W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Tu wszystko jest Polską
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Tu wszystko jest Polską miała miejsce:
Opis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Wawel był zajmowany parokrotnie przez obce wojska, nie zdobywany, ale zajmowany, a ostatecznie zdobywali, odbijali go Polacy. Na ten temat rozmawia Piotr Legutko ze swoimi gośćmi.
Czas trwania: 25min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodui państwa polskiego. W kolejnym odcinku prowadzący program Piotr Legutko rozmawia o zagrożeniach, jakie dotykały Wawel. Wprawdzie baszty dają poczucie mocy, ale i one nie były wolne od zagrożeń. Okazuje się, że nie ma siły i potęgi, która nie byłaby zagrożona... Na Wawelu widać to dość dobrze - dotykały go pożary w różnych momentach. Niektóre z nich dziś mogą skłonić do historycznej refleksji także nad tym, jakie zarzewia kłopotów czekały Rzeczpospolitą.
Czas trwania: 24min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodui państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Gdy spogląda się na potęgę i sukces, nie dostrzega się często trudów, które za nimi stoją. Nie widzi się spraw, z którymi przyszło się mierzyć tym, którzy cieszą się w danej chwili powodzeniem. Nie inaczej jest z państwem. Rządzący nim nie tylko muszą dostrzegać możliwości, ale też i dążyć do rzeczy trudnych, pokonując przeciwnościi łagodząc wewnętrzne sprzeczności. Nie ma potęgi, za którą nie zapłacono by przynajmniej takiej ceny.
Czas trwania: 24min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwapolskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Gdy rosła siła Rzeczypospolitej, trzeba było patrzeć coraz szerzej i dalej. Horyzont przesuwał się tak, że do jego dobrej obserwacji konieczne okazało się przebywanie poza dostojnym wzgórzem wawelskim. Do coraz większego domu wiodły bramy, z których w XVII wieku aż trzy - południowa, wschodnia i północna - wymagały stałej dbałości. Spoglądanie w przestrzeń i oczekiwanie zwycięstwa nie odbywało się bez patrzenia ku niebu. Pytanie: Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? brzmiało triumfalnie w chwilach zwycięstw, było jednak przestrogą, by nie tracić tej życzliwości ufnym tylko we własne siły.
Czas trwania: 25min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez stulecia traktowano Wawel jako naturalne miejsce pochówku władców Polski. Znaczenie wzgórza jako nekropolii przekroczyło jednak czasy monarchii, wpisało się w nową rzeczywistość. Nie powinno więc dziwić, że budziło i budzić będzie także w przyszłości spory i dyskusje. Nie mogłoby się bez tego obyć, skoro to spór polski i o Polskę. Bo przecież tu wszystko jest Polską.
Czas trwania: 27min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. W kolejnym odcinku cyklu "Tu wszystko jest Polską" prowadzący program Piotr Legutko dyskutuje z zaproszonymi gośćmi na temat roli Wawelu, jaką odegrał jako miejsce koronacyjne władców polskich. Wawel nie był pierwszym miejscem koronacyjnym władców piastowskich. Ale okazał się najistotniejszym. Czy rzeczywiście tak ważne było, gdzie król odbywa ceremonię? Kraków od 1320 r. pozostał stałym miejscem koronacji aż do czasów stanisławowskich. Nawet wówczas, gdy ośrodekpolityczny przeniósł się do Warszawy, wzgórze wawelskie podkreślało ciągłość monarchii polskiej od gnieźnieńskich intronizacji po czas elekcji.
Czas trwania: 24min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Widok z Wawelu na Wisłę jest urzekający. Ale spojrzenie z tego samego miejsca na Skałkęprzywodzi historyczne napięcie konfliktu króla Bolesława z biskupem Stanisławem. Sporu, o którym niewiele wiemy, a bez którego nie jesteśmy w stanie zrozumieć wielowiekowego kształtowania się relacji władzy, Kościoła i społeczeństwa w Polsce. Co właściwie wiemy o sporze Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem? Rozmowy na ten temat z zaproszonymi gośćmi prowadzi Piotr Legutko.
Czas trwania: 24min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi w komnatach zamkowych, opracowanie graficzne poszczególnych odcinków cyklu, ikonografia i współgrająca obecność zespołu Cracovia Danza w kostiumach z epok. Wszyscy znamy historię o smoku wawelskim, opowiadaną w różnych wersjach, najczęściej z udziałem dzielnego szewczyka Skuby. O owczych skórach wypełnionych siarką, które potwór miał pożreć, o tym, jak wypijał wodę z Wisły i w końcu pękł. Co taka barwna fabuła może nam jednak powiedzieć o nas samych? Czy legenda pełna fantastycznych opisów może tłumaczyć zasady tworzące państwo u jego zarania? W kolejnym odcinku cyklu "Tu wszystko jest Polską" prowadzący program Piotr Legutko próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: Jakie ważne nauki o państwie przekazują nam kronikarze wraz z tą legendą?
Czas trwania: 25min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Na weselu Zygmunta Starego i Bony Sforzy bawiło się bardzo wielu obcokrajowców, którzy potem pozostali w Polscena dobre. Nie był to jednak ani początek, ani koniec przyciągania wawelskiego. W kolejnym odcinku cyklu "Tu wszystko jest Polską" autorzy programu starają się zgłębić tajemnicę, jaka tkwi w życiowych decyzjach wielu wybitnych osób, które postanowiły wybrać Polskę jako swoją drugą ojczyznę, nawet wtedy, kiedy nie było jej już na mapach świata.
Czas trwania: 26min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi w komnatach zamkowych, opracowanie graficzne poszczególnych odcinków cyklu, ikonografia i współgrająca obecność zespołu Cracovia Danza w kostiumach z epoki.
Czas trwania: 25min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Jesteśmy przyzwyczajeni do współczesnego widoku Wzgórza Wawelskiego, z kwietnym dziedzińcem i dużą przestrzenią. Ale nie tak to miejsce wyglądało przez wieki. Gdy kraj się rozwijał, gęstniała zabudowa miasteczka wawelskiego. Gdy upadał i ona niszczała i pozostawała zaniedbana. Modernizacje prowadzone przez okupantów austriackich i niemieckich nie miały służyć ocaleniu tego miejsca, ale ich własnym potrzebom. I jeśli nawet wśród nich zdarzały się korzystne, to zawsze łączyłysię z zatarciem rodzimej tożsamości w siedzibie polskich królów, którą obracano przeciw tym, którym oni niegdyś przewodzili. Przeobrażenia Wawelskiego Wzgórza na przestrzeni wieków są tematem kolejnego odcinka programu.
Czas trwania: 25min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Bohaterem tego odcinka programu jest dzwon Zygmunta bijący pięćset lat. Był czas, kiedy dzwon Zygmunt bił na chwałę Rzeczypospolitej, a kulturalny mecenat biskupa Sołtyka pozwalał docenić jej rozwój i dostatek. Ale też czas, w którym pękało serce dzwonu, i taki, gdy załamany po zsyłce biskup usuwał się, wybierając samotność. Odczytywano te wydarzenia dosłownie, ale i przypisywano im symboliczną wymowę, w której na Wawelu po raz kolejny odbijał się los Polski.
Czas trwania: 24min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Tematem tego odcinka jest ostatni bal Stanisława Augusta Poniatowskiego na Wawelu. Pokazał, że wciąż było staći państwo, i miasto na wiele, ale doraźne zabiegi nie przekreśliły faktu, że energia tworząca przez stulecia Rzeczpospolitą ulegała rozproszeniu. Jak w soczewce widać w tamtych wawelskich wydarzeniach zarówno potencjał, jak i słabość kraju w przededniu jego upadku.
Czas trwania: 26min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Jak zawsze trudno jest przewidywać alternatywną wersję historii. Z pewnością jednak można powiedzieć, że Sobieski bronił tego, co Wawel uosabia w wymiarze polskiej, ale i europejskiej historii opartej na dziedzictwie chrześcijańskim. Gdy państwo jest silne i odnosi sukcesy, pojawiają się tendencje, by lekceważyć z pozoru drobne wady, bo przecież nic nie jest doskonałe. Ale z czasem zaniedbywane albo bagatelizowane negatywne praktyki polityczne mogą sprawić, że to co silne, stanie się kruche i podatne na zepsucie. Bardzo ryzykownie jest wtedy liczyć, że na czele państwa pojawi się wybitny wódz lub polityk, który będzie w stanie wskrzesić tę siłę i zneutralizować rosnące zagrożenie. Na ten temat prowadzi rozmowy Piotr Legutko z gośćmi programu.
Czas trwania: 26min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu prowadzący Piotr Legutko szuka odpowiedzi na pytanie czy kobieca dłoń nadawała kształt nie tylko ogrodom i wspaniałym komnatom wawelskiego zamku? Czy formowała też relacje, które w najlepszym okresie rozwoju Rzeczypospolitej stanowiły o sprawności funkcjonowania państwa? Łagodziła tony, gdzie było to potrzebne, w innych miejscach wzmacniała ambicje, podsuwała rozwiązania. W niewielu przypadkach ukazywała się w pierwszym planie, jaku Jadwigi Andegaweńskiej czy Bony Sforzy. Ale jeśli przyglądamy się dziejom Polski, wnikliwie to dostrzeżemy, że gdy ona słabła, słabło też całe państwo.
Czas trwania: 26min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii.
Opis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. W tym odcinku cyklu Piotr Legutko dyskutuje z zaproszonymi gośćmi na temat roli Wawelu,
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Widok z Wawelu na Wisłę jest urzekający.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości, mimo naszej trudnej historii.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Rozmowy z gośćmi.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie, jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości. W odcinku dzwon Zygmunta bijący pięćset lat.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii. Tematem kolejnego odcinka programu jest ostatni bal Stanisława Augusta Poniatowskiego na Wawelu.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości mimo naszej trudnej historii.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokażemy ciągłość naszej historii i znaczenie w dziejach państwa polskiego. Piotr Legutko szuka odpowiedzi na pytanie czy kobieca dłoń nadawała kształt nie tylko ogrodom i wspaniałym komnatom wawelskiego zamku?
Czas trwania: 26min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Przez pryzmat Wawelu pokazujemy ciągłość naszej historii i znaczenie jakie to miejsce odegrało w dziejach narodu i państwa polskiego. Wawel jako symbol niepodległości i trwania polskości, mimo naszej trudnej historii.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / program historycznyTu wszystko jest Polską można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):