W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Wielcy z Małopolski
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Wielcy z Małopolski miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kazimierz Kordylewski (związany z Krakowem) wiek XX. Astronom, odkrył m.in. pyłowe księżyce Ziemi, które zostały nazwane na jego cześć Księżycami polskimi. Nagrodzony m.in. przez NASA. Naukowiec światowego formatu, wizjoner w zakresie obserwacji astronomicznych (organizował w tym celu wyprawy morskie na wody równikowe), pracownik naukowy Obserwatorium Astronomicznego UJ od 1924 r. do 1974 roku (z przerwą w okresie wojny, po wyzwoleniu miasta natychmiast powrócił do siedziby Obserwatorium).
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Filmowy portret światowej sławy śpiewaczki rodem ze Starego Sącza, która zyskała prestiżowy tytuł Primadonna Koloraturowa Mediolańskiej Scali i nieprzerwanie przez 30 lat odnosiła spektakularne sukcesy artystyczne na najznamienitszych scenach operowych świata.
Czas trwania: 14min. / 2020Opis (streszczenie): Program przedstawiający sylwetki Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego - profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy dokonali przełomowego odkrycia, skroplenia azotu i tlenu, co było niezwykle ważne dla rozwoju nauki. W programie przypominamy widzom sylwetkę Karola Olszewskiego, światowej sławy chemika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i kandydata do Nagrody Nobla. Wraz z fizykiem, Zygmuntem Wróblewskim dokonał on w 1883 roku sensacyjnego odkrycia badawczego, jakim było skroplenie tlenu, a następnie azotu. Dzięki pracy obu uczonych narodziła się kriogenika - dziedzina nauki, która znalazła szerokie zastosowanie w badaniach przestrzeni kosmicznej, biologii czy medycynie.
Czas trwania: 12min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Program przedstawiający sylwetkę Józefa Hofmanna, uzdolnionego pianisty i jednocześnie genialnego wynalazcy. W USA jego nazwisko jest wymieniane zarówno wśród najsłynniejszych wirtuozów fortepianu, jak i największych wynalazców, obok Thomasa Edisona, z którym zresztą utrzymywał znajomość.
Czas trwania: 11min. / 2019Opis (streszczenie): Audycja, której bohaterką jest Władysława Markiewiczówna - jedna z najważniejszych postaci polskiej pianistyki XX wieku. Była wybitną instrumentalistką, kompozytorką, ale przede wszystkim cenionym nauczycielem. Jej podręcznik Do re mi fa sol, a także nowoczesne podejście do nauki gry na instrumencie wciąż otwierają nowe horyzonty dla kolejnych generacji polskich pianistów.
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Władysława Markiewiczówna (ur. w Bochni) wiek XX. Pianistka i kompozytorka, która wspólnie ze Stefanią Allinówną stworzyła jeden z pierwszych kobiecych duetów fortepianowych i była pedagogiem wielu wybitnych kompozytorów. Uczyła m.in. Wojciecha Kilara, opracowała jeden z najpopularniejszych podręczników gry na fortepianie dla dzieci Do - re - mi - fa - sol.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Program przedstawiający sylwetki Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego - profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy dokonali przełomowego odkrycia, skroplenia azotu i tlenu, co było niezwykle ważne dla rozwoju nauki.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Sylwetka Józefa Hofmanna, uzdolnionego pianisty i jednocześnie genialnego wynalazcy. W USA jego nazwisko jest wymieniane zarówno wśród najsłynniejszych wirtuozów fortepianu, jak i największych wynalazców, obok Thomasa Edisona, z którym zresztą utrzymywał znajomość.
Czas trwania: 11min. / Polska / 2019Opis (streszczenie): Kazimierz Kordylewski, astronom, odkrył m.in. pyłowe księżyce Ziemi, które zostały nazwane na jego cześć Księżycami polskimi. Nagrodzony m.in. przez NASA. Naukowiec światowego formatu, wizjoner w zakresie obserwacji astronomicznych (organizował w tym celu wyprawy morskie na wody równikowe), pracownik naukowy Obserwatorium Astronomicznego UJ od 1924 r. do 1974 roku (z przerwą w okresie wojny, po wyzwoleniu miasta natychmiast powrócił do siedziby Obserwatorium).
Czas trwania: 12min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Władysława Markiewiczówna (ur. w Bochni) wiek XX. Pianistka i kompozytorka, która wspólnie z Stefanią Allinówną stworzyła jeden z pierwszych kobiecych duetów fortepianowych i była pedagogiem wielu wybitnych kompozytorów. Uczyła m.in. Wojciecha Kilara, opracowała jeden z najpopularniejszych podręczników gry na fortepianie dla dzieci Do - re - mi - fa - sol.
Wielcy z Małopolski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: