Emisja Zakochaj się w Polsce będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 28 lipca 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni.
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek ruszy w okolice Warszawy. Jadąc na południe wzdłuż Wisły, warto zatrzymać się w Otwocku i jego okolicach. Z jednej strony mamy miasto z uzdrowiskową historią i piękną rzeką Świder, o której pisał sam Gałczyński. Z drugiej zaś w położonym nieopodal Otwocku Wielkim możemy podziwiać przykłady sztuki ebenistycznej, czyli sztuki tworzenia mebli. W Józefowie z kolei czeka na nas unikalna kolekcja rysunków i rycin znakomitego ilustratora, który z Otwockiem i tamtejszym uzdrowiskiem miał wiele wspólnego. Na trasie tej wędrówki zobaczymy też zabytkowe drewniane budynki nawiązujące do alpejskich pensjonatów oraz rosyjskich dacz. Są one zbudowane w stylu charakterystycznym dla tej okolicy, określanym jako świdermajer. Nazwę wprowadził Konstanty Ildefons Gałczyński. Nawiązując do nazwy rzeki Świder, zabawnie przekształcił nazwę mieszczańskiego stylu biedermeier.
Czas trwania: 22min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży po Polsce jest Pisz. Miasto leżące na skraju Puszczy Piskiej tuż przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nazywane jest bramą Mazur. Tu ostatni etap swojej podróży po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich rozpoczął Melchior Wańkowicz. Podczas II wojny światowej Pisz został zniszczony w 75%. Ucierpiał wtedy również najcenniejszy zabytek miasta XIV - wieczny Zamek Krzyżacki, po którym zachowały się jedynie pozostałości murów. O tym, jak okazała była to twierdza, można się przekonać w Muzeum Ziemi Piskiej. Makietę zamku przygotowano na podstawie ryciny z 1602 roku. Zamek wzniesiono na planie prostokąta, w trudno dostępnym miejscu, pośród bagien. Warownia przetrwała wieki dzięki silnym umocnieniom. Innym ciekawym eksponatem na wystawie archeologicznej są rogi tura wydobyte z rzeki Pisy w 2009 roku. Wiek znaleziska ocenia się na 3750 lat. Na placu Daszyńskiego znajduje się najbardziej tajemniczy zabytek miasta - pruska baba, nazywana też kamienną. Posągi tego typu są charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur i należą do najbardziej zagadkowych śladów dawnych kultur.
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Żadne inne miasto w Polsce nie jest tak blisko nieba jak Dęblin - siedziba jednej z trzech najstarszych szkół lotniczych świata. Z dęblińskiej Szkoły Orląt wywodzą się bohaterowie powietrznych bitew nad Warszawą, Anglią, Atlantykiem, Bałkanami, a nawet Chinami. Tu pierwsze loty odbywali najwięksi mistrzowie polskiego lotnictwa, a w cieniu parku otaczającego rektorat tworzyła Maria Pawlikowska - Jasnorzewska. W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza mały punkt na mapie Polski, który odegrał tak dużą rolę w historii Europy. Tylko tu można przechadzać się między śmigłowcami, które zapisały się w dziejach naszego kraju. A jeśli od lotniczych atrakcji zakręci się nam w głowie, można odpocząć... na rybach. Tam gdzie Wieprz wpada do Wisły, bieg rzeki zwalnia i tworzy idealne miejsce dla wędkarzy, którzy zjeżdżają tu z całej Polski.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Ponownie odwiedzamy Szczecin - miasto, które poprzednio zachwyciło nas znakomitymi przykładami nowoczesnej architektury. Tym razem sięgniemy w głąb jego dziejów, zapytamy o historię oraz o lokalne ciekawostki, jak choćby o miejskie legendy. Zobaczymy też miasto okiem lokalnej fotografki, która stworzyła swoistą galerię miejskich arcydzieł. Nie zabraknie też spaceru Bulwarami Piastowskimi, tak zwaną Aleją Żeglarzy. Zwiedzanie stolicy województwa zachodniopomorskiego zaczniemy od Rynku Siennego, na którym handlowano sianem. Było to najważniejsze miejsce handlowe w mieście. W połowie XIV wieku przy rynku powstał ratusz, co świadczyło o wysokiej randze tej części Szczecina. Podczas wojny budynek został mocno zniszczony. Odbudowano go w latach 70. w stylu gotycko-barokowym. Dziś jest siedzibą Muzeum Historii Szczecina.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Jawor jest malowniczym miastem położonym na Dolnym Śląsku. To tu znajduje się jeden z obiektów wpisanych na zaszczytną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to podobno największa drewniana budowla o funkcjach religijnych na świecie. Miasto Chleba i Pokoju, bo tak promowany jest Jawor, naprawdę zaskakuje i zasługuje na szczególną uwagę wielbicieli ciekawej architektury. Prężnie rozwijający się Jawor pod koniec XVIII wieku otoczono murami obronnymi. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty np. basteja nazywana Zamkiem Anioła. W okresie międzywojennym w jej ściany wmurowano krzyże pokutne. Średniowieczny rodowód charakteryzuje także Basztę Strzegomską. Pełniła rolę wieży obserwacyjnej, a w kolejnych wiekach: więzienia i prochowni. Ze średniowiecza pochodzi też zamek oraz dawny klasztor bernardynów. Kolejnym obowiązkowym przystankiem na trasie spaceru po Jaworze jest rynek. Otaczają go domy mieszczańskie z arkadami. Najstarsze - XVI i XVII - wieczne kamienice znajdują się w pierzei południowej. W centralnym punkcie rynku usytuowany jest Teatr Miejski, którego historia sięga XVIII stulecia. Ratusz to kolejny gmach godny obejrzenia i zwiedzenia. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z końca XIV wieku. Z tego okresu zachowała się 65 - metrowa wieża powstała jako symbol bogactwa miasta. Na przestrzeni wieków zmieniało się jej przeznaczenie: wypatrywano stąd pożaru, mieścił się w niej skarbiec, a nawet więzienie.
Czas trwania: 21min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Kamień Pomorski - jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Rozciąga się nad dwiema zatokami Zalewu Kamieńskiego. Oddalone jest od Bałtyku zaledwie o kilka kilometrów. W skład terenów miejskich wchodzi Wyspa Chrząszczewska położona w dorzeczu Dziwny. W mieście, które dziś jest uzdrowiskiem, w XVII wieku wynaleziono kondensator elektryczny.
Czas trwania: 21min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku ciekawej serii podróżniczej pozostaniemy w Szczecinie, aby poznawać inne miejskie atrakcje. Porozmawiamy o malarstwie, zobaczymy najstarsze kino świata, odkryjemy jezioro w kolorze szmaragdu, zobaczymy też niezwykłe zabytki techniki. Aktywne zwiedzanie Szczecina, ze wskazaniem na rekreacyjne walory miasta, zaczniemy od polodowcowego jeziora Dąbie, jednego z największych w Polsce. Stąd do centrum miasta jest zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem. Jezioro o powierzchni 56 m2 stanowiło dawniej zatokę Morza Bałtyckiego, dziś łączy się z Zalewem Szczecińskim poprzez koryto Odry - Domiążę. Dąbie jest jedynym w Polsce jeziorem dostępnym dla statków pełnomorskich. W okresie letnim można tu zobaczyć jednak znacznie więcej mniejszych, rekreacyjnych łódek.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem cofniemy się do wydarzeń sprzed ponad 700 lat. W XIII wieku Polska była w apogeum rozbicia dzielnicowego, które podzieliło kraj na małe, niezależne od siebie księstwa. Zwyczajowe prawo Piastów zapewniało każdemu członkowi rodu ojcowiznę, a że dynastia szybko się rozrastała, trzeba było wciąż wydzielać kolejne części i tworzyć nowe księstwa. Jednym z nich było Księstwo Świdnicko-Jaworskie, najpotężniejsze i najbogatsze na Śląsku. Jego świetność przetrwała w świadomości mieszkańców i w olśniewającej architekturze. To tu - w Jaworze i Świdnicy - odwiedzimy niezwykłe drewniane kościoły, zamek w Bolkowie z unikatową na skalę Europy wieżą z dziobem czy jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zespołów kamienic na świdnickim rynku. Trudno znaleźć drugie takie miejsce, gdzie można tak dosłownie dotykać historii, zachowanej w formach skalnych, przyrodzie, kamieniu, drewnie, glinie i wreszcie: w ścianach wiekowych kamienic. A wszystko to w dostojnym cieniu Sudetów.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Radomsko to miasto, w którym można usiąść na najdłuższej drewnianej ławce w Polsce. Liczy ona 94 metry długości. Jednocześnie może na niej siedzieć aż 190 osób. Składa się z 58 połączonych ze sobą odcinków, mierzących od 80 cm do ponad 2, 5 m każdy. Patronką Radomska jest Jadwiga Andegaweńska - jedna z dwóch kobiet na polskim tronie, którą wybrano na królową Polski - na zjeździe szlachty w Radomsku w 1384 roku. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest dawny ratusz miejski. Budynek został wzniesiony w 1859 w stylu eklektycznym z charakterystycznymi wieżami w narożnikach. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Regionalnego imienia Stanisława Sankowskiego - historyka i badacza Radomska oraz okolic. W mieście można też odwiedzić muzeum na wolnym powietrzu. Pierwsze w Europie Otwarte Muzeum Żydowskie składa się z 50 wmurowanych w chodniki, kamiennych tablic, o wymiarach 50 na 60 centymetrów. Upamiętniają one ważne wydarzenia i miejsca związane z liczną społecznością żydowską zamieszkującą Radomsko przed II wojną światową. W jednej z dzielnic miasta, dawnej wsi Stobiecko Miejskie, znajduje się - jedyna w tej części Polski - zagroda tatarska. Wybudował ją w 1875 roku cieśla Adam Gałwa. Po II wojnie światowej została przebudowana. Radomsko jest rodzinnym miastem braci Różewicz. Pamięć o Januszu Różewiczu - poecie, Stanisławie Różewiczu - reżyserze i Tadeuszu Różewiczu - dramaturgu, pielęgnowana jest w Radomsku na każdym kroku.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Sanok - miasto zwane nieoficjalnie bramą Bieszczad. Na każdym kroku widoczne są tu ślady wielokulturowego pogranicza. Od wieków stykały się tutaj wpływy Bizancjum i Zachodu, a bogato zdobione cerkwie sąsiadowały z kościołami. To tu żył i tworzył Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Sanok, jak na niewielkie, 40-tysięczne miasto, ma sporo do zaoferowania. To idealne miejsce dla pasjonatów sztuki współczesnej oraz dla osób ceniących przyrodę. Tych, którzy tu przyjeżdżają, zachwyca bogactwo kultury ludowej pogranicza, czyli doskonale zachowane ślady po Łemkach, Bojkach czy Pogórzanach. Klimat kresowy najlepiej można poczuć w tutejszym Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest największym skansenem w Polsce i zarazem jednym z największych muzeów tego typu w Europie.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Słowiński Park Narodowy zajmuje powierzchnię 32 tysięcy hektarów. Został utworzony w 1967 roku dla zachowania jezior przymorskich, bagien, torfowisk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei. To tu znajduje się tu największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej. Przyroda nieożywiona czyli wydmy, zwłaszcza te wędrujące, są największym skarbem Parku. Znajdują się 7 kilometrów od centrum Łeby, na mierzei łebskiej między morzem a jeziorem Łebsko. Będąc na miejscu warto też powędrować w głąb lądu, by zwiedzić okoliczne miejscowości i atrakcje turystyczne.
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Tym razem odwiedzimy Muszynę. "Zabiorę Ciebie w Łagodności Krainę, gdzie pachnie różą i lawendą..." tak pisał o tym miejscu Jerzy Harasymowicz. Do tej pory codzienność tego górskiego miasteczka przypomina poezję! To miejsce magii, karmienia zmysłów, mekka wód mineralnych oraz szlaków rowerowych. Można tu szukać skarbów Państwa Muszyńskiego, cieszyć zmysły w ogrodach sensorycznych, karmić kaczki, czy podążać szlakami Łemków lub karpackich rabusiów. A wszystko w otoczeniu górskich krajobrazów.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Na północ od Wrocławia rozciągają się Wzgórza Trzebnickie oraz Dolina Baryczy. To dwie sąsiadujące ze sobą krainy, które przyciągają turystów nie tylko bogatą historią i wyjątkowymi zabytkami, ale i unikatową przyrodą. Wzgórza Trzebnickie to miejsce spektakularnych wykopalisk antropologicznych i najbardziej urozmaicona pod względem rzeźby część Wału Trzebnickiego zwanego popularnie Górami Kocimi. Z kolei Dolina Baryczy jest jednym z najcenniejszych miejsc w Polsce pod względem przyrodniczym - przede wszystkim ze względu na żyjące tam gatunki ptaków. Tomasz Bednarek rusza w podróż, odkrywając po drodze archeologiczne wykopaliska, średniowieczne klasztory, XIX - wieczne uzdrowisko i piękną przyrodę z unikatowym ptactwem i drzewami.
Czas trwania: 22min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na mapie podróży po Polsce będzie jezioro Wigry - miejsce fascynujące i tajemnicze, nieco oddalone od najczęściej uczęszczanych szlaków turystycznych. Aby wycieczka po wigierskich szlakach lądowych lub wodnych była jak najciekawsza, warto rozpocząć ją od zwiedzania Muzeum Wigier. Dowiemy się w nim, jakie gatunki ryb żyją w lokalnych akwenach oraz jaka roślinność porasta ich brzegi. Makieta lodowca z trójwymiarowymi zdjęciami pozwoli przenieść się w czasie, a wirtualna podróż batyskafem zaprowadzi aż na dno jeziora. Zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć jest pokamedulski klasztor, górujący nad malowniczą linią brzegową jeziora Wigry. Został ufundowany w 1667 roku przez króla Jana Kazimierza II Wazę i należał do najokazalszych w Europie. Dziś nazywany jest perłą Suwalszczyzny. Jezioro Wigry to również raj dla wędkarzy - w zielonkawej, bardzo czystej wodzie żyje wiele cennych gatunków ryb. Króluje tu sieja - ryba o czerwonych oczach, ponadto występują: sielawa, węgorz, szczupak, okoń, sandacz, sum. Nad utrzymaniem populacji tych gatunków czuwają pracownicy wylęgarni ryb.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Warmię, gdzie nad niewielką rzeką Sajną, wyrasta na wzgórzu jedno z najbardziej magicznych miasteczek w Polsce - Reszel. To istny klejnot gotyku. Już z daleka przyciąga wzrok swoją ceglaną sylwetą. Można tu odkryć unikatowy średniowieczny układ miejski, jedyny zachowany w województwie warmińsko - mazurskim. Nie brakuje tu tajemniczych historii, procesów czarownic, a nawet cudów. Bo Warmia to nie tylko kraina jezior i lasów, ale również bogactwo historii. W Reszlu można zwolnić tempo i wrzucić na luz. To pierwsze polskie miasto, które znalazło się w międzynarodowym stowarzyszeniu Cityslow - sieci małych miast stawiających na turystykę tradycyjną. Łączy je atmosfera nastawiona na celebrację zwykłego życia! Taka filozofia sprzyja niespiesznemu odkrywaniu uroków gotyckiego miasteczka, w którym duch średniowiecza jest wciąż żywy.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Puck - najstarsze miasto na Kaszubach Północnych i najstarszy port słowiański nad wodami Bałtyku. Tu stacjonowała baza floty królewskiej i również tu odbyły się symboliczne Zaślubiny Polski z morzem w 1920 roku. Puck uzyskał prawa miejskie w 1348 roku i w tym czasie powstał istniejący do dziś układ urbanistyczny. Obecnie miasto ma dwa mola i dwa porty: jachtowy i rybacki. Półwysep Helski wyznacza horyzont, który przedziela niebo od tafli wód Zatoki Puckiej. W jej zakolu zatopiony jest wczesnośredniowieczny port. Podwodne stanowisko archeologiczne obejmuje obszar ponad 12 hektarów i należy do najważniejszych tego typu obiektów badawczych na świecie. Wody Zatoki Puckiej to również miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych, szczególnie tych napędzanych wiatrem. Przez średnio 220 dni w roku wieje tu wiatr z prędkością nieprzekraczającą 30 km/h. W sprzyjających warunkach swojej pasji oddają się tutaj miłośnicy kitesurfingu.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Bielany to jedna z północnych dzielnic Warszawy. Zachowała się w niej stara zabudowa z malowniczymi uliczkami z gazowymi latarniami. Można tutaj nawet zobaczyć ostatni w mieście relikt Puszczy Mazowieckiej czy olbrzymi kompleks sportowy, w którym trenowało wielu polskich olimpijczyków. Nazwa dzielnicy pochodzi od białego koloru habitu kamedułów, których sprowadzono tutaj z dzielnicy Krakowa o tej samej nazwie. Nowy klasztor założono z inicjatywy króla Władysława IV na Górze Polkowej, wówczas położonej pod Warszawą, a dziś leżącej w sercu Lasu Bielańskiego. 150-hektarowy Las Bielański można nazwać kolejną pamiątką po kamedułach. Na leśnych terenach wokół klasztoru wyręb mogli prowadzić jedynie zakonnicy. I dzięki tej ochronie zachowały się tu kilkusetletnie dęby, olsze w wieku dochodzącym do 120 lat. Las Bielański położony jest malowniczo na tarasach zalewowych Wisły i jak na swoje miejskie położenie słynie z bioróżnorodności. Na jego skraju można odkryć olbrzymi kompleks dawnego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, który powstał z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego. Dziś to warszawski AWF - istna kuźnia talentów. Trenowało tutaj wielu olimpijczyków - wśród nich m.in. Irena Szewińska, Władysław Komar, Mateusz Kusznierewicz.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Stargard nazywany klejnotem Pomorza. Znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki średniowieczne w tej części świata, wpisane na Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Można tu wiele razy używać przedrostka naj: stoi tu najwyższa baszta w Polsce, a Kolegiata Mariacka - najpiękniejszy z kościołów - jest najwyżej sklepioną świątynią w kraju. Nie brakuje unikatów na skalę światową: średniowiecznej bramy rozpiętej nad rzeką czy największego krzyża pokutnego wykutego z jednego bloku kamiennego. Choć miasto bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej, nadal zachwyca turystów oraz pasjonatów historii.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Gdynia jest miastem, które zrodziło się z marzenia Polaków o potędze morskiej. Wybudowano je w międzywojniu w zaledwie kilkanaście lat. Jak pisała ówczesna prasa, w iście amerykańskim tempie przekształcono małą osadę rybacką w nowoczesną, nadmorską metropolię. Gdynia zwana jest białym miastem, gdyż praktycznie całe jej śródmieście zbudowano w dwudziestoleciu międzywojennym w jednolitym, modernistycznym stylu. Białe, pudełkowe domy powstawały pod wpływem modnego wówczas Bauhausu. Spacerując po mieście, nie można oprzeć się wrażeniu, że stojące tu budynki przypominają okręty zacumowane na lądzie. Gdynia słynie z tak właśnie wyglądających domów. Jednym z wyjątkowych egzemplarzy awangardowego modernizmu jest ukończony w 1936 roku budynek dawnego ZUS-u, który po wojnie był siedzibą Polskich Linii Oceanicznych.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Kopalnia Soli "Wieliczka" to obiekt wpisany na I Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziło ją miliony turystów, w tym tak wybitni Polacy jak Mikołaj Kopernik, marszałek Józef Piłsudski, Fryderyk Chopin czy Karol Wojtyła. Kopalnia w Wieliczce to 2391 podziemnych komór i 245 km korytarzy wydrążonych na 9 poziomach. W najgłębszym miejscu ma 327 m. Sól w tym miejscu eksploatowało się nieprzerwanie od połowy XIII wieku do 1996 roku. Zanim dotarto do złóż soli, otrzymywało się ją z warzenia solanki ze źródeł występujących na powierzchni. Kopalnię można zwiedzać m.in. na trasie turystycznej, pełnej niezapomnianych widoków oraz trasie górniczej przybliżającej nam procesy związane z wydobywaniem soli. Chociaż zarówno trasa turystyczna, jak i górnicza dostarczają ogromu wrażeń, stanowią one zaledwie 2% podziemnego miasta. Piękne rzeźby, zabytkowe kaplice, cuda natury i dziedzictwo pracy górniczej - znajdziemy tu wszystko. To miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć na własne oczy.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem po raz drugi zwiedzamy Gdynię - miasto wybudowane zaledwie w czasie jednego pokolenia. To tu w międzywojniu powstało okno Polski na świat, czyli nowoczesny port. W kilkanaście lat zdobył on znaczącą pozycję w regionie Morza Bałtyckiego i był jednym z największych sukcesów gospodarczych II Rzeczypospolitej. Gdynia nie istniałaby bez portu. Związek z Bałtykiem widoczny jest niemal w każdym zakątku miasta. Jego centrum wręcz wychodzi w morze - główna ulica przechodzi w Skwer Kościuszki i następnie Molo Południowe. W centrum miasta zbudowano przed kilku laty wieżę widokową Gdynia Infobox, która wygląda jak stos kontenerów. Można z jej szczytu podziwiać panoramę śródmieścia z Zatoką Gdańską i Molem Południowym w oddali. Molo to wybudowany w międzywojniu potężny pirs. Tutaj cumują statki pasażerskie i stąd można wyruszyć w rejs na Hel czy do Jastarni.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Szydłowiec, miasto, w którym znajdują się zasoby bardzo cennego surowca - piaskowca. To jeden z polskich materiałów naturalnych, który wybitni architekci wykorzystywali od stuleci, nie tylko w naszym kraju. Za czasów dynastii Piastów i Jagiellonów Szydłowiec był prężnym i mocno znaczącym ośrodkiem w kraju przede wszystkim ze względu na szybki rozwój handlu i rzemiosła. Dziś warto odwiedzić to miasto, ze m.in. względu na wspaniałe zabytki oraz unikatową na skalę światową kolekcję ludowych instrumentów muzycznych oraz dawnych polskich samochodów i motocykli.
Czas trwania: 22min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Pieniny to wyodrębnione pasmo górskie o długości 35 km. Płynący przez nie Dunajec dzieli je na 3 części: Pieniny Spiskie, Właściwe i Małe Pieniny. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Urokowi tego miejsca nie można się oprzeć. Piękno Pienin porusza nawet osoby, których wrażliwość nie była do tej pory mocną stroną. Zapierające dech w piersiach widoki zawdzięczamy przede wszystkim urozmaiconej rzeźbie terenu i towarzyszącej jej roślinności. Przed wyruszeniem na szlak warto odwiedzić pawilon edukacyjny w Sromowcach Niżnych. Tu dowiemy się, jakie gatunki roślin i zwierząt występują w ekosystemach naskalnych Pienin i które można zobaczyć podczas wycieczki na szczyt Trzech Koron.
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Pszczyna. Ta perła Górnego Śląska - to kolejne miejsce w Polsce, w którym nie sposób się nie zakochać. Wśród industrialnego krajobrazu południowego Śląska ujmuje elegancją pejzażu i dworską architekturą. Niegdyś lato spędzał tu wybitny barokowy kompozytor Georg Philipp Teleman, a później rezydował cesarz Wilhelm II, zachwycony nie tylko łowieckimi terenami, ale również urodą i wdziękiem pszczyńskiej księżnej Daisy. Dziś można tu odbyć podróż w przeszłość w doskonale zachowanym zamku pszczyńskim, a także odwiedzić tradycyjną wieś i zagrodę największych europejskich ssaków - żubrów.
Czas trwania: 22min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Łańcut, gdzie znajduje się najbogatsze muzeum rezydencjonalne w Polsce. Można w nim zobaczyć, jak żyli członkowie dwóch potężnych rodów Rzeczypospolitej: Lubomirscy i Potoccy. Świetnie zachowany zamek pokazuje ich salony, sypialnie, łazienki, a także miejsca, w których oddawali się rozrywkom, takim jak na przykład dworski teatr. Wyjątkowe bogactwo zbiorów sprawia, że Muzeum Zamek w Łańcucie pozwala każdemu poczuć niepowtarzalny klimat minionych czasów. Warto tu przyjechać również ze względu na bogatą spuściznę, która przypomina o wielokulturowości tego regionu. Wyjątkowym miejscem jest muzeum w Markowej, które upamiętnia rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek w swojej kolejnej podróży po Polsce odwiedza Głuchołazy, miasto tuż obok czeskiej granicy, z niezwykłą Parkową Górą i tężnią solankową. Głuchołazy szczycą się też bogatą historią wydobycia złota. Współcześnie - do miasta zjeżdżają rowerzyści z okolic dla słynnych tras rowerowych. Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Pułtusk i Serock - dwa niezwykłe miasta na Mazowszu. Są jednymi z najstarszych miast regionu i przyciągają swoimi walorami przyrodniczymi i bogactwem zabytków. Łączy je nie tylko długa i bogata historia, ale i osoba Napoleona Bonaparte, który odwiedził obydwie miejscowości przed ponad 200 laty. Pułtusk nazywany jest Wenecją Mazowsza i słynie z najdłuższego rynku w Europie. Ma on kształt wydłużonego prostokąta o imponującej długości 400 metrów. W Pułtusku nie brak też wspaniałych zabytków. Do takich należy m.in. tutejszy zamek, który gościł niegdyś polskich królów, a z jego okien Napoleon obserwował wycofujące się wojska rosyjskie. Serock to popularne miejsce weekendowych wypadów warszawiaków, które oferuje idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. W 2016 roku miasto wygrało w sondzie przeprowadzonej przez Narodowy Portal Turystyczny, zyskując miano najlepszego kurortu na Mazowszu.
Czas trwania: 20min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Kopiec Kościuszki - usypany w latach dwudziestych XVIII wieku był hołdem złożonym przez naród, trwałym pomnikiem ku czci wielkiego bohatera. Położony na krakowskim Zwierzyńcu na wzgórzu św. Bronisławy był świadkiem historii XIX - i XX - wiecznej Polski. Tomasz Bednarek opowiada tę historię i pokazuje najważniejsze punkty - Muzeum Kościuszkowskie (a w nim cenne pamiątki po Naczelniku), kaplicę pod wezwaniem św. Bronisławy, a także położony tuż obok cmentarz salwatorski, na którym są pochowani znani Polacy, m.in. Stanisław Lem.
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Głogów, miasto malowniczo położone nad Odrą. Niegdyś mieścił się tu słowiański gród Dziadoszan. Spacer po mieście rozpoczniemy na schodach ratusza. To właśnie tu można zobaczyć Polę, figurkę dziewczynki karmiącej gołębie. Pola i Staś z procą to rzeźby zrealizowane w cyklu Dzieci Głogowskie, które postawiono w 900. rocznicę obrony Głogowa, podczas której tragicznie zginęli najmłodsi mieszkańcy miasta. Prace z brązu, autorstwa artysty rzeźbiarza Macieja Cendlaka harmonijnie wpisują się w historyczno-artystyczny klimat miasta.
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem odwiedzimy Jarocin. Wędrówkę po mieście rozpoczynamy pod nietuzinkową rzeźbą dumnie reprezentującą Jarocin. To Pomnik Glana, symbol subkultury rockowej i punkowej. Glan to nieodłączny atrybut koncertów, zwłaszcza w latach 80. i 90. Wielki Glan, mierzący 2 metry wysokości, stanął w Jarocinie w 2011 roku. Autorką projektu pomnika była Felicja Pawlicka, miejscowa artystka i animatorka kultury, która nie doczekała realizacji przedsięwzięcia. Zginęła w wypadku samochodowym w 2010 roku. Felicja Pawlicka jest jednak niezmiennie obecna w tym miejscu, gdyż należące do niej sznurówki, wraz z innymi, tworzą te, którymi przewiązany jest but. Historia rockowych festiwali w Jarocinie rozpoczęła się w 1970 roku, gdy zorganizowano tutaj Wielkopolskie Rytmy Młodych, które następnie przeistoczyły się w Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a potem w Festiwal Muzyków Rockowych. Impreza spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i weszła do historii polskiej muzyki rozrywkowej.
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Siedlce. Króluje tu klasycystyczna architektura z XVIII wieku - symbol złotego okresu tego miasta na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Można tu podziwiać piękne zabytki, a w okolicy rozkoszować się mazowieckim krajobrazem. To tutaj odnalazło się jedno z największych arcydzieł europejskiego malarstwa - jedyne dzieło El Greca w Polsce - Ekstaza św. Franciszka. W Siedlcach przez stulecia biły dwa serca: obok tradycyjnego rynku drugim równoważnym centrum były dwór magnacki. Aż do upadku Rzeczypospolitej było to bowiem miasto prywatne. Świadczy o tym nawet herb Siedlec, Pogoń Litewska nawiązująca do herbu rodowego Czartoryskich, którzy rozbudowywali miasto pod koniec XVII wieku. Jak na 80 - tysięczną miejscowość ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Jest tu bardzo wiele dzieł najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu, nawet więzienie sygnuje tu sam mistrz Henryk Marconi, a poczta to z kolei dzieło Antonio Corazziego, projektanta Teatru Wielkiego w Warszawie. W pięknych i zadbanych Siedlcach można nie tylko się zakochać, ale i poczuć ducha epoki Oświecenia, kiedy królował rozum i umiłowanie sztuki!
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Biskupin to doskonałe miejsce, by wybrać się w podróż w czasie. Można zasmakować tutaj "żywej historii", podziwiać rekonstrukcje osad sprzed setek, a nawet tysięcy lat i dzięki odtwórcom odgrywającym role mieszkańców wioski zobaczyć, jak wyglądała codzienność w zamierzchłych czasach. Biskupin leży w województwie kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Na terenie dawnej wsi znajduje się rezerwat archeologiczny, który jest jednym z największych tego typu w Europie. Obejmuje obszar około 38 ha. Znajdziemy w nim liczne ślady dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. "Rezerwat archeologiczny Biskupin" uznany jest za Pomnik Historii RP.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Kętrzyn. To stare, mazurskie miasto, które prawa miejskie otrzymało w 1357 r. Położone na ziemiach dawnych Prus, założone przez zakon krzyżacki, miało burzliwe dzieje. Dziś można tu podziwiać krzyżacki zamek i jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych. Są tu też ślady pozostawione przez masonerię oraz 140-letnia stadnina koni, która posiada jedną z najdłuższych stajni w Europie. W okolicznych lasach znajdziemy też słynną kwaterę Hitlera - Wilczy Szaniec, a w pobliskich Muławkach Muzeum Znaczków i Historii Poczty - raj dla każdego filatelisty. Zobaczymy tu m.in. jeden z egzemplarzy pierwszego na świecie znaczka z 1840 r. Kętrzyn i okolice urzekają swoją różnorodnością i kolorytem. To obowiązkowy punkt w programie dla każdego odwiedzającego Mazury. Można tu znaleźć nie tylko piękne jeziora i lasy, ale również fascynujące historie, wspaniałe zabytki i ciekawych ludzi.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tematem odcinka jest przygraniczne miasto Zgorzelec. Tomasz Bednarek opowiada o skomplikowanej historii tego położonego w polskiej części Górnych Łużyc miasteczka. Zostało przyłączone do Polski w 1945 r. , wcześniej stanowiło prawobrzeżną część niemieckiego miasta Goerlitz, było też ważnym ośrodkiem kultury serbołużyckiej. Najbardziej spektakularnym budynkiem Zgorzelca jest Miejski Dom Kultury, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, a jednym z najstarszych zabytków miasta jest młyn nad Nysą. Od 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, oba brzegi rzeki łączy most, odbudowany w miejsce tego wysadzonego przez Niemców w 1945 roku.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Frombork - klejnot Warmii, jedno z najpiękniejszych miast północnej Polski i obowiązkowy przystanek dla każdego, kto wybiera się nad Zalew Wiślany. To miasto jednego z najwybitniejszych uczonych nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika, który we Fromborku spędził 33 lata życia. To właśnie tu polski astronom "wstrzymał słońce, ruszył ziemię" i na zawsze zmienił wiedzę o wszechświecie. Gwiazdy mówią tu wyjątkowo mocnym głosem, ale i na ziemi nie brakuje miejsc, które zapierają dech w piersiach. Tutejsze Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało swój średniowieczny charakter i gotycką dostojność. Bazylika katedralna to najstarsza budowla na fromborskim wzgórzu, ale też jedna z największych i najpiękniejszych budowli sakralnych w północno - wschodniej Europie. Frombork to miejsce niezwykłe - nauka i wielkie odkrycia wrosły tu w rytm codzienności, która z kolei toczy się pośród zdumiewającej architektury późnego gotyku i baroku. A to wszystko nad Zalewem Wiślanym.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży po Polsce będzie krakowski Kazimierz. Mówią o nim, że jest magiczny, pełen kolorów, smaków i zapachów. Będziemy zwiedzać Kazimierz od wschodu do zachodu słońca. Można go zwiedzić w ciągu jednego dnia - nie potrzeba samochodu, tramwaju, ani nawet mapy. Jeśli ktoś się zgubi - tym lepiej. Kazimierskie zakątki tylko na to czekają. Pełno tutaj malowniczych, małych uliczek i klimatycznych kamienic, a o drogę zawsze zapytać można lokalnego przechodnia. Zaczniemy od słynnej Skałki, na której znajduje się Klasztor oo. Paulinów, powędrujemy dalej szlakiem synagog i murali, pytając i smakując klimat dzielnicy.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Wałcz - miasto położone pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami. Wyjątkowe walory przyrodnicze przyciągają nie tylko turystów, ale i wioślarzy oraz wędkarzy. Sportowców można tu spotkać na każdym kroku, trenują w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, a najsłynniejszych uhonorowano w Alei Gwiazd Sportu. Wałcz zachwyca pięknym rynkiem, dobrze zachowanymi zabytkami architektonicznymi oraz pozostałościami dawnych fortyfikacji. Warto też odwiedzić pobliskie, maleńkie miasto Tuczno, gdzie zachował się w dobrym stanie zamek jedyny na całej Ziemi Wałeckiej. Wałcz i okolice to raj dla sportowców i wszystkich szukających dobrego miejsca do aktywnego wypoczynku. Miasto przyciąga jak magnes pasjonatów historii i poszukiwaczy przygód, bo naprawdę nie brak tu atrakcji.
Czas trwania: 22min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę na podstawie jej potencjału historycznego, kulturowego, przyrodniczego i rekreacyjnego. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Zamek Czocha jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Cechuje go wyjątkowa zagadkowość. Jego mury dosłownie skrywają tajemnice, gdyż znajdują się w nich liczne ukryte przejścia. Bajkowa architektura to efekt XX - wiecznej przebudowy, jednak historia budowli sięga średniowiecza. Twierdza powstała w XIII wieku - pierwotnie jako warownia strzegąca pogranicza śląsko - łużyckiego. Zamek zbudowano na wysokiej skale w zakolu rzeki Kwisy. Takie położenie wzmacniało obronny charakter twierdzy. Obecnie malowniczo wznoszącą się na cyplu warownię oblewają wody Jeziora Leśniańskiego sztucznego zbiornika powstałego na początku XX wieku przez spiętrzenie nurtu Kwisy.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tomasz Bednarek prowadzi widzów śladami Jakuba Fontany, jednego z najważniejszych architektów dawnej Warszawy. To jemu stolica zawdzięcza m.in. kościół franciszkanów, Collegium Nobilium (obecnie siedziba Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza), kamienicę Prażmowskich, fasadę kościoła Świętego Krzyża, a nade wszystko przebudowę wnętrz Zamku Królewskiego. Choć warszawskie Stare Miasto zostało podczas okupacji doszczętnie zniszczone, staraniami m.in. prof. Jana Zachwatowicza odbudowano je na podstawie szczegółowych planów miasta, a także obrazów Canaletta (kamienica Prażmowskich). Prowadzący w ciekawy sposób opowiada o dawnej Warszawie oraz jej powojennej odbudowie. To piękny i kształcący spacer po stolicy Polski.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynEmisja Zakochaj się w Polsce miała miejsce:
Opis (streszczenie): Ostróda jest czwartym co do wielkości miastem Warmii i Mazur. Można do niej łatwo dojechać i dopłynąć. Wkomponowana jest w krajobrazowy majstersztyk matki natury. W jej granicach znajduje się pięć jezior, w okolicy kilkanaście, a wokół widać piękne lasy. Średniowieczna lokacja miasta związana była z dogodnym położeniem - założono je na piaszczystej wyspie przy ujściu rzeki do rozlewiska. Liczne jeziora okalające miasto stanowiły naturalną zaporę obronną. W późniejszym okresie tutejsze akweny przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta. Dziś Jezioro Drwęckie jest największą naturalną atrakcją Ostródy. Zwiedzanie warto zacząć od Zamku Krzyżackiego, który od miasta oddzielała fosa zasilana przez odnogę rzeki Drwęcy. Budowlę wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu. Zamkowy dziedziniec otoczony był trzykondygnacyjnymi skrzydłami o szerokości 14 metrów. Na przestrzeni wieków zamek kilkakrotnie płonął, a podjęta w 1977 roku odbudowa została zakończona w 1992 roku.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem gościmy w Bolesławcu. Zwiedzanie kolorowego miasta ceramiki rozpoczynamy na rynku, gdzie przed wiekami w karczmie Pod Złotym Aniołem stołował się cesarz Ferdynand I. Wciąż na elewacji budynku można zobaczyć rokokową płaskorzeźbę anioła. Na strzelistej zielonej kamienicy dosłownie kilka kroków dalej umieszczono trzy wieńce. Jest to pamiątka po znajdującej się tu przed wojną restauracji Pod Trzema Wieńcami. Z kolei w gospodzie Pod Czarnym Orłem cesarz Francji Napoleon Bonaparte w 1812 roku wypił kawę i zjadł śniadanie. Bolesławiec był mu po drodze aż 5 razy.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Łazienki Królewskie. Ten wyjątkowy ogród i budynki stanowią zapis kilku wieków historii Polski. Są dobrze naoliwioną maszyną, którą napędzają ręce dziesiątków pracowników - pasjonatów. W programie pokażemy efekty ich codziennej pracy i opowiemy o historii tego niezwykłego miejsca. Początki sięgają końca XVII wieku, kiedy u podnóża Zamku Ujazdowskiego pobudowano dwa pawilony: Ermitaż i Łaźnię. Oba budynki - zaprojektowane przez Tylmana z Gameren - powstały na zlecenie księcia Stanisława Lubomirskiego. W 1764 roku bogactwo książęcej łaźni zainspirowało samego króla Stanisława Augusta tak bardzo, że postanowił zaadaptować ten teren na swoją letnią rezydencję. Wynajęci przez króla architekci - Włoch Dominik Merlini i pochodzący z Drezna Jan Christian Kamsetzer - dostali zadanie przekształcenia barokowej łaźni w klasycystyczny Pałac na Wyspie. Reprezentacyjny budynek z przyległymi stawami i ogrodem stał się na wieki główną wizytówką miasta, a dziś to żelazny punkt przewodników po Warszawie. Nie zmienia to faktu, że miejsc wartych odwiedzenia jest w Łazienkach Królewskich znacznie więcej.
Czas trwania: 21min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedzi zamek Książ. Jego malownicze położenie na wysokim skalnym cyplu, ponad lasami, stawia go w gronie najbardziej oryginalnych rezydencji arystokratycznych w Europie. Nazwany dolnośląskim Wersalem przez ponad cztery stulecia należał do potężnego pruskiego rodu Hochbergów. To tutaj mieszkała księżna Daisy, której sława i uroda przyćmiła nawet księżniczkę Sissi. Potężny zamek w czasie II wojny światowej był przebudowywany na kwaterę główną Hitlera, w skałach wydrążono wówczas tajemnicze podziemne korytarze. Dziś jest atrakcją turystyczną, która potrafi zachwycić dosłownie wszystkich. Miłośnicy flory odkryją tarasowe ogrody i palmiarnię sprzed ponad stu lat, pasjonaci stylowych wnętrz będą podziwiać pałacowe wnętrza, a amatorzy zagadek z czasów II wojny światowej mogą eksplorować tajemnicze tunele wybudowane przez hitlerowców.
Czas trwania: 22min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Trzebiatów. To liczące zaledwie 10 tysięcy mieszkańców miasto o średniowiecznym rodowodzie posiada aż 50 obiektów sklasyfikowanych jako zabytki. Jest jedynym europejskim miastem, którego symbolem jest słoń. Już w IX wieku, na terenie dzisiejszego Trzebiatowa, znajdował się warowny gród słowiański. Dogodne ukształtowanie terenu oraz rzeka Rega stanowiły naturalną ochronę przed potencjalnym najeźdźcą. W XIII wieku, słowiańska osada Tribetov uzyskała prawa miejskie. Średniowieczna zabudowa Trzebiatowa odzwierciedlała zamożność i znaczenie miasta w okresie jego przynależności do Związku Hanzeatyckiego. Liczne zabytki i bliska odległość od morza sprawiają, że w tym mieście odnajdzie się każdy, kto lubi łączyć turystykę kulturową z rekreacyjną.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynZakochaj się w Polsce można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP HD, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: