Spór o historię godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Spór o historię w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Spór o historię będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 4 kwietnia 2024 (Czwartek)
08:00 Spór o historię - Władcy polscy: Bolesław II Szczodry Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Bolesław Szczodry, zwany też Śmiałym. Najstarszy syn Kazimierza Odnowiciela. Poprzez sojusz z papieżemGrzegorzem VII i koronację w Gnieźnie, w czasie świąt Bożego Narodzenie w 1076 roku - w częściowo odbudowanej już po najeździe czeskim katedrze - wzmocnił międzynarodową pozycję Polski. Wkrótce jednak Polską zaczęły targać konflikty wewnętrzne. Przeciwko królowi zwróciło się rycerstwo i możni. W 1079 roku, po zabójstwie krakowskiego biskupa Stanisława, król został wygnany z kraju. Udał się na Węgry. Tu wkrótce zmarł w nieznanych okolicznościach.

Czas trwania: 31min. / 2016 / debata
Program TV na 8 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
17:55 Spór o historię - Zbrodnia bez kary. Pytania o Katyń. Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Wydaje się, że o zbrodni katyńskiej wiemy już prawie wszystko, ale "prawie" czyni wielką rożnicę. I nie chodzi tylko o brak dostępu strony polskiej do części ciągle tajnych teczek w rosyjskich archiwach. Zapowiedź "prawnej rehabilitacji" ofiar mordu NKWD wywołuje wiele pytań: jak można "rehabilitowac", skoro nie było żadnego procesu ani wyroku nazamordowanych Polakach? Skoro jednak Rosjanie chcą to zrobić, to jakie to będzie miało konsekwencje? Czy wobec tego Niemcy wystapią o rehabilitację swoich obywateli, żołnierzy, których Rosjanie rozstrzelali jako winnych zbrodnikatyńskiej? Czy rehabilitacja polskich ofiar nie pociąga za sobą lawiny podobnych postępowań wobec milionow ofiar stalinowskich represji w samej Rosji? Co z werdyktem Trybunału Norymberskiego, który w dokumentach nie mówi o tej zbrodni? Jak z tego rozliczają się amerykańscy i brytyjscy historycy? I wreszcie - dlaczego Rosja ma kłopot z nazwaniem tej zbrodni "ludobójstwem", skoro dokładnie tak ją kwalifikowała w czasie, gdy dowodziła, że winni jej są Niemcy?

Czas trwania: 30min. / 2011 / debata
Reklama
Program TV na 11 kwietnia 2024 (Czwartek)
08:05 Spór o historię - Władcy polscy: Władysław I Herman Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Władysław I Herman, syn Kazimierza Odnowiciela. Przejął władzę w 1079 roku po wygnanym z kraju starszym bracie, Bolesławie II Szczodrym. Władysław Herman nie został jednak koronowanym władcą Polski. Wznowił przyjazne stosunki z Cesarstwem i Czechami. Podczas jego rządów doszło do wzrostu znaczenia możnych w państwie. Władysław Hermanmusiał także zmagać się ze zbuntowanymi synami - Zbigniewem i Bolesławem. Wydzielił im dzielnice, a dla siebie zatrzymał prawa zwierzchnie i Mazowsze. Panował do roku 1102.

Czas trwania: 29min. / 2016 / debata
Program TV na 15 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
18:00 Spór o historię - Przełomowe lata Rzeczypospolitej Logo TVP Historia
Czas trwania: 30min. / 2023 / debata
Program TV na 18 kwietnia 2024 (Czwartek)
08:00 Spór o historię - Władcy polscy: Bolesław III Krzywousty Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Bolesław III Krzywousty, syn Władysława Hermana. Po śmierci ojca Bolesław Krzywousty i jego straszy przyrodni brat Zbigniew rozpoczęli walkę o przejęcie władzy nad Polską. Batalia zakończyła się zwycięstwem Bolesława, który w 1108 roku wygnał Zbigniewa z kraju. Rok później Bolesław obronił Polskę przed najazdem Henryka V. Podczas swego panowania Bolesław włączył do Polski Pomorze Wschodnie. Pomorze Zachodnie zostało uzależnione od Polski. Przed śmiercią w roku 1138, obawiając się walk o władzę między pięcioma synami, podzielił Polskę na dzielnice. Najstarszy z rodu Piastów otrzymał dzielnicę senioralną. Był także władcą zwierzchnim państwa. Testament Bolesława Krzywoustego, który miał ochronić państwowość, przyczynił się do rozbicia Polski na blisko dwa wieki.

Czas trwania: 29min. / 2016 / debata
Program TV na 22 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
17:55 Spór o historię - Miasta prywatne Logo TVP Historia
Czas trwania: 30min. / 2023 / debata
Program TV na 25 kwietnia 2024 (Czwartek)
08:00 Spór o historię - Władcy polscy: Rozbicie dzielnicowe XII w. Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Przed śmiercią w roku 1138 Bolesław Krzywousty podzielił państwo na dzielnice. Wprowadzono zasadę senioratui pryncypatu. To najstarszy z rodu, senior i prynceps sprawował władzę zwierzchnią na terenie całego kraju wobec młodszych książąt. On także reprezentował państwo za granicą. Osiem lat po wprowadzeniu tak zwanego statutu Krzywoustego, dążący niemal od początku do usunięcia młodszych braci prynceps Władysław sam został wygnany z kraju. Obierając nowego władcę, Bolesława Kędzierzawego, złamano zasadę senioratu. W kolejnych latach słabła władza księcia zwierzchniego - pryncepsa. Po śmierci Leszka Białego, zamordowanego podczas zjazdu w Gąsawie w 1227 roku, zanika zasada pryncypatu.

Czas trwania: 32min. / 2016 / debata
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Spór o historię. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Spór o historię w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Spór o historię.

Poprzednie emisje Spór o historię w telewizji

Emisja Spór o historię miała miejsce:

2024-03-28 08:00 Spór o historię - Władcy polscy: Kazimierz Odnowiciel Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kazimierz Odnowiciel. Syn Mieszka II i Rychezy. Objął władzę w 1034 roku. Kiedy nie powiodły się próby wzmocnienia władzy królewskiej, musiał opuścić Polskę. W 1038 roku czeski książę Brzetysław najechał Polskę. Jego wojska zajęły Śląsk. Spustoszyły Poznań i Gniezno, skąd wywiezione zostały relikwie św. Wojciecha. W 1039 roku Kazimierz powrócił do kraju i rozpoczął jego odbudowę. Wzmocnił armię i restytuował struktury kościelne. Głównym ośrodkiem państwa został Kraków.

Czas trwania: 30min. / 2016 / debata
2024-03-25 17:50 Spór o historię - Karczma polska Logo TVP Historia
Czas trwania: 31min. / 2023 / debata
Reklama
2024-03-21 08:05 Spór o historię - Władcy polscy: Mieszko II Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Mieszko II Lambert. Przejął władzę po śmierci ojca, Bolesława Chrobrego, w 1025 roku. Miał wówczas 35 lat. Podjął się dzieła kontynuacji polityki ojca. W 1031 roku, po buncie starszego brata Bezpryma, odsuniętego od tronu przez Bolesława Chrobrego, Mieszko II został zmuszony do ucieczki z kraju. Skierował się do Czech, gdzie został uwięziony. Po śmierci Bezpryma w 1032 roku Mieszko II ponownie zasiadł na tronie. Musiał jednak przyjąć warunki podyktowane przez cesarza Konrada II: uznać jego zwierzchnictwo i zrzec się tytułu królewskiego. Tuż przed śmiercią Mieszko II skonsolidował państwo.

Czas trwania: 30min. / 2016 / debata
2024-03-18 17:50 Spór o historię - Sobór Watykański I Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W grudniu 1869 roku w Watykanie rozpoczął obrady sobór ekumeniczny - pierwszy sobór zwołany bez udziału władz świeckich. Miał być odpowiedzią na wyzwania, które niósł antykościelny liberalizm, marksizm i ateizm. Obrady zostały przerwane po zajęciu Rzymu przez rewolucyjne wojska włoskie. Mimo to Sobór Watykański I przyjął dwie ważne konstytucje dogmatyczne: "Pastor aeternus" o nieomylności papieża i "De fide catholica" o relacji między wiarą i nauką. O soborze rozmawiają prof. Marek Kornat i dr Stanisław Królak.

Czas trwania: 29min. / 2023 / debata
2024-03-14 08:05 Spór o historię - Władcy polscy: Bolesław Chrobry Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Bolesław Chrobry. Syn Mieszka Pierwszego. Mimo że nie był wyznaczony do przejęcia władzy, sięgnął po nią, przepędzając macochę Odę i przyrodnich braci. Pierwszy koronowany władca Polski, który na nałożenie korony królewskiej czekał ponad trzydzieści lat. W tym czasie wzmocnił pozycję Polski w Europie. Bił swoją monetę, na której nazywał siebie królem, na kilka lat przed koronacją. Udzielił pomocy wygnanemu z Czech biskupowi Wojciechowi i poparł jego wyprawę misyjną do Prus. Kiedy biskup zginął, Bolesław wykupił jego ciało i złożył w Gnieźnie. To wydarzenie wzmocniło pozycję polskiego władcy i Kościoła w Europie. Dodatkowo umocnił ją zjazd gnieźnieński w tysięcznym roku i powołanie arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i podległych mu biskupstw w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Bolesław prowadził rozliczne, ciągnące się latami wojny - chociażby z Niemcami. Wyprawił się na Ruś i wkroczył do Kijowa. Odzyskał Grody Czerwieńskie. Zmarł w 1025 r. niedługopo koronacji. "Złoty wiek zmienił się w ołowiany" - pisał późniejszy dziejopis o tych wydarzeniach. Władzę objął Mieszko II Lambert.

Czas trwania: 33min. / 2016 / debata
2024-03-11 17:50 Spór o historię - Słowianie wschodni Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Słowianie wschodni zajmowali wschodnią i środkową część Europy. Co dziś wiemy o Słowianach wschodnich?Czy współcześni Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy są ich potomkami? Jak powstawały pierwsze główne ośrodkipolityczne Słowian wschodnich, czyli Kijów i Nowogród Wielki? Co dziś wiemy o powstaniu Rusi Kijowskiej?

Czas trwania: 32min. / 2019 / debata
2024-03-07 11:35 Spór o historię - Władcy polscy: Mieszko I Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Mieszko I, syn Siemomysła. Pierwszy historyczny władca Polski, który dał początek dynastii Piastów. Scalił i rozbudował państwo, wzmacniając je poprzez reformy wewnętrzne. Rządził od około 960 roku. Przyjmując chrzest w 966 roku, wprowadził Polskę w krąg cywilizacji łacińskiej. Był nie tylko zręcznym dyplomatą, który zawarł sojusze z Czechami, Szwecją i Cesarstwem, ale i doskonałym dowódcą. Mieszko pod koniec swojego panowania oddał swój kraj pod opiekę Stolicy Apostolskiej w dokumencie, którego odpis zaczyna się słowami: "Dagome iudex". Wówczas granice państwa obejmowały Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze, Śląsk, Małopolskę i Pomorze. Zmarł w 992 roku. Według Thietmara, umarł "sędziwy wiekiem i gorączką zmożony".

Czas trwania: 30min. / 2016 / debata
2024-03-04 17:50 Spór o historię - Katyń metodologia zbrodni Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował walczącą z Niemcami Rzeczpospolitą. Do sowieckiej niewoli trafiło 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. 2 marca 1940 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego Ławrientij Beria skierował do Stalina notatkę, w której stwierdził, że NKWD uważa za uzasadnione rozstrzelanie polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach oraz polskich więźniów z Zachodniej Białorusi i Ukrainy, jako zdeklarowanych i nierokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej. 5 marca Biuro Polityczne sowieckiej partii komunistycznej podjęło decyzję o wymordowaniu polskich oficerów. Dotąd udało się ustalić, że zamordowano ponad czternaście i pół tysiąca jeńców. Wiemy, że ofiary pogrzebano w Katyniu koło Smoleńska, w Piatichatkach pod Charkowemi Miednoje koło Tweru. Polskich jeńców mordowano i grzebano także w innych miejscach, które do dzisiaj nie są znane. Nie znamy także pełnej liczby zamordowanych. W jaki sposób zaplanowano i wykonano tę zbrodnię? Jakie tajemnice kryje jeszcze zbrodnia katyńska?

Czas trwania: 28min. / 2019 / debata
2024-02-28 18:05 Spór o historię - Na Sybir po wyzwoleniu Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Na początku stycznia 1944 roku maszerująca na Berlin Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę z Polską. W ślad za nią wchodziły oddziały NKWD. Na zajmowanych terenach rozpoczynały się rządy znaczone terrorem. Podejrzewani o niesprzyjanie nowej władzy byli aresztowani i osadzani w obozach specjalnych. Często powstawały onena miejscu dotychczasowych niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. Stąd więźniów kierowano na wschód. Tak było chociażby w Rembertowie. W marcu 1945 roku wyruszył stąd liczący blisko dwa tysiące ludzi transport na Ural. Wśród zesłanych znajdował się nierozpoznany wówczas przez NKWD zastępca komendanta głównego Armii Krajowej gen. Emil Fieldorf "Nil" ukrywający się pod nazwiskiem Walenty Gdanicki.

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2024-02-26 15:10 Spór o historię - Pochodzenie Słowian Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Od połowy osiemnastego wieku, po opublikowaniu przez Johanna Christopha Jordana książki "De Originibus Slavici" toczy się ożywiony spór o pochodzenie Słowian. Szuka się miejsca, które jest tzw. prakolebką Słowian. Zwolennicy teorii autochtonizmu Słowian twierdzą, że przodkowie Słowian pojawili się w Europie Środkowej przynajmniej od epokibrązu i żelaza. Natomiast allochtoniści są zdania, że Słowianie pojawili się w Europie w III - IV wieku po narodzeniu Chrystusa, w dorzeczu Dniepru, Prypeci i Prutu, czyli na terenach dzisiejszej Ukrainy. Stąd mieli rozpocząć wędrówkę na tereny środkowo - wschodniej Europy. Do dyskusji historyków, antropologów i archeologów dołączyli także genetycy. Na ile współczesna genetyka może być pomocna w rozwikłaniu zagadki pochodzenia Słowian?

Czas trwania: 31min. / 2018 / debata
Reklama
2024-02-21 18:10 Spór o historię - Pakt Hitler - Stalin Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): , 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie zawarty został pakt o nieagresji między Niemcami i Związkiem Sowieckim, zwany paktem Ribbentrop - Mołotow lub Hitler - Stalin. W tajnej części układu podzielono Polskę między sygnatariuszy układu. Prowadzone wcześniej przez kilka tygodni rokowania brytyjsko - francuskie ze Związkiem Sowieckim, które miały zapobiec wojnie, zakończyły się fiaskiem. Hitler i Stalin zignorowali oba mocarstwa. 1 września Niemcy zaatakowały Polskę. 17 września, wypełniając zobowiązania moskiewskiego paktu, agresji dokonał Związek Sowiecki. Lata współpracy obu państw osiągnęły apogeum, czego wyrazem była wytyczona jeszcze w tym samym roku granica przyjaźni między obu państwami. Porządek wersalski runął w gruzy.

Czas trwania: 32min. / 2020 / debata
2024-02-19 15:05 Spór o historię - Polskie zwycięstwa: wojny Bolesława III Krzywoustego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Bolesławie, Bolesławie, ty przesławny książę panie! Ziemi swojej umiesz bronić wprost niezmordowanie! Taki książę słusznie rządy nad krajem sprawuje, który z garstką swych olbrzymie wojsko tak wojuje! Cóż by było, gdybyś wszystkie swe zgromadził, nigdy by ci cesarz z polu, bronią nie poradził." Tę pieśń o Bolesławie Krzywoustym notował Gall Anonim w swojej "Kronice polskiej". Co wiemy o wojnach prowadzonych przez Krzywoustego? Jakim był wodzem? Gdzie odniósł największe zwycięstwo? W jakich okolicznościach Bolesław Krzywousty przejął władzę? [pokonanie i wygnanie z kraju Zbigniewa w 1108 r.] Znaczenie wyprawy zbrojnej do Czech. Krzywousty realizował w ten sposób warunki przymierza z Węgrami. Zaatakowanie Czech byłowsparciem Węgier, które w tym czasie zostały najechane przez wojska czeskie i niemieckie. Najazd Henryka V na Polskę. Wcześniej Henryk zażądał, aby Bolesław oddał Zbigniewowi połowę państwa i płacił Niemcom roczną daninę, tzw. trybut. Najazd nastąpił w 1109 r. Po wojnie Bolesław pozwolił Zbigniewowi na powrót do kraju; Zbigniew został oskarżony o spisek i w 1111 oślepiony z rozkazu brata; wkrótce zmarł. Bitwa na Psim Polu. Była czy nie? Bitwa pod Głogowem. Jaką politykę wobec Pomorza prowadził Bolesław Krzywousty? Wyprawy na Pomorze i chrystianizacja zajętych ziem. Jednak w 1135 r. hołd lenny w Merseburgu, ale też i obrona niezależności polskiego Kościoła przed roszczeniami arcybiskupa Merseburga, Norberta. Największe zwycięstwa Krzywoustego? Dlaczego Krzywousty podzielił kraj pomiędzy swoich synów?

Czas trwania: 33min. / 2019 / debata
2024-02-14 18:00 Spór o historię - Gułag Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Tuż po pokonaniu przewrotu i obaleniu caratu bolszewicy rozpoczęli rządy terroru. Powstawał system obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej. Niewolnicza praca milionów ludzi w kopalniach, kamieniołomach, na budowie kolei i przy wyrębie lasu wspierała gospodarkę Związku Sowieckiego. Byli wśród nich zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby zesłane z powodów politycznych. Nie brakowało osadzonych bez powodu. Trafiali tu także obywatele innych krajów, miedzy innymi Polacy. Główny Zarząd Obozów, po rosyjsku Gławnoje Uprawlenie Łagieriej - instytucja powołana do tworzenia i kierowania siecią obozówdał temu nieludzkiemu systemowi represji nazwę Gułag. Kwestie do poruszenia w dyskusji: kiedy bolszewicy przystąpili do budowy systemu obozów pracy przymusowej? Czy mieli jakiś wzorzec? Kto trafiał do obozów? System sądownictwa; jak odbywały się procesy? Czy w ogóle były; na jakim poziomie zapadały wyroki? Pomysł na wykorzystanie niewolniczej pracy milionów ludzi do budowy potęgi Związku Sowieckiego. Gułag - hasło wzbudzające grozę. Gdzie znajdowały się obozy? NEP - jak wykorzystano pracę niewolniczą? Warunki panujące w obozach. Kobiety i dzieci - odbieranie matkom dzieci; przestępstwa seksualne. Czy świat wiedział o Gułagu? Kiedy zaczęły dochodzić pierwsze sygnały? Trafiali tu nie tylko Rosjanie, ale i inne narody. Jak? Do kiedy działał system? Skala ofiar; czy możliwe jest oszacowanie?

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2024-02-07 18:20 Spór o historię - Sowieckie deportacje Polaków Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Natychmiast po zajęciu wschodniej Polski jesienią 1939 roku Sowieci przystąpili do eksterminacji polskich elit. Każdy, kto potencjalnie mógł zagrażać sowieckiemu panowaniu w Polsce wschodniej, miał być zabity bądź deportowany na Syberię lub do Kazachstanu. Deportacje rozpoczęły się w lutym 1940 roku. Na wschód wywieziono rodziny urzędników, osadników wojskowych i inteligencję. Kolejne wywózki odbyły się w kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz czerwcu 1941 roku. Szacuje się, że wywieziono od 300 tysięcy do miliona osób.

Czas trwania: 30min. / 2018 / debata
2024-02-05 15:00 Spór o historię - Polskie zwycięstwa: wojny rozbicia dzielnicowego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kiedy Bolesław Krzywousty przed śmiercią, w roku 1138, ogłaszał swój testament, nie myślał zapewne, że przyczyni się on do rozbicia państwa na niemal dwa wieki. Synowie Krzywoustego dość szybko zapomnieli o ostatniej, politycznej woli ojca. Rozpoczęła się walka o władzę. Seniorat i pryncypat nie gwarantował pokojowych rządów w Polsce. Po śmierci Leszka Białego - zamordowanego podczas zjazdu w Gąsawie w 1227 roku - zasada pryncypatu zanikła. Pogłębiło to konflikty wewnątrz kraju. Udzielni książęta walczyli ze sobą. A rozbita na dzielnice Polska musiała walczyć z zagrożeniem zewnętrznym. Stałe zagrożenie ze strony Prus i Jaćwingów oraz Rusi, wreszcie najazd mongolski i klęska pod Legnicą w 1241 roku pokazały, że tylko silne, zjednoczone państwo może skutecznie się bronić. Tematy do dyskusji: Jak Krzywousty podzielił państwo pomiędzy swoich synów? W jakim stanie zostawił państwo? Realizacja testamentu i walki między książętami. Główne konflikty, najważniejsze starcia zbrojne (bitwy). Walki pomiędzy książętami dzielnicowymi, bitwa nad bagnami Pilicy, oblężenie Poznania, bitwa nad Mozgawą i inne. Konflikty z wrogami zewnętrznymi rozbitej Polski: Prusowie i Jaćwingowie, Ruś, Brandeburgia i Cesarstwo Niemieckie. Wojna o księstwo Halickie, zwycięstwoPolski. Najazdy mongolskie 1241 (liczne bitwy, najważniejsza pod Legnicą), 1331 Bitwa pod Płowcami z Krzyżakami. Ważne: w tym samym czasie idący na pomoc Krzyżakom Jan Luksemburski nie zdołał zdobyć Niemczy, bronionej przez księcia świdnickiego Bolka II. Goście - prof. Jerzy Grabowski - Archiwum Główne Akt Dawnych, prof. Marek Kazimierz Barański.

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2024-01-31 18:35 Spór o historię - Rozpad Związku Sowieckiego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 30 grudnia 1922 roku powstał Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. Totalitarne państwo, w którym dziesiątki milionów obywateli zginęły w obozach koncentracyjnych, zmarły z głodu lub zostały zamordowane. Ale też państwo, które osiągnęło niekwestionowany status supermorcarstwa. 8 grudnia 1991 roku trzech sekretarzy partii komunistycznej sprawujących władzę w największych republikach państwa sowieckiego ogłosiło, że państwo to przestaje istnieć. Nikt przeciwko temu nie zaprotestował. Dlaczego tak spokojnie upadło Imperium i jakie są tego konsekwencje?Dyskutują prof. Antoni Dudek i prof. Daniel Boćkowski.

Czas trwania: 29min. / 2023 / debata
2024-01-29 14:50 Spór o historię - Bereza Kartuska Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W latach 1934 - 1939 w Berezie Kartuskiej funkcjonował obóz odosobnienia. Władze administracyjne mogły - bez postępowania sądowego i prawa obrony - na trzy miesiące umieszczać tu osoby, których "działalność lub postępowanie daje podstawę do przypuszczenia, że grozi z ich strony naruszenie bezpieczeństwa państwa, spokoju lub porządku publicznego". Czas pobytu w Berezie Kartuskiej mógł być dowolnie przedłużany. Likwidacja obozu była jednym z żądań wysuwanych przez opozycję antysanacyjną.

Czas trwania: 33min. / 2023 / debata
Reklama
2024-01-24 18:30 Spór o historię - Na ratunek Rzeczypospolitej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W listopadzie 1763 roku, kilka tygodni po śmierci króla Augusta III Sasa, prymas Władysław Łubieński zwołał sejm. Obrady pod przewodnictwem marszałka Adama Kazimierza Czartoryskiego rozpoczęły się 7 maja 1764 roku. Sejm obradował pod presją wojsk rosyjskich. Wkroczyły one w granice Rzeczpospolitej na wezwanie Familii Czartoryskich, zamierzającej przeprowadzić reformy. Projekt reform został przedstawiony 16 maja przez Andrzeja Zamoyskiego. Co udało się posłom w ciągu sześciu tygodni obrad?

Czas trwania: 31min. / 2023 / debata
2024-01-22 14:40 Spór o historię - Zryw 1863 Roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 22 stycznia 1863 roku wybuchło w Królestwie Polskim powstanie. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była branka, czyli pobór do wojska rosyjskiego wśród młodzieży miejskiej w Królestwie Polskim. W tym czasie w Królestwie Polskim przebywało ponad sto tysięcy żołnierzy rosyjskich. Przeciwko nim stanęło zaledwie sześć tysięcy powstańców. Uzbrojeni często tylko w broń myśliwską i osadzone na sztorc kosy podjęli walkę partyzancką. Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Dyktatorem powstania mianowano Ludwika Mierosławskiego. Wkrótce zastąpił go Marian Langiewicz. W październiku 1863 roku dyktatorem powstania został Romuald Traugutt. Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem narodowym. Podczas jego trwania stoczono ponad tysiąc dwieście rozproszonych potyczek i mniejszych bitew. Mimo ogromnej przewagi wroga, powstanie zakończyło się wiosną 1864 roku. Izolowane oddziały powstańcze na Podlasiu walczyły do wiosny 1865 roku. W jakich okolicznościach dochodzi do wybuchu powstania w 1863 roku? Czy Powstanie Styczniowe było nieuniknione? Czy zryw z 1863 roku miał szanse na powodzenie? Jakie ziemie objął? Kto obejmuje dowództwo? Struktury Państwa Podziemnego. Najważniejszą cechą odróżniającą Powstanie Styczniowe od innych polskich powstań, był brak stałej regularnej armii. Dlaczego jednak powstańcy tak długo byli w stanie stawić opór znacznie silniejszej armii rosyjskiej? Sposób prowadzenia wojny [brak dużej bitwy; wojna partyzancka]. Czy słuszna jest teza, że dla realizacji w przyszłości polskich aspiracji niepodległościowych większe znaczenie miała wojna krymska, która skonfliktowała Rosję z Austrią i otworzyła drogę powstaniu w przyszłości dwóch przeciwstawnych bloków polityczno - wojskowych, niż kolejne polskie przegrane powstanie? Car Aleksander uważany jest za reformatora. Czy w przypadku Polski taki wizerunek daje się utrzymać? Jak powstanie zostało przyjęte w Europie? Czy powstańcy mogli liczyć na pomoc? Bilans Powstania Styczniowego: postępująca rusyfikacja, zesłanie tysięcy ludzi na Sybir. Ubocznym skutkiem klęski powstania była depolonizacja ziem zabranych. Ale i jego wpływ na kolejne pokolenia Polaków walczących o odzyskanie niepodległości.

Czas trwania: 29min. / 2020 / debata
2024-01-17 18:30 Spór o historię - Wojna zimowa Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W tajnym protokole do układu Ribbentrop - Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku Finlandia znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Po inwazji na Polskę, wymuszeniu ustępstw politycznych ze strony Estonii, Łotwy i Litwy, w październiku 1939 roku Związek Sowiecki wystąpił z nowymi roszczeniami pod adresem Finlandii. Żądano przesunięcia granicy w rejonie Leningradu o 70 km i dzierżawy położonego u wejścia do Zatoki Fińskiej strategicznego półwyspu Hanko na 30 lat. Rozmowy fińsko - sowieckie nie przyniosły rezultatu. 30 listopada 1939 roku samoloty sowieckie zbombardowały Helsinki i wiele innych miejscowości, a wojska lądowe i sowiecka marynarka rozpoczęły działania zbrojne przeciwko Finlandii. Jakimi siłami uderzyła Armia Czerwona? Jakim potencjałem dysponowała Finlandia? Stanowisko rządu fińskiego i dowódców wojskowych wobec agresji. Natychmiast ogłoszono powszechną mobilizację, marszałek Mannerheim mimo przytłaczającej przewagi sowieckiej bez chwili wahania nakazał bronić Ojczyzny. Jaką strategię przyjęła armia fińska? Taktyka Finów: wojna podjazdowa, partyzancka, koktajle mołotowa. Jak Europa przyjęła tę wojnę? Kto był skłonny pomóc Finlandii? Przyczyny militarnego i politycznego sukcesu Finlandii w wojnie zimowej z Sowietami w latach 1939 - 1940. Bilans wojny: straty fińskie i sowieckie; sytuacja polityczna Finlandii. Finlandia wobec wojny niemiecko - sowieckiej. Okrojona terytorialnie, niesuwerenna, ale niepodległa. Jak Finlandia wyszła z II wojny światowej? Co to była tzw. finlandyzacja? Goście: prof. Daniel Boćkowski Instytut Historii PAN, dr Adam Buława Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czas trwania: 31min. / 2021 / debata
2024-01-15 15:00 Spór o historię - Proces szesnastu Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Na konferencji jałtańskiej sojusznicy Polski przyjęli propozycję Stalina powołania w Polsce koalicyjnego rządu komunistów i partii demokratycznych. Rząd polski odrzucił te ustalenia. Mimo to działająca w kraju Rada Jedności Narodowej zdecydowała się przyjąć ustalenia z Jałty. W marcu 1945 generał NKWD Iwan Sierow zaprosił przedstawicieli polskiego podziemia do podjęcia rozmów. Oferta sowiecka została przyjęta przez przywódców Polski Podziemnej. 27 marca przybyli na spotkanie ostatni komendant Armii Krajowej generał Okulicki, delegat rządu na Kraj Jan Jankowski i przewodniczący Rady jedności Narodowej Kazimierz Pużak. Następnego dnia dotarli pozostali przywódcy. Wszyscy zostali aresztowani i przewiezieni do Moskwy na Łubiankę. 18 czerwca 1945 roku rozpoczął się pokazowy proces - tzw. "Proces szesnastu". Polskich przywódców oskarżono o współpracę z Niemcami i organizowanie dywersyjnej działalności przeciwko Związkowi Sowieckiemu i Armii Czerwonej. Mimo że proces moskiewski był jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego, żadne z państw zachodnich - formalnie sojuszników Polski - nie protestowało.

Czas trwania: 33min. / 2023 / debata
2024-01-10 18:30 Spór o historię - Upadek caratu Logo TVP Historia
Czas trwania: 32min. / 2023 / debata
2024-01-08 14:45 Spór o historię - Sanacja Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 2 sierpnia 1926 roku, blisko trzy miesiące po przeprowadzonym przez Józefa Piłsudskiego przewrocie majowym, przyjęto tzw. nowelę sierpniową. Jej zapisy zmniejszały uprawnienia parlamentu. Wzmocniona została pozycja prezydenta. W Polsce rozpoczęły się rządy sanacji.

Czas trwania: 31min. / 2023 / debata
2024-01-03 18:30 Spór o historię - Potop moskiewski Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Moskiewski najazd na Rzeczpospolitą w 1654 r. wymknął się uwadze potomnych. Zasługa w tym przede wszystkim Henryka Sienkiewicza, który rozsławił inne konflikty tego czasu: Powstanie Chmielnickiego (1648 - 1651) i potop szwedzki (1655 - 1660). Echa owej zapomnianej wojny odnajdujemy już we wstępie do ''Potopu'', ale od początku towarzyszy nam enigmatyczny ton: ''Rozpaliła się wówczas wzdłuż całej wschodniej granicy Rzeczypospolitej straszliwa wojna''. I dalej w kolejnych rozdziałach: ''Fala zalewała kraj coraz dalej, gdzieniegdzie tylko o warowne mury się obijając, ale i mury padały jedne za drugimi i jak upadł Smoleńsk''. Klęska Rzeczypospolitej w latach 1654 - 1655 to swoisty katalog infamii. Szlachta okryła się nią na polu walki i na sejmikach. Swoje do przyczyn klęski dorzucił król Jan Kazimierz. Rzeczy haniebnych dopuszczało się wojsko, a smutek ogarnia, gdy czyta się o postawie ludności Kresów wobec nadciągających moskiewskich hord.

Czas trwania: 30min. / 2023 / debata
2023-12-28 06:45 Spór o historię - Słowianie wschodni Logo TVP Historia
2023-12-20 18:00 Spór o historię - Ludobójstwo Polaków: 1937 - 1938 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Ludobójstwo Polaków w Związku Sowieckim w latach 1937 - 1938 zostało przeprowadzone w ramach tak zwanej "Operacji polskiej" NKWD. Była ona wymierzona we wszystkich Polaków, mieszkających w Związku Sowieckim. Podstawę prawną do jej wykonania stanowił rozkaz nr 00485 z 11 sierpnia 1937 roku, wydany przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR, Nikołaja Jeżowa. Polaków oskarżano o działalność szpiegowską na rzecz Polski i przynależność do Polskiej Organizacji Wojskowej. Z ujawnionych dotąd dokumentów wynika, że w ramach operacji aresztowano około 150 tysięcy osób, spośród których co najmniej 111 tys. skazano na karę śmierci. Blisko 30 tys. Polaków zesłano do łagrów. Według dotychczasowych danych na Ukrainie, gdzie znajdowało się największe skupisko ludności polskiej w ZSRR, osądzono 55 928 Polaków, z których 47 327 zamordowano. Liczba ofiar na pewno była większa - na przykład brak dotąd danych z terenów Białorusi. Dodatkowo, represjom na podstawie rozkazu nr 00486 z 15 sierpnia 1937 roku, poddano także żony i dzieci skazanych zdrajców ojczyzny. Goście: prof. Nikołaj Iwanow, dr Tomasz Sommer, dr Stanisław Królak.

Czas trwania: 31min. / 2020 / debata
2023-12-18 16:50 Spór o historię - Krwawe Gody. Grudzień '70 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 12 grudnia 1970 roku Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w przemówieniu radiowo - telewizyjnym ogłosił drastyczną podwyżkę cen żywności. Nazajutrz w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk. Fala protestów objęła wkrótce większość Wybrzeża. Doszło do strać manifestantów z oddziałami milicji i wojska. 15 grudnia władze nakazały użycie broni palnej do tłumienia protestów. Do najtragiczniejszych wydarzeń doszło 17 grudnia w Gdyni, kiedy to na wezwanie wicepremiera Stanisława Kociołka, gdyńscy stoczniowcy udawali się do pracy. Tłumy wysypywały się z kolejek dojazdowych na stacji "Gdynia - Stocznia". Nieopodal stoczniowcy natrafili na wojskową blokadę. Przed godziną szóstą zostali zmasakrowani przez wojsko. Zginęło 11 osób, a rany - w tym ciężkie - odniosło około 30. Później na ulicach miasta od strzałów milicji zginęło jeszcze 7 osób, a wiele było rannych. Tego samego dnia protesty rozpoczęły się w Szczecinie oraz Elblągu. Byli kolejni zabici i ranni. Według oficjalnych danych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku zginęło 45 osób. 1 165 odniosło rany, około 3 tys. zostało aresztowanych, wielu z nich bestialsko pobitych. Jaki był ówczesny układ sił [grupy] na szczytach władzy w PZPR? Z którą ekipą był związany Stanisław Kociołek, autor tragicznego w skutkach komunikatu? Jaką rolę w wydarzeniach w Gdyni odegrał gen. Franciszek Szlachcic z MSW? Czy istotnie, jak sam mówił, zależało mu na ograniczeniu liczby ofiar, czy też jego działania miały inny, ukryty sens? Czy apel Kociołka i masakra na Wybrzeżu to tylko wynik chaosu decyzyjnego w szeregach partii i wojska, czy też starannie zaplanowanej prowokacji w walce o władzę na szczytach PZPR? Jak doszło do użycia broni? Dlaczego wojskowe rozkazy nie nakazywały raczej strzelania w górę, ponad głowami ludzi? Bilans "czarnego czwartku". Co działo się w Szczecinie?Kiedy tu robotnicy rozpoczęli strajk? Jakie mieli postulaty? "Republika szczecińska" - określenie Szydlaka. Strajki i starcia w Elblągu. Strajki w innych miastach. Jakie wnioski z wydarzeń Grudnia '70 wyciągnęła władza, a jakie robotnicy? Czy byłby Sierpień '80 bez Grudnia '70? Dlaczego to właśnie Edward Gierek zastąpił Gomułkę na stanowisku I sekretarza PZPR?

Czas trwania: 33min. / 2020 / debata
2023-12-13 18:05 Spór o historię - Stan wojenny Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią" - informował Polaków w niedzielny ranek 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski, zapowiadając wprowadzenie stanu wojennego. Co według władzy upoważniało do podjęcia takich kroków?Kiedy w niedzielę rano 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski informował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego, od kilku godzin na ulicach polskich miast stały już czołgi. Ulice patrolowały wojsko i milicja. O północy żołnierze i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, w tym Służby Bezpieczeństwa, rozpoczęli operację Jodła. Opanowane zostały ośrodki radia i telewizji. Już pierwszego dnia stanu wojennego do więzień trafiło blisko 3, 5 tysiąca działaczy Solidarności i innych opozycjonistów. W sumie przez obozy internowania przeszło około 10 tysięcy osób. Przez niemal miesiąc nie działały telefony miejskie. Wprowadzono godzinę milicyjną. Początkowo obowiązywała od godziny 22 do 6 rano. Dopiero w marcu 1982 roku przywrócono połączenia międzymiastowe. Jednak w słuchawkach słychać było komunikat, że rozmowa jest kontrolowana. Kilkaset kluczowych zakładów pracy, między innymi kopalnie, huty, kolej, radio, telewizja, porty i szpitale zostało zmilitaryzowanych. Stan wojenny na wiele lat odsunął zmiany systemowe w Polsce i w całym bloku wschodnim. Kosztował życie dziesiątek osób i to nie tylko ofiar milicyjnych kul, ale też ludzi, do których na przykład wskutek wyłączenia telefonów nie mogła dojechać pomoc lekarska. Okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jego przebieg nadal budzą gorące dyskusje i spory. Kwestie do poruszenia w dyskusji: stan wojenny, czyli co? Definicja. Czy działania gen. Jaruzelskiego można nazwać "wojskowym zamachem stanu"? Jaki był status wojska w ówczesnej Polsce? Czy była nad nim "partyjna czapka"? Jakie były podobieństwai różnice relacji między wojskiem i partią w Polsce a w ZSRR i innych krajach totalitarnych? Co zyskiwał gen. Jaruzelski, wprowadzając stan wojenny? Jaka była rola PZPR we wprowadzeniu stanu wojennego? Jak "przewodnia siła narodu" odnalazła się w nowej sytuacji? Co by mogło nastąpić, gdyby "Solidarność" była uprzedzona o planach władz i gotowa do oporu? Czy nikt z władz "Solidarności" nie wiedział o groźbie wprowadzenia stanu wojennego? Jakie były możliwe inne scenariusze rozwoju wydarzeń w grudniu 1981 roku? Wielu ludzi "Solidarności" było zdania, że władza nie uderzy. Czy strategia otwartej walki[jak w kopalni "Wujek"] miała szanse powodzenia? Czy nie należało od razu postawić na bierny opór i konspirację?

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2023-12-11 14:50 Spór o historię - Zbrojne ramię bolszewików Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Atak bolszewików na Pałac Zimowy 25 października 1917 roku położył kres istnieniu powołanego w wyniku rewolucji lutowej Rządu Tymczasowego. Rewolucja bolszewicka stawała się faktem. Potrzebowała własnych żołnierzy, broni, butów, chleba i wsparcia dyplomatycznego. Z pomocą pospieszyła Europa i Stany Zjednoczone. W lutym 1918 roku rozpoczęto przyjmowanie ochotników do Armii Czerwonej. Początkowo oparta była ona na zaciągu ochotniczym. Ale już w maju wprowadzono powszechnąsłużbę wojskową. W armii pojawili się komisarze polityczni, tzw. politrucy i przymusowo zmobilizowani byli oficerowie Armii Imperium Rosyjskiego. Kto jeszcze zasilił szeregi Armii Czerwonej? Jaki był jej potencjał w latach międzywojennych? Co stało za decyzją Stalina o przeprowadzeniu czystek w armii w latach 1937 - 1939 i jakie miało to konsekwencje? Kwestie poruszone w dyskusji: w jakim stanie jest Armia Imperium Rosyjskiego pod koniec wielkiej wojny? Jakie straty osobowe poniosła? Rewolucja lutowa - udział wojska. Rady żołnierskie. Przewrót bolszewicki. Tworzenie Armii Czerwonej z ochotników. Kto stoi za powstaniem armii, która już wkrótce zostanie użyta w wojnie domowej? Ideologizacja armii. Po wojnie następuje zmniejszenie stanów osobowych armii. Z kim jest jej "po drodze". Współpraca Reichswehry i Armii Czerwonej. Rapallo. Jakie środki Sowieci przeznaczali na rozwój swojej armii? Stopień nowoczesności - porównanie z Europą, Azją i Stanami Zjednoczonymi. Dojście Hitlera do władzy i chwilowe osłabienie relacji. Czystki w Armii Czerwonej pod koniec lat 30. Konsekwencje. Zaniechanie budowy wojsk powietrzno - desantowych. Stan na 22 czerwca 1941 roku. Goście: prof. Henryk Stańczyk - Wyższa Szkoła Menedżerska, prof. Daniel Boćkowski - Instytut Historii PAN, prof. Marek Kornat - Instytut Historii PAN.

Czas trwania: 31min. / 2020 / debata
2023-12-07 06:43 Spór o historię - Granice Polski po 1945 roku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Polscy sojusznicy już od 17 września 1939 roku zakładali, że Polska utraci tereny wschodnie na rzecz Związku Sowieckiego. Ale nie uznali za właściwe informować o tym rząd polski. W Teheranie już wprost uzgodnili to ze Stalinem. 16 sierpnia 1945 roku, w Moskwie, Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej podpisał umowę graniczną między Polską a Związkiem Sowieckim. Ponad połowa obszaru Polski, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, stała się częścią innego państwa. W 1948 rokuprzebieg granicy skorygowano. Do największej poprawki granicy doszło w 1951 roku. W zamian za bogate w węgiel tzw. kolano Bugu, dostaliśmy wyczerpane z zasobów ropy naftowej tereny w Bieszczadach. Granica z Czechosłowacją powróciła do stanu sprzed 1938 roku. Konflikt o Kotlinę Kłodzką został rozstrzygnięty po myśli Polski. Ale układ graniczny z Czechosłowacją został podpisany dopiero w 1958 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej formalnie nieuregulowana była kwestia granicy zachodniej. Alianci odrzucali granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. Ostatecznie o przebiegu granicy zdecydował Stalin. Ale w 1945 roku linia graniczna na Odrze nie została przez aliantów uznana za zachodnią granicę Polski. Dlaczego tak się stało?

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2023-12-06 18:00 Spór o historię - Związek Patriotów Polskich Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Od marca 1943 roku polscy komuniści w organizowali w Związku Sowieckim Związek Patriotów Polskich. Formalnie został on powołany 9 czerwca 1943 roku. We władzach związku znaleźli się: Wanda Wasilewska, Stanisław Skrzeszewski, Stefan Jędrychowski, Włodzimierz Sokorski i Zygmunt Berling. Było to de facto narzędzie polityki Stalina w kwestii polskiej. Związek miał przygotować warunki do przejęcia władzy przez komunistów w powojennej Polsce. Prowadził działalność kulturalną, socjalną i propagandową wśród ludności polskiej w Związku Sowieckim. Jej rozwinięcie nastąpiło po zerwaniu przez ZwiązekSowiecki stosunków dyplomatycznych z rządem polskim na uchodźstwie po ujawnieniu zbrodni katyńskiej w kwietniu 1943 roku. Od maja 1943 roku związek współorganizował 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W lipcu 1944 podporządkował się Krajowej Radzie Narodowej. Uczestniczył w powołaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Przesiedlał Polaków i Żydów ze Związku Sowieckiego do Polski. Został rozwiązany w 1946 roku. Kwestie do poruszenia w dyskusji: Treny zajęte przez Związek Sowiecki w 1939 roku - tu znaleźli schronienie polscy komuniści. Czy dobrze się tu czuli? Czy Stalin ufał im? Kim była Wanda Wasilewska? Jakie plany miał Stalin wobec polskich komunistów? Powstanie Związku Patriotów Polskich - narodziny idei. Jakie cele stawiał? Kiedy związek "rozwinął skrzydła"? Zerwanie przez Związek Sowiecki w kwietniu 1943 roku stosunków dyplomatycznych z Rządem RP na uchodźstwie. Działalność wśród Polaków przebywających w Związku Sowieckim. Powstanie 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Czy działacze ZPP chcieli powstania polskiego wojska? Lipiec 1944 - podporządkowanie Krajowej Radzie Narodowej; Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Udział w repatriacji. Rozwiązanie ZPP w 1946 roku. Powojenne kariery działaczy związku. Goście: prof. Henryk Stańczyk - Wyższa Szkoła Menedżerska, prof. Daniel Boćkowski - Instytut Historii PAN, dr Wojciech Marciniak - Uniwersytet Łódzki.

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2023-12-04 15:30 Spór o historię - Policja granatowa Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W październiku 1939 roku Niemcy wydali odezwę do urzędników Polskiej Policji. Pod groźbą kary śmierci okupanci wzywali do stawienia się na służbę pod ich komendą. Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa - bo taką nazwę otrzymała formacja - powstała w grudniu 1939 roku. Podlegała niemieckiej policji porządkowej. Od koloru munduru potocznie nazywana była policją granatową. Część policjantów współpracowała z podziemiem. Podejmowała działalność w Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa i kontrwywiadzie ZWZ - AK. Jednak niektórzy "granatowi" zaangażowali się we współpracę z okupantem. Jaka jest prawda o Polskiej Policji w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939 - 1944? Dlaczego na terenie okupowanego kraju Niemcy pozostawili lokalną policję? Do jakich zadań przeznaczeni byli polscy policjanci? Kto zgłaszał się do służby w "policji granatowej"? Co miało wpływ na podjęcie służby? Sylwetka komendanta granatowych ppłk. Mariana Kozielewskiego - był współautorem raportu Karskiego - byli braćmi. Jak Polacy przyjęli utworzenie Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, formacji nazywanej "policją granatową"? Jak wypełniali swoje obowiązki? Znane są przypadki wykonywania na nich wyrokówśmierci za współprace z Niemcami, ale i oni byli mordowani przez Niemców za odmowę wykonania wyroków śmierci. Czy funkcjonariusze "policji granatowej" byli zaangażowani w działalność Podziemia? Jak Niemcy oceniali polską policję? Ocena lojalności i zaangażowania "granatowych" w akcjach represyjnych. Jak wypada porównanie do innych policji na terenach okupowanych przez Niemcy? W lipcu 1944 roku Polska Policja Generalnego Gubernatorstwa kończy swoją działalność. Jak po zakończeniu wojny oceniono policjantów? Weryfikacja przeprowadzona przez nowe władze. Dalsze losy policjantów.

Czas trwania: 30min. / 2020 / debata
2023-11-30 06:25 Spór o historię - Wierzenia Słowian Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Słowianie wyznawają jednego Boga, twórcę piorunów, jedynego pana wszechświata i święcą mu na ofiarę woły i inne zwierzęta. Nie wierzą w przeznaczenie. Gdy zapadłszy w chorobę albo idąc na wojnę, śmierć przed sobą widzą, ślubują Bogu ofiary, co po minionem niebezpieczeństwie wypełniają, co ślubowali, i sądzą, że to ślubowanie im życie ocaliło. Oprócz tego czczą jeszcze rzeki, boginki i inne bóstwa, wszystkim ofiary święcąc, a wśród ofiar pewne wróżby czynią" - pisał Prokop w VI wieku po Chrystusie. Co dzisiaj wiemy o wierzeniach Słowian?

Czas trwania: 33min. / 2019 / debata
2023-11-29 18:00 Spór o historię - Proces szesnastu Logo TVP Historia
2023-11-27 15:25 Spór o historię - Prezydenci RP na wychodźstwie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Temat programu: PREZYDENCI RP NA WYCHODŹSTWIE. Lata II Rzeczypospolitej wypełniała walka polityczna o zakres uprawnień Prezydenta. Ostatecznie, w 1935 roku zwyciężyła koncepcja silnej prezydentury, zdecydowanie górującej prerogatywami nad władzą ustawodawczą. W ramach tych uprawnień, artykuł 24. Konstytucji Kwietniowej umożliwiał prezydentowi wyznaczenie następcy. Ten właśnie zapis uratował ciągłość państwowości polskiej po napaści Niemiec i Związku Sowieckiego w 1939 roku. Przez kilkadziesiąt lat istnienia na uchodźstwie, w czasie wojny i po niej, Urząd Prezydenta RP stanowił o ciągłości demokratycznego Państwa Polskiego; inspirował, dodawał sił do przetrwania czasu okupacji, a później ery podporządkowania Związkowi Sowieckiemu. Goście: prof. Marek Kornat, prof. Grzegorz Łukomski, prof. Rafał Habielski.

Czas trwania: 32min. / 2022 / debata
2023-11-23 06:40 Spór o historię - Śląsk Cieszyński Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Do terytorium Śląska Cieszyńskiego swoje roszczenia zgłaszały zarówno strona polska jak i czeska. Nasiliły się one w przededniu zakończenia pierwszej wojny światowej. 5 listopada 1918 r. polska Rada Narodowa i czeski Narodny Vybor zawarły układ o rozgraniczeniu spornego terytorium Śląska Cieszyńskiego. Strony uznały realia etniczne. Na podstawie tej umowy większość obszaru Śląska Cieszyńskiego miałaby przypaść Polsce. Umowa została złamana przez Czechów w styczniu roku 1919. Wojska naszych południowych sąsiadów, wykorzystując zaangażowanie Polski w walki na Wschodzie, dokonały inwazji, w wyniku czego zajęły sporne tereny. Najważniejszą przyczyną inwazji czeskiej było dążenie do storpedowania na obszarze Śląska Cieszyńskiego wyborów do polskiego Sejmu. Innym motywem czeskiej akcji było dążenie do opanowania jednej z dwóch strategicznych linii kolejowych łączących Czechy ze Słowacją. Na konferencji w Spa w lipcu 1920 r. Rada Ambasadorów zadecydowała o arbitralnym podziale tego regionu, przyznającwiększą jego część Czechosłowacji. Utrata Zaolzia była dotkliwa dla Polski, ponieważ po czeskiej stronie granicy pozostało ponad 100 tysięcy Polaków oraz bogactwa naturalne i liczne zakłady przemysłowe. W 1938 roku Polacy, wykorzystując kryzys państwa czechosłowackiego, odzyskali sporny obszar. Po II wojnie światowej granica polsko - czeska na Śląsku Cieszyńskim, tak jak w latach 1920 - 1938, na nowo przebiega wzdłuż rzeki Olzy. Na jakich podstawach opierały się polskie i czeskie roszczenia do Śląska Cieszyńskiego?

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2023-11-22 18:00 Spór o historię - Bereza Kartuska Logo TVP Historia
2023-11-20 15:10 Spór o historię - Na ratunek Rzeczypospolitej Logo TVP Historia
2023-11-16 06:35 Spór o historię - Kościół kresowy w szponach sowieckich Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Jesienią 1939 roku, niemal natychmiast po wkroczeniu w granice Polski, Sowieci przystąpili do akcji niszczenia Kościoła katolickiego. Księży, zakonników i zakonnice poddano represjom. Wielu duchownych wysłano do łagrów w głąb Związku Sowieckiego. Zamknięto instytucje kościelne, a ich majątek został rozgrabiony. Zajęcie wschodnichterenów Rzeczypospolitej przez Niemcy w 1941 roku nie oznaczało, że Kościół katolicki odzyskał wolność. Zmieniły się sposoby prześladowań. Po powrocie wojsk sowieckich do wschodniej Polski w 1944 roku natychmiast przystąpiono do walki z katolikami. Dlaczego sowieccy komuniści uważali Kościół katolicki za swojego największego wroga?

Czas trwania: 29min. / 2019 / debata
2023-11-15 18:00 Spór o historię - Narodowa Demokracja Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Można się było godzić lub nie z jego ideologią lub polityką w rozmaitych okresach długiego życia, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi i służenia bezinteresownie" - pisał przedwojenny "Zielony Sztandar" o Romanie Dmowskim, przywódcy Narodowej Demokracji. Jaką wizję odrodzonej Polski miała Narodowa Demokracja? Jak realizowała swój program w latach międzywojennych?

Czas trwania: 31min. / 2023 / debata
2023-11-13 15:05 Spór o historię - Rada Regencyjna Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Rada Regencyjna utworzona została przez Tymczasową Radę Stanu na podstawie patentu wydanego 12 września 1917 r. przez generał - gubernatorów: niemieckiego - Hansa von Beselera i austriackiego - Stanisława Szeptyckiego. Miała stanowić najwyższą władzę w Królestwie Polskim do czasu przekazania jej w ręce regenta lub króla. 15 października 1917 r. mianowano uzgodnionych przez Tymczasową Radę Stanu z władzami Niemiec i Austro - Węgier członków Rady Regencyjnej - arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego, prezydenta Warszawy księcia Zdzisława Lubomirskiego i honorowego prezesa Stronnictwa Polityki Realnej hrabiego Józefa Ostrowskiego. Siedzibą Rady Regencyjnej został Zamek Królewski w Warszawie. 7 października 1918 roku Rada Regencyjna proklamowała niepodległość Polski, odwołując się do 14 punktów prezydenta Wilsona. Dyskutują profesorowie: Małgorzata Gmurczyk - Wrońska, Marek Kornat i Włodzimierz Suleja.

Czas trwania: 32min. / 2023 / debata
2023-11-09 06:35 Spór o historię - Ludobójstwo nierozliczone Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Nienawiść do Polaków głoszona od lat 30. XX wieku przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów doprowadziła do ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Do pierwszego masowego mordu na Polakach doszło w lutym 1943 roku we wsi Parośla. Mordowanie Polaków swoje apogeum osiągnęło 11 lipca 1943 roku w czasie "krwawej niedzieli", kiedy Ukraińska Powstańcza Armia wraz z miejscową ludnością przeprowadziła masowe mordy w około stu miejscowościach na Wołyniu. Według szacunków historyków ofiarami ukraińskiego ludobójstwa było około 100 tysięcy Polaków, a skala okrucieństwa i nieludzkich sposobów zadawania śmierci do dziś budzi grozę i przerażenie.

Czas trwania: 31min. / 2019 / debata
2023-11-08 18:00 Spór o historię - Sanacja Logo TVP Historia

Spór o historię gdzie obejrzeć?

Spór o historię można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry