Emisja Wielkie wynalazki będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 lutego 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W piątym odcinku opowiedzą o samochodach. Pierwszy napędzany benzyną pojazd było trzykołowy, niezbyt komfortowy i zbyt drogi dla większości ludzi. Opracowany został w latach 1885-1886 przez Niemca Karla Benza. Branżę zrewolucjonizował kilkadziesiąt lat później Amerykanin Henry T. Ford. Zmodyfikował on proces produkcji i sprawił, że samochody stały się tańsze, a tym samym dostępne niemal dla każdego.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem omówią historię telewizji. Do jej powstania przyczynili się Philo Taylor Farnsworth, który stworzył obraz elektroniczny, Charles Francis Jenkins, pionier kina, oraz szkocki wynalazca John Logie Baird, który w 1924 roku zbudował odbiornik monochromatyczny. Dzięki telewizji ludzie mogli być świadkami tak spektakularnych wydarzeń, jak lądowanie człowieka na Księżycu.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W tym odcinku opowiedzą o historii zdjęć rentgenowskich. Pierwsze prześwietlenie promieniami X wykonał niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen, laureat Nobla w dziedzinie fizyki. Autorzy serii zdradzą, jakie zastosowanie jego wynalazek miał m.in. w sklepach obuwniczych. Wyjaśnią również znaczenie promieni katodowych w medycynie i ich związek z kosmosem.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tematem tego odcinka będą satelity. Obecnie na orbicie okołoziemskiej krąży ich ponad dwa tysiące. Pierwszym z nich był Sputnik, który został wysłany w kosmos przez ZSRR w 1957 roku. Satelity odgrywają kluczową rolę we współczesnej komunikacji, używane są w telefonii, telewizji, radiu oraz do cyfrowego przesyłania danych. Wiele z nich wykorzystywanych jest także przez naukowców zajmujących się badaniem planety oraz meteorologów.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem opowiedzą o silnikach odrzutowych. Pierwszy taki w historii opatentował angielski wynalazca Frank Whittle. Udało mu się znaleźć sposób na wytworzenie ciągu niezbędnego do utrzymania samolotu w powietrzu przez zastosowanie dziesięciu mniejszych komór spalania zamiast jednej dużej. Początkowo rozwiązanie to było wykorzystywane wyłącznie przez wojsko w samolotach myśliwskich. Wprowadzenie podobnych silników do maszyn cywilnych zrewolucjonizowało podróże na dalekie odległości.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W tym odcinku opowiedzą o ludziach, którzy doskonale odnajdują się w wirtualnym świecie. Młodzi programiści generują ogromne dochody, które można porównać do zarobków gwiazd rocka. Profesjonalni gracze stają się ikonami i przyciągają ogromną widownię, zdolną wypełnić stadiony.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W tym odcinku opowiedzą o winie, jednym z najstarszych dóbr kulturowych ludzkości. Na Bliskim Wschodzie winorośla były uprawiane już około 6000 lat p.n.e. Gruzja i Armenia są uważane za miejsca, w których narodziła się produkcja tego szlachetnego trunku. Zaprezentowany zostanie proces produkcji wina. Dowiemy się, jakie ma ono zastosowanie w medycynie, a także jakie są związane z nim zwyczaje.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem opowiedzą o portach morskich. Współcześnie mogą one obsługiwać nie tylko ogromne jednostki, ale są także coraz bardziej zautomatyzowane i ekologiczne. Ze względu na silną konkurencję, wymagają ciągłej modernizacji. Kontenerowce stają się coraz większe, co powoduje konieczność pogłębiania kanałów i basenów, które budowane są z dala od wybrzeża. W największych portach na świecie, większością procesów sterują komputery.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W tym odcinku opowiedzą o historii prezerwatyw. Pierwsze zaczęli wytwarzać Grecy około 2000 lat p.n.e z pęcherzy pławnych ryb. W średniowieczu korzystano z wyrostków robaczkowych owiec. Casanova używał natomiast płóciennych woreczków. Przełom w dziedzinie mechanicznych środków antykoncepcji nastąpił dzięki Charlesowi Goodyearowi, wynalazcy procesu wulkanizacji. Prezerwatywy nie tylko zapobiegają ciąży, ale również chronią przed chorobami.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tematem tego odcinka będzie chleb. Historia pieczywa, niezastąpionego w wielu zakątkach świata, sięga 40 tysięcy lat. Jego początki związane są z obszarami północnego Iraku, południowych Włoch i Izraela. Fermentacja w cieście chlebowym zachodzi dzięki drożdżom. Z rzadszej masy można wytworzyć pożywny napój znany jako podpiwek.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem opowiedzą o rozwoju rolnictwa. Coraz częściej wykorzystuje się w nim roboty i drony. Wiele ludzi sądzi, że cyfryzacja tej branży pomoże rozwiązać jej problemy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawia, że produkcja żywności staje się bardziej efektywna oraz tańsza. Widzowie dowiedzą się, do kogo należą dane generowane przez inteligentne rolnictwo i kto może z nich korzystać.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tematem tego odcinka jest kryminalistyka. Podczas zbierania dowodów z miejsca przestępstwa każdy najmniejszy szczegół może mieć znaczenie w ustaleniu sprawcy, tożsamości ofiary oraz przebiegu zdarzeń. We współczesnej kryminalistyce wykorzystuje się najnowocześniejsze techniki śledcze, takie jak analiza DNA, tomografia laserowa czy komputerowa. Innowacyjne technologie umożliwiają rozwiązanie kryminalnych zagadek nawet sprzed wielu lat.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Przełomowym momentem w rozwoju akumulatorów było wynalezienie w 1800 roku przez Alessandra Voltę ogniwa galwanicznego. W kolejnych latach technologia ta była rozwijana. Eksperci nieustannie poszukują nowych rodzajów baterii oraz alternatywnych źródeł energii. Aktualnie prowadzone są badania nad akumulatorami litowo-jonowymi, siarkowymi, sodowo-jonowymi i litowo-powietrznymi.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków, takim, jak inżynieria genetyczna. Naukowcy nie tylko zdołali rozszyfrować kod genetyczny, ale są również w stanie go modyfikować. Aktualnie badacze dysponują potężnym narzędziem. Metoda CRISPR/Cas pozwala na dokonywanie zmian w genomie ludzi, zwierząt oraz roślin. Twórcy serii opowiedzą o ważnych odkryciach dokonanych pod mikroskopem.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Pojawienie się na rynku spożywczym konserw zmieniło sposób odżywiania się człowieka. Dzięki nim mamy dostęp do wielu produktów niemal przez cały rok. Twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czy puszkowana żywność wkrótce stanie się niepopularna, jeśli dysponujemy nowoczesnymi łańcuchami chłodniczymi, specjalnymi magazynami, zamrażaniem szokowym, próżniowym pakowaniem i liofilizacją.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem opowiedzą o piwie. Pierwsze zostało uwarzone około 13 000 lat temu na terenach dzisiejszego Izraela. Przy współczesnej produkcji tego napoju wykorzystuje się chromatografię gazową oraz nowoczesne metody sekwencjonowania. Widzowie poznają skład piwa, a także dowiedzą się, jak ważny jest wybór odpowiednich odmian chmielu i drożdży. Odkryją także różnice pomiędzy piwami rzemieślniczymi a tymi wytwarzanymi masowo.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Emisja Wielkie wynalazki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem prześledzą historię toalety. Już w czasach starożytnego Rzymu budowano latryny. Współczesne ubikacje oferują udogodnienia, takie jak możliwość słuchania muzyki, podgrzewane deski klozetowe oraz precyzyjnie działające spryskiwacze. Autorzy serii opowiedzą o tym, co dzieje się z nieczystościami, które przez system kanalizacyjny trafiają do oczyszczalni, by następnie wrócić do przyrody. Dowiemy się też, dlaczego w rzekach rośnie stężenie lekarstw.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W trzecim odcinku opowiedzą o supermarketach. Brak czasu często utrudnia nam wizyty u rzeźnika po mięso, nabywanie chleba w piekarni czy warzyw na targu. Supermarkety oferują klientom wygodne zakupy w jednym miejscu. Choć początkowo nie były one popularne, zyskały na znaczeniu w wyniku Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku. Obecnie są one nieodzowną częścią naszego życia. Twórcy programu analizują, jak historia supermarketów łączy się z rozwojem samochodów i innych wynalazków, które przyczyniły się do sukcesu tych wielkopowierzchniowych sklepów.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, inne są bardziej spektakularne, ale wszystkie miały ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. Tym razem przedstawią historię mostów, zaczynając od prostej drewnianej kładki, a kończąc na potężnej wiszącej konstrukcji o długości ponad kilometra. Dowiemy się, co łączy je z samolotami. Twórcy ujawnią także, jak ich konstruktorzy byli w stanie opanować potężne siły oraz zadbać o spełnienie określonych norm wytrzymałościowych.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Tworzenie wynalazków, niezwykły dar, jakim obdarzona została ludzkość, zmieniło nasz świat. Niektóre odkrycia wydają się niepozorne, jak kanalizacja czy supermarkety, inne są bardziej spektakularne, jak wynalezienie silnika odrzutowego czy robotów przemysłowych. Wszystkie miały jednak ogromny wpływ na nasze życie. Twórcy przyjrzą się dokonaniom wynalazców na przestrzeni wieków. W pierwszym odcinku opowiedzą o systemie podziemnej kolei, która pojawiła się w największych miastach na całym świecie. Jej koncepcja zrodziła się ponad 150 lat temu w Londynie. W tym czasie pasażerów przewożono lokomotywami parowymi, których dym był reklamowany jako środek na różne dolegliwości. Sieć tuneli nieustannie się rozwijała, a parowe maszyny stopniowo zostały zastąpione elektrycznymi pociągami. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć, jak obecnie przebiega proces drążenia podziemnych tuneli.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2020Opis (streszczenie): Nasi przodkowie z trudem rozpoznaliby świat, w którym my żyjemy dziś. Wszędzie, na całej planecie diametralnie zmienił się krajobraz, istniejące niegdyś nieprzyjazne człowiekowi środowiska zostały okiełznane w sposób, jaki naszych antenatów wprawiłby w najwyższe zdumienie i niedowierzanie. Zmieniło się życie codzienne, ale ludzkość sięgnęła także po to, co niecodzienne wylądowaliśmy na Księżycu oraz spojrzeliśmy miliardy lat wstecz, bo chcieliśmy wiedzieć, jakie były początki wszechświata. Siłą napędową tych wszystkich osiągnięć jest niezwykły dar człowieka - wynalazczość. W tej 35-odcinkowej serii przyglądamy się sukcesom i porażkom człowieka na przestrzeni dziejów, jego genialnym pomysłom i niektórym... cóż, także niektórym mniej genialnym. Każdy odcinek celebruje wielkie wynalazki, które zmieniły nasz świat.
Czas trwania: 50min. / Niderlandy (Holandia),Niemcy,Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyWielkie wynalazki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka, Zoom TV
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):