W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Zakazane piosenki
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Zakazane piosenki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Roman Tokarski, muzyk, opowiada o swoich okupacyjnych doświadczeniach młodemu żołnierzowi, repatriantowi z Anglii. Fabularyzowana antologia patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych wpleciona w typowe sytuacje z życia wojennej Warszawy. Pierwszy powojenny polski film fabularny.
Czas trwania: 98min. / Polska / 1946 / fabularny, wojennyOpis (streszczenie): Pierwszy polski film fabularny, zrealizowany po wojnie. Rejestrował na gorąco życie obyczajowe w okupowanej stolicy i specyficzną formę oporu, jaką było publiczne wykonywanie zakazanych utworów patriotycznych i piosenek ośmieszających okupanta. Roman Tokarski, kompozytor kolekcjonujący okupacyjne melodie, opowiada historię "zakazanej piosenki" w stolicy. "Warszawianka" przywołuje obrazy z jesieni 1939 roku: pierwsze, uliczne koncerty patriotyczne, w których uczestniczył muzyk i jego siostra Halinka. Razem zorganizowali orkiestrę uliczną, poźniej pracowali w konspiracji przewożąc broń i bibułę, biorąc udział w akcjach dywersyjnych. Po powstaniu warszawskim schronili się w partyzanckich oddziałach. Ich losy krzyżują się z historią Żyda ukrywającego się w ich kamienicy, tchorzliwego sąsiada Cieślaka, fałszywego skrzypka - zdrajcy, niemieckiej konfidentki.
Czas trwania: 99min. / 1946 / Film wojennyOpis (streszczenie): Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 aż do wyzwolenia Warszawy w 1945 r. Muzyk Roman Tokarski opowiada historię okupacji i swoje przeżycia. Roman zorganizował uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną i kolegami byli także członkami organizacji podziemnej - przewozili broń i nielegalne wydawnictwa, brali udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczyli w powstaniu warszawskim i partyzantce. Ale prawdziwym bohaterem tego filmu są autentyczne piosenki okupacyjne - patriotyczne, żartobliwe lub pełne smutku, podtrzymujące na duchu bądź przypominające o szczęśliwych czasach pokoju. "Zakazane piosenki" były pierwszym polskim filmem powojennym. Pierwotna wersja miała premierę 8 stycznia 1947 r. , ale na skutek publikowanych i niepublikowanych zarzutów film zdjęto wkrótce z ekranów i poddano przeróbkom. Zmiany szły w kierunku urealnienia obrazu okupacji, pogłębienia motywów postępowania bohaterów i - zgodnie z duchem tamtej epoki - mocniejszego zaakcentowania wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną. W nowej wersji film wrócił na ekrany jesienią 1948 r.
Opis (streszczenie): Akcja filmu toczy się od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945 roku. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski, który grając na fortepianie, opowiada o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej swojemu przyjacielowi. Roman organizował uliczną orkiestrę i wraz z siostrą Haliną był członkiem organizacji podziemnej, razem brali udział w akcjach dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim i w partyzantce. Prawdziwym bohaterem filmu są piosenki z czasów niemieckiej okupacji - patriotyczne i satyryczne, które jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu i pomagały przetrwać trudne chwile. W "Zakazanych piosenkach" ujrzymy największe gwiazdy polskiej sceny, dla których odgrywane historie były częścią ich własnej biografii... Dla małoletnich od lat 12Udogodnienia: napisy dla niesłyszących i audiodeskrypcja
/ Polska / 1947Film Zakazane piosenki z roku 1947.
Film Zakazane piosenki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Polsat Film, Polsat Seriale, TVP1 HD, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: