W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Trzeci punkt widzenia
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Trzeci punkt widzenia miała miejsce:
Opis (streszczenie): W kolejnym wydaniu "Trzeciego punktu widzenia":
Czas trwania: 24min. / 2023 / program publicystycznyOpis (streszczenie): W kolejnym wydaniu "Trzeciego punktu widzenia": 1. Herman HanZamek Królewski w Warszawie wystawia dzieła słynnego gdańskiego malarza XVII wieku, Hermana Hana. Rozmowa poświęcona twórczości tego artysty, znanego przede wszystkim jako autora "Koronacji Najświętszej Maryi Panny" z Bazyliki Katedralnej w Pelplinie.
Czas trwania: 26min. / 2023 / program publicystycznyOpis (streszczenie): W kolejnym wydaniu "Trzeciego punktu widzenia": 1. Demografia, dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci? Problem ze spadającą liczbą rodzących się w Polsce dzieci narasta. W zeszłym roku urodziło się lekko ponad 300 tysięcy dzieci, a czterdzieści lat temu te liczby oscylowały wokół 700 tysięcy. Program 500+ nie zmienił niestety tego trendu. Choć pozwolił radykalnie ograniczyć poziom ubóstwa wśród dzieci. 2. Nowe zamkiOdbudowane zamki, a szerzej zabytki dawnej architektury to wielka atrakcja, która ściąga turystów. Atrakcja znacznie większa niż najlepiej nawet zakonserwowane i malownicze ruiny. A turystyka to miejsca pracy i pieniądze. Trudno się zatem dziwić, że władze miast, w których są jakieś pozostałości zamków dążą do ich odbudowy. Druga sprawa to kwestia tożsamości. Historia materialna unaocznia nam, kim jesteśmy, a i czegoś przy okazji dowodzi. Przypomina o zakorzenieniu, sile, powadze kultury. W wypadku zabytków średniowiecznych jest to również dowód europejskości, która ma historię starszą niż data akcesji do UE. 3. Kenneth Clark "Cywilizacja".Książka Kennetha Clarka "Cywilizacja" inspiruje do wielu przemyśleń w dzisiejszych czasach. Dotyczy ona bowiem kwestii cywilizacji, a dokładniej Tej Cywilizacji, a więc cywilizacji zachodniej. We wstępie Clark pisze o tym, jak David Attenborough, który był szefem BBC 2, zwrócił się do Clarka z propozycją przygotowania serii programów poświęconych historii sztuki europejskiej, i użył wtedy pojęcia cywilizacji. Clark pisze, że to pojęcie go przekonało, aby w realizację programu się zaangażować.
Czas trwania: 25min. / 2023 / program publicystycznyOpis (streszczenie): W kolejnym wydaniu "Trzeciego punktu widzenia": 1. INDIANA JONES Na ekranach obejrzeć już można ostatnią z serii wielkich przygód Indiany Jonesa, podróżnika archeologa, zatytułowaną "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia". Film szczęśliwie nie usiłuje łamać dotychczasowej konwencji tej klasycznej podróżniczej serii, nadal więc możemy podziwiać przygodę w poszukiwaniu źródeł kultury, tajemnicę i walkę dobra ze złem. 2. SZPOTAŃSKI Wydane właśnie przez PIW utwory zebrane Janusza Szpotańskiego, "Szpota", noszące tytuł: Bo mnie stać na blagę" to obszerny i znaczący zbiór pism satyrycznych tego unikalnego, oryginalnego twórcy. Humor, poczucie absurdu, błyskotliwy zmysł obserwacji, a także świadomość realiów i głębokie rozumienie historii stanowią o uniwersalnej ponadczasowości utworów Szpotańskiego, które nie tylko się nie zestarzały, ale wciąż jeszcze śmieszą. 3. KUNDERA Śmierć Milana Kundery to odejście nie tylko pisarza, ale także intelektualisty, filozofa i postaci niezwykle znaczącej nie tylko dla Polaków, ale i czytelników całej naszej części Europy. Jak z perspektywy kilkudziesięciu lat wygląda dziś filozofia Kundery, zwłaszcza sformułowany przez niego mit środkowej Europy?
Opis (streszczenie): W kolejnym wydaniu "Trzeciego punktu widzenia": 1. Kościół w Polsce 2023.Omówienie raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej poświęconego sytuacji Kościoła w Polsce roku 2023. Opracowanie dotyczy jego struktur i działalności jako instytucji, ale może dać także asumpt do rozważań o przyszłości Kościoła w ogóle, pytań o kwestię sekularyzacji, sytuacji międzynarodowej czy wręcz o przyszłość naszej kultury i cywilizacji... 2. Sekrety kolorów.Od zarania PRL towarzyszyła nam szarość jako kolor dominujący i określający naszą codzienność. W wolnej Polsce świat stał się kolorowy... O niesamowitym potencjale symbolicznym, jaki w naszej kulturze łączy się z kolorami pisze Kassi St. Clair w książce "Sekretne życie kolorów".3. Wojna Peloponeska.Dlaczego "Wojna Peloponeska" Tukidydesa, wznowiona właśnie w przekładzie Kazimierza Kumanieckiego, stanowi tak cenne i ponadczasowe źródło wiedzy nie tylko o naturze polityki i wielkich konfliktów, ale przede wszystkim o niezmiennej ludzkiej naturze... O niezwykłej roli tego dzieła dla kultury i historii...
Opis (streszczenie): W kolejnym wydaniu "Trzeciego punktu widzenia": 1. Kissinger.Śmierć Henry'ego Kissingera to koniec politycznej epoki w historii nie tylko samych Stanów Zjednoczonych, ale także całego zachodniego świata. Rozmowa o życiu i dokonaniach tego niezwykłego polityka, intelektualisty i teoretyka światowych stosunków międzynarodowych. 2. "Polska na wojnie" - książka Zbigniewa Parafianowicza.To tytuł wydanej właśnie przez Czerwone i Czarne książki Zbigniewa Parafianowicza, stanowiącej rzadki przykład łapania historii na żywo, a poświęconej wydarzeniom towarzyszącym wybuchowi wojny na Ukrainie. Jak wygląda bilans tamtych czasów z naszej perspektywy? 3. "The Palace" Romana PolańskiegoRozmowa na temat najnowszego filmu Romana Polańskiego, niezasłużenie określonego jako najgorsze dzieło w filmografii reżysera.
Opis (streszczenie): Cotygodniowy autorski przegląd wydarzeń - kulturalnych i nie tylko - trzech filozofów: Dariusza Karłowicza, Marka Cichockiego i Dariusza Gawina.
Trzeci punkt widzenia można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Kultura, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: