Emisja W pustyni i w puszczy (film 1973) będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 9 grudnia 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Port-Said, lata 80. XIX w. Dwaj wdowcy - Anglik Rawlison i Polak Tarkowski - pracujący w Egipcie przy budowie kanałów, wyjeżdżają służbowo na prowincję. Ich dzieci - ośmioletnia Nel i czternastoletni Staś - mają po tygodniu dołączyć do ojców. Tymczasem w Sudanie trwa powstanie. Na jego czele stoi Mahdi, który wypowiedział Anglikom, świętą wojnę. Powstańcy zamierzają porwać dzieci inżynierów, by ułatwić siostrze wodza, żonie jednego z emirów wydostanie się z Kairu. Wyjazd Rawlinsona i Tarkowskiego stwarza świetną okazję…
Czas trwania: 94min. / Polska / 1973 / fabularny, przygodowyOpis (streszczenie): Porywacze zginęli z ręki Stasia. Dzieci są wolne, ale zdane na własne siły. Mają na szczęście do pomocy Kalego i Meę, parę murzyńskich niewolników. Przed nimi wiele niebezpiecznych przygód i długa droga do domu.
Czas trwania: 92min. / Polska / 1973 / fabularny, przygodowyEmisja W pustyni i w puszczy (film 1973) miała miejsce:
Opis (streszczenie): Dalszy ciąg opowieści o przygodach Stasia i Nel - bohaterów popularnej powieści Henryka Sienkiewicza. W czasie wędrówki przez sawannę pełną dzikich zwierząt pewnej burzliwej nocy lwy pożerają konie. Niebawem dzieci znajdują słonia. Nadają mu imię King i kontynuują na nim podróż. W ogromnym baobabie przeczekują porę deszczową, ale Nel zapada na malarię. Staś odnajduje obóz, w którym poznaje umierającego podróżnika i geografa Samuela Lindego (Zygmunt Maciejewski). Mężczyzna oddaje mu zapasy lekarstw i amunicji. Podpowiada też, w którym kierunku wędrować. Tymczasem murzyńska wioska zostaje napadnięta przez handlarzy niewolników. Staś pomaga mieszkańcom pokonać napastników. Wdzięczni tubylcy wyprawiają dzieci w dalszą drogę. Kiedy wyczerpani brakiem wody i wędrówką błądzą po pustyni, Staś dostrzega na horyzoncie sylwetki ludzi…
Czas trwania: 92min. / Polska / 1973Opis (streszczenie): Afryka, XIX wiek. 14-letni Staś (Tomasz Mędrzak) i 8-letnia Nel (Monika Rosca), dzieci inżynierów pracujących przy budowie Kanału Sueskiego, zostają uprowadzeni przez ludzi Mahdiego, który jest muzułmańskim przywódcą plemion Sudanu. To zemsta za uwięzienie przez Brytyjczyków jego siostry. Ojcowie natychmiast organizują pościg, ale poszukiwania utrudnia burza piaskowa. Dzieci odnajduje pies Saba, który odtąd im towarzyszy. Ze względu na to, że brzegi Nilu są pilnie strzeżone, karawana porywaczy porusza się nocą. Wkrótce zaczyna brakować wody i żywności. Staś i Nel próbują ucieczki, ale nie jest to łatwe zadanie. Wreszcie chłopak zabija porywaczy. Dzieci, zdane tylko na siebie, rozpoczynają długą, pełną przygód wędrówkę.
Czas trwania: 95min. / Polska / 1973Opis (streszczenie): Dalszy ciąg opowieści o przygodach Stasia i Nel - bohaterów popularnej powieści Henryka Sienkiewicza i zrealizowanego na jej podstawie filmu. W czasie wędrówki przez sawannę pełną dzikich zwierząt pewnej burzliwej nocy lwy pożerają konie. W zawalonym skałami wąwozie dzieci znajdują wygłodniałego słonia, na którym będą dalej podróżować. Nadają mu imię King. W ogromnym baobabie przeczekują porę deszczową. Nel zapada na malarię. Staś odnajduje obóz umierającego podróżnika i geografa Samuela Lindego, który oddaje mu zapasy lekarstw i amunicji oraz instruuje, w którym kierunku wędrować. Na wioskę murzyńską napadają handlarze niewolników, Staś pomaga pokonać napastników. Wdzięczni mieszkańcy wioski wyprawiają dzieci w dalszą drogę. Kiedy wyczerpana brakiem wody i wędrówką gromadka błądzi po pustyni - Staś dostrzega na horyzoncie sylwetki ludzi. Daje znaki strzałami ze sztucera. W odpowiedzi widzi wystrzelone race.
Czas trwania: 92min. / 1973 / film przygodowyOpis (streszczenie): Ekranizacja jednej z najpoczytniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. Powstała w roku 1911 i była ostatnim ukończonym dziełem pisarza. Pierwowzorem Nel stała się 10 - letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza. Próby sfilmowania "W pustyni i w puszczy" podejmowali przed wojną Amerykanie, a także Włosi i Niemcy. Przewidując jednak duże trudności, wycofali się przed rozpoczęciem zdjęć. Film Władysława Ślesickiego jest wierną adaptacją Sienkiewiczowskiej powieści. Wprowadzone przez reżysera zmiany są nieliczne i polegają głównie na skondensowaniu akcji. Odtwórców ról Stasia i Nel wybrano spośród tysięcy dziewcząt i chłopców. Nel zagrała Monika Rosca, wówczas ośmioletnia uczennica szkoły muzycznej. W roli Stasia wystąpił urodzony w roku 1955 Tomasz Mędrzak, wówczas uczeń IV klasy liceum, dziś znany aktor teatru "Na Woli". Widzowie pamiętają go m.in. z serialu "Dom". Film realizowano - z przerwami - blisko trzy lata. W Egipcie kręcono plenery kairskie, w Bułgarii powstały kulminacyjne sceny I części filmu - zabicie lwa i Beduinów oraz sceny ze słoniem, natomiast w Sudanie - II część filmu. Meę i Kalego zagrali amatorzy z Sudanu, a epizodyczną rolę piastunki Nel, panny Oliver - pani Stefania Mędrzakowa, matka Tomasza. W roli Saby wystąpiły dwa płowe dogi - Łoś i Apacz. Treserem obu psów był płk Franciszek Szydełko, który wcześniej przygotowywał filmowego Szarika z "Czterech pancernych". Poczciwym słoniem Kingiem, zamiast powieściowego słonia afrykańskiego był łagodny słoń indyjski z bułgarskiego cyrku. Wykorzystano też wiele cennych rekwizytów - m.in. dziewiętnastowieczny sztucer, egzemplarz "Pana Tadeusza" wydany w Paryżu w połowie ubiegłego stulecia.
Czas trwania: 95min. / 1973 / film przygodowyOpis (streszczenie): Staś w poszukiwaniu pomocy dociera do obozu kartografa Lindego, który ma gangrenę i jego stan jest beznadziejny. Szwajcar daje chłopcu lekarstwa i prosi o godny pochówek oraz zabezpieczenie map. Udziela Stasiowi wskazówek dotyczących rozlokowania plemion afrykańskich i ich obyczajów. Lekarstwa od Lindego pozwalają wyleczyć Nel i wyruszyć w dalszą drogę. Kiedy kompletnie wyczerpane dzieci nie mają już nadziei na ocalenie, na horyzoncie pojawiają się jeźdźcy, a wśród nich ojcowie Stasia i Nel.
Czas trwania: 50min. / 1973 / serial przygodowy TVPOpis (streszczenie): W Chartumie Grek Kaliopuli aranżuje spotkanie Stasia z Mahdim, któremu zaimponowała odwaga chłopca i nakazał przekazanie dzieci Smainowi. W drodze Beduini złapali Sudańczyka Kalego, a Chamis zbliżył się do dzieci, które jeszcze w Port - Saidzie bardzo polubił. Zaatakowanie karawany przez lwa zmusiło Gebhra do wydania Stasiowi strzelby - chłopiec zabił zwierzę i... zastrzelił też porywaczy. Chamis zginął od noża Gebhra, zasłaniając sobą Nel... Dzieci pozostały same z parą Murzynów, Kalim i Meą.
Czas trwania: 49min. / 1973 / serial przygodowy TVPOpis (streszczenie): Staś i Nel pod opieką Chamissa i towarzyszącą im Sabą idą razem karawaną przez pustynię. Są wycieńczeni, nie mają nić do jedzenia ani do picia. W pewnym momencie Staś zauważa, że Chamis ucieka, zabierając ze sobą Sabę. Wie, że Chamis będzie próbował im pomóc ale także wie, że jeśli zajdzie potrzeba, będzie walczył po stronie Mahdiego. Docierają do Chartumu gdzie aż wrze od nienawiści do białych. Staś staje przed obliczem Mahdiego, ale wbrew wcześniejszym radom, aby zachował pokorę, chłopiec stawia się.
Czas trwania: 50min. / 1973 / serial przygodowy TVPOpis (streszczenie): Ekranizacja jednej z najpoczytniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, która powstała w roku 1911 i była ostatnim ukończonym dziełem pisarza. O tym kto był pierwowzorem Nel oraz inżyniera Tarkowskiego, a także Stasia Tarkowskiego krążą różne opowieści. Czy którąś z tych historii pisarz wykorzystał w swej powieści? Próby sfilmowania "W pustyni i w puszczy" podejmowali przed wojną Amerykanie, a także Włosi i Niemcy. Jednak przewidując duże trudności, wycofali się przed rozpoczęciem zdjęć. Film Władysława Ślesickiego jest wierną adaptacją powieści. Wprowadzone przez reżysera zmiany są nieliczne i polegają głównie na skondensowaniu akcji. Odtwórców ról Stasia i Nel wybrano spośród blisko 7 tysięcy dziewcząt i chłopców. Nel zagrała Monika Rosca, wówczas ośmioletnia uczennica szkoły muzycznej. W roli Stasia wystąpił urodzony w roku 1955 Tomasz Mędrzak, wtedy uczeń IV klasy liceum. Film realizowano - z przerwami - blisko trzy lata. W Egipcie kręcono plenery kairskie, w Bułgarii powstały kulminacyjne sceny I części filmu - zabicie lwa i Beduinów, sceny ze słoniem, natomiast w Sudanie - II część filmu. Meę i Kalego zagrali amatorzy z Sudanu, a epizodyczną rolę piastunki Nel, panny Oliver - Stefania Mędrzakowa, matka Tomasza. W roli Saby wystąpiły dwa płowe dogi - Łoś i Apacz. Treserem obu psów był płk Franciszek Szydełko, który wcześniej przygotowywał filmowego Szarika z "Czterech pancernych". Poczciwym słoniem Kingiem, zamiast powieściowego słonia afrykańskiego, był łagodny słoń indyjski z bułgarskiego cyrku. Wykorzystano też wiele cennych rekwizytów - m.in. dziewiętnastowieczny sztucer i egzemplarz "Pana Tadeusza" wydany w Paryżu w połowie XIX stulecia. Druga połowa XIX w. , Afryka w okresie powstania Mahdiego, przywódcy plemion mahometańskich. Nel Rawlison i Staś Tarkowski, dzieci inżynierów pracujących przy budowie Kanału Sueskiego, zostają uprowadzone w odwecie za uwięzienie przez Anglików siostry Mahdiego. Mają być zawiezione do jego siedziby. Ojcowie organizują pościg, ale burza piaskowa uniemożliwia im szybkie odnalezienie dzieci. Odnajduje je natomiast wierny pies, Saba, który pozostanie z nimi już do końca wędrówki. Karawana porywaczy może poruszać się tylko nocą, gdyż brzegi Nilu są pilnie strzeżone. Powoli zaczyna brakować żywności i wody. Do porywaczy dociera tymczasem wieść o upadku Chartumu i śmierci generała Gordona, dowódcy angielskiego garnizonu. Od tej chwili droga do obozu stoi przed nimi otworem. Ale na miejscu Mahdi decyduje się odesłać Stasia i Nel do męża swojej siostry, Ismaila. Dzieci nigdy tam nie dotrą. Przeżyją natomiast setki niezwykłych i niebezpiecznych przygód.
Czas trwania: 50min. / 1973 / serial przygodowy TVPW pustyni i w puszczy (film 1973) można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Stopklatka TV, TVP1 HD, TVP Historia, Zoom TV
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):