Zakochaj się w Polsce godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Zakochaj się w Polsce w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Zakochaj się w Polsce będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 25 kwietnia 2025 (Piątek)
06:10 Zakończone  Zakochaj się w Polsce - odc. 155 Tomaszów Lubelski Logo TVP Rozrywka
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Rzeszów

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Reklama
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Katowice
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Wrocław
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Warszawa
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Szczecin
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Poznań
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Opole
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Olsztyn
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Łódź
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Lublin
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Kraków
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Kielce
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
Reklama
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Gdańsk
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Bydgoszcz
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Białystok
08:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3
21:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 319 Centrum Pendereckiego Logo TVP ABC

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza jedyną wieś w Polsce, gdzie wśród pól stoi sala symfoniczna przyciągająca światowej sławy muzyków. Ta niewielka miejscowość pod Tarnowem od wieków odgrywa znaczącą rolę dla rozwoju polskiej kultury! To z nią związał się jeden z największych polskich kompozytorów i stworzył tu Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Zapraszamy do Lusławic, ukochanego miejsca Krzysztofa Pendereckiego, które samo w sobie stanowi jego wielkie, ostatnie dzieło.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 26 kwietnia 2025 (Sobota)
04:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 307 Bieszczady Logo TVP HD
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 88 Ełk Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Ełk to kolejne miasto na trasie podróży Tomasza Bednarka. Pierwszy zamek w tym miejscu budował późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulrich Von Jungingen. Krzyżacy wznieśli zamek na wyspie scalonej z kilku mniejszych. Z lądem łączyły ją długo mosty drewniane. Na przestrzeni wieków wielokrotnie niszczona i odbudowywana twierdza, z czasem zupełnie straciła na znaczeniu. Ubogie kresy Prus Książęcych, a z czasem Królestwa Prus, nie były krainą miodem i mlekiem płynącą, lecz synonimem biedy i zacofania. Wszystko zaczęło się zmieniać pod koniec XIX wieku. W nowym centrum miasta założony został rekreacyjny park z zabytkową dziś fontanną. Znaczenia nabrały wtedy nowe ulice, przy których wyrastać zaczęły reprezentacyjne budowle, m.in. secesyjne kamienice. Dynamiczny rozwój Ełku w wielkiej mierze zależał od kolei, z drugiej jednak strony losy miasta od lat nierozłącznie związane są z jeziorem. Zwłaszcza dziś, gdy mniejsze znaczenie ma w tym rejonie przemysł, a popularna stała się turystyka. Współczesny Ełk to świetna baza wypadowa - przez miasto przebiega mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych czy żeglarskich. Sześciokilometrowa promenada w Ełku to idealne miejsce do spacerowania, biegania oraz jazdy rowerem. Organizowane są tu również liczne imprezy, jak chociażby Mazurskie Zawody Balonowe oraz Festiwal Sztuk Pirotechnicznych Ełk, Ogień i Woda.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 156 Sierpc Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedzi Sierpc - miasto rozsławiające uroki mazowieckiej wsi. Wszystko za sprawą tutejszego skansenu, którego walory od lat doceniają turyści i filmowcy. To właśnie tu nakręcono kultowe sceny do filmów historycznych, jak "Szwadron" Juliusza Machulskiego czy słynnej ekranizacji "Pan Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Sierpecki skansen jest również jednym z większych w kraju - na 60 hektarach znajdziemy tu 11 zagród, kościół, a nawet dworek szlachecki. Obiekt w 2016 roku wygrał w internetowym plebiscycie na najciekawszy skansen w Polsce. Jest najważniejszą, ale nie jedyną atrakcją miasta. Mimo niemal 700 - letniej historii w Sierpcu nie znajdziemy typowej starówki z kamieniczkami ani rynku, ale jest za to inny dumny symbol dawnej świetności miasta - okazały klasycystyczny ratusz wzniesiony w latach 40. XIX wieku. Stanął w miejscu wcześniejszej siedziby rajców, której początki sięgają średniowiecza. Ciekawostką są też stare drewniane domy z przełomu XIX i XX wieku. Kameralna zabudowa Sierpca daje wyobrażenie, jak niegdyś wyglądały mazowieckie miasteczka. Długą historię mają sierpeckie świątynie - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz Fara pw. św. Wita, Modesta i Krescencji, której fronton widnieje w sierpeckim herbie. To najstarszy zabytek miasta. Historycy podejrzewają, że pierwszy kościół w tym miejscu powstał jeszcze w XI wieku. Najstarsze mury obecnej budowli pochodzą z XIV i XV wieku.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Wrocław
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Warszawa
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Szczecin
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Rzeszów

Opis (streszczenie): Reportaż z różnych miejscowości Polski.

Czas trwania: 22min. / 2025 / magazyn
Reklama
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Poznań
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Opole
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Olsztyn
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Łódź
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Lublin
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Kraków
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Katowice
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Gdańsk
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Bydgoszcz
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Białystok
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3
Program TV na 27 kwietnia 2025 (Niedziela)
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 89 Kraina Wygasłych Wulkanów Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Krainę Wygasłych Wulkanów. Podziwiając jej sielskie widoki trudno uwierzyć, że przed milionami lat płynęły tu rzeki gorącej lawy, która niszczyła wszystko na swojej drodze. Magma zastygła, stając się malowniczym elementem tej części krajobrazu Dolnego Śląska i nie lada atrakcją dla turystów. Kraina Wygasłych Wulkanów to dość rozległy obszar pomiędzy Jaworem i Jelenią Górą, w rejonie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Biegnący na tym terenie szlak liczy aż 85 km, od Legnickiego Pola poprzez Wąwóz Myśliborski i Grodziec aż do Złotoryi. Charakterystyczne dla tego terenu są niewielkie magmowe wzniesienia m.in.: Czartowska Skała, Ostrzyca, Radogost czy Dębina. Wielkie wrażenie robią tzw. Organy Wielisławskie - odsłonięte skały wulkaniczne na zboczu góry Wielisławka, w Sędziszowej nad Kaczawą. Stygnąca magma pozostawiła po sobie jedyne w swoim rodzaju formy skalne. Odwiedzając Krainę Wygasłych Wulkanów, warto zajrzeć do Siedlęcina, gdzie nad rzeką Bóbr dumnie wznosi się książęca wieża mieszkalna. Powstała w pierwszej połowie XIV w. i jest jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli tego typu w Europie Środkowej. Inne atrakcje to m.in. zamek Grodziec, a także romański kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie. Dziś nie pełni już funkcji sakralnych, jest tu muzeum, a sam budynek to prawdziwa perła tutejszej architektury. Podziwiając najciekawsze przyrodniczo i historycznie miejsca, warto dowiedzieć się więcej o specyfice regionu i jego wulkanicznej przeszłości. Kopalnią wiedzy na te tematy jest Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 157 Kazimierz Dolny Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzimy Kazimierz Dolny - miasteczko uważane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Ma unikalne położenie nad malowniczym przełomem Wisły, a jego zabytkowa zabudowa wśród lessowych wzgórz od dawna inspiruje malarzy i poetów oraz przyciąga miliony turystów. Kazimierz Dolny to unikat w skali Polski, stanowi najlepiej zachowane do naszych czasów miasteczko handlowe położone na dawnym szlaku wiślanym. Do dziś można tu napotkać liczne oznaki dawnego bogactwa. Przypominają o tym nieczynne już spichlerze oraz renesansowe kamienice należące niegdyś do tutejszego patrycjatu. Zabytkowe centrum miasta z zabudową skupioną wokół rynku zostało wpisane w 1994 roku na listę Pomników Historii RP. Kazimierz to również miejsce o niespotykanych nigdzie indziej w Polsce walorach przyrodniczych. Wystarczy tylko wyjść kilkaset metrów poza centrum i już można zagłębić się w tajemnicze wąwozy lessowe, wyglądające niczym z filmów fantasy. O tym, jak kiedyś wyglądały wioski rybackie nad Wisłą, najlepiej przekonać się w Mięćmierzu - dawnej wsi, która obecnie stanowi zachodni kraniec Kazimierza Dolnego. Można tu znaleźć wiekowe chaty przeniesione z różnych miejsc Lubelszczyzny. Promem warto też wybrać się do pobliskiego Janowca; to obecnie wieś, lecz niegdyś miasto prywatne. Pamiątką po minionej świetności jest górujący nad okolicą zamek.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
Reklama
Program TV na 28 kwietnia 2025 (Poniedziałek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 90 Hel Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Hel - nadmorskie miasteczko położone na samym końcu Mierzei Helskiej, najbardziej wysuniętej w morze części polskiego lądu. Te spokojne wody były świadkiem nie tylko rozwoju tradycyjnego kaszubskiego rybołówstwa, ale i burzliwych dziejów historii, które na wiele dekad uczyniły z tego miejsca militarną twierdzę. Hel należy do najstarszych miast na Pomorzu. Dzięki połowom i handlu śledziami szybko stał się ważnym ośrodkiem rybackim. Dziś funkcjonuje tu zarówno port jak i przystań jachtowa, a osłaniający je falochron jest popularnym miejscem nadmorskich spacerów. Reprezentacyjnym deptakiem spacerowym jest ulica Wiejska, przy której zachowało się kilka zabytkowych chat rybackich. Choć leży na krańcu półwyspu, Hel jest świetnie skomunikowany. Z pozostałymi miejscowościami na Mierzei Helskiej poza drogą łączy go linia kolejowa oraz szlak rowerowy, a z Trójmiastem tramwaje wodne. Turyści chętnie odwiedzają też położoną pomiędzy Jastarnią a Helem Juratę - przedwojenny kurort, w którym chętnie gościły osoby z kręgów kultury i polityki. Nadmorski krajobraz, który stał się inspiracją m.in. dla malarza Wojciecha Kossaka, urzeka do dziś. Widać tu również ślady historii - z mola dostrzec można stanowiska obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego z czasów II wojny światowej.

Czas trwania: 24min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 158 Szczecinek Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
Program TV na 29 kwietnia 2025 (Wtorek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 91 Zamek w Malborku Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Zamek w Malborku, niegdyś najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy, a dziś zabytek klasy zerowej i obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Na kartach historii zapisał się jako stolica państwa krzyżackiego, a następnie rezydencja polskich królów. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie. Zbudowany z 50 milionów cegieł zajmuje powierzchnię ok. 21 hektarów i otoczony jest murami o łącznej długości 10 km. W skład trójdzielnego założenia obronnego wchodzi Zamek Wysoki, Zamek Średni oraz Zamek Niski, czyli rozległe przedzamcze, które pełniło rolę zaplecza gospodarczego dla rosnącej w siłę średniowiecznej warowni. Zbudowany na planie czworoboku Zamek Wysoki stanowi najpotężniejszą część dawnej krzyżackiej twierdzy. Monumentalne zabudowania mieściły m.in. sale i komnaty służące administracji Zakonu, zamkowy kościół oraz kaplicę Świętej Anny, która pełniła funkcję krypty Wielkich Mistrzów. Zamek w Malborku warto odwiedzić o każdej porze roku. Pod osłoną nocy warownię podziwiać można w wyjątkowej, świetlnej iluminacji. W wybrane wieczory na dziedzińcu Zamku Wysokiego odbywa się widowisko Światło i Dźwięk, a dla miłośników legend i zamkowych tajemnic organizowane jest nocne zwiedzanie w towarzystwie przewodnika w stroju krzyżackim.

Czas trwania: 24min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 159 Pławniowice Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza pałac w Pławniowicach, sprawdza też, jak działała stacja wodociągowa napędzana parą wodną oraz jakim rzemiosłem jest trudna sztuka ludwisarstwa. Zobaczymy też ruiny pałacu w Ujeździe oraz wieżę zamku w Toszku. Wędrówkę po malowniczej okolicy rozpoczniemy właśnie w Pławniowicach. Trzyskrzydłowa budowla pałacu w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego wzniesiona została w latach 80. XIX wieku. Gmach, usytuowany na planie podkowy, liczy sobie 7 wież, wykonany jest z cegły, elementów piaskowca i sztukaterii. Wokół rozpościera się romantyczny ogród krajobrazowy. Charakteryzuje się on zgeometryzowaną przestrzenią, neorenesansowym charakterem rzeźby oraz układem biegnących po krzywej ścieżek. Park porastają wyjątkowe okazy drzew. Najlepszym przykładem jest dąb szypułkowy, którego średnica dochodzi do 480 cm. Na terenie parku podziwiać można również egzotyczne gatunki drzew: miłorząb japoński, choinę kanadyjską czy cypryśniki błotne, drzewo pochodzące ze wschodnich stanów USA i Meksyku, które żyje nawet do 1000 lat. W niedalekich Poniszowicach, na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, znajduje się Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieje parafii sięgają XII wieku. Kościół mniej więcej w tym kształcie powstał pod koniec wieku XV i od tamtego czasu uległ tylko niewielkim rozbudowom. Obok zbudowanej z drewna modrzewiowego świątyni, stoi XVI - wieczna dzwonnica.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
07:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 24 Trzebnica Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Na północ od Wrocławia rozciągają się Wzgórza Trzebnickie oraz Dolina Baryczy. To dwie sąsiadujące ze sobą krainy, które przyciągają turystów nie tylko bogatą historią i wyjątkowymi zabytkami, ale i unikatową przyrodą. Wzgórza Trzebnickie to miejsce spektakularnych wykopalisk antropologicznych i najbardziej urozmaicona pod względem rzeźby część Wału Trzebnickiego zwanego popularnie Górami Kocimi. Z kolei Dolina Baryczy jest jednym z najcenniejszych miejsc w Polsce pod względem przyrodniczym - przede wszystkim ze względu na żyjące tam gatunki ptaków. Tomasz Bednarek rusza w podróż, odkrywając po drodze archeologiczne wykopaliska, średniowieczne klasztory, XIX - wieczne uzdrowisko i piękną przyrodę z unikatowym ptactwem i drzewami.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
21:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 24 Trzebnica Logo TVP Wilno
Program TV na 30 kwietnia 2025 (Środa)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 92 Jelenia Góra Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Jelenia Góra to miasto z 900 - letnią historią. Jak głosi jedna z legend, jej początki są związane z osobą Bolesława Krzywoustego, który w 1108 roku założył na wzgórzu noszącym dziś jego imię, gród obronny - zalążek dzisiejszego miasta. Dziś znajdziemy w mieście liczne zabytki architektury, ale i takie niespodzianki, jak pomnik Neptuna, choć do morza w linii prostej jest stąd niemal 400 km. Miasto położone jest w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr i stanowi kulturalne i artystyczne centrum regionu. Jeleniogórski rynek to formalnie Plac Ratuszowy. Jest nieduży, ale urokliwy i otoczony barokowymi kamieniczkami z podcieniami. Są świadectwem pierwotnej, handlowej funkcji tego miejsca. Spacerując po rynku, nie sposób ominąć słynnego Szczudlarza Jeleniogórskiego - rzeźba jest hołdem dla najstarszego w Polsce festiwalu teatrów ulicznych. W mieście zachowały się też fragmenty dawnych murów i fortyfikacji. Jedną z najciekawszych pamiątek okresu średniowiecza jest Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja. Stanowiły ważny kompleks obronny, niegdyś chroniony przez fosę i most. Warta uwagi jest też majestatyczna góra Chojnik - tu właśnie znajduje się słynny zamek. W Jeleniej Górze historia wciąż jest żywa. Zachwyca też okoliczna przyroda, góry i zapierające dech w piersiach widoki. Miasto bezsprzecznie zasługuje na miano "Perły Karkonoszy".

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 160 Giżycko Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W Krainie Wielkich Jezior, na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin leży Giżycko - miasto z historyczną twierdzą i obrotowym mostem, do którego otwarcia wystarczy siła mięśni jednego człowieka. To tu zjeżdżają miłośnicy plażowania, smacznych ryb i głodni wrażeń wodniacy. Zwiedzanie Giżycka warto rozpocząć od atrakcji, która dosłownie dzieli i łączy miasto nazywane Żeglarską Stolicą Polski. XIX - wieczny most obrotowy na Kanale Giżyckim jest unikatem w skali Europy. Na kontynencie są dwie takie przeprawy, ale tylko jedna czynna i to właśnie tutejsza. Każdego dnia wzdłuż kanału przepływają setki łodzi. Swoisty tranzyt wodny przez samo centrum wprowadza pewien rytm w życie mieszkańców. Na tablicach informacyjnych rozmieszonych w przestrzeni miasta można się dowiedzieć, kiedy most będzie otwarty, a kiedy zamknięty. I tak na przykład przegapienie godziny 16.00 skutkować może uwięzieniem na tak zwanej Wyspie Giżyckiej na bagatela, 1, 5 godziny. Przystanek obowiązkowy na trasie wędrówki to Twierdza Boyen - największa gabarytowo atrakcja Giżycka. Ta XIX - wieczna pruska fortyfikacja nigdy nie została zdobyta i do dziś stanowi unikatowy zabytek architektury na skalę Europy. Ruszając na wodę, można przyjrzeć się stolicy polskiego żeglarstwa z odpowiedniej perspektywy. Wzdłuż linii brzegowej jeziora Niegocin rozciąga się największy pasażerski i jachtowy port na Mazurach. Tutejsze jeziora przyciągają nie tylko turystów, ale także ekipy filmowe. W 1962 roku między innymi na jeziorze Kisajno i właśnie w Giżycku Roman Polański nakręcił "Nóż w wodzie". Dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
18:01 Zakochaj się w Polsce - odc. 262 Dąbrowa Górnicza Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Program TV na 1 maja 2025 (Czwartek)
04:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 308 Zagórze Śląskie i Góry Sowie Logo TVP HD
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 93 Żywe Muzeum Piernika w Toruniu Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Kolejnym miejscem na szlaku podróży po Polsce jest Toruń, jedno z najstarszych polskich miast. Jest położony nad Wisłą, wzdłuż której rozciągają się urokliwe Bulwary Filadelfijskie. Na pierwszym miejscu skojarzeń turystów z Toruniem pozostaje Mikołaj Kopernik. Wychowany w Toruniu astronom, dorastał wśród typowych, niezmiennie kultowych wypieków kulinarnych tego miasta - pierników. Tradycja wypieku ciastek z miodem i przyprawami sięga tu drugiej połowy XIV wieku - pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z około 1380 roku. Ich spopularyzowaniu sprzyjało położenie miasta - żyzna Ziemia Chełmińska i Kujawy zapewniały stały dopływ dobrej mąki, a wysoko rozwinięta hodowla pszczół dostarczała duże ilości dobrej jakości składnika. O korzenne przyprawy było łatwo z racji położenia na szlaku handlowym łączącym Lwów z Gdańskiem. Do wyrobu pierników ściągano przyprawy z całego świata, a gotowe wypieki wędrowały w drugą stronę, docierając w wiele zakątków globu. Dziś kultowe toruńskie specjały sławi Żywe Muzeum Piernika - miejsce, do którego dociera się prawie z zamkniętymi oczami, bo już z daleka czuć wabiący zapach wypiekanych tutaj smakołyków. Można się tu przenieść się w czasie i zostać czeladnikiem cukierniczej manufaktury. Żywe Muzeum Piernika w 2017 roku zostało nagrodzone w konkursie na najlepszy Produkt Turystyczny Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 161 Leszno Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Leszno nazywano niegdyś Wielkopolskimi Atenami. Przyciągało artystów, naukowców i filozofów. Kształcił się tu król Stanisław Leszczyński. Dziś słynie z żużla i świetnych warunków do uprawiania lotnictwa sportowego czy baloniarstwa. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od charakterystycznego rynku. Z każdego rogu wychodzą prostopadłe względem siebie dwie ulice. Wzdłuż pierzei znajduje się 37 kamienic, w większości pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Historia miasta rozpoczęła się w 1393 roku, a przynajmniej z tego właśnie roku pochodzi pierwsza wzmianka o Lesznie - wtedy osadzie, która nosiła nazwę Lesczno. W 1547 r. prywatne Leszno uzyskało prawa miejskie nadane przez króla Zygmunta Starego. Centralną część rynku zajmuje barokowo - klasycystyczny ratusz. Budowla zawiera relikty pierwszego ratusza z 1639 r. , ale współczesny wygląd otrzymała w XVIII wieku - po przebudowie, która była konieczna po wielkich pożarach. Kolorytu miastu dodają także murale. Fani sztuki prezentowanej poza murami galerii czy muzeów, wyposażeni w specjalną mapkę, mogą ruszyć śladem leszczyńskich obrazów na murach. Na trasie jest 15 murali, m.in. ten przedstawiający leszczyńskiego poetę Stanisława Grochowiaka. Ciekawostką jest też Teatr Miejski w Lesznie - - najmłodszy państwowy teatr w Polsce. Powstał w 2016 roku. 150 - osobowa widownia może oklaskiwać aż 10 premier w sezonie.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
Reklama
19:00 Zakochaj się w Polsce s.I - Odc. 9 Ostrów Lednicki Logo TVP3 Bydgoszcz

Opis (streszczenie): Seria podróżnicza popularyzująca wiedzę o Polsce. Tomasz Bednarek aktor znany widzom TVP1 m.in. z telenoweli "Klan", odwiedza ciekawe miejsca w wielu zakątkach kraju. Prowadzący jest postacią wszędobylską i bardzo dociekliwą. Wędruje nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale dociera również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W trakcie tych podróży poznajemy historię miast, zwiedzamy zamki oraz najpiękniejsze pałace, katedry, klasztory, pozostałości fortów, twierdz obronnych oraz wiele innych znakomitych obiektów architektonicznych. Tomasz Bednarek na szlaku swoich podróży rozmawia z osobami, które doskonale znają historię prezentowanych zabytków. Jego rozmówcami są m.in. przewodnicy, kustosze, historycy, architekci, etnografowie, rekonstruktorzy. Dociekliwość prowadzącego w połączeniu z ogromną wiedzą jego rozmówców tworzy wciągającą, barwną opowieść o polskiej historii, kulturze, architekturze oraz obyczajowości. W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza wyjątkowe miejsce pomiędzy Poznaniem a Gnieznem, na szlaku pielgrzymkowym do grobu świętego Wojciecha. To Ostrów Lednicki - ukryty na wyspie, otoczony jeziorem gród Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jeden z najważniejszych punktów na Szlaku Piastowskim i Romańskim w Polsce. Muzeum Pierwszych Piastów stworzyło tu znakomite warunki, by poznać jak żyli nasi przodkowie. Gospodarz programu zwiedzi również inne miejsca związane z początkiem państwa polskiego: Grzybowo - jeden z największych grodów, które wybudowano na początku panowania Piastów oraz Dziekanowice, gdzie zaprasza turystów Wielkopolski Park Etnograficzny - jedno z największych muzeów w Polsce na wolnym powietrzu.

Czas trwania: 23min. / 2016 / magazyn
Program TV na 2 maja 2025 (Piątek)
04:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 309 Gołdap Logo TVP HD
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 94 Augustów Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Augustów. W położonym nad rzeką i pomiędzy siedmioma jeziorami mieście od zawsze krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej w tej okolicy komorze celnej pochodzą z roku 1496. Prawa miejskie oraz charakterystyczny królewski herb nadał Augustowowi król Zygmunt August w roku 1557. 450 lat później wdzięczni augustowianie ufundowali królowi kolumnę i jest to druga w Polsce kolumna królewska, a przy tym druga kolumna Zygmunta. XVI - wieczny układ przestrzenny Rynku Zygmunta Augusta i odchodzących od niego ulic zachował się do dziś. Z czasem domy parterowe i drewniane zastępować zaczęły bardziej okazałe budowle wznoszone przez bogatych kupców czy choćby aptekarza. Ważnym wydarzeniem w dziejach miasta była budowa Kanału Augustowskiego i otwarcie na nim żeglugi. Warta odwiedzenia jest położona obecnie w granicach Augustowa dawna wieś Studzieniczna. To urokliwe miejsce położone wśród lasów i nad jeziorem o tej samej nazwie jest znanym sanktuarium maryjnym. Augustów zaskakuje obfitością atrakcji i wyzwań. Można to miasto zwiedzać tropem jego renesansowych założycieli czy też działających tu w XIX wieku architektów oraz inżynierów. Można tu spacerować, pływać lub żeglować i to niemal bez końca.

Czas trwania: 23min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 162 Kutno Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
21:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 320 Szczawnica Logo TVP ABC
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
Program TV na 3 maja 2025 (Sobota)
04:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 310 Pilsko i Jezioro Żywieckie Logo TVP HD
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazyn
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 95 Jędrzejów Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W południowej części województwa świętokrzyskiego znajduje się miasto związane ze średniowiecznym kronikarzem, renesansowym człowiekiem sukcesu oraz dziewiętnastowiecznym kolekcjonerem. Jędrzejów, kolejny przystanek na trasie podróży Tomasza Bednarka, to doskonały punkt wyjścia dla pełnej zaskoczeń podróży w czasie. Początki Jędrzejowa, dawnej Andreovii, sięgają wieku XII, kiedy z Szampanii we Francji przybyli tu cystersi. Na początku XIII wieku skończyli budować swój kościół, a jego konsekracji dokonał w roku 1210 biskup krakowski Wincenty, zwany Kadłubkiem, który wkrótce wstąpił do zakonu, stając się pierwszym Polakiem cystersem. W Jędrzejowie znajduje się też słynne Muzeum Przypkowskich - to dziś największa w Polsce i trzecia na świecie kolekcja zegarów. Muzeum to również świetnie zachowany obraz mieszczańskiego domu sprzed stu lat. W latach 1914 - 1915 bywał tu Józef Piłsudski. Położone nieopodal Jędrzejowa Nagłowice to miejsce związane z Mikołajem Rejem. Dziś mieści się tu poświęcone jego postaci muzeum. Zaledwie kilka kilometrów dalej leży Oksza, obecnie wieś, a niegdyś miasto założone przez Reja, wzorowane na Krakowie, z rozległym rynkiem i zaplanowaną odważnie siecią ulic. W okolicach Jędrzejowa warto też zobaczyć kościół Świętego Szczepana Diakona w Mnichowie - jedyny w Europie drewniany kościół o wystroju rokokowym.

Czas trwania: 24min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 134 Rzeszów - Święto Paniagi Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Ponownie odwiedzamy Rzeszów, który zaskakuje różnorodnością miejskich atrakcji. Stolica Podkarpacia może bowiem zachwycić niezwykłą historią, schowaną pod płytą rynku i udostępnioną w postaci Podziemnej Trasy Turystycznej, ale z pewnością nie zawiedzie też tych, którzy chcą zasmakować w tradycjach kulinarnych i muzycznych regionu. Rzeszów uruchamia wszystkie zmysły turysty. Warty odwiedzenia jest zwłaszcza w czasie weekendu majowego, kiedy mieszkańcy wychodzą na ulice i bawią się podczas lokalnego Święta Paniagi tak nazywano niegdyś obecną ulicę 3 Maja. Każda edycja ma swój temat przewodni - w roku 2019 celebrowane jest partnerstwo z chorwackim miastem Split, a jedną z atrakcji dla smakoszy jest popularna w tym kraju zupa Gazdaricin. Kolejną propozycją dla świętujących jest wystawa archiwalnych zdjęć - fotografie pokazują jak wyglądały te same miejsca i przeszłości i obecnie. Dla kolekcjonerów wspomnień i zdjęć idealna jest podróż ekologicznym autobusem w te rejony miasta, które rzadko odwiedzają turyści i sami mieszkańcy. Miasto od 2006 roku powiększyło swoją powierzchnię dwukrotnie, zatem ta krajoznawcza wyprawa to też dobra lekcja współczesnej historii Rzeszowa. Sercem muzycznych operacji miasta jest Rzeszowska Estrada instytucja z 60 - letnim stażem. To tu zaczynali swe muzyczne kariery Anna German, Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa. Miejską ciekawostką jest też mural przedstawiający miasteczko na Dzikim Zachodzie. Widzimy szeryfa dumnie kroczącego przez ulicę i krzesełko reżysera. To nawiązanie do wybitnego reżysera Freda Zinnemanna, który urodził się w Rzeszowie. Ten zdobywca czterech Oskarów wyreżyserował znane filmy m.in. kultowy "W samo południe".

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Tym razem zaprasza do jednego z najpiękniejszych polskich zamków, położonego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej sercem jest Dolina Prądnika, nad którą 700 lat temu wzniesiono właśnie Zamek Pieskowa Skała. Pieskowa Skała jest częścią tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Zamek słynie z legend, choćby tej o Dorotce, niewiernej żonie jednego z Szafrańców, którą okrutny mąż kazał żywcem zamurować w piwnicy pod wieżą. Na terenie zamku odbywają się niezwykłe historyczne rekonstrukcje, prezentacje strojów, broni i pozorowanej walki - choćby pokazy Chorągwi Husarskiej - wielbicieli historii Polski, staropolskich militariów i tradycji z czasów świetności Rzeczpospolitej.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Warszawa
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Szczecin
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Rzeszów
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP3 Poznań
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP3 Olsztyn
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Łódź
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Lublin
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP3 Kraków
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Katowice
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Bydgoszcz
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Białystok
09:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP3
Program TV na 4 maja 2025 (Niedziela)
04:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 311 Tatry Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Cykl promujący Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W wydaniu prowadzący zaprasza w Tatry. Wycieczkę zaczyna na Kasprowym Wierchu, na który dociera kolejką linową. Zwiedza też Willę Koliba będącą pierwszym domem w stylu zakopiańskim i Kaplicę Witkiewiczowską na Jaszczurówce, odbywa wędrówkę nad Morskie Oko, spotyka się z "ostatnim kuśnierzem na Podhalu".

Czas trwania: 22min. / 2024 / magazyn
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 96 Konstancin - Jeziorna Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Konstancin - Jeziorna to jedyne uzdrowisko na Mazowszu i miejsce, nad którym wciąż unosi się aura słynnego przedwojennego letniska. Już przed stu laty z zalet wyjątkowego mikroklimatu korzystali liczni letnicy. Inspiracją dla powstania Konstancina były popularne w Europie miasta ogrody. Do dziś zachował się tu układ urbanistyczny będący cennym przykładem planowania przestrzennego końca XIX wieku. Sercem miasta jest zrewitalizowany Park Zdrojowy. Rozległy kompleks w stylu angielskim okalają dzielnice okazałych willi reprezentujących różne style architektoniczne. Od początków istnienia letniska, w Konstancinie chętnie gościli i tworzyli znani artyści oraz ludzie pióra. W okresie międzywojennym zamieszkał tu Stefan Żeromski, właśnie tutaj napisał "Przedwiośnie", jedną ze swych najważniejszych książek. Naturalnym bogactwem Konstancina jest solanka o silnych właściwościach leczniczych. Tężnia solankowa to symbol uzdrowiskowego Konstancina. Potężna konstrukcja z tarniny zbudowana na planie regularnego wieloboku, znajduje się w centralnej części Parku Zdrojowego. Zbudowana w 1978 roku, była drugą tężnią na terenie Polski. Konstancin - Jeziorna to więcej niż uzdrowisko. Różne oblicza tego miejsca można poznać, wędrując szlakami Konstancina architektonicznego, artystycznego czy filmowego. Ta różnorodność oraz bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych sprawia, że - jak pisał kiedyś Kurier Warszawski - nuda w Konstancinie jest wykluczona.

Czas trwania: 23min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 163 Mikołajki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku zwiedzimy Mikołajki. Kiedy wjeżdża się do miasta i dociera do jego centrum, można odnieść wrażenie, że pobyt tutaj będzie związany głównie z żeglowaniem, jedzeniem ryb i spacerami nad wodą. Tymczasem miasto ma dużo więcej do zaoferowania. Znajduje się tu m.in. piękny, klasycystyczny kościół ewangelicko - augsburski, wzniesiony na początku lat 40. XIX wieku. Jego wnętrze urzeka pastelową kolorystyką drewnianych empor i ławek. Sufit zbudowany został z kolebkowych kasetonów, które sprawiają wrażenie trójwymiarowości. W kościele zachował się też zabytkowy prospekt organowy. Warte odwiedzenia jest też pierwsze w Polsce Muzeum Reformacji Polskiej, gdzie znajdziemy m.in. nietypowy eksponat nartę podarowaną przez Adama Małysza. Mikołajki zachwycą smakoszy ryb. W jeziorach otaczających miasto łowione są szczupaki, sandacze, miętusy oraz okonie. Zanim te kulinarne atrakcje miasta trafią na nasze stoły, trzeba je wyłowić. Rybacy sieci zarzucają wieczorem, a wyciągają wcześnie rano. Ryby są wyjmowane i wrzucane do skrzynek, a siatka jest dokładnie zwijana i przygotowywana do kolejnego wieczornego zarzucenia. Mikołajki to również miasto piosenki żeglarskiej. W 2018 roku świętowano 40 - lecie Festiwalu Szantowego, który odbywa się w Wiosce Żeglarskiej oraz w Amfiteatrze. Wieczorem dla turystów i mieszkańców organizowane są uroczyste koncerty polskich mistrzów piosenki szantowej.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
Program TV na 5 maja 2025 (Poniedziałek)
04:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 312 Mińsk Mazowiecki Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomek Bednarek zaprasza Widzów do Mińska Mazowieckiego. Jednym z najbardziej znanych zabytków tego miasta jest pałac Dernałowiczów. Mińsk Mazowiecki to także miejsce, w którym spoczęła ukochana klacz Józefa Piłsudskiego, Kasztanka. To tutaj bowiem mieściły się stajnie 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Odwiedzając Mińsk, nie można pominąć wizyty w Muzeum Ziemi Mińskiej. Siedzibą muzeum jest jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. To dawna willa hrabiny Łubieńskiej, właścicielki tej części miasta. Mińsk Mazowiecki to również teraźniejszość. Sześć km na wschód od miasta mieści się 23 Baza Lotnictwa taktycznego im. ppłk. pil. Jana Zumbacha - legendy dywizjonu myśliwskiego 303. Oto Mazowsze, oto Mińsk Mazowiecki, tu historia łączy się ze współczesnością, zapraszamy do odkrywania tajemnic tego miasta.

Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 99 Biłgoraj Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Biłgoraj to miasto skryte wśród lasów, leżące nieco na uboczu. Z drugiej jednak strony na przestrzeni wieków przyciągało do siebie nowych mieszkańców różnych nacji. Przenikały się tu wpływy kilku grup etnicznych, a to sprawiło, że rozwinął się tutaj jedyny w swoim rodzaju folklor, niepodatny na mody i style. Do dziś ciekawą, regionalną kulturę ludową możemy odnaleźć w muzyce i tańcach, strojach i kuchni. Położenie miasta i warunki pogodowe regionu sprzyjają turystyce. Stąd możemy wyruszać na Roztocze i do Puszczy Solskiej, podziwiać przyrodę i architekturę. Na poszukiwaczy przygód czeka mnóstwo tras turystycznych, m.in. przebiegający przez miasto, liczący 2000 km, słynny Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Historia Biłgoraja sięga XVI wieku. Miasto - niegdyś prywatne - położone na szlaku handlowym łączącym Lublin i Jarosław stało się ważnym punktem na mapie wymiany handlowej w ówczesnej Rzeczypospolitej. To zawsze sprzyjało migracji ludności, ściągało kupców różnych nacji. Dominowali tu jednak przede wszystkim Polacy i Rusini, potem, stosunkowo szybko osiedlili się również Żydzi, którzy stanowili trzecią co do wielkości grupę etniczną zamieszkującą miasto. W regionie warto też odwiedzić Zwierzyniec, popularny ośrodek turystyczno - wypoczynkowy, będący bramą do Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 164 Gorzów Wielkopolski Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Gorzów Wielkopolski - miasto z najdłuższą estakadą kolejową, torem żużlowym i najstarszym lodołamaczem w Polsce. Położone dumnie nad Wartą, szczyci się 750 - letnią tradycją. Mimo burzliwych dziejów i zniszczeń w mieście przetrwały piękne zabytki. Jednym z najciekawszych jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowana na fundamentach z kamienia, gotycka, z elementami stylu romańskiego od wieków dominowała w panoramie miasta. XIII - wieczna katedra podobnie jak średniowieczne mury miejskie, jest jednym z najstarszych zabytków Gorzowa. Pamiątki z dziejów miasta i regionu można zobaczyć w Muzeum Lubuskim, które mieści się w okazałej willi wybudowanej na początku XX wieku, należącej niegdyś do właściciela fabryki kabli, Gustawa Adolfa Schroedera. Będąc w muzeum koniecznie trzeba odwiedzić przylegający do willi ogród dendrologiczny. Wytyczona ścieżka edukacyjna pozwala poznać blisko 150 gatunków drzew i krzewów. Znajdziemy tu tak egzotyczne gatunki, jak złotolin japoński, jodłę kalifornijską i koreańską czy wierzbę mandżurską. Spacerując gorzowskimi uliczkami nie sposób ominąć bulwaru nadwarciańskiego. Na jego skraju możemy spotkać siedzącego w łódce Pawła Zacharka, legendarnego przewoźnika, za sprawą którego mieszkańcy przeprawiali się na drugą stronę Warty. Nad całym bulwarem rozciąga się najdłuższa w Polsce estakada kolejowa. Licząca ponad sto lat jest jednym z najpiękniej położonych zabytków techniki o unikatowym rozwiązaniu architektonicznym. Gorzów rozsławia też folklor cygański od 1989 roku z inicjatywy Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, odbywają się tu Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
Program TV na 6 maja 2025 (Wtorek)
04:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 313 Gdańsk Oliwa Logo TVP HD
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 100 Pałac w Wilanowie Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Pałac w Wilanowie to jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Wybudował ją król Jan III Sobieski - na obrzeżach Warszawy, by uciec od zgiełku stolicy. Imponującą budowlę wraz z ogrodami stworzyli najznamienitsi architekci i artyści doby baroku. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się nieduża, podwarszawska wieś Milanów. Gdy w 1677 roku kupił ją Jan III Sobieski, została przemianowana na Villa Nova. Z czasem nawiązująca do tradycji antycznych nazwa uległa spolszczeniu i tak narodził się Wilanów. Rezydencja przez wieki przechodziła z rąk do rąk, jednak żaden z nowych właścicieli nie poważył się na zniszczenie dziedzictwa króla Jana III Sobieskiego. Pałac nazywany Monumentum Sobiescianum to pomnik chwały i świadectwo niezwykłej osobowości króla. Jest swoistym ewenementem na skalę europejską. Łączy w sobie cechy typowego dla Polski dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej oraz podparyskiego Wersalu. W mocno doświadczonej przez historię Polsce, budowla jest unikatem, bo przetrwała do naszych czasów bez większego uszczerbku. W 1994 roku została uznana za pomnik historii RP. Dziś to najlepsze miejsce, by poznać dzieje władcy, którego sława wykroczyła daleko poza granice Rzeczypospolitej.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 165 Szklarska Poręba Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
07:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 25 Szydłowiec Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Szydłowiec, miasto, w którym znajdują się zasoby bardzo cennego surowca - piaskowca. To jeden z polskich materiałów naturalnych, który wybitni architekci wykorzystywali od stuleci, nie tylko w naszym kraju. Za czasów dynastii Piastów i Jagiellonów Szydłowiec był prężnym i mocno znaczącym ośrodkiem w kraju przede wszystkim ze względu na szybki rozwój handlu i rzemiosła. Dziś warto odwiedzić to miasto, ze m.in. względu na wspaniałe zabytki oraz unikatową na skalę światową kolekcję ludowych instrumentów muzycznych oraz dawnych polskich samochodów i motocykli.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
21:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 25 Szydłowiec Logo TVP Wilno
Program TV na 7 maja 2025 (Środa)
04:40 Zakochaj się w Polsce - odc. 314 Zakliczyn Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomek Bednarek odwiedza Zakliczyn, "białe miasteczko" nad Dunajcem, nazywane tak niegdyś ze względu na bielone domy. To jedno z najmniejszych miast w Małopolsce, liczące około 1700 mieszkańców. Słynie z dużego rynku - drugiego pod względem wielkości w województwie. Prowadzący program opowiada także o najstarszym w Polsce klasztorze Ojców Reformatów, odkrywa tajemnice Zamku w Melsztynie oraz wyjaśnia, dlaczego Zakliczyn to polska stolica fasoli.

Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 101 Łomża Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku odwiedzamy Łomżę, która w 2018 roku obchodziła swoje 600. urodziny. Choć leży w województwie podlaskim, ulokowana jest historycznie i geograficznie na Mazowszu, w środkowym biegu Narwi na malowniczej Nizinie Mazowieckiej. W 1418 roku Łomża uzyskało prawa miejskie, ale gród - pierwowzór miasta - istniał już na wiele lat przed tą datą. Dziś można tutaj wznieść się w przestworza, a to za sprawą mistrzów motoparalotniarstwa, którzy odnoszą liczne zwycięstwa. Miasto rozsławia również Teatr Lalki i Aktora oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Warto obejrzenia jest też niezwykła ruchoma szopka w klasztorze kapucynów - odnajdziemy w niej postaci wielu wybitnych Polaków. 15 km za miastem, w Nowogrodzie możemy odetchnąć wspomnieniem wsi kurpiowskiej. Na terenie 3, 5 hektara znajduje się muzeum na wolnym powietrzu - jedno z najstarszych tego typu w Polsce. Jego twórca Adam Chętnik założył też muzeum w Łomży, w którym znajduje się m.in. bogata ekspozycja bursztynu, narzędzi do obróbki i prezentacja biżuterii bursztynowej. To nawiązanie do tradycji wydobycia na Kurpiach bursztynu kopalnego. Turyści nie mogą przejść obojętnie koło najbardziej znanej łomżynianki, Hanki Bielickiej, która ma tutaj swój pomnik ławeczkę. Aktorka znana była ze swojego nietuzinkowego poczuciu humoru i zamiłowania do kapeluszy. Nawiązując do jej kolekcjonerskiej miłości, na dwóch rondach utworzono ogromne kwiatowe kapelusze.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 166 Świebodzin Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedzi Świebodzin - miasto, którego historyczne centrum od czasów średniowiecza zachowało się niemal w niezmienionej formie. Najstarsze budowle, z ratuszem na czele tworzą jeden z najcenniejszych zespołów urbanistycznych w regionie. Zwiedzanie rozpoczniemy od Rynku Starego Miasta, gdzie króluje Ratusz. Budowla wzniesiona została z XIV wieku, z tego okresu zachowały się beczkowe sklepienia z kamienia polnego. W salach parteru ratusza mieści się Muzeum Regionalne. Nieopodal znajduje się Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w stylu neogotyckim z okazałymi organami, które od początku istnienia kościoła zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. W mieście znajdziemy też ławeczkę Czesława Niemena, który dorastał tu po przeprowadzce z rodziną ze Starych Wasiliszek. Lokalne stowarzyszenie robi wszystko, by pielęgnować pamięć o twórczości tego wybitnego artysty. Świebodzin rozsławia figura Chrystusa - widoczna z dużej odległości. Rzeźba wzniesiona została w 2010 roku i jest jednym z największych pomników Chrystusa na świecie. Konkuruje z boliwijskim posągiem Cochabamby mierzącym ponad 34 metry wysokości. Jednak świebodziński Chrystus góruje nad nim dzięki koronie. Pasjonatów architektury militarnej zainteresuje Międzyrzecki Rejon Umocniony MRU, który od lat przyciąga ogromną liczbę turystów i kusi swą tajemniczością. Świebodzin i okolice słyną nie tylko z ciekawych miejsc, ale i z nietuzinkowych ludzi. Pan Jerzy Jóźwiak zbudował w swoim ogrodzie miniaturową kolejkę z pełną infrastrukturą, która zadziwia dzieci i dorosłych.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
18:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 266 Kopiec Kościuszki w Krakowie Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Kopiec Kościuszki - usypany w latach dwudziestych XVIII wieku był hołdem złożonym przez naród, trwałym pomnikiem ku czci wielkiego bohatera. Położony na krakowskim Zwierzyńcu na wzgórzu św. Bronisławy był świadkiem historii XIX - i XX - wiecznej Polski. Tomasz Bednarek opowiada tę historię i pokazuje najważniejsze punkty - Muzeum Kościuszkowskie (a w nim cenne pamiątki po Naczelniku), kaplicę pod wezwaniem św. Bronisławy, a także położony tuż obok cmentarz salwatorski, na którym są pochowani znani Polacy, m.in. Stanisław Lem.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Program TV na 8 maja 2025 (Czwartek)
04:40 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Ignacy Jan Paderewski, jeden z największych polskich pianistów i kompozytorów, wybitny mąż stanu, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę, mógł mieszkać wszędzie. Koncertował w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, w każdym z tych miejsc zdobywał uznanie krytyków i uwielbienie publiczności. Zamieszkał jednak w dworku na polskiej wsi, w Kąśnej Dolnej w Małopolsce. Tomek Bednarek zaprasza widzów do jedynego zachowanego na świecie domu Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprasza nas także do niezwykłej Koncertowej stodoły, jednej z najbardziej oryginalnych sal koncertowych w Polsce.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 102 Jezioro Śniardwy Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Śniardwy, największe jezioro w Polsce, ma powierzchnię ponad jedenastu tysięcy hektarów i niemal sto kilometrów linii brzegowej. Jest szerokie na trzynaście kilometrów, długie na dwadzieścia dwa i jednocześnie płytkie - średnia głębokość nie przekracza tu siedmiu metrów, a strefa sitowia wzdłuż płycizn przy brzegu, sięga niekiedy niemal dwustu metrów. Połączone z innymi jeziorami kanałami lub wąskimi przesmykami Śniardwy są częścią Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W szczycie sezonu w przesmyku Przeczka panuje ruch nie mniejszy niż na ulicach wielkich miast. Wpływa się tu na Śniardwy w drodze z Giżycka i Mikołajek albo od południa z Rucianego - Nidy. Największe polskie jezioro kusi nie tylko żeglarzy, lecz jest również wyzwaniem dla piechurów i rowerzystów. W Okartowie można wsiąść na rower, by mazurskie morze poznać od strony lądu. Okolica to również raj dla miłośników zwierząt. Położona w Puszczy Piskiej i oczywiście nad Śniardwami stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk specjalizuje się w hodowli konika polskiego, czyli prymitywnej rasy wywodzącej się od dzikich tarpanów. Stacja w Popielnie działa od lat pięćdziesiątych XX wieku. W zabytkowym spichlerzu mieści się jej muzeum, a tuż obok stajnie.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 167 Płońsk Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży po Polsce będzie Płońsk - miasto, którego historia zaczęła się ponad 600 lat temu, a osadnictwo na jego terenie sięga VII wieku. Król Władysław IV zjeżdżał tu na łowy. Położone pośród pięknych mazowieckich lasów, zaledwie 60 km od Warszawy, jest oazą ciszy i spokoju. Zwiedzanie zaczniemy od przyklasztornego budynku, który przez długie lata należał do zakonu karmelitów, a dziś znajduje się w nim Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta - pierwsza tego typu placówka w Polsce. Autorski pomysł miejscowych pasjonatów, realizowany jest od 1995 roku. Działają dwa zespoły historyczny i współczesny. Pierwszy zajmuje się zbieraniem i opracowywaniem wszelkich materiałów dotyczących historii miasta i okolic, między innymi spisuje wspomnienia dawnych mieszkańców Płońska i odtwarza biografie niektórych rodzin. Zespół współczesny zajmuje się dziejami Płońska współczesnego, opracowując je dla przyszłych pokoleń płońszczan. W mieście znajdziemy kamienicę, w której do 1906 roku mieszkał Dawid Ben Gurion, urodzony w Płońsku współzałożyciel i pierwszy premier niepodległego państwa Izrael. Z miastem związany był też Henryk Sienkiewicz, który spędził tutaj rok, pracując jako guwerner w majątku rodziny Weyherów. W XIX wieku w Płońsku mieszkał i pracował Jan Walery Jędrzejewicz. Był lekarzem, astronomem - amatorem i popularyzatorem nauki. Dzięki niemu w 1872 roku w Płońsku powstało obserwatorium astronomiczne, którego tradycje współcześnie kontynuuje koło miłośników astronomii. Płońsk szczyci się Młodzieżową Orkiestrą Dętą Con Grazia, która cieszy się uznaniem nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
Program TV na 9 maja 2025 (Piątek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 103 Świnoujście Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Świnoujście to miejsce, gdzie jedna z najszerszych polskich plaż i ciepła jak na bałtyckie warunki woda idą w parze z walorami uzdrowiskowymi i przyrodniczymi. Spośród innych nadmorskich miejscowości miasto wyróżnia wyjątkowe położenie na 44 wyspach, z których trzy są zamieszkane, a pozostałe stanowią ostoję dla wielu gatunków ptaków. Wiatrak Stawa Młyny stojący na krańcu falochronu to symbol Świnoujścia, a według jednego z rankingów również najbardziej romantyczne miejsce w województwie zachodniopomorskim. Dzięki pulsującemu światłu pełni funkcję stawy, czyli znaku nawigacyjnego dla statków wpływających do portu. Życie turystyczne miasta koncentruje się wokół historycznego centrum i dzielnicy nadmorskiej położonych na wyspie Uznam. Wyspa Wolin słynie zaś z jednego z najlepiej zachowanych fortów pruskich oraz podziemnego miasta z czasów II wojny światowej. Świnoujście to miasto nierozerwanie związane z morzem. Bardzo często organizowane są tu regaty, które są okazją do do zwiedzenia jednostek gościnnie zawijających do świnoujskiego portu. Do kultowych morskich wydarzeń należą m.in. czerwcowe Dni Morza oraz sierpniowe Sail Świnoujście, przyciągające do miasta najpiękniejsze europejskie żaglowce. Pasjonatów historii zainteresuje Fort Gerharda, Latarnia Morska oraz podziemny obiekt militarny. Ukryte pod nadmorskimi wydmami żelbetowe schrony połączone kilometrem korytarzy są dziś jedną z największych atrakcji Świnoujścia.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 168 Lwówek Śląski Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
21:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 321 Grunwald i Olsztynek Logo TVP ABC

Opis (streszczenie): Tym razem Tomek Bednarek jedzie do Olsztynka i Grunwaldu. Zaprasza widzów do Muzeum Miejskiego w Olsztynku, Ratusza i Muzeum Etnograficznego, a także na słynne jagodzianki z jagodami z okolicznych lasów. Są wypiekane tutaj od ponad trzydziestu lat, a ich sława wykroczyła poza granice miasta i regionu. Przez Olsztynek przebiega malowniczy Szlak Kopernikowski - liczy on blisko 300 km i prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego astronoma. Tomek odwiedzi także Pola Grunwaldzkie, na których do dziś odbywają się inscenizacje upamiętniające bitwę z 1410 roku. W wyjątkowym historycznym widowisku bierze udział ponad 2 tys. rycerzy z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Czech, Słowacji, USA. Inscenizowane starcie ogląda corocznie ponad 100 tys. widzów.

Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
Program TV na 10 maja 2025 (Sobota)
04:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 316 Akademicka Warszawa Logo TVP HD
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 104 Dolina Biebrzy Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Dolina Biebrzy to jeden z najbardziej dziewiczych rejonów naszego kraju. Gęste lasy zamieszkiwane między innymi przez łosie, wokół ciągnące się po horyzont bagna, a zarazem siedliska tysięcy ptaków. Biebrza to rzeka typowo nizinna - ma źródła na Podlasiu, w pobliżu granicy z Białorusią, a swój bieg kończy po przepłynięciu ponad 160 km, wpadając do Narwi. O jej uroku decydują długie fragmenty, gdzie rzeka meandruje majestatycznie przez rozległą pradolinę. By odpowiednio nacieszyć się Biebrzą, można skorzystać z gęstej sieci szlaków pieszych, rowerowych oraz wodnych. Uroki doliny pomagają też poznać liczne punkty widokowe. Okolica to nie tylko cuda natury, ale również ślady przeszłości. Carska droga, Twierdza Osowiec czy działalność hrabiego Karola Brzostowskiego, zainteresują każdego pasjonata historii. Podobnie jak miejscowość Wizna. Zwana "polskimi Termopilami" obrona Wizny, to bitwa, która rozegrała się w tej okolicy we wrześniu 1939 roku. Polscy żołnierze, pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa, przez trzy dni bohatersko opierali się przeważającym i lepiej uzbrojonym oddziałom niemieckim. Po poddaniu wycieńczonego oddziału kapitan Raginis popełnił samobójstwo. Jego szczątki, pochowane najpierw bezimiennie u podnóża góry, dopiero po latach przeniesiono do grobu w tak długo bronionym bunkrze.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 169 Góra Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazyn
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Wrocław
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Warszawa
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Szczecin
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Rzeszów
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Poznań
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Olsztyn
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Łódź
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Lublin
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kraków
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Bydgoszcz
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Białystok
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3
Program TV na 11 maja 2025 (Niedziela)
04:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP HD
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 105 Opactwo Cystersów w Krzeszowie Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Krzeszów to niewielka, leżąca na uboczu miejscowość. Uznawana jest za stolicę duchową Dolnego Śląska, ale przyciąga nie tylko wiernych. Znajdujące się tu Opactwo Cystersów określane jest mianem Europejskiej Perły Baroku. Pierwszych zakonników benedyktynów - osiedliła tutaj w XIII wieku Anna Przemyślidka, wdowa po Henryku Pobożnym. Niezwykły rozkwit opactwa to z kolei przełom wieków siedemnastego i osiemnastego, czas triumfu kontrreformacji. Kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położono w roku 1728, niedługo po rozbiórce wcześniejszego kościoła gotyckiego. Konsekracji świątyni dokonano siedem lat później. Bazylika ma sto osiemnaście metrów długości, a jej wieże - 71 metrów wysokości, co decyduje o niezwykle harmonijnym kształcie budowli. W przylegającym bezpośrednio do świątyni Mauzoleum, spoczywają zasłużeni dla klasztoru władcy z dynastii Piastów - Bolko Pierwszy - fundator opactwa i jego wnuk, Bolko Drugi. Bolko Trzeci zaś, zabity ponoć w wieku trzech lat kamieniem rzuconym przez nadwornego błazna, jest opiewany przez epitafium rozdzielające ich sarkofagi. Krzeszów to dzieło opatów wizjonerów oraz zatrudnianych przez nich wybitnych artystów. Tylko tu, na niewielkiej przestrzeni tak wspaniale przeplatają się założenia teologii z ideałami barokowej sztuki. To ważne sanktuarium, wielki pomnik epoki i przestrzeń przesycona nieuchwytnym duchem.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 170 Środa Śląska Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku odwiedzimy Środę Śląską. W średniowieczu w każdą środę tygodnia odbywał się tu jeden z największych targów w Europie. W tym bogatym mieście mieszkali zamożni kupcy. Nieprzypadkowo, to właśnie tutaj odkryto przez wieki skrywany majątek. W XIV wieku na miastem górowała wieża więzienna, do której z biegiem lat dobudowywano kolejne bryły. Dziś ratusz to zespół budynków skupionych wokół niewielkiego dziedzińca. Wewnątrz jednego z gmachów mieści się Muzeum Regionalne. Niezwykłego odkrycia dokonano w Środzie w roku 1985. Przy ulicy Daszyńskiego trwała rozbiórka nawierzchni i remont kamienic. Pewnego słonecznego dnia operator koparki pod grudami czarnej ziemi zobaczył blask. Promienie słońca odbijały się od srebrnych i złotych monet. Kilka lat później miasto ogarnęła istna gorączka złota. Na herbie Środy Śląskiej widnieją winne grona. Nie bez powodu. Okolice już od czasów średniowiecza słynęły z produkcji wina. Tradycja przetrwała. Od 2005 roku organizowane jest tu dwudniowe Święto Wina w Mieście Skarbów. Nic dziwnego, że ściągają tutaj pasjonaci enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej, która zyskuje na popularności. Miasto może się też pochwalić Średzką Orkiestrą Dętą. W jej skład wchodzi ponad 20 zapaleńców, którzy po pracy rzucają wszystko, by stać się muzykami. Orkiestra swoim różnorodnym repertuarem uświetnia imprezy kulturalne, uroczystości patriotyczne i kościelne.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
Program TV na 12 maja 2025 (Poniedziałek)
04:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP HD
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 106 Kanał Elbląski Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Podczas kolejnej podróży odkryjemy atrakcje Kanału Elbląskiego - najdłuższego kanału żeglownego w Polsce. Można po nim płynąć nie tylko wśród falujących wód, ale i po trawie - wszystko za sprawą XIX - wiecznych urządzeń hydrotechnicznych stanowiących unikat na skalę światową. Kanał Elbląski, zwanym także Kanałem Elbląsko - Ostródzkim, od półtora wieku stanowi wodne połączenie Elbląga z Ostródą. Jego eksplorowanie najlepiej zacząć właśnie w Elblągu, gdzie w centrum miasta, nad brzegiem rzeki Elbląg, znajduje się punkt startowy rejsów wycieczkowych. Po Kanale Elbląskim pływają prywatne jachty, motorówki oraz statki pasażerskie. Podczas rejsu można zobaczyć wiele atrakcji, bo kanał to także system grobli, przekopów, śluz, pochylni, które łączą aż 10 jezior od Elbląga do Ostródy. Kanał wraz z odgałęzieniami liczy sobie ponad 150 kilometrów. Płynąc tym szlakiem wodnym, obserwujemy krajobraz zmieniający się jak w kalejdoskopie. Mijamy jeziora, lasy, pola i wsie. Taka nieśpieszna podróż to doskonały sposób na podziwianie przyrody Żuław Wiślanych - jedynego obszaru depresji w Polsce. Kanał to również wymarzone miejsce do uprawiania kajakarstwa. Tutaj utworzono nawet specjalny Szlak Papieski, na pamiątkę spływów kajakowych, w których pod koniec lat 50. uczestniczył Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Kanał Elbląski - światowy cud techniki - w 2011 roku został uznany za pomnik historii RP.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 171 Włocławek Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzimy Włocławek. To położone po obu stronach Wisły miasto jest jednym z najstarszych w Polsce. W kronice Galla Anonima wspomniane jako jeden z największych grodów monarchii Bolesława Chrobrego oraz dawna stolica biskupów. Od dziesięcioleci znane na całą Polskę ze swojego fajansu. Jego tradycja sięga 1873 roku, kiedy uruchomiono tutaj pierwszą z trzech fabryk tego typu. Przez lata Włocławek wypracował swoje charakterystyczne wzory zdobienia ceramiki, rozpoznawane nie tylko w kraju, ale również za granicą. Turystów zachwyci piękna architektura miasta - warto tu zobaczyć m.in. Czarny Spichrz, drewniany zabytek z przełomu XVIII I XIX wieku, Pałac Mushama wykonany w stylu eklektycznym budynek z końca XIX wieku oraz Pałac Biskupi, klasycystyczny gmach będący miejscem zamieszkania biskupów włocławskich.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
Program TV na 13 maja 2025 (Wtorek)
04:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 319 Centrum Pendereckiego Logo TVP HD
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 107 Krynica - Zdrój Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedzi Krynicę Zdrój. Ten słynny kurort w Beskidzie Sądeckim latem i zimą przyciąga amatorów sportów. Z kolei przez cały rok licznie ściągają tu kuracjusze, by korzystać z dobroczynnych właściwości tutejszych wód mineralnych. Zaczęto je wykorzystywać w lecznictwie już na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwszą pijalnię Słotwinkę zbudowano w 1806 roku. Drewniany pawilon jest najstarszym budynkiem w mieście. Prawdziwym symbolem Krynicy jest jednak Stary Dom Zdrojowy. Jego bywalcami byli m.in. Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz oraz marszałek Józef Piłsudski. Kuracjusze i turyści korzystają też z uroków okolicznych, zalesionych gór. Bez najmniejszego wysiłku można zdobyć szczyt Góry Parkowej. Wszystko za sprawą kolejki linowo - terenowej. Uruchomiona w 1937 roku kolejka była pierwszą tego typu w Polsce i drugą w Europie. Na szczycie Góry Parkowej zaskakuje olbrzymia betonowa konstrukcja. To wybudowana w 1938 roku żelbetowa wieża dla rozbiegu saneczkarzy. To historyczne miejsce dla polskiego sportu, bo w tym miejscu narodziło się nasze saneczkarstwo. Krynicę - Zdrój ukochał największy polski tenor - Jan Kiepura. Pod koniec lat 30. minionego stulecia zainwestował w budowę nowoczesnego pensjonatu Patria. Sądeckie uzdrowisko rozsławiła w świecie sztuka Matejki z Krynicy, jak często nazywa się Nikifora. Dziś znajduje się tu największa na świecie kolekcja pamiątek po artyście oraz jego obrazów.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 172 Tarnowskie Góry Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Tarnowskie Góry, miasto, którego historia nierozerwalnie jest związana z górnictwem. Już na początku XVI wieku gwarkowie wydobywali tutaj rudy srebra, ołowiu, a później również cynku. Z górnictwem związanych jest tu aż 28 zabytków, które w 2017 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główną i wyjątkową atrakcją jest Zabytkowa Kopalnia Srebra, którą można zwiedzać na odcinku 1740 metrów. Inny obiekt związany z górniczym dziedzictwem miasta to Dzwonnica Gwarków. Zanim stanęła na Placu Gwarków, służyła pracownikom kopalni dolomitu w pobliskich Bobrownikach Śląskich. XIX - wieczny dzwonek, zawieszony na drewnianej wieży przez lata wzywał gwarków na kolejne szychty do kopalni. Zwiedzając miasto nie sposób pominąć rynku, gdzie można zobaczyć kamienicę Sedlaczek, w której mieści się muzeum oraz najstarsza winiarnia w mieście. Na szczególną uwagę zasługuje budynek ratusza. Ta neorenesansowo - neogotycka budowla uważana za jeden z najpiękniejszych ratuszy w regionie. Wykończony czerwoną cegłą klinkierową, z elementami granitu śląskiego i piaskowca, wyróżnia się na tle panoramy rynku. Ratusz wzniesiono pod koniec XIX wieku, a kamienna figura gwarka, wkomponowana w fasadę, podkreśla związek miasta z górnictwem. Obok zabytków industrialnych coś dla siebie znajdą też miłośnicy architektury i pięknych wnętrz. W Tarnowicach Starych, dzielnicy Tarnowskich Gór, znajduje się odrestaurowany renesansowy zamek z XVI wieku.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
07:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 26 Pszczyna Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Pszczyna. Ta perła Górnego Śląska - to kolejne miejsce w Polsce, w którym nie sposób się nie zakochać. Wśród industrialnego krajobrazu południowego Śląska ujmuje elegancją pejzażu i dworską architekturą. Niegdyś lato spędzał tu wybitny barokowy kompozytor Georg Philipp Teleman, a później rezydował cesarz Wilhelm II, zachwycony nie tylko łowieckimi terenami, ale również urodą i wdziękiem pszczyńskiej księżnej Daisy. Dziś można tu odbyć podróż w przeszłość w doskonale zachowanym zamku pszczyńskim, a także odwiedzić tradycyjną wieś i zagrodę największych europejskich ssaków - żubrów.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
21:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 26 Pszczyna Logo TVP Wilno
Program TV na 14 maja 2025 (Środa)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 108 Ogrody Hortulus w Dobrzycy Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Ogrody Hortulus to rozległy teren, na którym oprócz niezwykłych kompozycji z kilku tysięcy gatunków i odmian roślin, zobaczyć można największy na świecie labirynt grabowy. Ogrody położone są w Dobrzycy - pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem. Od wiosny do jesieni na oczach zwiedzających odgrywa się wspaniałe kwiatowe widowisko. Hortulus po łacinie oznacza ogródek. Ta nazwa nawiązuje do początków Ogrodów, które dziś stanowią kompleks obejmujący łącznie ponad 14 hektarów. Narodziły się z determinacji, miłości do roślin i śmiałej wyobraźni. To dzięki nim w zachodniopomorskich plenerach nieopodal polskiego wybrzeża, powstało miejsce, w którym dziś każdy może odnaleźć swój ogród marzeń. Kompleks tworzą dwa zespoły ogrodowe o odmiennym charakterze. Niepowtarzalne kompozycje roślinne Ogrodów Tematycznych to efekt inspiracji różnymi stylami i kulturami. Śródziemnomorski, japoński, wodny, a nawet ogród cienia - łącznie jest ich ponad 20, ale nie sposób je ze sobą pomylić. Każdy z Ogrodów Tematycznych Hortulus to inna kompozycja roślin składająca się na jego niepowtarzalny charakter, barwy i zapach. Oddalone o 2 km Ogrody Hortulus Spectabilis służą zarówno wypoczynkowi jak i rekreacji. Rozległy kompleks słynie z pięknych rosarióww stylu angielskim oraz Ogrodów Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni z labiryntem grabowym. To także miejsce wydarzeń takich jak Noc Kupały i Festiwal Kwiatów Jadalnych.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 173 Czerwińsk nad Wisłą Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
18:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 316 Akademicka Warszawa Logo TVP3 Szczecin
Program TV na 15 maja 2025 (Czwartek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 109 Krosno Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Krosno - urokliwe miasto nazywano przez wieki "parva Cracovia" (mały Kraków). Zwiedzanie najlepiej zacząć na krośnieńskim rynku. Spory plac o wymiarach 115 na 72 m otaczają kamienice z renesansowymi podcieniami arkadowymi. Najstarsze pochodzą z XVI wieku, z okresu wielkiego rozkwitu miasta. U progu obecnego millenium, podczas prac archeologicznych odkopano w centrum placu relikty renesansowego ratusza. Dziś można oglądać zarys dawnej budowli rajców w nowej posadzce rynku. Najbardziej charakterystyczną budowlą krośnieńskiej Starówki jest wieża Farna. Warto się wdrapać na jej szczyt, bo z wysokości 38 metrów można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale także Beskidu Niskiego. Krosno to miasto szkła, skąd słynne wyroby trafiały na cały świat. Dziś jedną z atrakcji jest Centrum Dziedzictwa Szkła - połączenie muzeum i interaktywnego centrum edukacyjnego. Powstało na bazie XIX - wiecznej dawnej hali targowej. Nieodłącznym elementem podkarpackiego krajobrazu są szyby i kiwony. Światowy przemysł naftowy narodził się właśnie pod Krosnem we wsi Bóbrka. To tutaj w 1854 roku powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Działa nieprzerwanie do dziś, mieści także skansen i muzeum poświęcone przemysłowi naftowemu i gazowniczemu. Jedną z głównych atrakcji ziemi krośnieńskiej są malownicze ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Zasłynęły dzięki Aleksandrowi Fredrze, który tutejszy spór sąsiedzki uwiecznił w komedii "Zemsta".

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 174 Lubartów Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku serii podróżniczej docieramy do Lubartowa - miasta, które otrzymało przywilej lokacyjny 29 maja 1543 roku. Jego nazwa wiąże się z rodami właścicieli: Firlejów herbu Lewart i Sanguszków pochodzących od legendarnego Lubarta. Najokazalszym budynkiem w Lubartowie jest pałac, który powstał w miejscu zamku zbudowanego przez Firlejów. Budynek pierwotnie był przysadzistą konstrukcją, która częściowo spłonęła w 1705 roku. Pałac został odbudowany w stylu barokowym przez księcia Pawła Karola Sanguszkę.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
Program TV na 16 maja 2025 (Piątek)
04:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 320 Szczawnica Logo TVP HD
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 110 Ziemia kłodzka Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Ziemia kłodzka to cel kolejnej wyprawy Tomasz Bednarka. Wokół pasma górskie, w dolinach urokliwe miasteczka i popularne uzdrowiska. W centrum wiekowe miasto, stolica dawnego hrabstwa. Kraina kusi bogactwem zabytków, a krajobrazy bywają tutaj baśniowe. Jedną z najbardziej malowniczych części regionu jest Kotlina Kłodzka. Średniowieczne Kłodzko powstało w punkcie strategicznym, wypełniając dolinę pomiędzy wzgórzami. Z historią miasta można się zapoznać w wąskich korytarzach podziemnej trasy turystycznej. W głębokich piwnicach przechowywano towary, ale i chroniono się w czasie wojen i oblężeń. Kłodzko pełne jest zabytków. Ozdobą tutejszego rynku jest neorenesansowy ratusz oraz otaczające go kamienice, a nad miastem góruje XVIII - wieczna twierdza. Odwiedzając region, warto też zwiedzić barokową bazylikę w Wambierzycach, która robi kolosalne wrażenie. Prowadzi do niej 57 schodów. Imponująca fasada świątyni ma aż 52 metry wysokości. W kontraście do majestatycznego widoku z zewnątrz, wnętrze bazyliki wydaje się niewielkie. W wystroju świątyni uwagę zwraca ambona, odwołująca się do maryjnego hymnu Magnificat, oraz ołtarz z cudowną figurką Matki Bożej z Jezusem na ręku. Kolejne bogactwa ziemi kłodzkiej to jej uzdrowiska. Dawne domy zdrojowe, pijalnie wód i piękne parki można zobaczyć w Polanicy, Długopolu, Lądku, Dusznikach i w Kudowie Zdroju. Turystów zachwyci też przyroda - liczne szlaki wiodą przez Park Narodowy Gór Stołowych.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 175 Lubin Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Lubin. Zwiedzanie zaczynamy w centrum, zastanawiając się nad koncepcją rewitalizacji tego miejsca. Przestrzeń jest ogromna, ławki rozmieszczone w nieoczywisty sposób. I tu pierwsze zaskoczenie: z lotu ptaka płyta rynkowa skrywa historyczną informację - został na niej odwzorowany dawny plan zabudowy tego miejsca. Do lat 50. XX wieku znajdował się tutaj rząd kamieniczek. Dziś można odnieść wrażenie, że układ rynku przypomina scenografię thrillera "Dogville", duńskiego reżysera Larsa von Triera.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
21:55 Zakochaj się w Polsce - odc. 322 Szydłów Logo TVP ABC

Opis (streszczenie): Seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 17 maja 2025 (Sobota)
04:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 321 Grunwald i Olsztynek Logo TVP HD
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 111 Lidzbark Warmiński Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Lidzbark Warmiński leży w malowniczej dolinie dwóch rzek. Nazywany jest warmińską Wenecją - brzegi miasta położonego nad Łyną i Symsarną łączy ponad 20 mostów i kładek. Dzięki temu wiele tutejszych zabytków podziwiać można podczas wycieczki kajakiem lub gondolą. W mieście o ponad 700 - letniej historii zachował się średniowieczny układ urbanistyczny wraz z fragmentami murów obronnych i 4 - piętrową Wysoką Bramą, jedyną spośród trzech dawnych bram wjazdowych. Ponad lidzbarskimi dachami góruje wieża XIV - wiecznego kościoła oraz Zamek Biskupów Warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, w 2018 roku oficjalnie uznany za pomnik historii. Określany jest mianem Wawelu Północy. Przez ponad 400 lat zamek stanowił siedzibę biskupów warmińskich, gościł także wyjątkowe osobistości. Najbardziej znanym mieszkańcem był biskup Ignacy Krasicki. Mieszkał tu także biskup Łukasz Watzenrode - wuj Mikołaja Kopernika, który sprowadził go do Lidzbarka. W przełomowym odkryciu Kopernikowi pomogły czynione tutaj obserwacje nieba. Choć ton nadaje miastu bogata historia i wysokiej klasy zabytki, nie mniejszą uwagę przywiązuje się tu do korzystania z piękna natury. Nic dziwnego, że Lidzbark Warmiński przyjęty został do Cittaslow, czyli międzynarodowej sieci miast dobrego życia. Zanim rozważymy przeprowadzkę, warto odwiedzić go choć na chwilę. Nawet krótki pobyt tutaj staje się relaksującym doświadczeniem.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 176 Warszawska Wola Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazyn
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Wrocław
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Warszawa
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Szczecin
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Olsztyn
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Łódź
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Lublin
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kraków
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
09:25 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3
Program TV na 18 maja 2025 (Niedziela)
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 112 Radom Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Radom. Zanim w połowie XII wieku pojawiła się pierwsza wzmianka na temat miasta, działał gród obronny - Grodzisko Piotrówka - założony w II połowie X wieku w pobliżu rzeki Mlecznej. W obrębie jego fortyfikacji wzniesiono kościół św. Piotra pierwszą radomską świątynię, od której grodzisko wzięło nazwę. W 1350 roku król Kazimierz Wielki na prawie średzkim określił lokację dla nowego miasta - powstał wówczas Nowy Radom. Czasy Kazimierza Wielkiego to wielki rozkwit miasta. Dziś warto tu zwiedzić cenne zabytki sakralne, m.in. kościół św. Wacława - najstarszy murowany zabytek średniowiecznego Radomia, klasztor ojców bernardynów oraz kościół farny św. Jana Chrzciciela, w którym w został ochrzczony jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku Jacek Malczewski. Dziś jego prace można zobaczyć w muzeum poświęconym artyście. Radom to również miasto starych, zabytkowych parków. Najstarszy - Stary Ogród - pochodzi z I połowy XIX wieku. Już ponad 100 lat temu kwitło w nim życie sportowe - na torze kolarskim odbywały się zawody z udziałem zawodników z całego kraju. To właśnie wtedy zrodziła się rowerowa pasja radomian, podtrzymywana do dziś przez retrocyklistów. Z centrum Radomia warto dotrzeć do Muzeum Wsi Radomskiej. Ten ogromny skansen zajmuje 35 hektarów i stanowi wyjątkową ekspozycję 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego, służących jako plener polskim filmowcom.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 177 Ustka Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem docieramy do Ustki. Ze względu na turystyczny i uzdrowiskowy charakter to miasto jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku. Może poszczycić się wyjątkową lokalizacją - położone nad morzem, wśród wzgórz, w dolinie rzecznej. Ustka ma ponad 700 - letnią historię i już w średniowieczu obsługiwała cały handel morski Ziemi Słupskiej. Zwiedzanie warto zacząć od kościoła Najświętszego Zbawiciela, w którym można posłuchać zabytkowych organów; to jedne z nielicznych zachowanych dzieł organmistrza Christiana Friedricha Voelknera. W świątyni znajduje się też m.in. XVII - wieczny obraz upamiętniający katastrofę z 1672 roku, podczas której zatonął ustecki żaglowiec. Kolejnym przystankiem na trasie spaceru jest ratusz miejski, wybudowany w 1911, o czym przypomina data umieszczona pod zegarem. Uroki Ustki doceniają kuracjusze. Częstym gościem usteckiego uzdrowiska była Irena Kwiatkowska, która w pełni korzystała z walorów leczniczych miasta. Status uzdrowiska nadano Ustce w 1988 roku. Miejscowość okazała się idealnym miejscem na tak zwaną talasoterapię, czyli uzdrawianie morzem. Na dodatek tutejsze plaże kuszą złocistym, miękkim piaskiem, a ich szerokość pozwala na wygodne plażowanie lub swobodną jazdę konno. Dzika, niczym nieograniczona przyroda, szczególnie o wschodzie lub zachodzie słońca, jest wyjątkowo piękna, a każda chwila spędzona na łonie natury, w takich okolicznościach, bezcenna.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
Program TV na 19 maja 2025 (Poniedziałek)
04:40 Zakochaj się w Polsce - odc. 322 Szydłów Logo TVP HD
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 113 Chełmno Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży po Polsce jest Chełmno - zabytkowe miasto, otoczone murami obronnymi, pełne gotyckich zabytków. Jego kolebką było grodzisko we wsi Kałdus. W połowie XIII wieku miasto przeniesiono na obecne miejsce. Chełmno lokowano na prawie chełmińskim. Do dziś zachowało się tutaj wiele zabytków świadczących o danej potędze. Popularne w mieście hasło, że gotyk mają wszyscy, ale takiego gotyku jak w Chełmnie nie ma nikt, nie jest bynajmniej ukutym na wyrost. Niemal z każdej uliczki i zza każdego rogu widać średniowieczną budowlę. Sześć gotyckich kościołów świadczy o zamożności i bogactwie dawnej metropolii. Za sprawą relikwii świętego Walentego, przechowywanej od stuleci w kościele farnym oraz corocznie obchodzonych 14 lutego walentynek chełmińskich, Chełmno znane jest również jako "miasto zakochanych". Romantyczna aura roztacza się tu przez cały rok. Ławeczka zakochanych czy duże serca uformowane z roślin zachęcają do zrobienia sobie zdjęć pamiątkowych pełnych miłości. Dywany kwiatowe wprowadzają w błogi nastrój, a parkan z kłódkami przypomina o tych wszystkich, którzy się zakochali i mają klucze to swoich serc. Chełmno znane jest też z wielu legend. To również miasto Ludwika Rydygiera - wybitnego polskiego chirurga, który właśnie tu spędził najbardziej twórczy okres pracy zawodowej.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 178 Płock Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Płock to miasto, do którego chce się wracać, dlatego odwiedzamy je ponownie. Leży nad szeroką doliną Wisły, a jego historia jest ściśle związana z rzeką. Nie przez przypadek pogańscy Słowianie na naturalnej skarpie założyli pierwszy gród, który dał początek kolejnym siedzibom mazowieckich władców. Tu krzyżowały się też ważne szlaki handlowe - lądowe i rzeczne. Płock wiele zawdzięcza Konradowi Mazowieckiemu, który na przełomie XII i XIII wieku położył fundamenty pod silne Księstwo Mazowieckie, a w 1237 roku nadał miastu akt lokacyjny. Aby lepiej poznać dzieje Płocka, trzeba się cofnąć do wieku XI - do czasów panowania Władysława Hermana, pradziadka Konrada. Władysław Herman osiadł w Płocku, dzieląc kraj pomiędzy siebie i dwóch synów. Jednym z nich był Bolesław Krzywousty, który ostatecznie przejął władzę po ojcu. Obaj, niezwykle ważni z punktu widzenia historii miasta książęta, sprawowali władzę z Płocka, który przez 59 lat pełnił rolę stolicy państwa polskiego, stając się najważniejszym miastem na Mazowszu.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
Program TV na 20 maja 2025 (Wtorek)
04:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 323 Dobre Miasto i Lawendowe Pole, Warmia Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomek Bednarek zawitał do Dobrego Miasta położonego na przepięknej Warmii. Odwiedził jeden z najlepiej zachowanych i największych kościołów halowych na Warmii - zespół kolegiacki, który cieszy się zaszczytnym tytułem Bazyliki Mniejszej nadanym przez papieża Jana Pawła II. Zajrzał też do skansenu miejskiego, znanego również jako Muzeum Starych Zawodów. To kompleks zabytkowych kamienic, w których odtworzono dawne warsztaty rzemieślnicze. Przejrzał się też w krystalicznie czystej tafli jeziora Limajno, zwanego "Perłą Warmii". Latem w jego wodach widoczność sięga nawet 3, 5 m! A na końcu swej podróży zaprosił nas do położonego niecałe 30 km od Dobrego Miasta Nowego Kawkowa - na spacer po rozległych fioletowych polach - pierwszej plantacji lawendy na Warmii i jednej z najważniejszych atrakcji w regionie.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 114 Racibórz Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży Tomasza Bednarka będzie Racibórz, jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku. W 2017 roku świętowało jubileusz 800 lat nadania praw miejskich. Do XVI wieku miastem rządzili Piastowie. Jedną z najciekawszych i historycznie najważniejszych budowli w mieście jest Zamek Piastowski. Znajdziemy w nim średniowieczną kaplicę, nazywaną perłą śląskiego gotyku. Warte odwiedzenia jest też muzeum, mające swą siedzibę w XIV - wiecznym pokościelnym budynku, należącym niegdyś do sióstr dominikanek. Znajduje się tu niezwykły eksponat - mumia Dżed - Amonet - ius - anch w połowie XIX wieku wyjęta ze swego grobu i sprzedana. Podążając szlakiem historycznych perełek Raciborza, warto zatrzymać się przy późnobarokowej Kolumnie Matki Bożej. Wykonał ją w pierwszej połowie XVIII wieku wiedeński rzeźbiarz Jan Melchior Oesterreich. Ciekawym miejscem jest też Obserwatorium Geofizyczne Polskiej Akademii Nauk. Powstało w latach 20. XX wieku i stało się miejscem pracy wybitnego profesora Karla Mainka. Naukowiec sam skonstruował trzy urządzenia sejsmograficzne, które umieścił w piwnicach obserwatorium. Zaledwie kilka kilometrów od centrum Raciborza znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej. Położone jest na terenie dawnego lasu w dzielnicy Obora. Obszar ten stanowi część Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Warto też odwiedzić położone 20 km od Raciborza Rudy. Ich najważniejszych zabytkiem jest odrestaurowany Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 179 Sochaczew Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Tym razem odwiedzimy Sochaczew - doskonały przykład na to, że małe miasta mają swoją wielką historię. Sochaczew wielokrotnie niszczony i odbudowywany, dziś jest prawdziwą gratką dla miłośników historii, muzyki, kolei i sportu. Początki osadnictwa na tutejszym wzgórzu zamkowym przypadają na XII wiek, gdy funkcjonowała tu osada. W drugiej połowie XIV wieku stanął pierwszy zamek murowany. Był świadkiem pewnego bardzo ważnego dla dziejów Polski wydarzenia. To właśnie tutaj 27 kwietnia 1377 roku uchwalono Statut Mazowiecki. Był to pierwszy w historii Mazowsza dokument regulujący wszystkie dziedziny prawa, zwłaszcza przebieg rozpraw sądowych. Inne zapisane na kartach historii wydarzenie miało miejsce na początku II wojny światowej. Rozegrała się tu największa batalia Kampanii Wrześniowej - Bitwa nad Bzurą.

Czas trwania: 20min. / 2020 / magazyn
07:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 27 Łańcut Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Łańcut, gdzie znajduje się najbogatsze muzeum rezydencjonalne w Polsce. Można w nim zobaczyć, jak żyli członkowie dwóch potężnych rodów Rzeczypospolitej: Lubomirscy i Potoccy. Świetnie zachowany zamek pokazuje ich salony, sypialnie, łazienki, a także miejsca, w których oddawali się rozrywkom, takim jak na przykład dworski teatr. Wyjątkowe bogactwo zbiorów sprawia, że Muzeum Zamek w Łańcucie pozwala każdemu poczuć niepowtarzalny klimat minionych czasów. Warto tu przyjechać również ze względu na bogatą spuściznę, która przypomina o wielokulturowości tego regionu. Wyjątkowym miejscem jest muzeum w Markowej, które upamiętnia rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Czas trwania: 22min. / 2017 / magazyn
21:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 27 Łańcut Logo TVP Wilno
Program TV na 21 maja 2025 (Środa)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 115 Piła Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Piłę. Wiele miast w Polsce i Europie może pozazdrościć jej pięknej i dzikiej rzeki, która przepływa przez sam środek miasta. Gwda jest nie tylko łamańcem dla języka, ale i jej nieregulowany nurt łamie się malowniczo. Meandrująca rzeka stanowi wielki walor przyrodniczy i jest także popularnym szlakiem kajakowym. W sercu miasta znajduje się olbrzymi plac ukształtowany w latach 60. XX wieku. Jeszcze 80 lat temu w tym miejscu mieścił się brukowany Nowy Rynek - najelegantszy plac w Pile, z ratuszem oraz kościołem ewangelickim. Ten świat przestał istnieć na początku 1945 roku, kiedy Armia Czerwona doszczętnie zniszczyła historyczne centrum. W swoich dziejach miasto wielokrotnie dotknęły dramatyczne wydarzenia. Piła obróciła się w perzynę podczas potopu szwedzkiego, po rozbiorach Polski była silnie germanizowana, a po 1918 roku pozostawiona w granicach Niemiec. Mimo to nie tylko przetrwała, ale i przeobraziła się w nowoczesne i zielone miasto. Dziś warto je odwiedzić chociażby z uwagi na najbardziej znanego pilanina - Stanisława Staszica. Ten słynny mąż stanu uhonorowany został tutaj nie tylko odlaną z brązu ławką, ale i popiersiem umieszczonym w parku swojego imienia czy monumentalnym pomnikiem ustawionym przy bulwarach nad Gwdą. Ma też swoje muzeum biograficzne, które powstało w jego dawnym domu rodzinnym.

Czas trwania: 21min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 180 Jasło Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
18:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 317 Rawa Mazowiecka Logo TVP3 Szczecin
Program TV na 22 maja 2025 (Czwartek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 116 Kamieniec Ząbkowicki Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Jeden z największych pałaców doby romantyzmu w Europie znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku. Wybudowała go Marianna Orańska - wyemancypowana arystokratka, autorka skandalu, który wstrząsnął królewskimi dworami w połowie XIX wieku. Rezydencja w Kamieńcu Ząbkowickim to po Książu drugi co do wielkości pałac na Dolnym Śląsku ma około 20 tys. metrów kw. powierzchni. Budowla przyciąga niezwykłą atmosferą, jakby ziściła się w niej wizja romantycznego malarza czy poety. To połączenie zamku szkockiego z echem gotyckiej warowni krzyżackiej. Przed pałacem od strony Kamieńca Ząbkowickiego roztacza się siedem poziomów tarasów w stylu klasycznym. W czasach świetności znajdowały się tu liczne sadzawki i aż kilkadziesiąt wodotrysków. Nie brakowało romantycznych sztucznych grot, jak i marmurowych posągów. Wodne tarasy były tak słynne, że właściciele kamienieckiego pałacu postanowili je udostępnić zwiedzającym. Fontanny pobierały jednak tak gigantyczne ilości energii elektrycznej, że uruchamiano je tylko na kilka godzin w tygodniu. Dawny blask pałac zaczął tracić po II wojnie światowej. Dopiero w ostatnich latach zaczęto przywracać mu dawną świetność, udostępniając go w 2013 roku turystom, którzy mogą oglądać dzieło Marianny Orańskiej w coraz piękniejszej odsłonie. Odwiedzając Kamieniec Ząbkowicki, warto też zobaczyć zespół zabudowań po opactwie cysterskim. Zakon ten przybył tutaj w XIII wieku i przez stulecia nadawał rytm życia całej lokalnej społeczności.

Czas trwania: 23min. / 2018 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 181 Pelplin Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
Program TV na 23 maja 2025 (Piątek)
04:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 324 Kadyny Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Prowadzący odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W tym odcinku Tomasz Bednarek zaprasza widzów do Kadyn, miejscowości w okolicach Elbląga nazywanej Perełką Zalewu Wiślanego. Status perełki jest w pełni uzasadniony, bo w okolicy na turystów czeka mnóstwo zabytków, pomników przyrody, niezwykłej architektury oraz atrakcji sportowych i wypoczynkowych. Nic dziwnego, że w tych okolicach co roku zakochują się liczni turyści, a niegdyś nawet jeden z cesarzy, który wybudował tu swoją rezydencję.

Czas trwania: 21min. / 2024 / magazyn
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Zakochaj się w Polsce. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Zakochaj się w Polsce w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Zakochaj się w Polsce.

Poprzednie emisje Zakochaj się w Polsce w telewizji

Emisja Zakochaj się w Polsce miała miejsce:

2025-04-25 06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 155 Tomaszów Lubelski Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomaszów Lubelski, największe miasto na Roztoczu, jest jednocześnie jednym z najmłodszych. Lata temu przebiegał przez nie ważny szlak handlowy, a dziś jest doskonałą bazą wypadową w turystyczne okolice Roztocza oraz jednym z dwóch polskich miast, które może pochwalić się profesjonalnym torem wrotkarskim o nawierzchni wyczynowej. Początki miejscowości sięgają końca XVI wieku. Z inicjatywy kanclerza Jana Zamojskiego powstała osada o nazwie Jelitowo - od herbu Zamojskich. W 1612 roku nazwę zmieniono na Tomaszów - na cześć syna kanclerza Zamojskiego, a w 1621 roku miasteczku nadano przywilej lokacyjny. Współcześnie warto tu m.in. przysiąść na ławeczce doktora Petera, lekarza i społecznika, niezwykle zasłużonego dla miasta. Modrzewiowy kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny to z kolei jeden z najciekawszych obiektów architektury drewnianej w skali kraju i unikatowy przykład pełnego zastosowania form budownictwa barokowego w drewnie. Tomaszów i okolice to miejsca skrywające ważne świadectwa historii. W bukowych lasach wciąż pobrzmiewa echo tragicznych wydarzeń. Pomiędzy 17 a 26 września 1939 roku pod Tomaszowem stoczone zostały dwie bitwy, zaliczane do największych w kampanii wrześniowej. Bohaterską postawę Polaków upamiętnia organizowana co rok rekonstrukcja tamtych wydarzeń. W czasie II wojny światowej w pobliskim Bełżcu Niemcy utworzyli obóz pracy, a następnie obóz zagłady. Dziś działa tu Muzeum - Miejsce Pamięci, upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni.

2025-04-25 05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 87 Rzeszów Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek wybiera się w podróż samolotem, dlatego z Warszawy do stolicy województwa podkarpackiego przemieszcza się zaledwie w godzinę. Port Lotniczy Rzeszów Jasionka położony jest kilkanaście kilometrów od centrum miasta - wystarczy 20 minut by znaleźć się na rynku. Pierwszym właścicielem miasta był Jan Pakosławic - rycerz i dyplomata ze Stróżysk, który w 1354 roku, otrzymał od Kazimierza Wielkiego akt lokacyjny na prawie magdeburskim. Potomkowie Pakosławica przyjęli nazwisko rodowe Rzeszowscy i rządzili miastem przez blisko 250 lat. Historia Rzeszowa schowana jest dosłownie pod ziemią. Pod płytą rynku i okalającymi go kamienicami znajduje się jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych zabytkowy system piwnic mieszczańskich, czyli Podziemna Trasa Turystyczna. Obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy sięgających 10 m w głąb ziemi łącznie około 400 metrów. Warte zobaczenia jest też okno czasu - rekonstrukcja najstarszych poziomów dawnej ulicy Pańskiej, dzisiejszej 3 Maja - od najstarszej, umocnionej faszyną drogi gruntowej, poprzez kilka poziomów zbudowanych z drewnianych belek i dranic aż po masywną kostkę granitową, pochodzącą z początków zeszłego wieku. Inne atrakcje miasta to m.in. zamek Lubomirskich, Muzeum Etnograficzne z wirtualną przymierzalnią strojów z epoki oraz jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek.

Czas trwania: 22min. / 2018 / magazyn
2025-04-24 06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 154 Suwałki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Suwałki to dawny ośrodek wielu kultur, przez który przebiegał Trakt Kowieński prowadzący z Warszawy do Petersburga. Miasto zostało założone w XVIII w. przez zakon kamedułów, w malowniczym miejscu wśród jezior i lasów. Szczęśliwie niemalże w całości zachowało swoją XIX - wieczną klasycystyczną zabudowę. Dziś można je zwiedzać szlakiem ścieżek kulturowych. Tomasz Bednarek wybiera ścieżkę klasycystyczną, na której znajduje się 21 przystanków cennych zabytków architektury. Suwałki to miasto urodzenia Marii Konopnickiej, która mieszkała tu do siódmego roku życia. Z miastem nad Czarną Hańczą związane były także inne wybitne postacie, tu urodzili się: Lechosław Marszałek, twórca słynnej kreskówki "Bolek i Lolek" oraz znakomity reżyser Andrzej Wajda, a także tu spędziła młodzieńcze lata żona marszałka Józefa Piłsudskiego Aleksandra Szczerbińska oraz wybitny malarz Alfred Wierusz - Kowalski. Kulturę w Suwałkach można chłonąć nie tylko w muzeach, ale również w plenerze. Nad malowniczym Zalewem Arkadia znajdują się rzeźby powstałe w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego. Co roku w spotykają się tutaj rzeźbiarze z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski. Uczestnicy pleneru korzystają z brył granitu, niesamowicie trwałego i opornego w pracy materiału, którym Suwalszczyzna została hojnie obdarzona przez lodowce skandynawskie. W okresie międzywojennym Suwałki były siedzibą jednego z największych garnizonów kawaleryjskich w kraju, miejscowy garnizon liczył około czterech i pół tysiąca żołnierzy. Teraz tradycje kawaleryjskie pielęgnuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Suwałki, uhonorowana w swojej dziedzinie prestiżowymi nagrodami.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
2025-04-23 18:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Szczecin
2025-04-23 17:50 Zakochaj się w Polsce - odc. 245 Kowary Logo TVP Polonia
Czas trwania: 20min. / 2021 / magazyn
2025-04-23 06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 153 Lublin Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Lublin - miasto z 700 - letnią historią, która rozpoczęła się na wzgórzu Czwartek. Nazwa założonej tu osady pochodziła od targów, jakie miały odbywać się właśnie w ten dzień tygodnia. Architektonicznym symbolem Lublina jest Brama Krakowska, łącząca starą część miasta ze śródmiejskim deptakiem. Stare Miasto z dawną siedzibą Trybunału Koronnego w centralnej części, należy do najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce, a jego Rynek wyróżnia się bogactwem zdobień zabytkowych kamienic. Brama Grodzka, łącząca Stare Miasto ze wzgórzem zamkowym, była niegdyś łącznikiem pomiędzy miastem chrześcijańskim, a nieistniejącym już miastem żydowskim. Dziś mieści się w niej Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, gromadzący wspomnienia o mieście żydowskim, którego społeczność stanowiła przed II wojną światową ponad 30 procent mieszkańców Lublina. Zwiedzając miasto, nie sposób pominąć Lubelskiej Trasy Podziemnej oraz Zamku z XIV - wieczną Kaplicą Trójcy Świętej z freskami ufundowanymi przez Władysława Jagiełłę. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Sztukę współczesną można podziwiać, spacerując ulicami Lublina. Miejskie murale ilustrują tematy społeczne lub po prostu pełnią funkcję estetyczną, odmieniając szare, smutne ściany starych kamienic. W dzielnicy Sławinek, na powierzchni 27 hektarów powstała unikatowa ekspozycja, dokumentująca życie dawnych mieszkańców regionu. Muzeum Wsi Lubelskiej zgromadziło zabytki architektury drewnianej, murowanej oraz zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego. Co ciekawe mieszkają tu także zwierzęta gospodarskie.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
2025-04-23 05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 85 Zamek w Wiśniczu Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Na trasie podróży Tomasza Bednarka tym razem znajdzie się miasteczko zwane perłą baroku. Od czasów jego ufundowania w XVII wieku niewiele tu się zmieniło. Nad miejscowością od stuleci góruje niezwykła rezydencja magnacka - Zamek Wiśnicz, jedna z najpiękniejszych twierdz w Polsce. Niegdyś był dworem wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Odcisnął on swoje piętno na całej okolicy. To właśnie temu magnatowi Nowy Wiśnicz zawdzięcza prawa miejskie, a położony w pobliskim Starym Wiśniczu Zamek - rozbudowę. Stanisław Lubomirski był również fundatorem miejscowego klasztoru, który dziś pełni funkcję więzienia. Nowy Wiśnicz był ukochanym miastem Jana Matejki. Najsłynniejszy polski malarz często tu odpoczywał od zgiełku Krakowa. W połowie drogi pomiędzy wiśnickim zamkiem a klasztorem znajduje się urokliwy drewniany dworek Koryznówka. To właśnie tutaj Jan Matejko spędzał z rodziną letnie wakacje. W klasycystycznym dworku z połowy XIX wieku działa obecnie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, jedno z trzech muzeów w Polsce poświęconych artyście. Nowy Wiśnicz wraz z okolicą to urokliwe miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Piękno przyrody zestawione z urokiem Zamku Wiśnicz oraz bogatą historią działa tutaj na wyobraźnię jak mało gdzie!

Czas trwania: 24min. / 2018 / magazyn
2025-04-22 21:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 23 Sanok Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Sanok - miasto zwane nieoficjalnie bramą Bieszczad. Na każdym kroku widoczne są tu ślady wielokulturowego pogranicza. Od wieków stykały się tutaj wpływy Bizancjum i Zachodu, a bogato zdobione cerkwie sąsiadowały z kościołami. To tu żył i tworzył Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Sanok, jak na niewielkie, 40-tysięczne miasto, ma sporo do zaoferowania. To idealne miejsce dla pasjonatów sztuki współczesnej oraz dla osób ceniących przyrodę. Tych, którzy tu przyjeżdżają, zachwyca bogactwo kultury ludowej pogranicza, czyli doskonale zachowane ślady po Łemkach, Bojkach czy Pogórzanach. Klimat kresowy najlepiej można poczuć w tutejszym Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest największym skansenem w Polsce i zarazem jednym z największych muzeów tego typu w Europie.

Czas trwania: 23min. / 2016 / magazyn
2025-04-22 07:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 23 Sanok Logo TVP Wilno
2025-04-22 06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 152 Ostrów Wielkopolski Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Kolejny przystanek na trasie podróży to Ostrów Wielkopolski. Jego intensywny rozwój i przekształcenie z miasteczka rolniczego w ośrodek kupiectwa, rzemiosła i sukiennictwa nastąpił pod koniec XVIII wieku. Zwiedzanie warto rozpocząć od ratusza, który jest co najmniej trzecim w dziejach miasta. Zbudowany został w stylu neorenesansowym, w drugiej połowie XIX wieku, potem wielokrotnie był przebudowywany. Dziś jest m.in. siedzibą muzeum, w którym można przejść się uliczkami dawnego miasta i poczuć klimat sprzed stu lat. Dzięki wystawie w 3D można zobaczyć m.in. dawne sklepy i zakłady usługowe z charakterystycznym dla epoki wystrojem i asortymentem. Inne ciekawe obiekty to budynek dawnej Strzelnicy Miejskiej, neogotycki kościół świętego Stanisława z początku XX wieku oraz synagoga. Wybudowana w stylu mauretańskim jest perłą architektoniczną nie tylko miasta - to także jedyna tego typu synagoga w Polsce. Ostrów to również prężnie działające środowisko muzyczne. Big Band Powiatu Ostrowskiego to młody zespół działający pod kierunkiem Roberta Matuszewskiego, mający ma na swoim koncie występy oraz prestiżowe nagrody w Polsce i za granicą. Z Ostrowem związany był Krzysztof Komeda - Trzciński - kompozytor i pianista jazzowy, który w tutejszym Gimnazjum Męskim, założył swój pierwszy zespół. Mieszkanie rodziny Trzcińskich mieściło się w Banku Polskim, którego dyrektorem był ojciec Komedy Mieczysław Trzciński. Pamięć o muzyku w Ostrowie Wielkopolskim wciąż jest żywa. Jego imię nosi Ostrowski Festiwal Muzyka Polskiego Filmu. Wydarzenie przypomina między innymi filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Od 1996 roku odbywa się tu także Muzeum Jazz Festiwal.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn

Zakochaj się w Polsce gdzie obejrzeć?

Zakochaj się w Polsce można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP ABC, TVP HD, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry