia Zamoyskiego historia?Goście: prof. Dariusz Kupisz, prof. Mirosław Nagielski, dr Przemysław Gawron.

Czas trwania: 31min. / 2022 / debata
Program TV na 2 grudnia 2024 (Poniedziałek)
11:35 Spór o historię - Polscy prymasi Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Temat programu: Polscy prymasi. Goście: o. prof. Paweł Zając, dr Stanisław Królak. "Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże - nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce - nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył - nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwkoNarodowi i własnej Ojczyźnie - nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej" - mówił Prymas Stefan Wyszyński, sprawujący swój urząd w powojennej Polsce. W 1953 roku komuniści aresztowali Prymasa Tysiąclecia. Spędził w więzieniu trzy lata. Jak kierowali Kościołem jego poprzednicy i następcy? Jakie mieli prawa i obowiązki? Kiedy w Kościele polskim została ustanowiona godność prymasa? Kim był pierwszy prymas? Prymas jako interrex [po śmierci Zygmunta Augusta]. Czy wszyscy "czuli się" jego podanymi? [Jak urząd prymasowski został potraktowany przez zaborców? Co na to kolejni papieże? Kto reaktywował tytuł prymasa po odzyskaniu niepodległości? Czas II wojny światowej. Znaczenie prymasów w powojennej Polsce.

Czas trwania: 30min. / 2022 / debata
Program TV na 3 grudnia 2024 (Wtorek)
06:55 Spór o historię - Polska po potopie szwedzkim Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W 1655 roku, w granice uwikłanej już w wojnę z Rosją i Kozakami Bohdana Chmielnickiego Rzeczypospolitej, wkroczyli Szwedzi. Wojska Karola X Gustawa szybko zajmowały Rzeczpospolitą. Rozpoczęła się bezprzykładna grabież i bezprawie. Łupem "wojsk Karolusa" padało wszystko, co znalazło się na ich drodze. Kościoły i pałace okradano ze zgromadzonych w nich dzieł sztuki i kosztowności. Nie gardzono przedmiotami codziennego użytku i odzieżą. Zdobyczne dobra transportowano do Szwecji. Warszawa była złupiona trzykrotnie. Katedrę na Wawelu plądrowano osiem razy. Upadały miasta, a wiele z nich już nigdy nie odzyskało swojej świetności. Śmierć dziesiątkowała mieszkańców. Wojna zakończyła się w 1660 roku podpisaniem niekorzystnego dla Polski pokoju w Oliwie. Rzeczpospolita zrzekła się większej części Inflant, uznała suwerenność Prus i zobowiązała się do zapewnienia wolności religijnej protestantom na terenie Prus Królewskich, co w przyszłości wykorzysta Brandenburgia do mieszania się w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej. Jakie jeszcze konsekwencje polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturalne miał dla Rzeczypospolitej najazd Szwedów? Czy to w "potopie szwedzkim" należy upatrywać początku upadku Rzeczypospolitej?

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
Program TV na 6 grudnia 2024 (Piątek)
07:20 Spór o historię - Zbrodnie niemieckie na Pomorzu Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Już w pierwszych tygodniach okupacji, jesienią 1939 roku Niemcy przystąpili do akcji niszczenia polskich warstw przywódczych na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Ginęli reprezentanci elity politycznej, gospodarczej i intelektualnej narodu polskiego. Grupą szczególnie znienawidzoną byli księża katoliccy. "Kto należy do narodu polskiego, musi zniknąć. Najzaszczyniejszym dla nas zadaniem jest uczynienie wszystkiego, aby każdy przejaw polskości, obojętnie jakiego rodzaju, zginął bez reszty" - mówił do volksdeutschów zwierzchnik Wolnego Miasta Gdańska Albert Forster, człowiek, który miał na sumieniu powstanie obozu koncentracyjnego w Stutthofie i zbrodnię w Piaśnicy. Co dziś wiemy o eksterminacji narodu polskiego na terenach włączonych w 1939 roku do III Rzeszy?

Czas trwania: 29min. / 2019 / debata
Program TV na 9 grudnia 2024 (Poniedziałek)
11:40 Spór o historię - Sobór Watykański I Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W grudniu 1869 roku w Watykanie rozpoczął obrady sobór ekumeniczny - pierwszy sobór zwołany bez udziału władz świeckich. Miał być odpowiedzią na wyzwania, które niósł antykościelny liberalizm, marksizm i ateizm. Obrady zostały przerwane po zajęciu Rzymu przez rewolucyjne wojska włoskie. Mimo to Sobór Watykański I przyjął dwie ważne konstytucje dogmatyczne: "Pastor aeternus" o nieomylności papieża i "De fide catholica" o relacji między wiarą i nauką. O soborze rozmawiają prof. Marek Kornat i dr Stanisław Królak.

Czas trwania: 29min. / 2023 / debata
Reklama
Program TV na 10 grudnia 2024 (Wtorek)
06:45 Spór o historię - Granice Polski po 1945 roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Polscy sojusznicy już od 17 września 1939 roku zakładali, że Polska utraci tereny wschodnie na rzecz Związku Sowieckiego. Ale nie uznali za właściwe informować o tym rząd polski. W Teheranie już wprost uzgodnili to ze Stalinem. 16 sierpnia 1945 roku, w Moskwie, Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej podpisał umowę graniczną między Polską a Związkiem Sowieckim. Ponad połowa obszaru Polski, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, stała się częścią innego państwa. W 1948 roku przebieg granicy skorygowano. Do największej poprawki granicy doszło w 1951 roku. W zamian za bogate w węgiel tzw. kolano Bugu, dostaliśmy wyczerpane z zasobów ropy naftowej tereny w Bieszczadach. Granica z Czechosłowacją powróciła do stanu sprzed 1938 roku. Konflikt o Kotlinę Kłodzką został rozstrzygnięty po myśli Polski. Ale układ graniczny z Czechosłowacją został podpisany dopiero w 1958 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej formalnie nieuregulowana była kwestia granicy zachodniej. Alianci odrzucali granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. Ostatecznie o przebiegu granicy zdecydował Stalin. Ale w 1945 roku linia graniczna na Odrze nie została przez aliantów uznana za zachodnią granicę Polski. Dlaczego tak się stało?

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
Program TV na 13 grudnia 2024 (Piątek)
07:20 Spór o historię - Stan wojenny Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią" - informował Polaków w niedzielny ranek 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski, zapowiadając wprowadzenie stanu wojennego. Co według władzy upoważniało do podjęcia takich kroków? Kiedy w niedzielę rano 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski informował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego, od kilku godzin na ulicach polskich miast stały już czołgi. Ulice patrolowały wojsko i milicja. O północy żołnierze i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, w tym Służby Bezpieczeństwa, rozpoczęli operację Jodła. Opanowane zostały ośrodki radia i telewizji. Już pierwszego dnia stanu wojennego do więzień trafiło blisko 3, 5 tysiąca działaczy Solidarności i innych opozycjonistów. W sumie przez obozy internowania przeszło około 10 tysięcy osób. Przez niemal miesiąc nie działały telefony miejskie. Wprowadzono godzinę milicyjną. Początkowo obowiązywała od godziny 22 do 6 rano. Dopiero w marcu 1982 roku przywrócono połączenia międzymiastowe. Jednak w słuchawkach słychać było komunikat, że rozmowa jest kontrolowana. Kilkaset kluczowych zakładów pracy, między innymi kopalnie, huty, kolej, radio, telewizja, porty i szpitale zostało zmilitaryzowanych. Stan wojenny na wiele lat odsunął zmiany systemowe w Polsce i w całym bloku wschodnim. Kosztował życie dziesiątek osób i to nie tylko ofiar milicyjnych kul, ale też ludzi, do których na przykład wskutek wyłączenia telefonów nie mogła dojechać pomoc lekarska. Okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jego przebieg nadal budzą gorące dyskusje i spory. Kwestie do poruszenia w dyskusji: stan wojenny, czyli co? Definicja. Czy działania gen. Jaruzelskiego można nazwać "wojskowym zamachem stanu"? Jaki był status wojska w ówczesnej Polsce? Czy była nad nim "partyjna czapka"? Jakie były podobieństwa i różnice relacji między wojskiem i partią w Polsce a w ZSRR i innych krajach totalitarnych? Co zyskiwał gen. Jaruzelski, wprowadzając stan wojenny? Jaka była rola PZPR we wprowadzeniu stanu wojennego? Jak "przewodnia siła narodu" odnalazła się w nowej sytuacji? Co by mogło nastąpić, gdyby "Solidarność" była uprzedzona o planach władz i gotowa do oporu? Czy nikt z władz "Solidarności" nie wiedział o groźbie wprowadzenia stanu wojennego? Jakie były możliwe inne scenariusze rozwoju wydarzeń w grudniu 1981 roku? Wielu ludzi "Solidarności" było zdania, że władza nie uderzy. Czy strategia otwartej walki [jak w kopalni "Wujek"] miała szanse powodzenia? Czy nie należało od razu postawić na bierny opór i konspirację?

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
Program TV na 16 grudnia 2024 (Poniedziałek)
11:35 Spór o historię - Wysiedlenia z Kresów Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Jedną z najważniejszych kwestii po zakończeniu II wojny światowej było ustalenie nowych granic. Alianci decydowali o tym podczas kolejnych konferencji pokojowych. Wskutek decyzji, jakie zapadły w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, Polska straciła niemal połowę terytorium na wschodzie. Rekompensatą za tę stratę miały być tzw. Ziemie Odzyskane, czyli Dolny Śląsk, Pomorze, Warmia i Mazury. Przesunięcie granicy wiązało się z przesiedleniem ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie. Pierwsza, tak zwana repatriacja ze Związku Sowieckiego miała miejsce w latach 1944 - 1946. Druga odbyła się w latach 1955 - 1959. Czym była w istocie tak zwana repatriacja? Na jakich podstawach prawnych odbywało się przesiedlenie Polaków? Skąd - oprócz Kresów Wschodnich - przyjeżdżali Polacy na Ziemie Zachodnie?

Czas trwania: 30min. / 2019 / debata
Program TV na 17 grudnia 2024 (Wtorek)
06:45 Spór o historię - Powstania śląskie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kwestia przynależności Górnego Śląska do Polski lub do Niemiec podnoszona była podczas obrad konferencji pokojowej w Wersalu. Brytyjski premier David Lloyd George miał wówczas powiedzieć, że oddać w ręce Polaków przemysł Śląska, to jak wkładać w łapy małpy zegarek. Ostatecznie zdecydowano, że na spornym terytorium przeprowadzony zostanie plebiscyt. Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się, czy Górny Śląsk ma należeć do Polski, czy do Niemiec. Rozwiązanie nie zadowoliło ani Polaków, ani Niemców. Odpowiedzią na niemieckie represje był strajk, a po nim wybuch powstania 17 sierpnia 1919 roku. Po 10 dniach powstanie upadło. Rok później, w sierpniu wybuchło drugie powstanie śląskie. W marcu 1921 roku na spornym terytorium odbył się plebiscyt. Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu niemal całego obszaru Niemcom. Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki. W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trwające dwa miesiące trzecie powstanie śląskie. W jego rezultacie Polska uzyskała znacznie większy obszar Górnego Śląska aniżeli pierwotnie przewidywano.

Czas trwania: 30min. / 2019 / debata
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Spór o historię. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Spór o historię w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Spór o historię.

Poprzednie emisje Spór o historię w telewizji

Emisja Spór o historię miała miejsce:

2024-11-22 07:20 Spór o historię - Kto rządził w Rzeczypospolitej? Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Temat programu: Kto rządził w Rzeczypospolitej? "Król w Polsce ma tyle władzy, ile da mu własna zręczność i rozum" - pisał pod koniec XVI wieku Giovanni Botero, włoski jezuita, historyk i pisarz polityczny epoki kontrreformacji, w dziele "Relationi universali". Kilka lat wcześniej, podczas pierwszej wolnej elekcji, w 1573 roku przyjęte zostały artykuły henrykowskie. Określały one prawa i obowiązki królów Rzeczypospolitej. Czym różniły się one od tych przysługujących wcześniejszym władcom dynastycznym? Jaką władzę w istocie sprawowali polscy królowie? Goście: prof. Andrzej Rachuba, dr Przemysław Gawron, dr Jacek Kordel.

2024-11-19 06:40 Spór o historię - Hetmani polscy Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Hetman wielki jest zastępcą króla na wojnie: prowadzi wojsko, wyznacza miejsca obozów, urządza szyki, daje hasło do boju lub odwrotu, czuwa nad żywnością wojska, ustanawia ceny na targowiskach obozowych, przestrzega sprawiedliwości miary i wagi, i winowajców karze. Hetman zaś polny jest jakby dodanym od króla namiestnikiem hetmana wielkiego, do niego należą czaty, szpiegi i żywność" - pisał w XVI wieku Marcin Kromer. Jakie jeszcze obowiązki spoczywały na hetmanach? Jak zmieniały się one w ciągu wieków? Goście: prof. Dariusz Kupisz, dr Zbigniew Hundert, Zamek Królewski w Warszawie i dr Tomasz Szwaciński, Biblioteka Narodowa.

Czas trwania: 31min. / 2022 / debata
2024-11-18 11:40 Spór o historię - Krym: kłująca zadra Rzeczypospolitej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Wieczna sromota i nienagrodzonaSzkoda, Polaku! Ziemia spustoszonaPodolska leży, a pohaniec sprosny, Nad Niestrem siedząc, dzieli łup żałosny!" - pisał prawdopodobnie w 1575 roku Jan Kochanowski w "Pieśni o spustoszeniu Podola". Tatarzy, podczas trwającego u nas bezkrólewia, uprowadzili wówczas według jednego ze źródeł 55 tysięcy jasyru. Dlaczego Rzeczpospolita nie mogła uporać się z Tatarami przez kilka wieków najeżdżającymi jej ziemie?

Czas trwania: 30min. / 2022 / debata
2024-11-15 07:25 Spór o historię - Warna 1444 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 16 kwietnia 1945 roku rozpoczęła się Operacja Berlińska. Uczestniczyła w niej między innymi dowodzona przez gen. Karola Świerczewskiego 2. Armia Wojska Polskiego. Licząca 90 tysięcy żołnierzy jednostka miała osłaniać lewe skrzydło 1. Frontu Ukraińskiego. Jednak Świerczewski zdecydował, aby szybko opanować Drezno. Kiedy część oddziałów podeszła pod miasto, 21 kwietnia, w powstałą na ich tyłach lukę w rejonie Budziszyna - weszły silne niemieckie ugrupowania pancerne. Uderzenie niemieckie doprowadziło do rozcięcia ugrupowania 2. Armii na pół i zagłady licznych jednostek. Zawiodło dowodzenie. Dopiero kosztem wielkich strat udało się ustabilizować linię frontu. Bitwa Budziszyńska zakończyła się pyrrusowym zwycięstwem oddziałów polsko - sowieckich. Podawane oficjalnie straty 2. Armii porażały. Poległo blisko 5 tys. żołnierzy. Niemalże 3 tysiące uznano za zaginionych. Rannych było ponad 10 tysięcy. 2 Armia straciła co piątego żołnierza.

Czas trwania: 32min. / 2022 / debata
Reklama
2024-11-12 06:40 Spór o historię - Inkorporacja Mazowsza Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Mazowsze od czasów rozbicia dzielnicowego było suwerennym państwem. Na tronie zasiadali potomkowie Konrada Mazowieckiego. W 1526 roku zmarł ostatni z Piastów tej linii - Janusz. Po trzech latach, w 1529 roku, Mazowsze stało się częścią Królestwa Polskiego. Dyskutują: prof. Janusz Grabowski i prof. Wojciech Iwańczak.

Czas trwania: 31min. / 2022 / debata
2024-11-08 07:20 Spór o historię - Pogrzeby polskich królów Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 7 lipca 1572 roku zmarł w Knyszynie król Zygmunt II August. W sporządzonym dwa miesiące wcześniej testamencie wyraził wolę, aby jego pogrzeb był skromny. Ostatniego z Jagiellonów pochowano jednak bardzo uroczyście. Jesienią 1572 orszak z trumną króla wyruszył w stronę Warszawy, a stamtąd do Krakowa. Tu w lutym 1574 roku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Czy przebieg uroczystości pogrzebowych ostatniego Jagiellona jest typowy dla pogrzebów królewskich? Jak chowano innych władców Polski? Ostatni król Polski miał trzy pogrzeby: pierwszy i ostatni był wyjątkowo okazały, godny władcy, środkowy natomiast odbył się w tajemnicy? Czy to jedyny polski władca, jakiemu taki los przypadł w udziale? [Drugi pogrzeb: 14 lipca 1938 r. prochy ostatniego polskiego króla złożono w kościele w Wołczynie]. Zaczęło się też dość osobliwie - na pogrzebie księcia Władysława Hermana. Gall, wspominając o pogrzebie 2 czerwca 1102 r. , pisze, że arcybiskup gnieźnieński przez pięć dni odprawiał w Płocku egzekwie, nie śmiejąc pochować księcia przed przybyciem synów: Zbigniewa i Bolesława. Zanim doszło do złożenia ciał do grobu, między braćmi doszło do walki o skarb i królestwo. Szczęśliwie udało się ich na ten czas pogodzić. I tu pytanie: czy tak też często bywało? Władysław Łokietek - pierwszy władca, który spoczął na Wawelu, gdzie wcześniej chowano polskich władców? Pierwszy i szczegółowy opis pogrzebu, jaki się zachował, dotyczy Kazimierza Wielkiego. Co o nim wiemy? Jak długo trwały uroczystości? Jak noszono żałobę po królu? [Piastowie] Czy można mówić, że w okresie średniowiecza wypracowany został zwyczaj pogrzebów królewskich? Jakie pogrzeby w średniowiecznej Polsce miały królowe? Pogrzeb Jagiełły - czy odbył się według tego samego porządku? Pogrzeb Zygmunta I Starego. Kiedy odbywała się koronacja nowego króla? Jak ubierano polskich władców do trumien? [ubogo, z wyjątkiem Jagiellonów, którzy zgodnie z tradycja litewską ubierani byli do trumien z przepychem]. Czy władcy zagraniczni przybywali na uroczystości pogrzebowe? Jak wyglądały pogrzeby polskich królów za granicą? [Władysław II Wygnaniec, Wacław II z Przemyślidów, Wacław III z Przemyślidów, Ludwik Andegaweński, Aleksander Jagiellończyk, Henryk Walezy, August III]. Goście: dr Przemysław Gawron i dr Bartłomiej Dźwigała.

Czas trwania: 32min. / 2022 / debata
2024-11-05 06:45 Spór o historię - Wojskowa służba zdrowia Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Powstanie w 1918 roku Niepodległej Polski i trwające walki w obronie jej granic postawiły na porządku dziennym kwestię opieki medycznej nad żołnierzami i oficerami Wojska Polskiego. Już w pierwszych dniach listopada 1918 roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych powołano Departament Sanitarny. Powstawały szpitale wojskowe, a w jednostkach sekcja i kompanie sanitarne. W 1919 i 1920 roku przeprowadzono obowiązkowy pobór do wojska lekarzy, felczerów i studentów medycyny. Na podstawie wydanej 1919 roku "Tymczasowej Organizacji Wojskowych Zakładów Sanitarnych" tworzona była sieć wojskowej służby zdrowia w Rzeczypospolitej. Już w połowie lat trzydziestych obejmowała ona cały kraj i wszystkie rodzaje wojsk, i była niezależna od cywilnej służby zdrowia. Goście: prof. Marek Dutkiewicz i dr Aleksander Rutkiewicz.

Czas trwania: 31min. / 2022 / debata
2024-11-04 11:40 Spór o historię - Prezydenci RP na wychodźstwie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Lata II Rzeczypospolitej wypełniała walka polityczna o zakres uprawnień Prezydenta. Ostatecznie, w 1935 roku zwyciężyła koncepcja silnej prezydentury, zdecydowanie górującej prerogatywami nad władzą ustawodawczą. W ramach tych uprawnień, artykuł 24. Konstytucji Kwietniowej umożliwiał prezydentowi wyznaczenie następcy. Ten właśnie zapis uratował ciągłość państwowości polskiej po napaści Niemiec i Związku Sowieckiego w 1939 roku. Przez kilkadziesiąt lat istnienia na uchodźstwie, w czasie wojny i po niej, Urząd Prezydenta RP stanowił o ciągłości demokratycznego Państwa Polskiego; inspirował, dodawał sił do przetrwania czasu okupacji, a później ery podporządkowania Związkowi Sowieckiemu. Goście: prof. Marek Kornat, prof. Grzegorz Łukomski, prof. Rafał Habielski.

Czas trwania: 32min. / 2022 / debata
2024-10-29 07:00 Spór o historię - Sobór Watykański I Logo TVP Historia
2024-10-28 11:35 Spór o historię - Na Sybir po wyzwoleniu Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Na początku stycznia 1944 roku maszerująca na Berlin Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę z Polską. W ślad za nią wchodziły oddziały NKWD. Na zajmowanych terenach rozpoczynały się rządy znaczone terrorem. Podejrzewani o niesprzyjanie nowej władzy byli aresztowani i osadzani w obozach specjalnych. Często powstawały one na miejscu dotychczasowych niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. Stąd więźniów kierowano na wschód. Tak było chociażby w Rembertowie. W marcu 1945 roku wyruszył stąd liczący blisko dwa tysiące ludzi transport na Ural. Wśród zesłanych znajdował się nierozpoznany wówczas przez NKWD zastępca komendanta głównego Armii Krajowej gen. Emil Fieldorf "Nil" ukrywający się pod nazwiskiem Walenty Gdanicki.

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2024-10-25 07:20 Spór o historię - Sanacja Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 2 sierpnia 1926 roku, blisko trzy miesiące po przeprowadzonym przez Józefa Piłsudskiego przewrocie majowym, przyjęto tzw. nowelę sierpniową. Jej zapisy zmniejszały uprawnienia parlamentu. Wzmocniona została pozycja prezydenta. W Polsce rozpoczęły się rządy sanacji.

Czas trwania: 31min. / 2023 / debata
2024-10-22 07:00 Spór o historię - Polscy prymasi Logo TVP Historia
Reklama
2024-10-21 11:45 Spór o historię - Październik'56 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 21 października 1956 roku na VIII Plenum KC PZPR - na fali rozliczeń po rozruchach poznańskich - przywrócono do władzy Gomułkę. Wybór towarzysza "Wiesława" przez wielu został przyjęty z entuzjazmem. Jego deklaracje dawały nadzieję na złagodzenie reżimu. Na zorganizowany 24 października na warszawskim Placu Defilad wiec przybyło około 400 tysięcy osób. Za "Wiesławem" szła legenda człowieka, który potrafi przeciwstawić się Stalinowi. Niejako w zapomnienie miał pójść fakt, że tuż po wojnie "Wiesław" deklarował, że "raz zdobytej władzy nie oddamy". W 1948 roku ten "komunista z krwi i kości" został oskarżony przez towarzyszy partyjnych o odchylenie prawicowo - nacjonalistyczne i pozbawiony stanowiska sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Trzy lata później Gomułkę aresztowano miedzy innymi pod zarzutem zdrady i współpracy z obcym wywiadem. Więzienie opuścił w 1954 roku. Dwa lata później został zrehabilitowany i przejął ster władzy.

Czas trwania: 30min. / 2023 / debata
2024-10-18 07:20 Spór o historię - Potop moskiewski Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Moskiewski najazd na Rzeczpospolitą w 1654 r. wymknął się uwadze potomnych. Zasługa w tym przede wszystkim Henryka Sienkiewicza, który rozsławił inne konflikty tego czasu: Powstanie Chmielnickiego (1648 - 1651) i potop szwedzki (1655 - 1660). Echa owej zapomnianej wojny odnajdujemy już we wstępie do ''Potopu'', ale od początku towarzyszy nam enigmatyczny ton: ''Rozpaliła się wówczas wzdłuż całej wschodniej granicy Rzeczypospolitej straszliwa wojna''. I dalej w kolejnych rozdziałach: ''Fala zalewała kraj coraz dalej, gdzieniegdzie tylko o warowne mury się obijając, ale i mury padały jedne za drugimi i jak upadł Smoleńsk''. Klęska Rzeczypospolitej w latach 1654 - 1655 to swoisty katalog infamii. Szlachta okryła się nią na polu walki i na sejmikach. Swoje do przyczyn klęski dorzucił król Jan Kazimierz. Rzeczy haniebnych dopuszczało się wojsko, a smutek ogarnia, gdy czyta się o postawie ludności Kresów wobec nadciągających moskiewskich hord.

Czas trwania: 30min. / 2023 / debata
2024-10-15 07:00 Spór o historię - Wracamy nad Odrę i Nysę Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Wskutek decyzji, podjętych przez Stalina, Churchilla i Roosvelta, Polska straciła na wschodzie niemal połowę terytorium. Rekompensatę miała otrzymać z ziem należących do Niemiec. Polacy wyrzuceni z rodzinnych domów na Wschodzie mieli zająć miejsce Niemców, którzy mieli być przesiedleni w głąb Niemiec. Zmniejszony o połowę i zniszczony wojną kraj miał zagospodarować i zintegrować Dolny Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury z resztą kraju. Jak przebiegał ten proces? Czy historia Ziem Odzyskanych to mit, czy prawdziwe osiągnięcie? Sukces komunistycznej propagandy, czy sukces polskiej racji stanu?

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2024-10-14 11:40 Spór o historię - Polacy deportowani z III Rzeszy Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 6 października 1939 roku Hitler proklamował politykę przesiedleń. Miała ona - jak oświadczył w Reichstagu - stworzyć "nowy ład stosunków etnograficznych" w Europie Środkowo - Wschodniej. Obok działań eksterminacyjnych wymierzonych w Polaków, mieszkających na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, rozpoczęły się deportacje obywateli polskich z Pomorza i Wielkopolski. Wysiedlanym konfiskowano majątek. W ciągu kilkudziesięciu minut musieli opuścić domostwa. Dorośli mogli zabrać od 25 do 30 kilogramów bagażu, dzieci - 10 kilogramów. Domy Polaków natychmiast zajmowali niemieccy osadnicy. Kiedy wysiedlenia rozpoczęły się? Jaki był cel tej akcji? Kiedy powstał plan akcji? Kogo obejmował? Jak odbywały się przesiedlenia? Transport do GG. Jaka była skala wysiedleń? Kto zajmował opuszczone przez Polaków domy? [Niemcy z głębi Rzeszy, ale też z krajów bałtyckich, które znalazły się w ZSRS]. Co możemy powiedzieć o ekonomicznej stronie deportacji? [M.in. Sowieci w zamian za opuszczone przez Niemców gospodarstwa płacili Niemcom m.in. ropą]. Podobieństwo deportacji z ziem wcielonych do Rzeszy i ziem wcielonych do Związku Sowieckiego? [Wiele wskazuje na to, że były to działania koordynowane, przynajmniej na poziomie zakładanych celów].

Czas trwania: 29min. / 2020 / debata
2024-10-11 07:20 Spór o historię - Rozpad Związku Sowieckiego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 30 grudnia 1922 roku powstał Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. Totalitarne państwo, w którym dziesiątki milionów obywateli zginęły w obozach koncentracyjnych, zmarły z głodu lub zostały zamordowane. Ale też państwo, które osiągnęło niekwestionowany status supermorcarstwa. 8 grudnia 1991 roku trzech sekretarzy partii komunistycznej sprawujących władzę w największych republikach państwa sowieckiego ogłosiło, że państwo to przestaje istnieć. Nikt przeciwko temu nie zaprotestował. Dlaczego tak spokojnie upadło Imperium i jakie są tego konsekwencje? Dyskutują prof. Antoni Dudek i prof. Daniel Boćkowski.

Czas trwania: 29min. / 2023 / debata
2024-10-08 07:00 Spór o historię - Traktat Brzeski Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 3 marca 1918 roku w Brześciu Litewskim podpisany został traktat między bolszewicką Rosją a państwami centralnymi: Niemcami, Austro - Węgrami, Turcją i Bułgarią. Oznaczał on zerwanie przez Rosję sojuszu z Ententą. Wyznaczał także nową granicę Rosji. Odpadły od niej Królestwo Polskie, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Na Zakaukaziu Rosja traciła Kars, Batumi i Ardahan na rzecz Turcji. Rosja zobowiązywała się do zdemobilizowania armii. Sygnatariusze traktatu nawiązywali wzajemne stosunki dyplomatyczne. Po wybuchu rewolucji w Niemczech i upadku cesarstwa niemieckiego oraz wobec rozpadu Austro - Węgier, Rosja anulowała 13 września 1918 roku brzeski traktat pokojowy, jako narzucony jej siłą przez niemiecki imperializm. Traktat nie zawierał wzmianki o Polsce. Pośrednio potwierdzał stan rzeczy wytworzony w Polsce pod okupacją niemiecko - austriacką na podstawie aktu 5 listopada 1916 roku.

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2024-10-07 11:45 Spór o historię - Gułag Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Tuż po pokonaniu przewrotu i obaleniu caratu bolszewicy rozpoczęli rządy terroru. Powstawał system obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej. Niewolnicza praca milionów ludzi w kopalniach, kamieniołomach, na budowie kolei i przy wyrębie lasu wspierała gospodarkę Związku Sowieckiego. Byli wśród nich zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby zesłane z powodów politycznych. Nie brakowało osadzonych bez powodu. Trafiali tu także obywatele innych krajów, miedzy innymi Polacy. Główny Zarząd Obozów, po rosyjsku Gławnoje Uprawlenie Łagieriej - instytucja powołana do tworzenia i kierowania siecią obozów dał temu nieludzkiemu systemowi represji nazwę Gułag. Kwestie do poruszenia w dyskusji: kiedy bolszewicy przystąpili do budowy systemu obozów pracy przymusowej? Czy mieli jakiś wzorzec? Kto trafiał do obozów? System sądownictwa; jak odbywały się procesy? Czy w ogóle były; na jakim poziomie zapadały wyroki? Pomysł na wykorzystanie niewolniczej pracy milionów ludzi do budowy potęgi Związku Sowieckiego. Gułag - hasło wzbudzające grozę. Gdzie znajdowały się obozy? NEP - jak wykorzystano pracę niewolniczą? Warunki panujące w obozach. Kobiety i dzieci - odbieranie matkom dzieci; przestępstwa seksualne. Czy świat wiedział o Gułagu? Kiedy zaczęły dochodzić pierwsze sygnały? Trafiali tu nie tylko Rosjanie, ale i inne narody. Jak? Do kiedy działał system? Skala ofiar; czy możliwe jest oszacowanie?

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2024-10-04 07:20 Spór o historię - Francja - czwarte mocarstwo Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Niemcy potrzebowały sześciu tygodni, aby w 1940 roku pokonać armię francuską. 22 czerwca Francja i Niemcy podpisały w Compiegne rozejm. W północnej Francji rządzili Niemcy, na południu w Państwie Francuskim ze stolicą w Vichy rządzili Francuzi. Z Niemcami współpracowała w równym stopniu prawica jak i lewica francuska. A jednak Francja znalazła się w czwórce zwycięskich mocarstw przyjmujących akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy i dostała swoją strefę okupacyjną. Dlaczego? Dyskutują profesorowie: Małgorzata Gmurczyk - Wrońska, Marek Kornat i Henryk Stańczyk.

Czas trwania: 29min. / 2023 / debata
2024-10-01 07:00 Spór o historię - Kościół kresowy w szponach sowieckich Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Jesienią 1939 roku, niemal natychmiast po wkroczeniu w granice Polski, Sowieci przystąpili do akcji niszczenia Kościoła katolickiego. Księży, zakonników i zakonnice poddano represjom. Wielu duchownych wysłano do łagrów w głąb Związku Sowieckiego. Zamknięto instytucje kościelne, a ich majątek został rozgrabiony. Zajęcie wschodnich terenów Rzeczypospolitej przez Niemcy w 1941 roku nie oznaczało, że Kościół katolicki odzyskał wolność. Zmieniły się sposoby prześladowań. Po powrocie wojsk sowieckich do wschodniej Polski w 1944 roku natychmiast przystąpiono do walki z katolikami. Dlaczego sowieccy komuniści uważali Kościół katolicki za swojego największego wroga?

Czas trwania: 29min. / 2019 / debata
2024-09-30 11:35 Spór o historię - Bilans wojny obronnej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być naszym pierwszym zadaniem (...). Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. (...). Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni." - mówił Adolf Hitler do dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow. 1 września zaatakował. Kilkanaście dni później, 17 września przyłączył się Stalin. W czasie trwających do 6 października walk straciliśmy około 70 tys. żołnierzy i oficerów. Rannych było 133 tys. Do niewoli niemieckiej trafiło około 400 tys. żołnierzy i oficerów. Zaś w niewoli sowieckiej znalazło się 230 tysięcy żołnierzy. Około 88 tysięcy żołnierz przedostało się za granicę.

Czas trwania: 29min. / 2019 / debata
2024-09-27 07:20 Spór o historię - Polskie zwycięstwa. Kircholm 1605 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Polskie zwycięstwa. Kircholm 1605. "Bitwa zaś kircholmska, dzieło to wśród rąk boskich, a potem męstwa dzielności i sławy jego na wszystkie narody i na wszystkie wieki, dziwowisko jakieś i komuż jest w Rzeczpospolitej tajną. Dziwują się po dziś dzień cudzoziemscy hetmani, pełne są ich zamorskie kroniki. Kilkanaście tysięcy ludzi zbrojnych znieść od internectionem tak małą garścią ludzi, z tak swoją szkodą; bardziej mu się potomne wieki dziwować aniżeli wierzyć będą" - mówił Jakub Sobieski podczas pogrzebu hetmana Jana Karola Chodkiewicza, szesnaście lat po zwycięstwie nad Szwedami. Jak doszło do tej batalii, uznawanej za jedno z największych zwycięstw Rzeczpospolitej Obojga Narodów? Goście: prof. Dariusz Kupisz, prof. Mirosław Nagielski i dr Przemysław Gawron.

Czas trwania: 30min. / 2022 / debata
2024-09-24 07:00 Spór o historię - Obrona Grodna w 1939 roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Obrona Grodna w 1939 roku. 20 września 1939 roku Armia Czerwona rozpoczęła atak na Grodno. Miasta broniło około 2 - 2, 5 tys. mieszkańców, nie licząc żołnierzy 101. i 102. rezerwowych pułków ułanów. Po południu 21 września walki przeniosły się do centrum Grodna. Wieczorem miasto było zajęte. Sowieci stracili około 800 zabitych, rannych i zaginionych. Obrońcy zniszczyli około 20 czołgów i tankietek. Do niewoli trafiło koło tysiąca jeńców polskich. Za stawienie oporu najeźdźcom, większość pochwyconych oficerów rozstrzelano na miejscu. W dniach 21 i 22 września Sowieci zamordowali około 300 obrońców i mieszkańców miasta. Miejscami kaźni grodnian była tzw. "Psia Górka" i "Krzyżówka". Obrońcy Pohulanki i policjanci broniący koszar 81. Pułku Piechoty zostali rozstrzelani na miejscu swojej ostatniej walki. Dlaczego Sowieci zaatakowali Grodno dopiero w czwartym dniu agresji? Jakie siły Rosjanie przeznaczyli do ataku na miasto? Jakie siły WP zgromadzone były w Grodnie na przełomie sierpnia i września 1939 roku? Co się z nimi stało po ataku Niemiec? Gdzie zostały skierowane? Jakie siły zostały w Grodnie i broniły miasta? Kto nimi dowodził? Przebieg obrony. Udział cywilnych ochotników, harcerzy. Jakie straty ponieśli Rosjanie? Jak radzili sobie z walką w mieście? Los obrońców miasta. "Kresowe Westerplatte"? Dlaczego Wilno i Lwów tak szybko poddały się? Miejsce Grodna w dziejach "Golgoty Wschodu" - dokonana przez NKWD eksterminacja dużej grupy obrońców, zwłaszcza młodzieży. Depolonizacja Grodna i Grodzieńszczyzny [wywózki na Sybir]. Goście: prof. Henryk Stańczyk, prof. Wojciech Włodarkiewicz, Michał Bogdanowicz.

Czas trwania: 30min. / 2022 / debata
2024-09-23 11:39 Spór o historię - Obrona Brześcia w 1939 roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 22 września 1939 roku w centrum Brześcia Litewskiego niemiecki generał Heinz Guderian i sowiecki kombrig Siemion Kriwoszein odbierali wspólną defiladę żołnierzy Armii Czerwonej i Wehrmachtu, jako symbol zwycięstwa nad Wojskiem Polskim. Ale kilka kilometrów dalej, w twierdzy brzeskiej, nadal bronili się żołnierze polscy. Twierdzy nie zdobył ani Guderian, ani Kriwoszein. Dowodzeni przez generała Konstantego Plisowskiego Polacy skutecznie się bronili, a następnie potajemnie opuścili twierdzę. Ostatni żołnierze z batalionu kapitana Wacława Radziszewskiego wycofali się w nocy z 26 na 27 września. Sowieci zemścili się na bohaterskich obrońcach Brześcia. Wielu z nich zostało aresztowanych, gdy z bronią w ręku przebijali się w kierunku granicy rumuńskiej. Generał Plisowski został zamordowany w Katyniu, a kapitan Radziszewski w Charkowie. Goście: prof. Henryk Stańczyk, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie i prof. Marek Dutkiewicz, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Czas trwania: 30min. / 2021 / debata
2024-09-20 07:25 Spór o historię - Bitwa niemeńska Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Zwycięska Bitwa Warszawska, stoczona w sierpniu 1920 roku, nie zakończyła wojny Rzeczypospolitej z Rosją Sowiecką. Sowieci szykowali się do nowej ofensywy. Na początku września 1920 roku resztki rozbitych dywizji Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego obsadziły linię Niemna i twierdzę w Grodnie. Na front przybywały posiłki. Tym razem Tuchaczewski nie chciał powtórzyć błędu, jaki popełnił kilka tygodni temu i nie zamierzał atakować Warszawy od wschodu. Planował uderzyć na Lublin, wyjść na tyły wojsk polskich, zaangażowanych w potyczki w Galicji, przerwać linie komunikacyjne, rozproszyć oddziały polskie, a następnie wspólnie z siłami Frontu Południowo - Zachodniego ruszyć na Warszawę. 19 września 1920 roku Józef Piłsudski wydał rozkaz do bitwy nad Niemnem. Początek bitwy wyznaczono na 20 września 1920 roku. Główne uderzenie wojsk polskich rozpoczęło się 23 września pod Grodnem i Wołkowyskiem. 25 września polska grupa skrzydłowa wyszła na północ od Lidy, na głębokie tyły wojsk sowieckich. Bitwa niemeńska zakończyła się z końcem września, a do połowy października 1920 roku prowadzono pościg w kierunku Dyneburga, Mińska i Słucka. 18 października wstrzymane zostały działania na froncie. Trwający od lutego 1918 roku sowiecki marsz na zachód został powstrzymany na blisko dwadzieścia lat.

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2024-09-17 06:59 Spór o historię - Agresja sowiecka. 17 września 1939 roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "17 września to poranek, który muszę zaliczyć do najtragiczniejszych, zmusił nas do całkowitego wyrzeczenia się wszelkiej nadziei" - mówił szef Oddziału III Sztabu Naczelnego Wodza, pułkownik Stanisław Kopański. W niedzielny wczesny ranek, między godziną czwartą a piątą, 17 września 1939 roku ze strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza zaczęły spływać meldunki o ataku wojsk sowieckich. Siły wkraczającej Armii Czerwonej liczyły około sześćset dwadzieścia tysięcy żołnierzy, cztery tysiące siedemset czołgów i trzy tysiące trzysta samolotów. Dzień przed atakiem dało się zauważyć wzmożony ruch jednostek zmotoryzowanych i pancernych w pobliżu granicy. Tymczasem liczącej ponad tysiąc czterysta kilometrów granicy ze Związkiem Radzieckim broniło zaledwie 25 batalionów Korpusu Ochrony Pogranicza. Jeszcze pod koniec sierpnia gros polskich sił ulokowanych wzdłuż granicy wschodniej przerzucono w głąb kraju, szykując się do obrony przed Niemcami. Stalin mógł więc spokojnie przystąpić do realizacji podpisanego 23 sierpnia 1939 roku tajnego zapisu paktu Ribbentrop - Mołotow, łamiąc jednocześnie obowiązujący układ o nieagresji. Dlaczego Rosjanie zaatakowali dopiero 17 września? Czy Polacy dopuszczali możliwość walki z dwoma agresorami? Co wiedział wywiad KOP o działaniach Stalina? Gdzie znajdowały się oddziały niemieckie w nocy z 16/17 września? Uzbrojenie armii sowieckiej. Przebieg natarcia sowieckiego szczegółowo. Straty sowieckie. Bilans strat poniesionych przez Polaków w walkach z Armią Czerwoną. Reakcja Anglii i Francji na atak Sowietów. Jak ocenić dyrektywę ogólną Naczelnego Wodza z 17 września ["Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów."] Kiedy rodzi się plan opuszczenia Polski przez władze państwowe?

Czas trwania: 32min. / 2020 / debata
2024-09-16 11:20 Spór o historię - Rada Regencyjna Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Rada Regencyjna utworzona została przez Tymczasową Radę Stanu na podstawie patentu wydanego 12 września 1917 r. przez generał - gubernatorów: niemieckiego - Hansa von Beselera i austriackiego - Stanisława Szeptyckiego. Miała stanowić najwyższą władzę w Królestwie Polskim do czasu przekazania jej w ręce regenta lub króla. 15 października 1917 r. mianowano uzgodnionych przez Tymczasową Radę Stanu z władzami Niemiec i Austro - Węgier członków Rady Regencyjnej - arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego, prezydenta Warszawy księcia Zdzisława Lubomirskiego i honorowego prezesa Stronnictwa Polityki Realnej hrabiego Józefa Ostrowskiego. Siedzibą Rady Regencyjnej został Zamek Królewski w Warszawie. 7 października 1918 roku Rada Regencyjna proklamowała niepodległość Polski, odwołując się do 14 punktów prezydenta Wilsona. Dyskutują profesorowie: Małgorzata Gmurczyk - Wrońska, Marek Kornat i Włodzimierz Suleja.

Czas trwania: 32min. / 2023 / debata
2024-09-13 07:20 Spór o historię - Polskie zwycięstwa. Wiedeń 1683 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kiedy w 1683 roku około stutysięczna armia turecka, dowodzona przez wielkiego wezyra Kara Mustafę ruszyła na Wiedeń, cesarz Leopold I Habsburg wezwał na pomoc wojska Rzeczypospolitej. Jan III Sobieski - zgodnie z zapisami układu sojuszniczego - objął dowództwo nad połączonymi siłami. 12 września 1683 roku, u bram Wiednia wojska polskie, austriackie i posiłki z Rzeszy rozgromiły siły tureckie. W decydującym uderzeniu sławą okryła się polska husaria. Pobita armia turecka straciła 15 tysięcy żołnierzy. Sprzymierzeni - około czterech tysięcy. Złamana została potęga Imperium Osmańskiego.

Czas trwania: 32min. / 2020 / debata
2024-09-10 07:00 Spór o historię - Intelligenzaktion Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Niemalże natychmiast po zakończeniu działań militarnych w Polsce, jesienią 1939 roku Niemcy przystąpili do akcji wymierzonej przeciwko polskiej inteligencji, głównie inteligencji zamieszkałej na ziemiach włączonych do III Rzeszy. Ofiarami Intelligenzaktion, czyli akcji "Inteligencja" mieli być między innymi członkowie organizacji politycznych, powstańcy wielkopolscy i śląscy, nauczyciele, księża, ziemianie, przedstawiciele wolnych zawodów, bo zdaniem Adolfa Hitlera "tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników". Szacuje się, że rozstrzelanych zostało około 50 tysięcy przedstawicieli polskiej elity. Tyle samo osób trafiło do obozów koncentracyjnych. Akcja zakończyła się w kwietniu 1940 roku. Jej odpowiednikiem na terenie Generalnego Gubernatorstwa była "Akcja AB", czyli Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna.

Czas trwania: 30min. / 2018 / debata
2024-09-09 11:10 Spór o historię - Od sukcesu do porażki Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W 1587 roku, po śmierci Stefana Batorego na tronie polskim zasiadł królewicz szwedzki Zygmunt, wnuk Zygmunta I Starego. Panował jako Zygmunt III, był też królem Szwecji. Usunięty z tronu szwedzkiego walczył o jego odzyskanie, wciągając Rzeczpospolitą w swoją dynastyczną wojnę ze Szwecją. Panował aż 45 lat. Po nim tron Rzeczypospolitej objął jego najstarszy syn Władysław. W czasie szesnastoletniego panowania prowadził on wojny z Moskwą, Szwecją i Turcją. Ostatnim polskim monarchą z dynastii Wazów był Jan II Kazimierz, przyrodni brat Władysława IV. Jego Koronacja odbyła się w 1649 roku. Panowanie Jana Kazimierza naznaczone było wojnami za Szwecją, Moskwą i Kozakami. Abdykował w 1668 roku. Wazowie panowali w Rzeczpospolitej 80 lat. Gdy obejmowali państwo, było ono mocarstwem, gdy odchodzili, Rzeczpospolita była spustoszona, bezbronna i mało licząca się w Europie. Kwestie do dyskusji: w jakich okolicznościach Zygmunt III Waza zasiada na tronie Rzeczypospolitej? Kto był największym rywalem syna Jana III i Katarzyny Jagiellonki? [starcie z Habsburgami]. Dlaczego na Północy szukaliśmy kandydata na króla Rzeczypospolitej? Krótko o dynastii Wazów - skąd pochodzi. Koronacja na króla Szwecji. Unia personalna. Detronizacja Zygmunta III w Szwecji. W jakich okolicznościach? Co Szwedzi proponowali Zygmuntowi? Roszczenia Zygmunta do tronu szwedzkiego. Wojny ze Szwecją. Zwycięstwo Jana Karola Chodkiewicza pod Kircholmem 1605 roku. Początek wieku wojen! Skutki. Zwolennik kontrreformacji z luterańskiej Szwecji. Bilans panowania Zygmunta III. Wiele zwycięskich bitew, ale czy przyniosły korzyści Rzeczypospolitej? A także pytanie: czy Zygmuntowi bliższa była korona szwedzka? W jakich okolicznościach zasiada na tronie Władysław? Pretensje do tronu szwedzkiego. Korona należała mu się prawem dziedziczenia po ojcu; parlament szwedzki miał inne zdanie w tej kwestii. Czy miał szansę na koronę w Szwecji? Podpisanie 26 - letniego rozejmu w Sztumskiej Wsi, bez ustaleń dotyczących pretensji Władysława IV do korony szwedzkiej. Polityka w oparciu o plany matrymonialne. Kim był ostatni z Wazów na polskim tronie? Jaką miał przeszłość? W jakich okolicznościach Jan Kazimierz zasiada na tronie Rzeczypospolitej? Początek panowania - Jan Kazimierz obejmuje władzę w czasie, kiedy Ukrainę zdążyła już opanować rebelia Chmielnickiego. Wojna z Moskwą. [1654] Szwecja szykuje się do wojny. "Potop szwedzki"; śluby Jana Kazimierza. Okoliczności abdykacji Jana Kazimierza. Wyjazd do Francji. Na tronie Rzeczypospolitej zasiada Michał Korybut Wiśniowiecki. Bilans panowania Wazów w Rzeczypospolitej. Gdzie im było bliżej? Do Polski czy do Szwecji? Dokumentacja: Wazowie - dynastia szwedzka, której nazwa pochodzi od majątku Vasa nieopodal Uppsali lub od snopka (po szwedzku: vase) będącego w herbie rodu. Panowała w Szwecji w latach 1523 - 1654 i w Polsce w latach 1587 - 1668. W przeciwieństwie do innych domów królewskich Wazowie byli skromnego pochodzenia i nie mogli pochwalić się długim pocztem wspaniałych przodków.

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2024-09-06 07:20 Spór o historię - Awantury mołdawskie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Działania wojenne prowadzone na terytorium pogranicza polsko - mołdawskiego i w Mołdawii zyskały miano "awantur mołdawskiech". Wojny prowadziły najpierw Korona Królestwa Polskiego z Hospodarstwem Mołdawskim o tron mołdawski. Potem Rzeczpospolita i Turcja o wierzchność lenną i prawo do wyznaczania hospodara, następnie magnaci polscy lub tureccy na czele prywatnych armii, usiłujący osadzać swoich władców w Jassach, a w końcu i Kozacy w czasach Hetmanatu. Ostatnią "awanturą mołdawską" była wojna polsko - turecka za panowania Jana III Sobieskiego.

Czas trwania: 29min. / 2022 / debata
2024-09-02 11:40 Spór o historię - Sojusz polsko - rumuński Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Odradzająca się pod koniec pierwszej wojny Rzeczpospolita musiała zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoich granic. Bezpieczeństwo granicy wschodniej miał gwarantować sojusz z Rumunią. Pierwsze rozmowy podjęto już w 1919 roku. Jednak dopiero w marcu 1921 roku podpisano Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii oraz tajną konwencję wojskową. Traktat był sukcesywnie odnawiany. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne Polskę i Rumunię łączyły dobre relacje. We wrześniu 1939 roku, po agresji niemieckiej, Rumunia przyjęła ponad 100 tysięcy polskich uchodźców. Tutaj także internowano prezydenta i rząd Rzeczypospolitej.

Czas trwania: 31min. / 2020 / debata
2024-08-28 18:00 Spór o historię - 21 sierpniowych postulatów Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 35 lat temu strajkujący robotnicy upomnieli się o swoje prawa. 17 sierpnia 1980 roku przedstawili 21 postulatów. Dlaczego wybuchły strajki? 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność". Co pozostało w naszym życiu społecznym i politycznym z marzeń o Polsce sprawiedliwej zawartych w robotniczych postulatach?

Czas trwania: 33min. / 2015 / debata
2024-08-28 06:55 Spór o historię - Bilans wojny obronnej Logo TVP Historia
2024-08-27 17:45 Spór o historię - Armia polska w 1939 roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): We wrześniu 1939 roku polska armia nie zdołała obronić kraju przed agresją Niemiec i Związku Sowieckiego. Tempo zajmowania Polski przez Wehrmacht było szokiem dla społeczeństwa. Jakim potencjałem militarnym dysponowała Polska, kiedy została zaatakowana przez wrogich sąsiadów? Co zrobili dowódcy wojskowi, aby polska armia sprostała rosnącej potędze Niemiec? Czy informowali o stanie zagrożenia władze cywilne? Jakie były plany na wypadek wojny z Niemcami? Dlaczego granica wschodnia pozostała bez osłony?

Czas trwania: 31min. / 2020 / debata
2024-08-27 06:40 Spór o historię - Wolne Miasto Gdańsk Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 15 listopada 1920 roku, na mocy Traktatu Wersalskiego, powstało Wolne Miasto Gdańsk. Zwycięskie mocarstwa nie zgodziły się, by Gdańsk był Polski, ale formalnie odebrały miasto Niemcom. Wolne Miasto Gdańsk nie było suwerenne, pozostawało pod protektoratem Ligi Narodów. Na mocy Konwencji Paryskiej z 9 listopada 1920 roku miasto zostało włączone do polskiego obszaru celnego i Polska miała prowadzić jego sprawy zagraniczne i reprezentować interesy obywateli miasta za granicą. Polska miała także inne, szczególne uprawnienia w Wolnym Mieście Gdańsku, dotyczące m.in. zarządzania komunikacją kolejową, pocztową, wojskową, częściowego zarządzania portem. Te ustalenia były od początku sabotowane przez władze Gdańska. Po dojściu w 1933 roku w Niemczech Hitlera do władzy rząd gdański, czyli Senat Wolnego Miasta, prowadził otwarcie wrogą politykę wobec Polski. W 1938 roku władzę w Wolnym Mieście Gdańsku przejęło kierownictwo gdańskiego NSDAP. 1 września 1939 uchwałami Reichstagu i gdańskiego Senatu Wolne Miasto Gdańsk włączono do III Rzeszy.

Czas trwania: 32min. / 2020 / debata
2024-08-26 17:45 Spór o historię - Bereza Kartuska Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W latach 1934 - 1939 w Berezie Kartuskiej funkcjonował obóz odosobnienia. Władze administracyjne mogły - bez postępowania sądowego i prawa obrony - na trzy miesiące umieszczać tu osoby, których "działalność lub postępowanie daje podstawę do przypuszczenia, że grozi z ich strony naruszenie bezpieczeństwa państwa, spokoju lub porządku publicznego". Czas pobytu w Berezie Kartuskiej mógł być dowolnie przedłużany. Likwidacja obozu była jednym z żądań wysuwanych przez opozycję antysanacyjną.

Czas trwania: 33min. / 2023 / debata
2024-08-26 06:45 Spór o historię - Polskie zwycięstwa: Beresteczko 1651 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Tegoż roku w wilię świętych Piotra i Pawła wielką wiktoryją otrzymali nasi pod Beresteczkiem, kędy było niemal wszystko toż wojsko, co pod Zbarażem nieprzyjacielskie. Chan sam ze wszystkimi ordami ledwie uciekł; także i Chmielnicki; Kozaków osobliwie pieszych oblężono, których po tym po dwu tygodniach per connivenantiam wypuszczono na zgubę wojska polskiego" - notował w pamiętniku Jakub Łoś. Jak doszło to tej batalii, uważanej za największe starcie kawalerii w siedemnastym wieku i rangą przyrównywanej do bitwy grunwaldzkiej?

Czas trwania: 32min. / 2020 / debata

Spór o historię gdzie obejrzeć?

Spór o historię można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry