Emisja Złota kolekcja będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 listopada 2024 (Sobota)Opis (streszczenie): Żłota kolekcja
Czas trwania: 33min. / 2024 / cykl reportażyEmisja Złota kolekcja miała miejsce:
Opis (streszczenie): Absolwenci Wyższej Szkoły Morskiej na starcie życia zawodowego, często kontynuujący marynarskie tradycje rodzinne. W programie o wykorzystaniu wyszkolonych kadr oficerskich w Polskiej Żegludze Morskiej, pracujących na stanowiskach nawigatorów czy mechaników. O stopniowym zastępowaniu starej kadry młodym narybkiem, wywodzącym się z marynarskich domów.
Czas trwania: 24min. / 1976 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ludomir Mączka przed rejsem dookoła świata, przygotowuje jacht do wypłynięcia w morze. Podróż ma trwać minimum trzy lata. Podróżnik niechętnie udziela odpowiedzi na pytania o trasę i terminarz wyprawy, preferował spontaniczność. Mączka, zwany popularnie wśród żeglarzy Ludojadem, był z wykształcenia geologiem. Pracował w instytutach i przedsiębiorstwach geologicznych Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Szczecina. Z racji swojego zawodu wiele podróżował po świecie. W czasie studiów zaraził się żeglarstwem. Mimo wady wzroku otrzymał tytuł kapitana żeglugi wielkiej jachtowej, a żeglarstwo stało się jego prawdziwą pasją. Bardzo skromny tryb życia i pieniądze zarobione podczas zagranicznych kontraktów pozwoliły mu na kupno własnego jachtu. Do samotnego rejsu dookoła świata przygotowywał się 25 lat. W dniu 5 września 1973 roku Ludojad na pokładzie jachtu Maria wypłynął ze Szczecina w swój wymarzony rejs...
Czas trwania: 29min. / 1973 / reportażOpis (streszczenie): Kim jest bosman na statku? Jest odpowiedzialny przede wszystkim za to, żeby wszystko na pokładzie działało. Bosman jest tym, który pilnuje klarowania statku, sprawdza stan olinowania, żagli i wszystkich innych elementów związanych z żeglugą. W razie konieczności kieruje i koordynuje wykonaniem koniecznych napraw. I o tym właśnie opowiada reportaż Andrzeja Androchowicza. O predyspozycjach do pełnienia tej funkcji, o randze i specyfice pracy marynarzy w stopniu bosmana, jako bezpośrednich zwierzchników marynarzy pokładowych. Pokazano codzienną pracę na pokładzie statku, jak otwieranie klap ładowni, czy wiązanie węzłów marynarskich. Rozmowy z bosmanami, podoficerem, mechanikiem, z długoletnimi pracownikami morza.
Czas trwania: 28min. / 1975 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Rozmowa z Kubą Jaworskim, mistrzem w żeglarstwie morskim, o jego udziale w regatach samotnych żeglarzy i przygotowaniach do kolejnego sezonu żeglarskiego. Zdjęcia z budowy i wodowania jachtu Spaniel w Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie na 48 godzin przed Żeglarskimi Mistrzostwami Polski. Trening przed regatami. Wspomnienia z V Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy rozgrywających się na trasie Plymouth w Anglii - Newport w USA, które były dużym sukcesem Jaworskiego. Rejsy Kuby Jaworskiego na jachcie Spaniel I, a później Spaniel II, były symbolami osiągnięć polskiego żeglarstwa. Dzięki sukcesom w regatach samotnych żeglarzy przez Atlantyk - OSTAR, nazwisko Jaworskiego stało się głośne w świecie żeglarskim.
Czas trwania: 23min. / 1976 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Archiwalny program o rybołówstwie morskim.
Czas trwania: 13min. / 1979 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Film dokumentalny o polskich kolejarzach, pionierach na Pomorzu Zachodnim w 1945 roku. Historia zaczyna się jeszcze przed zakończeniem działań wojennych. Posuwający się w kierunku Berlina front wymaga sprawnego transportu i zabezpieczenia szlaków. Wojsko potrzebuje odciążenia i wsparcia. Zapada decyzja o przejmowaniu kolei na wyzwalanych ziemiach przez Polaków. Po przejściu frontu w 1945 roku na Pomorze Zachodnie trafiają przybysze z Kresów Wschodnich, Małopolski, Lubelszczyzny i Wielkopolski. Przejmują zniszczone stacje, lokomotywownie, tworzą administrację, odbudowują szlaki. Pierwszą siedzibą Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych na Pomorzu Zachodnim zostaje mało zniszczony Szczecinek. Następnie funkcję tę będzie pełnił Szczecin. 40 rocznica odbudowy polskiego kolejnictwa na Ziemiach Odzyskanych. Specjalny pociąg, wtedy już Pomorskiej DOKP, wiezie kolejarzy - pionierów na okolicznościowe obchody do Szczecinka. Szlak wiedzie m.in. przez Stargard, Złocieniec, Szczecin Gumieńce. Wspomnienia czasów powojennej rzeczywistości: ciężkiej pracy, walki z szabrownikami, codziennego ryzyka utraty życia.
Czas trwania: 16min. / 1985 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Krzysztof Baranowski podczas powrotu z samotnego rejsu jachtem Polonez. W ostatnim etapie rejsu towarzyszy mu żona, Ewa. 22 czerwca 1973 roku o godzinie siedemnastej Polonez minął główki falochronu w Świnoujściu. Uroczyste wejście do portu, powitanie żeglarza, tłumy ludzi, powitalne salwy. Szczecin - Wały Chrobrego - tłumy szczecinian oczekujących na uroczyste powitanie kapitana Krzysztofa Baranowskiego, opuszczenie żagli i cumowanie przy nabrzeżu, wycie syren, okrzyki radości zgromadzonych, brawa, powitanie kapitana przez I sekretarza PZPR, przemówienie, wypowiedź K. Baranowskiego, konferencja prasowa, K. Baranowski na pokładzie jachtu - demonstracja niektórych urządzeń, żeglarz opowiada o najbardziej niebezpieczne przygodach, rodzina p. Krzysztofa - żona, syn i córka na pokładzie jachtu. Obrazki wykonane przez pana Stefana Fusa, uwieczniające wielkiego kapitana w rejsie dookoła świata.
Czas trwania: 36min. / 1973 / cykl reportażyZłota kolekcja można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP Dokument
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: