Emisja Studio Kultura - Niedziela z... będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Cotygodniowy blok popołudniowy, którego bohaterem jest wybitny twórca polskiej kultury.
Czas trwania: 40min. / 2021Emisja Studio Kultura - Niedziela z... miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zawsze ma coś do powiedzenia i zawsze są chętni do jej słuchania. Wychodzą jej kolejne dzienniki, które pisze nawet o 5:30 rano. Kobieta orkiestra. Kobieta teatr. Kobieta praca. Kobieta pasja. Ciągle w ruchu. 47 lat w zawodzie. Jak wchodzi na scenę przestaje chorować. Bohaterką Niedzieli z... jest Krystyna Janda - aktorka, reżyserka, założycielka i dyrektorka teatrów, blogerka i autorka dzienników.
Czas trwania: 40min. / 2018Opis (streszczenie): Bohater kolejnego odcinka programu "Niedziela z..." stworzył własny styl teatru muzycznego i przywrócił mu wysoką rangę artystyczną, jak podkreślaja krytycy. Recenzent Piotr Sobierski twierdzi, że największą zaletą naszego bohatera jest jego szacunek do teatru, sceny i aktora. Gościem "Niedzieli z..." jest reżyser spektakli muzycznych, aktor, wykładowca wrocławskiej PWST Wojciech Kościelniak.
Czas trwania: 42min. / 2022Opis (streszczenie): Bohaterką tego wydania cyklu jest wokalistka śpiewająca mezzosporanem. Z Ireną Santor i jej gośćmi rozmawiamy m.in. o jej drodze artystycznej, życiu, przyjaźniach, nadziei, walce o siebie, przemijaniu i o tym, jak można być szczęśliwą na starość.
Czas trwania: 41min. / 2018Opis (streszczenie): Opole zajmuje szczególne miejsce w sercach polskich artystów. Od 1963 roku na scenie opolskiego amfiteatru rodzą się nowe gwiazdy polskiej piosenki i rozbrzmiewają niezapomniane przeboje. Z okazji 60. rocznicy, czyli diamentowego jubileuszu przedstawiamy niezwykłą historię tego wydarzenia. W tym odcinku "Niedziela z... Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu".
Czas trwania: 40min. / 2023Opis (streszczenie): Bohaterką programu jest tym razem Jowita Budnik, aktorka, wychowanka młodzieżowego ogniska przy Teatrze Ochoty, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Gościnnie występowała w Teatrze Ochoty i Teatrze Powszechnym w Warszawie. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Agnieszka Szydłowska rozmawia z Jowitą Budnik i zaproszonymi przez nią gośćmi o aktorstwie, początkach pracy, wspólnych projektach filmowych i tatralnych oraz o pracy i przyjaźni z rodziną Krauze.
Czas trwania: 40min. / 2017Opis (streszczenie): Nasza bohaterka to kobieta zdecydowana i konsekwentna. W ciągu 50 lat aktorskiej kariery, współpracując z największymi reżyserami, stworzyła setki ról silnych kobiet, opiekuńczych matek, ale też uwodzicielskich, zalotnych sąsiadek. I choć największą popularność przyniosły jej telewizyjne seriale, to jednak przyznaje, że jej serce jest w teatrze. W tym odcinku spotykamy się z Ewą Ziętek.
