Emisja Wolę dokument będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 stycznia 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Audycja wprowadzająca w treść filmu dokumentalnego. Pokazuje emocje, ciekawych ludzi, niezwykłe historie i miejsca, pasję i aktywność, zmieniającą codzienność.
Czas trwania: 7min. / 2023 / dyskusjaOpis (streszczenie): Film dokumentalny o bokserze, więźniu numer 77, Tadeuszu Pietrzykowskim, który na obozowym ringu pięściami wywalczył sobie życie. Był zapewne jedynym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który pobił essesmana i nie poniósł żadnych konsekwencji. Podczas całego pobytu za drutami stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk. Wygrał wszystkie, nawet te z niemieckimi mistrzami boksu, z wyjątkiem jednej lub dwóch.Przed filmem rozmowa z Gabrielą Mruszczak, która opowie o pracy nad filmem a także o swoich zainteresowaniach historycznych. To jej kolejny film związany z tematyką KL Auschwitz.
Czas trwania: 3min. / 2020 / dyskusjaOpis (streszczenie): Rozmowa z reżyserem filmu Robertem Kaczmarkiem. 20 lutego 1959 roku do schroniska PTTK Kalatówki przyjechali muzycy jazzowi oraz ludzie związani ze środowiskiem artystycznym tamtych czasów. Byli wśród nich Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Roman Polański, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, Grażyna Hase, łącznie blisko 70 osób. Przez kilka dni trwał tutaj Jazz Camping Kalatówki, a uczestników wydarzenia łączyła nie tylko doskonała zabawa, ale także to, że dla wszystkich nich, nie tylko muzyków, ten jazz był ważny, bo dawał możliwość wyrażania siebie, był namiastką wolności w trudnych, komunistycznych czasach. W 2018 roku powstał film dokumentalny, w którym uczestnicy pierwszego Jazz Campingu na Kalatówkach wspominają tych kilka dni, ale także przybliżają historię muzyki jazzowej w Polsce. Przed filmem rozmowa z autorem dlaczego podjął się tego tematu? Czy ten jazz był obecny także w życiu reżysera? Czy w swoim filmie chciał opowiedzieć tylko o muzyce, a może przedstawić poprzez ten temat atmosferę artystyczną epoki odwilży po 1956 roku?
Czas trwania: 4min. / 2019 / dyskusjaEmisja Wolę dokument miała miejsce:
Opis (streszczenie): Witraż w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu w Szwajcarii, polichromia sklepienia Katedry Łacińskiej we Lwowie, polichromia Skarbca Wawelskiego czy współpraca (ze Stanisławem Wyspiańskim) przy realizacji polichromii Jana Matejki w kościele mariackim w Krakowie to zaledwie kilka z wielu dokonań Józefa Mehoffera witrażysty, malarza, jednego z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski.
Czas trwania: 4min. / 2020 / dyskusjaOpis (streszczenie): Budowę elektrowni i zapory wodnej na Dunajcu w miejscowości Rożnów rozpoczęto w 1935 roku. Było to na owe czasy przedsięwzięcie niebagatelne nowatorskie rozwiązania techniczne, ogromne środki i zaangażowanie wielu osób. Film Zapora. Energia dla Niepodległej ujawnia historię budowy zapory, początki inwestycji, później burzliwe losy projektu spowodowane między innymi przez wybuch II wojny światowej.
Czas trwania: 4min. / 2019 / dyskusjaOpis (streszczenie): Rozmowa z autorką filmu, Moniką Skwirtniańską i jedną osobą z rodziny Słowińskich.
Czas trwania: 5min. / 2018 / dyskusjaWolę dokument można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: