Emisja Supełkowe ABC będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 27 grudnia 2024 (Piątek)Opis (streszczenie): W kolejnym spotkaniu z Supełkiem poznamy różne znaczenia słowa komórka. Ala i Antek zapoznają skrzata Kajtka ze swoim kolegą Wojtkiem. Supełek dowie się, jak powinien przygotować się do górskiej wycieczki. W naszych zabawach zrobimy makietę góry i tańczącą kobrę z książkiRenaty Kochan "Kreatywne dzieci". Poznamy nowe znaki w polskim języku migowym (PJM), a Magda Dunaj powie rodzicom, czym jest dwujęzyczna edukacja głuchych dzieci.
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W pierwszym po wakacjach premierowym programie "Supełkowe ABC" poznamy znak zwrotu dzień dobry. W supełkowym teatrzyku historyjka o Ali i Antku, którzy wspominają wakacyjne przygody. Posłuchamy legendy o Morskim Oku. W czasie spaceru Supełek odwiedza miejsce, w którym naprawia się sprzęt elektryczny. A czy wiecie, jak powstaje prąd?W naszych zabawach zrobimy jabłko z rolki po papierze i prosty latawiec z kartki papieru. Olga Bończyk - aktorka, piosenkarka i CODA, czyli słyszące dziecko niesłyszących rodziców odpowie na pytanie: czy głuchy znaczy głupszy?
Czas trwania: 26min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W kolejnym spotkaniu z sympatyczną postacią ze sznurka poznamy znak zwrotu cześć. W supełkowym teatrzyku historyjka o Bartku, nowym koledze Ali z przedszkola, który jak się okazało, nigdy nie był na wsi. Ala zabierze go więc do gospodarstwa swoich dziadków. W czasie spaceru Supełek trafi do sadu i dowie się, na czym polega praca sadownika. W naszych zabawach zrobimy drzewka owocowe i miasto nocą. W kąciku porad dla rodziców Joanna Łazowska - Szczecińska, surdopedagog, powie rodzicom, czym kierować się przy wyborze szkoły dla niesłyszącego dziecka.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym programie poznamy znak zwrotu do widzenia. W supełkowej bajeczce jeszcze jedna powakacyjna opowieść o Ali i Antku, którzy przywieźli z wakacji muszle. Jedna z nich opowiada o swoich morskich przygodach. Celem spaceru Supełka będzie zakup czapki na jesienne chłody. Wasz ulubieniec trafia do czapnika. Kim on jest, czym się zajmuje i co doradzi Supełkowi?W naszych zabawach zrobimy cylinder, a na kamykach namalujemy wspomnienia z wakacji. W radach dla rodziców Iwona Cichosz, Miss Świata Głuchych 2016, podpowie rodzicom, w jaki sposób motywować niesłyszące dzieci.
Czas trwania: 26min. / 2017 / magazynEmisja Supełkowe ABC miała miejsce:
Opis (streszczenie): W kolejnym programie razem z Supełkiem odkryjemy, ile znaczeń ma słowo paluszek. W supełkowej bajeczce opowieść o Ali i Antku, którzy odwiedzają dziadków i razem przygotowują się do nocy świętojańskiej, najkrótszej w roku. Jakie zwyczaje i legendy są z nią związane? Babcia opowie Ali legendę o tajemniczym kwiecie paproci. Supełek wybierze się na spacer na strzeżoną plażę, na której są ratownicy. Czy wiecie, jak należy się zachowywać na takiej plaży? Na co trzeba zwracać uwagę?W naszych zabawach zrobimy plażę z kuchennych produktów oraz odbitkę. Jak zawsze będziemy też liczyć i poznawać nowe słowa w polskim języku migowym (PJM). W kąciku porad dla rodziców Joanna Łazowska - Szczecińska, surdopedagog, odpowie na pytanie: jaki dostęp do kultury mają niesłyszące dzieci.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym spotkaniu z sympatyczną postacią ze sznurka poznamy różne znaczenia słowa guzik. W supełkowym teatrzyku historyjka o Antku, który razem z Pawłem wybiera się na ryby. Chłopcy poznają Wodnika. Jak nim się stał? Będąc dzieckiem nie słuchał taty. Supełek wybierze się na spacer na łąkę, gdzie spotka pasące się krowy. To znakomita okazja, by dowiedzieć się, skąd bierze się pyszne mleko i ile smacznych rzeczy z niego powstaje. W naszych zabawach z butelki po mleku zrobimy krowę, a także drzewko cztery pory roku. Jak zawsze będziemy liczyć i uczyć się nowych słów w polskim języku migowym PJM. W kąciku porad dla dorosłych Magdalena Dunaj, koordynatorka projektu CIRDUS, odpowie na pytanie co to jest CIRDUS?
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym wydaniu Supełkowego ABC poznamy dwa znaczenia słowa balon. A jakie Wam są znane? W supełkowej bajeczce opowieść o pewnej sroce, która ma problem i prosi Alę i Antka o pomoc w jego rozwiązaniu. Supełek wybierze się na spacer do Ogrodu Botanicznego, gdzie można zobaczyć wiele gatunków roślin, również tych egzotycznych, czyli takich, które nie rosną w Polsce. W naszych zabawach zrobimy papierowe kaktusy i smaczne kolorowe minki. W kąciku dla dorosłych, w czasie gdy dzieci będą szukać przedmiotów ukrytych na obrazku, surdopedagog Joanna Łazowska - Szczecińska podpowie rodzicom, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Czy znacie różne znaczenia słowa wąż? Jeśli nie, to poznacie je w tym wydaniu Supełkowego ABC. W supełkowej bajeczce opowieść o Ali, która wybrała się nad staw w poszukiwaniu znajomej żaby, poznanej wczesną wiosną, która obiecała dziewczynce opowiadać baśnie. Jeśli chcecie jej posłuchać, oglądajcie nasz program. Supełek wybierze się do pszczelarza i dowie, kto wytwarza smaczny i zdrowy miód. W naszych zabawach zrobimy pszczołę siedzącą na kwiatku oraz węża ze starego krawata taty. W kąciku porad dla dorosłych Magdalena Dunaj, koordynatorka projektu CIRDUS, wytłumaczy na czym polega praca logopedy z niesłyszącym dzieckiem.
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym spotkaniu z sympatyczną postacią ze sznurka poznamy znaczenia słowa ogród. W supełkowej bajeczce opowieść o Ali, która na placu zabaw spotka chłopca o imieniu Bartek. Jest on trochę niższy niż inne dzieci, ale to nie przeszkadza wszystkim we wspaniałej zabawie. Supełek wybierze się na spacer do ogrodnika. Czy wiecie, czym zajmuje się taki specjalista? W naszych zabawach zrobimy ważkę i kwiatowy ogródek. Będziemy też dodawać geometryczne figury, czyli koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty. I jak zawsze poznamy nowe wyrazy w PJM (polski język migowy). Na zakończenie pani Marta Krynicka, dyrektor Centrum Kształcenia Języka Migowego w Łodzi, opowie rodzicom, czym zajmuje się Polski Związek Głuchych.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym programie poznamy znaczenia słowa gniazdo. Kilka dni przed Dniem Mamy w supełkowej bajeczce opowieść o tym, jak rodzeństwo Ala i Antek pomogą małym sarenkom uratować ich mamę, która zaplątała się w sidła kłusownika. Na spacerze Supełek spotka ślimaka, który uważa, że nikt go nie lubi. Jak myślicie czy ma rację? W naszych zabawach zrobimy smacznego warzywnego ślimaka i żółwia z papierowej miseczki. Przypomnimy sobie dodawanie i nauczymy się nowych słów w polskim języku migowym (PJM). W kąciku dla rodziców Magdalena Dunaj, koordynatorka projektu CIRDUS, odpowie na pytanie, jaka jest znajomość języka migowego wśród niesłyszących osób.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym spotkaniu z Supełkiem poznamy słowo ucho. Pomyślcie, ile wy znacie znaczeń tego wyrazu?W supełkowym teatrzyku opowieść o Antku, który budzi się w nocy i rozmawia z księżycem, któremu wydaje się, że ludzie go nie lubią. Czy tak jest? I po co nam księżyc? Supełek wybierze się na spacer nad rzekę, gdzie spotyka rodzinę na majówce. Dowie się, jak pływa się kajakiem. W naszych zabawach zrobimy rzekę i kosmiczna rakietę. Jak zawsze trochę policzymy i poznamy nowe słowa w polskim języku migowym (PJM). W kąciku porad dla rodziców Marta Krynicka, dyrektor Centrum Kształcenia Języka Migowego w Łodzi, opowie, czym zajmuje się Polski Związek Głuchych.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): To spotkanie z sympatyczną postacią ze sznurka rozpocznie się od poznania słowa mysz. Czy wiecie, ile ma ono znaczeń? W supełkowej bajeczce Ala ma kłopot z bratem; Antek nie odrywa się od komputera. Dziewczynka samaidzie na spacer do lasu i poznaje trzy myszki. Niby takie same, a jednak inne. Supełek wybierze się na spacer do oceanarium, czyli miejsca, w którym można zobaczyć podwodny świat i jego mieszkańców. W naszych zabawachzrobimy kolczastą rybę i wydzierankę z gazety. Jak zawsze nauczymy sie nowych słów w polskim języku migowym(PJM). W kąciku porad dla dorosłych Magdalena Dunaj, koordynatorka projektu Centrum Informacji dla rodziców dzieci z uszkodzonym słuchem CIRDUS wyjaśni, dlaczego język migowy jest tak ważny dla niesłyszących osób.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): To "Supełkowe ABC" zaczniemy od poznania słowa klucz. Czy wiecie o tym, że ma ono kilka znaczeń? W supełkowym teatrzyku opowieść o Antku, który ma do rozwiązania matematyczną zagadkę. Czy sobie z nią poradzi? Czy znajdzie do niej klucz? Supełek wybierze się na spacer na Stery Rynek i zobaczy, że na domach wywieszono polskie flagi. Dlaczego tak się stało, wyjaśni mu pewien przemiły przechodzień. W naszych zabawach zrobimy chorągiewki w narodowych barwach i kolorowe ptaszki. Przypominamy sobie odejmowanie i poznajemy nowe słowa w polskim językumigowym (PMG. Ks. Wiesław Kamiński, duszpasterz osób głuchych, archidiecezji łódzkiej podpowie rodzicom, jaka jest ich rola w przygotowaniu niesłyszącego dziecka do pierwszej komunii.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym spotkaniu z sympatyczną postacią ze sznurka poznamy znaczenia słowa ziemia, nauczymy się je migać i pisać w języku polskim. W supełkowym teatrzyku historyjka o Ali i Antku, którzy razem z dziadkiem sprzątają las i dowiadują, jak wyrzucane do niego śmieci mogą zaszkodzić zwierzętom. Supełek na spacerze spotyka rowerzystę, który jeździ bez kasku. Jak myślicie, czy chłopiec dobrze robi? Będzie też kolejna lekcja rachunków. Dowiemy się, o ile więcej pierniczków ma Supełek niż jego kolega. W zabawach zrobimy rower z rurek do napoju i słonia z butelki po płynie do prania. Poznamy też nowe słowa w polskim języku migowy. W kąciku dla rodziców i opiekunów dr Tomasz Poremski z Fundacji GEERS Dobry Słuch odpowie na pytanie, czy noszenie aparatu słuchowego pogłębia wadę słuchu?
Czas trwania: 26min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): To spotkanie z Supełkiem jest zaplanowane na prima aprilis, czyli dzień robienia psikusów i żartów. Przypomnimy sobie, jak wygląda litera Ż. Jednak z żartami też trzeba uważać, o czym opowiada supełkowa bajeczka. Antek i jego koledzy przekonają się, że nie każdy dowcip jest równie śmieszny i zabawny dla każdego. Na spacerze Supełek spotka dziwnego jegomościa, ubranego na czarno i chodzącego po dachach. To kominiarz. Czy wiecie, czym zajmuje się taki fachowiec?Przypomnimy sobie jak się dodaje i odejmuje. W naszych zabawach zrobimy papierowego kominiarza i wiosenne kwiatki. Poznamy też nowe słowa w Polskim Języku Migowym. W kąciku dla rodziców ks. Wiesław Kamiński, duszpasterz osób głuchych archidiecezji łódzkiej, podpowie, gdzie opiekunowie niesłyszących dzieci mogą szukać duszpasterstwa osób głuchych?
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym spotkaniu z Supełkiem nadal będziemy uczyć się słów, które zawierają dwuznaki. Tym razem poznamy wyraz pączek i jego dwa znaczenia i nauczymy się go migać i pisać w języku polskim. W supełkowym teatrzyku historyjka o Ali i jej przyjaciółce Zosi, które wybrały się na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. A może wy też już je widzieliście? Na spacerze Supełek spotyka jenota. Czy wiecie, jak wygląda takie zwierzątko? Jeśli nie, w naszych zabawach zrobimy jenota z alfabetu TVP ABC. To zwierzę prezentuje literę J. Poza tym z rurek, zakrętek i kolorowego papieru wyczarujemy wiosenne kwiaty. W kąciku dla rodziców dr Tomasz Poremski z Fundacji GEERS Dobry Słuch podpowie dorosłym, jak zachęcać dzieci do noszenia aparatu słuchowego.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): To będzie niezwykłe wydanie Supełkowego ABC - setny odcinek naszego programu. Przypomnimy sobie, jak wygląda literka W, na którą zaczyna się wyraz wiosna. W supełkowej bajeczce Ala i Antek, za namową Bałwanka, pomogą pewnej zagubionej żabce. Będzie to ostatnie spotkanie ze śnieżnym przyjacielem, który już musi wracać do Zimowej Krainy. Na spacerze Supełkowi wszyscy będą składać życzenia, wiecie dlaczego? Bo to setne spotkanie z sympatyczną postacią ze sznurka. W zabawach pokażemy, jak powstał Supełek i zrobimy papierowy tort. W supełkowych cyferkach przypomnimy sobie liczbę sto. W kąciku porad dla dorosłych ks. Wiesław Kamiński, duszpasterz osób niesłyszących archidiecezji łódzkiej, powie rodzicom, jak w Głuchym Kościele odnajdują się niesłyszące dzieci, a jak ich słyszący rodzice. A z okazji setnego spotkania z Supełkiem ogłosimy dla was konkurs!
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym wydaniu Supełkowego ABC nadal uczymy się słów, które zawierają dwuznaki. Tym razem poznamy wyraz czas, nauczymy się go migać i pisać w języku polskim. W supełkowej bajeczce - teatrzyku historyjka o Ali, która pewnego dnia została sama w domu. Czas bardzo się jej dłużył. A czy czas może biec wolniej lub szybciej? Jak myślicie?Supełek wybierze się do Muzeum Zegarów, żeby zobaczyć, jak wyglądały pierwsze przyrządy do mierzenia czasu. W naszych zabawach z plastikowych butelek i z soli zrobimy klepsydrę. Z falistej tektury zaś zrobimy zwierzaczkową literkę z alfabetu TVP ABC, tym razem to będzie "Ćma". Poznamy nowe znaki w polskim języku migowym, razem poczytamy i policzymy zdrowe, smaczne marchewki. W kąciku porad dla rodziców dr Tomasz Poremski wyjaśni, jakie mogą być przyczyny niedosłuchu u dzieci.
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazynSupełkowe ABC można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):