Emisja Supełkowe ABC będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 1 sierpnia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Niedosłyszące dzieci i ich rodzice poznają literkę l. Supełkowa bajeczka o Ali, która od dziadków dowiaduje się jak dawniej żyło się na wsi i co to jest wrzeciono. W części poradnikowej odpowiedź na pytanie: jak mówić do niedosłyszącego dziecka.
Czas trwania: 22min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Niedosłyszący mali widzowie i ich rodzice poznają literkę Ł. Obejrzą też Supełkową bajeczkę o tymjak Natek opiekował się zwierzętami w gospodarstwie dziadków. Supełek wyjaśnia dzieciom, co można zrobić ze śniegu. W części poradnikowej rodzice dowiedzą się czym właściwie zajmuje się surdopedagog.
Czas trwania: 22min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Niedosłyszący, mali widzowie i ich rodzice poznają literkę M. Obejrzą Supełkową bajeczkę o tym, kim jest leśniczy w lesie i skąd biorą się choinki. Supełek pokaże dzieciom jak ubiera się choinkęi jak zrobić ozdoby choinkowe. W części poradnikowej rodzice dowiedzą się, że rola słyszących rodziców w wychowaniu niedosłyszącego dziecka - jest bardzo istotna.
Czas trwania: 23min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Poznajemy literkę N, która powstaje z klamerek do bielizny. W zabawach robimy chmurkę, z której pada śnieg i malujemy kolorowy obrazek przy użyciu tylko trzech kolorów farb. Dowiadujemy się, jak Supełek powinien się ubrać, gdy za oknem śnieg i mróz. W teatrzyku bajka pod tytułem: Jak Ala z Antkiemdziadkom w gospodarstwie pomagali, a co z tej pomocy wyniknęło musicie sami zobaczyć. Supełkowa czytanka to wierszyk o wronie i gęsi. I cały czas uczymy się dodawać. W części dla rodziców Joanna Szczecińska Łazowska surdopedagog mówi o tym, jak rodzice powinni przygotować się do rozmowy ze specjalistami lub lekarzami. I jak zawsze poznajemy nowe słowa w PJM.
Czas trwania: 23min. / 2014 / magazynEmisja Supełkowe ABC miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku Supełkowego ABC widzowie poznają literkę J oraz po raz pierwszy nie cyfrę a liczbę - 10. Ponadto supełkowa bajeczka o tym, jak Antek poszedł do lasu i zapalił ognisko.
Czas trwania: 23min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku dzieci poznają literkę I i cyfrę 9. Ponadto bajka o Ali i Antku na spacerze w lesie i opowieść "Supełek idzie na spacer". W części poradnikowej dla rodziców: gdzie można nauczyć się Polskiego Języka Migowego.
Czas trwania: 23min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku 8. dzieci poznają literkę H i cyfrę 8 w polskim języku migowym. Supełkowa bajeczka: Ala i Natek na spacerze w lesie i sprawdzają, gdzie mieszkają ptaki. Supełek spaceruje po mieście.
Czas trwania: 23min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Dzieci poznają literkę G i wyrazy, w których ona występuje (np. garnek, gumka). W supełkowym teatrzyku dzieci obejrzą bajkę o tym, co zobaczył Antek podczas wyprawy z tatą do lasu. Na spacerze Supełek przekonuje się jak potrzebna jest nauka czytania liter, znajduje wiele kolorowych liści. Dzieci uczą się jak z nich zrobić pięknego motyla. W programie także nauka cyferek i podstawowych działań: dodawania i odejmowania.
Czas trwania: 22min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Dzieci poznają literę F oraz wyrazy, w których występuje (np. fotograf). W bajkowym teatrzyku obejrzą bajkę o tym jak Ala pokłóciła się z bratem o piłkęi czym się to skończyło. Supełek zabiera dzieci na spacer po mieście i uczy co oznaczają kolejne światła przy przejściu dla pieszych. Dla rodziców: informacja lekarza o tym, dlaczego niesłyszące dzieci powinny uczyć się języka migowego.
Czas trwania: 22min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu dzieci poznają literę E i cyfrę 6 w polskim języku migowym.
Czas trwania: 22min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W odc. 4 dzieci poznają literę D i cyfrę 4 w polskim języku migowym. W programie także bajka o tym, jak rodzeństwo Ala i Antek radzili sobie z kotem Węgielkiem, który lubił wchodzić na wysokie drzewa. Nauka nazw członków rodziny i pomoc w zrozumieniu relacji miedzy nimi zachodzących a także pokaz robienia kwiatków z bibułki.
Czas trwania: 22min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Program adresowany do dzieci niesłyszących i ich rodziców. W odcinku 3 nauka w polskim języku migowym literki C oraz cyfry 3. Przypomnienie poznanych w poprzednich odcinkach pojęć, a także bajka o Ali, która uczy się bawić z kotkiem.
Czas trwania: 21min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Program adresowany do dzieci niesłyszących i ich rodziców. Dzieci poznają literkę B w polskim języku migowym. W programie również zabawa z liśćmi z różnych drzew i nauka wyrazów związanych z drzewami. W części poradnikowej: jak kontaktować się z głuchoniemym dzieckiem za pomocątelefonu komórkowego.
Czas trwania: 21min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Ponad milion osób w Polsce ma uszkodzony słuch w takim stopniu, że utrudnia im to normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dla ok 50 tys. z nich niesłyszących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa, a więc głuchych lub głuchoniemych macierzystym językiem, a dla tych ostatnich podstawowym środkiem porozumiewania się, jest język migowy. Program tworzony przy współpracy z łódzkim oddziałem Polskiego Związku Głuchych - ma być skierowany przede wszystkim do nich i ich rodziców, którzy często szczególnie rodzice słyszący nie znają języka migowego. To absolutnie unikatowy w polskich stacjach telewizyjnych program o charakterze edukacyjnym i zabawowym. Bohaterami będą: Supełek postać ze sznurka, oraz białe i czarne dłonie. Do wspólnej zabawy zapraszamy dzieci i rodziców. Wśród tematów programu pojawią się takie zagadnienia, jak m.in.: pory roku; kolory jesieni; supełkowa bajeczka (inscenizacja wiersza teatrzyk kukiełkowy); literki (poznawanie i układanie literek, np. A z patyczków, B ze sznurka itd.); supełkowa zabawa (zabawy plastyczne odpowiadające tematyce programu); supełkowe czytanki (zachęcanie rodziców do czytania dzieciom wierszyków i bajek); supełkowe cyferki (poznawanie cyferek i uczenie się liczenia); supełkowy konkurs; supełkowe rozmowy w języku migowym; czy też lekcje języka migowego dla rodziców i dzieci
Czas trwania: 21min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W tym spotkaniu z postacią ze sznurka poznacie jedno z magicznych słów w polskim języku migowymPRZEPASZAM. W supełkowym teatrzyku opowieść o niezwykłym śnie, jaki mieli Ala i Antek, bo śniło im się to samo. Supełek wybierze się na spacer do miasta, gdzie zauważy, że po zmroku ludzie na ulicach stają się niewidoczni. Jak temu zaradzić? Jak sprawić, by mogli być zauważeni przez kierowców? W supełkowych zabawach zrobimy odblask, a także sympatyczne warzywne stworki. Będzie też rymowanka o skrzacie, zabawa w odnajdywanie różnic na obrazkach i kącik matematyczny. W części adresowanej do rodziców i opiekunów Joanna Łazowska - Szczecińska podpowie, jak rodzice powinni nawiązywać kontakt z niesłyszącym niemowlęciem.
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym wydaniu Supełkowego ABC poznajemy kolejne magiczne słowo DZIĘKUJĘ i znak, jaki mu odpowiada w polskim języku migowym (PJM). W teatrzyku opowieść o tym, jak tata Ali i Antka kiedyś należał do klubu Niewidzialnej Ręki, którego członkowie anonimowo pomagali starszym osobom. Rodzeństwo postanowiło kontynuować tę tradycję i założyło klub Małych Pomocników. Supełek wybierze się do papugarni, czyli miejsca, w którym można obserwować i karmić te kolorowe ptaki. W naszych zabawach również zrobimy papugę wydzierankę, a korzystając z pomysłów zawartych w książce "Twórz z dzieckiem. 30 pomysłów na ekozabawki" wyczarujemy papierozaura. Będziemy też liczyć, uczyć się nowych znaków w PJM, szukać różnic, układać zdania z rozsypanych wyrazów. W kąciku porad Iwona Cichosz, Miss Świata Głuchych 2016, odpowie na pytanie, dlaczego rodzicepowinni pozwolić uczyć swoje niesłyszące dziecko polskiego języka migowego?
Czas trwania: 26min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Czy znacie magiczne słowa? W tym spotkaniu z Supełkiem poznamy jedno z nich: PROSZĘ, oczywiście w polskim języku migowym (PJM). W supełkowej bajeczce - teatrzyku opowieść o Antku, który bardzo czekał na kulig, ale niestety przyszła odwilż i śnieg stopniał. Jak myślicie, co zrobił nasz bohater?Supełek będzie musiał zrobić zdjęcie do szkolnej legitymacji, dlatego wybierze się do fotografa. Fotograf, tak jak artysta malarz, potrafi robić portrety i pejzaże. Jeden robi zdjęcia, a drugi maluje. W zabawach zrobimy ramkę na zdjęcia, będą nam do tego potrzebne tekturka i makaron w różnych kształtach. A jeśli lubicie wycinanki, zróbcie razem z nami wycinankowy świat. W programie będą też zagadki i słowne rozsypanki. W kąciku dla dorosłych Joanna Łazowska - Szczecińska, surdopedagog, podpowie rodzicom jak przygotowaćniesłyszące dziecko do pobytu w przedszkolu lub szkole z internatem.
Czas trwania: 26min. / 2017 / magazynSupełkowe ABC można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):