Emisja Zwierzęta. Sezon 2 będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota) Program TV na 28 grudnia 2024 (Sobota)Opis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Odcinek 10. Rekiny. Już sama ich nazwa wzbudza zarówno podziw jak i lęk. Te prehistoryczne drapieżniki pływają we wszystkich oceanach świata. Są śmiertelnie groźne. Ci skuteczni łowcy słyną z ataków na ludzi, ich zła sława jest jednak w znacznym stopniu niezasłużona. Rekiny atakują ludzi stosunkowo rzadko. Rocznie zabijają przeciętnie cztery osoby. Niewiele w porównaniu z prawie milionem śmiertelnych ofiar ukąszeń komara. Rekiny dysponują siedmioma niezwykle użytecznymi zmysłami. Wyczuwają pole elektryczne i drgania. Nie wydają dźwięków. Znane ze swej inteligencji i odporności rekiny przemierzały oceany na długo przed pojawieniem się dinozaurów. Ich rola w funkcjonowaniu ekosystemów morskich jest niepodważalna.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyEmisja Zwierzęta. Sezon 2 miała miejsce:
Opis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Bohaterem tego odcinka są dzikie koty. Eleganckie, pełne gracji, stworzone do biegu. Ta cecha zapewniła gepardom - jednym z dzikich kotów - tytuł najszybszego lądowego zwierzęcia świata. Dzięki zwinności i szybkości stały się jednymi z najdoskonalszych łowców spośród wszystkich drapieżników. Przystosowane do życia na równinach i sawannach, należą do rodziny kotowatych, w której skład wchodzi 46 znanych gatunków. Każdy z nich - jedyny w swoim rodzaju. Od żyjących na dużych wysokościach duchów gór po czujnych łowców skradających się wśród stepów, zwinnych mieszkańców drzew i mistrzów przetrwania w krainie śniegu.
Opis (streszczenie): Torbacze - wspaniała, jedyna w swoim rodzaju grupa zwierząt, które na pierwszy rzut oka niewiele łączy. Kroczą, wspinają się i skaczą na trzech kontynentach. Mogą mieć duże oczy albo puszysty ogon i być uwielbiane na całym świecie. Od innych zwierząt odróżnia je oryginalny sposób, w jaki przychodzą na świat. Rodzą się w embrionalnym stanie; rozwijają się i często karmione są w naturalnej zewnętrznej torbie lęgowej, od której pochodzi nazwa całego nadrzędu. Mają też inne osobliwe cechy. Jedyny torbacz z Ameryki Północnej słynie z talentów aktorskich. Doskonale udaje martwego. Jeden z mieszkańców półkuli południowej ze względu na swoje awanturnicze zachowania zyskał miano diabła. Nazwy ich gatunków często są równie egzotyczne, jak same zwierzęta. Grubogonik, mrówkożer workowaty, kuskus, wielkouch - to tylko niektóre z nich. W większości aktywne nocą i niegroźne, są raczej ciche i spokojne. Trudno dostrzec ich obecność, co czyni je jeszcze bardziej intrygującymi. Przy całej różnorodności tej grupy torbacze mają cechy wspólne. Są kręgowcami.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. W tym odcinku bohaterem są psowate. Nieuchwytne i przebiegłe. Strażnicy lasu i plaż. Mieszkańcy sawanny. Mistrzowie przetrwania w surowych, śnieżnych krainach i na pustyni. Dzikie psy wędrują po Ziemi samotnie albo w stadach. Wszystkie z ponad trzydziestu gatunków z rodziny psowatych to wytrawni łowcy, u których wykształciła się niezwykła mieszanka zdolności taktycznych, siły, inteligencji i współpracy w grupie. Świat psowatych tworzą różnorodne gatunki: od potężnych, urodzonych by przewodzić, po małe osobniki ważące nie więcej niż kilogram. Psowate wzbudzają lęk i podziw, by po chwili zniewalać swoim urokiem. Swobodne duchy, zawsze gotowe, by odpowiedzieć na zew natury.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Odcinek ukazuje w pełnej krasie ośmiornice. Kameleony mórz. W dawnych czasach wzbudzały lęk wśród żeglarzy i... zaciekawienie greckiego filozofa Arystotelesa. Słynące z licznych ramion i wręcz odrzutowego napędu, te wysoko rozwinięte zwierzęta występują w wodach wszystkich oceanów świata, zarówno blisko powierzchni, jak i na głębokości siedmiu tysięcy metrów. Większość z nich żyje niecały rok - ledwie tyle, by zdążyć się rozmnożyć. To krótka, lecz niezwykle spektakularna egzystencja zwierząt, które tak bardzo wyróżniają się spośród innych.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Bohaterami tego odcinka są owady. Mnogość, od której huczy w powietrzu. Ziemia jest planetą owadów. Stanowią co najmniej 80 procent wszystkich opisanych gatunków zwierząt. Przedstawiciele tej gromady żyją na Ziemi od setek milionów lat. Niektóre pojawiły się przed dinozaurami. W sztuce przetrwania wiodą prym. Za przyczynę ich niezwykłego sukcesu często uważa się ich charakterystyczne, delikatne struktury budowy ciała. Owady to jedyne bezkręgowce ze skrzydłami.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Ten odcinek poświęcony jest kopytnym. To zwierzęta urodzone do życia w biegu. Zdolność do szybkiego przemieszczania się zwiększa szanse przetrwania. Kopytne uosabiają wolnego ducha, wyjątkową zwinność, inteligencję, czułość oraz imponującą pomysłowość. Zamieszkują wszystkie zakątki świata. Ich ewolucyjny sukces sprawił, że niektóre cieszą się naszym najwyższym szacunkiem. Kopytne zapewniają nam pożywienie. Większość jest roślinożerna.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Bohaterami tego odcinka są gady. Wzbudzają zarazem lęk i podziw. Łuskowata skóra, zimne, puste spojrzenie, dzika energia. Cechy, które nie zjednują sympatyków. Ale ta prastara grupa zwierząt ma w sobie coś więcej niż sugeruje ich groźny wygląd. Gady potrafią być opiekuńcze, delikatne i wrażliwe. Przyjrzymy się najliczniejszej grupie tych zwierząt - łuskonośnym, do których zaliczamy węże i jaszczurki. Ślizgają się i pełzają po wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Podbiły środowiska zarówno lądowe jak i morskie.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Niniejszy odcinek opowiada o pingwinach. Jednych z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt. Biało - czarne, kontrastujące barwy piór zapewniają im charakterystyczny, dystyngowany wygląd. Potrafią pływać trzy razy szybciej niż nasi mistrzowie olimpijscy. Na lądzie poruszają się dość nieporadnie. W grupie prezentują się imponująco, choć nie należą do najcichszych. Ich kolonie liczą setki tysięcy osobników.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon dziesięcioodcinkowej serii przyrodniczej o zwierzętach świata. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie i dowiedzmy się wszystkiego, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Odcinek, którego bohaterami są małpy. Inteligentne zwierzęta o niepohamowanym apetycie na zabawę. Wiele z nich imponuje umiejętnościami akrobatycznymi. Chętnie popisują się zwinnością wśród wierzchołków drzew. Równie doskonale radzą sobie na ziemi. Zamieszkują rozmaite środowiska: od tropikalnych lasów deszczowych po ośnieżone gorące źródła i spalone słońcem pustynie. Są z natury ciekawskie i rozważne. Gdy to konieczne - groźne. Czasami hałaśliwe i skłonne do psot. Nasi kuzyni z rzędu naczelnych mają osobowość i uczucia. Niekiedy bardzo nas przypominają.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Eleganckie, pełne gracji, stworzone do biegu. Ta cecha zapewniła gepardom tytuł najszybszych lądowych zwierząt świata. Dzięki zwinności i szybkości stały się jednymi z najdoskonalszych łowców spośród wszystkich drapieżników. Przystosowane do życia na równinach i sawannach, należą do rodziny kotowatych, w której skład wchodzi 46 znanych gatunków. Każdy z nich - jedyny w swoim rodzaju. Od żyjących na dużych wysokościach duchów gór, po czujnych łowców skradających się wśród stepów zwinnych mieszkańców drzew i mistrzów przetrwania w krainie śniegu. Niektóre gatunki są tak rzadkie i nieuchwytne, że jedynymi oznakami ich istnienia są tropy, które zostawiają za sobą. W królestwie dzikich kotów jest jeszcze wiele do odkrycia. Niezwykła sierść dzikich kotów zachwyca już na pierwszy rzut oka. To jedna z cech wskazujących na ich przynależność do gromady ssaków. Kolejne to: obecność kręgosłupa, zdolność do utrzymywania stałej temperatury ciała, gruczoły sutkowe wytwarzające mleko do karmienia potomstwa. Wszystkie koty są mięsożerne i należą do rzędu drapieżnych. Inne ich wspólne cechy to pazury przystosowane do chwytania ofiary, duże kły do rozszarpywania zdobyczy i tzw. łamacze - zęby służące do cięcia mięsa i łamania kości. Większość kotowatych ma też pazury chowane i wysuwane w razie potrzeby.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Psowate są nieuchwytne i przebiegłe. To strażnicy lasu i plaż, mieszkańcy sawanny, mistrzowie przetrwania w surowych, śnieżnych krainach i na pustyni. Dzikie psy wędrują po ziemi samotnie albo w stadach. Wszystkie z ponad 30 gatunków z rodziny psowatych to wytrawni łowcy, u których wykształciła się niezwykła mieszanka zdolności taktycznych, siły, inteligencji i współpracy w grupie. Świat psów tworzą różnorodne gatunki: od potężnych urodzonych, by przewodzić, po małe osobniki ważące nie więcej niż kilogram. Tak różnorodne psowate są fascynujące. Wzbudzają lęk i podziw, by po chwili zniewalać swoim urokiem. Swobodne duchy, zawsze gotowe, by odpowiedzieć na zew natury. Dzikie psy to stałocieplne kręgowce należące do gromady ssaków. Jak wszystkie ssaki mają sierść, a samice wydają na świat potomstwo, które karmią własnym mlekiem. Te mięsożerne zwierzęta należą do rzędu drapieżnych. Tworzą rodzinę psowatych. W skład tej zróżnicowanej grupy wchodzą zwierzęta należące do plemienia psów i do plemienia lisów. Wilki, szakale i dingo należą do tego pierwszego. Plemię Vulpini obejmuje większość tak zwanych lisów. Ze względu na bardziej pierwotną budowę kilka ich gatunków zaliczono do odrębnych rodzajów. Żyjący w obu Amerykach lis wirginijski to jeden z nielicznych dzikich psowatych wspinających się na drzewa.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Ośmiornice to sprytne kameleony mórz. Potrafią nie tylko po mistrzowsku zmieniać wygląd. Są niezrównanie elastyczne i świetnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Wraz z kałamarnicami, mątwami i łodzikami tworzą grupę zwierząt morskich zwanych głowonogami. Nazwa ta doskonale oddaje ich główne cechy fizyczne. Choć pod względem budowy wydają się nieskomplikowane, są bardzo inteligentne. Osiągają różne wielkości: od miniaturowej kałamarnicy z rodzaju Idiosepius, po kałamarnicę olbrzymią, dłuższą od autobusu. W dawnych czasach wzbudzały lęk wśród żeglarzy i zaciekawienie greckiego filozofa Arystotelesa. Słynące z licznych ramion i odrzutowego napędu, te wysoko rozwinięte zwierzęta występują w wodach wszystkich oceanów świata, zarówno blisko powierzchni, jak i na głębokości siedmiu tysięcy metrów. Większość z nich żyje niecały rok - ledwie tyle, by zdążyć się rozmnożyć. To krótka, lecz niezwykle spektakularna egzystencja zwierząt, które tak bardzo wyróżniają się spośród innych. Jak na wyjątkową grupę zwierząt, głowonogi mają wiele wspólnych cech z innymi przedstawicielami królestwa zwierząt. Są bezkręgowcami, jak ponad 95 procent gatunków zwierząt. Owady, pająki i kraby należą do stawonogów - największej grupy bezkręgowców. Drugim co do wielkości typem bezkręgowców są mięczaki, do których zalicza się niemal jedna czwarta gatunków morskich organizmów.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Mnogość, od której huczy w powietrzu. Ziemia jest planetą owadów. Na każdego człowieka przypada ich prawie półtora miliarda. Stanowią co najmniej 80 procent wszystkich opisanych gatunków zwierząt. Charakterystyczne, delikatne struktury często uważa się za przyczynę ich niezwykłego sukcesu. Owady to jedyne bezkręgowce ze skrzydłami. Dzięki umiejętności lotu wiele z nich może poszerzać horyzonty, kolonizować nowe terytoria lub szybciej uciec przed zagrożeniem. W sztuce przetrwania owady wiodą prym. Przedstawiciele tej gromady żyją na ziemi od setek milionów lat. Niektóre pojawiły się przed dinozaurami. Te małe zwierzęta mają wielką moc. Nie zdołały podbić jedynie środowisk wokół aktywnych wulkanów oraz obszarów ekstremalnie chłodnych. Bywają irytujące, ale bez nich ludzkość nie przetrwałaby. Zapylanie, dekompozycja, zwalczanie szkodników, pożywienie i eteryczne piękno. To zaledwie drobne przykłady, jak hojnie owady obdarowują nasz świat. Choć imponują różnorodnością, łączy je wspólna cecha - ciało złożone z trzech części. Pozbawione szkieletu wewnętrznego, należą do bezkręgowców. Nie jest to wielka niedogodność. Do tej grupy należy ponad 90 procent gatunków zwierząt. Koralowce, meduzy, małże, wszystkie są bezkręgowcami, tak jak i stawonogi.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Już sama ich nazwa wzbudza zarówno podziw, jak i lęk. Te prehistoryczne drapieżniki pływają we wszystkich oceanach świata. Opływowe, giętkie i śmiertelnie groźne. Ci skuteczni łowcy słyną z ataków na ludzi. Ich zła sława jest jednak w znacznym stopniu niezasłużona. Rekiny atakują ludzi stosunkowo rzadko. Rocznie zabijają przeciętnie cztery osoby. Niewiele w porównaniu z prawie milionem śmiertelnych ofiar ukąszeń komara. W wypadkach z ogniami sztucznymi czy automatami do sprzedaży ginie rocznie więcej osób niż po spotkaniu z rekinem. Spośród ponad pięciuset gatunków rekinów człowiekowi zagrażają tylko nieliczne. Ponad połowa ich gatunków nie ma nawet jednego metra długości. W większości są płochliwe i nawet nie wyglądają strasznie. Istnieje mnóstwo powodów, dla których rekiny powinny raczej fascynować niż budzić lęk. Wszystkie wyczuwają pole elektryczne i drgania, dzięki czemu dysponują siedmioma niezwykle użytecznymi zmysłami. Nie wydają dźwięków. Wyrażają się za pomocą działań. W ciągu całego życia wyrasta im łącznie ponad 30 tysięcy zębów. Dawni żeglarze nazywali je psami morza. Do dziś najgroźniejsze z nich są określane mianem ludojadów. Te niegdyś oczerniane zwierzęta powoli zyskują należny im szacunek. Znane ze swej inteligencji i odporności rekiny przemierzały oceany na długo przed pojawieniem się dinozaurów. Ich rola w funkcjonowaniu ekosystemów morskich jest niepodważalna. W podwodnym królestwie panują właśnie rekiny.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 4Kopytne - urodzone do życia w biegu. Zdolność do szybkiego przemieszczania się zwiększa szanse przetrwania. Kopytne uosabiają wolnego ducha, wyjątkową zwinność, inteligencję, czułość oraz imponującą pomysłowość. Większość należących do tego nadrzędu zwierząt ma kopyta, a niektóre także wspaniałe, naturalne ozdoby na głowie. Są niezwykle zróżnicowane. Ważą od kilku kilogramów do paru ton. Miliardy tych zwierząt, niezwykle odpornych zarówno dzikich, jak i udomowionych, zamieszkują wszystkie zakątki świata. Ich ewolucyjny sukces sprawił, że niektóre cieszą się naszym najwyższym szacunkiem. Cenimy je chyba bardziej niż jakiekolwiek inne. Kopytne zapewniają nam wyżywienie, środki niezbędne do życia, są też obecne w naszej kulturze. Ssaki kopytne w większości są roślinożerne. Mogą osiągać tak duże rozmiary dzięki wsparciu potężnego kręgosłupa. Te kręgowce mają cechy charakterystyczne dla wszystkich ssaków: matki produkują mleko. Ich ciało porasta futro bądź sierść. Kopyta są utworzone z keratyny - włóknistego białka, tworzącego również włosy, pióra i pazury. Ze względu na liczbę kopyt, w obrębie tego nadrzędu wyróżniamy dwa główne rzędy. Pierwszy z nich - parzystokopytne, to m.in. żyrafy, wielbłądy, jelenie, kozy, świnie i bawoły. Do nieparzystokopytnych należą konie, zebry, nosorożce i tapiry.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 3 Gady wzbudzają zarazem lęk i podziw. Łuskowata skóra, zimne, puste spojrzenie, dzika energia. Cechy, które nie zjednują sympatyków. Ale ta prastara grupa zwierząt ma w sobie coś więcej niż sugeruje ich groźny wygląd. Gady potrafią być opiekuńcze, delikatne i wrażliwe. Przyjrzymy się najliczniejszej grupie tych zwierząt - łuskonośnym, do których zaliczamy węże i jaszczurki. Wspólnie obejmują 95 procent gatunków gadów. Ślizgają się i pełzają po wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Jako zwierzęta zmiennocieplne nie zdołałyby tam przetrwać. Węże i jaszczurki podbiły zarówno lądowe, jak i morskie środowiska. Ta grupa licząca ponad 10 tysięcy opisanych gatunków stanowi bogaty, różnorodny zbiór. Wśród nich pojawiają się diabły, potwory i smoki. Fantastyczne nazwy doskonale pasują do tych niezwykłych zwierząt. Czym dla ptaków są pióra, a sierść dla ssaków, tym łuski są dla gadów. Te trzy grupy wraz z płazami i rybami należą do podtypu kręgowców, które stanowią około pięciu procent gatunków zwierząt na ziemi. By zostać uznanym za gada, kręgowiec musi mieć skórę pokrytą łuskami bądź kostnymi płytkami zwanymi też tarczkami, albo mieszanką jednych i drugich. Samice gadów wytwarzają jaja o skórzastych lub twardych skorupach.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Odcinek 2. Pingwiny to jedne z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt. Kontrastujące barwy piór zapewniają im charakterystyczny, dystyngowany wygląd. Mogą być niewielkie, tak jak pingwiny małe, albo mieć nawet ponad metr wysokości, jak pingwiny cesarskie. Te urokliwe nielotne ptaki ujmują wdziękiem. Potrafią pływać trzy razy szybciej niż nasi mistrzowie olimpijscy. Na lądzie poruszają się dość nieporadnie. W grupie prezentują się imponująco, choć nie należą do najcichszych. Ich kolonie liczą setki tysięcy osobników. Mimo możliwości nieograniczonego wyboru, większość gatunków jest monogamiczna. Niektóre dobierają się w pary na całe życie. Czy to niezwykła odporność, czy nieco komiczne zachowanie - jest w pingwinach coś, co przyciąga naszą uwagę. Pingwiny nie przypominają żadnego innego zwierzęcia. Nie znaczy to jednak, że są biologiczną anomalią. Jak wszystkie kręgowce mają kręgosłup, co widać po ich wyprostowanej sylwetce. Składają jaja, tak jak bezkręgowce i niektóre kręgowce. Kolejną ich charakterystyczną cechą są pióra, typowe dla przedstawicieli gromady ptaków. Oprócz piór ptaki łączy wiele innych wspólnych cech.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon wspaniałej serii przyrodniczej. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niesamowitych zwierząt na świecie. Poznamy wszystko, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu. Te filmy to wysokiej jakości materiały archiwalne, które obejmują rzadkie zachowania, intymne zbliżenia i szybkie sekwencje akcji. Odkryjemy imponujące atrybuty fizyczne, percepcję zmysłową, umiejętności komunikacyjne, a także niezwykłe zdolności i genialne adaptacje całej gamy stworzeń, dużych i małych. Odcinek 1. Małpy. Inteligentne zwierzęta o niepohamowanym apetycie na zabawę. Wiele z nich imponuje umiejętnościami akrobatycznymi. Chętnie popisują się zwinnością wśród wierzchołków drzew. Równie doskonale radzą sobie na ziemi. Zamieszkują rozmaite środowiska: od tropikalnych lasów deszczowych po ośnieżone, gorące źródła i spalone słońcem pustynie. Około 260 gatunków małp różni się wyglądem i wielkością. Mogą ważyć 35 kilogramów lub zaledwie sto gramów. Są z natury ciekawskie i rozważne. Gdy to konieczne - groźne. Czasami hałaśliwe i skłonne do psot. Nasi kuzyni z rzędu naczelnych mają osobowość i uczucia. Niekiedy bardzo nas przypominają. Dosyć wyraźnie wyróżniają się na tle pozostałych przedstawicieli świata zwierząt. Często za sprawą efektownych fryzur. Sierść to jedna z cechcharakterystycznych dla gromady ssaków. Kolejną jest karmienie potomstwa mlekiem. Wyróżniamy wiele rzędów i ssaków. Jednym z nich są naczelne, do których zalicza się pawiany, lemury, goryle i ludzi. Naczelne mają większy mózg niż większość innych ssaków.
Czas trwania: 52min. / USA / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Rekiny, już nazwa wzbudza podziw i lęk. Prehistoryczne drapieżniki pływają we wszystkich oceanach świata. Opływowe, giętkie i śmiertelnie groźne. Ci skuteczni łowcy słyną z ataków na ludzi. Ich zła sława jest w dużym stopniu niezasłużona.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Dzikie koty, eleganckie, pełne gracji, stworzone do biegu. Ta cecha zapewniła gepardom tytuł najszybszych lądowych zwierząt świata. Dzięki zwinności i szybkości stały się jednymi z najdoskonalszych łowców spośród wszystkich drapieżników.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Torbacze, jedyna w swoim rodzaju grupa zwierząt, które z pozoru niewiele łączy. Kroczą, wspinają się i skaczą na 3 kontynentach. Mogą mieć duże oczy albo puszysty ogon. Od innych zwierząt odróżnia je sposób przychodzenia na świat.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Psowate, są nieuchwytne, przebiegłe. To strażnicy lasu i plaż, mieszkańcy sawanny, mistrzowie przetrwania w surowych, śnieżnych krainach i na pustyni. Dzikie psy wędrują samotnie i w stadach. Wszystkie z ponad 30 gatunków to wytrawni łowcy.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Ośmiornice to sprytne kameleony mórz. Potrafią zmieniać wygląd. Są niezrównanie elastyczne i świetnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Wraz z kałamarnicami, mątwami i łodzikami tworzą grupę zwierząt morskich zwanych głowonogami.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Owady - mnogość, od której huczy w powietrzu. Ziemia jest planetą owadów. Na każdego człowieka przypada ich prawie półtora miliarda. Stanowią co najmniej 80 procent wszystkich opisanych gatunków zwierząt.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Kopytne - urodzone do życia w biegu. Zdolność do szybkiego przemieszczania się zwiększa szanse przetrwania. Kopytne uosabiają wolnego ducha, wyjątkową zwinność, inteligencję, czułość oraz imponującą pomysłowość.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Gady wzbudzają zarazem lęk i podziw. Łuskowata skóra, zimne, puste spojrzenie, dzika energia. Cechy, które nie zjednują sympatyków. Ale ta prastara grupa zwierząt ma w sobie coś więcej niż sugeruje ich groźny wygląd.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Pingwiny, jedne z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt. Kontrastujące barwy piór zapewniają im charakterystyczny, dystyngowany wygląd. Mogą być niewielkie, jak pingwiny małe, albo mieć ponad metr wysokości, jak pingwiny cesarskie.
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Drugi sezon wspaniałej serii przyrodniczej. Dajmy się zaintrygować, zaskoczyć i zafascynować niektórymi z najbardziej niesamowitych zwierząt na świecie. Poznamy wszystko, co chcemy wiedzieć o ich życiu i zachowaniu...
Czas trwania: 51min. / Australia / 2020 / serial dokumentalnyZwierzęta. Sezon 2 można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):