W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: U kresu drogi
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja U kresu drogi miała miejsce:
Opis (streszczenie): Profesor Jan Turwid pracuje nad nową szczepionką. Nie ma czasu, by zajmować się żoną Gabrielą. Prosi więc jej dawnego kolegę, hrabiego Wiktora Łańskiego, by dotrzymywał jej towarzystwa. Wiktor szybko zdobywa sympatię Gabrieli, ciotki Kordelii i Weroniki, córki Turwidów. Jan wyjeżdża na kongres lekarski, gdzie przedstawia wyniki swoich prac nad szczepionką. Gabriela zwierza się Wiktorowi, że bardzo kocha męża, ale martwi się, że oddalili się od siebie. Wiktor postanawia wyjechać. Na pożegnanie Gabriela całuje go. Scenę tę widzi Jan. Przekonany, że żona go zdradza, wstrzykuje sobie surowicę i pozoruje własną śmierć. Gabriela pogrąża się w rozpaczy. Jan potajemnie zakrada się do domu, by zabrać swoje materiały naukowe. Swój sekret powierza jedynie staremu słudze Feliksowi. Przez kolejne lata Jan pracuje jako pomocnik aptekarza w małym miasteczku. Pewnego razu jedzie do Warszawy i spotyka się z Jerzym, bratem aptekarza, który jest lekarzem w tej samej klinice, w której kiedyś on pracował. Jan pomaga mu w badaniach. Dowiaduje się, że narzeczoną Jerzego jest Weronika Turwid, uzdolniona skrzypaczka. Jan poznaje ją na koncercie. Weronika jest zaskoczona jego podobieństwem do ojca. , mówi o tym Wiktorowi. Łański odwiedza Jana i uświadamia mu, że swoim samobójstwem bardzo skrzywdził Gabrielę. Profesor nie chce jednak wrócić do rodziny. Zamyka się w klasztorze. Tuż przed śmiercią odnajdują go tam Wiktor i Gabriela. Uspokojony Jan umiera.
Czas trwania: 73min. / 1939 / dramatOpis (streszczenie): Profesor Turwid pracuje nad szczepionką zwalczającą zapalenie mózgu. Rezultat jego pracy nie zyskuje jednak uznania w środowisku lekarskim. Przekonany, że żona Gabriela zdradza go ze znacznie młodszym od siebie przyjacielem domu, hrabią Łańskim, pozoruje śmierć wstrzykując sobie wynalezioną surowicę. Zrozpaczona Gabriela postanawia poświęcić resztę życia wychowaniu córki, Weroniki. Gdy profesor potajemnie zakrada się do domu, by zabrać swoje notatki, spotyka starego sługę Feliksa, któremu opowiada całą prawdę. Feliks obiecuje mu, że będzie go listownie informował o tym, co dzieje się z jego bliskimi. Turwid przez dziesięć lat pracuje jako pomocnik aptekarza w małym miasteczku. Kiedy listy od Feliksa przestają przychodzić, zaniepokojony udaje się do Warszawy. Okazuje się, że sługa zmarł. Profesor znajduje pracę w jednej ze stołecznych klinik, kierowanych przez Jerzego. Tymczasem z zagranicy wraca Gabriela z córką, która jest sławną skrzypaczką. Weronika zaręcza się z Jerzym. Dochodzi do spotkania z profesorem. Dziewczyna jest zaintrygowana jego podobieństwem do ojca. Zwierza się Łańskiemu, który rozpoznaje Turwida i namawia go, by wrócił na łono rodziny. On jednak uważa, że jest już za późno.
Opis (streszczenie): Prof. Turwid pracuje nad szczepionką zwalczającą zapalenie mózgu. Rezultat jego pracy nie ma uznania w środowisku lekarskim. Przekonany, że żona zdradza go ze znacznie młodszym przyjacielem domu, hrabią Łańskim, pozoruje swą śmierć.
Opis (streszczenie): Prof. Turwid pracuje nad szczepionką zwalczającą zapalenie mózgu. Rezultat jego pracy nie ma uznania w środowisku lekarskim. Przekonany, że żona Gabriela zdradza go ze znacznie młodszym od siebie przyjacielem domu, hrabią Łańskim, pozoruje swą śmierć.
Film U kresu drogi z roku 1939.
Czas trwania [minuty] | 69 |
Premiera filmu | 1939-05-09 |
Reżyseria | Michał Waszyński |
Obsada | Kazimierz Junosza-Stepowski (Professor Jan Turwid) Irena Malkiewicz (Gabriela Turwidowa) Tamara Wiszniewska (Weronika Turwidówna) Franciszek Brodniewicz (Count Wiktor Lanski) Mieczysława Ćwiklińska (Kordelia, Gabriela's aunt) Adam Brodzisz (Jerzy) Ludwik Fritsche (Feliks, servant) |
Film U kresu drogi można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia