Emisja Film dokumentalny będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 maja 2025 (Niedziela) Program TV na 26 maja 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Kiedy zaczęły grać i dlaczego? Co na to ich rodzice oraz ogrywani na podwórku koledzy? Czy futbol szkodzi żeńskim organizmom? Odpowiedzi na te i inne pytania w dokumencie. To pierwszy film o kobiecej piłce nożnej w Polsce.
Czas trwania: 59min. / 2021 / film dokumentalnyEmisja Film dokumentalny miała miejsce:
Opis (streszczenie): Władysław Zamoyski - dziwny hrabia, to filmowy dokument historyczny w formie impresji filmowej, przedstawiający Władysława Zamoyskiego, jako "człowieka szlachetnego". Postać hrabiego ma być wzorcem do naśladowania, którą odkrywanym współcześnie poprzez rzeźbę Jana Rykały z 1912 roku, która została ostatnio wystawiona w Bibliotece Kórnickiej PAN. Leżała długo w magazynie, trochę zapomniana, a dziś daje nam szansę zobaczyć Władysława Zamoyskiego jakim był - jak wyglądał i jak został przedstawiony poprzez artystę, który go znał, widział, na pewno miał z nim bezpośredni kontakt. Wiemy, że Zamoyski nie lubił się fotografować, nie chciał być identyfikowany ze swoimi zasługami dla Zakopanego i dla Polski. Skrywał swój udział w wielu przedsięwzięciach, więc i nie pozwolił by rzeźba Rykały była wystawiana publicznie. Dziś poznajemy jednak, tego "dziwnego hrabiego" poprzez odkrywanie jego rzeźby, jedynego oryginalnego wizerunku jaki pozostał poprzez dawne i skopiowane z użyciem nowych technologii druku 3D, dzieło sztuki. W filmie więc, poza przedstawieniem najważniejszych dokonań, wydarzeń z życia Zamoyskiego, pojawia się proces badań i wykonywania kopii 3D, rzeźby głowy naszego bohatera. Był on człowiekiem skromnym, pracowitym, który swoje życie poświęcił Polsce, góralom, rozwojowi Podhala jako swoistego miejsca na ziemi. W swoim czasie, Zamoyski kupił majątek Zakopane, jako najpiękniejszy kawałek Polski i sprawił, że stało się ono najważniejszym uzdrowiskiem, stolicą turystyki dla Polaków. Sto lat temu zaś, gdy umierał, zapisał w testamencie wszystko co miał jako dar dla narodu. Gdyby nie On na przykład, Morskie Oko byłoby prawdopodobnie w części Słowacją a nie w całości Polską. Był więc człowiekiem szlachetnym i takim chcemy by go zapamiętano, naśladowano i na nowo odkryto jako Wielkiego Polaka, poprzez rzeźbę człowieka szlachetnego, której kopię wykonaliśmy jako myśl przewodnią, inspirację do zrealizowania filmu. Pokazujemy wiele wątków, trochę dziwnych, bo nie do końca naturalnie łączących się, dopasowanych - obraz z muzyką, widoki współczesne z opowieścią historyczną, treści literackie, szlachetne z zimnym, nieartystycznym obrazem technologii druku 3D. To co Zamoyski robił jednak w swoim życiu, jego poświęcenie dla Polski i Polaków, jest właśnie "niedopasowane". Nie jest "dziwne" z idei, jest dziwne jednak w naszym zwyczajnym rozumieniu, tak jak zwyczajne jest dziś posługiwanie się narzędziami cyfrowymi, które w innych czasach byłyby cudem, czymś niewyobrażalnym.
Czas trwania: 35min. / 2024 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Dokument o Jacku Zejdlerze, bohaterze kultowego w latach 70. serialu TVP "Stawiam na Tolka Banana", w którym zagrał tytułową rolę. Film ukazuje fenomen nagłej serialowej kariery młodego aktora, w którym wielu upatrywało wtedy polskiego Jamesa Deana lub następcę Zbyszka Cybulskiego. Film opowiada również o zaangażowaniu Zejdlera w nielegalną działalność opozycyjną wymierzoną w komunistyczny reżim. Jacek Zejdler współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Zakończyło się to tajemniczą śmiercią w Opolu, do którego aktor został zesłany karnie po tym, jak na polecenie władz wyrzucono go z czołowego wówczas Teatru im. Jaracza w Łodzi. Śmierć ta obrosła czarną legendą, a jej sprawstwo przypisywano wtedy Służbie Bezpieczeństwa.
Czas trwania: 54min. / 2021 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): "Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry" to film dokumentalny, opowiadający historię życia prof. Wacława Felczaka, kuriera tatrzańskiego i emisariusza rządu RP na uchodźstwie. Losy Felczaka, od czasu studiów w latach 30. , były związane z silnym zainteresowaniem Węgrami i historią stosunków polsko - węgierskich. Jako historyk rozwijał w Budapeszcie badania naukowe z nimi związane, a podczas II wojny zorganizował placówkę łączności między rządem Sikorskiego a krajem i nadzorował działalność kurierów, sam będąc jednym z kluczowych na tatrzańskich szlakach. Po wojnie w Paryżu pomagał tworzyć antykomunistyczną konspirację cywilną, co skończyło się 8 latami aresztu przez władze bezpieczeństwa. Na Węgrzech aktywnie wspierał rozwój demokratycznej opozycji, która doprowadziła do upadku ustroju komunistycznego w 1989 r. Wacław Felczak został pochowany w Zakopanem. Film jest przeplatany archiwami, ale również scenami fabularyzowanymi z udziałem Wojciecha Skibińskiego i Mateusza Kurciusa.
Czas trwania: 47min. / 2024 / film dokumentalnyFilm dokumentalny można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Sport, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: