W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Wodopój. Afrykańska oaza zwierząt
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Wodopój. Afrykańska oaza zwierząt miała miejsce:
Opis (streszczenie): To eksperyment jakiego jeszcze nie było, wybudowano specjalne jezioro wodopój, aby móc filmować zachowania zwierząt. Po raz pierwszy na świecie zdalne kamery są w połowie zanurzone w specjalnie zbudowanym wodopoju w Afryce. Jakie tajne zachowania zwierząt i nowa nauka zostaną ujawnione? Woda jest niezbędna dla każdego życia, ale w jaki sposób ekosystem ewoluuje wokół zupełnie nowegoźródła? Wyposażony w najnowocześniejszy system kamer do filmowania przez całą dobę, ten nowy wodopój w rejonie zubożałym w Tanzanii nie tylko ratuje życie dzikiej przyrodzie. Zapewnia także niezwykły widok akcji, gdy gromadzą się wokół niego zwierzęta, w tym lwy, pawiany, słonie, żyrafy i bawoły przylądkowe. Część 3Nowy wodopój zbudowano w Tanzanii, 500 kilometrów od wschodniego wybrzeża Afryki, na terenie rezerwatu Mwiba. Po pięciu miesiącach suszy w końcu nadchodzą deszcze. Padający przez cztery godziny dziennie deszcz przynosi ulgę zwierzętom i odmienia krajobraz. Regularne opady sprawiają, że wszędzie wokół pojawiają się rośliny. Z ziemi wyrasta tu ponad 200 gatunków traw. Rezerwat Mwiba o powierzchni 53 tysięcy hektarów jest teraz obfitym bufetem dla roślinożerców. W tym okresie obfitości wiele zwierząt wydaje na świat potomstwo. W Tanzanii rodzi się ponad pół miliona ssaków i tak dużo owadów, że nie sposób ich zliczyć. Jak dotąd odnotowano 88 gatunków zwierząt, które pojawiły się u wodopoju. Kamery są przygotowane, by rejestrować obecność kolejnych gości. Żeby kontynuować eksperyment, trzeba jednak dokonać paru niezbędnych napraw. W przeciwieństwie do naturalnego wodopoju ten ma działać bez przerwy przez cały rok.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Takiego eksperymentu jeszcze nie było. Wybudowano specjalne jezioro wodopój, aby móc filmować zachowania zwierząt. Po raz pierwszy na świecie zdalne kamery są w połowie zanurzone w specjalnie zbudowanym wodopoju w Afryce. Jakie tajne zachowania zwierząt i nowa nauka zostaną ujawnione? Woda jest niezbędna dla każdego życia, ale w jaki sposób ekosystem ewoluuje wokół zupełnie nowego źródła? Wyposażony w najnowocześniejszy system kamer do filmowania przez całą dobę, ten nowy wodopój w rejonie zubożałym w Tanzanii nie tylko ratuje życie dzikiej przyrodzie. Zapewniatakże niezwykły widok akcji, gdy gromadzą się wokół niego zwierzęta, w tym lwy, pawiany, słonie, żyrafy i bawoły przylądkowe. Gdy zmieniają się pory roku, odkryj, w jaki sposób woda kształtuje zachowanie najbardziej znanych afrykańskich zwierząt, i uzyskaj wyjątkową perspektywę na wewnętrzne działanie afrykańskiej sawanny. Przed nami opowieść o życiu i śmierci u wodopoju. odc. 2Nowy wodopój znajduje się na terenie rezerwatu Mwiba, części równiny Serengeti w północnej Tanzanii. W środkowym okresie pory suchej badacze odnotowali przedstawicieli 71 gatunków korzystających z nowego wodopoju. Stada impali i innych roślinożerców często odwiedzały to miejsce w ciągu dnia. Większe zwierzęta, takie jak bawoły i słonie, zwykle pojawiały się nocą. Również nocą pierwsze drapieżniki przybyły tu, by ugasić pragnienie. Teraz, kiedy pora sucha zbliża się do końca, nastaje najgorętszy okres w roku. Przez osiem godzin dziennie temperatura osiąga 40 stopni Celsjusza. Wodopój odgrywa teraz rolę ważniejszą niż kiedykolwiek. I nie chodzi tylko o wodę do picia. Do wodopoju przybyła nowa rodzina słoni.
Czas trwania: 48min. / Wielka Brytania / 2020 / cykl dokumentalnyWodopój. Afrykańska oaza zwierząt można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):