W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze miała miejsce:
Opis (streszczenie): Edward Gierek wyróżniał się wśród pierwszych sekretarzy KC PZPR nie tylko wzrostem i znajomością języka francuskiego, ale też władczym, quasi - monarszym stylem sprawowania władzy. Był bodaj pierwszym wśród Pierwszych, który uprawiał osobisty marketing polityczny. Jego poprzednicy zajmowali się wciskaniem socjalistycznego kitu. Gierek wcisnął Polakom jako kit swój osobisty mit. Odcinek pt. "Towarzysz Edward Pierwszy" przypomina polityczny życiorys Gierka od pracy w kopalniach Francji i Belgii w młodości, po spektakularny upadek na początku karnawału solidarności i upokorzenie podczas stanu wojennego. Opowiadają o nich historyk dr hab. Filip Musiał oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze"Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wojciech Jaruzelski bardzo różnił się od innych pierwszych sekretarzy KC PZPR. Był wśród nich jedynym szlachcicem. Był wśród nich jedynym generałem. I był wśród nich jedynym komunistycznym zbrodniarzem, który przeżył upadek PRL, a przeżywszy pozostał bezkarny. Dzięki czemu i dzięki komu człowiek, który z racji swego pochodzenia nie miał prawa zrobić w komunistycznej Polsce kariery wojskowej i politycznej, został w roku 1956 najmłodszym generałem LWP, a w 1981szefem czerwonej junty wojskowej, opowiedzą w odcinku pt. "Matrioszka z niespodzianką" historyk dr Maciej Korkuć oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Czesław Kiszczak komunistycznym dygnitarzem został dopiero w roku 1980, ale komunistycznym zbrodniarzem już w roku 1945, kiedy wstąpił w szeregi zbrodniczego, stworzonego i kontrolowanego przez Sowietów Głównego Zarządu Informacji WP. Zostanie komunistycznym dygnitarzem Kiszczak zawdzięczał najpierw ministrowi, a potem premierowi i I sekretarzowi KC PZPR Wojciechowi Jaruzelskiemu, któremu był potrzebny jako zaufany człowiek od brudnej roboty. Odcinek pt. "Człowiek honoru od brudnej roboty" przypomina życiorys i karierę polityczną Czesława Kiszczaka. Opowiadają o nich historyk dr hab. Mirosław Szumiło oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 28min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Stanisław Ciosek. Działacz i aparatczyk PZPR już od lat studenckich. W czasie karnawału Solidarności negocjował z przywódcami niezależnych związków zawodowych, by w stanie wojennym przyczynić się do likwidacji NSZZ Solidarność, a u schyłku PRL znów zostać negocjatorem w imieniu PZPR. Jako działacz ZSP doszedł na sam szczyt. Jako ważny polityk PZPR działał w cieniu ważniejszych od siebie. W odcinku pt. "Pierwszoligowy drugoplanowy" o życiorysie politycznym Stanisława Cioska opowiadają historyk dr Michał Przeperski oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 24min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jerzy Urban w swym długim życiu tylko przez 9 lat był komunistycznym dygnitarzem, skądinąd bezpartyjnym. Na tle takich postaci jak Bierut, Gomułka, Gierek, czy nawet Sokorski, Urban mógłby się jawić jako polityk drugoplanowy i przypadkowy. Jednak za sprawą zbiegu okoliczności historycznych z cechami własnego umysłu i charakteru Urban był nie tylko rzecznikiem, ale faktycznym ministrem propagandy reżimu Jaruzelskiego. Odcinek pt. "Goebbels Jaruzelskiego" przypomina polityczny życiorys Urbana od rozkwitu kariery dziennikarskiej w latach 60. aż do upadku reżimu Jaruzelskiego, któremu Urban gorliwie i obrzydliwie służył. Opowiadają o tym historyk dr Michał Przeperski oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 27min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Piotr Jaroszewicz. Jego kariera była długa i bardzo zagadkowa. Do dziś nie wiemy, dzięki czemu szeregowiec w ciągu trzech lat został generałem brygady, dlaczego nauczyciel budował przemysł zbrojeniowy w rządzie Bieruta, a stanowisko wicepremiera zachował także za Gomułki, by następnie awansować na premiera u boku Gierka. No i nie wiemy, z jakiego powodu i przez kogo Jaroszewicz został, wraz ze swoją drugą żoną Alicją, zamordowany we własnym domu. Odcinek pt. Człowiek Bieruta, człowiek Gomułki, człowiek Gierka. Człowiek - zagadka przypomina życiorys i karierę Jaroszewicza, a opowiadają o nich historyk dr hab. Mirosław Szumiło oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Mieczysław Moczar. Komunistyczny partyzant, który po wojnie został komunistycznym zbrodniarzem z UB, a potem komunistycznym dygnitarzem. Był dwukrotnie stronnikiem Gomułki i dwukrotnie go zdradził. Odcinek pt. "Mieczysław Moczar, czyli: Kto nie z Mieciem, tego zmieciem" przypomina życiorys i karierę polityczną Moczara, o czym opowiadają historyk prof. dr Tomasz Gąsowski oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 27min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Władysław Gomułka. Dwukrotny pierwszy sekretarz partii komunistycznej, od 1943 roku PPR, a od 1956 roku - PZPR. Zbrodniarz komunistyczny dwukrotnie odsuwany od władzy; najpierw przez Bieruta, a następnie przez Gierka. Odcinek przypomina życiorys i karierę polityczną towarzysza Wiesława. Opowiadają o nim: historyk dr hab. Filip Musiał, oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Mieczysław Rakowski, człowiek o wielu twarzach i kilku fryzurach, jak nazwał go Leopold Tyrmand. Mówiono o nim, że zawsze chciał zostać pierwszym sekretarzem, a został ostatnim. Niektórzy mówią do dziś, że obok Cyrankiewicza i Sokorskiego należał do grona nielicznych w PRL komunistycznych celebrytów. Choć miał wielkie ambicje polityczne, udała mu się tylko Polityka, bo był lepszym redaktorem niż politykiem. Odcinek pt. "Mieczysław Franciszek, czyli ostatni Pierwszy" przypomina życiorysi karierę Mieczysława Rakowskiego. Opowiadają o nich historyk dr Michał Przeperski (autor cenionej biografii Rakowskiego) oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Włodzimierz Sokorski nie należał do grona sekretarzy PZPR. Był tylko zastępcą członka KC. Był także komunistycznym dygnitarzem od kultury i propagandy: za Bieruta - ministrem kultury, za Gomułki - szefem Radiokomitetu. Niektórzy mówili o nim barwna postać, ale częściej nazywali mitomanem, erotomanem - grafomanem i cynicznym konformistą. Odcinek pt. "Śmieszny i straszny socrealista" przypomina życiorys i karierę Sokorskiego. Opowiadają o nich historyk dr Michał Przeperski oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Józef Cyrankiewicz. Ponoć jedyny komunistyczny premier, który wymyślał dowcipy o samym sobie, a na pewno je kolekcjonował i puszczał w obieg. Do historii przeszedł jednak bardziej jako autor pogróżki o odrąbywaniu rąk wrogom władzy ludowej. Cynik, konformista, hedonista. Nade wszystko był jednak mistrzem sztuki przetrwania. W czasie okupacji zdołał przeżyć pobyt w Auschwitz, a sztukę przetrwania w dżungli komunistycznej polityki opanował na służbie u Bieruta i Gomułki. Odcinek pt. "Wieczny premier albo sztuka przetrwania" przypomina życiorys i karierę polityczną Cyrankiewicza, o których opowiadają historyk dr Teodor Gąsiorowski oraz autor i narrator cyklu "sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bolesław Bierut. Pierwszy z pierwszych sekretarzy PZPR, wyjątkowo bezwzględny zbrodniarz komunistyczny, agent NKWD, bez reszty oddany Stalinowi i Kominternowi. Odcinek pt. "Ich człowiek w Warszawie" przypomina życiorys i karierę polityczną towarzysza Tomasza począwszy od lat szkolnych w Lublinie po tajemniczy zgon w Moskwie. Opowiadają o nich: historyk dr Maciej Korkuć oraz autor i narrator cyklu "Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze" Dobrosław Rodziewicz.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Mieczysław Rakowski, człowiek o wielu twarzach i kilku fryzurach - wg Leopolda Tyrmanda. Mówiono, że chciał zostać I sekretarzem, a został ostatnim. Należał do grona komunistycznych celebrytów. Mówi o nim historyk dr Michał Przeperski.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2022 / cykl dokumentalnyTowarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: