Emisja Zaloty wśród zwierząt będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 stycznia 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Szympansy z obszaru Ngogo w Ugandzie to największa znana społeczność tych zwierząt. Dzięki nieustannej obfitości pożywienia, miejscowe samice niemal zawsze są gotowe, by się rozmnażać. Bywa, że w roku rodzi się tu ponad dwadzieścioro młodych. Ojcami większości z nich są dominujące samce. Samice zwykle mają tu niewiele do powiedzenia. Choć tropikalne lasy deszczowe porastają zaledwie 2 procent powierzchni naszej planety, żyje w nich 80 procent lądowych gatunków zwierząt. Tu, by zwyciężyć w rywalizacji godowej, trzeba umieć znaleźć sposób na to, by się wyróżniać. Samce niektórych gatunków całe życie doskonalą techniki uwodzenia. Lasy deszczowe Gabonu w zachodniej Afryce. Tu żyją najjaskrawiej ubarwione ssaki. mandryle. W lasach deszczowych południowo - wschodniej Azji żyje ptak, który tworzy jedne z najbardziej widowiskowych i najmniej zbadanych przez naukę popisów godowych. To właśnie ta mnogość życia w lasach deszczowych powoduje, że zwierzęta muszą wykorzystywać rozmaite złożone strategie, by mogły zwyciężyć w rozrodczej rywalizacji.
Czas trwania: 50min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Słodka woda - niektóre zwierzęta nie mogą się bez niej rozmnażać. Trafne przewidywanie, kiedy się pojawi, może przesądzać o sukcesie bądź katastrofie. Żaba buczek afrykański o wielkości talerza waży pół kilograma. Ostatnie pół roku spędziła zagrzebana w ziemi. Teraz musi znaleźć partnerkę. Nie ma zbyt wiele czasu. Patagonia - na wysokim płaskowyżu wiosenne roztopy odsłoniły krainę jezior. Tutaj woda pochodzi nie z deszczu, tylko z topniejącego śniegu i lodu. Łososie pacyficzne migrują, szukając bezpiecznego miejsca, w którym mogłyby złożyć ikrę. Gdy jednak miejsc odpowiednich na gniazdo brakuje, rywalizacja o nie może przebiegać bardzo gwałtownie. Appalachy - na wschodzie Stanów Zjednoczonych, tu w kilku miejscowych rzekach żyją prastare płazy, prawdziwe potwory wśród zwierząt. Ameryka Południowa. W dorzeczu Amazonki poziom wody podnosi się i opada wraz z nadejściem i końcem pory deszczowej. Jeśli samiec smuklenia pryskacza chce się skutecznie rozmnażać, musi poczekać aż poziom wody wzrośnie. Wielkie Rowy Afrykańskie we wschodniej Afryce. W ciągu milionów lat coroczne deszcze wypełniły tu wodą pęknięcia w skorupie ziemskiej. W wielu z tamtejszych jezior woda nie pozostaje słodka zbyt długo. Zgranie w czasie ma kluczowe znaczenie dla wszystkich zwierząt, które rozmnażają się w zmiennym i nieprzewidywalnym środowisku słodkich wód.
Czas trwania: 50min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Głębiny oceanu to największe i najsłabiej zasiedlone środowisko naszej planety. Tutejsi mieszkańcy wyglądają jak istoty nie z tego świata. Większość życia spędzają samotnie w mroku. Niełatwo tu znaleźć partnera, a zgranie w czasie przychodzi jeszcze trudniej. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania wyjątkowo dziwacznych strategii. Większość zwierząt, by zwyciężyć w zalotach, musi rozwiązać poważne problemy. Pośród piaszczystych wydm, gdzie wiatr nieustannie przeobraża krajobraz, żyje żabnica, która w czasie godów staje przed wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Na Hawajach albatrosy ciemnolice łączą się w pary na całe życie. Powtarzane prezentacje scalają ich długotrwały związek. Na pustyni Sonora ziemia zaczyna się poruszać. To samiec pszczoły samotnicy Centris pallida. Całe życie spędził pod ziemią, czekając aż nadejdzie ta chwila. Chce znaleźć partnerkę. Koniec lata w Ameryce Północnej. Pod liściem trojeści amerykańskiej samiec motyla monarchy przechodzi ostatni etap przeobrażenia. Wiosna w południowym Teksasie. Indyki gromadzą się na swoich tradycyjnych terenach lęgowych. Wiele zwierząt wybiera wiosnę, kiedy pożywienia jest pod dostatkiem. Jeśli chcemy zmienić nasz wpływ na świat przyrody, rozwiązanie jest proste. Musimy chronić i odtwarzać środowisko naturalne. Jeśli tego dokonamy, w przyszłości możemy liczyć na kolejne pokolenia rozmnażających się zwierząt.
Czas trwania: 50min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyEmisja Zaloty wśród zwierząt miała miejsce:
Opis (streszczenie): Jak znaleźć innych uczestników miłosnej gry w największym i zarazem najsłabiej zasiedlonym środowisku na świecie. Co roku humbaki opuszczają zimne, bogate żerowiska i płyną ponad 4 tysiące kilometrów na południe, by gromadzić się u wybrzeży Hawajów. 35 - tonowe samce przepychają się, by zająć miejsce z przodu. Większy samiec spycha rywala na bok. Rafa koralowa może wydawać się rajem, ale ma też mroczną, agresywną stronę, która wpływa na strategię rozrodczą wielu miejscowych ryb. Rafy koralowe to nie tylko obszar testowania nowych wersji strategii rozrodczych, ale i doskonałe miejsce spotkań z przedstawicielami własnego gatunku. Laguny u wybrzeży Portugalii - tu żyją pławikoniki europejskie, które tworzą długotrwałe związki partnerskie. Wiele gatunków ryb rodzi żywe potomstwo, ale jedynie u pławikoników robią to samce. Sporo aspektów strategii rozrodczych wciąż pozostaje tajemnicą. Jedno jest pewne. Sukces każdego gatunku w każdym miejscu na ziemi zależy od stopnia, w jakim jego przedstawiciele opanują sztukę zalotów.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Seria dokumentalna, 5 odcinków, opowiadająca o najbardziej fascynujących, zabawnych i dramatycznych poszukiwaniach partnera i pozostawieniu trwałej spuścizny. Niektóre gatunki muszą stawić czoło wyzwaniom rozległego środowiska, aby znaleźć przedstawiciela płci przeciwnej. Tymczasem inni walczą przeciwko swoim sąsiadom w masowych skupiskach godowych. Niektórzy robią wrażenie na randkach niewyobrażalnie skomplikowanymi zachowaniami lub wyglądem. Inni budują niezwykłe konstrukcje, aby udowodnić swoją wartość. Gra w krycie ujawnia różnorodne, fascynujące i wręcz dziwaczne strategie, których używają różne zwierzęta, aby znaleźć partnera. Spotkamy początkujących podrywaczy i starych cwaniaków, wiernych i oszustów, ekstrawaganckich i odrażających. Eksplorując pięć różnych siedlisk na sześciu kontynentach, ta seria oferuje najlepszy wgląd w to, czego potrzeba, aby odnieść sukces w grze godowej. Odc. 1. Na widoku. Namibia w południowo - zachodniej Afryce. Warunki panujące w tej prastarej krainie wpłynęły na zwyczaje godowe tutejszych mieszkańców. Strusie. Ściśle określone zasady ich zalotów formowały się przez ponad 60 milionów lat. W okresie rozrodczym, w każdym stadzie dominuje jeden samiec. Jego terytorium i samice to z trudem zdobyte dobra. Potężnym kopnięciem struś mógłby zabić lwa. Samice strusia są bardzo wybredne i chcą, by on ruszył za nimi w pościg. Mogą biec z prędkością 70 kilometrów na godzinę. Tam, gdzie rośnie bujna trawa, zaloty łączą się zwykle z większą rywalizacją. Samiec zebry przez wiele lat gromadził własną grupę samic. Co roku przybywają do Serengeti. Na trawiastych obszarach Afryki często można dostrzec gliniane twierdze. Każdą z nich włada wszechmocna królowa termitów. Jej oddany partner - król, towarzyszy jej całe życie. Łąki w południowej Australii. Samce kangura olbrzymiego walczą o dostęp do samic. W północnej Finlandii grupy samców bataliona gromadzą się na tokowiskach. Zwycięstwo w zalotach łączy się z pewnymi konsekwencjami. Dla niektórych to największe ze wszystkich wyzwań.
Czas trwania: 50min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): 4Słodka woda, niektóre zwierzęta nie mogą się bez niej rozmnażać. Trafne przewidywanie, kiedy się pojawi, może przesądzać o sukcesie bądź katastrofie. Żaba buczek afrykański o wielkości talerza waży pół kilograma. Ostatnie pół roku spędziła zagrzebana w ziemi. Teraz musi znaleźć partnerkę. Nie ma zbyt wiele czasu. Patagonia - na wysokim płaskowyżu wiosenne roztopy odsłoniły krainę jezior. Tutaj woda pochodzi nie z deszczu, tylko z topniejącego śniegu i lodu. Łososie pacyficzne migrują, szukając bezpiecznego miejsca, w którym mogłyby złożyć ikrę. Gdy jednak miejsc odpowiednich na gniazdo brakuje, rywalizacja o nie może przebiegać bardzo gwałtownie. Appalachy - na wschodzie Stanów Zjednoczonych, tu w kilku miejscowych rzekach żyją prastare płazy, prawdziwe potwory wśród zwierząt. Ameryka Południowa. W dorzeczu Amazonki poziom wody podnosi się i opada wraz z nadejściem i końcem pory deszczowej. Jeśli samiec smuklenia pryskacza chce się skutecznie rozmnażać, musi poczekać aż poziom wody wzrośnie. Wielkie Rowy Afrykańskie we wschodniej Afryce. W ciągu milionów lat coroczne deszcze wypełniły tu wodą pęknięcia w skorupie ziemskiej. W wielu z tamtejszych jezior woda nie pozostaje słodka zbyt długo. Zgranie w czasie ma kluczowe znaczenie dla wszystkich zwierząt, które rozmnażają się w zmiennym i nieprzewidywalnym środowisku słodkich wód.
Opis (streszczenie): Odc. 2 Jak znaleźć innych uczestników miłosnej gry w największym i zarazem najsłabiej zasiedlonym środowisku na świecie. Co roku humbaki opuszczają zimne, bogate żerowiska i płyną ponad 4 tysiące kilometrów na południe, by gromadzić się u wybrzeży Hawajów. 35 - tonowe samce przepychają się, by zająć miejsce z przodu. Większy samiec spycha rywala na bok. Rafa koralowa może wydawać się rajem, ale ma też mroczną, agresywną stronę, która wpływa na strategię rozrodczą wielu miejscowych ryb. Rafy koralowe to nie tylko obszar testowania nowych wersji strategii rozrodczych, ale i doskonałe miejsce spotkań z przedstawicielami własnego gatunku. Laguny u wybrzeży Portugalii - tu żyją pławikoniki europejskie, które tworzą długotrwałe związki partnerskie. Wiele gatunków ryb rodzi żywe potomstwo, ale jedynie u pławikoników robią to samce. Sporo aspektów strategii rozrodczych wciąż pozostaje tajemnicą. Jedno jest pewne. Sukces każdego gatunku w każdym miejscu na ziemi zależy od stopnia, w jakim jego przedstawiciele opanują sztukę zalotów.
Opis (streszczenie): Seria dokumentalna (5 odcinków) o najbardziej fascynujących, zabawnych i dramatycznych poszukiwaniach partnera i pozostawieniu trwałej spuścizny. Niektóre gatunki muszą stawić czoło wyzwaniom rozległego środowiska, aby znaleźć przedstawiciela płci przeciwnej. Inni walczą przeciwko swoim sąsiadom w masowych skupiskach godowych. Niektórzy robią wrażenie na randkach niewyobrażalnie skomplikowanymi zachowaniami lub wyglądem. Inni budują niezwykłe konstrukcje, aby udowodnić swoją wartość. Gra w krycie ujawnia różnorodne, fascynujące i wręcz dziwaczne strategie, których używają różne zwierzęta, aby znaleźć partnera. Spotkamy początkujących podrywaczy i starych cwaniaków, wiernych i oszustów, ekstrawaganckich i odrażających. Eksplorując pięć różnych siedlisk na sześciu kontynentach, ta seria oferuje najlepszy wgląd w to, czego potrzeba, aby odnieść sukces w grze godowej. Odc. 2 Zaskakujące strategie w głębinach. Jak znaleźć innych uczestników miłosnej gry w największym i zarazem najsłabiej zasiedlonym środowisku na świecie. Co roku humbaki opuszczają zimne, bogate żerowiska i płyną ponad 4 tysiące kilometrów na południe, by gromadzić się u wybrzeży Hawajów. 35 - tonowe samce przepychają się, by zająć miejsce z przodu. Większy samiec spycha rywala na bok. Rafa koralowa może wydawać się rajem, ale ma też mroczną, agresywną stronę, która wpływa na strategię rozrodczą wielu miejscowych ryb. Rafy koralowe to nie tylko obszar testowania nowych wersji strategii rozrodczych, ale i doskonałe miejsce spotkań z przedstawicielami własnego gatunku. Laguny u wybrzeży Portugalii - tu żyją pławikoniki europejskie, które tworzą długotrwałe związki partnerskie. Wiele gatunków ryb rodzi żywe potomstwo, ale jedynie u pławikoników robią to samce. Wiele aspektów strategii rozrodczych wciąż pozostaje tajemnicą. Jedno jest pewne. Sukces każdego gatunku w każdym miejscu na ziemi zależy od stopnia, w jakim jego przedstawiciele opanują sztukę zalotów.
Zaloty wśród zwierząt można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):