Czas trwania: 40min. / 2023Opis (streszczenie): Tym razem bohaterką Niedzieli z jest Agnieszka Holland. Reżyserka i scenarzystka. W wywiadach często podkreśla, że wyraża się poprzez działanie i robienie filmów. Ciągle mnie jeszcze bawi i fascynuje proces robienia filmów. Byłoby mi szkoda wyrzec się tego. To dla mnie silny napęd, źródło energii, sposób na samorealizację". W 1971 Agnieszka Holland ukończyła FAMU, szkołę filmową w Pradze. Często powtarza, że jej czeskie doświadczenie z okresu studiów, przeżycia związane z Praską Wiosną tworzą rodzaj jej duchowej biografii. Po studiach Agnieszka Holland powróciła do Polski, gdzie początkowo pracowała jako asystentka reżysera przy filmie Krzysztofa Zanussiego Iluminacja. W połowie lat 70 - tych związała się zespołem filmowym X kierowanym przez Andrzeja Wajdę. W 1975 roku debiutowała filmem telewizyjnym Wieczór u Abdona, a jej debiutem pełnometrażowym był film Aktorzy prowincjonalni, Wielkim sukcesem Agnieszki Holland był film Gorączka z 1980 roku. W filmach tworzonych za granicą Agnieszka Holland często wraca do tematu świata jako pułapki. Autorka wciąż portretuje ludzi szukających wyjścia z tej pułapki świata, dążących do samorealizacji, goniących za szczęściem i często ponoszących klęskę. (Plac Waszyngtona, Europa, Europa, Całkowite zaćmienie) Trzy filmy Agnieszki Holland poruszające temat Holocaustu Gorzkie żniwa, Europa Europa i W ciemności były nominowane do Oscara. Choć reżyserka zyskała międzynarodowy rozgłos w świecie filmu, nie stroni też od pracy przy realizacji kultowych amerykańskich seriali (np. House of cards,) Nie jestem mędrcem, nie jestem filozofem, nie jestem kaznodzieją. Wygłaszanie prawd objawionych wydaje mi się sprzeczne z moją rolą w świecie. Robię filmy i to, co chcę powiedzieć, mówię w filmach. Nie odczuwam potrzeby analizowania własnej twórczości. powiedziała we wstępie książki o niej Magia i pieniądze. My jednak chcemy pokusić się o rozmowę o niej i o jej filmach. Z Agnieszką Holland i jej gośćmi porozmawiamy m.in. o znaczeniu przyjaźni w jej życiu, o kobietach reżyserach w męskim świecie filmu, o tym dlaczego aktorzy wolą pracować z kobietami reżyserami, o tym dlaczego lubi pracować z polskimi ekipami filmowymi, o doświadczeniu emigracji, o pracy filmowca w Polsce i na Zachodzie, o tym dlaczego słowa film artystyczny budzi w Amerykanach grozę oraz o jej najnowszym projekcie Pokot na podstawie prozy Olgi Tokarczuk.
Czas trwania: 42min. / 2015Opis (streszczenie): Kompozytor, dyrygent, pedagog. Jego muzyka od sześćdziesięciu lat rozbrzmiewa na całym świecie, a utwory skomponowane niejednokrotnie były wykorzystywane przez twórców filmowych. Znalazły się w filmach, takich jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese. Sam również napisał muzykę do szeregu polskich i zagranicznych filmów. Uważany jest za współtwórcę nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku. W "Niedzieli z..." wspominamy Krzysztofa Pendereckiego.
Czas trwania: 42min. / 2023Opis (streszczenie): Tym razem bohaterką Niedzieli z jest Anna Seniuk. Aktorka teatralna i filmowa. Doceniana przez krytyków, uwielbiana przez widzów. Trudno ja zaszufladkować do jednego typu ról, bowiem jedni reżyserzy widzieli w niej amantkę, inni aktorkę charakterystyczną. Z Anną Seniuk i jej gośćmi będziemy rozmawiać m.in. o wspomnieniach zawartych w jej autobiograficznej książce, o ludziach ważnych w jej życiu zawodowym i prywatnym, o pokonywaniu własnych słabości, o popularności w zawodzie aktora i o tym dlaczego uważa się za nietypową babę
Czas trwania: 42min. / 2016Opis (streszczenie): Andrzej Łapicki, aktor, reżyser, profesor, rektor, polityk, felietonista. Ta długa lista zawodów i funkcji dość dobrze opisuje bohatera Niedzieli z rolami Andrzeja Łapickiego. Kojarzony głównie z ról filmowych i Teatru Telewizji, jako przystojny mężczyzna z dobrymi manierami zawsze chciał dla siebie i do siebie czegoś więcej, niż pozycja amanta. Chociaż z drugiej strony to teatralne emploi, jakie najbardziej akceptował. Na początku drogi artystycznej zaczął reżyserować, bo jako człowiek inteligentny nie potrafił zaakceptować głupoty niektórych reżyserów. Zresztą na tę swoją inteligencję narzekał, że przeszkadza mu w zawodzie aktora. Jednak nie uchroniła go ona przed zaangażowaniem w politykę, która go początkowo pociągała, a potem dogłębnie rozczarowała. U szczytu kariery i popularności zagrał rolę wbrew swojemu wizerunkowi. Wiedział, że zrobił dobrą rzecz. Ale zarówno środowisko, jak i widzowie nie bardzo wiedzieli, jak przyjąć tę aktorską propozycję. Wycofał się więc, nie poszedł dalej tą drogą, chociaż miał na to ochotę. To właśnie jest istota rozmowy Andrzeju Łapickim w programie Niedziela z rolami Andrzeja Łapickiego. Opowieść o człowieku sukcesu, który chce czegoś więcej albo czegoś innego, coś osiąga, a w innych sprawach brakuje mu determinacji. Ale dzieło, które zostawił jest ogromne i trwale wpisane w historię polskiej kultury. A o bohaterze programu rozmawiają: Zuzanna Łapicka, Magda Umer, Jan Englert, Małgorzata Zajączkowska, Małgorzata Pieńkowska i Agnieszka Suchora.
Czas trwania: 41min. / 2018Opis (streszczenie): Bohaterem "Niedzieli z..." jest Zbigniew Cybulski. Zmarłego przed laty aktora wspominają jego przyjaciele i współpracownicy. Rozmawiają o wspólnych doświadczeniach scenicznych, życiu i pamięci o Zbigniewie Cybulskim, która przetrwała już pół wieku.
Czas trwania: 42min. / 2017Opis (streszczenie): Mija pół wieku od premiery jednego z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. 9 stycznia 1973 roku na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie odbyła się się uroczysta premiera filmu "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Elia Kazan po obejrzeniu "Wesela" miał zapytać reżysera, gdzie znalazł tak doskonalego scenarzystę. Operator Witold Sobociński mówił, że "Film pokazał wszystko to, czego nie mógł pokazać teatr". Sam reżyser uważał, że kluczem do sukscesu będzie wierność oryginałowi. W programie "Niedziela z..." rozmawiamy o tym, co zadecydowało o sukcesie filmu.
Czas trwania: 40min. / 2023Opis (streszczenie): Tym razem bohaterką programu "Niedziela z..." jest Magdalena Zawadzka. Aktorka wszechstronna: teatralna, filmowa, śpiewająca. Z powodzeniem występowała w Kabarecie Dudek, w Kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka, czy Kabareciku Olgi Lipińskiej. W swoim dorobku aktorskim ma ponad 150 ról zagranych w filmie, Teatrze Telewizji i w teatrze oraz liczne występy na całym świecie. W życiu zawodowym Zawadzkiej pojawiały się głównie role kobiet kokieteryjnych i pełnych tajemniczości. Choć sławę przyniosła jej rola filmowa Basi Wołodyjowskiej i chociaż zagrała wiele ról filmowych dynamicznych, współczesnych dziewcząt stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy filmowych lat 60 - tych, to swoje życie artystyczne związała głównie z teatrem. Występowała na scenach teatrów warszawskich: w teatrze Dramatycznym (1966 - 82), Polskim(1982 - 92) i Ateneum (od 1992), stworzyła wiele kreacji aktorskich w spektaklach w reżyserii m.in. Ludwika Rene, Kazimierza Dejmka, Jerzego Jarockiego, czy Gustawa Holoubka. Widzom znana jest również z wielu ról w Teatrze Telewizji, gdzie doskonale czuła się w repertuarze klasycznym i kostiumie. Zagrała bardzo wiele ról szekspirowskich. m.in.: Kasię w "Poskromieniu złośnicy" (1971) w reżyserii Zygmunta Hübnera, Ofelię w "Hamlecie" (1974) w reżyserii Gustawa Holoubka, czy Helenę we "Wszystko dobre co się dobrze kończy" (1974) w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Dla Magdaleny Zawadzkiej najważniejszą i najtrudniejszą rolą była jednak rola Lady Makbet (reżyseria Andrzej Wajda, 1969). Widzowie zapamiętali też ją jako Kasię w "Igraszkach z diabłem", reż. T. Lis. O swoim zawodzie mówi: "Wybrałam zawód aktorki, by realizować swoje marzenia, by kompensować niedostatki i pragnienia, które mam jak każdy człowiek. Pasjonuje mnie granie postaci, którymi nie mogłabym być w realnym życiu". Rozmowa z Magdaleną Zawadzką dotyczy m.in. siły wspomnień, domu rodzinnego, ludzi, którzy wpłynęli na jej rozwój artystyczny, jej ról życia i terapeutycznej roli zawodu aktorki. W studio goszczą również: Marzenna Trybała, Halina Kunicka, Hanna Grudzińska, Leonard Pietraszak, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski.
Czas trwania: 40min. / 2014Opis (streszczenie): Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi. Gustaw Holoubek uważał, że jest "aktorką niezwykłą i oryginalną. Wyróżnia się wśród koleżanek cechą poczucia tragizmu. Jej charakter grania jest niejednoznaczny; sprawia wrażenie, że trzeba jej przypisywać cechy, które ukrywa. Jest daleka od racjonalnej analizy roli, znajduje w niej coś z mistyki. Posiada niezwykły wachlarz możliwości aktorskich. Jest poszukiwana w teatrach polskich tam, gdzie trzeba wyrażać głębokie emocje. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych, serialowych i teatralnych. Powiedziała o sobie, że nadaje każdej postaci również cechy bliskie jej, co świadczy o jej wyjątkowości i miłości do aktorstwa. Bohaterką 'Niedzieli z..." jest Halina Łabonarska.
Czas trwania: 41min. / 2023Opis (streszczenie): Ewa Błaszczyk, aktorka, piosenkarka i działaczka społeczna. Zaangażowanie społeczne Ewy Błaszczyk, które ma swoje źródło w nieszczęściu jakie ją dotknęło, tak bardzo przylgnęło do jej obecnego wizerunku, że wielu ludzi ze zdziwieniem odkrywa: To pani nadal występuje? Tak, Ewa Błaszczyk wciąż jest aktorką i piosenkarką. I chyba dzisiaj nawet sztuka ma dla niej większe znaczenie, niż przed śmiercią męża i wypadkiem córki. To rodzaj autoterapii. Uprawianie sztuki jest odskocznią od codzienności wypełnionej opieką nad chorą córką i ciężką społeczną pracą w fundacji. Ten splot biografii artystycznej i historii osobistej jest głównym tematem spotkania z Ewą Błaszczy. Wraz z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawia z Ewą Błaszczyk i o Ewie Błaszczyk - Agnieszka Szydłowska.
Czas trwania: 44min. / 2014Opis (streszczenie): Był najbardziej lubianym i popularnym aktorem. Kojarzymy go z ciepłymi i szlachetnymi postaciami, które grał w filmach i serialach telewizyjnych. Symapatię widzów zdobył rolą Gustlika Jelenia w serialu "Czterej pancerni i pies". W jego filmowym dorobku są role w takich filmach jak "Żywot Mateusza", "Perła w koronie", "Chudy i inni", "Jańcio Wodnik". W programie wspominamy Franciszka Pieczkę.
Czas trwania: 41min. / 2023Opis (streszczenie): Trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer. Autor muzyki do filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i fabularnych. Laureat wielu prestiżowych nagród, między innymi prestiżowej Europejskiej Nagrody Jazzowej przyznanej przez międzynarodowe grono krytyków muzycznych, ufundowanej przez Austrian Music Office w Wiedniu. Był organizatorem i dyrektorem festiwalu Jesień Jazzowa w Bielsku - Białej. W Niedzieli z... wspominamy Tomasza Stańkę.
Czas trwania: 41min. / 2022Opis (streszczenie): Tym razem "Niedziela z..." poświęcona twórczości Zbigniewa Maklakiewicza. Z gośćmi programu rozmawiać będziemy m.in. o Zdzisławie Maklakiewiczu, jako człowieku i o artyście, o jego poza aktorskich zdolnościach związanych z muzyką i pisaniem, o zagubieniu i stolikowym aktorstwie. Wspomnimy o artystycznym życiu Sopotu i Warszawy lat 50 - tych, 60 - tych, 70 - tych, w które się wpisywał. , o planie filmowym, który zaczął mieszać się z życiemZapytamy naszych gości o fenomen aktorstwa aktorstwa Zdzisława Maklakiewicza, o to, jak to się stało, że aktor, który właściwie nie miał w swoim dorobku ról pierwszoplanowych przeszedł do historii polskiego filmu a jego duet z Janem Himilsbachem zyskał miano kultowego i stał się najbardziej rozpoznawanym duetem w polskiej kinomatografii.
Czas trwania: 40min. / 2017Opis (streszczenie): Miał zostać malarzem, ale muzyka zawładnęła jego sercem, do tego stopnia, że został najsłynniejszym polskim kompozytorem filmowym. Jego utwory takie, jak "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Umówiłem się z nią na dziewiątą"znają i kochają wszyscy. W programie "Niedziela z..." wspominamy Henryka Warsa.
Czas trwania: 41min. / 2021Opis (streszczenie): Tym razem Niedziela z poświęcona jest wybitnemu aktorowi - Wiesławowi Michnikowskiemu. Choć sam uważał się za aktora przede wszystkim teatralnego to Wiesław Michnikowski publiczności znany jest jednak głównie jako gwiazda kabaretu i estrady. Miał zatem szczęście, że jego talent rozkwitł w epoce kabaretów ceniących błyskotliwe teksty i finezyjne aktorstwo Zaczynał od Wagabundy. Potem w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów śpiewał wiele niezapomnianych piosenek autorstwa Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Wasowskiego: "Wesołe jest życie staruszka", "Jeżeli kochać to nie indywidualnie", "Adio pomidory!" czy "Inwokacja". Aż wreszcie pojawił się Kabaret Dudek ze słynnym skeczem Sęk, czy HydraulikCharakterystyczny głos Michnikowskiego wykorzystywali także reżyserzy dubbingu oraz radiowi, W polskiej wersji językowej animowanych "Smerfów" swojego niepowtarzalnego głosu użyczył Papie Smerfowi. Aktor nie krył, że lubił występować w słuchowiskach dla dzieci. Zdaniem krytyków filmowcy nie umieli wykorzystać talentu Wiesława Michnikowskiego. W bogatej filmografii aktora prawie nie ma ról głównych, choć nie brak fenomenalnych drugoplanowych. Publiczność pamięta go głównie z charakterystycznych ról w filmach: "Gangsterzy i filantropi", "Hydrozagadka", "Rififi po sześćdziesiątce" "Otello z M2", "Skutki noszenia kapelusza w maju" oraz "Seksmisja" z brawurową postacią Jej Ekscelencji. Zapytany o to, co najbardziej pociągało go w zawodzie aktora Wiesław Michnikowski odpowiedział: Ten zawód pozwala na kilka godzin, czyli na czas trwania spektaklu, oderwać się od rzeczywistości. Na kilka godzin codzienne troski, sprawy zostawiało się za drzwiami teatru, zapominało się o nich. W każdej sztuce, niczym w dziecięcej zabawie, człowiek przenosi się do zupełnie innego świata. Z gośćmi Niedzieli z rolami Wiesława Michnikowskiego rozmawiać będziemy m.in. o fenomenie jego aktorstwa, o mistrzu i koledze. Przywołamy kabaret i estradę lat 50 - tych, 60 - tych i 70 tych oraz najważniejsze kreacje aktorskie naszego bohatera. Zastanowimy się, czy siła komizmu nie zaciążyła na jego zawodowej drodze. Nie zabraknie też wspomnień rodzinnych, czyli Wiesław Michnikowski - ojciec i dziadek
Czas trwania: 40min. / 2019Opis (streszczenie): Jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Kompozytor przebojów, piosenek "Niepewność", "Dni, których jeszcze nie znamy", "Świecie nasz", twórca poematów symfonicznych, musicali i oper, artysta związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, założyciel legendarnego zespołu Anawa. Zajmuje się także malarstwem i grafiką. Stworzył własną technikę żel art, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Bohaterem programu "Niedziela z..." jest Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Czas trwania: 41min. / 2022Opis (streszczenie): Tym razem bohaterem Niedzieli z jest Janusz Gajos. Aktor teatralny i filmowy. Jego droga do zawodu była długa - do szkoły teatralnej zdawał bowiem czterokrotnie. Kiedy jednak kończył łódzką filmówkę w 1965 roku, miał już za sobą role w Panience z okienka, w reż. M. Kaniewskiej, pierwsze pracę na planie serialu Czterej pancerni i pies, w reż. K. Nałęckiego, a przede wszystkim opinię jednego z najzdolniejszych absolwentów. Wspomniany serial przyniósł mu nieprawdopodobną popularność, ale na długie lata zaszufladkował go w zawodzie w roli Janka Kosa. "Bałem się, że to koniec. Zawodowa śmierć. A ja bardzo chciałem grać, bardzo chciałem być aktorem" wspominał aktor w jednym z wywiadów. Janusz Gajos w środowisku ma opinię pracowitego i skromnego. Krytycy po każdej roli nie szczędzą mu słów uznania, a reżyserzy marzą, aby z nim współpracować. On sam choć udało się mu osiągnąć wyżyny zawodowe nie traktuje aktorstwa jako misji, lecz patrzy na nie w kategorii rzemiosła, bo to jak twierdzi pozwala mu zachować dystans do tego co robi i cieszyć się światem istniejącym poza sceną, czy planem filmowym - choćby jego wielką pasją, którą stała się fotografia. Z Januszem Gajosem i jego gośćmi rozmawiać będziemy m.in. o jego ostatniej roli w nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem Body Małgorzaty Szumowskiej, o jego walce zawodowej, aby nie dać się zaszufladkować, o tym dlaczego aktorstwa nie traktuje jako misji, o poczuciu humoru i o tym, jak to możliwe być gwiazdą bez gwiazdorstwa
Czas trwania: 40min. / 2015Opis (streszczenie): Program poświęcony jest Zbigniewowi Zapasiewiczowi - wybitnemu aktorowi teatralnemu i filmowemu. W pierwszej części programu wspominają go Krzysztof Zanussi i Maja Komorowska. Zapasiewicz - czołowy aktor Zanussiego - stworzył wiele niezapomnianych kreacji, min. innymi w takich filmach jak "Za ścianą", "Barwy ochronne" czy "Persona non grata". W drugiej części programu t spotykają się bliscy, przyjaciele, a także wychowankowie artysty z czasów, kiedy wykładał w warszawskiej PWST. Zbigniew Zapasiewicz wspominany jest przez nich jako człowiek nieśmiały, nie lubiący celebryctwa i traktujący aktorstwo niezwykle poważnie.
Czas trwania: 41min. / 2019Opis (streszczenie): Od 50 lat na scenie wzbudza uznanie krytyków i publiczności. Nigdy nie chciała grać ról letnich, bo uważa, że aby zaistniećaktorsko, trzeba zaskakiwać, prowokować i nie bać się nowego. Lubi szukać w komediach rzeczy smutnych, a w smutnych komediowych. Pracowała z najlepszymi reżyserami i z powodzeniem udało jej się połączyć pracę w teatrze z występami w popularnych serialach. W kolejnym odcinku "Niedzieli z..." spotykamy się z Joanną Żółkowską.
Czas trwania: 41min. / 2022Opis (streszczenie): Tym razem bohaterem "Niedzieli z..." jest polski big-beat. Nazwa big-beat mocne uderzenie zastąpiła w dekadzie lat 60. XX wieku nieakceptowaną przez komunistyczne władze nazwę rock and roll. Za ojca tego określenia uchodzi Franciszek Walicki. Nazwa big-beat, wbrew intencji jej twórcy, szybko przestała określać wyłącznie muzykę rockandrollową. Zaczęto nią określać luźno związaną z rockiem muzykę rozrywkową, zwłaszcza charakteryzującą się wyeksponowanym rytmem i prostotą melodyczną oraz harmoniczną.
Czas trwania: 41min. / 2021Opis (streszczenie): Miał być księdzem, ale zrealizował swoje marzenia o aktorstwie. Zwrócił na siebie uwagę rolą Gustawa w pierwszych po wojnie "Dziadach", zrealizowanych przez Aleksandra Bardiniego w 1955 r. w Teatrze Polskim. Poczatki swojej kariery tak wspominał: "Zaangażowany po studiach do Teatru Polskiego zetknąłem się z całą plejadą ludzi wybitnych, i takich, których nazwiska może niczego by dziś nie mówiły. Wszyscy oni razem stanowili akademię umiejętności zawodowych, praw i reguł najczęściej niepisanych, lecz bez tych reguł dzisiejszy teatr nie ruszyłby z miejsca..."Stworzył wiele niezapomnianych ról filmowych i teatralnych. W "Niedzieli z..." wspominamy wspanialego aktora Ignacego Gogolewskiego.
Czas trwania: 40min. / 2022Opis (streszczenie): Kolorowy świat z rewii i komedii z Eugeniuszem Bodo czy obraz ostrych nierówności społecznych z powieści Poli Gojawiczyńskiej i Zbigniewa Uniłowskiego? Jaki zostało zapamiętane dwudziestolecie międzywojenne? Czy więcej w nim blasków czy cieni? Goście programu "Niedziela z... dwudziestoleciem międzywojennym" wspominają kulturę tego okresu, zastanawiają się także, czy nie ulega on mitologizacji.
Czas trwania: 40min. / 2019Opis (streszczenie): Widzowie pamiętają jego kreacje w kultowych filmach Juliusza Machulskiego - "Vabank", "Kingsajz". O sobie mówił "Nie jestem urodzonym aktorem. Jestem facetem". Charakterystyczny aktor filmowy i sceniczny, reżyser teatralny, dramatopisarz. W kolejnym odcinku programu "Niedziela z..." wspominamy Jacka Chmielnika, który odszedł niespodziewanie w 2007 roku.
Czas trwania: 40min. / 2022Opis (streszczenie): Gościem "Niedzieli z...." jest popularny aktor i reżyser Andrzej Chyra. W filmie zadebiutował w 1993 rolą Benvollo w "Kolejności uczuć" w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Pierwszą nagrodę przyniosła mu rola Gerarda Nowaka w filmie "Dług" Krzysztofa Krauzego, za którą w 1999 został uhonorowany w kategorii "pierwszoplanowa rola męska" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sukces ten powtórzył w 2005 otrzymując na FPFF w Gdyni nagrodę za rolę w "Komorniku" Feliksa Falka oraz w 2013 z "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej. Za role w "Długu" i "Komorniku" został również uhonorowany Polską Nagrodą Filmową. Andzrej Chyra znany jest też ze swoich ról teatralnych w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. O pracy w filmie, stałej współpracy z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia z Agnieszką Szydłowską oraz zaproszonymi przez siebie gośćmi.
Czas trwania: 40min. / 2015Opis (streszczenie): Gościem Agnieszki Szydłowskiej w "Niedzieli z..." jest Jolanta Fraszyńska, aktorka. Razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o dzieciństwie, studiach na PWST, zawodzie aktora, granych rolach, wspólnych doświadczeniach filmowo - teatralnych.
Czas trwania: 40min. / 2017Opis (streszczenie): Jest jedną z niekwestionowanych ikon polskiego kina. Jako jedna z niewielu aktorek, może poszczycić się tak pięknym i szerokim dorobkiem artystycznym. Od ponad 55 lat zaszczyca nas, widzów, swoim wyjątkowymtalentem i niezwykłym ciepłem. Bohaterką "Niedzieli z..." jest Magdalena Zawadzka.
Czas trwania: 42min. / 2022Studio Kultura - Niedziela z... można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kielce, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: