Emisja Tam, gdzie Bóg płacze będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 8 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Kolejny odcinek serii „Tam, gdzie Bóg płacze” przybliża nieustanne prześladowania chrześcijan w Nigerii i Egipcie. Nigeria to kraj, w którym wyznawcy Chrystusa od wielu lat padają ofiarą konfliktów na tle religijnym. Zmilitaryzowane muzułmańskie organizacje taki jak Fulani czy Boko Haram nękają nigeryjską społeczność. Tykającą bombą jest również Egipt, gdzie islamscy ekstremiści nieustanni sieją strach i przerażenie wśród chrześcijan. Wyszawcy Chrystusa często uciekają ze swojej ojczyzny z powodu barbarzyńskich prześladowań, których istnienie w XXI wieku jest wręcz trudne do uwierzenia.
Czas trwania: 21min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Kolejny odcinek serii „Tam, gdzie Bóg płacze” przybliża postacie dwóch kapłanów, świadków nadziei i zaufania Bogu. Pierwszym jest duchowny, który widząc ogrom zniszczeń po II Wojnie Światowej zainicjował kwesty na rzecz Kościoła Katolickiego za żelazną kurtyną, tworząc tym samy warunki do przetrwania Chrystusowej Wspólnoty na ziemiach okupowanych przez system komunistyczny - o. Werenfried van Straaten, założyciel wielkiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Drugim kapłanem jest o. Saturnino z Sudanu Południowego, który w obliczu postępującej islamizacji oraz konfliktów na tle religijnym, za usilne starania na rzecz pokoju zapłacił najwyższą cenę.
Czas trwania: 20min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Kolejny odcinek serii portretuje jeden z ostatnich, bliskowschodnich krajów, w którym pomimo wielu trudności związanych z agresywną islamizacją wciąż istnieje prężna, prastara wspólnota chrześcijan. Liban – kraj, z którego nowo wyświęceni księża wyruszają do krajów ościennych, przesiąkniętych krwią chrześcijan, takich jak Syria czy Irak. Kolejnym, portretowanym krajem jest Gruzja, w której pełni posługę o. Kamil Dym. Troszczy się on szczególnie o odrzuconych przez społeczeństwo ludzi niepełnosprawnych.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Jedną z najpoważniejszych trudności dla mieszkańców Ugandy jest rosnąca zachorowalność na AIDS. Światowe korporacje farmaceutyczne wykorzystują ten problem do celów biznesowych, a liberalne lobby do szerzenia antychrześcijańskich ideologii. Jedynie Kościół Katolicki ze swoją nauką o abstynencji seksualnej wśród młodzieży oraz praktyczną pomocą wychodzi naprzeciw problemom mieszkańców Ugandy. Liczne ośrodki szkolenia, sierocińce, szkoły, szpitale czy grupy wsparcia realnie przyczyniają się do zmniejszenia zachorowalności na AIDS.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2016 / dokumentEmisja Tam, gdzie Bóg płacze miała miejsce:
Opis (streszczenie): Sudan. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi katolików w walce o prawo do życia w pokoju jest edukacja. Do elitarnych szkół prowadzonych przez chrześcijan uczęszczają bowiem pawie sami muzułmanie. W obawie jednak przed wykształconymi wyznawcami Chrystusa dokonywane są obostrzenia. Lata wojen, a obecnie przeróżne sankcje rządowe powodują, iż „programowa islamizacja” to chyba najlepsze określenie rzeczywistości, z którą zmagają się sudańscy chrześcijanie.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Norwegia. Kraj bogatych złóż ropy naftowej i pięknych fiordów od lat doświadczany jest przez szalejącą laicyzację. 500 lat temu Norwegowie porzucili katolicyzm. Współczesne, nieliczne wspólnoty zmagają się z wieloma trudnościami natury światopoglądowej, z czego chyba najpoważniejszą jest zalegalizowana aborcja na życzenie, która rocznie uśmierca 15 tys. dzieci. Tromso ma jeden z najwyższych wskaźników dokonanych aborcji, dlatego też właśnie w tym mieście swoją posługę podjęły siostry karmelitanki, spośród których wiele przybyło z Polski. Owoce cichej obecności sióstr w tym, zsekularyzowanym kraju są poruszające.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Kazachstan. Ziemia zroszona krwią wielu męczenników, ale i ziemia wielu Bożych cudów, których w sposób szczególny doświadczają siostry karmelitanki przybyłe z Częstochowy do Oziornoje. Surowość kazachskiego życia, a więc częsty brak słodkiej wody czy prądu, jak i letnie skwary czy 40-stopniowe mrozy zamiast utrudniać, pomagają w doświadczeniu Bożej miłości. Nieustanna pomoc lokalnej ludności – wśród której wiele jest polskich rodzin – oraz piękno ziemi Kazachstanu w sposób subtelny i przejmujący objawiają troskę Najwyższego nad żyjącymi w Bożej ciszy karmelitankami.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Wspólnota “Żywa woda” została założona w jednym z najmniejszych krajów Ameryki Południowej, wyspiarskim państwie o nazwie Trynidad i Tobago. Codzienność członków wspólnoty to przede wszystkim posługa wśród świeckich w ramach pracy w hospicjum, szkole, ośrodku wychowawczym, rozgłośni radiowej i telewizyjnej oraz wielu innych dziełach. Działalność wspólnoty “Żywa woda” ukazuje, jak piękne owoce przynosi współpraca z Bożą Łaską.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Kazachstan. Kapłani przybywali tu potajemnie. Aby ochrzcić dziecko mieszkańcy informowali się nawzajem o ich wizytach i udawali się do wyznaczonej miejscowości. Wraz z pojawieniem się Gorbaczowa u władzy, księża zaczęli się pojawiać częściej. Od tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku Kellerówka ma swojego księdza, po raz pierwszy od pięćdziesięciu sześciu lat!
Czas trwania: 26min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Kosowo. Przez wieki islam, a potem komunizm trzymał kosowskich katolików w żelaznym uścisku. Rodziny w przeszłości cierpiące prześladowania, a czasem nawet karane śmiercią za utrzymywanie swej chrześcijańskiej tożsamości mogą teraz otwarcie wyznawać swoją wiarę. Dzieci mogą spokojnie spotykać się z księżmi i bez strachu przygotowywać się do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Panuje tu swoiste poczucie powrotu, powrotu do domu. Stałym problemem pozostają jednak zniszczone przez komunizm, braki duchowe i materialne. W filmie ukazana zostaje działalność Kościoła Katolickiego, który z mozołem podnosi mieszkańców Kosowa z biedy.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Wystarczy pobieżna obserwacja współczesnej młodzieży praktycznie z całego świata, aby stwierdzić, że jest ona podawana silnym bodźcom, które pod pozorem rozrywki zamiast budować, niszczą. Iluzoryczny świat przyjemności i konsumpcji to syzyfowe poszukiwanie szczęścia. Są jednak miejsca łączące pasję, entuzjazm, żywiołowości i pragnienia intensywnego przeżywania młodości z prawdziwym szczęściem, które wpisują się z zapotrzebowanie młodych. Brazylijski, ewangelizacyjny festiwal Halleluya corocznie gromadzi wielotysięczne rzesze uczestników.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Liban jest przykładem kraju, w którym pomimo różnych napięć udaje się utrzymać względną stabilizację. Niewątpliwie przyczynia się to tego mniejszość chrześcijańska, która w myśl zasady miłosierdzia nieustannie motywuje do pokoju i pojednania.
Czas trwania: 20min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Bułgaria. Siostra Bonka Boduszka to zawierzenie, radość, entuzjazm, uśmiech, dobroć, cierpliwość, pracowitość. Życie siostry Bernadety ze zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek to historia zmagania się pokornej zakonnicy z rzeczywistością opanowaną przez wszechwładnym system komunistycznego totalitaryzmu. W dobie współczesności zmagania tamtego czasu zdają się być bardzo odległe, wręcz nierealne. Świadectwo prześladowanych chrześcijan z Bułgarii pomaga jednak w uprzytomnieniu sobie istnienia problemów wyznawców Chrystusa, którzy dzisiaj, w XXI wieku żyją w krajach spowitych system komunistycznym.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Jamajka, turystyczny raj, miejsce, w którym wg statystyk rocznie dokonywanych jest nielegalnie około 22 tys. aborcji. Starając się ratować bezbronne dzieci oraz ich matki ojciec Richard Ho Lung buduje bezpieczny przytułek, który jest kolejnym dziełem w ramach wieloletniej działalności Misjonarzy Ubogich założonych w 1993 roku przez charyzmatycznego zakonnika.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Bieda materialna i patologie społeczne to najczęstsza przyczyna bezdomności dzieci Angoli. Mogłoby się wydawać, że nie ma dla nich nadziei. Z pomocą jednak przychodzi Kościół Katolicki. Ojciec Barrientos ofiarną posługą pomaga młodemu pokolenia Angoli w przezwyciężaniu dramatów codzienności.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Lata totalitaryzmu komunistycznego, przyniosły na Ukrainie biedę duchową, a Kościół Grekokatolicki został zdelegalizowany. Upadek ZSRR umożliwił wiele dobrych zmian, jednak dzieją się one bardzo powoli. W odbudowę ducha mieszkańców na Ukrainie czynnie włącza się Kocioł Katolicki.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Papua Nowa Gwinea. Pierwotne wierzenia z ich bogatą obrzędowością, bezwzględne prawo rodzinne i plemienne, walka o byt oraz kuszący konsumpcjonizm to realia mieszkańców ziem, na które misjonarze dotarli na przestrzeni zaledwie ostatnich dziesięcioleci. Jednak nie zagraniczni inwestorzy, a Kościół Katolicki odnosząc się z szacunkiem do zastanej kultury realnie ją wzmacnia. Dzięki nauce Chrystusowej mieszkańcy tej, egzotycznej krainy zyskują narzędzia do walki z zagrożeniami duchowymi współczesności.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Porwania, bicie, gwałty, przymusowe konwersje, mordy na tle religijnym oraz częste przymykanie oka władz na łamanie prawa. Wszystko to jest codziennością chrześcijan mieszkających w Pakistanie, w jednym z krajów najmniej przychylnych chrześcijanom na mapie współczesnego świata.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Przez lata kolonizowana, niszczona dziesiątkami wojen, współcześnie indoktrynowana obcymi jej kulturowo ideologiami. Angola, piąty co do wielkości kraj Afryki. W przeważającej części katolicka, gdyż praktycznie jedynym rzecznikiem o przynależne prawa jej mieszkańców jest Kościół Katolicki.
Czas trwania: 19min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Film „Morze krwi” obrazuje wysiłki polskiego społeczeństwa przy uzyskiwaniu zgody na wybudowanie oraz entuzjazm towarzyszący przy wznoszeniu nowohuckiej świątyni.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Wyznawcy Chrystusa zamieszkujący Mozambik niejednokrotnie doświadczali prześladowań. Czasy te prócz wielkiego ucisku przynosiły też przykłady heroicznych postaw w naśladowaniu Jezusa Chrystusa. Jedną z historii ukazujących taką postawę jest życie Cipriano Parite - katechety, który w czasie zakazu sprawowania Mszy Świętej w całym Mozambiku, wraz z innymi katechetami z narażeniem życia oraz w głodzie i ubóstwie głosił Chrystusową naukę.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Gruzja jest krajem doświadczonym przez 70. letni okres panowania komunizmu. Gospodarka boryka się z poważnymi problemami ekonomicznymi, społeczeństwo trapi ubóstwo i brak pracy. W tych warunkach Kościół Katoliki propaguje metodę życia opartą o cele duchowe – zbawienie, a nie materialne – ziemskie. Film ukazuje zmagania katolików gruzińskich z trudami codzienności, ale także piękno kapłańskiej posługi.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Indonezja. W tym muzułmańskim kraju żyje niecałe 3 procent katolików. Pomimo tak małej liczby ich wiara jest żarliwa, a ich sposób życia jest dla nas czytelnym przykładem zawierzenia Bogu. Oczywiście postawa katolickich mieszkańców dziewiczej Indonezji ma swoje oparcie w misjonarzach. Jednym z nich jest werbista, ojciec Stanisław Wrosz, który wśród górskich wyżyn i pięknej przyrody sprawuje wieloletnią posługę ewangelizacyjną.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Konflikty interesów polityczno-ekonomicznych pomiędzy światowymi mocarstwami mają bezpośredni wpływ na pojawiające się ekstremizmy religijne, które destabilizują życie europejczyków. W tak rozedrganym świece koniczne jest szukanie możliwości dialogu pomiędzy wyznawcami różnych religii. Przykładem takiej działalności jest istniejący na Filipinach Ruch Na Rzecz Dialogu SILSILAH, założony przez o. Sebastiano D'Ambra.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Magadan, Rosja. 50-stopniowe mrozy, katorżnicza praca, głód i wyziębienie. Arktyczne obozy śmierci Stalina. Cudem ocaleni wspominają to, dzięki czemu udało im się przeżyć ten nieludzki czas.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Realia codziennego życia Afrykańczyka dla przeciętnego Europejczyka, o ile może i są znane, to jednak bardzo odległe. Niewielu z nas wytrzymałoby trudy egzystencji, z którymi zmagają się miliony mieszkańców Czarnego Lądu. Tym bardziej zobowiązani jesteśmy do nabywania wiedzy o trudach życia naszych braci i sióstr. W wielu miejscach z realną pomocą przychodzi jedynie Kościół Katolicki, który prócz pomocy materialnej, przestrzega mieszkańców Afryki przez różnego rodzaju zepsuciem nadciągającym z krajów Zachodu.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Aresztowania księży, prześladowania wiernych, a także śmierć niewinnych katolików. Niezabliźniona rana - nierozliczona przeszłość komunistycznego terroru jeszcze wiele lat będzie krzyżem, których niesiony jest przez Greckokatolicki Kościół w Rumunii. W jaki sposób przemienić to cierpienie w dobro? Świadectwo życia rumuńskich katolików jest wymowną odpowiedzią na to pytanie.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Aresztowania księży, prześladowania wiernych, a także śmierć niewinnych katolików. Niezabliźniona rana - nierozliczona przeszłość komunistycznego terroru jeszcze wiele lat będzie krzyżem, który niesiony jest przez Greckokatolicki Kościół w Rumunii. W jaki sposób przemienić to cierpienie w dobro? Świadectwo życia rumuńskich katolików jest wymowną odpowiedzią na to pytanie.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Ksiądz Krzysztof Miner wciąż musi adaptować się do zmieniających się warunków oraz do różnych tradycji mieszkańców czarnego lądu. Mimo trudów posługi cele jego misji nie zmieniły się od lat. Są nimi pomoc potrzebującym w Rwandzie, praca na rzecz odbudowy zniszczeń w kraju okrutnie dotkniętym przez konflikty zbrojne, oraz szerzenie wiary poprzez głoszenie Ewangelii.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Chorwacja. Ten śródziemnomorski kraj w swojej historii wielokrotnie był szargany przez liczne inwazje wrogich sił. Pomimo, a może właśnie dzięki tym doświadczeniom naród chorwacki odznacza się głęboką wiarą w Boga oraz żywą pobożnością maryjną. Liczne świadectwa oraz piękne zdjęcia chorwackiej ziemi w filmie „Królowa i Matka Chorwatów” portretują kraj odległy, ale jednocześnie bardzo nam bliski.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Polityk, minister pakistańskiego rządu, niezłomny obrońca praw mniejszości chrześcijańskiej, zamordowany przez ekstremistę islamskiego. Przykład Szabasa Batiego uświadamia dramat życia chrześcijan w krajach zdominowanych przez islam.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Orędzie Maryi przekazane światu przez Łucję, Hiacyntę i Franciszka odnajduje swój odblask również w Nigerii gdzie posługują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Fatimskiej. Kaj ten cechuje jeszcze jeden dar dla Kościoła Katolickiego, liczne powołania.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Nigeria jest najliczniejszym i jednym z najbiedniejszych krajów Afryki. Przeważająca część jego mieszkańców zmaga się problemem ubóstwa, głodu, braku edukacji. Znaczna część Nigeryjczyków jest nosicielami wirusa HIV. Wiele międzynarodowych koncernów prowadzi kampanie antykoncepcyjne mające zmniejszyć zachorowalność na AIDS, jednak ich skutki są przeciwne do oczekiwań. Jedynie Kościół Katolicki prowadząc intensywne działania realnie pomagają mieszkańcom Nigerii. Na czym polega skuteczność pracy Kościół w tak trudnych warunkach?
Czas trwania: 25min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Jako mała dziewczynka porwana przez islamskich handlarzy niewolników. Jej ciało okaleczano nożem, a rany zasypywano solą. Józefina Bakhita z Sudanu, zakonnica, święta Kościoła katolickiego.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): W Nigerii żyje jedna piąta ludności Afryki z czego 20 mln to chrześcijanie. Mino tak znacznej liczby, wyznawcy Chrystusa borykają się z brutalnymi prześladowaniami. Do aktów terroru najczęściej przyznaje się islamska sekta Boko Haram, której członkowie od 2009 r. zamordowali tysiące osób.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2015 / dokumentOpis (streszczenie): Pleniący się ekstremizm islamski w Iraku po inwazji USA z 2003 roku w nOstatnie lata historii Iraku dowodzą temu, że imperialne zapędy współczesnych mocarstw tak jak na początku XX wieku tak i teraz w swych decyzjach pozostają dalekie od kierownik się zasadą „Nigdy więcej wojny!”. Pleniący się ekstremizm islamski w Iraku po inwazji USA z 2003 roku w największym stopniu odbija się na życiu wyznawców Chrystusa. W obliczu wyboru albo przejście na islam, alby śmierć wielu chrześcijan porzuca swoje mieszkania i ucieka ze swojej ojczymy. Ajwiększym stopniu odbija się na życiu wyznawców Chrystusa. W obliczu wyboru albo przejście na islam, alby śmierć wielu chrześcijan porzuca swoje mieszkania i ucieka ze swojej ojczymy.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2015 / dokumentTam, gdzie Bóg płacze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TV Trwam
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):