Emisja Waleczne z gór będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 4 grudnia 2024 (Środa)Opis (streszczenie): Helenka Błażusiak w czasie wojny wspierała ojca - członka ZWZ AK. Potem sama wstąpiła do AK. Po nieudanym powstaniu szczawnickim, na stałe działa w schronisku na Lubaniu - jako sanitariuszka. Aresztowana przez Niemców, trafia do Palace, katowni Podhala. Torturowana, nikogo nie wydaje. Wybitym zębem pisze wstrząsającą modlitwę na ścianie katowni. Wieziona do obozu zagłady, ucieka z transportu. Po wojnie mieszka w Wadowicach. Przyjmuje nazwisko męża, jest znana jako Wanda Pawlik. Wychowuje pięcioro dzieci. Dopiero przed śmiercią, spisuje krótkie wspomnienia. W latach 70. za namową kuriera Wincentego Galicy, kompozytor Mikołaj Górecki dopisuje do jej napisu - modlitwy, muzykę. Powstaje Trzecia Symfonia Pieśni Żałosnych.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Antonina Tatar - aktywistka i społecznica przedwojenna. Bogata panna poświęciła swoje życie służbie ludziom i Panu Bogu. Jeszcze przed wojną aktywnie walczyła o biednych mieszkańców Podhala, w czasie wojny była w ruchu oporu. Po wojnie założyła sierociniec i walczyła o godne życie sierot. Umarła w cierpieniu, na raka. Piękna, niezłomna, dumna góralka. Obecnie zainteresowanie jej postacią jest coraz większe, jakby się odradzało. Film jest próbą uchwycenia fenomenu dzielnej kobiety, jej psychiki, motywacji w życiu. Czy może być autorytetem i inspiracją dla współczesnych?
Czas trwania: 24min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Rolniczka, żona i wielodzietna matka, w końcu wdowa. Prosta kobieta, dzielna, pracowita. W czasie wojny już wdowa. Decyduje się na przyjęcie pod swój dach i ukrywanie rodziny żydowskiej. Ma możliwość ucieczki i ratowania się, jednak oddaje się w ręce niemieckie. Chce ratować tym dzieci. Los Filipkowej od czasu więzień niemieckich, związany jest też z postacią bohaterskiej Heleny Migiel z Białego Dunajca.
Czas trwania: 26min. / 2023 / cykl dokumentalnyEmisja Waleczne z gór miała miejsce:
Opis (streszczenie): Doskonała narciarka, gościnna gospodyni w górskim schronisku, ciekawa świata i charyzmatyczna. Wokół niej toczyło się życie intelektualne, garnęli się do niej zarówno górale, jak i goście - turyści z całej Polski. To jednocześnie postać bardzo tajemnicza, która w czasie wojny wykazała się zarówno bohaterstwem jak i wielką... dyskrecją. Poznajmy Bronisławę Staszel - Polankową - waleczną góralkę i powstańca warszawskiego.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W czasach, gdy głos kobiecy niewiele znaczył, prosta góralka z małej miejscowości występowała publicznie, organizowała życie społeczne, by w końcu zostać pierwszą kobietą wójtem w Polsce. Odważna, pracowita, energiczna i roztropna - zjednywała sobie ludzki szacunek. Gdy wybuchła wojna, Małgorzata Jachymiak, bo o niej mowa, wstąpiła do konspiracji antyniemieckiej. I poniosła za to największą ofiarę. Poznajmy losy Margośki z Odrowąża.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wanda Węglarz z domu Zachwieja, to wojenna bohaterka. Urodzona w maju 1924 w Szczawnicy, zmarła 7 czerwca 2021 roku. W czasie okupacji odważna łączniczka Mała Wanda. Maria Zachwieja - matka Wandy, pseudonim okupacyjny Duża Wanda. W ich pensjonacie Willa Wanda - w czasie okupacji - był punkt przerzutowy dla polskich oficerów. Potem szpital, w którym ratowano polskich żołnierzy. Obie przeżyły wojnę.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Rolniczka, żona i wielodzietna matka, w końcu wdowa. Prosta kobieta, dzielna, pracowita. W czasie wojny już wdowa. Decyduje się na przyjęcie pod swój dach i ukrywanie, rodziny żydowskiej. Ma możliwość ucieczki i ratowania się, jednak oddaje się w ręce niemieckie. Chce ratować tym dzieci. Los Filipkowej od czasu więzień niemieckich, związany jest też z postacią bohaterskiej Heleny Migiel z Białego Dunajca.
Opis (streszczenie): Antonina Tatar - aktywistka i społecznica przedwojenna. Bogata panna, która postanowiła przeznaczyć swoje życie na służbę ludziom i Panu Bogu. Jeszcze przed wojną aktywnie walczyła o biednych mieszkańców Podhala, w czasie wojny - w ruchu oporu. Po wojnie - założyła sierociniec i walczyła o godne życie sierot. Umarła w cierpieniu, na raka. Piękna, niezłomna, dumna góralka. Inspirująca współczesnych do dziś. Obecnie zainteresowanie jej postacią jest coraz większe, jakby się odradzało. Film jest próbą uchwycenia fenomenu dzielnej kobiety, jej psychiki, motywacji w życiu. Czy może być autorytetem i inspiracją dla współczesnych?
Opis (streszczenie): Przed wojną młoda dziewczyna - Helenka Błażusiak. W czasie wojny wspierała ojca - członka ZWZ AK. Potem sama wstąpiła do AK. Po nieudanym powstaniu szczawnickim, na stałe działa w schronisku na Lubaniu - jest sanitariuszką. Aresztowana przez Niemców, trafia do Palace, katowni Podhala. Torturowana, nikogo nie wydaje. Wybitym zębem pisze wstrząsającą modlitwę na ścianie katowni. Wieziona do obozu zagłady, ucieka z transportu. Po wojnie mieszka w Wadowicach. Przyjmuje nazwisko męża, jest znana jako Wanda Pawlik. Wychowuje pięcioro dzieci. Dopiero przed śmiercią, spisuje krótkie wspomnienia. W latach 70. za namową kuriera Wincentego Galicy, kompozytor Mikołaj Górecki dopisuje do jej napisu - modlitwy, muzykę. Powstaje Trzecia Symfonia Pieśni Żałosnych.
Waleczne z gór można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):