W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Sztuczna inteligencja
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Sztuczna inteligencja miała miejsce:
Opis (streszczenie): Odc. 3 - "Wiek dojrzały". Sztuczna inteligencja dojrzewa, zdobywa wiedzę i doświadczenie. Hiroshi Ishiguro tworzy roboty podobne do ludzi. Po kopii kobiety, stworzył Telenoida, mówiącą androgyniczną postać. Jiminoid HD4, jest jego alter ego. Technologia staje się coraz bardziej ludzka. Z biegiem czasu sztuczna inteligencja dojrzała. Widzi, rozumie, słucha, odpowiada. Żyje i nawiązuje kontakty z ludźmi. Ryzyko przywiązania się do robotów jest bardzo realne. Sztuczna inteligencja pomaga wyzwalać kreatywność; eksplorować możliwości na płaszczyźnie społecznej, politycznej, naukowej i artystycznej. Czy ludzie będą cyborgami? Czy węgiel i krzem staną się nowym ciałem, które przewyższy nasze? Człowiek nie jest jedynie inteligencją. Nasza pamięć nie jest bazą danych. Nasze doświadczenia stają się osobistymi wspomnieniami, które budują naszą wrażliwą tożsamość. To nas odróżnia od maszyn. Sztuczna inteligencja - bez empatii, duszy i emocji - nie ma bytu.
Czas trwania: 50min. / Kanada / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 2 - "Dorosłość". Sztuczna inteligencja jest częścią historycznej ciągłości, bo człowiek jako gatunek zawsze tworzył narzędzia i stawał się od nich zależny. Teraz maszyny potrafią nas oszukać z poznawczego punktu widzenia. Ale to, na co naprawdę należy uważać to nie sama technologia, tylko my i nasze ego. Dorastać czy się starzeć? Wierzyć w wieczną młodość czy korzystać z mądrości, którą niesie dorosłość? Jesteśmy coraz dłużej "młodzi". W dużej mierze dzięki technologii. Jakie są wyzwania sztucznej inteligencji? Największe wyzwania są nie tyle technologiczne, co etyczne. Rozpoznawanie twarzy jest kwestionowane, ale wciąż się rozwija. Sztuczna inteligencja to lustro. Nieustannie każe się zastanawiać, kim jestem. Platformy dopasowują się do naszych opinii i pragnień. Zamykają nas w bańkach samozadowolenia. Czy sobowtór zamyka mnie w moim ego? Kim się stanie? Jak będzie ze mną postępował? Jak ja mam postępować z nim?
Czas trwania: 50min. / Kanada / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Trzyczęściowy serial dokumentalny badający kwestie etyczne związane ze sztuczną inteligencją. Śledzimy losy dziennikarza naukowego i wybitnego popularyzatora Matthieu Dugala w jego dążeniu do zbudowania swojego sobowtóra, cyfrowej istoty stworzonej przy użyciu sztucznej inteligencji. Spotka się z wieloma specjalistami od sztucznej inteligencji, takimi jak Yoshua Bengio, Douglas Rushkoff, Hiroshi Ishiguro, Kate Crawford czy Aurlie Jean, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Odc. 1 - "Dzieciństwo". Dane, które zostawiamy w sieci, są fragmentami naszej tożsamości. Ale po opublikowaniu żyją własnym życiem. To nimi żywi się sztuczna inteligencja, która wpływa na nasze otoczenie, działanie i myślenie. Nasze dane to miliardy odłamków, które składają się na wirtualną istotę podobną do nas. A gdybym połączył je wszystkie, te z radia, telewizji i mediów społecznościowych, i wyposażył w sztuczną inteligencję? Jak wyglądałby mój cyfrowy sobowtór? Czy byłby mną? Stałby się ciekawszy? A ja? Kim bym był? Stworzenie cyfrowego bliźniaka nie jest utopią. Będzie miał nasze cechy: głos, pomysły i inteligencję. Wszystko jest gotowe do jego narodzin. Technologia rozwija się wykładniczo. Rośnie w siłę każdego dnia. Od nas zależy, czy w rozwój najpotężniejszej technologii włączymy nasze wartości. Rewolucja dotknie wszystkich. Dlatego każdy musi wziąć udział w dyskusji o tym, jak zachować w niej nasze systemy wartości.
Czas trwania: 50min. / Kanada / 2022 / cykl dokumentalnySztuczna inteligencja można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):