W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Wyjątkowe domy
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Wyjątkowe domy miała miejsce:
Opis (streszczenie): W 2. odcinku programu "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah odwiedzi Hanię i Seweryna Nogalskich twórców i mieszkańców Beton House. Hania i Seweryn Nogalscy to małżeństwo architektów, których betonowy dom stał się nie tylko ich miejscem do życia, ale również domem pokazowym oraz pracownią. To ponad 500-metrowy dom w Katowicach. Jak twierdzą jego twórcy i mieszkańcy. jest spełnieniem ich marzeń. Beton i szkło – czyli pełen minimalizm. Mimo to dom jest przyjazny i ciepły. Dzięki licznym przeszkleniom (jedna z elewacji jest niemal całkowicie przeszklona) pozwala na nieprzerwany kontakt z otaczającą go przyrodą oraz cieszenie się widokiem przestronnego ogrodu. Omenaa Mensah porozmawia z jego twórcami, spyta dzieci architektów, jak im się mieszka w betonowym domu i udowodni, ze betonowy dom może być przytulny. Wnętrze domu to również pełen minimalizm. Betonowe ściany kontrastują z wszechobecną bielą we wnętrzach. Uwagę zwraca umieszczony tuż przy domu – „refleksor" (płytki basen). Nie tylko pozwala się schłodzić w upalne dni, ale również odbijając promienie słoneczne tworzy wyjątkowe, ruchome wzory na ścianach budynku. Ulubionym miejscem jego twórców jest ich strefa osobista, czyli sypialnia połączona z pokojem kąpielowym z dużą wanną oraz z garderobą i wyjściem na balkon. W strefie wejścia architekci zaprojektowali ścianę zieleni, złożoną z 247 roślin doniczkowych! Dom ten zyskuje drugie oblicze po zmroku, gdy zapalone są w jego wnętrzach wszystkie światła.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt! Już jesienią zapraszamy w inspirującą podróż po Polsce i nie tylko. Przewodnikiem po najbardziej oryginalnych przestrzeniach będzie doskonale znana widzom Omenaa Mensah! Dziennikarka od wielu lat działa biznesowo i społecznie, związana jest również z rynkiem dóbr luksusowych. W nowym programie odkryje nowoczesne domy, które prezentują design na światowym poziomie. W premierowej serii odwiedzi aż 10 wyjątkowych miejsc oraz porozmawia z najlepszymi polskimi architektami i projektantami wnętrz. Od samych właścicieli dowie się co ich zainspirowało do projektów oraz jak wygląda codziennie życie w takich przestrzeniach. Zobaczymy niesamowity Catamaran House w kształcie łodzi w podwarszawskim Józefowie, szklany dom pod Berlinem, którego złożenie trwało kilka dni, oraz Dom Kurtyna – można go znaleźć na Mazowszu. Jego betonowa fasada przypomina właśnie opadającą kurtynę. Jedno jest pewne! Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście! W pierwszym odcinku nowego programu TVN Style "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah odwiedzi dom miłośników jachtów. Dom katamaran to przykład jak w podmiejskiej miejscowości i na małej działce, stworzyć ciekawy projekt. Wśród wielu domów o podobnym stylu ten zdecydowanie się wyróżnia. Omenaa Mensah porozmawia z autorem bryły Tomaszem Zaleskim (Jaabraarchitects) oraz jego właścicielami Krzysztofem i Anna (KC Design). Inwestorzy uwielbiają podróże i stąd pomysł na dom w kształcie łodzi. Jego inwestorzy to także projektanci wnętrz tego domu. Dom o powierzchni 350m2 znajduje się na niewielkiej działce o powierzchni 1300m2. Dom dodatkowo pełni funkcję showroomu i biura – jego inwestorzy prowadzą firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz. To nowoczesna, dwukondygnacyjna bryła z płaskim dachem. Jednym z wyzwań podczas projektu domu, było przystosowanie go do ograniczeń ruchowych inwestora. Niezwykłe wrażenie robi główna sypialnia z wyjściem na taras, siłownia również ze swoim tarasem czy duża łazienka z widokiem z poziomu wanny na drzewa. Rozwiązania geometryczne bryły, ale również wystrój we wnętrzach nawiązują do tematyki jachtów – jednej z pasji i zainteresowań inwestorów. We wnętrzach zastosowano wiele rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie dla poruszającego się na wózku Krzysztofa (np. winda pomiędzy piętrami, systemy szafek w kuchni ułatwiających dostęp).
/ Polska / programOpis (streszczenie): W ostatnim odcinku 1. sezonu programu "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah odwiedziła dom typu stodoła, mieszczący się na niedużej działce w Piastowie pod Warszawą. W podwarszawskim Piastowie Omenaa Mensah odwiedziła dom typu „stodoła". Nowoczesna stodoła dzisiaj to styl życia, to dobry design i popularny kierunek w ostatnich latach w architekturze. To projekt małżeństwa architektów Magdy i Maćka Beczak. Dom stoi na małej, podłużnej działce. Wyzwaniem było zaprojektowanie na niej dużego domu dla rodziny tak, aby pozostawić jeszcze część ogrodu. A dom o powierzchni ok. 250m2 ma 6 sypialni i aż 4 łazienki. Do tego schowki, garderoby, pralnia, kuchnia i dwa tarasy. Wnętrze jest industrialne i jak podkreślają architekci, duży udział w jego powstawaniu miał sam inwestor. Od razu w oczy rzuca się szklana kładka na piętrze prowadząca do pokoju. We wnętrzu mamy czarną stal, dużo drewna i ścianę z XIX-wiecznej cegły. Na piętro prowadzą nietypowe stalowe schody, tworzą wrażenie lewitujących. A tam coś wyjątkowego – więźba dachowa, która jako element konstrukcyjny, stała się również elementem dekoracyjnym w domu.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W 9. odcinku "Wyjątkowych domów" Omenaa Mensah odwiedziła nietypowy dom, złożony z trójkątów. W Szczecinie Omenaa Mensah odwiedziła nietypowy dom. Na małej działce z bardzo nieregularnym kształtem nieposiadającej żadnych kątów prostych, architekt Marcin Tomaszewski, stworzył niezwykłą bryłę. To dom trójkątny. Strop, ściany, taras i dach zbudowane są ze stykających się ze sobą trójkątów. Ten dom to nie tylko wyraz jak ograniczenia działki mogą wpłynąć twórczo na prace architekta ale również przykład wielu ciekawych rozwiązań. Dom „ubrany" jest luksusowo i zastosowano w nim wiele ciekawych materiałów. Blacha, spiek czarny i biały spiek tworzą czarno-białą futurystyczną bryłę. Mimo małej działki, architektowi udało się stworzyć przestronny dom z dużym ogrodem, dolnym zadaszonym tarasem oraz zjawiskowym tarasem na piętrze, oczywiście trójkątnym. Architekt wyszedł z założenia, że przy takiej nieregularnej działce, dołoży jeszcze trójkątów w bryle. Wnętrze to również wiele ciekawych rozwiązań. Mamy nietypowe wejście do dużego salonu po przekątnej, dzięki czemu mamy wrażenie większej przestrzeni. Parter to salon z kuchnią i biurem umieszczonym na tyłach salonu. Na piętrze największe wrażenie robi sypialnia inwestorów, bardzo wysoka, z przestronną łazienką i wyjściem na duży, trójkątny taras.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W 8. odcinku swojego programu "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah odwiedzi dom w Żarowie, nazywany przez projektanta domem czterech żywiołów. Dom w Żarowie to wg autora tego projektu, architekta Leszka Kalandyka, dom który ma w sobie 4 żywioły. Żywioł wody (basen), żywioł ognia (kominek), żywioł powietrza (duże okna i wysoki na prawie 8 metrów salon) oraz żywioł ziemi, czyli materiały wokół domu i z których został on stworzony. To nowoczesna bryła z dwuspadowym dachem. I tu ciekawostka, bo dach dwuspadowy wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaczyna znikać gdy podchodzimy bliżej domu i tworzy wtedy wrażenie dachu płaskiego, o którym marzył inwestor. Wnętrza przestronne, z dużą ilością przeszkleń. Od wejścia widać motywy nawiązujące do miłości inwestora do Nowego Jorku – czarna blacha na balustradzie schodów nawiązująca do nowojorskiego metra czy olbrzymia tapeta z mapą Manhattanu na ścianie w salonie. Salon ma wysokość 8 metrów, tworząc piękną , otwartą na ogród przestrzeń. Parter to salon z kuchnią i jadalnią, z której można wyjść na taras. Piętro to część prywatna z łazienkami, sypialniami, siłownią na tarasie zewnętrznym i pralnią z wyjściem na taras. Piękno, użyteczność i trwałość, jak twierdzi architekt cytując rzymskiego architekta Witruwiusza, to podstawa dobrej architektury. I to wszystko mamy w tym domu.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W 6. odcinku programu "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah odwiedzi Glass House na przedmieściach Katowic. Glass House to dom w Katowicach autorstwa projektu Hani i Seweryna Nogalskich (Beton House). To nowoczesny dom z niesamowitym kaskadowym kształtem bryły, ale również dzięki zastosowaniu w nim energooszczędnych technologii. Kaskadowość to celowy zabieg architektów – sprawia, że dom wydaje się jakby lewitował. W praktyce chroni bryłę przed ewentualnym wystąpieniem wody z sąsiadującej rzeki. Wnętrza domu są jasne i przestronne. Minimalistyczne, ale bardzo przytulne. Na parterze mamy m.in. przestronny salon z charakterystyczną ceglaną kanapą, kuchnię z dużą wyspą z granitowym blatem oraz drugą kuchnię, tzw. brudną kuchnię schowaną przed oczami gości. Poza tym mamy gabinet i oddzielne mieszkanie dla jednej z córek inwestorów. Sama dolna kondygnacja to ok. 260m2. Na piętro wchodzimy pięknymi schodami, sprawiającymi wrażenie lewitujących. Góra to 2 sypialnie, w tym jedna z łazienką i sauną i przestronna garderoba. Budynek zaprojektowano również tak, aby koszty jego utrzymania były niskie oraz aby zadbać o środowisko dzięki zastosowaniu izolacji. Omenaa Mensah porozmawiała także z inwestorkami domu, matką i córką – miłośniczkami dobrego designu oraz podróży.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W tym odcinku programu Omenaa Mensah odwiedzi dom z jednym z najbardziej nietypowych wejść. Długa betonowa ściana na ponad 20 metrów długości i ok. 6 metrów wysokości odgradza jego mieszkańców od sąsiadów. A na tej ścianie umieszczone tylko drzwi wejściowe. To dom, który ma dawać jego inwestorom pełną prywatność. Dom jest w nowoczesnym stylu. Za olbrzymią betonową ścianą ukazuję się zupełnie inny świat – już nie tak surowy. Widzimy piękny ogród, basen oraz betonowo-szklaną konstrukcja bryły. Dom osadzony jest na dużej działce. Mimo olbrzymiej ilości betonu ten dom wydaje się lekki - dzięki licznym przeszkleniom, dużej działce i otaczającej go zieleni. Ogród staje się częścią domu. A wnętrza tego domu to minimalizm w czystej formie. Dominujące kolory szarego betonu, ciemne elementy blaszane i dużo szkła. To dom, który mimo swojego minimalizmu zaskakuje na każdym kroku. Wszystko w tym domu idealnie ze sobą współgra. O tym nietypowym projekcie Omenaa porozmawia z jego twórcami Iwoną Wilczek i Mariuszem Tenczyńskim (db2 architekci).
/ Polska / programOpis (streszczenie): W 4. odcinku programu "Wyjątkowe domy" Omenaa Mensah w poszukiwaniu wyjątkowego domu ze szkła pojechała do Niemiec, do Berlina. . Do luksusowej, szklanej willi z basenem podwiózł ją jej właściciel – Torsten. Szklany dom w stolicy Niemiec to niezwykły projekt. Domy tego typu powstają w 12 miesięcy od projektu aż do pełnego wykończenia. Powstają w fabryce, a gotowe elementy transportowane są na działkę 8-9 tirami. Tak zapakowane, składane są na działce. To dom z drewnianym szkieletem i wszechobecnymi oknami, nadającymi mu nowoczesny wyraz. Szkło to motyw przewodni tego projektu. Dom otacza piękny ogród w orientalnym stylu, z egzotycznymi roślinami, basenem i sauną z pokojem gościnnym. Do jego wnętrza zapraszają charakterystyczne fuksjowe drzwi wejściowe. Z jednej strony wita nas stara amerykańska szafa grająca, a od strony tarasu designerska lampa – koń. Druga kondygnacja to część prywatna: przytulna sypialnia połączona z przestronną łazienką, 2 garderoby, pokój gościnny, duży hall. Z każdego z pomieszczeń w tym domu mamy piękny widok dzięki dużym taflom szyb. Ten nowoczesny dom to również dom inteligentny – otwierając np. drzwi do łazienki automatycznie zamykają się żaluzje. Dodatkowo całym oświetleniem, bramą wjazdową, nagłośnieniem, ogrzewaniem czy żaluzjami można sterować za pomocą aplikacji. O tym i innych projektach z oferty firmy Huf Haus Omenaa porozmawiała z jej przedstawicielem Rene Gorke.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W 3. odcinku "Wyjątkowych domów" Omenaa Mensah zwiedzi dom z betonową kurtyną. Czy za betonową kurtyną może się kryć ciepły i przytulny dom, a jego wnętrza mogą kojarzyć się z galerią sztuki? Omenaa Mensah odwiedzi w tym odcinku niezwykły dom na Mazowszu. Z zewnątrz osłonięty betonową kurtyną, a z drugiej strony otwarty na krajobraz dzięki szklanym ścianom, tak aby przyroda wnikała do jego wnętrza. Beton, który kojarzy się z surową i ciężką formą, w tym projekcie został użyty, by paradoksalnie dodać lekkości bryle. W programie Omenaa spotka się z twórcą projektu, Bartoszem Trzopem (Trzop Architekci). Odkryje również wyjątkowe wnętrza, bo stworzone zostały na wzór galerii sztuki, tak aby jego inwestorzy mogli cieszyć się w każdym pomieszczeniu obrazami i rzeźbami wszechobecnymi w każdym miejscu domu. Mimo zastosowania betonu, architektowi udało się stworzyć dom ciepły i przytulny, poprzez połączenie betonu, stali oraz przeważającego we wnętrzach drewna. To także dom nowoczesny: z systemem sterowania większości urządzeń czy oświetlenia za pomocą aplikacji w telefonie, przylegającym do salonu basenem czy pokojem przeznaczonym na kino domowe z niezliczoną ilością filmów na półkach.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W 7. odcinku "Wyjątkowych domów" Omenaa Mensah odwiedzi pod Grójcem dom, który dostał nowe życie. Ten projekt to przykład, że nie zawsze trzeba budować nowy dom, aby stał się nowoczesny. Pierwotna bryła powstała w 1985 roku. Zmieniając swoje oblicze przez wiele lat, swój ostateczny kształt uzyskała w 2016 roku. Inwestorzy marzący o nowoczesny domu, zdecydowali się całkowicie go przebudować, wyburzając większość ścian oraz dobudowując do niego nowe tarasy, powiększając przestrzeń oraz dodając wiele przeszkleń. W ten sposób stary dom stał się nowoczesną bryłą. Wnętrza tego domu to zasługa kreatywnej inwestorki oraz Dominiki Rostockiej – projektantki wnętrz, z którymi miała możliwość spotkać się i porozmawiać Omenaa. Prawdziwy luksus i wyjątkowość to jednak wnętrza tego domu. Całe w stylu modern glamour, pełne złotych, granatowych i szampańskich kolorów. Wyjątkowe są zarówno dodatki jak i meble – wszystkie projektowane indywidualnie na życzenie inwestorów. Po wejściu zwraca uwagę każdy mebel, jak np. pianino służące za barek na alkohol. To wnętrza, które mogą się podobać bardziej lub mniej, ale na pewno nie da się przejść obok nich obojętnie.
/ Polska / programWyjątkowe domy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVN Style