Emisja Zwierzęta. Sezon 1 będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 12 lipca 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Pierwszy sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Każdy odcinek ukazuje inny gatunek i omawia różne aspekty życia poszczególnych gatunków: poznajemy atrybuty fizyczne, percepcję zmysłową, umiejętności komunikacyjne, a także niezwykłe zachowania i genialne adaptacje. W tym odcinku poznamy ptaki. Często budzi nas ich melodyjny śpiew. Widok swobodnie szybujących skrzydlatych wędrowców podnosi na duchu i inspiruje. Imponują nie tylko różnorodnością, ale i nadzwyczajną liczebnością. Naszą planetę ma zamieszkiwać około 20 tysięcy gatunków ptaków i szacuje się, że na Ziemi żyje nawet 400 miliardów osobników. Zajmują wszelkie dostępne nisze ekologiczne na wszystkich kontynentach. Ptaki to wielki sukces ewolucyjny, dokonujący się od milionów lat.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyEmisja Zwierzęta. Sezon 1 miała miejsce:
Opis (streszczenie): W odcinku 10 poznamy wielkie koty. Największe kotowate świata tworzą elitarny klub, do którego należą: tygrysy, lwy i lamparty. Przepustką do tego ekskluzywnego towarzystwa jest umiejętność wydawania donośnego ryku. Występują w Afryce, Azji i obu Amerykach. Poza imponującym rykiem wielkie koty wyróżnia wspaniała sierść o różnej barwie i wzorach. Wyjątkowe cechy zewnętrzne to jeden z wielu powodów, dla których podziwiamy te egzotyczne zwierzęta. Wielkie koty należą do rodziny kotowatych, rzędu ssaków drapieżnych. Są żyworodne, a swoje potomstwo karmią mlekiem.
Czas trwania: 52min. / USA / 2018 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Pierwszy sezon serii przyrodniczej o zwierzętach świata. W tej serii 10 filmów dokumentalnych ulubione stworzenia zostały wyróżnione i zauważone, a każdemu z nich poświęcono jeden odcinek. Każdy fascynujący aspekt ich życia jest zgłębiony, poznamy ich atrybuty fizyczne, percepcję zmysłową, umiejętności komunikacyjne, a także niezwykłe zachowania i genialne adaptacje. W pierwszym odcinku poznamy bliżej kangury, które nieodparcie kojarzą się z Australią. Długimi skokami przemierzają odludne tereny kontynentu. Są symbolem tej wielkiej krainy; tym, czym lwy dla Afryki, a niedźwiedzie polarne dla Arktyki. Od wieków wzbudzają zainteresowanie na całym świecie. Popularność zawdzięczają wyjątkowej sylwetce. Widząc zwierzę po raz pierwszy, zwykle porównujemy je do innych. Włoski podróżnik Amerigo Vespucci tak opisywał kangura: Ma głowę lisa, ręce jak człowiek, ogon małpy i torbę, w której nosi młode. Ostatni narząd nazwał cudownym darem natury. Autor opisu starał się jak najdokładniej zobrazować przedstawiciela wyjątkowego gatunku. To niełatwe zadanie, kiedy mamy do czynienia z istotą inną od dotychczas poznanych. Dzikie obszary Australii przemierza więcej gatunków kangurów niż antylop w południowej Afryce.
Opis (streszczenie): Odc. 9. Niedźwiedzie. Jedne z największych i najsilniejszych ssaków naszej planety. Niesforne, rozkoszne młode od lat inspirują producentów zabawek dla dzieci. Dorosłe wyglądają znacznie groźniej. Ich potężna sylwetka wzbudza szacunek. Od wielu wieków w licznych kulturach budziły też lęk i trwogę. Przesądni unikali wypowiadania ich nazwy, stosując określenia opisowe. Zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Australii i Antarktydy. Przy tak dużej ich liczebności może dziwić, że wyróżniamy zaledwie osiem gatunków z rodziny niedźwiedziowatych. Charakterystyczna budowa pyska upodabnia je do psów. Inne typowe cechy to gruba, gęsta sierść, wielkie łapy z długimi pazurami, małe okrągłe uszy i bardzo krótki, szczątkowy ogon. Te kręgowce należą do gromady ssaków. Są zatem stałocieplne, mają owłosienie i rodzą żywe potomstwo, które karmią mlekiem. Reprezentują rząd drapieżnych. Jego przedstawiciele mają potężne pazury i zęby ułatwiające chwytanie zdobyczy. Nie wszystkie gatunki żywią się wyłącznie mięsem. Niektóre są wszystkożerne, jedzą również rośliny. Niedźwiedzie należą też do podrzędu psokształtnych. Tę grupę tworzą m.in. wilki i inne psowate oraz płetwonogie, łasicowate, pandowate i szopowate, a także rodzina niedźwiedziowatych.
Czas trwania: 52min. / Niemcy / 2018 / serial dokumentalnyZwierzęta. Sezon 1 można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):