Emisja eMOCje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota) Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Wzrost, waga, mimika, ułożenie rąk, a może utrzymywanie kontaktu wzrokowego? W jaki sposób oceniamy nowo poznanych ludzi? Czym tak naprawdę jest pierwsze wrażenie i co na nie faktycznie wpływa? I czy zawsze warto słuchać intuicji? Między innymi o to zapytamy psychologa, Jarka Żylińskiego.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Co decyduje o tym, że jedni łatwiej niż inni radzą sobie z kryzysami, a trudności traktują jak wyzwania? Duży wpływ ma na to nasza odporność psychiczna. Czym dokładnie jest? Czy rodzimy się silni, czy tę psychiczną siłę możemy budować przez całe życie? I czy odporny oznacza twardy? O to zapytamy psycholog Justynę Korzeniewską.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Konflikty zdarzają się nawet w najlepszych rodzinach i przyjaźniach. W programie zastanowimy się, dlaczego sytuacje konfliktowe występują. Skąd się biorą? Z jakich emocji? A potem porozmawiamy z Marią Rotkiel o sposobach ich rozwiązywania.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program w którym poruszane są ważne tematy dotyczące sfery emocjonalnej dzieci i nastolatków. Definiowane są najważniejsze problemy, ale przede wszystkim wskazywane skuteczne sposoby i narzędzia do ich rozwiązania. W tym odcinku: Znacie sytuację, gdy ktoś komu ufacie Was zawiódł? Okłamał, obraził, zdradził? Czy powinniśmy zapomnieć o krzywdzie, która nas spotkała? Czy można wybaczyć, ale mimo to, rozstać się z przyjacielem lub przyjaciółką? I jak o wybaczenie prosić, gdy to my zawiniliśmy? W odpowiedzi na te pytania pomoże psycholog kliniczny dr Justyna Korzeniewska.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Jak skutecznie i szczerze przepraszać? Za co przepraszać nie powinniśmy i co zrobić, gdy przepraszamy wszystkich za wszystko? O trudnej sztuce przepraszania porozmawiamy z psycholog Agnieszką Ballą.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Jak skutecznie i szczerze przepraszać? Za co przepraszać nie powinniśmy i co zrobić, gdy przepraszamy wszystkich za wszystko? O trudnej sztuce przepraszania, porozmawiamy z psycholog Agnieszką Ballą.
Opis (streszczenie): Czy możliwe jest osiągnięcie kompromisu bez poczucia straty lub niesprawiedliwości? Do którego momentu bronić swojego zdania? Kiedy odpuścić? Gdzie postawić granicę? Co to znaczy zgniły kompromis? I wreszcie - jak zawrzeć kompromis, który zadowoli obie strony?
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Czym jest inteligencja? Ile prawdy jest w testach IQ? I co one tak naprawdę określają? Czym jest inteligencja emocjonalna, o której często się mówi? Czy można poprawić swoją inteligencję? Jak to zrobić?
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Nie od dziś wiadomo, że sport czyni cuda z naszą psychiką. Na co może pomóc? I czy od razu muszę trenować wyczynowo? W studiu porozmawiamy nie tylko z ekspertem, ale też z nastolatkami, którym sport odmienił życie.
Czas trwania: 22min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Depresja to jeden z głównych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetów psychiatrycznych i do psychologów. Jak rozpoznać u siebie i u innych niepokojące objawy? Czy można pomóc sobie samemu? Kiedy należy skontaktować się ze specjalistą? I jak pomóc koledze, koleżance, komuś bliskiemu?
Czas trwania: 22min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program w którym poruszane są ważne tematy dotyczące sfery emocjonalnej dzieci i nastolatków. Definiowane są najważniejsze problemy, ale przede wszystkim wskazywane skuteczne sposoby i narzędzia do ich rozwiązania. W tym odcinku zajmiemy się trudnymi relacjami rodziców i nastolatków. Poradzimy się eksperta jak z rodzicami rozmawiać, żeby być wysłuchanymi i zrozumianymi. I co zrobić gdy w domu nie mamy zrozumienia, poszanowania, gdy nie ufamy rodzicom i gdy nie czujemy się z nimi bezpiecznie. O tym wszystkim porozmawiamy z psychologiem Jarkiem Żylińskim.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Często swoje lub cudze zachowanie tłumaczymy temperamentem. Wolniej coś robię, bo jestem flegmatykiem. Szybko wybucham, bo jestem cholerykiem. Często chodzę smutny, bo jestem melancholikiem. Ile w tym prawdy? Czy można podrasować swój temperament i mimo pewnych wrodzonych cech działać szybciej, lepiej, sprawniej?
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: O przyczynach samobójstw, sygnałach, jakie wysyłają osoby myślące o odebraniu sobie życia i o tym, jak można pomóc sobie i innym. Porozmawiamy z ekspertem, ale też osobami, które doświadczyły np. samobójstwa przyjaciela/przyjaciółki.
Czas trwania: 22min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Jak zmotywować się do działania? Co nas może napędzać? Które motywatory wystarczają na dłużej? Czy oceny w szkole są dobrym motorem do działań? Jak się mobilizować skutecznie i na długo?
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program w którym poruszane są ważne tematy dotyczące sfery emocjonalnej dzieci i nastolatków. Eksperci (psychiatrzy, psycholodzy) pomagają młodym ludziom zdefiniować najważniejsze, nurtujące ich problemy, ale przede wszystkim wskazują skuteczne sposoby i narzędzia do ich rozwiązania. W tym odcinku: Zastanowimy się czy samotność może być dla nas konstruktywna, rozwijająca. Jak nauczyć się bycia "sam na sam" ze sobą? Czym różni się samotność od osamotnienia? Poszukamy rad dla osób, którym trudno znaleźć siłę do szukania relacji z drugim człowiekiem. Pomoże nam w tym ekspertka, psycholog - Kaja Romanowicz.
Czas trwania: 22min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Muszę mieć nowy telefon, nowy komputer, nowe buty, lepsze ubrania, droższe... Nie zawsze dlatego, że chcę, ale często dlatego, że inni też to mają. Jak wyzbyć się konsumpcjonizmu albo chociaż jak ograniczyć potrzebę kupowania? Czy potrzeba kupowania i otaczania się markowymi rzeczami może wynikać z niskiej samooceny? Co, gdy uczymy się w szkole, w której mieć oznacza towarzyskie być? I czy nowy, lepszy telefon albo nowa gra jest dobrym zamiennikiem rozmowy z przyjacielem?
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Czasem się z nią rodzimy, a czasem niepełnosprawność pojawia się w naszym życiu, w wyniku rozmaitych nieszczęśliwych wypadków. Jakie emocje towarzyszą osobom niepełnosprawnym? Jakie problemy w relacjachz ludźmi muszą pokonać młode, nie w pełni sprawne osoby? Drugim aspektem tego tematu jest reakcja ludzi zdrowych na niepełnosprawność. Jak się zachować, gdy nasz przyjaciel nagle staje się osobą niepełnosprawną? Jak być dobrym wsparciem? O tym porozmawiamy z dr Justyną Korzeniewską.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku porozmawiamy o tym, co daje nam satysfakcja. Co się dzieje, gdy wciąż czujemy się niezadowoleni z tego, co robimy i z siebie? Czy satysfakcję możemy odczuwać, dając komuś coś od siebie? Co się dzieje z naszymi emocjami, kiedy trudno nam tę satysfakcję odczuwać? Co zrobić, żeby cieszyć się nawet małymi sukcesami i jak znieść gorycz porażki?
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program w którym poruszane są ważne tematy dotyczące sfery emocjonalnej dzieci i nastolatków. Definiowane są najważniejsze problemy, ale przede wszystkim wskazywane skuteczne sposoby i narzędzia do ich rozwiązania. W tym odcinku powiemy o tym do jakich problemów może doprowadzić nadmierna krytyka swojego wyglądu. I czy można poradzić sobie z tym, że nie lubimy tego, że jesteśmy zbyt niscy, mamy zielone a nie niebieskie oczy i piegi zamiast gładkiej skóry. Poradzimy, jak zaakceptować siebie, to jakimi się urodziliśmy. Na trudne pytania odpowie psycholog Jarek Żyliński.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku zastanawiamy się, czym różni się przemoc od agresji. Jak reagować? Czy uzasadnione są obawy, że zgłaszając problem komuś obcemu, trafimy do domu dziecka, stracimy rodzinę, a nasi bliscy na zawsze odejdą, będą ukarani, np. więzieniem? Jak pomaga się dzieciom z domów przemocowych? Dlaczego warto zgłaszać problem i szukać pomocy?
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Lubimy noworoczne postanowienia. Dajemy sobie słowo, że zaczniemy dietę, odstawimy słodycze, będziemy systematyczni, przyłożymy się do nauki lub pracy. Składamy sobie obietnice i ich nie dotrzymujemy. Dlaczego tak się dzieje? Co to znaczy mieć silną wolę? Jak ją w sobie zbudować i ćwiczyć? Nastolatkowie, wspierani przez Adama Fidusiewicza, zapytają o to psycholog Marię Rotkiel.
Czas trwania: 19min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: zastanowimy się czym jest szacunek. Szanuj siebie, szanuj innych, okazuj szacunek dorosłym Ale co to właściwie oznacza? Czy szacunek rodzicom, dziadkom albo nauczycielom należy się bezwarunkowo? Czy można do nich stracić szacunek? Adam Fidusiewicz wraz ze swoimi gośćmi poszuka odpowiedzi na te niełatwe pytania. Ekspertem w studiu jest Jarek Żyliński.
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Wpadamy w panikę, gdy nie mamy go w pobliżu. Jest pierwszą rzeczą, którą bierzemy do rąk po przebudzeniu i ostatnią, którą odkładamy przed zaśnięciem. Telefon. Kiedy jest go w naszym życiu za dużo? Jak rozpoznać, że jesteśmy od niego uzależnieni? Jak się do tego przyznać przed samym sobą? I co z tym zrobić? Adam Fidusiewicz porozmawia o tym z dr Justyną Korzeniewską i zaproszonymi do studia nastolatkami.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Nie trzeba wielkich wydarzeń czy drogich prezentów, by czuć się dobrze. Czy potraficie być wdzięczni za drobne rzeczy, które spotykają Was każdego dnia? Za ładną pogodę, miłe spotkanie, smaczny obiad? Czym jest praktykowanie wdzięczności? Jak taka wdzięczność może wpłynąć na nasze emocje i życiowe osiągnięcia? O to Adam Fidusiewicz zapyta ekspertkę Marię Rotkiel.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku porozmawiamy o zdradzie w przyjaźni i wszystkich emocjach, które z tym się wiążą. Bo gdy ktoś, komu bezgranicznie ufamy: ukochana osoba, najbliższy przyjaciel, okazuje się wobec nas nielojalny, serce pęka na tysiąc kawałków. Czy da się je posklejać? W studiu m.in. Jarek Żyliński, psycholog.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku - egoizm. Ile razy powiedzieliście komuś: myślisz tylko o sobie? A ile razy usłyszeliście to o sobie? Czy egocentryzm to coś złego? A może w waszym wieku to norma? Gdzie przebiega granica między własnymi potrzebami a potrzebami innych osób? Nad tym Adam Fidusiewicz będzie się zastanawiał w towarzystwie psycholog Kai Romanowicz oraz zaproszonych do studia nastolatków.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: trudności w nauce. Bazgrzesz jak kura pazurem. Ale czy brzydki charakter pisma i niechlujnie prowadzone zeszyty to wynik lenistwa, czy może zaburzenia, które trzeba leczyć? Dziś w programie porozmawiamy o dysgrafii, dysortografii i dysleksji. Co kryje się za tymi terminami? Czy osoby leworęczne mają do nich większą skłonność? Na pytania Adama Fidusiewicza i młodzieży odpowie ekspertka, dr Justyna Korzeniewska.
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Każdy człowiek słyszy w głowie głos. Często z nim rozmawiamy. Ale co zrobić, jeśli ten głos zamiast nas wspierać, ciągle krytykuje, beszta, obwinia i powoduje, że sami ze sobą czujemy się źle? Jak zapanować nad wewnętrznym krytykiem? O tym Adam Fidusiewicz porozmawia z psycholog Kają Romanowicz.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: otyłość. Rozmawiamy nie o tym, jak się odchudzać, ale jakie emocje towarzyszą osobom z nadprogramowymi kilogramami. A nie są to emocje łatwe. Dlatego to program nie tylko dla tych, którzy zmagają się z otyłością, ale także dla tych, którym zdarzyło się wypowiedzieć obraźliwy komentarz wobec osoby w rozmiarze XXL. Z nastolatkami rozmawia Karolina Dziadkiewicz, psycholog.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Zażenowanie. Kiedy się pojawia? Jakie sytuacje powodują, że chcielibyśmy zapaść się pod ziemię, zniknąć i nigdy więcej się nie pokazać? Jak reagować na żenadę? O tym będziemy rozmawiać w dzisiejszych "eMOCjach". Wspólnie z ekspertem, zastanowimy się też, ile wspólnego zażenowanie ma ze wstydem? Jak sobie z tym uczuciem radzić? Zwłaszcza w szkole.
Czas trwania: 20min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Ciągle marudzą, każą się uczyć, ograniczają telefon, komputer i wyjścia ze znajomymi. Czasami rodzice potrafią skomplikować i tak niełatwe życie nastolatka. Znacie to? Czy to oznacza, że żyjecie z toksycznymi rodzicami? O tym Adam Fidusiewicz porozmawia m.in. z Jarkiem Żylińskim, psychologiem.
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Krzyk, płacz, szept, a czasem cisza. Język emocji brzmi bardzo różnie. Ale są osoby, które wcale nie potrafią o nich mówić. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego warto nauczyć się o nich rozmawiać? W programie szukamy odpowiedzi na pytania: po co w ogóle nazywać emocje i o nich rozmawiać? W studiu z Adamem Fidusiewiczem m.in. dr Justyna Korzeniewska, psycholog.
Czas trwania: 21min. / 2022 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków. Piotr Bajtlik zaprosi do studia ekspertów, a poprzez łączenie on - line także grupę młodych ludzi, która będzie miała okazje uczestniczyć w dyskusji. W tym odcinku: PORA NA AKCEPTACJĘ SIEBIE! W programie powiemy m.in. o tym, że akceptacja siebie jest kluczem do pewności siebie. To fundament, który można uznać za podstawę naszego psychicznego dobrostanu. W programie powiemy co zrobić, żeby zacząć się akceptować. Dlaczego jest to ważne dla każdego człowieka. Podpowiemy co zrobić, aby nabrać pewności siebie, pewności trwałej, dającej odwagę do działań i do bycia sobą.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: ZŁOŚĆ PIĘKNOŚCI (NIE) SZKODZI! Tym razem będziemy dyskutować o emocjach, które jeżeli ich nie kontrolujemy, mogą wywołać mnóstwo zamieszania w naszym życiu, szczególnie w naszych relacjach. Skąd się biorą gniew i złość i do czego mogą prowadzić? Zastanowimy się, czy gniew i złość zawsze są negatywnymi uczuciami. W zrozumieniu tych uczuć pomoże psycholog i terapeutka Irena Wielowiejska - Comi.
Czas trwania: 22min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków. W tym odcinku: PRZEMOC I AGRESJA. CZY TO MNIE DOTYCZY? Rozmawiamy o przemocy, która codziennie sączy się z filmów, seriali i gier komputerowych. Czy jesteśmy tylko jej niewinnymi obserwatorami? Jak przemoc z mediów wpływa na nasze emocje i zachowania? Czy sami możemy stać się agresywni? I jak możemy się przed tym bronić?
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków. W tym odcinku: Ambicje, czyli moja droga do sukcesu. Temat, który dotyczy nas w różnych życiowych sytuacjach. AMBICJE - niektórzy mówią, że bywają motorem, który pcha do osiągania nowych celów. Ale jeśli poprzeczkę stawiamy sobie zbyt wysoko i cel jest trudniejszy do osiągnięcia? To zamiast sukcesu może rodzić frustrację, czyli zdecydowanie nieprzyjemną emocję.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków. W tym odcinku: Problemy z jedzeniem, czyli o tym czym są zaburzenia odżywiania. Okazuje się, że bardzo często u ich podstawy leżą poważne problemy emocjonalne. Jakie? Co je wywołuje? Czy i jak można sobie z nimi poradzić? Nastolatkowie pytają o to psychologa klinicznego, Justyną Korzeniewską..
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków.. W tym odcinku: Miłość, czyli motyle w brzuchu. Zastanawiamy się czym jest miłość, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jak przeżyć ból rozstania? Jak poradzić sobie z zawodem miłosnym? Ale też jak powiedzieć komuś, że się już kogoś nie lubi? Jak się wzajemnie nie ranić i co robić, kiedy uczucie się skończy? W odpowiedzi na te pytania pomaga ekspert - Paweł Juras, psychoterapeuta.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Dobrze znamy uczucie ogromnego napięcia, ściskania w żołądku i drżenia rąk. Tak może objawiać się stres, nazywany chorobą XXI wieku. Jego skutki odczuwamy wszyscy. Czym naprawdę jest stres i jak sobie z nim radzić? Jak odróżnić stres od mobilizacji? Nastolatkowie rozmawiają o tym z Marią Rotkiel, psycholog.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków. W tym odcinku: Kiedy facebook staje się nałogiem? Najczęściej mówi się o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków czy papierosów. Jednak dziś rzeczy i aktywności, które w chorobliwy sposób mogą nas pochłonąć, jest coraz więcej. Gry komputerowe, telefon, media społecznościowe a może słodycze? Wspólnie z psychologiem klinicznym Justyną Korzeniewską, zastanowimy się jak rozpoznać, że jesteśmy uzależnieni i jak sobie z tym problemem poradzić.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Czy zazdrość może być motywująca? Porozmawiamy o emocji, do której mało kto się przyznaje, a która w jakimś momencie życia dotyka każdego z nas. To uczucie może działać na nas niezwykle destrukcyjnie. Chodzi o zazdrość. Zazdrościmy kolegom lepszych ocen, ubrań, gadżetów. Zazdrośni możemy być też o czyjeś względy i uczucia. Co to za emocja i jak sobie z nią radzić? Nad tym zastanowimy się wspólnie z psycholog i terapeutką Ireną Wielowiejską - Comi.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program poradnikowy dla młodzieży, w którym poruszane są problemy dotyczące sfery emocjonalnej nastolatków. W tym odcinku: Czym dla mnie jest szczęście? Jak wyobrażamy sobie swoje szczęście? Dlaczego nad byciem szczęśliwym tez trzeba czasem popracować? Czym jest kultura szczęścia? Wiele złożonych pytań. Szukamy na nie odpowiedzi wraz z psychiatrą, psychoterapeutą Łukaszem Szostakiewiczem.
Czas trwania: 22min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Rozstanie rodziców to najczęściej doświadczenie bolesne dla dzieci, które mogą czuć się bezradne, zalęknione i samotne. W głowach młodych ludzi kłębi się wiele skomplikowanych pytań. W programie porozmawiamy o tym, jak odnaleźć się w trakcie i po rozwodzie rodziców, jak zaakceptować nową sytuację? Podpowiemy jak pomóc sobie i innym. Rozmawiać będziemy z psychologiem, dr Justyną Korzeniewską.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Czasami pojawiają się obok nas osoby, które w jakiś nieokreślony sposób przyciągają nas i fascynują, sprawiają, że zupełnie porzucamy inne sprawy, tematy i inne relacje. Po jakimś czasie orientujemy się, że wszystkie nasze emocje podporządkowane są jednej osobie, która umiejętnie nimi manipuluje. Mówimy czasami, że to toksyczna osoba. Ale czy można tę toksyczność jakoś rozpoznać? Jak bronić się przed taką relacją? Kiedy postawić granicę? No i jak postępować, żeby samemu nie manipulować? O tym w rozmowie z pedagogiem i terapeutą uzależnień, Mateuszem Puchowskim.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku dyskutujemy o tym, jakie emocje towarzyszą chorobie. Co czuje chory, a co jego bliscy? Jak możemy sobie pomóc i jak skutecznie pomagać innym? Jak żyć ze świadomością nieuleczalnej choroby bliskiego? Nastolatkowie rozmawiają z psychologiem klinicznym, Justyną Korzeniewską.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Frustracja to cała masa przykrych emocji, których podłożem jest brak możliwości osiągnięcia określonego celu lub realizacji wybranej potrzeby. W programie zastanowimy się, co zrobić z frustracją i rozgoryczeniem, kiedy sprawy nie idą po mojej myśli, kiedy się nie udaje, a przecież się staram. Czy jestem do niczego? Co znaczy zaczynać od nowa? Skąd brać na to energię? Jak znaleźć swoje mocne strony? Gościem odcinka jest psycholog Maria Rotkiel.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku zastanawiamy się, czym jest wstyd. W jakich sytuacjach i czego najczęściej się wstydzimy? I czy wstyd może być przydatny, potrzebny? Jak sobie z tym wszystkim radzić? Jak pokonać poczucie wstydu? Jak nauczyć się żyć, gdy jesteśmy ludźmi z natury wstydliwymi?
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku porozmawiamy na temat szukania akceptacji i sympatii innych osób. Czasami przyjaźń próbujemy znajdować na siłę, nawet kosztem samych siebie. Naginamy swoje zasady, próbujemy zmienić siebie, żeby zyskać akceptację. A przecież nigdy nie jest tak, że lubi nas każdy. I my też każdego nie darzymy sympatią. Może więc lepiej mieć wąskie grono bliskich przyjaciół i kolegów? Ale za to szczerych? Co daje nam prawdziwa przyjaźń?
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku rozmawiamy o asertywności. Zastanowimy się nad sytuacjami w szkole czy w domu, które wymagają postawienia granic. Poradzimy, jak ćwiczyć tę umiejętność i jak odmawiać, żeby nie urażać innych. Sztuka trudna, ale konieczna do spokojnego i prawidłowego rozwoju. O asertywności rozmawiać będziemy z psychologiem, Justyną Korzeniewską.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku porozmawiamy o ofiarach przemocy w szkole i na podwórku. Zastanowimy się, kto i dlaczego pada jej ofiarą, kto i dlaczego najczęściej gnębi. Jakie emocje czuje ofiara i co zrobić, gdy jesteśmy dręczeni, wyśmiewani i poniżani? Porozmawiamy ze specjalistą, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, komu i jak o tym powiedzieć. A jest nim psycholog Jarek Żyliński.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyEmisja eMOCje miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku zajmiemy się tematem, który dotyka prawie każdego z nas. Odkładanie spraw na ostatnią chwilę, odwlekanie napisania pracy domowej albo ważnego e-maila. Odsuwanie od siebie spraw, które nie sprawiają nam przyjemności, a nawet mogą kojarzyć się ze stresem. O prokrastynacji i radach na nią porozmawiamy z Marią Rotkiel.
Opis (streszczenie): Ludzie potrafią kłamać nawet kilkanaście razy dziennie, często bezwiednie. Czy kłamstwo zawsze jest złe? W jakich sytuacjach ukrywamy prawdę najczęściej? O tym porozmawiamy z psychologiem, Jarkiem Żylińskim. Ekspert podpowie też, jak wyjść z kłamstwa z twarzą.
Czas trwania: 19min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Wrażliwość często bywa kojarzona ze słabością. A o ludziach wjątkowo wrażliwych, mówi się, że są przewrażliwieni. W programie udowodnimy, że wrażliwość to supermoc, która pozwala budować silne i trwałe przyjaźnie, odbierać świat mocniej, bardziej. Podpowiemy, jak tę supermoc ujarzmić, co zrobić, jeśli nasza wrażliwość utrudnia nam funkcjonowanie. O tym wszystkim opowie nam psycholog Maria Rotkiel.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Poczucie winy! Może się pojawić, gdy złamiemy własne zasady lub obowiązujące normy społeczne. Odczuwa je właściwie każdy z nas. Czasem poczucie winy jest nieadekwatne - czujemy się winni, choć obiektywnie, nie zrobiliśmy nic złego. Po co człowiekowi poczucie winy i co zrobić, gdy odczuwamy je zbyt często? O tym porozmawiamy z psychologiem Agnieszką Ballą.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Nieśmiałość może się wiązać z lekkim, okazjonalnym uczuciem skrępowania, niezdefiniowanym lękiem przed ludźmi albo z traumatycznymi i skrajnymi przeżyciami nerwicowymi. Osoba, która jest nieśmiała, jest trudna w kontakcie w związku ze swoją bojaźliwością, ostrożnością albo nieufnością. Postaramy się usystematyzować różne rodzaje nieśmiałości, rozpoznawać je, ale przede wszystkim nauczymy się, jak sobie z nią radzić.
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program w którym poruszane są ważne tematy dotyczące sfery emocjonalnej dzieci i nastolatków. Definiowane są najważniejsze problemy, ale przede wszystkim wskazywane skuteczne sposoby i narzędzia do ich rozwiązania. W tym odcinku: zastanawiamy się jakie emocje towarzyszą rozważaniu o śmierci? Jak o niej rozmawiać? Jak nie wpaść w stany lękowe? I jak poradzić sobie z trudnymi myślami tuż po odejściu kogoś bliskiego? Gościem programu jest psychiatra, Łukasz Szostakiewicz.
Czas trwania: 20min. / 2021 / program poradnikowyOpis (streszczenie): Program w którym poruszane są ważne tematy dotyczące sfery emocjonalnej dzieci i nastolatków. Definiowane są najważniejsze problemy, ale przede wszystkim wskazywane skuteczne sposoby i narzędzia do ich rozwiązania. W tym odcinku:: Dlaczego czasami uczenie się sprawia nam ogromne trudności? Czy wynika to z naszych predyspozycji? Braku talentów? Jakie emocje wywołują w nas szkolne porażki? Jak nie poddać się, wierzyć w swoje umiejętności i pogodzić się z czasem gorszymi ocenami? Jakie znaczenie ma tu konsekwencja?
Czas trwania: 21min. / 2021 / program poradnikowyeMOCje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: ALFA TVP, TVP ABC
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):