Emisja Szlakiem Kolberga będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 stycznia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Cykl dokumentalny prezentujący znanych polskich muzyków, którzy wyruszają w Polskę szlakiem Oskara Kolberga. Każdy odcinek to muzyczna podróżą w inny region Polski. Muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnegorepertuaru: śpiewają, grają na skrzypcach, akordeonie, tańczą. Pokazują piękno i niepowtarzalność polskiej muzyki ludowej. Tym razem wyruszamy w okolice Kutna na spotkanie z mistrzem gry na harmonii trzyrzędowej Sławomirem Czekalskim. Czesław Mozil gra na akordeonie i śpiewa. W pocie czoła uczy się od mistrza bardzo skomplikowanego kujawiaka. Czy da radę? Gotuje też swoją ulubioną potrawę. To szalone pełne humoru spotkanie. Są też porady sercowe dla samotnych kobiet i mnóstwo zabawnych sytuacji.
Czas trwania: 23min. / 2014 / reportażEmisja Szlakiem Kolberga miała miejsce:
Opis (streszczenie): Do Jana Kępy - skrzypka ludowego z okolic Rawy Mazowieckiej przyjechali muzycy zespołu Nanook of the North: Piotr Kaliński - producent muzyki elektronicznej i Stefan Wesołowski - skrzypek, kompozytor.
Czas trwania: 27min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Cykl dokumentalny prezentujący znanych polskich muzyków, którzy wyruszają w Polskę szlakiem Oskara Kolberga. Każdy odcinek będzie muzyczną podróżą w inny region Polski. Znani muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnego repertuaru: śpiewają, grają na skrzypcach, akordeonie, tańczą. Pokazują piękno i niepowtarzalność polskiej muzyki ludowej. W tym odcinku śpiewaczka pochodząca z Kurpii Gienia Lenarcik a mieszkająca w okolicach Kazimierza Dolnego, słynna między innymi z występów z gitarzystą Raphaelem Rogińskim w duecie Żywizna i Monika Borzym śpiewaczka jazzowo - soulowa. Czy może połączyć się świat surowych kurpiowskich pieśni i eleganckiego delikatnego jazzu? Zapraszamy na odcinek z gościnnym udziałem dwóch piesków naszych bohaterek Stefana i Tomka.
Czas trwania: 26min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): W tym odcinku raper Michał Sobolewski Sobota w podróży do wsi Wygnanów koło Radomia wyrusza na spotkanie z miejscowymi muzykantami: harmonistą Tadeuszem Lipcem, grającym na barabanie Marianem Lipcem i śpiewakiem Andrzejem Jurkowskim. Czy nauka ludowych przyśpiewek sprawi trudność Sobocie? Zapraszamy na prawdziwie męski odcinek. Pełen zabawy, opowieści i pracy.
Czas trwania: 24min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Cykl dokumentalny prezentujący znanych polskich muzyków, którzy wyruszają w Polskę szlakiem Oskara Kolberga. Każdy odcinek to muzyczna podróż w inny region Polski. W tym odcinku gwiazdą jest Anna Maria Jopek, wokalistka, pianistka, kompozytorka oraz autorka tekstów, która wyruszyła w podróż na Kurpie, by poznać kurpiowski śpiew. Pierwszymi osobami, które spotkała na swej drodze, były panie Bronisława Świder i Antonina Deptuła.
Czas trwania: 26min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Kolejne spotkanie w cyklu "Szlakiem Kolberga" odbędzie się tuż koło Przysuchy, czyli miejsca, w którym w 1814 roku urodził się Oskar Kolberg, słynny etnograf i patron naszego cyklu. Tutaj na spotkanie z muzykantką, śpiewaczką, grającą na harmonii pedałowej Wiesławą Gromadzką wybrał się ekscentryczny Włodek Paprodziad Dembowski, wokalista, autor tekstów. Czy uda mu się nauczyć lokalnych przyśpiewek i piosenek?
Czas trwania: 26min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Cykl dokumentalny prezentujący znanych polskich muzyków, którzy wyruszają w Polskę szlakiem Oskara Kolberga. Każdy odcinek będzie muzyczną podróżą w inny region Polski. Szlakiem Kolberga wyruszą m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki. Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru. Znani muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnego repertuaru: śpiewają, grają na skrzypcach, akordeonie, tańczą. Pokazują piękno i niepowtarzalność polskiej muzyki ludowej. Bohaterem tego odcinka jest Krzesimir Dębski. Skrzypek, kompozytor muzyki filmowej i klasycznej ale też wielu znanych przebojów. Z Krzesimirem Dębskim wyruszymy w okolice Janowa Lubelskiego. Odwiedzimy tam skrzypka Stanisława Głaza oraz lutnika i muzyka Zbigniewa Butryna, który przywraca do życia zapomniany staropolski instrument: sukę biłgorajską. Będziemy też na festiwalu muzyki tradycyjnej: Na rozstajnych drogach. Spotkania z muzykami ludowymi, wspólne granie i rozmowy przywołają wspomnienia sprzed wielu lat, gdy Krzesimir Dębski jako uczeń podróżował wraz z ojcem do ludowych muzykantów.
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażSzlakiem Kolberga można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Poznań, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: