Emisja Tajemnice sal operacyjnych będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 2 maja 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Odcinek dotyczący procedury cesarskiego cięcia. Przez pryzmat rodziców, w ich ostatnich kilkudziesięciu minutach oczekiwania na dziecko, prezentujemy pracę całego zespołu oczekującego na przyjście na świat nowego człowieka: położników, położnej, neonatologa. Powiemy, jak zmieniało się położnictwo na przykładzie doświadczeń lekarki z prawie 50-letnim stażem. Przypominając historię tego zabiegu, sięgniemy do starożytności, wyjaśniając, jaka jest zależność pomiędzy nazwą zabiegu a postacią Juliusza Cezara.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek pokazujący operację kardiochirurgiczną, w czasie której pacjentowi wszczepiana jest zastawka aortalna oraz bypassy. Pacjent to sześćdziesięcioparoletni olimpijczyk z Monachium. Przez całe życie był aktywny i ta aktywność uratowała go od śmierci. Ma wrodzoną wadę serca, a sport miał działanie protekcyjne. Operację przeprowadza zespół prof. dr hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek o medycynie na ekranie. Poświęcony jest ESD - endoskopowej podśluzówkowej dyssekcji. Całość procedury polega na obserwacji ekranu. Pokazujemy pracę endoskopisty, który nie tylko znajduje polipy, ale również jest w stanie je usunąć, niwelując niebezpieczeństwo pojawienia się zmian nowotworowych. W programie powiemy też o czynnikach ryzyka raka jelita grubego, który jest trzecim nowotworem pod względem śmiertelności. Powiemy też o znaczeniu rozwoju technologii dla bezpieczeństwa pacjenta.
Czas trwania: 22min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek pokazujący operację wszczepienia implantu sztucznego stawu u pacjenta cierpiącego na zwyrodnienie stawu biodrowego. Powiemy, czym jest choroba zwyrodnieniowa, co powinno być sygnałem i wskazaniem do operacji. Pokażemy też, jakie znieczulenie jest najbardziej komfortowe dla pacjenta i omówimy znaczenie rehabilitacji. Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach w Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyEmisja Tajemnice sal operacyjnych miała miejsce:
Opis (streszczenie): Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach w Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.
Czas trwania: 22min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek pokazujący operację usunięcia jajników. Pokazujemy nie tyko procedurę, ale przede wszystkim tłumaczymy powody jej wykonania, wracając do 2013 roku, kiedy hollywoodzka aktorka, Angelina Jolie, ogłosiła, że usunęła jajniki oraz piersi ze względu na obciążenie mutacją genową. Tłumacząc, czym są mutacje BRCA1, BRCA2 oraz PALB, omawiamy możliwości profilaktyki oparte o badanie genetyczne.
Czas trwania: 22min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): 24 lutego 2022 roku, czyli dzień, w którym Rosja napadła na Ukrainę, zmienił historię na zawsze. Hipokrates mawiał: "Chcesz być chirurgiem, idź na wojnę". Medycyna i wojna zawsze szły pod rękę. To doskonale wie neurochirurg z Olsztyna, dr Łukasz Grabarczyk, który operował w wojennych warunkach w Ukrainie. Angażuje się też w pomoc wschodnim sąsiadom, między innymi w pozyskiwaniu sprzętu do ratowania rannych.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Mieszkanie duszy. Tak nazwał ludzki mózg William Szekspir. Uczestniczymy w skomplikowanej operacji usunięcia glejaka, złośliwego guza mózgu. Pacjentem jest 14-letni chłopiec. Operatorami są doktorzy: Łukasz Grabarczyk i Witold Libionka.
Czas trwania: 20min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jeszcze niedawno diagnoza "rak piersi" brzmiała jak wyrok. Niemal zawsze znaczyła utratę piersi i trwałe okaleczenie. Dziś, dzięki nowoczesnej diagnostyce i coraz rozleglejszej wiedzy oraz umiejętnościom chirurgów, mastektomia (usunięcie piersi) to zaledwie kilkanaście procent wszystkich operacji raka piersi. Dominują operacje oszczędzające. Uczestniczymy w takiej właśnie operacji przeprowadzanej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Operatorem jest doktor Paweł Kabata.
Czas trwania: 21min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Pacjent chorujący na zaćmę widzi świat jakby za mgłą. Operacja usunięcia zaćmy to jeden z najstarszych zabiegów operacyjnych wykonywanych na świecie, który pozwala przywrócić prawidłowe widzenie w nowoczesny, bezpieczny i szybki sposób. Film przedstawia historię pacjenta oraz przebieg operacji. Operatorem jest doktor nauk medycznych Jan Staniewicz.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dwunastoletnia Laura jest jednym z pięciorga dzieci w kraju, które chorują na zespół MFDM, czyli dyzostozę twarzowo - żuchwową. Dziewczynka przeszła już około czterdziestu zabiegów i to nie koniec jej walki o zdrowie i życie. Laura znalazła pomoc w zespole doktora Krzysztofa Dowgierda z Centrum Wad Twarzoczaszki Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W filmie przedstawiony jest zabieg osteotomii. Aby operacja mogła zostać zrealizowana, potrzebny jest cały sztab ludzi. Oprócz chirurgów, asystentów, anestezjologów i instrumentariuszek prezentowani będą także: główny operator oraz pozostałe osoby, które pojawią się podczas zabiegu. Szczegółowo omawiany będzie zakres ich obowiązków oraz rola, jaką pełnią na sali operacyjnej. Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach w Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek pokazujący procedurę przygotowania dawcy do przeszczepu nerki i procedurę transplantacji tego narządu. Pokażemy, jakie warunki musi spełnić dawca, zaprezentujemy krótką historię transplantacji. Wyjaśnimy, jak przebiega usunięcie tego narządu, polegające na laparoskopowym wypreparowaniu, a następnie wyjęciu przez otwór w ciele. Gospodarzem programu "Tajemnice sal operacyjnych" jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach w Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.
Czas trwania: 23min. / 2022 / cykl dokumentalnyTajemnice sal operacyjnych można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):