W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Żywot sarmacki
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Żywot sarmacki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Każda wspólnota potrzebuje mitów. Mitów założycielskich. Historycznych. W tym odcinku przypomnimy opowieści o królu Popielu, Piaście i Rzepisze, przodkach Sarmatów walczących z Aleksandrem Macedońskim, które miały ogromny wpływ na kształtowanie tożsamości polskiej szlachty w XVI i XVII wieku. Prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki, skonfrontuje te mity z wynikami badań naukowych, faktami historycznymi oraz źródłami. Dwa najdawniejsze mity pochodziły z najstarszych polskich kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, jeden był późniejszy, ale jakże wpływowy o Sarmatach jako potomkach polskiej szlachty. Jego źródłem były pisma Ptolemeusza podchwycone przez Jana Długosza a po nim historyków wieku XVI: Bielskich, Miechowitę, Wapowskiego i innych. W XV wieku w Europie różne narody szukały swojej dawnej, najchętniej antycznej przeszłości. Włosi wywodzili swój ród odEneasza, Francuzi spod Troi, a Polacy od Sarmatów - ludu pochodzącego z ziem Iranu. Sarmacki mit wskazywał na antyczną dawność polskiej czy staropolskiej kultury, jednoczył szlachtę polską i litewską w sarmacki lud Rzeczypospolitej, stał się podwalinami mitu o misji, którą miała do odegrania Rzeczpospolita - antemurale Christianitatis. Był uzasadnieniem dla strategii politycznej Rzeczypospolitej.
Czas trwania: 13min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki w tym odcinku "Żywota sarmackiego" opowie o życiu codziennym szlachty polskiej w XVI i XVII wieku. W "Karczmie Rzym" spotka samego mistrza Twardowskiego. To dobre miejsce i towarzystwo, by objaśnić zasady sarmackiej gościnności, zdradzić tajniki obowiązującej w czasach sarmackich mody oraz odkryć różnice między kulinarnymi upodobaniami w czasach Mikołaja Reja i współcześnie.
Czas trwania: 15min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki, przybliży tajniki XVI i XVII - wiecznej edukacji szlacheckiej, która miała ogromny wpływ na kształtowanie obyczajowości i polityki polskiego państwa.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Odcinek o religii katolickiej w Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku. Sarmaci lubili się uważać za antemurale christianitatis, czyli przedmurze chrześcijaństwa zwane też antemurałem. Mówi prof. Krzysztof Koehler, poeta, historyk literatury.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku prof. Krzysztof Koehler, poeta, historyk literatury, krytyk literacki zmierzy się z dziedzictwem religijnej tolerancji czasów sarmackich i poszuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce udało się uniknąć wojen religijnych.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku prof. Krzysztof Koehler poeta, historyk literatury, krytyk literacki, kreśli obraz polskiej wojskowości czasów sarmackich przez pryzmat faktów i mitów. Szlachta przestała być rycerstwem pod koniec średniowiecza.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Każda wspólnota potrzebuje mitów. W odcinku przypomnimy opowieści o królu Popielu, Piaście i Rzepisze, przodkach Sarmatów walczących z Aleksandrem Macedońskim, które miały wpływ na kształtowanie tożsamości polskiej szlachty w XVI i XVII w.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler poeta, historyk literatury, krytyk literacki w odcinku przedstawia ścieżki kariery, jakie czekały młodego szlachcica w XVI i XVII w. Mógł zostać kapłanem, ale raczej miał być ziemianinem, jak jego ojciec czy dziad.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W pierwszym odcinku cyklu prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki, szuka odpowiedzi na pytanie, co znaczyło urodzić się w XVII w. w rodzinie szlacheckiej? Przedstawia szlacheckie atrybuty.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Ostatni odcinek serii to podsumowanie dziedzictwa sarmatyzmu. Prof. Krzysztof Koehler prześledzi losy polskiej szlachty po czasach sarmackich i opowie o tym, jakie wartości i obyczaje z czasów sarmackich przetrwały do dziś.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Ostatni odcinek serii "Sarmackiego żywota" to podsumowanie dziedzictwa sarmatyzmu. Prof...
Opis (streszczenie): Życie szlacheckie było pełne splendorów i chwały, podobnie śmierć i rytuały z nią związane. W odcinku prof. Krzysztof Koehler przybliży sarmackie obyczaje pogrzebowe i przypomni opisy dotyczące kresu życia poetów i kronikarzy z XV i XVII w.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Tak jak życie szlacheckie było pełne splendorów i chwały podobnie śmierć i wszystkie rytuały z nią związane...
Opis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki przybliża sarmackie pojmowanie czasu, wyjaśni, dlaczego zamiast dat używano określeń, np.: "na świętego Marcina" albo "na Matki Boskiej Zielnej", mięsopust.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki w tym odcinku "Żywota sarmackiego" przybliży sarmackie pojmowanie czasu, wyjaśni, dlaczego zamiast dat posługiwano się określeniami np...
Opis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki w odcinku opowie o życiu codziennym szlachty polskiej w XVI i XVII w. W "Karczmie Rzym" spotka samego mistrza Twardowskiego. Tu objaśnia zasady sarmackiej gościnności.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki w tym odcinku "Żywota sarmackiego" opowie o życiu codziennym szlachty polskiej w XVI i XVII wieku. W "Karczmie Rzym" spotka samego mistrza Twardowskiego...
Opis (streszczenie): Prof. Krzysztof Koehler, poeta, historyk literatury, krytyk literacki w odcinku zgłębia przyczyny szlacheckiego konserwatyzmu. Hasło Jana Zamoyskiego"fundamentem naszej rzeczypospolitej jest wolność" - stało się jednym z naczelnych haseł.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Powinności szlacheckie wobec państwa to obok płacenia podatków, sejmikowania czy prac w sądzie ziemskim czy w Trybunale także sytuacje wyjątkowe, czyli udział w pospolitym ruszeniu. Jak szlachta wywiązywała się z tych powinności?
Czas trwania: 15min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Skomplikowany system praw, sejmów i sejmików w czasach sarmackiej Polski objaśni prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury, krytyk literacki. Zmierzy się też ze stereotypami szlacheckiego pieniactwa sejmowego i sądowego.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Dorosłego szlachcica można było spotkać poza domem, na jarmarku, ale najczęściej udzielał się na sejmikach, na sejmach, a na pewno w sądach. Sejmikowanie i procesowanie się weszło do kanonu obiegowych opinii na temat szlachty...
Opis (streszczenie): Dworek szlachecki, najważniejsze miejsce na ziemi każdego szlachcica w Sarmacji. Zazwyczaj tu się rodził i umierał. W odc. prof. Krzysztof Koehler - poeta, historyk literatury zbierze fakty dotyczące dworków i barwne anegdoty ich dotyczące.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Po służbie wojskowej lub dworskiej, kolejnym etapem życia szlachcica w czasach sarmackich było małżeństwo i osadzenie się na swojej ziemi. Zaczynał gospodarować i zmieniał status.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / magazynŻywot sarmacki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):