Emisja Szlakiem drewnianych kościołów będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 12 stycznia 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Jeszcze w XVI wieku na terenie Wielkopolski znajdowało się ponad 600 drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych. W każdym odcinku programu prezentujemy jeden kościół .
Czas trwania: 14min. / 2020 / program edukacyjnyEmisja Szlakiem drewnianych kościołów miała miejsce:
Opis (streszczenie): Jeszcze w XVI wieku na terenie Wielkopolski znajdowało się ponad 600 drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych. W każdym odcinku programu prezentujemy jeden kościół.
Czas trwania: 13min. / 2023 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Stara Wiśniewka (1647 rok) Kościół wybudowany w 1647 roku przez fundację Zygmunta Grudzińskiego. Mocno uszkodzony podczas potopu szwedzkiego. Przebudowany w 1762 roku staraniem Aleksandra Działyńskiego. Zaledwie kilka lat temu pod tynkiem odkryto malowidła z XVIII wieku. To jedyny kościół w Wielkopolsce, który zdobył tytuł w konkursie zadbany zabytek.
Czas trwania: 14min. / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): W każdym odcinku programu prezentujemy jeden kościół oraz historię jego powstania, legendy, które związane są z jego budową i patronów, którzy byli impulsem do budowy drewnianych świątyń.
Czas trwania: 14min. / 2022 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Jeszcze w XVI wieku na terenie Wielkopolski znajdowało się ponad 600 drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych. Do naszych czasów przetrwało ich blisko 250. W każdym odcinku programu prezentujemy jeden kościół oraz historię jego powstania, legendy, które związane są z jego budową i patronów, którzy byli impulsem do budowy drewnianych świątyń.
Czas trwania: 12min. / 2022 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Błażejewo (1675 rok) Najmniejszy w Wielkopolsce kościół drewniany, reprezentatywny dla regionalnej barokowej drewnianej architektury sakralnej o zrębowej konstrukcji i oryginalnym wyposażeniu. Kościół św. Jakuba Apostoła w Błażejewie został wzniesiony w latach 1675 - 1676 z fundacji księdza Stanisława Grudowicza, profesora Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, który był założycielem pierwszej w Polsce Kongregacji oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu.
Czas trwania: 15min. / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Rzgów (I połowa XVI wieku) Kościół św. Jakuba Apostoła. W 1600 roku dobudowano kaplicę św. Anny historycy przekonują, że jest to najstarsza w Polsce kaplica na rzucie ośmioboku. Kościół jednonawowy o konstrukcji zrębowej, orientowany, zaliczany do grupy późnogotyckich kościołów odmiany wielkopolskiej.
Czas trwania: 13min. / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Kościół jest budowlą z początku XVII wieku, dziełem wiejskich cieśli. 11 września 1780 roku w kościele odbył się ślub Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, i jego drugiej żony Estery Wierusz - Kowalskiej. Kościół posiada nawę główną i nawę poprzeczną. Dookoła budynku biegnie kryty ganek (tzw. soboty). Malowidła na pułapie nawy głównej, prezbiterium i nawy poprzecznej wykonał Adam Swach, malarz franciszkanin (pierwsza połowa XVIII wieku).
Czas trwania: 14min. / 2021 / program edukacyjnySzlakiem drewnianych kościołów można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Olsztyn, TVP3 Poznań, TVP3 Wrocław
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: