Emisja Łowcy Skarbów. Kto da więcej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Jako pierwszy w dzisiejszym programie swój skarb zaprezentuje pan Daniel, do którego należy ilustracja do „Boskiej Komedii”, stworzona przez Józefa Gielniaka. O stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji wystąpi pani Ewa, która jest właścicielką stylizowanego wózka dla lalek. Zabawka dla dzieci to miniaturka prawdziwych „wiktoriańskich” wózków spacerowych z przełomu XIX i XX w. O elementach stylizowanych i ich jakości opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Kolejną uczestniczką będzie pani Kinga, która przyjechała z kupioną na targu staroci telefonierą. Mebel stylizacją nawiązuje do króla Ludwika Filipa – jest to jednak luźna inspiracja dla tego obiektu, który pochodzi z połowy XX w. O stanie zachowania i wartości przedmiotu opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnim gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Mikołaj, który wystąpi razem z ozdobnym kielichem z lat 70. Dekoracyjne naczynie powstało według projektu profesora Zbigniewa Horbowego. O cechach charakterystycznych projektu, stanie zachowania kielicha i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Andrzej Słodkowski, który restauruje barkowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Jako pierwsza w dzisiejszym odcinku swój skarb zaprezentuje pani Grażyna. Należy do niej przedwojenna damska torebka wizytowa ze srebra, która jest pamiątką rodzinną po babci. O stanie zachowania i wartości rynkowej tego konkretnego egzemplarza opowie Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Gościem drugiej licytacji będzie pan Konrad, który jest właścicielem zestawu miodowego szkła. O konkretnych projektach, stanie zachowania i wycenie szkła opowie Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner. Trzecim uczestnikiem, który stanie oko w oko z Łowcami będzie pan Piotr. Jego skarb to mały wazon o nietypowym kształcie – „UFO” z początku lat 80., który dla huty „Barbara” zaprojektował sławny profesor Zbigniew Horbowy. O twórcy, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatni w dzisiejszym programie na aukcji wystąpi po raz kolejny pan Paweł, który tym razem przyjechał z lampą. Więcej o ciekawej historii prawdopodobnego autora projektu lampy, jej stanie zachowania i wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy swój skarb zaprezentuje w dzisiejszym programie pan Adam. Należy do niego skandynawska fajka z początku XIX w., wykonana z pianki morskiej i srebra. O tym, czym naprawdę jest pianka morska, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji wystąpi pan Rafał ze swoją srebrną cukiernicą. O srebrze w czasach PRL i jej wycenie opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Trzecim gościem będzie pan Marcin, który jest właścicielem odziedziczonego po pradziadkach porcelanowego garnituru do espresso z zakładów Ćmielów. Więcej o historii tego serwisu i jego prawdopodobnym projektancie, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Ostatnim gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Marcin, który przywiózł nietypowy mosiężny żyrandol w stylu space-age. Więcej o stanie zachowania przedmiotu i jego aktualnej wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha wszystko co włoskie - kuchnie, modę, ale przede wszystkim włoski design; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Gościem pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku będzie pan Wojciech. Przywiózł porcelanową figurkę, przedstawiającą Janosika, przypisaną Hannie Burtanównie. O stanie zachowania tego pochodzącego z Ćmielowa obiektu i jego wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejny przed Łowcami stanie pan Maciej. Należy do niego lampka stołowa z emaliowanej blachy, o nazwie „UFO”. O prawach autorskich w czasie PRL, użytych materiałach, stanie zachowania lampki i jej wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem będzie pan Marek, który jest właścicielem wazy do ponczu wraz z sześcioma kieliszkami. Więcej o historii i stanie zachowania obiektów opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w dzisiejszym programie na aukcji stanie pani Barbara oraz jej drewniana etażerka. Lekki mebel pochodzi z okresu wiktoriańskiego i został kupiony na targu staroci. O stanie zachowania etażerki i jej wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci, na których wyszukuje designowych perełek z okresu PRL; Sławomir Wilk, z wykształcenia ekonomista, a w duszy miłośnik pięknego dawnego wzornictwa; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, utytułowany dokumentalista; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Jako pierwszy swój skarb w dzisiejszym odcinku zaprezentuje pan Andrzej. To wewnętrzny wysokościowy kombinezon kompensacyjny WUK-90 z 1994 r. i radziecki hełm ZSZ-5 z maską tlenową KM-340 z lat 80. Charakterystyczny kombinezon był kojarzony w popkulturze z pilotami myśliwców, a jego projektantem był Lucjan Golec. Więcej o historii przedmiotów, ich stanie zachowania i wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Na kolejnej licytacji stanie pan Łukasz oraz jego dwie bransoletki z PRL, które kupił na targu staroci. O tym, jak najlepiej dbać o dawną biżuterię, o stanie zachowania bransolet i ich wartości rynkowej opowie Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Trzecią uczestniczką, która spotka się z Łowcami będzie pani Patrycja. Jest właścicielką porcelanowej figurki z Chin, przedstawiającej postać kobiecą. O stanie zachowania i wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim gościem w dzisiejszym programie będzie pan Dariusz, do którego należy poważnych rozmiarów szklany wazon z uroczym serduszkiem, który kupił na pchlim targu. O barwnej historii potencjalnego twórcy, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, stała bywalczyni jarmarków i giełd staroci; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w dzisiejszym programie swój skarb zaprezentuje pan Piotr. Należy do niego srebrny niemiecki kosz z przełomu XIX i XX w. Ażurowa patera pokryta jest szlachetną patyną z racji wieku. Więcej o historii puncowania srebra i znaczeniu symboli, elementach dekoracyjnych, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na drugiej licytacji wystąpi pan Grzegorz oraz jego litografia. O tym, na czym polegały rozmaite techniki, stanie zachowania grafiki i jej wartości opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna przed Łowcami stanie ze swoim skarbem pani Anna. Jest właścicielką porcelanowego serwisu „Karolina” z nieistniejących już słynnych zakładów o tej samej nazwie. O historii polskich zakładów porcelany, stanie zachowania serwisu kawowego i jego wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej aukcji w dzisiejszym odcinku stanie pan Bartosz oraz jego trzypunktowa lampa podłogowa z zakładów POLAM z PRL. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha wszystko co włoskie - kuchnie, modę, ale przede wszystkim włoski design; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszą uczestniczką w dzisiejszym odcinku będzie pani Katarzyna, która wystąpi na aukcji ze srebrną żardinierą. Neoklasycystyczne elementy dekoracyjne wskazują, że ten przedmiot ze szklanym wkładem powstał na przełomie XX i XIX wieku w Niemczech. O jego stanie zachowania i wycenie opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako kolejna przed Łowcami stanie pani Magdalena oraz jej nietypowa szklana karafka w kształcie dyni. Ręcznie formowane naczynie z PRL pochodzi z huty szkła „Prądniczanka”. O jej wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następnym gościem będzie pan Maciej, który jest właścicielem własnoręcznie odnowionego stolika pomocniczego. O luźnej inspiracji rokoko, stanie zachowania tego mebla i jego wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatni w dzisiejszym programie swój skarb zaprezentuje po raz kolejny pan Adam, który tym razem przyjechał z lampą podłogową, przypominającą jeden z projektów Apolinarego Gałeckiego. O pochodzeniu lampy, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Andrzej Słodkowski, który restauruje barokowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszym gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Waldemar, do którego należy oryginalna plansza oraz komiks przedstawiający Batmana, czyli kultową postać ze znanego amerykańskiego wydawnictwa DC. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na następnej licytacji wystąpi ze swoim skarbem pan Sławomir. Jego przedmiotem jest karafka Val Saint Laurent, z Belgii. O specyficznej technice nacinania kolorowego kryształowego szkła, widocznych sygnaturach i nalepkach, stanie zachowania karafki i jej wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem będzie pan Daniel, do którego należy maszyna do waty cukrowej, wyprodukowana przez słynną firmę Nintendo, kojarzoną raczej ze sprzętem elektronicznym i konsolami. O zasadzie działania urządzenia, stanie zachowania maszyny i jej wartości rynkowej opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako ostatnia w dzisiejszym programie przed Łowcami stanie pani Alicja. Jest właścicielką czarno-białego porcelanowego serwisu z PRL. Projekt „Tom” lub „Tomasz” Jerzego Steckiewicza z 1958 r. w dekoracji z dmuchawcami autorstwa Ludmiły Pokornianki powstał najpewniej w latach 60/70., w Wałbrzychu. O losach znanych projektantów, stanie zachowania serwisu i jego wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”, skuteczna Łowczyni Skarbów, „poluje” na lampy, meble, obrazy i starą porcelanę do swojego sklepu, który prowadzi wraz siostrą w Konstancinie Jeziornej; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolecjonerka porcelany z Elbląga; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego. Program prowadzi Krzysztof Ibisz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką w dzisiejszym odcinku będzie pani Agnieszka. Jej skarbem jest akwarela z 1889 r., autorstwa Franciszka Kostrzewskiego. O stanie zachowania dzieła i jego wartości opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na następnej licytacji wystąpi pani Renata, do której należy żardiniera. Przedmiot składa się z naczynia wykonanego ze szkła kryształowego i mosiądzowanej metalowej podstawy z ażurowym wzorem kwiatowym. O trudności z datowaniem podobnych wytworów i wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejny swój przedmiot zaprezentuje Łowcom pan Bartosz. Należy do niego przedwojenny gramofon Electrola. O historii marki, stanie zachowania i wartości rynkowej przedmiotu opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na ostatniej aukcji w dzisiejszym programie wystąpi pan Tomasz, który przywiózł kupioną w antykwariacie w Brukseli francuską toaletkę z lustrem. O wycenie mebla opowie Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage (Secesja, Art Deco, New Age i Styl Memphis).
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Krzysztof Ibisz. Na pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku wystąpi pan Dariusz i jego przedmiot o tajemniczej nazwie: latarnia magiczna lub latarnia czarnoksiężnika. O zasadzie działania urządzenia, zabytkowej żarówce, stanie zachowania latarni i jej wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejny swój skarb zaprezentuje Łowcom pan Maciej. Należy do niego porcelanowa figurka żyrafy z Zakładów Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu. O długiej historii wytwórni, w której powstała figurka, jej stanie zachowania i wartości opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na trzeciej aukcji stanie pan Jakub wraz ze swoim kolażem zawierającym autografy twórców i stronę scenariusza z filmu „Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja” z 1977 r. O kultowej serii sci-fi Star Wars, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Marta, która jest właścicielką serwisu „Joanna” z lat 60., pochodzącego z Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Liczba filiżanek w serwisie umożliwiała ugoszczenie na kawie 12 osób. O wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków. Kolekcjoner unikalnych mebli, obrazów, zegarów, porcelany oraz sprzętu audio; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci, na których wyszukuje designowych perełek z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w dzisiejszym programie wystąpi pan Dariusz, który przyjechał z zakupionymi w holenderskim antykwariacie czterema szwajcarskimi krzesłami. O ich wartości opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako kolejna swój skarb zaprezentuje pani Edyta, do której należy zdobny żyrandol z lat 60/70., który powstał w Zakładach Oświetleniowych POLAM. O charakterystyce prawdziwego szkła kryształowego, stanie zachowania lampy i jej aktualnej wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na trzeciej aukcji wystąpi po raz kolejny pan Marcin oraz jego dwa papierowe kolaże o tematyce góralskiej z czasów PRL. O pochodzeniu tych dzieł, ich stanie zachowania oraz wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnią uczestniczką, która w dzisiejszym odcinku stanie przed Łowcami, będzie pani Zuzanna, która jest właścicielką uroczego wazonu z PRL, wykonanego ze szkła o potocznej pieszczotliwie nazwie „duszek”. O potencjalnej inspiracji projektu cukierkami, stanie zachowania szkła i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Marcin Furtak, architekt i profesor Politechniki Krakowskiej.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Grono kolekcjonerów i dealerów antyków, przedmiotów vintage, designu i sztuki licytuje między sobą przyniesione do studia przedmioty uczestników programu. W pierwszych odcinkach nowej serii w roli prowadzącego pojawi się Krzysztof Ibisz, który obok Pawła Orleańskiego będzie gospodarzem show.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): Odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Piotr przywiezie na licytację designerski fotel DUX wraz z podnóżkiem. Autorem projektu jest Bruno Mathsson. Kolejny skarb to należący do Marka zestaw do pisania "Solidarność". Komplet trzech elementów otrzymał on ok. 1997 roku w prezencie od sąsiada, premiera Jana Olszewskiego. Memorabilia utrzymane w eleganckiej czarno-złotej kolorystyce nigdy nie były używane. Następna uczestniczka, Katarzyna, zaoferuje łowcom zestaw węgierskich figurek, które dostała od dziadków. Noemi pokaże widzom słój Coca-Coli. Przedmiot pochodzi z Włoch, powstał w latach 60.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w dzisiejszym programie przed Łowcami stanie pan Artur. Należy do niego szkic autorstwa Zdzisława Beksińskiego. O przeznaczeniu takiego szkicu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji wystąpi pani Milena oraz jej dwa fotele o nietypowym kształcie, które kupiła na targu staroci. Więcej o pomysłodawcy futurystycznego fotela, oryginalnej tapicerce, stanie zachowania mebli i ich wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako trzecia swój skarb zaprezentuje pani Agnieszka, która przywiozła duńską lampę podłogową, którą kupiła w sklepie ze starociami, a którą zaprojektował Arne Jacobsen. O twórczości słynnego projektanta i architekta, stanie zachowania lampy i jej wartości opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Gościem ostatniej licytacji w dzisiejszym odcinku będzie po raz kolejny pan Jacek, który jest właścicielem zielonej gwieździstej misy. Szklane naczynie o intensywnie zielonym kolorze powstało w latach 30., we Francji. O nietypowej technice tworzenia szkła o różnych fakturach w jednej masie, stanie zachowania szkła i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci, na których wyszukuje designowych perełek z okresu PRL; Marcin Furtak, architekt i profesor Politechniki Krakowskiej.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Ewa, która przyjechała z dwiema figurkami przedstawiającymi scenki rodzajowe. O datowaniu figurek, ich stanie zachowania i wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej aukcji wystąpi pani Beata, która jest właścicielką srebrnej cukiernicy ze słynnej warszawskiej wytwórni Fraget. O wycenie obiektu opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako trzeci przed Łowcami stanie pan Sławomir oraz jego maszyna do pisania marki Stoewer z 1923 r. Więcej o historii producenta, stanie zachowania maszyny i jej wartości rynkowej opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Ostatnim gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Michał, do którego należy zegar japońskiej marki Sankyo z Tokio. O dokładnej zasadzie działania mechanizmu zegara, jego stanie zachowania i wycenie opowie Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w dzisiejszym odcinku wystąpi pan Marek. Przywiózł nietypowy przedmiot – kaganek, który otrzymał od dziadka. O tajemnicach malatury, historii projektanta, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej licytacji swój skarb zaprezentuje pan Bartosz. Jest właścicielem narożnej komody, którą na początku lat 90 mama z babcią przywiozły prosto z Chin. Więcej o użytych materiałach, znaczeniu symboli widocznych na komodzie, jej stanie zachowania i wartości opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako następna przed Łowcami stanie pani Jadwiga wraz ze swoim mosiężnym żyrandolem. Więcej o stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem ostatniej w dzisiejszym programie licytacji będzie po raz kolejny pan Paweł. Należy do niego gra planszowa Batman z 1989 r. O historii producenta planszówek, stanie zachowania gry i jej wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Marcin Furtak, architekt i profesor Politechniki Krakowskiej.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Jako pierwszy w dzisiejszym odcinku z Łowcami spotka się pan Wojciech oraz jego czechosłowacka ścianka dekoracyjna, według projektu Ludvika Volaka (w latach 60. XX wieku). O historii klasycznego projektu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na następnej aukcji wystąpi pan Ryszard i jego porcelanowa figurka w stroju łowickim z czasów PRL, powstała w Ćmielowie. O historii tego projektu, stanie zachowania figurki i jej wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejnym gościem będzie pan Artur, który przyjechał z walizkową włoską maszyną do pisania o intensywnym czerwonym kolorze. Model „Valentine” powstał w latach 70. w Hiszpanii, a zaprojektował go w 1968 r. Ettore Sottsass, który był współzałożycielem kultowego ruchu Memphis. Więcej o ciekawym projekcie, stanie zachowania maszyny i jej wartości opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim uczestnikiem w dzisiejszym programie będzie pan Krzysztof, do którego należy wazon, nazywany potocznie „chlapańcem”. Projekt Wiesławy Gołajewskiej z ok. 1964 r. powstał dla Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”. O historii projektantki, technologii stojącej za dekoracyjnym szkliwem, stanie zachowania naczynia i jego wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany z Elbląga; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego. Program prowadzi Krzysztof Ibisz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Anna, która przywiozła ręcznie stworzony szklany czerwony wazon ze szkła sodowego. O stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako następna swój skarb zaprezentuje Łowcom pani Jessica. Przyjechała wraz ze szklanym serwisem z lat 60., który kupiła w sklepie ze starociami. O jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem trzeciej aukcji będzie pan Grzegorz, do którego należy kolorowy plakat Boba Dylana autorstwa Jana Sawki. O historii wybitnego polskiego artysty, stanie zachowania plakatu i jego wartości opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Na ostatniej licytacji w dzisiejszym odcinku stanie pan Mirosław. Jest właścicielem okazałego francuskiego zegara kominkowego, który kupił w Brukseli. Więcej o historii i zasadzie działania wychwytów, stanie zachowania zegara i jego wycenie opowie Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Jako pierwsza w dzisiejszym odcinku przed Łowcami stanie pani Karina wraz ze swoim pierwszogatunkowym porcelanowym zestawem śniadaniowym, pochodzącym z Królewskiej Manufaktury w Miśni. O datowaniu porcelany, stanie zachowania zestawu i jego wartości opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej aukcji wystąpi pani Maja, która przyjechała z parą blaszanych kinkietów galwanizowanych mosiądzem. O pochodzeniu przedmiotów, ich zachowania i wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem trzeciej licytacji będzie pan Jerzy, do którego należą dwa wazony z warstwowego szkła. Obiekty powstały w latach 60. w dawnej Czechosłowacji – ich projektantem był Josef Hospodka dla huty szkła Chribska. Więcej o historycznej czeskiej hucie, inspiracji szkłem z regionu Murano, stanie zachowania wazonów i ich wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako ostatni w dzisiejszym programie swój skarb zaprezentuje pan Krzysztof, który jest właścicielem mieszkowego aparatu firmy ZEISS wraz z akcesoriami. O przeznaczeniu aparatu, jego stanie zachowania i wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Sławomir Wilk, miłośnik pięknego dawnego wzornictwa i kolekcjoner czeskich wazonów i karafek z okresu art deco, starej polskiej porcelany oraz samochodów z lat 70. i 80.; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, który restauruje barkowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszym uczestnikiem w tym odcinku będzie pan Jacek, którego skarbem jest nietypowy rower z 1983 r. O stanie zachowania roweru i jego wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejny przed Łowcami stanie pan Paweł, do którego należy niepozorny taboret z lat 60/70. Mebel został otrzymany w spadku po cioci, która dostała go od samego słynnego projektanta. Władysław Wołkowski. O historii sławnego twórcy, stanie zachowania taboretu i jego wartości opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na trzeciej licytacji wystąpi pan Mirosław oraz jego kolekcja modeli samochodów z PRL. O nowej fali kolekcjonerstwa, stanie zachowania modeli i ich wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Ostatnim gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Witold, który przywiózł obraz przedstawiający widok z Hali Gąsienicowej. Więcej o autentyczności obrazu, technice wykonania, stanie zachowania i wartości rynkowej opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany z Elbląga; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego. Program prowadzi Krzysztof Ibisz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w dzisiejszym programie wystąpi pani Klaudia. Przyjechała wraz z porcelanową figurką przedstawiającą tancerkę w tradycyjnym ludowym stroju. O śląskim wariancie nurtu „new look” i jej wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako kolejny swój skarb zaprezentuje pan Marcin. Należy do niego limitowana edycja kultowej zapalniczki firmy Zippo. Więcej o historii twórcy firmy, stanie zachowania zapalniczki i jej wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym gościem, który stanie przed Łowcami, będzie pan Adam. Po raz pierwszy w historii programu ekspertyza odbędzie się na siedząco. Wraz z panem Adamem przyjechała żakardowa sofa i dwa fotele na drewnianych ramach. O stanie zachowania mebli i ich wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej aukcji w dzisiejszym odcinku stanie pan Dariusz oraz jego skalar ze szkła uranowego. O trudnościach z przypisaniem wyrobów Murano do konkretnego warsztatu, stanie zachowania skalara i jego wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Marcin Furtak, architekt i profesor Politechniki Krakowskiej.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Jako pierwszy w dzisiejszym odcinku swój skarb zaprezentuje pan Marek. Należy do niego srebrna spinka do włosów, która powstała w słynnej Warszawskiej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego ORNO. O technice wykonania, stanie zachowania spinki i jej wycenie opowie Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Drugą uczestniczką będzie pani Renata, która przyjechała z wazonem optycznym 2306D Jana Sylwestra Drosta. O mariażu inżynierii i sztuki w projekcie, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Właścicielem trzeciego przedmiotu jest pan Grzegorz, do którego należy porcelanowa figurka przedstawiająca modlącą się dziewczynkę. Projekt prof. Richarda Adolfa Zutta dla Wschodnioniemieckich Warsztatów Sztuki Chrześcijańskiej i Sztuki Użytkowej został wykonany przez wytwórnię w Tułowicach w latach 1925-1929, o czym świadczy podwójna sygnatura. O historii Warsztatów z Nysy, stanie zachowania figurki i jej wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako ostatnia w dzisiejszym programie przed Łowcami stanie pani Dżamilla oraz jej czarno-biały suchoryt o tytule „Portret”. Grafika na papierze to dzieło profesora Stanisława Dawskiego, inspirowane twórczością Pabla Picassa. O historii artysty i jego powiązaniach z Wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, technice wykonania grafiki, stanie zachowania suchorytu i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, który restauruje barokowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszym gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Jarosław. Przyjechał z metalowymi przypinkami turystycznymi z PRL – jego kolekcja liczy aż 346 egzemplarzy, a każdy z nich przedstawia herb polskiego miasta. O stanie zachowania znaczków i ich wartości opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Na drugiej licytacji wystąpi pan Wojciech, który jest właścicielem gry karcianej „Czarny Piotruś”. Karty do gry są pamiątką rodzinną, a pochodzą z okresu 1920 – 1930. O datowaniu przedmiotu, kontekście kulturowym, stanie zachowania kart i ich aktualnej wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzeci przed Łowcami stanie pan Tobiasz oraz jego litograficzna odbitka dzieła słynnego Marca Chagalla, którą otrzymał w prezencie. O historii wydawnictwa i znanego artysty, wielkości nakładu, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Ewa, do której należą kupione na targu staroci ceramiczne figury. O stanie zachowania figur i ich wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku na początek zobaczymy aukcję, jaka wprawi Łowców w dobry humor, a jeszcze więcej radości dostarczy uczestniczce – Uli, która za przyniesioną do programu akwarelę uzyska cenę ponad dwukrotnie wyższą od wyceny i swoich oczekiwań. Dziewczyna z miejsca oczaruje kupujących swoim wdziękiem i stylizacją, a do tego będzie potrafiła ich przekonać do ochoczego licytowania dzieła nieznanego im artysty. Jakie zagadki kryje obraz, czy podczas ekspertyzy uda się je rozwiązać i dlaczego mówi się, że „akwarela nie wybacza” – tego dowiemy się jeszcze przed rozpoczęciem licytacji w rozmowie Uli z Pawłem Orleańskimi i ekspert, Agnieszką Gniotek. Kolejny uczestnik programu, Michał, pojawi się z pięknym, ponad stuletnim zegarem londyńskiej firmy Eureka, który znalazł, sprzątając zakupiony przez siebiestary garaż. Czy jego nadzieje na 10 tys. zł znajdą poparcie w ekspertyzie Jakuba Naumiuka? A co ważniejsze: czy łowcy będą licytować tak wysoko? W tym odcinku wystąpi także Sławek z odziedziczonym po dziadkach wazonem ze szkła kryształowego. Czym różni się ono od prawdziwego kryształu i jak rozpoznać ten ostatni oraz jak wydobyć jego walory - opowie podczas ekspertyzy Krystyna Łuczak-Surówka. Ostatnim licytowanym przedmiotem będzie kołowrotek przędzalniczy z końca XIX wieku. Jego właściciel, Janusz, zamiłowany szaradzista i golfista, odziedziczył go po babci, mistrzyni krawieckiej, która szyła ubrania dla domów mody w Warszawie. Jak daleko sięga historia kołowrotków, jak działa to urządzenie i ile może być warte, dowiemy się podczas poprzedzającej licytację rozmowy Janusza z ekspertem, Leszkiem Kleinem.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszą uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Aleksandra, która zaprezentuje bawarski porcelanowy zestw śniadaniowy do herbaty z wytwórni Alka Kunst. O historii producenta, różnicach między serwisami do kawy i do herbaty, stanie zachowania porcelany i jej wartości opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej licytacji wystąpi pani Iwona oraz jej patera z nowoczesnym wzorem. Dekoracyjny talerz o tytule „Zmierzch” powstał w latach 60. w wałbrzyskim „Wawelu”. O technice dekoracji, stanie zachowania patery i jej wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako trzecia przed Łowcami stanie pani Agnieszka, do której należą dwie lampy gabinetowe z lat 80/90. Model „Saturn” nazywany jest również bankierką i powstał w USA według pomysłu Roberta Sonnemana. O inspiracji projektanta, stanie zachowania lamp i ich wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim gościem w dzisiejszym programie będzie pan Marcin, który przyjechał z lazurowym wazonem o ciekawej fakturze. Szkło „Oculus” powstawało w latach 60. – 80. według projektu Jana Sylwestra Drosta dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. O innowacyjnym podejściu projektanta do szkła prasowanego, stanie zachowania nietypowego wazonu i jego wycenie opowie Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Sławomir Wilk, kolekcjoner czeskich wazonów i karafek z okresu art deco, starej polskiej porcelany oraz samochodów z lat 70. i 80.; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, który restauruje barkowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, który prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszą uczestniczką, która wystąpi w dzisiejszym odcinku będzie pani Inetta, do której należą trzy porcelanowe figurki z Ćmielowa. O ich stanie zachowania oraz ich wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji stanie pan Mateusz, którego skarbem są stare pomoce naukowe z PRL. O tym, na co patrzą kolekcjonerzy, o stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako kolejny przed Łowcami spotka się po raz kolejny pan Robert. Jest właścicielem szklanego garnituru do ciasta. O jego stanie zachowania i aktualnej wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Elżbieta. Przyjechała z kupionym na targu staroci rysunkiem, którego autorką miała być Maja Berezowska. Ilustracje jej autorstwa były podrabiane już za jej życia. Więcej o życiorysie słynnej artystki i jej nietypowej na tamte lata twórczości, stanie zachowania obiektu i jego potencjalnym pochodzeniu opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci, na których poszukuje designowych perełek. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku pojawi się rartyas, jakich mało na rynku: gadżet promocyjny pierwszego filmu o batmanie Tima Burtona - figurka Jockera, w którego postać wcielał się niezrównany Jack Nicholson. Właściciel figurki, Marcin, ma nadzieję dostać za nią co najmniej 1000 zł. Na ile wyceni go Krystyna Łuczak Surówka i ile będą skłonni dać za niego Łowcy? Kolejny uczestnik, Paweł, przyniesie skarb, jaki znalazł w czasie remontu pod podłogą swojego mieszkania – przedwojenne farby akwarelowe z fabryki ucznia samego Jana Matejki – Józefa Karmańskiego. Choć ekspert, Katarzyna Jasiołek, wyceni je na ok. 800 zł, to okaże się, że wszyscy Łowcy chcą je mieć i rozpocznie się emocjonująca licytacja. Cena szybko poszybuje w górę i przekroczy 1700 zł. Kto wygra tę aukcję? W tym odcinku znajdzie się jeszcze kolekcjonerskie cacko wygrane w pokera przez ojca uczestnika programu – ozdobne etui na pudełko zapałek z oryginalną zawartością i dekoracją inspirowaną obrazem „Nocna straż” Rembrandta - oraz piękny i rzadko spotykany stuletni wazon z ćmielowskiej porcelany. Jego właścicielka, Anna, wierzy, że może dostać za wazon kilkanaście tysięcy złotych, ale wycena eksperta będzie zupełnie inna – co o tym zadecyduje?
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): W dzisiejszym programie jako pierwsza przed Łowcami stanie pani Ilona wraz z designerskimi okularami przeciwsłonecznymi z niebieskimi szkłami. Ten model powstał w Japonii a zaprojektował go francuski mistrz Jean Paul Gaultier. O historii niepokornego projektanta mody, stanie zachowania okularów i ich wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejną uczestniczką będzie pani Karolina, która przyjechała z wazonem w stylu art deco, stworzonym w Polskiej Hucie Szkła w Krośnie. O historii i popularności polskich „skrzydlaków”, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji wystąpi pani Justyna, która jest właścicielką broszy wykonanej w stylu biedermeier. Obiekt powstał ze złoconego srebra próby 800.. O historii stylu biedermeier, stanie zachowania broszy i jej wartości opowie Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Jako ostatni w dzisiejszym odcinku na licytacji stanie pan Bolesław, do którego należy zestaw czarno-białych talerzyków deserowych. O pochodzeniu naczyń, ich dekoracji, stanie zachowania porcelany i jej wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki i utytułowany dokumentalista; Jakub Ziernik, który prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Gościem pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku będzie pan Paweł. Jego skarb to dwa naczynia ze słynnej kolekcji „Radiant”, która powstała w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Więcej o projekcie, stanie zachowania szkła i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejna przed Łowcami stanie pani Jolanta. Należy do niej 12-tomowe wydanie Encyklopedii Powszechnej, które wydali synowie Samuela Orgelbranda w latach: 1872 – 1876. O historii warszawskiego wydawcy i pomysłodawcy encyklopedii, stanie zachowania książek i ich wartości rynkowej opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem, który od lat zajmuje się doradztwem w zakresie budowania kolekcji sztuki. Na trzeciej aukcji wystąpi pani Nel oraz jej wazon o interesującym wzorze, który otrzymała w spadku po cioci. Kamionkowe naczynie pochodzi ze Szwecji i powstało w latach 50. według projektu Ingrid Atterberg dla Upsala-Ekeby. O ciekawym projekcie, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako ostatnia w dzisiejszym programie przed Łowcami stanie po raz kolejny pani Alicja. Przywiozła drewniany fotel w stylu Windsor. O wartości tego wiktoriańskiego mebla i stanie zachowania opowie Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany z Elbląga i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku bohaterem pierwszej licytacji będzie znaleziony na śmietniku wazon, w którym początkujący kolekcjoner, Daniel, rozpoznał dzieło znanego projektanta słynnej huty Barbara, Kazimierza Krawczyka. W odcinku pojawią się też ceramiczne patery malowane ręcznie przez znakomitego artystę i znanego opozycjonistę Andrzeja Trzaskę, które ich właścicielka, Joanna, chciałaby sprzedać po 3,5 tys. zł za sztukę. Z kolei znalezione na strychu radio Pionier przyniesie Aleksandra, a brydżowy serwis kawowy z Ćmielowa, znany też pod nazwą „kawa i papierosy” zaoferuje Łowcom Dariusz.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku poznamy Zuzannę, która przyniesie do programu niemal nieużywaną kultową konsolę Gameboy Color. To pierwszy Gameboy który miał wyświetlacz kolorowy, a produkowany od 1998 roku zaledwie przez parę lat. Ile może być wart i co w przypadku takich gadżetów wpływa na cenę, dowiemy się z ekspertyzy Agnieszki Gniotek. Zuza okaże się jednak twardą negocjatorką i uzyska zapłatę dwa razy wyższą od szacunkowej, korzystając z tego, że przedmiot pożądania dzieciaków sprzed lat obudzi w Łowcach wspomnienia i niejednemu z nich zaświecą się na jego widok oczy. Kolejny uczestnik, Jacek, zaprezentuje szkic do plakatu Franciszka Strowiejskiego, jednego z ulubionych artystów ekspert Agnieszki Gniotek, darzonego też ogromną sympatią przez Pawła Papaja, który miał przyjemność poznać malarza osobiście. Moda na prace Starowiejskiego sprawia, że nawet takie szkice na papierze niewielkiego formatu wystawiane są za kilka tysięcy złotych. Czy wynik licytacji usatysfakcjonuje Jacka? W tym odcinku pojawi się jeszcze Aneta z ceramicznym bibelotem, w którym ekspert, Marek Kruczek rozpozna produkt manufaktury zaopatrującej m.in. dwór Królowej Wiktorii i cesarza Franciszka Józefa, a także Grzegorz i jego 10-letnia córka Mirella, którzy przyniosą zestaw kuchenny z PRL – maszynkę do frytek i talerz społem.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku pierwszym sprzedawcą będzie Paweł, który przyniesie do programu pięknie wydaną płytę Beatlesów, jaką znalazł w pudle płyt kupionym na bazarze za… 16 groszy! Dziś, według eksperta Jakuba Naumiuka, płyta warta jest co najmniej 150 zł, ale emocjonująca licytacja znacząco przewyższy zarówno wycenę, jak i oczekiwania sprzedającego. Za ile kupi płytę Łukasz Barucha? Kolejną uczestniczką będzie Kinga z niemieckim termoforem miedzianym sprzed około 50 lat. O historii termoforów i wartości przyniesionego eksponatu opowie podczas swojej ekspertyzy Agnieszka Gniotek. Uroda tego przedmiotu sprawi, że cena jaką osiągnie znacznie przekroczy wycenę, a ostatecznie licytację wygra Martyna Kupczyk. W tym odcinku zobaczymy jeszcze zestaw 20 pojemników na przyprawy pochodzący z czasów I wojny światowej, przyniesiony przez Ewę, w której rodzinie był on od trzech pokoleń. Ekspert Krystyna Łuczak-Surówka odkryje przed nami tajemnice tego zestawu i zdradzi, jaki wpływ na jego wartość oraz możliwą do uzyskania cenę mają uszkodzenia powstałe w ciągu tych stu lat. Ostatnim uczestnikiem tego odcinka będzie Dawid, który zaoferuje Łowcom pięknie oprawioną opasłą osiemnastowieczną księgę, której ekspertyzę przeprowadzi Michał Niesiołowski.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Odcinek, który poprowadzi Paweł Orleański, rozpocznie gość specjalny – popularna aktorka, artystka kabaretowa i piosenkarka – Joanna Kurowska. Przywiezie pochodzący z okresu 20-lecia międzywojennego futerał na pomadkę, który otrzymała po cioci Stefanii Modzelewskiej. Następnym skarbem będą należące do Niko zestawy niemieckich metalowych klocków konstrukcyjnych, z których najstarszy pochodzi z 1935 roku. Krzysztof zaoferuje minibicykl, ku uciesze prowadzącego, Pawła Orleańskiego i eksperta, Jakuba Naumiuka, który ma okazję wypróbować pojazd. Okaże się także, czym jest kabaret stołowy i ile może być warta jego wersja z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku, którego gospodarzem będzie Paweł Orleański, wystąpi gość specjalny – Emilia Dankwa, która rozpoznawalność zyskała już jako dziecko – rolą koleżanki Kacpra, Zosi, w serialu "Rodzinka.pl". Na aukcję do programu przyniesie trzy znalezione na strychu porcelanowe osłonki na doniczki z podstawkami. Pochodzące z bawarskiej wytwórni przedmioty powstały w latach 80. Następny uczestnik, Paweł, zaoferuje łowcom relief w ramie z XIX wieku. Wykonał go w 1848 roku Edward William Wyon, brytyjski artysta, który często pracował z marmurem. Kolejny skarb to należący do Łukasza nożyk do papieru z rękojeścią w kształcie warszawskiej syrenki, wykonany przez spółdzielnię Rytosztuka. Na ostatniej aukcji pojawi się Andrzej, do którego należy oryginalna fajansowa umywalka, kupiona w małym sklepiku z antykami w Holandii.
Czas trwania: 45min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku zobaczymy przepiękne, ceramiczne, ręcznie malowane szachy, które uczestnik programu, Michał, kupił na pchlim targu w Holandii. Po ekspertyzie Katarzyny Szwarc, która opowie o ich walorach, wartości oraz o szalonym popycie na kolekcjonerskie wydania gier na świecie, zobaczymy zaciekłą licytację, jaką wygra Martyna Kupczyk. Niezwykłą historię ma kolejny przedmiot, jaki zobaczymy w programie – stuletnia amerykańska temperówka przyniesiona przez Romana, który uratował ją przed śmietnikiem. Jak wyzna, serce zabiło mu żywiej, kiedy zobaczył ją w starym, 150-letnim domu, przymocowaną do futryny drzwi. „Nawet mi się nie śniło, że ona w telewizji będzie występować! Razem ze mną!” – stwierdzi i opowie zabawną sytuację, do jakiej doszło, kiedy zabrał ją ze sobą, wracając do Polski. Zanim zdążył powiedzieć celnikom, że to stara temperówka, ci uznali ją za maszynkę do robienia skrętów i gruntownie przeszukali jego bagaże w poszukiwaniu narkotyków. Dopiero na końcu, gdy poznali prawdę, serdecznie się uśmiali. Choć trudno sobie to dziś wyobrazić, to jeszcze w XIX wieku używanie ołówka było drogie, podobnie jak pierwsze strugaczki. O tym, jak wyglądało korzystanie z materiałów piśmienniczych przed i po rozpoczęciu masowej produkcji temperówek, opowie ekspert - Katarzyna Szwarc. Na ile zostanie wyceniony ten piękny relikt amerykańskiej kultury i za ile kupi go dla swoich wnuczek Paweł Papaj? W programie poznamy także Adama i walory jego kompletu krzeseł z PRL projektu Mariana Grabińskiego, cenionego przez znawców w Polsce i za granicą. Co decyduje o ich wartości i dlaczego podobne okazy można sprzedać za 5, a nawet 7 tysięcy złotych, zdradzi nam ekspert Krystyna Łuczak-Surówka. Czy ktoś z Łowców złoży dobrą ofertę sprzedającemu? Na koniec zobaczymy radio Taraban z wczesnych lat 80., które jego właścicielka, Anna, będzie chciała sprzedać za ok. 200-300 złotych. Jaka jest jego rzeczywista wartość, dowiemy się z ekspertyzy Leszka Kleina, a jakie będzie zainteresowanie i finalna cena transakcji, przekonamy się w finale programu.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszy uczestnik dzisiejszego odcinka, Maciej, przyniesie do studia oryginalną historyczną pamiątkę. Mowa o tableau z fotografiami dwupłatowców RAF-u sprezentowane właścicielce pierwszej łąki użyczonej na lotnisko dla samolotów brytyjskich w 1918 roku. O jego wartości i walorach opowie ekspert Michał Niesiołowski, a niepowtarzalny charakter tego przedmiotu sprawi, że licytacja od razu nabierze tempa i znacznie przekroczy szacowaną wycenę. Największe poruszenie wywoła jednak unikatowy motorower firmy Royal Dutch Gazelle z 1933 roku, będący prawdopodobnie jednym z dwóch istniejących egzemplarzy tego pojazdu w Europie. Właściciel motoroweru, Zbigniew, kupił go w holenderskim antykwariacie, ale sprzedawcy nie potrafili powiedzieć wiele o tym modelu i nawet w annałach producenta nie zachowała się dokumentacja ani informacje na jego temat. O walorach tego jednośladu i jego parametrach technicznych, a także o motorowerach z tamtej epoki opowie ekspert Leszek Klein. Łowcy z zapałem przystąpią do licytacji, która nabierze zawrotnego tempa. W tym odcinku dowiemy się też, za ile zostanie sprzedana czeska karafka z lat 30. z kompletem 6 kieliszków, która zachwyci Łowców z Michałem Nowocinem na czele oraz ile może być warta ręcznie malowana lampa z Włocławka, która wpadnie w oko Martynie Kupczyk.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku przekonamy się, ile może być warta stara angielska waga, jaki pułap osiągnie zacięta licytacja pejzażu miejskiego pędzla Józefa Wasiołka oraz na ile wyceniona zostanie wzorowana na styl Ludwika XV komoda z lat 20. ubiegłego wieku, którą uczestnik programu znalazł, pomagając cioci w porządkach na strychu. Zobaczymy także piękne kieliszki projektu Zbigniewa Horbowego, o które zdecydowanie zawalczy w licytacji Łukasz Barucha, nazywający tego artystę „cesarzem polskiego designu”. Dlaczego kieliszki należą do najtrudniejszych pod względem wykonania, jaką techniką wytworzono te przyniesione do programu oraz dlaczego profesor Horbowy dosypywał do masy szklanej proszku IXI – dowiemy się w ósmym odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej”.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Program prowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej aukcji w dzisiejszym odcinku wystąpi po raz kolejny pan Marcin, który tym razem przyjechał z dwiema glinianymi figurkami z kręgów iłżańskich. Więcej o autorach przedmiotów, ich stanie zachowania i wartości rynkowej opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako drugi przed Łowcami stanie pan Michał, do którego należy kupiona na duńskim pchlim targu skrzynia podróżna. O różnicach między skrzyniami podróżnymi i posagowymi, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Trzecim uczestnikiem będzie pan Tomasz, którego skarbem jest lampa biurkowa z intrygującym kloszem. Autorem projektu PH 4/3 dla firmy Louis Polsen był Poul Henningsen, który jest doskonale znany entuzjastom designu z epoki. Więcej o słynnym projektancie, nietypowej konstrukcji, stanie zachowania lampy i jej wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w dzisiejszym programie swój przedmiot zaprezentuje pani Anna. Jest to wazon, a tak naprawdę forma szklana pochodząca z huty „Sudety”. Obiekt powstał według projektu z 1971 r. ze szkła antico, a stworzył go Stefan Sadowski. Więcej o projektancie, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W zakamarkach strychów,piwnic czy kredensów pod postacią niepozornych przedmiotów mogą kryć się prawdziwe skarby.Nowy Program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” to szansa, by je odkryć, poznać ich wartość i nieźle na nich zarobić. Przede wszystkim jednak to świetna zabawa dla widzów, o czym świadczy międzynarodowy sukces formatu, który m.in. doczekał się już 8 sezonów i 1400 odcinków wyemitowanych w Niemczech , 4 sezonów we Francji oraz nowych edycji m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii i we Włoszech. W programie udział może wziąć każdy, bo każdy ma w domu coś, co może przedstawiać wartość i wpaść w oko jednemu z dealerów sztuki i kolekcjonerów, którzy czekają w studiu z portfelami pełnymi pieniędzy i nadzieją na złowienie skarbu do dalszej sprzedaży lub do swoich prywatnych zbiorów. Vintage i przedmioty z duszą, zapomniane starocie i pamiątki, bibeloty i wielkie meble - zostaną wycenione, a potem sprzedane… lub nie. Kto da więcej za babciny kubek, secesyjną sofę lub ogrodowego krasnala? Neon z czasów PRL i puzderko na tabakę z XVIII wieku, a może abstrakcyjny obraz od ekscentrycznego wujka? Wszystko ma swoją cenę! Właściciele przedmiotów poznają ich szacunkową wartość i fachową ocenę w rozmowie z jednym z ekspertów programu - profesjonalistów na rynku sztuki i antyków, znawców współczesnych trendów w urządzaniu wnętrz, czy specjalistów od biżuterii. Uzbrojeni w tę wiedzę mogą wziąć udział w aukcji, w której to oni trzymają w ręku młotek licytatora. Kupującymi są dealerzy sztuki i kolekcjonerzy, którzy między sobą licytują oferowane przedmioty, ale ostateczna decyzja zawsze należy do sprzedającego. Jeśli dobije targu – wychodzi ze studia z gotówką, jeśli nie – zabiera swój przedmiot do domu. „Łowcy skarbów. Kto da więcej” to doskonałe połączenie rozrywki, wiedzy i emocji - przedmioty i ich historie ożywają na naszych oczach, licytacje mogą przyprawić o zawrót głowy, a w studiu goszczą wspaniali, nieznani szerokiej telewizyjnej widowni ludzie o niezwykłych pasjach i fascynującej wiedzy. Program prowadzi Paweł Orleański, a tytułowi łowcy skarbów czyli kupujący to m.in.: architekt i projektantka wnętrz znana z programu „Nasz nowy dom”, współwłaścicielka galerii Vintage House – Martyna Kupczyk, wielbiciel staroci i przedmiotów z duszą, twórca sklepu Michael’s Bazaar – Michał Nowocin, Naczelny Sklepikarz krakowskiego sklepu Szpeje, specjalista od przedmiotów vintage – Łukasz Barucha, kolekcjoner i koneser antyków – Paweł Papaj, posiadacz olbrzymiej kolekcji antyków, sklepu i rekwizytorni filmowej Antik – Arkadiusz Woźniak, twórca projektu oszklochodzi.pl, znawca szkła, designer i fotograf – Aleksander Prugar oraz Krzysztof Kobyliński – właściciel podwarszawskiego antykwariatu i resvena.pl, pasjonat antyków i designu, współpracujący z duńskimi domami aukcyjnymi. Wśród ekspertów programu są: Krystyna Łuczak Surówka – wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyczka i krytyczka designu, Katarzyna Jasiołek – specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła, autorka książek o wzornictwie, Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki, ekspert galerii sztuki i domu aukcyjnego, Katarzyna Szwarc – specjalistka od sztuki współczesnej, autorka i kuratorka wystaw, Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, poszukiwacz i opiekun sprzedawców wyselekcjonowanych przedmiotów vintage oraz antyków dla największej polskiej platformy online sprzedającej design, Marek Kruczek - antykwariusz, ekspert w dziedzinie rzemiosła artystycznego, specjalizujący się w porcelanie, Urszula Prus – ekspert, biegły sądowy i rzeczoznawca biżuterii i kamieni szlachetnych, Daniel Stoiński - kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji, Leszek Klein – wytrawny znawca i historyk techniki, Michał Niesiołowski – właściciel antykwariatu i galerii sztuki, Weronika Kosmala - dyplomowany analityk rynku aukcyjnego i Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, współwłaściciel pracowni szkła i ceramiki.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Na pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku wystąpi pani Iwona oraz jej figurka – porcelanowy pudel, który został wykonany w Zakładach Porcelany Stołowej w Ćmielowie. O stanie zachowania rzeźby i jego wartości rynkowej opowie Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand, antykwariusz, wykładowca akademicki. Jako kolejny przed Łowcami stanie pan Mateusz, który zaprezentuje fragmenty serwisu o nazwie „Płaski”. Filiżanki ze spodkami i talerzyki to elementy zestawu porcelany z ćmielowskich zakładów, powstały według projektu słynnego Bogdana Wendorfa. Więcej o tajemniczym projektancie, cechach charakterystycznych fasonu, stanie zachowania naczyń i ich wycenie opowie Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Trzecią uczestniczką będzie pani Maria, do której należą dwa krzesła o pozornie prostej konstrukcji ze skóry i chromowanej stali. Giandomenico Belotti zaprojektował w latach 80. te meble dla włoskiej firmy Alias. O nawiązaniach do bauhausu, stanie zachowania krzeseł i ich wartości opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatnia w dzisiejszym odcinku swój skarb zaprezentuje pani Joanna. Przywiozła sześć szklanych kieliszków i taką samą liczbę szklanek nazywanych literatkami. O dekorowaniu szkła w czasach PRL-u, rozpoznawaniu szkła kryształowego, stanie zachowania tego zestawu i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Sławomir Wilk, z wykształcenia ekonomista, a w duszy miłośnik pięknego dawnego wzornictwa; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, utytułowany dokumentalista; Jakub Ziernik, który prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Program prowadzi Paweł Orleański. Pierwszym gościem w dzisiejszym programie będzie pan Artur, który jest właścicielem dwóch wazonów o ciekawym kształcie. Projekt powstał w latach 70./80 w Hucie Szkła Gospodarczego „Sudety”, współpracującej z hutą „Barbara”. O tajnikach konstrukcji wazonów, ich pochodzeniu, stanie zachowania i wartości opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na następnej licytacji wystąpi pan Piotr oraz jego szklany żyrandol w stylu glamour z lat 60-80. O domniemanym pochodzeniu i datowaniu, stanie zachowania żyrandola i jego wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Jako kolejny swój przedmiot zaprezentuje pan Ihor, który przyjechał z obrazem przedstawiającym tytułowy zielony „Pejzaż ze Zgierza”. Domniemany artysta, Marek Szwarc, pochodził z ubogiej żydowskiej rodziny i rozwijał swoje umiejętności malarskie w Paryżu. O datowaniu obiektu i jego autentyczności opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnią uczestniczką, która w dzisiejszym odcinku stanie oko w oko z Łowcami, będzie pani Monika. Należy do niej porcelanowy serwis „Ada” z Ćmielowa. O datowaniu serwisu, preferencjach kolorystycznych po drugiej wojnie światowej i wartości zestawu opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku zobaczymy licytację cennego talerza o wartości muzealnej z manufaktury Potockich z Rytwian, datowanego na połowę XIX wieku, pięknych czeskich krzeseł z fabryki mebli Jitona Soběslav, holenderskiego stolika kawowego oraz przedwojennego dębowego biurka z zestawem utensyliów.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Na pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku wystąpi pan Jarosław, który przyjechał wraz z okazałym garniturem „Maria” od Rosenthal. Więcej o historii serwisu, przeznaczeniu i stanie zachowania porcelany opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Jako kolejny swój skarb zaprezentuje pan Bartosz, do którego należy kaseta do gry w szachy wraz z figurami z kości bawolej. Zestaw wykończony laką i grawerowaną macicą perłową najpewniej powstał w manufakturze Artexport w Wietnamie na przełomie lat 60. i 70. O stanie zachowania szachów i ich wartości rynkowej opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, Trzecim gościem będzie pan Janusz, który zaprezentuje Łowcom swój barek z otwieranym globusem. Przedmiot został przywieziony w latach 90. z Holandii, ale powstał w latach 80. we Włoszech. O jego wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnim uczestnikiem w dzisiejszym programie będzie pan Damian, który przywiózł cętkowany wazon ze szkła warstwowego. Ciekawy obiekt powstał najpewniej według projektu Josefa Hospodki dla czechosłowackiej huty Chribska z ręcznie formowanego szkła sodowego. O stanie zachowania wazonu i jego wartości opowie Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Sławomir Wilk, z wykształcenia ekonomista, a w duszy miłośnik pięknego dawnego wzornictwa; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, utytułowany dokumentalista; Jakub Ziernik, który prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Program prowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w dzisiejszym odcinku na licytacji wystąpi po raz kolejny pan Andrzej oraz jego figurka z Miśni, którą kupił na targu staroci. Obiekt nosi tytuł „Alegoria Wiosny” – Johann Carl Schonheit zaprojektował go w 1782 r. O historii projektu, stanie zachowania figurki i jej wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Drugim gościem będzie pan Marcin, który przyjechał z odziedziczonym po rodzicach porcelanowym serwisem do kawy. Więcej o stylu new-look, ergonomicznym projekcie, stanie zachowania porcelany i jej wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji wystąpi wraz ze swoimi szafkami nocnymi pani Ewa. Drewniane eklektyczne meble z dekoracyjnymi kwiatowymi intarsjami pochodzą z lat 60. O różnicach między inkrustacją a intarsją, stanie zachowania mebli i ich wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Marzena, która jest właścicielką kolorowej lalki z oryginalnym pudełkiem. Więcej o użytych materiałach, stanie zachowania lalki i jej wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Tym razem zobaczymy licytację ponadstuletniej maszynki do robienia landrynek, serwisu kawowego „Roman”, dwóch wazonów z fabryki porcelany w Chodzieży oraz figurki mleczarki siedzącej na krowie w śmiałej pozie.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Na pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku stanie pani Edyta, która przyjechała z kupioną na targu staroci porcelanową paterą z motywem kwiatowym – z manufaktury w Miśni. O precyzyjnym datowaniu miśnieńskiej porcelany, stanie zachowania naczynia i jego wycenie powie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Jako kolejna swój skarb zaprezentuje pani Aleksandra, która jest właścicielką sześciu stolarskich krzeseł o charakterystycznym wyglądzie. Odziedziczone meble to kultowy projekt Marii Chomentowskiej z 1959 r. dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. O historii krzeseł, ich stanie zachowania i wartości opowie Daniel Stoiński, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Następną uczestniczką będzie pani Małgorzata, która przywiozła poręczny dyktafon szpulowy sprzed lat. O ciekawym przedmiocie, stanie zachowania dyktafonu i jego wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Na finałowej aukcji w dzisiejszym programie wystąpi pani Aneta, do której należą dwa talerzyki z rozalinowego szkła prasowanego. Fason „Cora” powstał według projektu Eryki Trzewik-Drost z lat 70. dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. O charakterystycznym projekcie, jego cechach charakterystycznych i popularności wśród kolekcjonerów, stanie zachowania talerzyków i ich wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Sławomir Wilk, z wykształcenia ekonomista, a w duszy miłośnik pięknego dawnego wzornictwa; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, który restauruje barkowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Program prowadzi Paweł Orleański. Pierwszym gościem, który w dzisiejszym odcinku spotka się z Łowcami, będzie pan Jacek. Należy do niego skarbonka upamiętniające wyjątkowo udane dla polskiej reprezentacji piłkarskie mistrzostwa z 1982 r., które odbyły się w Hiszpanii. Więcej o rynku kolekcjonerskim i sportowych memorabiliów opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji wystąpi pani Agnieszka, która jest właścicielką posrebrzanej cynowej patery. O stanie zachowania obiektu i jego wartości opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Trzecim uczestnikiem będzie po raz kolejny pan Franciszek, który tym razem przyjechał z dekoracyjnym naczyniem. O precyzyjnej technice produkcji, stanie zachowania unikatowego naczynia i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w dzisiejszym programie wystąpi pani Magdalena oraz jej 46-elementowy fragment złoconego serwisu obiadowego Carla Tielscha. Więcej o historii fabryki, stanie zachowania serwisu i jego wartości rynkowej opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów’ Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych’ Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Tomasz Jaśniewicz, miłośnik starych przedmiotów z duszą i giełdowy szperacz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W tym odcinku licytowane będą obrazy w stylu New Look zdobiące niegdyś sklep z artykułami gospodarstwa domowego oraz liczący prawie 50 lat i wciąż sprawny oldskulowy wentylator z zakładów Predom, który wzbudzi u Łowców falę pozytywnych emocji. Poznamy także ikoniczny przykład polskiego designu - świecznik Karolinka zaprojektowany przez Erykę Trzewik-Drost i zobaczymy zaciętą licytację figurki amazonki na koniu zaprojektowanej przez popularnego niemieckiego malarza i rzeźbiarza Karla Tuttera.
/ Polska / 2022 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszym uczestnikiem w dzisiejszym odcinku będzie po raz kolejny pan Grzegorz, który przyjechał z oryginalnym ceramicznym kinkietem ze sceną biblijną. Przedmiot powstał w latach 60. według projektu Stefanii Dretler-Flin oraz Zygmunta Flina. O ciekawej historii autorów, specyfice pracy z ceramiką i tajemnicach szkliwienia, stanie zachowania kinkietu i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako następna przed Łowcami stanie pani Dorota, której skarbem jest smukły szklany wazon z PRL o charakterystycznym, formowanym ręcznie „dziubku” i nieoczywistym kolorze. „Rybie usta” to dzieło autorstwa Zbigniewa Horbowego. Ciekawy projekt powstał w latach 60. dla Polskich Linii Oceanicznych, o czym świadczy odręczna inskrypcja widoczna na naczyniu. Więcej o tajemniczym wazonie, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na trzeciej licytacji wystąpi druga pani Dorota, która jest właścicielką porcelanowej figurki przedstawiającej sarnę z koźlęciem. Autorem projektu był w 1936 r. Adolf Rohring, który często współpracował ze znaną wytwórnią Rosenthal. O historii figurki, jej datowaniu, stanie zachowania i wycenie opowie Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand, antykwariusz. Ostatnim gościem w dzisiejszym programie będzie pan Jacek, do którego należy niewielka karafka z czterema dobranymi kieliszkami. Choć jedna z punc nie figuruje w katalogach, utrudniając przy tym dokładniejszą identyfikację obiektu, można zakładać, że przedmioty pochodzą z północnej Francji, z lat 20. Wykonane ze srebra i szkła kryształowego zestawy były popularne w Europie i podobne przedmioty trafiają się na rynku. O elementach dekoracyjnych, kompletności zestawu, datowaniu jego elementów i ich wartości opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Sławomir Wilk, mieszkający w Krakowie, kolekcjoner czeskich wazonów i karafek z okresu art deco, starej polskiej porcelany oraz samochodów z lat 70. i 80.; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, który restauruje barkowy kompleks pałacowo-parkowy na zachodzie Polski; Jakub Ziernik, prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u. Program prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Program prowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku wystąpi pani Małgorzata oraz jej gradientowa butla ze szkła antico. Szklany obiekt nazwany jest również wazonem i jest to słynna „Alicja” z lat 70., czyli projekt Zbigniewa Horobowego dla huty „Sudety”. O jego wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejny przed Łowcami stanie po raz kolejny pan Jakub, który tym razem przywiózł małych rozmiarów sosnową komodę. O stanie zachowania mebla i jego wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na następnej aukcji wystąpi pani Małgorzata, do której należy pozłacany serwis obiadowy „Fryderyka”. O bogatej historii Wałbrzyskiej Manufaktury Porcelany, stanie zachowania serwisu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Ewa, która jest właścicielką kupionej na wyprzedaży garażowej ceramicznej figurki przedstawiającej konia, według projektu Leopolda Anzengrubera. Więcej o austriackim twórcy, stanie zachowania konika i jego wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany z Elbląga; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL; Tomasz Jaśniewicz, miłośnik starych przedmiotów z duszą i giełdowy szperacz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, jako pierwszy wystąpi Stanisław, właściciel dwóch kinkietów ściennych inspirowanych rokoko. Kupione we Francji przedmioty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku i mają współczesną elektrykę. Jacek pojawi się w programie ze swoją kolekcją modeli autobusów z PRL-u. W zestawie znalazł się m.in. "ogórek". Natalia przyjedzie do studia z jamniczkiem. Czarna ceramiczna figurka została kupiona na targu w Bytomiu. Na koniec wystąpi Marcin, do którego należy album, "Widoki Warszawy", nabyty 15 lat temu w antykwariacie. Pochodzi on z ok. 1900 roku i jest dwujęzyczny, z inskrypcjami w języku polskim i francuskim.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego jako pierwsza wystąpi Joanna z trójkątną popielnicą na cygara, okutą srebrem. Przedmiot pochodzi z lat 1915-1926, a został wykonany z terakoty w polskiej wytwórni Cadinen, która zaczęła produkować przedmioty na zlecenie cesarza Wilhelma. Choć popielnicę wykonano w Polsce, srebrne okucie zostało zrobione w Dreźnie. Przed łowcami stanie też Anna wraz z Myszką Mickey – telefonem wydającym dźwięki i poruszającym się przy nadchodzącym połączeniu. Kupione na pchlim targu urządzenie jest w sprawne i prawdopodobnie wyprodukowano je w 1997 roku na rynek północnoamerykański w ramach serii "Telemania". Krzysztof przyjedzie do studia z kupioną w antykwariacie mosiężną lampą z bursztynowym kloszem z lat 80. Na ostatniej aukcji wystąpi Marta. Jej skarb to drewniany taboret, który został kupiony na pchlim targu. Pochodzący z obecnej Estonii, z istniejącej do dziś firmy Luterma, przedmiot wykonano na przełomie wieku XIX i XX. Wytwórnia korzystała z technik Thoneta w celu specyficznego kształtowania drewna.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, wystąpi Daniel, który jest właścicielem folii animacyjnej z teledysku piosenki "Się ściemnia" zespołu Maanam z 1989 roku. Przedstawia ona twarz Kory. Krzysztof przywiezie do programu powojenny obraz Barbary Houwalt, będący rodzinną pamiątką. Autorka pochodziła z Wilna, a po wojnie trafiła w ramach repatriacji do Poznania razem z mężem Ildefonsem, słynnym malarzem. Pejzaż został namalowany farbami olejnymi na płótnie w latach 80. lub 90. Kolejny skarb to biało-czarny serwis o nazwie "Opole" z zakładu porcelitu w Tułowicach. Ostatnią uczestniczką będzie Anna. Zaoferuje kolekcję czterech kultowych plastikowych zabawek "zezolków" z PRL-u: miś, pudel, jamnik i konik. Wzory pochodzą z NRD, lecz niektóre egzemplarze były wyprodukowane w Polsce w latach 70. w oparciu o niemiecki wzór.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, jako pierwsza wystąpi Marta, do której należy wazon art déco pochodzący z huty szkła Józefina. Powstał w latach 30., a oszlifowane szkło kryształowe zostało ozdobione srebrem galwanizowanym. Paweł przyjedzie z nietypowym eksponatem – nocnikiem z pozytywką. Choć przedmiot został kupiony w Szwecji, to prawdopodobnie pochodzi z Niemiec, z pierwszej połowy XX wieku. Kolejny skarb to należąca do Jarosława posrebrzana mosiężna żardiniera, czyli naczynie do kwiatów, które miało zapewnić namiastkę ogrodu we wnętrzu domu. Na ostatniej aukcji w wystąpi Anita, która zaoferuje porcelanowy serwis do kawy z Włoch, kupiony przez jej męża na targu staroci we Francji.
Czas trwania: 45min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, wystąpi Andrzej z niemieckim kufrem podróżnym, pochodzącym prawdopodobnie z 20-lecia międzywojennego lub z lat 40. Maria przywiezie na licytację otrzymaną w spadku po mamie kolekcję 17 filiżanek do kawy, z których najstarsza pochodzi sprzed II wojny światowej i wykonana jest w stylu secesyjnym. Następny skarb to duński stół rozkładany na 12 osób, pochodzący z wytwórni Skovby. Mirela zaoferuje łowcom nietypowe kieliszki ze szkła sodowego. O hucie szkła Hortensja w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie powstały one w latach 70. opowie Maciej Szymaniak.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2023 / reality showOpis (streszczenie): Jacek przywiezie szklany wazon, przypominający butlę ze szkła technicznego. Przedmiot został zaprojektowany przez Marię Veltuzen-Nagrabecką, a wykonany w 1987 roku. Do następnej aukcji stanie Krzysztof z zegarem z lat 50/60. W odcinku pojawią się też porcelanowa figurka przedstawiająca parę z pieskiem oraz kwietnik wykonany w latach 60. z drewna i metalu.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2023 / reality showEmisja Łowcy Skarbów. Kto da więcej miała miejsce:
Opis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Pierwszym gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Wojciech, który przywiózł plakat do słynnego polskiego filmu „Znachor” z 1982 r. Autorem plakatu z Lubelskich Zakładów Graficznych był słynny Franciszek Starowieyski. O historii kultowego „Znachora” – powieści i filmów, losach artysty odpowiedzialnego za projekt, stanie zachowania plakatu i jego aktualnej wycenie opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na drugiej aukcji wystąpi pan Mateusz oraz jego klapkowy zegar z budzikiem firmy Bosch. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowie Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Jako trzecia przed Łowcami stanie pani Grażyna wraz ze swoim szklanym naczyniem z uroczymi wróbelkami u podstawy - „Nogent”. O historii francuskiego domu Lalique, stanie zachowania naczynia i jego wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na ostatniej licytacji w dzisiejszym programie wystąpi pani Ilona, która przyjechała z porcelanową figurą przedstawiającą siedzącą postać kobiecą z dzbankiem bądź wazonem. O jej datowaniu, stanie zachowania i wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha wszystko co włoskie - kuchnie, modę, ale przede wszystkim włoski design; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage.
Opis (streszczenie): Na pierwszej aukcji w dzisiejszym odcinku wystąpi pan Marek oraz jego secesyjny zegar Berger & Wurker. Dekoracyjny obiekt powstał na początku XX w. w Niemczech, w Lipsku. Więcej o historii zegara, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowie Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP. Kolejnym gościem Łowców będzie pan Filip, który przyjechał z kupionymi na targu staroci figurkami wrestlerów, wyprodukowanych przez firmę Hasbro. Więcej o wrestlingu w popkulturze, stanie zachowania zabawek i ich wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na następnej licytacji stanie pan Rafał, który przywiózł figurkę bażanta królewskiego z Ćmielowa. O „rzeźbie kameralnej”, stanie zachowania figurki i jej wartości opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako ostatni w dzisiejszym programie swój skarb zaprezentuje pan Wojciech. Jego przedmiot to lampa okrętowa z lat 90. O dokładnym przeznaczeniu lampy, jakości wykonania, stanie zachowania i aktualnej wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany z Elbląga; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego. Program prowadzi Krzysztof Ibisz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszą uczestniczką dzisiejszego odcinka będzie po raz kolejny pani Nelly, która przyjechała wraz z kolekcją lalek - zabawki pochodzą z serii „Sunshine Family” firmy Mattel. O nietypowej historii tych konkretnych lalek, ich stanie zachowania i wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejna swój skarb zaprezentuje pani Aleksandra, do której należy zestaw sześciu dekoracyjnych pater z PRL, według projektu Stefana Kniata. O życiorysie autora pater, ich technice wykonania, stanie zachowania i wartości opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Następna przed Łowcami stanie pani Renata, która jest właścicielką zjawiskowej patery z kryzą, wykonanej z iryzowanego szkła, a która najpewniej powstała w Czechach lub Austrii w pierwszej połowie XX w. O jej stanie zachowania i wycenie opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim gościem w dzisiejszym programie będzie po raz trzeci pan Jacek, który tym razem wystąpi na licytacji z gobelinem. Projekt Marka Kosowskiego nosi nazwę „Spektakl” i pochodzi z Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. O związku wytwórni z Cepelią, stanie zachowania gobelinu i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci, na których wyszukuje designowych perełek; Sławomir Wilk, z wykształcenia ekonomista, a w duszy miłośnik pięknego dawnego wzornictwa; Andrzej Słodkowski, kolekcjoner sztuki, utytułowany dokumentalista, z wykształcenia prawnik; Jakub Ziernik, który prowadzi na warszawskich Kabatach od 12 lat sklep o nazwie Czar PRL-u; Ania Rudyk, z wykształcenia filolog oraz wschodoznawca, z zamiłowania obieżyświat, miłośniczka dobrego designu, oryginalnych przedmiotów vintage oraz niebanalnych rozwiązań architektonicznych.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku wystąpi pan Jan, który jest właścicielem maszyny do szycia PFAFF z 1916 r. O użytych materiałach, funkcjonalności i przeznaczeniu rozmaitych elementów, stanie zachowania i wycenie maszyny opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejna przed Łowcami stanie pani Katarzyna oraz jej porcelanowa figurka z motylami, którą kupiła w niemieckim antykwariacie. O stylu figurek, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowie Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem będzie pan Cyprian, który przywiózł folie celuloidowe z bajek „Reksio i paw” oraz „Bolek i Lolek: wielka podróż”. Więcej o autorach słynnych polskich animacji, stanie zachowania folii i ich wycenie opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako ostatni w dzisiejszym programie wystąpi ze swoim skarbem pan Mateusz, do którego należy kryształowa karafka z sześcioma kieliszkami. O czasochłonnej i precyzyjnej technice dekoracji, stanie zachowania i wartości rynkowej karafki opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha wszystko, co włoskie; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, kolekcjoner sztuki użytkowej z okresu PRL.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Pierwszym gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Edmund. Jest właścicielem nietypowego zestawu, w skład którego wchodzą binokle, lorgnon oraz etui. Dawne pierwowzory okularów korekcyjnych wykonano najpewniej na przełomie XIX i XX w. w Niemczech lub Austrii. O historii okularów, stanie zachowania obiektów i ich aktualnej wycenie opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na kolejnej aukcji wystąpi pan Dominik, do którego należy zbiór tygodnika dla młodzieży „Przygoda” z 1958 r. O historii publikacji, związanych z nią nazwiskami, stanie zachowania zbioru i jego wartości opowie Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna przed Łowcami stanie pani Paulina oraz jej kolekcjonerska zapalniczka z Francji. O cennych materiałach użytych do produkcji zapalniczki, jej stanie zachowania i wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Ostatnim uczestnikiem w dzisiejszym programie będzie pan Krystian, który przyjechał z kupionym na giełdzie staroci drewnianym zegarem ściennym. O kontekście historycznym oznaczeń mechanizmu, stanie zachowania zegara i jego wartości rynkowej opowie Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, który od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Joanna Lewandowska, znana kolekcjonerka porcelany z Elbląga; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage. Program prowadzi Krzysztof Ibisz.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w dzisiejszym programie swój skarb zaprezentuje pan Dawid. Fajansowy pekińczyk z Pacykowa jest pamiątką rodzinną i pochodzi z lat 30. O stanie zachowania obiektu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej aukcji wystąpi pan Krzysztof, który przyjechał z mosiężną lampką olejową „Copenhagen”. O historii projektu i jego wycenie opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako trzecia przed Łowcami stanie pani Barbara, do której należy butla projektu profesora Zbigniewa Horbowego z serii „Alicja”. O historii jej twórcy, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na ostatniej licytacji w dzisiejszym odcinku stanie pani Małgorzata, która jest właścicielką aparatu fotograficznego marki Canon. Więcej o historii tego klasycznego aparatu, aspektach technicznych, stanie zachowania sprzętu i jego wycenie opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha wszystko, co włoskie; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Pierwszym gościem w dzisiejszym odcinku będzie pan Marcin, który przywiózł kupiony na giełdzie staroci walizkowy gramofon produkcji The Gramophone Co. Ltd. z 1928 r. O tym, czym różnią się płyty szelakowe od winylowych, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie, opowie Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na drugiej aukcji wystąpi pan Jarosław oraz jego kolorowy serwis do kawy z Ćmielowa dla 12 osób. O stanie zachowania porcelany i jej wartości opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Jako kolejny swój skarb zaprezentuje pan Jacek, do którego należy wieczny kalendarz biurkowy. O przeznaczeniu obiektu, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania i wycenie zestawu opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnim uczestnikiem w dzisiejszym programie będzie pan Paweł, który zaprezentuje Łowcom zestaw kryształowych naczyń. O tym, co można nazywać szkłem kryształowym, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha wszystko, co włoskie; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci, na których wyszukuje designowych perełek.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): Ten odcinek poprowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w dzisiejszym odcinku swój przedmiot zaprezentuje pan Stanisław. Przywiózł obraz Adama Setkowicza, przedstawiający zimową scenę rodzajową z rejonu Małopolski. Wykonany akwarelami i podmalowany gwaszem na papierze, a najpewniej powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. O twórczości i popularności polskiego artysty, stanie zachowania obrazu i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji wystąpi pan Kamil wraz ze swoim zestawem z Miśni. O stanie zachowania naczyń i ich wycenie opowie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejny przed Łowcami stanie pan Maciej, który jest właścicielem kolekcjonerskiego zestawu puszek Coca-Coli z wizerunkami gwiazd sceny eurodance z lat 90. O jego wartości opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na ostatniej licytacji w dzisiejszym programie swój skarb pokaże pani Anna. Należy do niej odnowiona witryna, która należała niegdyś do babci. O materiałach, z których powstał mebel, jego stanie zachowania i wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Łowcy, którzy wezmą dziś udział w licytacjach to: Martyna Kupczyk, architekt zawodowo i w programie „Nasz Nowy Dom”; Arkadiusz Woźniak, pasjonat i znawca antyków; Paweł Papaj, znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów; Krzysztof Kobyliński, uznany kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego; Agnieszka Doleżych, właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych; Marcin Ciężarkiewicz, od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage oraz muzeami; Agnieszka Szczerkowska, kocha włoski design; Joanna Lewandowska, kolekcjonerka porcelany i ciekawostek z przeszłości; Anna Krumplewska-Lesiak, kolekcjonerka i miłośniczka przedmiotów vintage; Mateusz Małachowski, stały bywalec giełd staroci.
/ Polska / 2024 / reality showOpis (streszczenie): W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, wystąpi Maria, która przyjedzie z kolekcją 60 krawatów, należących niegdyś do jej męża, który zbierał je przez całe lata. Duża część z nich jest jedwabna i została zaprojektowana przez topowych projektantów. Następny skarb to polifon w drewnianej skrzynce, pochodzący prawdopodobnie z lat 1880-1890 i wykonany w Szwajcarii, gdzie tworzyli je zegarmistrzowie. Mateusz zaoferuje złoty zegar kominkowy z motywem figuralnym muzy poezji miłosnej. Stworzyli go bracia Japy we Francji i pochodzi z połowy XIX wieku. Do Remigiusza należą natomiast dwa nietypowe świeczniki, mogące służyć jako standardowy lichtarz lub jako kinkiety.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2023 / reality showŁowcy Skarbów. Kto da więcej można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: FOKUS TV, TV4
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: