Emisja Stacja Arktyka będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 grudnia 2024 (Czwartek) Program TV na 28 grudnia 2024 (Sobota)Opis (streszczenie): Wyprawa na biegun to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji naukowych. Życie kilka tygodni na odludziu i poświęcenie się bez reszty badaniom naukowym to historia, którą chcemy opowiedzieć i pokazać. Zarejestrowane materiały video zostaną uzupełnione animacjami oraz grafikami podkreślającymi efekty prowadzonych przez lata pomiarów. Badania, które będziemy obserwowali są bardzo ważnie dla polskiej i światowej nauki, a polskie polarnictwo, z tradycjami sięgającymi XIX wieku, cieszy się ogólnoświatowym uznaniem. Poznamy jego genezę, interdyscyplinarną współpracę naukowców z wielu dziedzin i nieocenione efekty i korzyści, jakie z ich pracy czerpie cały świat. W filmie Horsund wzywa poznamy ludzi, którzy zostali zakwalifikowani do najnowszej edycji badań na biegunie. Widzowie dowiedzą się, jak wygląda trening przygotowujący do tak trudnego wyjazd. Poznają, jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą spotkać uczestników wyprawy oraz usłyszą, z jaką motywacja i oczekiwaniami wyjeżdżają członkowie zespołu, który najbliższe kilka miesięcy spędzi na badaniach i eksploracji bieguna.
Opis (streszczenie): Woda to życie. W ekosystemie takim jak Arktyka, najmniejsze zmiany w jej cyrkulacji mają ogromne znaczenie nie tylko dla regionu, ale i dla planety. W tym odcinku wraz z hydrologami pracującymi w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund prześledzimy drogę wody od opadów, przez topniejące lodowce, po wody gruntowe i rzeki, starając się przewidzieć jak będzie przyszłość tego niezwykłego ekosystemu.
Czas trwania: 24min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jak wygląda codzienne życie i praca w wysuniętej na północ polskiej placówce badawczej? Co przyciągnęło pracujących w niej badaczy na Spitsbergen i z jakimi trudnościami muszą się mierzyć? W tym odcinku serii Stacja Arktyka przyjrzymy się z bliska codzienności mieszkańców Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wyprawa na biegun to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji naukowych. Życie kilka tygodni na odludziu i poświęcenie się bez reszty badaniom naukowym to historia, którą chcemy opowiedzieć i pokazać. Badania, które będziemy obserwowali, są bardzo ważnie dla polskiej i światowej nauki, a polskie polarnictwo, z tradycjami sięgającymi XIX wieku, cieszy się ogólnoświatowym uznaniem. Poznamy jego genezę, interdyscyplinarną współpracę naukowców z wielu dziedzin i nieocenione efekty i korzyści, jakie z ich pracy czerpie cały świat. Poznamy ludzi, którzy zostali zakwalifikowani do najnowszej edycji badań na biegunie, zagrożenia i niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać uczestników wyprawy oraz usłyszymy, z jaką motywacją i oczekiwaniami wyjeżdżają członkowie zespołu, który najbliższe kilka miesięcy spędzi na badaniach i eksploracji bieguna.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyEmisja Stacja Arktyka miała miejsce:
Opis (streszczenie): Wyprawa na biegun to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji naukowych. Życie kilka tygodni na odludziu i poświęcenie się bez reszty badaniom naukowym to historia, którą chcemy opowiedzieć i pokazać. Oceanografia to dział hydrologii badający oceany ziemskie w sposób interdyscyplinarny - metodami fizyki, chemii, biologii, oraz innych nauk o Ziemi takich, jak meteorologia. Jej interdyscyplinarność doskonale oddaje ducha wszystkich badań prowadzonych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Najwięcej badań wykonywanych jest przy pomocy specjalnych urządzeń i robotów. Bez nich dokonywanie pomiarów wody oraz lodowców byłaby niemożliwa. Z kamerą będziemy towarzyszyć pracującemu w Polskiej Stacji Polarnej oceanografowi dr. Oskarowi Głowackiemu w zbieraniu danych do badań oceanograficznych.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film dokumentalny poświęcony niesporczakom - fascynującym mikroorganizmom badanych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy w Polskiej Stacji Badawczej prowadzą badania najbardziej wytrzymałych istot na Ziemi, maleńkich organizmów o fizjonomii ludzików Michelin - niesporczaków. Ujęcia niesporczaków z mikroskopów są spektakularne, a jeszcze bardziej spektakularne są ich cechy i właściwości. Badania prowadzi dr Krzysztof Zawierucha. Wspólnie z dr. Adamem Nawrotem pokażą pobrane próbki i przedstawią niezwykłe istoty będące przedmiotem ich badań. Zobaczymy też innych mieszkańców lodu, dzięki temu, że kamera zajrzy pod mikroskop. Dzięki animacjom widzowie lepiej poznają te wyjątkowe mikroorganizmy.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Przemieszczanie się po lodowcu w miejscu, gdzie ubywa masy w wyniku zjawiska cielenia, graniczyłoby z szaleństwem. Dlatego Oskar Głowacki bada lodowiec na różne sposoby. Jego międzynarodowy zespół skanuje lodowce. Ten nowatorski sposób pozwoli lepiej oszacować ich wielkość oraz ocenić, dlaczego lodowce cielą się i jaka jest trasa gór lodowych, które lodowiec urodził. To dość ważne zagadnienie w epoce globalnych zmian klimatu, kiedy woda z topniejących lodowców odpowiada za połowę notowanego obecnie wzrostu średniego poziomu morza wynoszącego przeszło 3 mm na rok. Dzięki najnowocześniejszym urządzeniom pokażemy, jak przeprowadza się takie badanie, a następnie zobaczymy jego efekty na monitorze komputera. Wykona je dr Paulina Lewińska, członkini zespołu Oskara Głowackiego z AGH w Krakowie.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyStacja Arktyka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):