Emisja Zdarzenia - magazyn reporterów będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 28 maja 2025 (Środa) Program TV na 30 maja 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Endometrioza - choroba XXI wieku. Dotyka miliony kobiet na świecie. Mimo postępującej wiedzy medycznej, jest wyzwaniem dla pacjentek i lekarzy. Charakteryzuje się nieprawidłowym rozrostem tkanki endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Jest związana z włóknieniem i przewlekłą reakcją zapalną. Przemieszczające się poza macicą komórki, rozwijają ogniska endometrialne w obrębie innych narządów; najczęściej jajników, otrzewnej, w przewodzie pokarmowym lub układzie moczowym. Choroba najczęściej związana jest z nawracającymi i dotkliwymi bólami, a nieleczona - może prowadzić do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Przez brak odpowiedniej wiedzy, niezrozumienie społeczne oraz złożoność samej choroby, endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Wymaga holistycznego podejścia, które uwzględnia zarówno aspekty medyczne, jak i psychologiczne. Objawy rzutują na wiele aspektów życia pacjentek, często powodując wykluczenie z normalnego funkcjonowania. Ratunek w walce z chorobą może stanowić bardziej dostępna diagnostyka, multidyscyplinarna opieka medyczna oraz nowoczesne leczenie. Chore na endometriozę panie opowiedzą o życiu z chorobą, ciągłym bólu i operacjach, które musiały przejść, lekarze o przyczynach i skutkach, diagnostyce, leczeniu. Poruszymy także aspekty psychologiczne schorzenia.
Emisja Zdarzenia - magazyn reporterów miała miejsce:
Opis (streszczenie): Na terenie byłej cegielni we Włodawie trwa wycinka drzew w sezonie lęgowym ptaków, mimo braku zezwolenia burmistrza na wycinkę drzew"- alarmuje od marca Inicjatywa Lokalna Między Drzewami. Zgodnie z nieaktualną już ewidencją gruntów (z 1984 r.) teren ten (8ha) jest sklasyfikowany jako nieużytek oraz grunty rolne klasy V, jednak w rzeczywistości rosną tam duże drzewa o obwodach uniemożliwiających ich wycinkę, nawet na gruncie prywatnym. De facto jest to las. Starosta włodawski wydał nowemu właścicielowi terenu zgodę na przywrócenie tego obszaru do użytku rolnego, problem w tym, że grunty, o których mowa nigdy nie miały charakteru rolnegoZdaniem lokalnych ekologów to kolejna samowolka na dużą skalę we Włodawie (po słynnej wycince drzew w Sobiborze), a teren o którym mowa ma wyjątkowe znaczenie przyrodnicze ze względu na swoje nietypowe ukształtowanie. Jest to obszar po byłej cegielni, obecnie zróżnicowany pod względem rzeźby terenu, z obecnością naturalnych niecek retencyjnych, dużych drzew stanowiący ostoję dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Jego lokalizacja pośród pól sprawia, że ma on szczególne znaczenie ekologiczne, stanowiąc cenne siedlisko oraz korytarz ekologiczny w skali mikroregionu.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): W miejscowości Radawczyk w Kółku Rolniczym zarząd chce przeprowadzić inwestycję polegającą na wybudowaniu ubojni zwierząt takich jak świnie, buhaje, krowy. Mieszkańcy wsi Radawczyk są przeciwni tej inwestycji. Ich zdaniem będzie to uciążliwa inwestycja pod względem odorów, które przy takich działalnościach są, dodatkowo będą gryzonie, które będą żywić się odpadkami. Mieszkańcy złożyli petycję z podpisami do Wójta Gminy w Niedrzwicy Dużej, w której zgłaszają swój sprzeciw.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Helenka i Tymon to niezwykłe rodzeństwo. On od pierwszych miesięcy życia wydobywał dźwięki ze wszystkich dostępnych przedmiotów, mając rok śpiewał pierwsze melodie. Ona była nieświadoma istnienia jakiegokolwiek dźwięku Tak różni i tak bliscy, związani z pojęciem świata dźwięków. On ma niesamowity słuch muzyczny, śpiewa i gra na instrumentach, chodzi do szkoły muzycznej, gra w teatrze. Ona głęboko niesłysząca, urodziła się z obustronną głuchotą, przeszła operacje wszczepienia implantów słuchowych, dzięki którym może słyszeć. Mimo wielu trudności, chodzi do szkoły ogólnokształcącej, ma pasje. Świat dźwięków to dla Helenki droga do słyszenia, dla Tymona droga do spełniania muzycznych marzeń Hela dzięki bratu poznaje i kształci swój słuch na najwyższym poziomie. Tymek dzięki siostrze wie, które dźwięki nie są przyjemne w odbiorze i ma najwierniejszą fankę. Poznaje świat ciszy i niepełnosprawności. Oboje osiągnęli bardzo wiele i pokazują, że warto marzyć i po te marzenia sięgać, bo dzięki konsekwencji i pracy można zdobywać kolejne cele.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Tragedia w Chełmie. 2 osoby zginęły, a 8 trafiło do szpitala. To skutki tragicznego wypadku na ulicy Ogrodowej w Chełmie. Jak się okazało samochodem osobowym jechało 10 młodych osób. Kierował młody chłopak, który był pijany. Dwie osoby, które podróżowały w bagażniku zginęły. 19 - latek, który spowodował śmiertelny wypadek, został 31 marca doprowadzony do prokuratury. Został przesłuchany i usłyszał zarzuty. Ma między innymi odpowiedzieć za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w której zginęło dwóch 18 - latków. Sprawca został decyzją sądu aresztowany na trzy miesiące. Odpowie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym oraz kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do 20 lat więzienia.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Jaś Bednarz to pięcioletni chłopiec z Lublina, który urodził się z Zespołem Aperta - rzadką chorobą genetyczną powodującą deformacje twarzoczaszki i kończyn. Przeszedł już operacje w USA, ale czekają go kolejne zabiegi. Jego mama, Pani Dorota Bednarz, codziennie walczy nie tylko o zdrowie syna, ale także o jego akceptację w społeczeństwie. Spotyka się z nietolerancją i brakiem zrozumienia, dlatego chce otwarcie mówić o problemach, jakie dotykają dzieci z rzadkimi chorobami. Historia Jasia to prawdziwa lekcja empatii i pokaz siły matczynej miłości. Reportaż ukazujący historię Jasia, jego codzienność oraz wyzwania, z jakimi się mierzy. Reportaż ma na celu nie tylko przedstawienie historii Jasia, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę akceptacji i wrażliwości społecznej.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski tworzy pracownię życia codziennego, której celem jest pomoc osobom tracącym wzrok w adaptacji do nowej rzeczywistości, jaką niesie za sobą utrata wzroku. Dzięki specjalistycznemu mikromieszkaniu, które służy jako warsztat do nauki codziennych czynności, uczestnicy warsztatów będą mogli odzyskać pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Przestrzeń wyposażana jest w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia osobom niewidomym naukę samodzielnego funkcjonowania w wielu aspektach życia. Osoby tracące wzrok będą miały okazję nauczyć się gotowania, pieczenia, zmywania, nakrywania do stołu, rozróżniania produktów spożywczych, bezpiecznego poruszania się po mieszkaniu czy wykonywania zabiegów kosmetycznych. Wszystko to ma na celu zwiększenie niezależności i pewności siebie. To miejsce, które oferuje pomoc w oswajaniu lęków i daje nadzieję na lepszą przyszłość. Każdy krok w tej przestrzeni to krok ku samodzielności. Trwa zbiórka, która ma na celu doposażenie pracowni, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej cennej inicjatywy. Porozmawiamy z osobami niewidomymi oraz tracącymi wzrok, członkami PZN w Lublinie, pokażemy jak funkcjonują w codziennym życiu, w pracy, odwiedzimy pracownię życia codziennego.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Mieszkańcy gminy Konopnica zwrócili się do redakcji o pomoc w wyjaśnieniu sytuacji bezdomnego pana Tomasza Krakowiaka, który jak twierdza jest pozbawiony warunków do życia. Od ponad 2 lat żyje w namiocie we wsi Konopnica w bardzo trudnych warunkach. Mają obawy o jego zdrowie i życie - szczególnie w perspektywie okresu zimowego. Twierdzą, że gminne władze, pomimo zgłoszeń od 2023 roku nic nie zrobiły, by pomóc człowiekowi. GOPS twierdzi, że wielokrotnie próbowali pracownicy socjalni pomóc, ale pan pomocy odmawia. Prawdopodobnie osoba ta wymaga leczenia specjalistycznego.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): W lipcu 2023 r. doszło do tragicznego wypadku podczas przebudowy jednego z hoteli w centrum Lublina. W trakcie prac budowlanych, siedemnastoletni Karol został przygnieciony ścianą i zginął na miejscu. Chłopak wraz z kolegą chcieli zarobić pieniądze na wyjazd. Zostali zatrudnieni w czerwcu 2023 r. przez firmę budowlaną, która współpracowała z głównym wykonawcą, zaś do ich obowiązków należały prace pomocnicze i porządkowe na placu budowy. Gdy pewnego dnia chłopcy postanowili spróbować wyburzyć jedną z wewnętrznych ścian działowych budynku, doszło do wypadku. Brygadzista obecny tego dnia na budowie poinstruował ich w jaki sposób mają pracować, a następnie zszedł na dół. Nikt nie nadzorował pracy nastolatków. Sprawa trafiła do prokuratury i sądu. Zdaniem śledczych zarówno pracodawca, jak i brygadzista nie dopełnili swoich obowiązków oraz naruszyli zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopuścili młodocianych pracowników do wykonywania zabronionych dla nich wyburzeniowych prac ciężkich, nie zapewnili im skutecznego nadzoru, co doprowadziło do wypadku, w którym zginął Karol. Przed Sądem Rejonowym w Lublinie toczy się proces o nieumyślne spowodowanie śmierci i niedopełnienie obowiązków. Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy. Najbliżsi Karola maja nadzieję, że osoby odpowiedzialne za śmierć jej syna poniosą konsekwencje.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Było o krok od tragedii. Nie doszło do niej, dzięki bohaterskiej postawie dzieci. Był środek dnia, gdy w domu w Koniuchach na Zamojszczyźnie doszło do pożaru. Dzieci były same w domu. Mama wyszła na chwilę, gdy wróciła dom już się palił. Dzięki szybkiej reakcji i dobrej decyzji najstarszego dziecka udało im się wyjść z płonącego domu na balkon. Stamtąd uratowali ich policjanci i strażacy. Niestety straty w domu są duże, ruszyła zbiórka. Oprócz pieniędzy, potrzebna jest również pomoc rzeczowa: długoterminowe produkty spożywcze, środki czystości, ręczniki, pościel, zabawki, książeczki dla dzieci (6 i 10 lat). Pomoc rzeczową można przekazywać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miączynie.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Czy małe wiejskie szkoły maja szanse przetrwania? Wiele samorządów ma z tym problem. Samorządowcy szukają pieniędzy, m.in. na oświatę, która stanowi jeden z większych kosztów budżetowych, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie bardzo poważnym problemem jest utrzymanie szkół, w których liczba uczniów nie przekracza 100 na całą placówkę. MEN pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania szkół na poziomie podstawowym. Chodzi tu o ochronę cytat: "małych szkół stanowiących, szczególnie na terenach wiejskich, centrum życia społeczno - kulturalnego". Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania szkół na poziomie podstawowym. Chodzi tu o ochronę cytat: "małych szkół stanowiących, szczególnie na terenach wiejskich, centrum życia społeczno - kulturalnego". Czyżby to tylko była teoria?
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Od Nowego Roku mamy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych. Nie można już wyrzucać ubrań, dywanów, obuwia, firan, pasków i koców do pojemnika na odpady zmieszane. W Lublinie jednak specjalnych pojemników nie ma i na razie nie będzie. Tekstylia trzeba posegregować i przewieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13K. To jedyny na razie taki punkt i bardzo odległy od centrum miasta. I to problem dla mieszkańców, ale też dla właścicieli kontenerów z odzieżą, które od lat wrosły w pejzaż wielu miast. Dlaczego problem? Bo i tak zwykle przepełnione kontenery przyjmują dodatkowe ubrania, które nie nadają się już do noszenia i stanowią zwykły odpad, ale skoro kontener stoi w pobliżu naszego domu to.niektórzy ułatwiają sobie życie i zamiast na Metalurgiczną, wrzucają odpady tekstylne właśnie tam. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych nazwał nową sytuację "iluzją segregacji". Jakie są pierwsze wnioski z kilku tygodni obowiązywania nowego prawa? I czy są pomysły na poprawę sytuacji? No i, czy Straż Miejska nakłada kary za brak segregacji? A może mamy martwą normę prawną?
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Uciążliwy fetor, trudności z oddychaniem i obawy o zdrowie. To od kilkunastu miesięcy codzienność mieszkańców Worońca i Sycyny w powiecie bialskim. Głównym źródłem problemów jest oczyszczalnia ścieków w Worońcu. Bialskie starostwo prowadzi postepowanie w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla oczyszczalni a mieszkańcy wnioskują o hermetyzację procesów przetwarzania ścieków, która może zmniejszyć uciążliwe sąsiedztwo.
Czas trwania: 13min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Bohaterowie reportażu - Pani Monika i Pan Mariusz chorują na stwardnienie zanikowe boczne - rzadką, wyniszczającą i szybko postępującą chorobę układu nerwowego. Średnia długość życia z ALS wynosi kilka lat od momentu wystąpienia pierwszych objawów. To jedna z najtrudniejszych dla człowieka chorób. Odbiera możliwości poruszania się, porozumiewania, wyrażania swoich potrzeb i stanowienia o sobie. Zamyka chorego we własnym ciele. Ten czarny scenariusz ma szansę nie spełnić się w niektórych przypadkach. Dla pacjentów z mutacją w genie SOD1 pojawiła się nadzieja na zatrzymanie choroby. Jest nią terapia nowoczesnym lekiem. W ramach programu wczesnego dostępu, lek otrzymało 20 pacjentów w Polsce. Badania wskazują, że stan ich zdrowia stabilizuje się, objawy pozostają pod kontrolą zaś jakość życia ulega niekwestionowanej poprawie. Lek nie jest jeszcze refundowany. Trwają prace nad finansowaniem diagnostyki i leczeniem SLA w Ministerstwie Zdrowia. To prawdziwy przełom w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego i ogromna szansa na utrzymanie sprawności dla ciężko chorych pacjentów.
Opis (streszczenie): I ty możesz zostać świętym Mikołajem. Pracownicy Medycznego Studium Zawodowego w Puławach uruchomili zbiórkę pieniędzy, które mają zostać przeznaczone na przygotowanie Mikołajkowych prezentów dla podopiecznych Domu Dziecka w Puławach. Ty też możesz zostać Św. Mikołajem i wesprzeć inicjatywę. To o czym marzą dzieci to nowe spodnie, słuchawki, rzeczy, które dla większości nie są wyjątkowymi rzeczami..
Czas trwania: 13min. / 2024 / felietonOpis (streszczenie): Czy prawo chroni najemcę bardziej niż właściciela? Czy uporczywe uchylanie się od zapłaty i nie wywiązywanie z umowy nie jest podstawą do eksmisji?Aleksandra Drozd jest prezesem Fundacji Stara Wieś, która w miejscowości Stara Wieś Pierwsza w powiecie lubelskim wybudowała nowoczesny budynek na parterze którego funkcjonuje komercyjny ZOL. Pierwsze piętro wynajęła spółce Medistar, która również prowadzi działalność medyczną i ma kontrakt z NFZ na prowadzenie zakładu opiekuńczo - leczniczego. Niestety od kilku miesięcy najemca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych, co więcej na podstawie dokumentów będących w posiadaniu zgłaszającej sprawę właścicielki nieruchomości, bezumownie i bezpłatnie korzysta z jej nieruchomości chcąc doprowadzić ją do bankructwa i przejęcia budynku. Obecnie kobieta ma zajęte rachunki bankowe przez urząd skarbowy z tytułu niezapłaconych podatków. Nieuczciwy najemca jest jej winien ponad milion złotych. Wciąż prowadzi w jej lokalu działalność, co więcej został mu przedłużony kontrakt z NFZ, choć zdaniem zgłaszającej problem lubelski oddział NFZ był przez nią informowany że pan nie wywiązuje się z umowy, przez co korzysta z lokalu bezprawnie. Niewykluczone, że dostał kontrakt na podstawie sfałszowanej umowy najmu. NFZ skierował w tej sprawie zgłoszenie do prokuratury.
Czas trwania: 13min. / 2024 / felietonOpis (streszczenie): Młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Puławach włącza się w międzynarodową kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Wychowankowie Ośrodka przygotowali spot "życie to nie teledysk, przemoc to nie żart", w którym dzielą się swoimi, często bardzo trudnymi przeżyciami. Dzieciaki z trudną przeszłością, które same podlegają procesowi uspołecznienia, resocjalizacji w MOW, wychodzą z przesłaniem, chcą o problemie głośno mówić i przestrzec rówieśników przed przemocą - domową, szkolną, koleżeńską.
Czas trwania: 13min. / 2024 / felietonZdarzenia - magazyn reporterów można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin