Tamtego 1989 roku godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Tamtego 1989 roku w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Tamtego 1989 roku

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Tamtego 1989 roku. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Tamtego 1989 roku w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Tamtego 1989 roku.

Poprzednie emisje Tamtego 1989 roku w telewizji

Emisja Tamtego 1989 roku miała miejsce:

2024-06-05 08:20 Historia Polski - Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Część druga filmu o pamiętnych wydarzeniach 1989 roku, które w konsekwencjidoprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności i zmiany systemu politycznego. Po fali strajków i rozmowach w Magdalence, podjętych jeszcze w 1988 roku, kolejnymetapem był rozpoczęty 6 lutego w Pałacu Namiestnikowskim, trwający 9 tygodni negocjacyjny maraton. Do historii przeszedł on pod nazwą Obrad Okrągłego Stołu, choć przy specjalnie w tym celu zbudowanym meblu uczestnicy rozmów spotkali siętylko dwukrotnie: podczas ich rozpoczęcia i zakończenia. Społeczeństwo wspierałoopozycję w niewielkim stopniu. Większość ludzi czekała, obserwując wydarzenia z dużym sceptycyzmem i ostrożnością. Część środowisk opozycyjnych była przeciwna jakimkolwiek rozmowom z władzą. Anarchiści zaś początek obrad powitali, demonstrując przeciwko jednym i drugim. Negocjacje toczyły się przy dziesiątkach stołów i podstolików w ramach trzech głównych zespołów: politycznego, związkowego i ekonomicznego. O porozumienie było bardzo trudno. Sporne kwestie o szczególnym znaczeniu rozstrzygano w końcu poza oficjanymi obradami, w ośrodku MSW w Magdalence. Właśnie tam dyskutowano o wyborach oraz reaktywowaniu senatu i urzędu prezydentai tam Aleksander Kwaśniewski rzucił propozycję wolnych wyborów do izby wyższej. Ostatecznie w tej bardzo trudnej sprawie osiągnięto porozumienie i termin głosowaniaustalono na czerwiec. Reprezentanci opozycji byli przerażeni. Brakowało wszystkiego: kandydatów do sejmu i senatu, doświadczenia, zaplecza organizacyjnego, a nade wszystko czasu, by przeprowadzić sensowną i skuteczną kampanię wyborczą. Reprezentanci władzy liczyli, że wszystkie te czynniki staną się przyczyną wyborczejklęski opozycji i pomogą im zachować status quo. Sondaże nastrojów społecznychutwierdzały ich w przekonaniu, iż to oni odniosą sukces: w kraju i za granicą, gdzie w placówkach dyplomatycznych i na wielu budowach pracowali ludzie - jak się wydawało - szczerze oddani partii. Obrady Okrągłego Stołu i wydarzenia związane z kampanią wyborczą wspominają: Krzysztof Kozłowski, Henryk Wujec, Czesław Kiszczak, Ludwika Wujec, Jacek Ambroziak, Stefan Starczewski, Andrzej Wielowieyski, Lech Wałęsa, Janusz Reykowski, Andrzej Stelmachowski, Andrzej Roman, Krystyna Mokrosińska, Jerzy Urban, Andrzej Celiński i Stanisław Ciosek.

Czas trwania: 26min. / 1999 / cykl dokumentalny
2024-02-06 16:35 Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia
Czas trwania: 26min. / 1999 / cykl dokumentalny
Reklama
2024-02-06 16:05 Tamtego 1989 roku - Dialog Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Wprowadzenie stanu wojennego, delegalizacja "Solidarności", rozbicie niezależnych związków zawodowych, sparaliżowanie działań opozycji politycznej - wszystko to odbierało nadzieje na upragnione zmiany. Nieoczekiwanie przywróciło je w 1985 roku dojście do władzy Michaiła Gorbaczowa. Jego polityka głasności i pieriestrojka, wznowienie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi, wycofanie wojsk radzieckich z Afganistanu stwarzało na arenie międzynarodowej zupełnie nową sytuację, w której polska opozycja dostrzegła szanse dla siebie. W kwietniu 1988 roku doszło do fali strajków. Robotnicy Nowej Huty, Stalowej Woli i Stoczni Gdańskiej wystąpili z żądaniami podwyżek płac i reaktywowania wolnych związków zawodowych. W czerwcu gen. Wojciech Jaruzelski po raz pierwszy wspomniał o możliwości podjęcia z opozycją rozmów przy okrągłym stole. W lipcu do Warszawy przyjechał Michaił Gorbaczow. W sierpniu podniosła się druga fala strajków, która objęła Śląski Wybrzeże. Wtedy to Andrzej Stelmachowski po raz pierwszy zadzwonił do Stanisława Czyrka, by obie strony rozważyły wspomnianą przez Jaruzelskiego możliwość rozmów. Nawiązaną wówczas wątłą nić porozumienia starał się podtrzymać Kościół. We wrześniu rząd Mieczysłwa Rakowskiego rozpoczął liberalizację gospodarki. W listopadzie doszło do telewizyjnej rozmowy Lecha Wałęsy z Alfredem Miodowiczem. Nadzieje na zmiany ożyły, ale ogromna część społeczeństwa śledziłate wydarzenia obojętnie. Filmowy tryptyk dokumentalny o kulisach obrad Okrągłego Stołu w części pierwszej przypomina te właśnie wydarzenia, które - choć początkowo nic tego nie zapowiadało - ostatecznie zawiodły garstkę opozycjonistów do Magdalenki. Kilka miesięcy 1988 roku wspominają w filmie: Henryk Wujec, Jerzy Urban, Czesław Kiszczak, Krzysztof Kozłowski, Jacek Kuroń, Stanisław Ciosek, Mieczysław Rakowski, Andrzej Stelmachowski, Stefan Starczewski, Andrzej Wielowieyski, Lech Wałęsa, bp Tadeusz Gocłowski i Leszek Moczulski.

Czas trwania: 28min. / 1999 / cykl dokumentalny
2023-06-02 15:35 Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia
2022-02-07 08:20 Historia Polski - Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Pamiętne wydarzenia 1989 r. , które w efekcie doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności i zmiany systemu politycznego. Kolejnym etapem był negocjacyjny maraton, który do historii przeszedł on pod nazwą Obrad Okrągłego Stołu,

Czas trwania: 25min. / Polska / 1999 / cykl dokumentalny
2022-02-04 17:30 Historia Polski - Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia
2020-04-06 18:20 Tamtego 1989 roku - Nowy układ Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W VI 1989 r. w Polsce były pamiętne wybory, w Pekinie doszło do masakry na placu Niebiańskiego Spokoju, Związek Radziecki wycofywał wojska z Afganistanu. O tych czasach mówią m.in. Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa.

Czas trwania: 27min. / Polska / 1999 / cykl dokumentalny
2020-02-07 08:40 Historia Polski - Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia
2020-02-06 17:35 Historia Polski - Tamtego 1989 roku - Okrągły Stół i wybory Logo TVP Historia
2019-06-04 20:00 Tamtego 1989 roku - Nowy układ Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kiedy w czerwcu 1989 r. w Polsce odbywały się pamiętne wybory, w Pekinie doszło do masakry na placu Niebiańskiego Spokoju, Związek Radziecki wycofywał wojska z Afganistanu. O tamtych czasach mówią m.in. Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa.

Tamtego 1989 roku gdzie obejrzeć?

Tamtego 1989 roku można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry