Emisja Zaczarowany świat będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 listopada 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): W odcinku o zaczarowanych ogrodach Mehoffera. Co niezwykłego możemy w nich znaleźć? W poszukiwaniu recepty na szczęście Blanka trafi do niezwykłych ogrodów Józefa Mehoffera pełnych kwiatów, roślin i tajemniczych zwierząt. Jakim artystą był uczeń Jana Matejki i przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego? Czy jednorożce istnieją tylko w bajkach? I jak w muzeum znalazła się ogromna ważka? Czy sztuka może dawać nie tylko radość, ale także zdrowie?
Czas trwania: 15min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: My robimy selfie telefonem, a artyści malują swoje autoportrety. Jak to robią i dlaczego? Czy wszyscy malarze tworzą własne portrety i czy każdy szczegół umieszczony na takim obrazie jest ważny? Sprawdźmy, jak to wygląda u jednego z największych mistrzów malarstwa polskiego - Jacka Malczewskiego, rekordzisty w malowaniu autoportretów, który swój własny wizerunek przedstawił na ponad 150 obrazach!
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Kolorowe haftowane spódnice, korale, tańce ludowe. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego folklor jest tak ważny dla polskich malarzy? W tym odcinku dowiemy się również, kto namalował obraz, o którym mówi się, że jest bardzo polski i co z tym wspólnego mają bociany! Podróż do świata twórczości Józefa Chełmońskiego.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Czy muzeum jest dla dzieci? Czy wielcy polscy malarze jak Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański malowali swoje dzieci i czy to było trudne zadanie? W tym odcinku Blanka i Borys dowiedzą się wszystkiego o obecności dzieci w muzeum, a pomogą im w tym obrazy.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyEmisja Zaczarowany świat miała miejsce:
Opis (streszczenie): Czy w muzeum można spotkać zwierzaki? Jak idąc ich śladem, trafić na niezwykłe spotkanie ze sztuką i równie niezwykłą malarką, Olgą Boznańską? Zwierzęta tak fascynowały artystów, że często są jednym z najczęściej portretowanych tematów. Zwierzęcy nurt nosi nawet swoją nazwę! To animalistyka. A Olga Boznańska to niezwykła malarka. Tak ukochała sobie zwierzęta, że mieszkało ich z nią całkiem sporo. W cukiernicy swój domek miały mrówki, a białe myszki uwielbiały makaron Olgi Boznańskiej. A czy na jednym z najsłynniejszych obrazów sportretowała ukochanego pieska Kiki? Czy może jest to zupełnie inny piesek? Jak skończy się śledztwo Blanki idącej tropem zwierzęcych śladów?
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Skarby świątyni Faras. To polscy archeolodzy, pracujący w egipskim Faras, sprawili, że to, co miało znaleźć się pod wodą i pozostać pod nią na zawsze, udało się ocalić. Dziś część tych ocalonych dzieł sztuki sprzed tysiąca lat można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jak ochronić sztukę, która jest świadectwem cywilizacji i jak zostać prawdziwym archeologiem? To właśnie będzie sprawdzała Blanka.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Pomarańczarka i zaginione dzieła sztuki. Razem z Blanką śledzimy los jednego z największych dzieł Aleksandra Gierymskiego. Kiedy obraz zaginął, kto i w jakich okolicznościach go odnalazł? Dzieci dowiedzą się także, jakie dzieła są na liście dzieł zaginionych.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Czym jest witraż? Jak powstaje? Kto stworzył najpiękniejsze polskie witraże? Dziś przyjrzymy się łące, która zakwitła w kościele franciszkanów w Krakowie. Odkryjemy, jak piękne mogą być polne kwiaty (bratki, nasturcje, malwy i dziewanny) uwiecznione na zawsze przez mistrza malarza, grafika, poetę Stanisława Wyspiańskiego.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Czyje oczy śledzą nas z ponadstuletnich obrazów? Jak nazywał się najsłynniejszy w Królestwie Polskim błazen i dlaczego jego portret tak bardzo przypomina portret autora obrazu, wybitnego malarza - Jana Matejki? Czy to możliwe, że żona malarza nosiła takie same perłowe kolczyki, jak dama dworu królowej Bony? W odcinku poznamy zagadki i tajemnice najsłynniejszych obrazów Jana Matejki i przybliżymy jego postać - kochającego taty, miłośnika zwierząt i uwielbianego przez studentów profesora malarstwa.
Czas trwania: 17min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: W niezwykłej podróży do pewnego pałacu odkryjemy zaczarowany świat Śląska, który jest nie tylko kopalnią węgla, ale także kopalnią rytmów, tańców i kolorów. Spotkanie z najsłynniejszym zespołem folklorystycznym w Polsce to świat muzyki ludowej, jakiego nie znacie. Wspólnie nauczymy się tańczyć trojaka i śpiewać w śląskiej gwarze.
Czas trwania: 15min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Czy Fryderyk Chopin był łasuchem? Co to znaczy, że kochał mazurki? Dlaczego ma różne daty urodzin? Co wspólnego ma z Polskim Radiem i pendolino? Łucja rusza muzycznym tropem Fryderyka Chopina i odkrywa, że gdyby żył dziś, to byłby znany jak największe gwiazdy sceny. W odcinku ukochane kompozycje Fryderyka Chopina i zaczarowana lekcja gry na fortepianie.
Czas trwania: 15min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Skąd w książkach biorą się rysunki? Różnica między rysunkiem a ilustracją. Pokażemy, na czym polega praca ilustratora, jak powstaje ilustracja - od pomysłu do gotowej ilustracji w książce. Wytłumaczymy pojęcie animacja. Zajrzymy do miejsca, w którym tworzy się filmy animowane, kto tam pracuje i co robi? Wyjaśnimyróżnicę między filmem rysunkowym a animowanym. Wraz z Blanką, przejdziemy drogę od ilustracji w książcedo gotowego filmu.
Czas trwania: 15min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Co to plakat i jakie ma funkcje? Jak go przechowywać? Dlaczego należy go kąpać? Jak dbać o papier? Pojęcie polskiej szkoły plakatu. Rebusy w plakacie. Projekt - po co się go robi? Pojęcie: passe - partout. Blanka szuka pomysłu na plakat w pracowni Rafała Olbińskiego, jednego z najbardziej znanych polskichplakacistów.
Czas trwania: 15min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Rzeźba - co to takiego? Z czego można ją wykonać? Czy każdy może być rzeźbiarzem? Gdzie uczą się artyści?Czego potrzeba, aby stworzyć wyjątkowe dzieło? Wraz z Blanką odwiedzimy muzeum rzeźby i pracownie studentów Akademii Sztuk Pięknych. Dowiemy się, co mogą przedstawiać rzeźby i gdzie możemy je zobaczyć.
Czas trwania: 15min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Czy mural może być sztuką? Gdzie można oglądać najpiękniejsze obrazy na murach? Jak długo się tworzy taki obraz i kto za tym wszystkim stoi? Czy każdy grafficiarz jest tak tajemniczy jak Banksy? Wspólnie z Wojciechem Brewką - jednym z najbardziej znanych polskich artystów - robimy mural "Zaczarowanego świata".
Czas trwania: 15min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Co znaczy poczet królów? Kto namalował najsłynniejsze poczty królów Polski? Czy każdy władca ma swój portret? I czy wygląda na nim tak jak w rzeczywistości? Czy królowe i królowie lubili pozować do portretów i czy każdy miał swój ulubiony? Poznajmy sekrety królewskich portretów!
Czas trwania: 15min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Czy znalezione na strychu wycinanki mogą mieć w sobie zaklętą historię? Jak myślicie, po co szable, zbroje czy chorągwie stoją w muzeach i czy mają dziś jeszcze jakąś wartość? Biurko Kościuszki, kurtka Piłsudskiego, Gwiazda Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim. Poznajcie sekrety przedmiotów należących do wielkich Polaków.
Czas trwania: 15min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Wspólna wędrówka górskim szlakiem to zawsze jest dobry pomysł. A jak jeszcze znajdzie się tajemniczą mapę, to wspaniała zabawa gwarantowana! Tym razem Borys i Blanka wyruszyli po górską przygodę, idąc tropem muzealnych wskazówek. Jakie sekrety odkryją, przyglądając się obrazom gór, co ciekawego znajdą w muzealnych piwnicach, dlaczego wyruszą do Zakopanego i gdzie ostatecznie zaprowadzi ich niezwykła mapa?
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Czy podczas naprawy dzieła sztuki można odkryć jakieś tajemnice? Czy konserwator jest artystą, chemikiem, czy raczej detektywem? Na czym polega jego praca i dlaczego maluje z wielką lupą albo pod mikroskopem? Czy zagadki historii obrazu można zbadać z pomocą rentgena? Czego możemy się dowiedzieć o artyście i jego warsztacie na podstawie zniszczonego obrazu? W tym odcinku dowiemy się, czym jest właściwie konserwacja i czy można naprawić coś, co wydaje się bezpowrotnie zniszczone. Poznamy tajemnice renowacji dzieł sztuki, wejdziemydo pracowni konserwatorskich i zobaczymy, na czym polega praca tych artystów.
Czas trwania: 16min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku: Czym jest arcydzieło? Poznamy najcenniejsze dzieło malarskie, które znajduje się w Polsce, czyli Damę z gronostajemi przyjrzymy się niezwykłemu artyście, który je stworzył. Kim był ten geniusz i samouk? Jakie rewolucje wprowadził w malarstwie? Jakie wymyślił wynalazki? Dlaczego kodował swoje zapiski za pomocą pisma lustrzanego i jak to robił? Skoro Dama z gronostajem Leonarda da Vinci jest bezcennym arcydziełem, to czy ma swoją ochronę i strażników? Dowiemy się, kto pracuje w muzeum i jakie ma zadania.
Czas trwania: 14min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Co się wydarzyło o godz. 11.15 na Zamku Królewskim w Warszawie? Dlaczego wszystkie zamkowe zegary, w których mechanizm odmówił współpracy, wskazują tę właśnie godzinę? Co takiego i kiedy wydarzyło się w siedzibie ostatniego króla Polski?
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tej odsłonie "Zaczarowanego świata" opowiemy o zamkach i pałacach. Każdy z nich to niezwykła historia i legendy, którymi obrosły. Tajemnice i niezwykłe wydarzenia, które skrywają zamkowe i pałacowe mury, to opowieści tak ekscytujące, że trudno będzie się od nich oderwać. W tym odcinku: Dlaczego wśród eksponatów w pałacu Czartoryskich w Puławach, znajduje się guzik Jerzego Waszyngtona - pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych i co jeszcze można tam znaleźć? Kto rozmyślał w tamtejszej świątyni Sybilli? Jaki był los legendarnej skrzyni Izabelli Czartoryskiej? Iwo z Borysem odkrywają sekrety pałacu w Puławach.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wyjątkowe spotkania i fascynujące historie. W tej odsłonie "Zaczarowanego świata" opowiemy o zamkach i pałacach. Każdy z nich to niezwykła historia i legendy, którymi obrosły. Tajemnice i niezwykłe wydarzenia, które skrywają zamkowe i pałacowe mury, to opowieści tak ekscytujące, że trudno będzie się od nich oderwać. W tym odcinku: Zuchwała kradzież z malborskiego skarbca.
Czas trwania: 16min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wyjątkowe spotkania i fascynujące historie. W tej odsłonie "Zaczarowanego świata" opowiemy o zamkach i pałacach. Każdy z nich to nadzwyczajna historia i legendy, którymi obrosły. Tajemnice i niezwykłe wydarzenia, które skrywają zamkowe i pałacowe mury, to opowieści tak ekscytujące, że trudno będzie się od nich oderwać. W tym odcinku: Tajemnica klucza do nieborowskiego pałacu. Co to znaczy, że ktoś jest szlachetnie urodzony? Jak wyglądało życie szlachty i magnaterii w dawnej Polsce. Odwiedzimy jedną z najlepiej zachowanych siedzib magnackich w Polsce. To pałac w Nieborowie, należący niegdyś do rodu Radziwiłłów. Iwo Wiciński spróbuje rozwikłać pałacowe zagadki, odwiedzając komnaty, oranżerię i słynną Arkadię Heleny Radziwiłłowej, a poprowadzi go tajemniczy klucz.
Czas trwania: 17min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Według legendy smok wawelski był postrachem mieszkańców Krakowa. Czy ten groźny smok ma na sumieniu jeszcze jakieś inne sprawki? W poszukiwaniu odpowiedzi zajrzymy do komnat, galerii i tajemniczych podziemi. Iwo sprawdzi także, jakie warunki musiał spełniać średniowieczny chłopiec, żeby móc zostać rycerzem.
Czas trwania: 15min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W odcinku o zaczarowanych ogrodach Mehoffera. Co niezwykłego możemy w nich znaleźć?W poszukiwaniu recepty na szczęście Blanka trafi do niezwykłych ogrodów Józefa Mehoffera pełnych kwiatów, roślin i tajemniczych zwierząt. Jakim artystą był uczeń Jana Matejki i przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego?Czy jednorożce istnieją tylko w bajkach? I jak w muzeum znalazła się ogromna ważka? Czy sztuka może dawać nie tylko radość, ale także zdrowie?
Zaczarowany świat można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP ABC, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: