W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: (nie)Zwykłe wynalazki
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja (nie)Zwykłe wynalazki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Przedstawiamy historię mostów - od prostej drewnianej kładki nad strumieniem po wiszącą konstrukcję o przęśle ponad kilometrowej długości.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Zagłębiamy się w długą historię winiarstwa, poznając nie tylko tajniki produkcji tego szlachetnego trunku, lecz także jego kulturowy kontekst.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Pierwsze kolejki górskie powstały w XVI-wiecznej Rosji, ale dzisiejsze superszybkie rollercoastery mają niewiele wspólnego z tamtymi prototypami.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Za sprawą postępu w dziedzinie bioniki człowiek i maszyna stopniowo stają się jednością, a trwałe kalectwo na zawsze odchodzi do przeszłości.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): W starożytności do przechowywania żywności używano lodu. W XIX w. do sprzedaży trafiły pierwsze lodówki, bez których nie umiemy się dziś obejść.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Tunele, falochrony i rozmaite budynki wznosi się z betonu. Przedstawiamy historię i właściwości materiału stosowanego już w starożytnym Egipcie.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Kawa wywodzi się z Etiopii, ale dopiero w imperium osmańskim zaczęto ją przygotowywać w sposób praktykowany do dziś. Poznajmy jej historię.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): W programie m.in. o tym, dlaczego kieszenie dżinsów są wzmacniane ćwiekami i jaki związek z tymi spodniami ma pewna niemiecka firma chemiczna.
Czas trwania: 64min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Kiedyś testy zderzeniowe były przeprowadzane na żywych ludziach i zwierzętach. Dziś używamy kosztownych naszpikowanych technologią manekinów.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Ludzie korzystają z rowerów od ok. 200 lat. Początkowo drewniane urządzenie przeszło wielką ewolucję i dziś jest ważnym elementem stylu życia.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): W programie m.in. o tym, jaki wpływ na smak piwa ma wybór chmielu i drożdży oraz czym różnią się piwa rzemieślnicze od tych produkowanych masowo.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Wynalezienie konserw zmieniło sposób, w jaki jemy. Czy pojawienie się nowoczesnych form konserwacji żywności odeśle klasyczną puszkę do lamusa?
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Po wynalezieniu ogniwa galwanicznego ta technologia była stale rozwijana i ulepszana. Dziś naukowcy pracują nad nowym rodzajem akumulatorów.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Policja ma dziś do dyspozycji nowoczesne, wyrafinowane techniki śledcze, dzięki czemu ustalanie sprawców przestępstw stało się skuteczniejsze.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Rolnictwo coraz częściej korzysta z dobrodziejstw automatyzacji. Dzięki temu staje się ono efektywniejsze, tańsze oraz bardziej zrównoważone.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Oto historia produktu, który jest niezastąpiony na europejskich i północnoamerykańskich stołach. Jakim wynalazkom zawdzięczamy pyszny chleb?
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Pierwsze prezerwatywy robili Kreteńczycy, jakieś 4 tysiące lat temu, ale dopiero wynalazek procesu wulkanizacji zapewnił kondomom popularność.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): By sprostać konkurencji, porty morskie muszą nieustannie się zmieniać, dostosowując się do coraz większych statków i szybszego tempa pracy.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Początkowo silniki odrzutowe stosowało tylko wojsko, ale wkrótce pojawiły się one w samolotach cywilnych, rewolucjonizując transport lotniczy.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Pierwszy satelita, Sputnik, został wystrzelony na orbitę Ziemi w 1957 roku. Dzisiaj wokół naszej planety krąży ponad dwa tysiące takich obiektów.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): „Widziałam własną śmierć” - to słowa kobiety, która zobaczyła fotografię kości swojej ręki. Zdjęcie zrobił jej mąż, fizyk Wilhelm Roentgen.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Telewizja to medium, które stymuluje wyobraźnię, pobudza ciekawość, promuje wiedzę i… umożliwia oglądanie lądowania na Księżycu z domowej kanapy.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Naturalne szkło to produkt aktywności wulkanicznej i efekt uderzeń piorunów. My wykorzystujemy je jako nowoczesny materiał konstrukcyjny.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Kombajny często określane są jako najmniejsze fabryki na świecie. Te olbrzymie i potężne maszyny, wynalezione w USA w latach 20. XX wieku, są naprawdę wszechstronne i potrafią jednocześnie ciąć, oddzielać, siekać i młócić zboże. W ciągu godziny mogą zebrać do 70 ton zboża. W tym odcinku zobaczymy pełne uroku nagrania archiwalne pierwszych maszyn jeżdżących po polu za ciągnikiem i porównamy je ze spektakularnymi projektami inteligentnych kombajnów przyszłości.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Rzepy są wszechobecne - spotykamy je w butach, kurtkach, czapkach, przemyśle, medycynie i samochodach. Ten rodzaj zapięcia wymyślił szwajcarski wynalazca, który pewnego dnia zabrał psa na spacer. Do sierści zwierzęcia przyczepiło się kilka rzepów, które mężczyzna umieścił pod mikroskopem i odkrył, że na ich końcach są małe haczyki. W tym odcinku poznamy bliżej tę historię i zobaczymy, jak się testuje najmocniejsze zapięcia na rzepy na świecie.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Rozpoczęła się nowa era protetyki. Za sprawą postępu w dziedzinie bioniki człowiek i maszyna stopniowo stają się jednością. Ludzie, którzy stracili kończyny wskutek wypadku, ran wojennych lub choroby, potrzebują protez, by wrócić do normalnego życia. Aspekt medyczny rozwoju bioniki to tylko jedna strona medalu. Sfera etyki wciąż pozostaje niedostatecznie uregulowana. A to prosta droga do świata, w którym zdrowi ludzie będą w nieodpowiedzialny sposób rozszerzać możliwości swoich ciał.
Opis (streszczenie): Inspiracją była natura, a dokładniej bobry i ich zdolności konstruktorskie. Zbudowane przez człowieka tamy pozwalają na kontrolowane nawadnianie gruntów rolnych i zapewniają zasoby wody pitnej, ale przede wszystkim zapobiegają powodziom. W dzisiejszych energochłonnych czasach zapory z turbinami stają się coraz ważniejszym źródłem energii elektrycznej. W tym odcinku opowiemy o kontrolowanym nawadnianiu, elektrowniach wodnych, zatopionych miastach i największych relokacjach w historii.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Rocznie produkuje się około 60 milionów lodówek, a ich łączna liczba na całym świecie to prawie pół miliarda. W czasach starożytnych do przechowywania żywności używano sprowadzanego z gór lodu. Pierwszy sztuczny system chłodzenia został zaprezentowany na uniwersytecie w Glasgow w 1784 roku, a około 50 lat później lodówki trafiły do sprzedaży. W tym odcinku poznamy zalety nowoczesnych urządzeń, ale także dowiemy się, jakie problemy spowodowało używanie freonów do chłodzenia żywności.
Opis (streszczenie): Służące do transportu ludzi i towarów windy istniały już w starożytności. Dzisiejsze urządzenia osiągają zawrotną prędkość 1230 metrów na minutę.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Jak powstają gigantyczne statki, które zabierają na pokład 5000 pasażerów? Poznamy ich historię i zobaczymy, co oferują te pływające hotele.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Co łączy legendarną gorączkę złota w Kalifornii z ćwiekami w dżinsowych spodniach? Pierwszą grupą konsumencką dla producentów tego typu odzieży byli poszukiwacze złota. Ponieważ zawsze wkładali oni swoje znaleziska bezpośrednio do kieszeni ubrań roboczych, materiał szybko się rozdzierał i wymagał wzmocnienia. W historii dżinsów nie brak takich ciekawostek. W programie również o tym, skąd wzięły się nazwy „dżins” i „denim”, a także jaką rolę w modzie dżinsowej odgrywa niemiecka firma chemiczna.
Czas trwania: 60min. / United Kingdom / 2020Opis (streszczenie): Nie byłoby dobrego chleba, gdyby nie wynaleziono pieca i nie odkryto działania drożdży. Sprawiają one, że w cieście chlebowym zachodzi proces fermentacji. Z rzadszej masy można w ten sposób uzyskać pożywny napój zwany podpiwkiem, a z gęstszej - pyszny lekki chleb. Twórcy programu przedstawiają szacowaną na 40 tysięcy lat historię tego produktu niezastąpionego na europejskich i północnoamerykańskich stołach. Początki chleba wywodzą się z terenów północnego Iraku, południowych Włoch oraz Izraela.
Opis (streszczenie): Pierwszą baterią było ogniwo galwaniczne wynalezione przez Alessandra Voltę w 1800 roku. Od tego czasu technologia była stale rozwijana i ulepszana. Od tego czasu chemicy testowali każdy dostępny materiał w poszukiwaniu nowego typu baterii. Współcześni naukowcy kontynuują pracę nad akumulatorami litowo-jonowymi, siarkowymi, sodowo-jonowymi i litowo-powietrznymi. Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii tchnie nowe życie w baterie.
(nie)Zwykłe wynalazki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: National Geographic