W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Tanie Dranie - Kłopotowski i Moroz komentują świat
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Tanie Dranie - Kłopotowski i Moroz komentują świat miała miejsce:
Opis (streszczenie): Każdy odcinek programu to autorskie spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.
Czas trwania: 30min. / 2023 / talk-showOpis (streszczenie): Animowana ekranizacja "Chłopów" według noblowskiej powieści Władysława Reymonta spodobała się polskiej publiczności. W weekend otwarcia film obejrzało 141 tysięcy widzów. "Chłopi" zostali zgłoszeni przez Polskę do Oscara. Polacy o chłopskich korzeniach stanowią ogromną większość narodu. Czy wstydzą się swego pochodzenia? Nie chcą się tym chwalić? Film Welchmanów można uznać za głos, który żąda szacunku dla chłopskiej kultury i ludowego rodowodu. Czy potrzebujemy zbiorowej terapii, żeby docenić własną przeszłość? A może to jest jałowa, czułostkowa chłopomania? Gośćmi Jakuba Moroza i Krzysztofa Kłopotowskiego są prof. Piotr Kletowski oraz dr Jan Śpiewak.
Opis (streszczenie): Po co nam nieśmiertelność? Skąd jesteśmy? Dokąd idziemy? Po co to wszystko? Czym jest życie, a czym śmierć? Autor książki "Przyszłość ludzkości" Michio Kaku próbuje dać odpowiedź na stronach swej książki. Celem człowieka jest rozwój świadomości i rozprzestrzenianie się w Kosmosie. Czy aby tylko? Gośćmi Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza są prof. Jacek Hołówka i ks. Marek Dobrzeniecki.
Opis (streszczenie): Czy bać się niemieckiej Mitteleuropy? Wołodymyr Zełenski na forum ONZ uznał państwa blokujące sprzedaż ukraińskiego zboża na swym terytorium za pomocników Rosji. Chwalił Niemcy, wysuwając kandydaturę kandydaturę tego państwa do grona stałych członków Rady Bezpieczeństwa. Ciekawe są też gesty niemieckich polityków wobec Kijowa. O co chodzi Berlinowi? Niedawno ukazała się w języku polskim "Mitteleuropa" Friedricha Naumanna. Książka należy do klasyki niemieckiej myśli geopolitycznej. Autor był ewangelickim pastorem i liberalnym politykiem na przełomie XIX i XX wieku. W pracy wydanej w 1915 roku głosi łagodną i liberalną formułę niemieckiego imperializmu. Czy niemieckie elity realizują po cichu ideę "Mitteleuropy"? Gośćmi Jakuba Moroza i Krzysztofa Kłopotowskiego są prof. Wojciech Kunicki i Łukasz Warzecha.Cykliczny program studyjny prowadzony przez Jakuba Moroza i Krzysztofa Kłopotowskiego. Każdy odcinek programu to autorskie spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.
Opis (streszczenie): Sztuczna inteligencjaSztuczna Inteligencja nie musi być groźna dla rodzaju ludzkiego dowodzi film "Twórca". W filmie Zachód zakazał u siebie jej rozwoju, ale kraje Azji oswoiły ją. Roboty pełnią użyteczne role zawodowe, jak policjanci, czy strażacy. Jednak w Ameryce zabiła milion ludzi w Los Angeles. Waszyngton wysłał do Azji powietrzną platformę wojskową i siły specjalne. Mają zniszczyć jeszcze gorszy rodzaj sztucznej inteligencji. Sama się rozwija i może z czasem zagrozić Zachodowi. Film jest propagandą sztucznej inteligencji. Scenariusz igra z ideą, że roboty mogą być miłującymi i moralnymi osobami. "Twórca" używa poetyki filmów o wojnie wietnamskiej z akcentem antyamerykańskim. Ukazuje Stany Zjednoczone jako brutala, który zagraża pokojowi w Azji i pożytecznej technologii. Czy słusznie? Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gośćmi Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza są prof. Andrzej Kisielewicz i dr Franciszek Rakowski.
Opis (streszczenie): Tik Tok a zmierzch Zachodu. Tik Tok pozwala umieszczać w Internecie wideo trwające kilkadziesiąt sekund. Daje pole użytkownikowi do pokazania swej kreatywności. Tym różni się od Facebooka opartego przede wszystkim na tekście. Jak wiemy, jeden obraz wart jest tysiąca słów. Platon był przeciwnikiem pisma, bo osłabia pamięć. Jednak korzystamy z pisma z dobrym skutkiem dla cywilizacji. Czy TikTok przygotowuje nas do nowego rodzaju pracy umysłowej? Tik Tok ma miliard pięćset milionów użytkowników na świecie. Należy do chińskiej korporacji ByteDance. Rząd chiński może mieć dostęp do ogromnej bazy danych o rodzaju ludzkim. Tik Tok "rozmiękcza" tkankę społeczną Ameryki. Ale teorie spiskowe mają złą opinię, jakby ludzie nie byli zdolni do skrytego działania. Czy jest prawdopodobne, że Tik Tok to chiński spisek? Gośćmi Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza są Dorota Głowacka oraz dr Maciej Gurtowski.
Opis (streszczenie): Matejko - malarz czy fałszerz historii? Krakowskie Muzeum Narodowe pokazało wystawę pt. "Matejko. Malarz i historia". Jan Matejko uformował nasze wyobrażenie o polskiej historii. Jego prace ilustrują historię dawnej Rzeczypospolitej w podręcznikach szkolnych i naukowych opracowaniach. Artysta dbał o odtworzenie charakteru epoki w najmniejszych detalach, co pokazuje krakowska wystawa. Jesteśmy skłonni wierzyć, że obrazy krakowskiego mistrza to przezroczyste okna, pozwalające nam oglądać widowisko dziejów. Matejko był przede wszystkim malarzem wieku XIX. Czy w XXI wieku jest jeszcze żywy? Gośćmi Jakuba Moroza oraz Krzysztofa Kłopotowskiego są prof. Michał Haake i Łukasz Gazur.
Opis (streszczenie): W demokracji jeden obywatel ma jeden głos, ale nie w Ameryce. Donald Trump dostał mniej głosów niż jego rywalka Hillary Clinton w wyborach roku 2016. Trump wygrał, bo miał większe poparcie w kolegium elektorów. Obywatele głosują bowiem na elektorów i dopiero oni wybierają prezydenta. W kolegium któraś partia może zdobyć większość, mając tylko jedną czwartą poparcia ogółu obywateli. Mechanizm ten stworzono 250 lat temu, żeby głos ludu nie podważył władzy posiadaczy niewolników. Dzisiaj ogranicza wpływ mieszkańców dużych miast. Obecny stan sprzyja republikanom, więc nie godzą się na demokratyczne zmiany. Demokraci mogą mieć więcej głosów w skali kraju, jednak uzyskać mniej senatorów niż republikanie. Tak dowodzi Piotr Tarczyński w krytycznej książce "Rozkład. O niedemokracji w Ameryce". Tytuł nawiązuje z ironią do traktatu Tocqueville’a "O demokracji w Ameryce". Rozmowa o demokracji w USA - gośćmi Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza są Artur Wróblewski i Marcin Giełzak.
Czas trwania: 31min. / 2023 / talk-showOpis (streszczenie): Atrakcje medytacji. Historyk cywilizacji Arnold Toynbee uważał, że chrześcijaństwo więdnie, dlatego jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku jest dotarcie buddyzmu na Zachód. Czy to prawda? Tu chętnie pożycza się idee, chociaż buddyzm sprzeciwia się wielu uniwersalnym wartościom. Ćwiczenie uważności poprawia koncentrację i uspokaja umysł, osaczony nadmiarem bodźców we współczesnej cywilizacji. Praktyka uważności może uczyć większej troski o innych i właściwego dystansu do siebie samego: uczuć, myśli i rutynowych zachowań. Jak patrzeć na medytację? Czy stanowi zagrożenie dla człowieka? Gośćmi Jakuba Moroza i Krzysztofa Kłopotowskiego są ks. dr Stanisław Radoń oraz dr Zbigniew Łagosz.
Czas trwania: 30min. / 2023 / talk-showOpis (streszczenie): Po co praca?Niedawno na ekranach kin można było zobaczyć dokument pod tytułem "Świat po pracy". Film pokazał, jak ludzie zarobkują w różnych krajach. Jaki mają do tego stosunek? Czy są zadowoleni, że większość swego życia spędzają na zarabianiu pieniędzy? Powstał alarmujący obraz. Opętanie pracą jest skutkiem teologii kalwińskiej z XVII wieku - uważają realizatorzy. Kalwinizm głosi, że powodzenie materialne wyraża błogosławieństwo człowieka przez Boga. Komu źle się wiedzie, temu brakuje boskiej łaski, więc po śmierci idzie do piekła. Czy to herezja? Czy mechanizm puszczony w ruch przez religię, dzisiaj działa siłą bezwładu? Gośćmi Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza są Jakub Dymek oraz Tomasz Wróblewski.
Czas trwania: 30min. / 2023 / talk-showOpis (streszczenie): Cykliczny program studyjny prowadzony przez Jakuba Moroz i Krzysztofa Kłopotowskiego. Każdy odcinek programu to autorskie spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Wolność sztuki po chińsku. / Warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski szykowało latem otwarcie wystawy Badiucao, jednego z najważniejszych chińskich artystów współczesnych. Chińscy dyplomaci dwukrotnie odwiedzili Centrum żądając zatrzymania prac, lecz dyrekcja Ujazdowa nie uległa naciskom. Prace Badiucao pokazano na wystawie pod tytułem: "Chiny. Opowieść prawdziwa". Rozmowa z doktorem Piotrem Bernatowiczem i profesorem Maciejem Gacą - sinologiem.
Czas trwania: 31min. / 2023 / talk-showOpis (streszczenie): "Zachodnie terytorium obecnej Polski to podarunek Stalina dla Polaków. Czy nasi przyjaciele w Warszawie o tym zapomnieli? My przypomnimy" - zagroził Władimir Putin w lipcu bieżącego roku. Dał też do zrozumienia, jakoby Polska chciała przyłączyć część Ukrainy i Białorusi. Wywołało to oburzenie w Polsce, ale Putin od lat powołuje się na "swoją" historię. Obraz dziejów Polski i Rosji wydobywa z tych wypowiedzi historyk - prof. Andrzej Nowak, w najnowszej książce pt. "Powrót Imperium Zła". Gośćmi Jakuba Moroza i Krzysztofa Kłopotowskiego są dr Witold Rodkiewicz oraz Marek Budzisz.
Czas trwania: 31min. / 2023 / talk-showTanie Dranie - Kłopotowski i Moroz komentują świat można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Kultura