Emisja Zakochaj się w Polsce będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 grudnia 2024 (Środa)Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Trzebiatów. To liczące zaledwie 10 tysięcy mieszkańców miasto o średniowiecznym rodowodzie posiada aż 50 obiektów sklasyfikowanych jako zabytki. Jest jedynym europejskim miastem, którego symbolem jest słoń. Już w IX wieku, na terenie dzisiejszego Trzebiatowa, znajdował się warowny gród słowiański. Dogodne ukształtowanie terenu oraz rzeka Rega stanowiły naturalną ochronę przed potencjalnym najeźdźcą. W XIII wieku, słowiańska osada Tribetov uzyskała prawa miejskie. Średniowieczna zabudowa Trzebiatowa odzwierciedlała zamożność i znaczenie miasta w okresie jego przynależności do Związku Hanzeatyckiego. Liczne zabytki i bliska odległość od morza sprawiają, że w tym mieście odnajdzie się każdy, kto lubi łączyć turystykę kulturową z rekreacyjną.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Dziś Tomek Bednarek odwiedza Góry Sowie, kompleks podziemnych sztolni, także pałace i dworki, z których słynie Dolny Śląsk. Kompleks Riese to jedna z najbardziej imponujących i tajemniczych budowli, które zostawili po sobie Niemcy nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w tej części Europy. Po polsku - Olbrzym to sieć sztolni rozsianych po Górach Sowich. Po niemiecku - Riese to kryptonim największego górniczego projektu nazistowskich Niemiec. To zespół wielkich naziemnych i podziemnych budowli rozsianych po Górach Sowich. W 1944 na budowę Riese Góry i doliny Dolnego Śląska usiane są zamkami i pałacami, a jednym z najbardziej imponujących zabytków na tych terenach jest Zamek Grodno. Ta średniowieczna warownia to ponad 700 lat historii - pamięta czasy Piastów Śląskich, Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie i Królestwo Prus. Podróżując po Górach Sowich warto odwiedzić też Muzeum Techniki Militarnej Mölke. Na terenie dawnej kopalni węgla w Miłkowie zgromadzono wozy bojowe, makietę rakiety V1, działka przeciwlotnicze. Największą ciekawostką muzeum jest jednak betonowa konstrukcja nazywana Muchołapką. To wsparty na dwunastu 10 metrowych filarach pierścień o średnicy 30 metrów. Na granicy Gór Sowich i Bardzkich znajduje się jedna z najbardziej wyjątkowych budowli militarnych, jakie możemy dzisiaj podziwiać w Polsce. To twierdza srebrnogórska - największa górska twierdza w Europie. Dolny Śląsk to nie tylko średniowieczne warownie. To również piękne pałace. Ten w Jedlince powstał w XVII wieku jako barokowy dwór, a w drugiej połowie XIX wieku został gruntownie przebudowany. W czasie II wojny światowej mieściła się tutaj siedziba nazistowskiego biura projektowego - organizacji TODT. Po wojnie pałac popadł w ruinę, został przekazany PGR - owi i składowano w nim siano. Nowe życie pałac dostał dopiero w 2004 roku. Dolny Śląsk i Góry Sowie to jeden z najbardziej malowniczych regionów w naszym kraju. Jego bogata historia i wciąż rozwijająca się turystyka sprawiają, że z każdym rokiem przybywa atrakcji i wyjątkowych miejsc wartych odwiedzenia. No i te skrywane tajemnice. Trzeba je zbadać i odkryć. Koniecznie.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Celem tej podróży Tomasza Bednarka jest Szlak Orlich Gniazd. Ma długość prawie 165 kilometrów i leży na przepięknym obszarze, rozciągającym się pomiędzy Częstochową a Krakowem. Wśród wapiennych ostańców zachowały się niedostępne zamki, tajemnicze twierdze, ruiny strażnic i warowni. Większość z nich zbudowano na szczytach wapiennych skał, przez co przypominają orle gniazda. Na szlaku zabytki historii przeplatają się z wybitnymi okazami natury. Zachwycają porozrzucane po lesie malownicze skałki o fantastycznych kształtach. Jurajskie skały przez stulecia inspirowały poetów i bajarzy, a dla budowniczych były praktycznym, podręcznym budulcem. Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się też Pustynia Błędowska - największy obszar lotnych piasków w Polsce, uznawany za największą pustynię w Europie.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Na świąteczny odcinek Tomek Bednarek zaprasza do Krakowa. Odświętna sceneria królewskiego miasta to najlepsze tło do opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych znanych Polakom od pokoleń. To właśnie tutaj, na krakowskim rynku można znaleźć najpiękniejsze polskie szopki. Opowiemy m.in. o długiej tradycji szopek krakowskich, o zwyczaju kolędowania, ubierania choinki, składania życzeń oraz o innych obyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. Odwiedzimy też Rabkę - Zdrój - Światowe Miasto Dzieci, w którym znajduje się pomnik świętego Mikołaja. Bez niego trudno wyobrazić sobie te niezwykłe, najbardziej rodzinne ze wszystkich święta. Boże Narodzenie to wiele różnych zwyczajów i ogrom symboliki. Wspomnienie narodzin Jezusa Chrystusa przez wieki stało się również świętem, które jednoczy, zachęca do pojednania i przebaczenia, do wyciągnięcia ręki i okazania dobrej woli.
Czas trwania: 26min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Dolinę Pałaców i Ogrodów. To najgęściej zabudowane arystokratycznymi posiadłościami miejsce w Europie. W tej malowniczej krainie z panoramą na Karkonosze zakochali się w XIX wieku arystokraci, członkowie rodziny królewskiej, a nawet sam król Prus Fryderyk Wilhelm III. Owocem tego uczucia jest ponad 30 zamków, pałaców i ogrodów leżących na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. 11 z nich wpisano na listę Pomników Historii. Są wśród nich m.in. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze oraz pałace w Łomicy, Wojanowie, Mysłakowicach oraz Bukowcu. Nie tracąc czasu na pokonywanie sporych odległości, w Dolinie Pałaców i Ogrodów można zwiedzić budowle różnych stylów - od gotyckich przez romańskie po klasycystyczne, otulone gęstymi lasami, wielkimi ogrodami albo parkami krajobrazowymi. 200 lat temu był to jeden z najmodniejszych terenów inwestycyjnych na kontynencie. Dziś wiele rezydencji przeżywa drugą młodość - odrestaurowano je bardzo starannie, dochowując wierności szczegółom. Dzięki temu po wybitnych architektach, którzy wznieśli je na przestrzeni epok, zachowały się oryginalne wystroje, układy przestrzenne i rozległe parki bądź ogrody. A wszystko to na tle przepięknej panoramy Karkonoszy.
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedzi Sandomierz - królewskie miasto, nazywane często "małym Rzymem". Podobnie jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach, ponad gęstą siecią tajemniczych podziemnych korytarzy. Gall Anonim pisał o nim jako o jednej z trzech głównych siedzib średniowiecznego Królestwa Polskiego. Spośród koronowanych głów w Sandomierzu bywał m.in. Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Miasto jest początkiem wielu turystycznych szlaków, kusi wspaniale zachowaną architekturą i zabytkami archeologicznymi, a kryminalne zagadki rozwiązuje tutaj ulubiony duchowny szklanego ekranu ojciec Mateusz. Zachwycają tutejsze wzgórza, zamek oraz ratusz, wieże i lochy brukowane uliczki i strzeliste mury dostojnych kamienic. To właśnie tutaj znajdują się złoża wyjątkowo pięknej odmiany krzemienia pasiastego, nazywanego kamieniem optymizmu. Sandomierz to miasto, które pachnie wielką historią, ale oddycha żywą energią wędrowców, którzy każdego dnia przechodzą przez Bramę Opatowską, aby poczuć niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca, które wciąż emanuje wielowiekowym pięknem.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale również docierając do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Tym razem Tomek odwiedza Lądek - Zdrój. Maleńkie, pięciotysięczny miasto może poszczycić się długą historią. Szczególnie wart uwagi jest tu Park Zdrojowy, Rynek, który otaczają barokowe i renesansowe kamieniczki, Ratusz z wieżą zegarów. Ale to nie wszystko. W Lądku - Zdroju zlokalizowanych jest sześć naturalnych źródeł wód leczniczych oraz jeden głęboki odwiert wody termalnej. Dla miłośników pieszych wędrówek - Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie oraz Stara Kopalnia Uranu w Kletnie. A dla amatorów białego szaleństwa - Czarna Góra, na którą możemy wjechać Kolejką Linową Luxtorpeda.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomek Bednarek zaprasza Widzów do Mińska Mazowieckiego. Jednym z najbardziej znanych zabytków tego miasta jest pałac Dernałowiczów. Mińsk Mazowiecki to także miejsce, w którym spoczęła ukochana klacz Józefa Piłsudskiego, Kasztanka. To tutaj bowiem mieściły się stajnie 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Odwiedzając Mińsk, nie można pominąć wizyty w Muzeum Ziemi Mińskiej. Siedzibą muzeum jest jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. To dawna willa hrabiny Łubieńskiej, właścicielki tej części miasta. Mińsk Mazowiecki to również teraźniejszość. Sześć km na wschód od miasta mieści się 23 Baza Lotnictwa taktycznego im. ppłk. pil. Jana Zumbacha - legendy dywizjonu myśliwskiego 303. Oto Mazowsze, oto Mińsk Mazowiecki, tu historia łączy się ze współczesnością, zapraszamy do odkrywania tajemnic tego miasta.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Żeby zobaczyć majestatyczny zamek w stylu francuskiego renesansu, nie musimy udawać się nad Loarę. Wystarczy wybrać się do niewielkiego Gołuchowa pod Kaliszem. Znajduje się tu jeden z najbardziej malowniczych zamków w Polsce, otoczony parkiem z wielowiekowymi drzewami. Tomasz Bednarek odwiedza Gołuchów, aby pokazać niezwykły urok tego miejsca. W tutejszym zamku nigdy nie mieszkał żaden monarcha, zawsze królowała tu wyłącznie sztuka. Stało się to możliwe, gdy pod koniec XIX wieku hrabina Izabella z Czartoryskich Działyńska przebudowała zamek. Miał być jej prywatnym rajem na ziemi, ale otwartym również dla ludzi z zewnątrz. Marzenie hrabiny Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, by w Wielkopolsce zbudować oazę sztuki w pięknym parkowym otoczeniu, nie tylko się ziściło, ale i przetrwało zawieruchy dziejowe. Arystokratka, oddając swój majątek i bogatą kolekcję na potrzeby muzeum, zbudowała pomnik trwalszy niż ze spiżu. Niewielki Gołuchów przyciąga niczym magnes koneserów sztuki i architektury. Miłośnicy przyrody mogą znaleźć tu coś dla siebie w jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa, mieszczącym się w dawnych zabudowaniach gospodarczych zamku.
Czas trwania: 21min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Reportaż z różnych miejscowości Polski.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Siedlce. Króluje tu klasycystyczna architektura z XVIII wieku - symbol złotego okresu tego miasta na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Można tu podziwiać piękne zabytki, a w okolicy rozkoszować się mazowieckim krajobrazem. To tutaj odnalazło się jedno z największych arcydzieł europejskiego malarstwa - jedyne dzieło El Greca w Polsce - Ekstaza św. Franciszka. W Siedlcach przez stulecia biły dwa serca: obok tradycyjnego rynku drugim równoważnym centrum były dwór magnacki. Aż do upadku Rzeczypospolitej było to bowiem miasto prywatne. Świadczy o tym nawet herb Siedlec, Pogoń Litewska nawiązująca do herbu rodowego Czartoryskich, którzy rozbudowywali miasto pod koniec XVII wieku. Jak na 80 - tysięczną miejscowość ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Jest tu bardzo wiele dzieł najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu, nawet więzienie sygnuje tu sam mistrz Henryk Marconi, a poczta to z kolei dzieło Antonio Corazziego, projektanta Teatru Wielkiego w Warszawie. W pięknych i zadbanych Siedlcach można nie tylko się zakochać, ale i poczuć ducha epoki Oświecenia, kiedy królował rozum i umiłowanie sztuki!
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Kętrzyn. To stare, mazurskie miasto, które prawa miejskie otrzymało w 1357 r. Położone na ziemiach dawnych Prus, założone przez zakon krzyżacki, miało burzliwe dzieje. Dziś można tu podziwiać krzyżacki zamek i jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych. Są tu też ślady pozostawione przez masonerię oraz 140-letnia stadnina koni, która posiada jedną z najdłuższych stajni w Europie. W okolicznych lasach znajdziemy też słynną kwaterę Hitlera - Wilczy Szaniec, a w pobliskich Muławkach Muzeum Znaczków i Historii Poczty - raj dla każdego filatelisty. Zobaczymy tu m.in. jeden z egzemplarzy pierwszego na świecie znaczka z 1840 r. Kętrzyn i okolice urzekają swoją różnorodnością i kolorytem. To obowiązkowy punkt w programie dla każdego odwiedzającego Mazury. Można tu znaleźć nie tylko piękne jeziora i lasy, ale również fascynujące historie, wspaniałe zabytki i ciekawych ludzi.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Tym razem Tomek odwiedza Wisłę i Szczyrk. Wisła od lat jest stolicą polskich skoków, dlatego punktem obowiązkowym na mapie miasta jest skocznia. Z kolei Szczyrk oprócz skoczni może pochwalić się największą liczbą wyciągów w Polsce. To prawie 60 km tras o różnym stopniu trudności. Warto wjechać kolejką linową na Skrzyczne i koniecznie odwiedzić schronisko. Szukając artystycznych wrażeń można trafić do Beskidzkiej Galerii Sztuki, gdzie od lat prezentowane są dzieła współczesnego malarstwa i ceramiki. Warto też zwiedzić Zamek Prezydenta w Wiśle. Na koniec odcinka coś niecodziennego - skijoring. Co to takiego? To zaprzęg, w którym pies ciągnie swojego pana na nartach, ale całkiem niedawno pojawiła się zupełnie nowa odmiana skijoringu: enduro skijoring. Sport, w którym psa zastąpił motocykl crossowy.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Jawor jest malowniczym miastem położonym na Dolnym Śląsku. To tu znajduje się jeden z obiektów wpisanych na zaszczytną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to podobno największa drewniana budowla o funkcjach religijnych na świecie. Miasto Chleba i Pokoju, bo tak promowany jest Jawor, naprawdę zaskakuje i zasługuje na szczególną uwagę wielbicieli ciekawej architektury. Prężnie rozwijający się Jawor pod koniec XVIII wieku otoczono murami obronnymi. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty np. basteja nazywana Zamkiem Anioła. W okresie międzywojennym w jej ściany wmurowano krzyże pokutne. Średniowieczny rodowód charakteryzuje także Basztę Strzegomską. Pełniła rolę wieży obserwacyjnej, a w kolejnych wiekach: więzienia i prochowni. Ze średniowiecza pochodzi też zamek oraz dawny klasztor bernardynów. Kolejnym obowiązkowym przystankiem na trasie spaceru po Jaworze jest rynek. Otaczają go domy mieszczańskie z arkadami. Najstarsze - XVI i XVII - wieczne kamienice znajdują się w pierzei południowej. W centralnym punkcie rynku usytuowany jest Teatr Miejski, którego historia sięga XVIII stulecia. Ratusz to kolejny gmach godny obejrzenia i zwiedzenia. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z końca XIV wieku. Z tego okresu zachowała się 65 - metrowa wieża powstała jako symbol bogactwa miasta. Na przestrzeni wieków zmieniało się jej przeznaczenie: wypatrywano stąd pożaru, mieścił się w niej skarbiec, a nawet więzienie.
Czas trwania: 21min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Sejny. Na północnym wschodzie naszego kraju, tuż przy granicy z Litwą, leży najmniejsze polskie miasto powiatowe. Słowo seina w języku jaćwieskim oznaczało trawy porastające bujnie brzegi i zakola rzeki. Tak było tutaj przed wiekami. To być może od nich wzięto nazwę tego zamieszkiwanego przez nieco ponad 5 tys. mieszkańców miasteczka. Tomek Bednarek zaprosi Widzów do Muzeum Ziemi Sejeńskiej, Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z 1610 roku i Białej Synagogi z 1860 roku. Odwiedzi też kaplicę św. Agaty z 1789 roku i porozmawia o pisaniu ikon. A na koniec posmakuje wybornej litewskiej kuchni.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Wałcz - miasto położone pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami. Wyjątkowe walory przyrodnicze przyciągają nie tylko turystów, ale i wioślarzy oraz wędkarzy. Sportowców można tu spotkać na każdym kroku, trenują w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, a najsłynniejszych uhonorowano w Alei Gwiazd Sportu. Wałcz zachwyca pięknym rynkiem, dobrze zachowanymi zabytkami architektonicznymi oraz pozostałościami dawnych fortyfikacji. Warto też odwiedzić pobliskie, maleńkie miasto Tuczno, gdzie zachował się w dobrym stanie zamek jedyny na całej Ziemi Wałeckiej. Wałcz i okolice to raj dla sportowców i wszystkich szukających dobrego miejsca do aktywnego wypoczynku. Miasto przyciąga jak magnes pasjonatów historii i poszukiwaczy przygód, bo naprawdę nie brak tu atrakcji.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tomek Bednarek odwiedza Zakliczyn, "białe miasteczko" nad Dunajcem, nazywane tak niegdyś ze względu na bielone domy. To jedno z najmniejszych miast w Małopolsce, liczące około 1700 mieszkańców. Słynie z dużego rynku - drugiego pod względem wielkości w województwie. Prowadzący program opowiada także o najstarszym w Polsce klasztorze Ojców Reformatów, odkrywa tajemnice Zamku w Melsztynie oraz wyjaśnia, dlaczego Zakliczyn to polska stolica fasoli.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Żadne inne miasto w Polsce nie jest tak blisko nieba jak Dęblin - siedziba jednej z trzech najstarszych szkół lotniczych świata. Z dęblińskiej Szkoły Orląt wywodzą się bohaterowie powietrznych bitew nad Warszawą, Anglią, Atlantykiem, Bałkanami, a nawet Chinami. Tu pierwsze loty odbywali najwięksi mistrzowie polskiego lotnictwa, a w cieniu parku otaczającego rektorat tworzyła Maria Pawlikowska - Jasnorzewska. W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza mały punkt na mapie Polski, który odegrał tak dużą rolę w historii Europy. Tylko tu można przechadzać się między śmigłowcami, które zapisały się w dziejach naszego kraju. A jeśli od lotniczych atrakcji zakręci się nam w głowie, można odpocząć... na rybach. Tam gdzie Wieprz wpada do Wisły, bieg rzeki zwalnia i tworzy idealne miejsce dla wędkarzy, którzy zjeżdżają tu z całej Polski.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Ignacy Jan Paderewski, jeden z największych polskich pianistów i kompozytorów, wybitny mąż stanu, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę, mógł mieszkać wszędzie. Koncertował w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, w każdym z tych miejsc zdobywał uznanie krytyków i uwielbienie publiczności. Zamieszkał jednak w dworku na polskiej wsi, w Kąśnej Dolnej w Małopolsce. Tomek Bednarek zaprasza widzów do jedynego zachowanego na świecie domu Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprasza nas także do niezwykłej Koncertowej stodoły, jednej z najbardziej oryginalnych sal koncertowych w Polsce.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Warmię, gdzie nad niewielką rzeką Sajną, wyrasta na wzgórzu jedno z najbardziej magicznych miasteczek w Polsce - Reszel. To istny klejnot gotyku. Już z daleka przyciąga wzrok swoją ceglaną sylwetą. Można tu odkryć unikatowy średniowieczny układ miejski, jedyny zachowany w województwie warmińsko - mazurskim. Nie brakuje tu tajemniczych historii, procesów czarownic, a nawet cudów. Bo Warmia to nie tylko kraina jezior i lasów, ale również bogactwo historii. W Reszlu można zwolnić tempo i wrzucić na luz. To pierwsze polskie miasto, które znalazło się w międzynarodowym stowarzyszeniu Cityslow - sieci małych miast stawiających na turystykę tradycyjną. Łączy je atmosfera nastawiona na celebrację zwykłego życia! Taka filozofia sprzyja niespiesznemu odkrywaniu uroków gotyckiego miasteczka, w którym duch średniowiecza jest wciąż żywy.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Kopiec Kościuszki - usypany w latach dwudziestych XVIII wieku był hołdem złożonym przez naród, trwałym pomnikiem ku czci wielkiego bohatera. Położony na krakowskim Zwierzyńcu na wzgórzu św. Bronisławy był świadkiem historii XIX - i XX - wiecznej Polski. Tomasz Bednarek opowiada tę historię i pokazuje najważniejsze punkty - Muzeum Kościuszkowskie (a w nim cenne pamiątki po Naczelniku), kaplicę pod wezwaniem św. Bronisławy, a także położony tuż obok cmentarz salwatorski, na którym są pochowani znani Polacy, m.in. Stanisław Lem.
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Pułtusk i Serock - dwa niezwykłe miasta na Mazowszu. Są jednymi z najstarszych miast regionu i przyciągają swoimi walorami przyrodniczymi i bogactwem zabytków. Łączy je nie tylko długa i bogata historia, ale i osoba Napoleona Bonaparte, który odwiedził obydwie miejscowości przed ponad 200 laty. Pułtusk nazywany jest Wenecją Mazowsza i słynie z najdłuższego rynku w Europie. Ma on kształt wydłużonego prostokąta o imponującej długości 400 metrów. W Pułtusku nie brak też wspaniałych zabytków. Do takich należy m.in. tutejszy zamek, który gościł niegdyś polskich królów, a z jego okien Napoleon obserwował wycofujące się wojska rosyjskie. Serock to popularne miejsce weekendowych wypadów warszawiaków, które oferuje idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. W 2016 roku miasto wygrało w sondzie przeprowadzonej przez Narodowy Portal Turystyczny, zyskując miano najlepszego kurortu na Mazowszu.
Czas trwania: 20min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Radomsko to miasto, w którym można usiąść na najdłuższej drewnianej ławce w Polsce. Liczy ona 94 metry długości. Jednocześnie może na niej siedzieć aż 190 osób. Składa się z 58 połączonych ze sobą odcinków, mierzących od 80 cm do ponad 2, 5 m każdy. Patronką Radomska jest Jadwiga Andegaweńska - jedna z dwóch kobiet na polskim tronie, którą wybrano na królową Polski - na zjeździe szlachty w Radomsku w 1384 roku. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest dawny ratusz miejski. Budynek został wzniesiony w 1859 w stylu eklektycznym z charakterystycznymi wieżami w narożnikach. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Regionalnego imienia Stanisława Sankowskiego - historyka i badacza Radomska oraz okolic. W mieście można też odwiedzić muzeum na wolnym powietrzu. Pierwsze w Europie Otwarte Muzeum Żydowskie składa się z 50 wmurowanych w chodniki, kamiennych tablic, o wymiarach 50 na 60 centymetrów. Upamiętniają one ważne wydarzenia i miejsca związane z liczną społecznością żydowską zamieszkującą Radomsko przed II wojną światową. W jednej z dzielnic miasta, dawnej wsi Stobiecko Miejskie, znajduje się - jedyna w tej części Polski - zagroda tatarska. Wybudował ją w 1875 roku cieśla Adam Gałwa. Po II wojnie światowej została przebudowana. Radomsko jest rodzinnym miastem braci Różewicz. Pamięć o Januszu Różewiczu - poecie, Stanisławie Różewiczu - reżyserze i Tadeuszu Różewiczu - dramaturgu, pielęgnowana jest w Radomsku na każdym kroku.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Frombork - klejnot Warmii, jedno z najpiękniejszych miast północnej Polski i obowiązkowy przystanek dla każdego, kto wybiera się nad Zalew Wiślany. To miasto jednego z najwybitniejszych uczonych nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika, który we Fromborku spędził 33 lata życia. To właśnie tu polski astronom "wstrzymał słońce, ruszył ziemię" i na zawsze zmienił wiedzę o wszechświecie. Gwiazdy mówią tu wyjątkowo mocnym głosem, ale i na ziemi nie brakuje miejsc, które zapierają dech w piersiach. Tutejsze Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało swój średniowieczny charakter i gotycką dostojność. Bazylika katedralna to najstarsza budowla na fromborskim wzgórzu, ale też jedna z największych i najpiękniejszych budowli sakralnych w północno - wschodniej Europie. Frombork to miejsce niezwykłe - nauka i wielkie odkrycia wrosły tu w rytm codzienności, która z kolei toczy się pośród zdumiewającej architektury późnego gotyku i baroku. A to wszystko nad Zalewem Wiślanym.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Puszczę Kampinoską, piękną enklawę nieskażonej przyrody, uznaną przez UNESCO w 2000 roku za światowy rezerwat biosfery i europejską ostoję ptaków. Cuda przyrody spotykają się tutaj z historią, a wśród drzew ukrywają się perełki architektury. Puszcza Kampinoska to jeden z dwóch parków narodowych w Europie i trzech na świecie, które bezpośrednio graniczą ze stolicą kraju. Na ciągnących się wśród wydm, bagien i torfowisk ścieżkach można łatwo zapomnieć o codzienności i spokojnie odetchnąć pełną piersią. Pasjonaci historii znajdą coś dla siebie w Zaborowie Leśnym, Lipkowie, Zawadach oraz Palmirach. Wędrówka śladami naszej burzliwej przeszłości na długo zapada w pamięć.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Olsztyn - stolicę Warmii i Mazur, jedno z najpiękniejszych i najciekawszych historycznie miejsc regionu. Mieszkał tu jeden z najwybitniejszych uczonych w historii, Mikołaj Kopernik, który zasłużył się w obronie miasta przed Krzyżakami. To właśnie tutaj można zobaczyć jedyną w zbiorach Polski książkę z biblioteki znakomitego astronoma - na marginesach zachowały się notatki odręcznie przez niego sporządzone. W Olsztynie warto odwiedzić zamek z XIV wieku, gotycką bazylikę, Muzeum Nowoczesności, założone w budynku dawnego tartaku z XIX w. oraz drugie co do wielkości w Polsce planetarium. Miasto zachwyca też wspaniałą przyrodą, która harmonijnie wtapia się w krajobraz. W granicach Olsztyna znajduje się 11 jezior i ponad 1800 hektarów lasów. A tereny zielone stanowią ponad połowę powierzchni miasta. To dlatego oddycha ono zielonymi płucami!
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek ruszy w podróż jednym z najważniejszych niegdyś szlaków handlowych i pocztowych Europy, który łączył Warszawę z Wilnem. Wielki Gościniec Litewski brał swój początek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w dawnym Pałacu Wesslów mieściła się stacja Poczty Saskiej. Stąd podróżni wyruszali na daleką Litwę, docierając po drodze m.in. do Sulejówka, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Ciechanowca oraz Białegostoku. Dziś znów możemy podążać dawnym traktem i odkrywać malownicze miejscowości Mazowsza i Podlasia, pełne unikatowych zabytków i śladów wielokulturowego pogranicza. Na szlaku zachwyca też wspaniała przyroda oraz regionalna kuchnia. We wrześniu 2017 roku Wielki Gościniec Litewski otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie EDEN, organizowanym przez Komisję Europejską i został uznany za jedną z najlepszych destynacji turystycznych w Europie 2017 roku. Trakt łączący Warszawę z Wilnem zachwycił jurorów obfitością zabytków, atrakcji i lokalnych smaków.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedzi jedną z najpiękniejszych warszawskich dzielnic: zielony i modernistyczny Żoliborz. Jego piękno sławi nawet nazwa, pochodząca z języka francuskiego, a będąca spolszczeniem dwóch słów: joli bord [żoli bo: r], co znaczy piękny brzeg. To właśnie tu można najlepiej poczuć klimat przedwojennej stolicy. Dzielnica, zbudowana w większości w dwudziestoleciu międzywojennym zasłynęła ze śmiałych eksperymentów architektonicznych. Można tu zobaczyć wiele modernistycznych willi oraz zabudowę w dworkowym stylu. Warto też odwiedzić Kościół św. Stanisława Kostki, z którym był związany bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Centrum Olimpijskie i Park Kępa Potocka. Ważnym miejscem na Żoliborzu jest Cytadela - dawna twierdza, przez lata zamknięty teren wojskowy, a dziś coraz szerzej udostępniany zwiedzającym. To tu jesienią 2015 roku otwarto Muzeum Katyńskie - najważniejszą na świecie placówkę zajmującą się upowszechnianiem wiedzy o zbrodni katyńskiej. Obecnie na Cytadeli trwa budowa dwóch olbrzymich obiektów: Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Po ich ukończeniu Cytadela stanie się największą dzielnicą muzeów w Polsce.
Czas trwania: 24min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Białystok - stolicę Podlasia, w której zachowało się wiele pamiątek po dawnej wielokulturowej Rzeczypospolitej. Przez stulecia żyli tu obok siebie przedstawiciele różnych nacji i religii, do dziś w mieście zachowały się ślady społeczności żydowskiej oraz tatarskiej. To właśnie tu zrodziła się idea wspólnego dla różnych narodów języka esperanto, którego twórcą był Ludwik Zamenhof. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od monumentalnej Wielkiej Bramy, przypominającej Łuk Triumfalny. Prowadzi ona do Pałacu Branickich. Ta pełna przepychu rodowa siedziba nazywana była niegdyś Wersalem Podlasia. Dziś to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej w Polsce, słynąca też z przepięknych barokowych ogrodów. W Białymstoku zachwycają również zabytkowe świątynie oraz architektura współczesna. Jednym z jej przykładów jest gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej - jeden z najbardziej niezwykłych budynków w mieście. Można go podziwiać nie tylko z perspektywy ulicy, ale również spacerując po dachu, który porasta bajkowy ogród. Walorem miasta jest również piękna przyroda - m.in. dwa rezerwaty, które wraz z parkami, skwerami i lasami tworzą specyficzny mikroklimat. Nic dziwnego, że Białystok znalazł się w Sieci Zdrowych Miast powołanej przez Światową Organizację Zdrowia.
Czas trwania: 24min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Busko - Zdrój. Miasto ma ponad 700-letnią historię, w której kluczową rolę odegrało odkrycie niezwykłych właściwości tutejszych wód. Z ich dobrodziejstwa korzystała nawet królowa Jadwiga, która zażywała leczniczych kąpieli solankowych, przygotowywanych dla niej przez siostry norbertanki. Pierwsi "goście kąpielowi", bo takim mianem określano kiedyś tutejszych kuracjuszy, przyjechali do nowo utworzonego uzdrowiska w Busku - Zdroju w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś, po blisko 200 latach, w buskich sanatoriach poza kąpielami siarczkowymi korzystać można z szerokiej gamy kuracji i zabiegów. Ale nie same wody lecznicze przyciągają tu kuracjuszy ceniących zdrowie i dobre samopoczucie. Równie ważne są wydarzenia kulturalne i doskonałe warunki do uprawiana sportów.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedzi Nowy Sącz. Miasto ma ponad siedem wieków historii, niezwykłą przyrodę wokół oraz malowniczą starówkę, której sercem jest duży rynek - drugi pod względem wielkości w Małopolsce, zaraz po Krakowie. O królewskiej przeszłości Nowego Sącza świadczą ruiny zamku wzniesionego na polecenie Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. W mieście warto też zwiedzić Bazylikę św. Małgorzaty oraz Sądecki Park Etnograficzny, w którym zgromadzono 70 oryginalnych budowli, przeniesionych z całego regionu. W pobliżu Nowego Sącza znajduje się o kilka dekad starsze, bratnie miasto - Stary Sącz. W przeszłości było ono ważnym punktem szlaku handlowego prowadzącego na Węgry. Pamiątką tamtych czasów jest świetnie zachowany średniowieczny układ rynku. Obydwa miasta oferują mnóstwo atrakcji. Do tego w każdej chwili można wejść na jedną z okolicznych gór, by rozkoszować się widokami na dolinę Dunajca czy Popradu.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Kolejnym miejscem, które odwiedzi Tomasz Bednarek, jest Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Kilometry malowniczych tras rowerowych, szlaki turystyczne pośród lasów i białych wapiennych skał oraz liczne drogi wspinaczkowe są rajem dla miłośników spędzania czasu na łonie natury. Najpopularniejszą i najdłuższą jest Dolina Będkowska - jej uroki podziwiać można na rowerze, pieszo lub zdobywając jedną z wielu dróg wspinaczkowych na okolicznych ostańcach. Wśród formacji skalnych wyróżnia się Sokolica - dochodząca do 80 metrów wysokości, najwyższa poza Tatrami skała wspinaczkowa w Polsce. Pasjonatów historii i warownych twierdz zachwyci górujący nad okolicą zamek Tenczyn. Z kolei ci, którzy poszukują wyciszenia, znajdą go na stokach jednej z dolinek Eliaszówki, gdzie wznosi się zabytkowy klasztor karmelitów bosych. W jego barokowym kościele podziwiać można obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Kompleks klasztorny jest otwarty dla wiernych i stanowi jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych na terenie Małopolski.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Bielany to jedna z północnych dzielnic Warszawy. Zachowała się w niej stara zabudowa z malowniczymi uliczkami z gazowymi latarniami. Można tutaj nawet zobaczyć ostatni w mieście relikt Puszczy Mazowieckiej czy olbrzymi kompleks sportowy, w którym trenowało wielu polskich olimpijczyków. Nazwa dzielnicy pochodzi od białego koloru habitu kamedułów, których sprowadzono tutaj z dzielnicy Krakowa o tej samej nazwie. Nowy klasztor założono z inicjatywy króla Władysława IV na Górze Polkowej, wówczas położonej pod Warszawą, a dziś leżącej w sercu Lasu Bielańskiego. 150-hektarowy Las Bielański można nazwać kolejną pamiątką po kamedułach. Na leśnych terenach wokół klasztoru wyręb mogli prowadzić jedynie zakonnicy. I dzięki tej ochronie zachowały się tu kilkusetletnie dęby, olsze w wieku dochodzącym do 120 lat. Las Bielański położony jest malowniczo na tarasach zalewowych Wisły i jak na swoje miejskie położenie słynie z bioróżnorodności. Na jego skraju można odkryć olbrzymi kompleks dawnego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, który powstał z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego. Dziś to warszawski AWF - istna kuźnia talentów. Trenowało tutaj wielu olimpijczyków - wśród nich m.in. Irena Szewińska, Władysław Komar, Mateusz Kusznierewicz.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek podąży nurtem jednej z najbardziej dzikich rzek na naszym kontynencie. Jej malownicze brzegi stanowią naturalną ostoję dla ptactwa, a kapryśne wody przyciągają amatorów kajakarstwa. Nawet nazwa rzeki, pochodząca od praindoeuropejskiego rdzenia beugh, oznaczającego łuk lub wygięcie, zdradza jej swobodnie meandrujący charakter. Poznamy wschodnie rubieże Polski, położone nad Bugiem przygraniczne tereny, które od wieków były miejscem, gdzie stykały się ze sobą różne narodowości, kultury i wyznania. Odwiedzone miejscowości - Janów Podlaski, Kostomłoty, Jabłeczna i Włodawa - znajdują się na szlaku turystycznym określanym jako Wielokulturowy Nurt Bugu. Tu na każdym kroku można napotkać ślady po dawnych mieszkańcach wschodnich Kresów, zanurzyć się w ich wierzeniach i obyczajowości. Wielokulturowy Nurt Bugu to marka szczególnie ostatnio doceniona - szlak otrzymał w 2017 roku I nagrodę i tytuł Najlepszej Destynacji Turystycznej w Polsce w polskiej edycji konkursu EDEN, organizowanego przez Komisję Europejską. Ta niezwykła i jakże różnorodna kraina, zachwyca o każdej porze roku.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Kopalnia Soli "Wieliczka" to obiekt wpisany na I Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziło ją miliony turystów, w tym tak wybitni Polacy jak Mikołaj Kopernik, marszałek Józef Piłsudski, Fryderyk Chopin czy Karol Wojtyła. Kopalnia w Wieliczce to 2391 podziemnych komór i 245 km korytarzy wydrążonych na 9 poziomach. W najgłębszym miejscu ma 327 m. Sól w tym miejscu eksploatowało się nieprzerwanie od połowy XIII wieku do 1996 roku. Zanim dotarto do złóż soli, otrzymywało się ją z warzenia solanki ze źródeł występujących na powierzchni. Kopalnię można zwiedzać m.in. na trasie turystycznej, pełnej niezapomnianych widoków oraz trasie górniczej przybliżającej nam procesy związane z wydobywaniem soli. Chociaż zarówno trasa turystyczna, jak i górnicza dostarczają ogromu wrażeń, stanowią one zaledwie 2% podziemnego miasta. Piękne rzeźby, zabytkowe kaplice, cuda natury i dziedzictwo pracy górniczej - znajdziemy tu wszystko. To miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć na własne oczy.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynEmisja Zakochaj się w Polsce miała miejsce:
Opis (streszczenie): Cykl promujący Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W wydaniu prowadzący zaprasza w Tatry. Wycieczkę zaczyna na Kasprowym Wierchu, na który dociera kolejką linową. Zwiedza też Willę Koliba będącą pierwszym domem w stylu zakopiańskim i Kaplicę Witkiewiczowską na Jaszczurówce, odbywa wędrówkę nad Morskie Oko, spotyka się z "ostatnim kuśnierzem na Podhalu".
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Drohiczyn - malownicze miasto nad Bugiem. Początki jego historii mogą sięgać bardzo odległych czasów. Pewne jest to, że w XI wieku stał już gród z ważną komorą celną nad Bugiem, którym spławiano towary z Rusi Kijowskiej. Dziś Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia, miasto egzotyczne w swojej wielokulturowości i jednocześnie kameralnie swojskie, kojące. Nierozerwalnie złączone z biegiem rzeki i polską historią. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Diecezjalne w budynku dawnego klasztoru franciszkanów, jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa oraz szereg bunkrów i umocnień zbudowanych wzdłuż rosyjsko-niemieckiej granicy, wytyczonej na podstawie traktatu Ribbentrop-Mołotow. Drohiczyn to małe miasto z wielką historią.
Czas trwania: 22min. / 2016 / magazynZakochaj się w Polsce można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP ABC, TVP HD, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: