Emisja Słowo daję! będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 11 lipca 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): W cyklu przedstawimy, w jaki sposób zmienia się współczesna polszczyzna - okiem młodego pokolenia językoznawców. Uczymy się naszego języka od urodzenia, dojrzewamy i zmieniamy nasz sposób komunikacji. Dynamiczne zmiany są widoczne także w języku polskim, który dąży do skrótu, kondensacji myśli, nazwania nowych zjawisk, które w perspektywie Internetu - stają się codziennością młodych ludzi. Mateusz Adamczyk - językoznawca, członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN. Laureat nagrody Mistrz Mowy Polskiej. Popularyzator wiedzy o polszczyźnie - prowadzi Poniedziałkową Poradnię Językową na jednym z portali internetowych. Prywatnie najlepszy przyjaciel kota Fonema. Pani psycholog, czy psycholożka? Pani prezes, a może prezeska... Oto jest pytanie! o feminatywy oczywiście - czy to dobrze, by język budził takie emocje? Na to pytanie odpowie nasz ekspert - Mateusz Adamczyk.
Czas trwania: 6min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Chlebek, koteczek, pieniążki, herbatka - nie da się ukryć, że mamy słabość do zdrobnień. Tworzymy je za pomocą przyrostków. W jaki sposób? W jakim celu? Czy w każdej sytuacji zdrobnienia są odpowiednie? Na te pytania odpowie nasz ekspert - Mateusz Adamczyk.
Czas trwania: 5min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): In spe, mea culpa, ad vocem - łacina to język martwy, który - jak się okazuje - wciąż żyje w codziennym słownictwie, zwłaszcza w języku oficjalnym, prawnym, naukowym, a także w komunikacji osób, które chcą dodać swojej wypowiedzi nieco elokwencji. Poznajmy wyrażenia łacińskie bliżej, z pomocą naszego eksperta.
Czas trwania: 6min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Czasem trudno zrozumieć język poezji, jeszcze trudniej dawnych tekstów literackich. W gąszczu pojęć i metafor postaramy się odnaleźć współczesny sens. Udało nam się uchylić rąbka tajemnicy... z pomocą naszego eksperta. Zachęcamy do oglądania!
Czas trwania: 5min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Czy bielizna zawsze jest biała? Czy w żarówce odnajdziemy żar? Leksykalizacja to proces, który polega na zacieraniu się lub całkowitym zatarciu związku znaczenia wyrazu z jego budową. O ukrytych treściach w dobrze znanych słowach opowie nasz ekspert Mateusz Adamczyk.
Czas trwania: 6min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): W świecie, w którym raczej czas nas goni - w naszych wypowiedziach dążymy do skrótu i używamy skróconych form wyrazów oraz skrótowców. Bez długiego wstępu, przejdźmy zatem do rzeczy i posłuchajmy naszego eksperta - Mateusza Adamczyka.
Czas trwania: 6min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Rada Języka Polskiego uchwaliła zmiany zasad ortografii, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2026 roku. Dobra wiadomość jest taka, że będzie łatwiej... O jakie zmiany konkretnie chodzi? Wszelkie wątpliwości rozwieje nasz ekspert, Mateusz Adamczyk.
Czas trwania: 7min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Aktywista, aktywistka, czy... aktywiszcze - czym są neutratywy? W jaki sposób funkcjonują w języku? Te kwestie z pewnością wyjaśni Mateusz Adamczyk - słowo daję!
Czas trwania: 7min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Dobrawa, Dobromiła, Bogusława, a może Jaromir, Mściwoj, czy Borzygniew - to imiona, które kryją w sobie polską tradycję i dziedzictwo. W jaki sposób powstały? Jakie ukryte treści można w nich odnaleźć? Na te pytania odpowie nasz ekspert - Mateusz Adamczyk.
Czas trwania: 7min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Wszyscy znamy rankingi: 5, 10, 15, 20, najczęstszych błędów językowych. W większości z nich pojawiają się te same formy, czasami tylko w różnej kolejności. Skąd biorą się błędy językowe? Dlaczego zdarza nam się, że mówimy: wziąść, poszłem czy włanczać? Na te pytania nie zabraknie odpowiedzi - słowo daję!
Czas trwania: 6min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Cringe, IMO, NPC, baza - co oznaczają te słowa? Zmieniają się pokolenia i język komunikacji, tym razem poznamy bliżej młodzieżowe słowa roku. Ich znaczenie i formy użycia przybliży nasz ekspert - Mateusz Adamczyk.
Czas trwania: 7min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Super, mega, niby, quasi - dodane na początku słowa zmieniają jego znaczenie. Czy wiemy jak poprawnie stosować przedrostki? Nie na niby, a na serio powiemy o zmianach, przyjętych przez Radę Języka Polskiego od 2026 roku. Warto poznać je bliżej, Słowo daję!
Czas trwania: 6min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Podobno szczęśliwi czasu nie liczą, ale większość z nas nie mogła się doczekać kalendarzowej wiosny. Skoro o roku kalendarzowym mowaSkąd pochodzą nazwy poszczególnych miesięcy? Czy w marcu rzeczywiście marzniemy? A we wrześniu warto rozglądać się za wrzosami? Czas przyjrzeć się kartkom z kalendarza zdecydowanie bliżej.
Czas trwania: 7min. / 2025 / magazynSłowo daję! można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Bydgoszcz, TVP Polonia