Emisja Z wieszaka historii będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 stycznia 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Cykl audycji o tematyce dokumentalno - historycznej, który w kostiumowej formule odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. W odcinku prof. Rotter opowiada o świętach i tradycjach związanych z ubiorem - od Barbórki i św. Łucji, przez Chanukę i św. Mikołaja, aż do Święta Trzech Króli. Z Jackiem Karolczykiem - fotografem - rozmawia o kolędowaniu w mieście i na wsi. W audycji zagości św. Mikołaj - ten prawdziwy i ten przypominający przerośniętego krasnala.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Wciągająca fashion story dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Film o tematyce dokumentalno - historycznej, który w nowoczesnej, choć kostiumowej formule, odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. W programie przyjrzymy się, jak ubiór na przestrzeni lat definiował płeć. Prowadząca, Lucyna Rotter, zagląda do szafy dziejów pełnej historycznych faktów, ciekawych wniosków, postaci i rekwizytów. Gość programu, dr Maciej Korkuć, opowiada o okresie PRL-u i wpływach ustroju na wizerunek kobiety i mężczyzny.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Fashion story dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Magazyn o tematyce dokumentalno - historycznej, który odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. Odcinek poświęcony genezie strojów narodowych. Lucyna Rotter, prowadząca program, spotyka na krakowskim rynku prof. dr hab. Czesława Dźwigaja, znajdując pretekst do rozmowy o kontuszu i żupanie. Z prof. dr. hab. Józefem Mareckim prowadząca rozmawia o modzie Polski XIX wieku w okresie ówczesnej żałoby narodowej. Dowiadujemy się, czym były kostiumy, rekwizyty i biżuteria o charakterze narodowym.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Wciągająca fashion story dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Program o tematyce dokumentalno - historycznej, która w nowoczesnej, choć kostiumowej formule, odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Wciągająca fashion story dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Audycja o tematyce dokumentalno - historycznej, która w kostiumowej formule, odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. W odcinku o rozwoju rzemiosł modowych. Lucyna Rotter podnosi temat zawodów, twórców ubioru i postaci historycznych, które bezpośrednio wpłynęły na rozwój najważniejszych znanych trendów modowych. Joanna Gaweł, dyrektorka szkoły projektowania ubioru opowiada o roli i wyzwaniach młodych projektantów ubioru.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Fashion story dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Program o tematyce dokumentalno - historycznej, który w kostiumowej formule odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. Prowadząca Lucyna Rotter podejmuje temat koloru w ubiorze i jego ukrytych znaczeń, które na przestrzeni wieków ewoluowały.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Co można wyrazić fryzurą? Włosy i to co na włosach spoczywało, zawsze miało swoje znaczenie, tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Prof. Lucyna Rotter znów sięga w głąb historii, by wydobyć z niej interesujące fakty i ciekawostki dotyczące symboliki fryzur i nakryć głowy. Gościem programu jest dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, dr hab. Andrzej Betlej. Przyglądamy się nakryciom głowy uwiecznionym przez Wita Stwosza na skrzydłach ołtarza Bazyliki Mariackiej.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku prof. Lucyna Rotter przedstawia historię rozwoju technologii i zagadnień społecznych, które wynikały z powstawania nowych tkanin, krojów, projektów i idących za nimi zmian społecznych i norm estetycznych. Od listka figowego do futurystycznych ubiorów z drukarek 3D - potrzeba zawsze inspirowała do szukania nowych rozwiązań na wyjątkowe fatałaszki. W krakowskim Muzeum Archeologicznym prof. Lucyna Rotter rozmawia z dr hab. Jackiem Górskim o tym, w co ubierali się nasi przodkowie ponad 7 tys. lat temu.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Program o tematyce dokumentalno - historycznej, który w kostiumowej formule odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. Ubiór, a raczej strój zakonny zawsze społecznie był obecny w ośrodkach kultu, miejscach opieki, uczelniach, przedszkolach. Kroje wyróżniające się prostotą, oszczędnością i precyzją formy były jasnym przekazem akceptowanym społecznie. W odcinku prof. Lucyna Rotter omawia dzieje ubioru zakonnego. Z o. Maciejem Majdakiem - przeorem Zakonu Cystersów w Mogile - rozmawia o symbolice habitu.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Od sandałów, przez ciżmy i cholewki do bajki o Kopciuszku. Prof. Lucyna Rotter opowiada o znaczeniu obuwia w starożytnej i nowożytnej historii człowieka. Z prof. Cezarym Kałużnym w Muzeum Archeologicznym w Krakowie rozmawia o symbolice bosej stopy. Dowiadujemy się więcej o trendach obuwniczych, które promowane były przez gwiazdy Hollywood.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Cykl o tematyce dokumentalno - historycznej, który w kostiumowej formule, odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. W odcinku prof. Lucyna Rotter zagłębia się w historię ubioru podróżnego. Jak i w co się ubierano, by odpowiednio zabezpieczyć się i przygotować na drogę za horyzont. W odpowiednich okolicznościach przyrody opowiada o hipice. Razem z Mateuszem Drausem - rozmawia o wymaganiach ubioru w sportach jeździeckich.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Wciągająca fashion story dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Program o tematyce dokumentalno - historycznej, która w nowoczesnej, choć kostiumowej formule, odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. W odcinku prof. Lucyna Rotter opisuje, jak ubiór na przestrzeni lat definiował płeć, w jaki sposób stał się wyrazem buntu, czy wręcz prowokacji. O subkulturze bikiniarzy i modzie czasów PRL opowiada prof. dr hab. Józef Marecki. Z Michałem Massą Mąsiorem - fotografem mody, prowadząca rozmawia o buncie w świecie mody i o tym, w jaki sposób wypowiadają się współcześni zbuntowani kreatorzy.
Opis (streszczenie): Co przez wieki kształtowało sylwetkę i nadawało jej kształt oczekiwany przez stylistykę danej epoki? To bielizna. W odcinku zapoznajemy się ze znaczeniem elementów odzieży intymnej. Profesor Lucyna Rotter przedstawia fakty i wyjaśnia genezę rozwiązań bieliźniarskich. Z ortopedą lek. med. Robertem Środkiem rozmawia na temat tego, jak gorset wpływał i wpływa na zdrowie kobiet i mężczyzn.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynZ wieszaka historii można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP3 Olsztyn, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: