W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Tajemnice zwierząt
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Tajemnice zwierząt miała miejsce:
Opis (streszczenie): Sześcioodcinkowa seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Zastanowimy się - wraz z twórcami serii - jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Odcinek 6. Chemicy. Świetliki, warany z Komodo, ośmiornice z rodzaju Hapalochlaena - szaleni chemicy wśród zwierząt. Niektóre wytwarzają toksyczne substancje, by odstraszyć napastników. Inne tworzą mikstury, by się bronić albo wabić partnerki bądź ofiary. Czy człowiek może wykorzystać własne ciało jak laboratorium? Zwierzęta robią to bez trudu z doskonałym skutkiem.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowa seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Zastanowimy się - wraz z twórcami serii - jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Odcinek 5. Siłacze. Niektóre zwierzęta robią rzeczy dla nas nieosiągalne. W tym odcinku te z nich, które siłą utorowały sobie drogę do sukcesu ewolucyjnego. Siłacze wśród zwierząt, którzy nie przestają nas inspirować.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowa seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Zastanowimy się - wraz z twórcami serii - jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Odcinek 4. Mistrzowie budownictwa. Nie tylko ludzie potrafią budować. Niezwykli architekci są także wśród zwierząt i niektóre z nich wznoszą wręcz imponujące konstrukcje. Bóbr jest prawdopodobnie najbardziej znanym budowniczym. Tworzy wspaniałe tamy i żeremia, a w konsekwencji środowisko, które służy jego potrzebom. Najdłuższa z opisanych tam zbudowanych przez bobra ma 850 metrów długości. Widać ją z przestrzeni kosmicznej. Z kolei termity budują imponujące struktury z w pełni klimatyzowanymi korytarzami i komorami.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowa seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Zastanowimy się - wraz z twórcami serii - jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Odcinek 3. Mistrzowie szybkości. Szybkość to cecha przydatna w rywalizacji. Człowiek nieustannie dąży do ustanawiania kolejnych rekordów szybkości. U zwierząt szybkość często przesądza o życiu i śmierci. Ta ich zdolność - szybkość - może nie tylko wzbudzać zachwyt, ale też inspirować do doskonalenia technologii ułatwiających nam życie. Biegnący gepard wygląda, jakby szybował w powietrzu. Mknie z prędkością 112 kilometrów na godzinę. Gepard przyspiesza od zera do stu kilometrów na godzinę w trzy sekundy. Najszybsze zwierzę naszej planety znajdziemy jednak na niebie. Każdy kto widział, jak sokół wędrowny atakuje ofiarę, wie, dlaczego ten ptak wzbudza zachwyt inżynierów. Pikując z prędkością ponad 320 kilometrów na godzinę, dokonuje niewyobrażalnych akrobacji. Zachwycamy się mistrzami szybkości wśród zwierząt: od dzięcioła po delfiny i gepardy i obserwując te zwierzęta, mamy szansę dowiedzieć się, jak im dorównać.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 2 - "Niezwykłe zmysły". Poznajemy świat poprzez pięć zmysłów. Wokół istnieją jednak rzeczy, których nie możemy ujrzeć, usłyszeć, powąchać, dotknąć czy spróbować. Dzięki milionom lat ewolucji wiele zwierząt ma zmysły znacznie wrażliwsze niż my, umożliwiające np. wykrywanie pola elektrycznego ofiary. Doskonale dostosowane zwierzęta mają dostęp do bodźców zmysłowych, o jakich człowiek może tylko pomarzyć. Jedną z charakterystycznych cech słoni są uszy. Wielkie u słoni afrykańskich i mniejsze u indyjskich. Kojarzą nam się ze zmysłem słuchu. Słonie jednak słyszą nie tylko uszami. Służą im do tego również stopy. Ludzkość od lat próbuje uzyskać efekt, jaki nietoperzom daje zdolność echolokacji. Stosują wyjątkową technikę, by przechytrzyć swą zdobycz - małe, szybkie owady - i samemu nie paść ofiarą drapieżników. Wykorzystują naturalny sonar - serie pisków i ich echa. Dziobak ma do dyspozycji wyjątkowe narzędzie - złożony układ receptorów na dziobie. Około 60 tysięcy mechanoreceptorów i 40 tysięcy elektroreceptorów na powierzchni dzioba wspólnie działa na rzecz wyszukania ofiary. Czy to magnetorecepcja u żółwi morskich i lisów rudych, czy zadziwiająco wrażliwy dziób dziobaka, natura tworzy wiele rzeczy wykraczających poza nasze pojmowanie. Inspiruje nas jednak do konstruowania mechanizmów, narzędzi i technologii, które ułatwiają nam życie.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowa seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Zastanowimy się - wraz z twórcami serii - jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Odcinek 1: Mistrzowie regeneracji. Nasze zdolności medyczne bledną w porównaniu z możliwościami tego typu u niektórych zwierząt. Zdolność regeneracji narządów, kończyn bądź zębów mogłaby w niezwykły sposób wpływać na nasz powrót do zdrowia. W tym odcinku ukazane są zwierzęta, które potrafią aktywować i zmieniać swoje komórki tak, by naprawiać uszkodzenia organizmu. Wśród nich rekiny - groźni drapieżcy - którzy radzą sobie z tym doskonale. Są na szczycie piramidy troficznej. Z kolei biologia meduz to naturalne perpetuum mobile. Ich transdyferencjacja wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. Regeneracja daje przewagę ewolucyjną.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Świetliki, warany z Komodo, ośmiornice z rodzaju Hapalochlaena - szaleni chemicy wśród zwierząt. Niektóre wytwarzają toksyczne substancje, by odstraszyć napastników. Produkują nawet broń chemiczną. Inne tworzą mikstury, by się bronić albo wabić partnerki lub ofiary. Czy człowiek może wykorzystać własne ciało jak laboratorium? Zwierzęta robią to bez trudu z doskonałym skutkiem. Jeden z najbardziej wyrazistych przykładów biochemii można znaleźć na wyspach Indonezji. Badacze zastanawiają się, czy to możliwe, by potencjalne źródło antybiotyków mogła stanowić krew smoka. Warany z Komodo są prawie jak smoki. Największa jaszczurka świata poluje po południu, zwykle z zasadzki. Wspaniałym narzędziem tych drapieżników jest jad. Ten majstersztyk biochemii zapewnia im pełną przewagę. Zwierzęta w różny sposób wykorzystują swoje możliwości chemiczne: od dorsza arktycznego, po hipopotama i świecące świetliki. Wszystkie inspirują nas do rozwijania nowych technologii.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 5 - "Siłacze". Wciąż próbujemy zwiększać fizyczne możliwości. Tymczasem zwierzęta robią rzeczy dla nas nieosiągalne. Silne szczęki, odporna skóra mogą zapewnić przewagę. A gdyby tak człowiek mógł podnieść sześć autobusów, albo miał pancerną skórę? Przed nami gatunki, które siłą utorowały sobie drogę do sukcesu ewolucyjnego. Siłacze wśród zwierząt. Lamparty słyną z eleganckiej sylwetki i imponującej szybkości. Są wyjątkowo skuteczne. Dzięki dużej sile w stosunku do masy ciała mogą robić to, czego inne wielkie koty nie potrafią. Lwy czy tygrysy nie wspinają się po drzewach. Lamparty potrafią schodzić z drzewa głową w dół. Węże z rodziny dusicieli - jak boa dusiciel czy pyton - wykorzystując wielką siłę mięśni, duszą swoją ofiarę. Diabeł tasmański o wielkiej sile zgryzu, wspinający się lampart czy boa dusiciel - siłacze wśród zwierząt nie przestają nas inspirować.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 4 - "Mistrzowie budownictwa". Nie tylko ludzie potrafią budować. Niezwykli architekci wśród zwierząt wznoszą imponujące konstrukcje. Wykorzystują znaleziony materiał, swoje ciało lub budulec własnej produkcji. Metody budowy różnią się w zależności od gatunku, jednak efekty tych naturalnych wysiłków są równie olśniewające, jak nasze cuda architektury. Bóbr jest prawdopodobnie najbardziej znanym budowniczym wśród zwierząt. Słynie ze wznoszenia tam. Tam, gdzie płynie woda, bobry mogą postawić tamę. Wybór miejsca nie jest świadomą decyzją. Robią to instynktownie. Świetni wykonawcy, przy czym naprawdę ciężko pracują. Tworzą wspaniałe tamy i żeremia, a w konsekwencji środowisko, które służy ich potrzebom. Najdłuższa z opisanych tam bobrowych ma 850 metrów długości. Jest dwa razy dłuższa od Zapory Hoovera. Widać ją z przestrzeni kosmicznej. Termity budują imponujące struktury z w pełni klimatyzowanymi korytarzami i komorami. Większość zwierząt kopie dół, buduje gniazdo albo dziuplę. I na tym zwykle się kończy.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 3 - "Mistrzowie szybkości". Szybkość - cecha przydatna w rywalizacji. Człowiek nieustannie dąży do ustanawiania kolejnych rekordów. U zwierząt szybkość przesądza o życiu i śmierci. Ich zdolności mogą nie tylko wzbudzać zachwyt, ale też inspirować do doskonalenia technologii ułatwiających nam życie. Biegnący gepard wygląda, jakby szybował w powietrzu. Mknie z prędkością 112 kilometrów na godzinę. Gepard przyspiesza od zera do stu kilometrów na godzinę w trzy sekundy. Najszybsze zwierzę naszej planety znajdziemy jednak na niebie. Każdy kto widział, jak sokół wędrowny atakuje ofiarę, wie, dlaczego ten ptak wzbudza zachwyt inżynierów. Pikując z prędkością ponad 320 kilometrów na godzinę, dokonuje niewyobrażalnych akrobacji. Bicie kolejnych rekordów szybkości stało się naszą obsesją. Zachwycamy się mistrzami szybkości wśród zwierząt: od dzięcioła po delfiny i gepardy. Obserwując te zwierzęta, mamy szanse dowiedzieć się, jak im dorównać. Ale nawet pozostając poza naszym zasięgiem, wskazują nam kierunek, w którym możemy podążać.
Czas trwania: 46min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowa seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Przeanalizujemy, jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Natura stworzyła doskonałe maszyny. Ostatecznie przetrwały tylko najszybsze, najtwardsze i najbardziej przebiegłe istoty. Co kryje się w tych niesamowitych stworzeniach? Czego potrzeba, aby uczynić je jeszcze lepszymi i bardziej ekscytującymi; czego możemy się nauczyć? Odcinek 1 - "Mistrzowie regeneracji". Nasze zdolności medyczne bledną w porównaniu z możliwościami zwierząt. Regeneracja daje ewolucyjną przewagę. Zdolność regeneracji narządów, kończyn bądź zębów mogłaby w niezwykły sposób wpływać na nasz powrót do zdrowia. Przed nami zwierzęta, które potrafią aktywować i zmieniać swoje komórki tak, by naprawiać uszkodzenia organizmu. Rekiny - groźni drapieżcy - radzą sobie z tym doskonale. Są na szczycie piramidy troficznej. Biologia meduz to naturalne perpetuum mobile. Transdyferencjacja wciąż pozostaje dla nas tajemnicą.
Czas trwania: 45min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Świetliki, warany z Komodo, ośmiornice z rodzaju Hapalochlaena - szaleni chemicy wśród zwierząt. Niektóre wytwarzają toksyczne substancje, by odstraszyć napastników. Produkują nawet broń chemiczną. Inne tworzą mikstury, by się bronić.
Czas trwania: 45min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wciąż próbujemy zwiększać fizyczne możliwości. Tymczasem zwierzęta robią rzeczy dla nas nieosiągalne. Silne szczęki, odporna skóra mogą zapewnić przewagę. A gdyby tak człowiek mógł podnieść sześć autobusów, albo miał pancerną skórę?
Czas trwania: 45min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Nie tylko ludzie potrafią budować. Niezwykli architekci wśród zwierząt wznoszą imponujące konstrukcje. Wykorzystują znaleziony materiał, swoje ciało lub budulec własnej produkcji. Metody budowy różnią się w zależności od gatunku.
Czas trwania: 45min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Szybkość - przydatna w rywalizacji. Człowiek dąży do ustanawiania kolejnych rekordów. U zwierząt szybkość przesądza o życiu i śmierci. Ich zdolności wzbudzają zachwyt, ale też inspirują do doskonalenia technologii ułatwiających nam życie.
Czas trwania: 45min. / Niemcy / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Poznajemy świat poprzez 5 zmysłów. Wokół istnieją rzeczy, których nie możemy ujrzeć, usłyszeć, powąchać, dotknąć, spróbować. Dzięki milionom lat ewolucji wiele zwierząt ma zmysły znacznie wrażliwsze od naszych.
Opis (streszczenie): Seria dokumentalna o tym, jak zwierzęta ewoluowały na przestrzeni czasu. Przeanalizujemy, jak możemy skorzystać na ich ewolucji. Natura stworzyła doskonałe maszyny. Weszły w nie zwierzęta kontra żywioły, a nawet ludzie.
Tajemnice zwierząt można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Dokument, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):