Emisja Wędrowiec Polski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 grudnia 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): W tym odcinku Wędrowiec dociera do Kotliny Kłodzkiej, a ściślej do starej Kopalni Złota w Złotym Stoku w poszukiwaniu skarbów. Na swojej drodze spotyka Małgorzatę Szumską, która oprowadza Wędrowca po kopalni i przybliża jej historię. Poszukując złota i skarbu, Wędrowiec nieoczekiwanie znajduje się w podziemiach liczących siedem kilometrów Twierdzy Kłodzkiej. Wreszcie dociera do samego Kłodzka, miasta położonego na wzgórzu, w którym znajduje się dziewięć mostów. Poznajemy najstarszy most gotycki zdobiony rzeźbami. Odwiedzamy Lądek Zdrój, gdzie nasz bohater odbywa sesję fotograficzną. Na końcu poznajemy historię jednego z najpiękniejszych pałaców nie tylko w Polsce, ale i w Europie wybudowanego z inicjatywy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu wędrowiec jest w sercu Krakowa. Ponieważ jest tutaj od jakiegoś czasu zakorzeniony, opowie o tym mieście nieco inaczej. Wędrówkę rozpoczyna od Sukiennic, a następnie oprowadza widzów po nieco mniej oczywistej dawnej stolicy Polski. Z krakowskiego rynku udaje się na Kopiec Kraka, potem do Nowej Huty, skąd zmierza do kościoła Arki Pana. Nie zapomina o dawnej dzielnicy żydowskiej miasta - Kazimierzu. Celem cyklu "Wędrowiec" jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny, kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl 25 minutowych programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler. W kolejnym odcinku programu Wędrowiec Polski dociera na ziemię sandomierską. Odwiedza Opactwo Cystersów, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Poznaje tajniki produkcji porcelony w Fabryce Porcelony w Ćmielowie. Swoją podróż kończy w Osadzie Neolitycznej w Kopcu.
Czas trwania: 25min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Nasz Wędrowiec dociera na Warmię w poszukiwaniu śladów Mikołaja Kopernika. Trafia do Muzeum we Fromborku, gdzie dowiaduje się o wystawie i o znaczeniu Fromborka w życiu Kopernika - astronoma. Gdzie miał swoją pracownię; jak wyglądało jego życie codzienne, kiedy mieszkał we Fromborku. Wędrowiec uparcie chce się czegoś dowiedzieć o kuchni z czasów Kopernika. Niestety nie udaje mu sie dowiedzieć, co jadł wielki astronom. Wędrowiec udaje się również do Olsztyna, gdzie Mikołaj Kopernik mieszkał w latach 1516 - 1521.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny, kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyEmisja Wędrowiec Polski miała miejsce:
Opis (streszczenie): Odcinek rozpoczynamy od nauki wytwarzania naczyń glinianych w Centrum Garncarstwa w Medyni Głogowskiej. Następnie nasz wędrowiec udaje się na poszukiwanie jarmarku, aby sprzedać swoje dzieło. W dalszej wędrówce dociera do Łańcuta, gdzie poszukuje pałacu Jana Potockiego. Natrafia na Dyrektora Muzeum, który umożliwa mu oglądanie sali teatralnej, gdzie Jan Potocki, autor "Rękopisu znalezionego w Saragossie", urządzał swoje reduty. Po drodze trafia do wsi Markowa, aby porozmawiać o rodzinie Ulmów. Na koniec decyduje się jeszcze odwiedzić ostatnie miejsce: czyli Ulanów i Bractwo Flisackie.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wędrowiec walczy ze stereotypami na temat Kaszubów. Z wieży w Wieżycy podziwia panoramę Szwajcarii Kaszubskiej. Kiedyś ziemie Kaszubów zamieszkiwane były przez Gotów i Gepidów przybyłych w 2. poł. I w. n.e. Pozostawili po sobie miejsca pochówku, kurhany i kamienne kręgi. Najprawdopodobniej były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, w których odprawiano zabiegi magiczne. W Węsiorach znajduje się Cmentarzysko Gotów. Następnie Wędrowiec odwiedza Kolegiatę w Kartuzach i Muzeum Kaszubskie. W Chmielnie zgłębia tajniki produkowania tabaki. Wędrówkę kończy wizytą w dworku w Sikorzynie, gdzie urodził się twórca słów do naszego hymnu - Józef Wybicki!
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl 25 minutowych programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler. Wędrowca polskiego spotykamy na Górnym Śląsku w zabytkowej sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Postanowił drogą wodną dostać się do serca Śląska. W zabytkowej kopalni Guido próbował wcielić się w górnika. Kiedy wydostał się z kopalnianych czeluści udał się na osiedle Nikiszowiec i próbował dowiedzieć się o ludności śląskiej i o śląskich zajęciach i kuchni tego regionu. Zwiedził Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Ostanim obiektem była Radiostacja w Gliwicach, która zasłynęła na cały świat 31 sierpnia 1939 roku.
Czas trwania: 24min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku wędrowiec zabiera nas na Żuławy. W poszukiwaniu tożsamości żuławskiej odwiedza Żuławski Park Historyczny, "Gospodę Mały Holender", w której degustuje potrawy tego regionu. Na koniec trafia do Rezerwatu przyrody Mewia Łacha, położonego po obu stronach ujścia Wisły. Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania. Celem cyklu jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 25min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl programów, których celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku nasz wędrowiec dociera do Kociewia - niewielkiej, intrygującej krainy, położonej w dorzeczu Wisły, Wierzycy i Wdy. Podczas swojej wędrówki odwiedza Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, poznaje haft kociewski, uczy się kaligrafii i zwiedza Zamek w Gniewie. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki - Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku Wędrowiec Polski rozpoczyna swoją wędrówkę od Czołpina, gdzie znajduje się latarnia morska oddalona jeden kilometr od morza. Zastanawia się, jakie korzyści przynosi praca latarnika. W Ustce obserwuje pracę rybaków, a w Swołowie odwiedza Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Ostatnim przystankiem naszego wędrowca jest Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem Wędrowiec dociera do Ziemi Łowickiej. Zwiedzanie zaczyna od Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach, gdzie znajdują się zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Dowiadujemy się dlaczego chałupy były malowane na niebiesko, co wyróżnia stroje łowickie i wycinanki łowickie.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Celem cyklu jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny, kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem wędrujemy po Ziemi Wieluńskiej zwanej kiedyś kasztelanią rudzką. Odwiedzamy kamieniołom piaskowca w Olewnie. Następnie docieramy do Wielunia, miasta z 800 - letnią historią. Ziemia Wieluńska ma jeszcze w sobie coś szczególnego, drewniane XVI - wieczne kościoły. Ziemia Wieluńska słynie z uprawy chrzanu, a specjalnością kulinarną jest zupa chrzanowa. Wędrowanie kończymy na Górze Świętej Genowefy. Cykl programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Niekonwencjonalny, kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku Wędrowiec przybywa do Warszawy, która dla niego Krakusa nie jest łatwym do zgryzienia orzechem: to miasto fascynuje i odpycha. Wędrowiec pokazuje widzom swoją Warszawę. Ciekawostką jest specyficzny przewodnik po Warszawie, jaki wybrał Krzysztof Koeheler, czyli serial "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego. Tak, ten słynny cykl, powstały pod koniec lat 80. XX wieku.
Czas trwania: 27min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku wędrowiec dociera w prawdziwe Bieszczady, mniej znane. Pociąga go bowiem romantyka bieszczadzka. Wyjaśnia dlaczego. Odwiedza Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, miejsce słynne z internowania Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wędrowiec szuka śladów zwierząt. Spotyka się z Panem Kazimierzem Nóżką, znanym z internetu nadleśniczym z Baligrodu. W zagrodzie Ohandal uczy się robić ser, a w zagrodzie Katarzyny i Andrzeja Nosiadków uczy się jeździć konno. Cykl programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzący ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce to poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl 25 minutowych programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler. W kolejnym odcinku programu trafiamy do miejscowości Radocyna. Kiedyś mieszkało tu pełno ludzi. Z wszystkich stron docierał hałas, słychać było dzwony z cerkwi, szczekanie psów, a zimą unosiły się dymy znad kominów. Tak było w Radocynie, w Czarnem, w Wołowcu w wielu innych miejscowościach, które zniknęły z mapy. Po dawnych domostwach po pełnych życia miejscach pozostały dziczejące sady, jakieś kamienne podmurówki, resztki po cmentarnych krzyżach. Zwiedzamy krainę Łemków z którymi historia obeszła się dosyć okrutnie
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl 25 minutowych programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl 25 minutowych programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler. W kolejnym odcinku Wędrowiec zmierza do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po drodze spotyka Zbójników spod Babiej Góry, odbywa podróż trasą Galicyjskiej Kolei Transwersalnej i dociera do Suchej Beskidzkiej. Podziwia architekturę renesensowego zamku obronnego nazywanego Małym Wawelem. Dociera do miasta założonego przez Kazimierza Wielkiego czyli Lanckorony.
Opis (streszczenie): W tym odcinku Wędrowiec zgłębia tajemnice Dolnego Śląska. Wędrówkę rozpoczyna od Zamku Książ, następnie wspina się na Srebrną Górę. Dociera do kompleksu "Riese", jednej z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. "Riese" już od wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. Jednym z kompleksów "Riese" są Sztolnie Walimskie, które Wędrowiec zwiedza. Prowadzący żegna się z widzami w okolicach zapory bystrzyckiej.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem wędrowiec udaje się na poszukiwanie na Mazury. Dawno temu wędrował po Mazurach Melchior Wańkowicz i szukał Smętka. Powstał reportaż "Na tropach Smętka". Wędrowca ciekawi czy go wówczas znalazł. Mottem podróży jest teza: szukajcie, a nie znajdziecie! Czy się sprawdzi?
Czas trwania: 24min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku prowadzący wędruje po Wielkopolsce tropami kobiet. Wielkich i ważnych. Włóczęgę rozpoczyna od Leszna, gdzie zgłębia historię braci czeskich. W kościele farnym we Wschowej, w którym Król polski Kazimierz Wielki poślubił per procura swoją ostatnią małżonkę Jadwigę Żagańską, dowiaduje się o zasługach jej synowej Zofii Teofili z Leszczyńskich Konarzewskiej. Kulturalny przewodnik po kraju prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl 25 minutowych programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Prowadzącym ten niekonwencjonalny kulturalny przewodnik po Polsce jest poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler. W tym odcinku nasz wędrowiec zwiedza ziemię kurpiowską. Poznaje tajniki gwary, rozmawia o tradycjach w zakresie bartnictwa, o prawie bartnym, testuje miody. W kurpiowskich Wachach trafia do Muzeum, w rozmowie ze Zdzisławem Bzikukiewiczem dowiaduje się o tradycjach związanych z bursztynem i o obróbce tego kamienia. Próbuje się dowiedzieć jak się poszukuje bursztynów nie nad morzem, ale w głębi lądu.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu wędrowiec zabiera nas w podróż do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Wędrujemy po Pustyni Błędowskiej, która należy do największego obszaru w Polsce lotnych piasków. Zwiedzamy Zamek w Ogrodzieńcu wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, docieramy do dworku generała Wincentego Krasińskiego w Złotym Potoku. W miejscowości Żarki wędrowiec próbuje miejscowego chleba. Wędrówkę kończy wspinaczką na Górę Zborów.
Opis (streszczenie): Cykl programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny, kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, Krzysztof Koehler.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem Wędrowiec wita nas z samego środka Polski. Na początek odwiedza zamek w Besiekierach. Budowę jego rozpoczął jeden ze starostów brzeskich - Mikołaj Sokołowski albo Wojciech. Ale potem zamieszkał tu syn Stefana Batorego Andrzej, a później jeszcze Jerzy Rakoczy. Zamek spłonął w 1731 roku i właściwie nigdy już nie był odnawiany. Stał się ruiną. Następnie Wędrowiec udaje się do zamku w Oporowie, gdzie zgłębia jego historię. Kolejnym przystankiem jest Pałac w Nieborowie. Po drodze Wędrowiec odwiedza jeszcze Manufakturę Majoliki w Nieborowie.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku Wędrowiec w poszukiwaniu pięknych miejsc i krajobrazów trafia do Zamku Książ w Wałbrzychu. Obok sali Maksymiliana zgłębia tajemnice podziemnych korytarzy położonych 50 metrów pod ziemią. Następnie zdobywa szczyt Srebrnej Góry, a w Nowej Rudzie spotyka się z poetą Karolem Maliszewskim.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku docieramy na Podlasie. Odwiedzamy Hospicjum proroka Eliasza, docieramy do Tykocina. W drodze do Białegostoku Wędrowiec zatrzymuje się w Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie. W Białymstoku zwiedza Pałac Branickich określany "Wersalem Podlasia", gdzie obecnie mieści się Uniwersytet Medyczny. Z Białegostoku Wędrowiec wyrusza do Kruszynian zobaczyć wioskę tatarską. Wędrówkę kończy w Garbarce, zwanej Świętą Górą Prawosławia.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl reportażyWędrowiec Polski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP Kultura, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: