Emisja Wniebowzięci (dokument 2024) będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Adwent - święty czas oczekiwania. Oczekujemy nie tylko świąt Bożego Narodzenia, lecz również powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Często kobiety czekające na narodziny dziecka są zmartwione i pełne niepokoju. Martwią się o zdrowie, miejsce zamieszkania, środki do życia. Źródłem lęku u tych kobiet nie jest podeszły wiek, jak u Elżbiety, ale trudne warunki materialne, niskie dochody, brak stałego zatrudnienia, itp. W takich sytuacjach trudno jest mówić o radosnym oczekiwaniu. Czasem w umyśle przyszłej matki rodzi się pokusa pozbycia się nienarodzonego dziecka. Jak pomóc matkom i ich rodzinom pokonać lęki?
Czas trwania: 12min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu obchodzimy święto Świętej Rodziny. Czego nasze współczesne rodziny mogą się od niej nauczyć? Czy Święta Wspólnota z Nazaretu może stać się dla nas przykładem jak sobie radzić z problemami, które dotykają naszych najbliższych? Jak przebaczać sobie nawzajem? Jak rozmawiać? Jak dbać o relacje z najbliższymi? W kolejnym odcinku "Wniebowzięci" odpowiedzi na te pytania szuka Dominika Szczawińska - Ziemba wraz z bp. Piotrem Przyborkiem.
Emisja Wniebowzięci (dokument 2024) miała miejsce:
Opis (streszczenie): W trzecią niedzielę Adwentu zawsze słyszymy słowa o działalności Jana Chrzciciela na Pustyni Judzkiej. Adwent poprzedza Boże Narodzenie, tak jak Jan poprzedzał przyjście Jezusa. W Ewangelii nie padło słowo "radość", mimo to Jana Chrzciciela można nazwać prorokiem adwentowej radości. Po pierwsze, źródło radości tkwi w bliskim, nadchodzącym już Jezusie, którego Jan głosi. Radość bycia drugim. Jan mówi o jeszcze jednym ważnym elemencie adwentowej radości - o byciu drugim. Wyznaje, że nie jest Mesjaszem, a nadchodzącemu Panu nie jest nawet godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. Zdejmowanie sandałów z nóg Pana to obowiązek sługi. Jan nie czuje się godny nawet tego miana. Jan uczy radości, która płynie z bycia drugim, ustąpienia pierwszego miejsca Jezusowi.
Opis (streszczenie): Bóg Ojciec posyła do Maryi swego anioła. Wiele tysiącleci trzeba było czekać, by spełniło się Słowo wypowiedziane w Protoewangelii. Już z chwilą opuszczenia raju przez pierwszych rodziców szatan czynił wszystko, aby człowieka oddalić od Boga. Bóg sprawił, że Jezus przyszedł na świat poprzez kobietę, do której grzech nie miał dostępu. Grzech jest przecież czymś, co sprawia, że człowiek odcina się od źródła Miłości i w konsekwencji zamyka się na Boga. Ale Maryja była otwarta na Miłość. Dzięki "Tak" Maryi, Bóg mógł stać się człowiekiem. Mógł stać się jednym z nas.
Opis (streszczenie): Rozpoczynamy Adwent - święty czas oczekiwania. Oczekujemy nie tylko świąt Bożego Narodzenia, lecz również powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Obraz powtórnego przyjścia Chrystusa, opisany w dzisiejszej Ewangelii św. Łukasza, jest wezwaniem do nawrócenia. Mowa Jezusa ma charakter eschatologiczny. Nadchodzące straszne wydarzenia należy rozumieć w kontekście poprzedzających tę mowę wypowiedzi Jezusa w Świątyni (Łk 19, 47 - 21, 4), gdzie mówił On o sprawach ostatecznych. Trwoga, przerażenie, katastrofy przyrodnicze i wojny, o których następnie wspomina Jezus - wszystko bierze się z odrzucenia Jego orędzia o Królestwie Bożym. Ewangelia przypomina nam o końcu świata i czekającym każdego z nas Sądzie Ostatecznym. W związku z tym ostrzega nas, abyśmy najważniejszych w naszym życiu spraw nie odkładali na jutro. Najbardziej niebezpieczny dla nas dzień rozpoczyna się wtedy, gdy uczymy się słowa "jutro" i zaczynamy żyć i działać tak, jakbyśmy mieli nieskończoną ilość czasu. Andrzej Młynarczyk rozmawia o tych ważnych słowach z bp. Piotrem Przyborkiem.
Wniebowzięci (dokument 2024) można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: