Emisja Wolę dokument będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 lutego 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Audycja wprowadzająca w treść filmu dokumentalnego. Pokazuje emocje, ciekawych ludzi, niezwykłe historie i miejsca, pasję i aktywność, zmieniającą codzienność.
Czas trwania: 5min. / 2024 / dyskusjaOpis (streszczenie): Budowę domu studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Żaczek rozpoczęto w 1924 roku, co czyni go jednym z najstarszych akademików w Polsce. Od początku owiany był swoistą legendą - stanowił nie tylko dom studencki, ale także centrum życia społecznego i kulturalnego. Przez mury Żaczka od przeszło 90 lat przewinęły się tysiące osób, a relacje nawiązane nawet kilkadziesiąt lat temu w wielu przypadkach trwają do dziś. W 2017 roku powstał o Żaczku film dokumentalny, który wyreżyserowali Wojciech Szumowski i Andrzej Pacuła.
Czas trwania: 5min. / 2018 / dyskusjaEmisja Wolę dokument miała miejsce:
Opis (streszczenie): Film dokumentalny o bokserze, więźniu numer 77, Tadeuszu Pietrzykowskim, który na obozowym ringu pięściami wywalczył sobie życie. Był zapewne jedynym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który pobił essesmana i nie poniósł żadnych konsekwencji. Podczas całego pobytu za drutami stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk. Wygrał wszystkie, nawet te z niemieckimi mistrzami boksu, z wyjątkiem jednej lub dwóch.Przed filmem rozmowa z Gabrielą Mruszczak, która opowie o pracy nad filmem a także o swoich zainteresowaniach historycznych. To jej kolejny film związany z tematyką KL Auschwitz.
Czas trwania: 3min. / 2020 / dyskusjaOpis (streszczenie): Witraż w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu w Szwajcarii, polichromia sklepienia Katedry Łacińskiej we Lwowie, polichromia Skarbca Wawelskiego czy współpraca (ze Stanisławem Wyspiańskim) przy realizacji polichromii Jana Matejki w kościele mariackim w Krakowie to zaledwie kilka z wielu dokonań Józefa Mehoffera witrażysty, malarza, jednego z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski.
Czas trwania: 4min. / 2020 / dyskusjaOpis (streszczenie): Budowę elektrowni i zapory wodnej na Dunajcu w miejscowości Rożnów rozpoczęto w 1935 roku. Było to na owe czasy przedsięwzięcie niebagatelne nowatorskie rozwiązania techniczne, ogromne środki i zaangażowanie wielu osób. Film Zapora. Energia dla Niepodległej ujawnia historię budowy zapory, początki inwestycji, później burzliwe losy projektu spowodowane między innymi przez wybuch II wojny światowej.
Czas trwania: 4min. / 2019 / dyskusjaWolę dokument można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: