Emisja Zwierzęta. Sezon 1 będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 listopada 2024 (Piątek)Opis (streszczenie): Pierwszy sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Każdy odcinek ukazuje inny gatunek i omawia różne aspekty życia poszczególnych gatunków: poznajemy atrybuty fizyczne, percepcję zmysłową, umiejętności komunikacyjne, a także niezwykłe zachowania i genialne adaptacje. W tym odcinku bohaterami są krokodyle. Mistrzowie sztuki przetrwania. Wzbudzają strach, ale zasługują też na szacunek i podziw. Żyły w epoce dinozaurów, jednak nie wyginęły wraz z nimi. Te bezwzględne drapieżniki jako jedyne z gadów opiekują się swoim potomstwem. Ponad 20 gatunków krokodyli żyje na obszarach ponad 90 - ciu krajów, głównie w tropikach.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W odcinku poznamy antylopy, jeden z symboli Afryki. Na tym kontynencie żyje większość ich gatunków. Rogi są cechą charakterystyczną wszystkich antylop. U każdego gatunku mają odmienną wielkość i kształt. Równie zachwycać może różnorodność koloru ich sierści i pokrywających je wzorów. Antylopy odżywiają się w rozmaity sposób w różnych środowiskach, od obszarów trawiastych przez pustynie po mokradła o bujnej roślinności. Słyną ze swobodnego przemieszczania się skokami oraz ze swej wytrzymałości, której dowodzi wielka, coroczna migracja antylop gnu. To naturalne widowisko przyciąga miłośników przyrody z całego świata.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyEmisja Zwierzęta. Sezon 1 miała miejsce:
Opis (streszczenie): Pierwszy sezon serii przyrodniczej o zwierzętach świata. W tej serii 10 filmów dokumentalnych ulubione stworzenia zostały wyróżnione i zauważone, a każdemu z nich poświęcono jeden odcinek. Każdy fascynujący aspekt ich życia jest zgłębiony, poznamy ich atrybuty fizyczne, percepcję zmysłową, umiejętności komunikacyjne, a także niezwykłe zachowania i genialne adaptacje. W pierwszym odcinku poznamy bliżej kangury, które nieodparcie kojarzą się z Australią. Długimi skokami przemierzają odludne tereny kontynentu. Są symbolem tej wielkiej krainy; tym, czym lwy dla Afryki, a niedźwiedzie polarne dla Arktyki. Od wieków wzbudzają zainteresowanie na całym świecie. Popularność zawdzięczają wyjątkowej sylwetce. Widząc zwierzę po raz pierwszy, zwykle porównujemy je do innych. Włoski podróżnik Amerigo Vespucci tak opisywał kangura: Ma głowę lisa, ręce jak człowiek, ogon małpy i torbę, w której nosi młode. Ostatni narząd nazwał cudownym darem natury. Autor opisu starał się jak najdokładniej zobrazować przedstawiciela wyjątkowego gatunku. To niełatwe zadanie, kiedy mamy do czynienia z istotą inną od dotychczas poznanych. Dzikie obszary Australii przemierza więcej gatunków kangurów niż antylop w południowej Afryce.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W odcinku 10 poznamy wielkie koty. Największe kotowate świata tworzą elitarny klub, do którego należą: tygrysy, lwy i lamparty. Przepustką do tego ekskluzywnego towarzystwa jest umiejętność wydawania donośnego ryku. Występują w Afryce, Azji i obu Amerykach. Poza imponującym rykiem wielkie koty wyróżnia wspaniała sierść o różnej barwie i wzorach. Wyjątkowe cechy zewnętrzne to jeden z wielu powodów, dla których podziwiamy te egzotyczne zwierzęta. Wielkie koty należą do rodziny kotowatych, rzędu ssaków drapieżnych. Są żyworodne, a swoje potomstwo karmią mlekiem.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 9. Niedźwiedzie. Jedne z największych i najsilniejszych ssaków naszej planety. Niesforne, rozkoszne młode od lat inspirują producentów zabawek dla dzieci. Dorosłe wyglądają znacznie groźniej. Ich potężna sylwetka wzbudza szacunek. Od wielu wieków w licznych kulturach budziły też lęk i trwogę. Przesądni unikali wypowiadania ich nazwy, stosując określenia opisowe. Zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Australii i Antarktydy. Przy tak dużej ich liczebności może dziwić, że wyróżniamy zaledwie osiem gatunków z rodziny niedźwiedziowatych. Charakterystyczna budowa pyska upodabnia je do psów. Inne typowe cechy to gruba, gęsta sierść, wielkie łapy z długimi pazurami, małe okrągłe uszy i bardzo krótki, szczątkowy ogon. Te kręgowce należą do gromady ssaków. Są zatem stałocieplne, mają owłosienie i rodzą żywe potomstwo, które karmią mlekiem. Reprezentują rząd drapieżnych. Jego przedstawiciele mają potężne pazury i zęby ułatwiające chwytanie zdobyczy. Nie wszystkie gatunki żywią się wyłącznie mięsem. Niektóre są wszystkożerne, jedzą również rośliny. Niedźwiedzie należą też do podrzędu psokształtnych. Tę grupę tworzą m.in. wilki i inne psowate oraz płetwonogie, łasicowate, pandowate i szopowate, a także rodzina niedźwiedziowatych.
Czas trwania: 52min. / Niemcy / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 7 to spotkanie z hipopotamami i nosorożcami. Należą do największych i najcięższych zwierząt lądowych. Jedne i drugie mają grubą skórę, ale poza tym wiele je różni. Nosorożce słyną z wyjątkowych rogów. Od tych rogowych wyrośli na nosie pochodzi ich nazwa. Zamieszkują Afrykę i Azję. Badacze wyróżniają pięć żyjących współcześnie gatunków. Ważą co najmniej tonę. Na lądzie pod względem wielkości ustępują jedynie słoniom. Ich skóra wygląda jak naturalny pancerz. Skóra hipopotamów bardziej przypomina strój do nurkowana i jest doskonale przystosowana do wodnolądowego trybu życia, jaki prowadzą te zwierzęta.
Opis (streszczenie): W odcinku 6 poznamy bliżej słonie, największe ze współczesnych zwierząt żyjących na lądzie. To robi wrażenie, skoro na świecie istnieją miliony gatunków lądowych. Słonie występują w Afryce i w Azji. Okazała sylwetka to tylko jedna z ich niezwykłych cech. Ogromne uszy, mocne nogi, potężne ciosy i słynna trąba - uniwersalne narzędzie do przenoszenia ciężarów, czerpania wody oraz do czułych powitań rodziny i przyjaciół. W społecznościach tych opiekuńczych zwierząt całe stado pomaga wychować młode i wprowadzić je do świata dorosłych słoni, w którym spędzi 60, może 70 lat. Słonie, jako kręgowce, mogły osiągnąć tak imponujące rozmiary dzięki wewnętrznej strukturze, która podtrzymuje ciało.
Opis (streszczenie): W odcinku 5 skupimy się na krokodylach. To drapieżniki szczytowe, prastare bestie, mistrzowie sztuki przetrwania. Wzbudzają strach, ale zasługują też na szacunek i podziw. Żyły w epoce dinozaurów, jednak nie wyginęły wraz z nimi. Te bezwzględne drapieżniki jako jedyne z gadów opiekują się swoim potomstwem. Ponad 20 gatunków krokodyli żyje na obszarach przeszło 90 krajów, głównie w tropikach. Samych aligatorów amerykańskich jest około pięciu milionów osobników. Zwykle atakują z ukrycia. Potrafią nagle zniknąć pod taflą wody.
Opis (streszczenie): Żółwie morskie, lądowe, słodkowodne. W królestwie zwierząt czas płynie w różnym tempie. Te gady słyną z powolnego trybu życia. Mają duże zdolności przystosowawcze. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Żółwie zamieszkują morza, wody śródlądowe i ląd. Różnią się wielkością, kształtem pancerza i wzorami na karapaksie. Żyją w bogatym i różnorodnym świecie, jak przystało na tak długowieczne zwierzęta. Tworzą rząd Testudines jako żółwie współczesne. To jednak prastara grupa. Jedyny przedstawiciel bardziej prymitywnych gadów to hatteria, gatunek z Nowej Zelandii o wyglądzie jaszczurki. Wszystkie żółwie mają cechy typowe dla innych gadów.
Opis (streszczenie): W odcinku trzecim skupimy się na poznaniu ssaków morskich. Oceany zamieszkuje od 700 tysięcy do miliona gatunków zwierząt. Wśród nich ssaki morskie. Ta niezwykła grupa wodnych ssaków zamieszkuje morskie ekosystemy na wybrzeżu i w wodzie. Większość czasu spędzają pod wodą, muszą jednak wynurzać się, by zaczerpnąć powietrza. Należy do nich zarówno największe zwierzę świata, jak i niepozorny przedstawiciel rodziny łasicowatych. To pełna gama wielkości. Ssaki morskie to stałocieplne kręgowce, które karmią swoje młode mlekiem. Wyróżniamy wśród nich kilka grup. Pierwsza to walenie, lepiej znane jako wieloryby, delfiny i morświny. Dzielą się na dwa podrzędy: zębowce i fiszbinowce, które za pomocą płyt fiszbinowych odfiltrowują z wody drobne organizmy, takie jak kryl. Największym z waleni jest płetwal błękitny. To zarazem największe ze zwierząt żyjących na naszej planecie. Może mieć 30 metrów długości i ważyć 180 ton - tyle co trzydzieści słoni afrykańskich. Kolejna grupa ssaków morskich to płetwonogie. Ten rząd obejmuje trzy rodziny: fokowate, morsowate i uchatkowate. Kolejny rząd ssaków morskich - brzegowce, czyli syreny, obejmuje rodziny manatowatych i diugoniowatych.
Opis (streszczenie): W odcinku 2 poznamy bliżej ptaki. Często budzi nas ich melodyjny śpiew. Widok swobodnie szybujących skrzydlatych wędrowców podnosi na duchu i inspiruje. Niewiele zwierząt wzbudza w nas uczucie zazdrości. Ptaki robią to od tysiącleci. Ich cudowna zdolność przeciwstawiania się grawitacji może zachwycać. Imponują nie tylko różnorodnością, ale i nadzwyczajną liczebnością. Naszą planetę ma zamieszkiwać od 9 do 10 tysięcy gatunków ptaków. Z najnowszych badań wynika, że może nawet dwa razy więcej. Około dziesięciu lat temu naukowcy szacowali, że na Ziemi żyje od 200 do 400 miliardów ptaków. Nic dziwnego, skoro zwierzęta te zajmują wszelkie dostępne nisze ekologiczne na wszystkich kontynentach. Od największych po najmniejsze. Ptaki to wielki sukces ewolucyjny, dokonujący się od milionów lat. Te stałocieplne kręgowce - zwierzęta z kręgosłupem, mają stałą temperaturę ciała, niezależnie od temperatury otoczenia. Dzięki temu ptaki mogą stale zachowywać wysoki poziom aktywności niezbędnej do lotu.
Opis (streszczenie): W odcinku 10 poznamy wielkie koty. Największe kotowate świata tworzą elitarny klub, do którego należą zaledwie cztery gatunki: tygrysy, lwy i lamparty. Przepustką do tego ekskluzywnego towarzystwa jest umiejętność wydawania donośnego ryku. Występują w Afryce, Azji i obu Amerykach. Poza imponującym rykiem wielkie koty wyróżnia wspaniała sierść o różnej barwie i wzorach. Wyjątkowe cechy zewnętrzne to jeden z wielu powodów, dla których podziwiamy te egzotyczne zwierzęta. Wielkie koty należą do rodziny kotowatych, rzędu ssaków drapieżnych. Są żyworodne, a swoje potomstwo karmią mlekiem.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W odcinku 6 poznamy antylopy, jeden z symboli Afryki. Na tym kontynencie żyje większość ich gatunków. Rogi są cechą charakterystyczną wszystkich antylop. U każdego gatunku mają odmienną wielkość i kształt. Równie zachwycać może różnorodność koloru ich sierści i pokrywających je wzorów. Antylopy odżywiają się w rozmaity sposób w różnych środowiskach, od obszarów trawiastych przez pustynie po mokradła o bujnej roślinności. Słyną ze swobodnego przemieszczania się skokami oraz ze swej wytrzymałości, której dowodzi wielka coroczna migracja antylop gnu. To naturalne widowisko przyciąga miłośników przyrody z całego świata.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W odcinku 3 skupimy się na poznaniu ssaków morskich. Oceany zamieszkuje od 700 tysięcy do miliona gatunków zwierząt. Wśród nich ssaki morskie. Ta niezwykła grupa wodnych ssaków zamieszkuje morskie ekosystemy na wybrzeżu i w wodzie. Większość czasu spędzają pod wodą, muszą jednak wynurzać się, by zaczerpnąć powietrza. Należy do nich zarówno największe zwierzę świata, jak i niepozorny przedstawiciel rodziny łasicowatych. To pełna gama wielkości. Ssaki morskie to stałocieplne kręgowce, które karmią swoje młode mlekiem. Wyróżniamy wśród nich kilka grup. Pierwsza to walenie, lepiej znane jako wieloryby, delfiny i morświny. Dzielą się na dwa podrzędy: zębowce i fiszbinowce, które za pomocą płyt fiszbinowych odfiltrowują z wody drobne organizmy takie jak kryl. Największym z waleni jest płetwal błękitny. To zarazem największe ze zwierząt żyjących na naszej planecie. Może mieć 30 metrów długości i ważyć 180 ton - tyle co trzydzieści słoni afrykańskich. Kolejna grupa ssaków morskich to płetwonogie. Ten rząd obejmuje trzy rodziny: fokowate, morsowate i uchatkowate. Kolejny rząd ssaków morskich - brzegowce czyli syreny, obejmuje rodziny manatowatych i diugoniowatych.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W odcinku 10 poznamy wielkie koty. Największe kotowate świata tworzą elitarny klub, do którego należą zaledwie cztery gatunki: tygrysy, lwy i lamparty. Przepustką do tego ekskluzywnego towarzystwa jest umiejętność wydawania donośnego ryku.
Czas trwania: 51min. / Niemcy / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W tej serii filmów dokumentalnych ulubione stworzenia wyróżniono i zauważono, a każdemu z nich poświęcono jeden odcinek. Zgłębiono każdy fascynujący aspekt ich życia. Poznamy ich atrybuty fizyczne, niezwykłe zachowania, umiejętności.
Czas trwania: 51min. / Niemcy / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W odcinku antylopy, jeden z symboli Afryki. Na tym kontynencie żyje większość ich gatunków. Rogi są cechą charakterystyczną antylop. U każdego gatunku mają odmienną wielkość i kształt. Równie zachwyca różnorodność koloru sierści.
Czas trwania: 51min. / Niemcy / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 7 to spotkanie z hipopotamami i nosorożcami. Należą do największych i najcięższych zwierząt lądowych. Jedne i drugie mają grubą skórę, ale poza tym wiele je różni. Nosorożce słyną z wyjątkowych rogów...
Czas trwania: 51min. / Niemcy / 2018 / serial dokumentalnyZwierzęta. Sezon 1 można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):