36,6 godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć, opisy odcinków, streszczenia

Reklama

36,6 w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: 36,6

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Na stronie 36,6 znajdziesz
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla 36,6. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku 36,6 w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji 36,6.
W zestawieniu planu emisji można znaleźć opisy odcinków 36,6. W opisach odcinków mogą znaleźc się informacje na temat tego co się wydarzy lub się wydarzyło. Jeśli w ramówce zaplanowane są odcinki premierowe umieszczone na stronie opisy pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie 36,6, co się wydarzy w następny odcinku?. Streszczenia odcinków pozwalają na poznanie tego co się wydarzyło oraz wydarzy.

Poprzednie emisje 36,6 w telewizji

Emisja 36,6 miała miejsce:

2020-12-30 16:50 36,6, sez. 2, odc. 10/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Na początek wiadomość dla kawoszy, ale też dla tych, co za kawą nie przepadają. Picie kawy jest zdrowe. Chroni nas m.in. przed cukrzycą typu II, przed rakiem wątroby i jelita grubego, zespołem Parkinsona i Alzheimera i – to też sprawdzono w trakcie wieloletnich badań – wydłuża życie. Trzeba tylko wiedzieć, jak ją parzyć i w jakich ilościach pić, ale tego dowiecie się już oglądając program. Coraz więcej mówi się o tym, jak ważne dla kobiet są mięśnie dna miednicy potocznie nazywane mięśniami Kegla. W zasadzie ich prawidłowe działanie powinno być dla nas istotne w każdym wieku, ale szczególnie dla kobiet planujących ciąże, w okresie menopauzy oraz dla tych, które chcą mieć udany seks. Żeby wam „zwizualizować” problem, zorganizowaliśmy w studiu pokaz skoków na trampolinie. Słabe mięśnie dna miednicy najczęściej oznaczają problemy nietrzymania moczu. Na szczęście, można temu zaradzić. Jak to zrobić? Dowiecie się tego od najlepszych specjalistów. Dwudziestopięcioletnia Ola od urodzenia ma problemy ze stawem żuchwowo-szczękowym. Przez chorobę inaczej wygląda, ma problem ze swobodnym otwieraniem buzi, z jedzeniem i mówieniem. Osobą, która dała jej nadzieję na lepsze życie okazała się doktor Anna Bromirska-Małyszko. Pani doktor jest chirurgiem szczękowym w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, gdzie podejmuje się najtrudniejszych i pionierskich operacji, takich jak na przykład rekonstrukcja żuchwy z kości biodrowej. Na koniec przygotowaliśmy dla panów przegląd najnowszych metod leczenia nowotworu jądra i prostaty. Koniecznie to zobaczcie!

/ Polska / program
2020-12-29 16:50 36,6, sez. 2, odc. 9/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nikt nigdy tego dokładnie nie policzył, ale mamy ich w sobie mniej więcej 100 bilionów – 10 razy więcej niż wszystkich komórek w ludzkim organiźmie razem wziętych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki nim może sobie odjąć od wagi aż 2 kilogramy, bo właśnie tyle mniej więcej ważą w naszym ograniźmie bakterie. A mówiąc serio, bakterie są nam niezbędne. W programie dowiecie się, dlaczego podczas antybiotykoterapii musicie zażywać probiotyki oraz co jest najlepszym naturalnym źródłem prebiotyków. Dowiecie się też, jak szybko, zdrowo i ekologicznie zrobić domowy jugurt. Będzie też coś dla fanów mody, czyli ciuchy z bakterii. Zobaczcie to koniecznie! Jeśli już o chorowaniu mowa, to „zbadaliśmy” temat gorączki. Wiemy już, jak najlepiej ją mierzyć i kiedy zacząć „zbijać”. Powiemy wam również, co jest lepsze: wygrzewanie się podczas choroby, czy jednak chłodzenie. Sprawdzimy również, czy domowy rosół rzeczywiście wzmacnia nas w chorobie. Śliwka, orzech, mandarynka, ziarna fasoli i pieprzu. Co mają wspólnego z prostatą? Przekonacie się w części programu poświęconej profilaktyce męskich nowotworów. Lekarz urolog będzie też uczył panów, jak badać sobie jądra. Dostaniecie też listę miejsc, gdzie w ramach listopadowej akcji Movember będziecie mogli bezpłatnie się przebadać. Pamiętajcie, profilaktyka to podstawa! Klimatyzacja, sztuczne światło, wielogodzinna praca przy komputerze, wzrok utkwiony w smartfonie... Jak to wpływa na nasze oczy? Żeby to sprawdzić, lekarz okulista przebadał wzrok całej naszej widowni. Poszliśmy krok dalej... Chcieliśmy ustalić, jak elektronika wpływa na wzrok dzieci. Przeprowadziliśmy więc eksperyment, którego wyniki są zaskakujące. Jeśli jesteście ciekawi, w jakim świetle powinniśmy pracować, oglądać telewizor, czytać, czy na jakiej wysokości ustawić sobie monitor – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w programie Ewy Drzyzgi 36,6 °C , już w sobotę o godzinie 18.00. Zapraszamy!

/ Polska / program
Reklama
2020-12-28 16:50 36,6, sez. 2, odc. 8/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Każdy chciałby wiedzieć, czy jest zdrowy i najlepiej gdyby jeden lekarz mógł po prostym badaniu przekazać mu diagnozę i zalecenia odnośnie leczenia. Obecnie popularne jest badanie „żywej kropli krwi”. Po tym badaniu, diagnozujący z pomocą mikroskopu, specjalista – ocenia, na co chorujemy i co powinniśmy zrobić, żeby poczuć się lepiej. O możliwościach tej metody będzie w studio u Ewy Drzyzgi dyskutowała jej zwolenniczka i sceptycznie nastawiony do tej nowości hematolog. Profesor Przemysław Juszczyński wyjaśni nam przy tej okazji, jakie badania krwi warto wykonywać, a jakie nie są konieczne. Profesor Edward Wylęgała to jedyny w Polsce specjalista, który metodami chirurgicznymi przywraca wzrok ofiarom wypadków. Z pomocą najnowocześniejszej technologii okulistycznej, wyjątkowych narzędzi, które profesor zaprezentuje Ewie, oraz komórek macierzystych profesor jest w stanie przywrócić wzrok dziecku, któremu do oczu dostała się żrąca substancja. Każda z operacji profesora jest wydarzeniem oraz przedsięwzięciem międzynarodowym, bo bez pomocy specjalistów z Włoch polscy pacjenci nie mogliby liczyć na pomoc. Oprócz katowickiej kliniki, w której profesor Wylęgała operuje swoich pacjentów, tylko 2 miejsca na świecie przeprowadzają tak ryzykowne i nowoczesne operacje. Człowiek w przeważającej części składa się z wody. Woda jest nam niezbędna do życia. Od stopnia nawodnienia organizmu zależy nasze samopoczucie, wydolność i poziom odporności na infekcje. Dziś od profesora Krzysztofa Łabuzka dowiemy się ile powinni pić dorośli, ile dzieci i od czego zależy to, ile nasz organizm potrzebuje wody. Okazuje się, że to jaką wodę pijemy i czy odczuwamy pragnienie, też ma znaczenie dla naszego zdrowia. Zdradzimy tylko tyle, że wodę pić trzeba i warto się dowiedzieć, jaką wodę wybrać dla siebie. W encyklopedii ten stan określa się: „złym samopoczuciem występującym kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu”, ale popularnie nazwa się to kacem. Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył tego uczucia wie, że warto się przed nim bronić i byłoby wspaniale, gdyby wynaleziono na nie skuteczny lek. Z pomocą grupy ochotników przeprowadziliśmy eksperyment, który badał skuteczność powszechnie używanych i polecanych leków na kaca. Czy uda nam się spośród nowoczesnych oraz tych tradycyjnych metod, z pomocą farmakologa wyłonić tę godną polecenia? Sprawdźcie to już w sobotę o 18:00

/ Polska / program
2020-12-23 16:45 36,6, sez. 2, odc. 7/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Gorąca herbata z pysznym miodem… Niebo w gębie! Spadek formy w ciągu dnia? Dla wielu idealnym rozwiązaniem będzie kawa na wynos, np. w styropianowym kubku. Na kolację idealnie wysmażony stek i kieliszek czerwonego wina. A gdyby dopadło nas przeziębienie, to połączymy „tradycję z nowoczesnością” i weźmiemy czosnek i paracetamol. Wydaje się, że to dobre połączenia, ale czy na pewno? My już wiemy, jaka jest prawda. Sprawdziliśmy to w laboratorium! Widoczne żylki na nogach nie tylko szpecą, ale są również niebezpieczne dla zdrowia. Skąd się biorą i kto jest na nie szczególnie narażony? Odpowiedzi na te pytania udzieli prof. Krzysztof Łabuzek. Chirurg naczyniowy wytłumaczy natomiast, jakimi metodami można się pozbyć żylaków. Efekty jego pracy zobaczycie na własne oczy. Mirka, która przez szpecące nogi żylaki, od lat nie założyła spódnicy, w studiu pojawiła się w sukience do kolan! Przyczyny skoliozy kręgosłupa wciąż nie są do końca znane. Skrzywiony kręgosłup to nie tylko kwestia estetyczna. Wiedzą o tym rodzice 7-letniej Zuzi, która z powodu ucisku kręgosłupa na narządy wewnętrzne, miała już poważne problemy z oddychaniem. Żeby oszczędzić dziecku cierpień, rodzice zdecydowali się na nowatorską operację z użyciem implantu rosnącego. Z pomocą tego systemu można skutecznie wyleczyć skoliozę u dzieci i uniknąć czasem kilkunastu operacji, które do tej pory były konieczne. Czy lekarzom udało się pomóc Zuzi? Odpowiedź poznacie w programie. Co roku polscy lekarze wszczepiają ok. 30 tysięcy różnego rodzaju rozruszników serca. Aktualnie najmniejszym rozrusznikiem jest Micra. Waży około jednego grama, ma 24 mm długości i pracuje już w stu polskich sercach. Kto szczególnie potrzebuje tak małego urządzenia?

/ Polska / program
2020-12-22 16:50 36,6, sez. 2, odc. 6/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Na chorobę Alzheimera choruje ponad 30 milionów ludzi na świecie, a naukowcy przewidują, że w ciągu 20 lat ta liczba się podwoi. Nie jesteśmy jednak bezradni wobec tej choroby i utracie pamięci można przeciwdziałać. W „36,6 °C” przedstawimy nie tylko sposób na to jak u siebie zdiagnozować początki Alzheimera, ale też jak postęp choroby spowolnić albo odwlec w czasie. Ewa Drzyzga poznała profesora Jürgena Götza, naukowca jednego z australijskich uniwersytetów, który dokonał przełomowego odkrycia w terapii Alzheimera. Najpoważniejsze operacje kobiecych narządów są w Polsce przeprowadzane w najbardziej obciążający dla pacjentek sposób. Jak się przekonacie, są metody, żeby te trudne zabiegi przeprowadzić mniej inwazyjnie, tak, by uniknąć bólu, blizn, powikłań i tygodni rekonwalescencji. Prof. Rafał Stojko specjalizuje się w operacjach, podczas których z użyciem jednego narzędzia usuwa największe i najbardziej skomplikowane zmiany chorobowe, a pacjentki już następnego dnia wychodzą ze szpitala. Zabiegi, które przeprowadza profesor Stojko nie pozostawiają blizn, są całkowicie refundowane, a przede wszystkim bezbolesne i obciążone minimalnym ryzykiem powikłań. Dlaczego jego metody nie stosują inni lekarze? Pacjentki mają prawo domagać się leczenia bezbolesnymi metodami i dlatego warto je poznać! Każdy zna ból, jaki powoduje skurcz mięśni… Ludzie cierpiący na spastyczność mięśni – dochodzi do tego często po wypadkach – żyją z tym bólem i mimowolnymi skurczami latami. Naukowcy opracowali sposób leczenia ich z pomocą zminiaturyzowanych pomp dostarczających lek rozkurczający do rdzenia kręgowego. Ta metoda sprawia, że pacjenci nie muszą brać stukrotnie większych dawek leków w tabletkach. Neurochirurg Dr. Mark Prokopienko specjalizuje się we wszczepianiu tych pomp i wyjaśni dlaczego są tak istotnym wynalazkiem. Jeszcze niedawno ludzie z uszkodzonymi w wypadkach oczami byli skazani na kalectwo - utratę wzroku. Dziś dzięki zastosowaniu komórek macierzystych i wyjątkowym umiejętnościom prof. Edwarda Wylęgały pacjenci odzyskują wzrok. Profesor ma rozległe kontakty z najnowocześniejszymi na świecie ośrodkami zajmującymi się namnażaniem komórek macierzystych. Korzystają z tego polscy pacjenci, tacy jak 9 - letni Kuba, który stracił wzrok w jednym oku. Profesor Wylęgała przeprowadzi na nim pionierską na skalę Europy operację, dzięki, której Kuba odzyska wzrok i będzie mógł zrealizować swoje marzenie o byciu piłkarzem. Profesor wyjaśni i pokaże jak będzie wyglądała ta operacja.

/ Polska / program
2020-12-21 16:50 36,6, sez. 2, odc. 5/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Już w sobotę w programie „36,6 °C” o 18: 00 Ewa Drzyzga i doktor Krzysztof Łabuzek sprawią, że zdrowie i najnowsze metody leczenia przestaną być zagadką i wyłącznie domeną lekarzy. Jesień to czas obniżonej odporności, a więc pierwszych przeziębień, gryp i wizyt u lekarza. Katar, kaszel i gorączka to objawy infekcji – tylko jakiej? Część lekarzy z powodu kataru przepisuje antybiotyk, inni - najpierw badają, czy infekcja jest wirusowa (wówczas antybiotyk nie pomoże) czy bakteryjna… Warto wiedzieć, jak samemu to sprawdzić i potem mieć oko na poczynania lekarzy. Ewa i doktor Krzysztof Łabuzek przedstawią też znane od wieków i polecane przez nasze babcie i prababcie sposoby na jesienne chorowanie. Czy ludowe mądrości wytrzymają próbę ścisłej akademickiej medycyny? Ultrasonograf kojarzy nam się z łodziami podwodnymi. Ale już USG - z przychodnią i maszyną, do której lekarz podłącza głowicę i bada wnętrze naszego ciała przez skórę. Jak USG działa, dlaczego jest tak ważnym narzędziem diagnostycznym i jak bardzo może nam pomóc w fachowych rękach lekarza…? Wszystko to wyjaśni i pokaże doktor Krzysztof Łabuzek, a użytkownicy smartfonów przekonają się, że USG i telefon mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. 73% Polek nie chodzi regularnie do ginekologa. Statystyki przerażają, a nowotwory narządów rodnych wciąż są poważnym zagrożeniem dla kobiet w naszym kraju. Okazuje się, że nie potrzeba wiele, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tak ciężką chorobę. Wie to doskonale aktorka Anna Korcz, która razem z córką przekonują, że warto się badać i radzą, jakie badania należy wykonywać, żeby ustrzec się przed najgroźniejszymi kobiecymi rakami. W cyklu Mecenas Zdrowia znów garść dobrych rad dla wszystkich, którzy chcą rakowi powiedzieć: „STOP!” Są lekarze, którzy kończą pracę i zajmują się swoim życiem; domem, rodziną, pasją. Są też tacy, których pasją i największą miłością jest ich praca i pacjenci. Takim lekarzem jest prof. Jerzy Sadowski – kardiolog, którego imię nosi nowoczesna metoda operowania serca. Ten lekarz - chirurg, wynalazca i człowiek, który wymyślił sposób na szybką i oszczędzającą pacjentowi cierpień operacje serca i wszczepienie zastawek - opowie nam o tym jak doszedł do sławy i uznania wśród pacjentów. Co mają do powiedzenia o nim jego bliscy? O wszystko wypyta Ewa Drzyzga.

/ Polska / program
2020-12-18 16:50 36,6, sez. 2, odc. 4/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Bez prawidłowej diagnozy nie ma mowy o leczeniu. Są jednak choroby, które w wyjątkowo podstępny sposób oszukują lekarzy. Tak właśnie zachowują się guzy neuroendokrynne – nowotwory, które wydzielają hormony. Jednym z bardzo nielicznych w Polsce specjalistów od wykrywania tych guzów jest prof. Beata Kos-Kudła. W sytuacjach, kiedy lekarze rozkładają ręce i odsyłają pacjenta od specjalisty do specjalisty, pani profesor przeprowadza badania, zbiera ogólnopolską grupę fachowców i z powodzeniem leczy zagadkowe nowotwory. Wznoszenie toastu słowami „Na zdrowie!”, jak się okazuje - nie ma żadnego sensu. Ewa Drzyzga zaprosiła do współpracy studentów medycyny, youtuberów z kanału „Najprościej mówiąc”. Ci dwaj przyszli lekarze zajęli się popularnym, również wśród młodzieży, tematem alkoholu. W prosty i przystępny sposób opowiedzą o tym, jak picie go działa na najważniejsze organy naszego ciała. Każdy sam oceni, czy będzie miał ochotę po tym wykładzie sięgnąć po drinka. Termin „choroby odzwierzęce” brzmi groźnie, ale doktor Krzysztof Łabuzek wyjaśni, czy istotnie jest się czym martwić i czy nasi domowi, czworonożni pupile mogą nas czymś zarazić. Przez tę część programu prowadzącym towarzyszyć będzie ukochany pies Ewy Drzyzgi – Freez. Czy pozwoli się Ewie skupić na rozmowie? W cyklu Mescenas Zdrowia: o tym, że szybka diagnoza i prawidłowe leczenie raka szyjki macicy to 99% szans na wyzdrowienie. O tym, że rak to nie wyrok wiemy, ale z pomocą dr. Iwony Nawary – psychoonkologa – dowiemy się jak ważną rolę w procesie zdrowienia i w przebiegu leczenia ma nastawienie psychiczne chorego i jego rodziny.

/ Polska / program
2020-12-17 16:50 36,6, sez. 2, odc. 3/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Ewa Drzyzga i doktor Krzysztof Łabuzek zapraszają w sobotę o godzinie 18:00 na kolejny odcinek programu „36,6 °C”. Głodówka, która do niedawna kojarzyła się z akcjami protestacyjnymi, to popularny dziś sposób oczyszczania organizmu z toksyn i leczenia nawet najcięższych chorób. Tylko czy modna metoda jest również bezpieczna i skuteczna? W tej sprawie lekarze wciąż się spierają… również w studio programu „36,6 °C”! Autor książek o głodówkach, lekarz Tomasz Nocuń będzie nas namawiał do głodówek i przekonywał do tego, że leczą nawet zapalenie płuc, a doktor Michał Sutkowski postara się wybić nam ten pomysł z głowy. Chrapanie to nie tylko uciążliwy dźwięk, który denerwuje niewyspane żony chrapiących mężów… to też poważna i bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do śmierci. Z pomocą chrapiących pacjentów sprawdzimy jakim sposobem skutecznie walczyć z chrapaniem i które tradycyjne sposoby – jak choćby zatykanie w nocy chrapiącemu nosa – możemy wrzucić do lamusa. Okazuje się, że nowoczesna technologia przyszła w tej sprawie z pomocą medycynie i chrapiącym. W cyklu Mecenas Zdrowia zajmiemy się rakiem, który w większości krajów europejskich już nie występuje, a w Polsce wciąż jest zagrożeniem dla kobiet. Rak szyjki macicy to nowotwór, który łatwo można wykryć, potem skutecznie leczyć, a nawet w ogóle go uniknąć. Niestety w Polsce wciąż za mało mówi sie i robi o profilaktyce tego nowotworu. W programie „36,6 °C” Ewa Drzyzga i profesor Robert Jach spróbują to zmienić! Są w medycynie przypadki beznadziejne, sytuacje w których lekarze nie decydują się na operację z obawy przed jej trudnością i możliwymi powikłaniami. Profesor Paweł Lampe każdy taki przypadek notuje i jeśli tylko nadarza się okazja – operuje, bardzo często z sukcesem! O tym jak z niesfornego ucznia, którego już w liceum próbowano wyrzucić ze szkoły, stał się światowej sławy specjalistą od operacji nowotworów trzustki i układu pokarmowego oraz za co miał wylecieć ze szkoły, a potem ze studiów – już w sobotę 23 września o godzinie 18:00.

/ Polska / program
Reklama
2020-12-16 16:50 36,6, sez. 2, odc. 2/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Rak piesi to temat niezwykle ważny. Porady najlepszych specjalistów w kraju, solidna dawka wiedzy o zdrowiu, profilaktyce i leczeniu, w programie Ewy Drzyzgi „36,6 °C”. Czy znacie kogoś, kogo nigdy nie bolał kręgosłup? No, właśnie… Jeśli chcecie wiedzieć, jaki materac kupić, żeby budzić się wypoczętym, w jakiej pozycji myć naczynia, żeby sobie nie szkodzić albo jak prawidłowo dobrać dziecku do nauki biurko i krzesło – dowiecie się tego u nas! W cyklu Mecenas Zdrowia: o tym, że z rakiem piersi można walczyć i to skutecznie, wiemy wszyscy. Tylko co zrobić, żeby istotnie tak było? Odpowiedzi na to pytanie Ewa szukała u prof. Jacka Jassema, jednego z najlepszych onkologów w kraju. Wiele cennych i praktycznych wskazówek chorym i ich rodzinom dała psychoonkolog Bianca Beata Kotoro oraz przedstawicielka Fundacji OmeaLife - Magda Kardynał. Nie ma to jak sałatka ze świeżym ogórkiem i pomidorem albo kanapka z białym serem i pomidorem! Do tego herbata z cytryną… Brzmi smakowicie i zdrowo. Ale czy na pewno? Sprawdziliśmy to w warunkach laboratoryjnych i powiemy wam, jakich połączeń kulinarnych unikać. „Usunęli mi poważnego guza, a 4 dni później bawiłam się do rana na weselu”. „Uratowali mnie.” „Wielu chorych nie mających już nadziei - tam znajduje pomoc”. Takich opinii byłych pacjentów krakowskiej Czerwonej Chirurgii można przytoczyć mnóstwo. Pracujący tam lekarze pod kierunkiem prof. Andrzeja Budzyńskiego specjalizują się w operowaniu nowotworów przewodu pokarmowego metodą laparaskopową. I robią to naprawdę skutecznie.

/ Polska / program
2020-12-15 16:50 36,6, sez. 2, odc. 1/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Ewa Drzyzga razem z dr Krzysztofem Łabuzkiem przyjrzą się ważnemu tematowi zawału serca u kobiet. Przez lata mówiło się, że zawał dotyczy głównie mężczyzn. Niestety kobiety sa rownirz w grupie ryzyka. Trudność polega na tym, że objawy zawalu u kobiet sa inne niż u mężczyzn. Częściej też te symptomy lekceważą, tłumacząc sobie, że to przemęczenie bądź inne choroby. Tymczasem czas na ratunek jest ograniczony. Jak rozpoznać ból wieńcowy? Jak dbać o serce po zawale oraz co oferuje nam nowoczesna medycyna? Na te pytania odpowie kardiochirurg, prof. Andrzej Bochenek. Kolonoskopia to badanie, które u wielu nas wzbudza strach. Jedną z takich osób był 54-letni Krzysztof, który mimo wskazań, odwlekał wizytę u lekarza. Nasza kamera towarzyszyła mu, kiedy w końcu przełamał się i poszedł się zbadać. Czy rzeczywiście było się czego bać? W ramach profilaktyki raka jelita dr Łabuzek urządził w studiu… kawiarnię. Czym zaskoczył widownię? Sam o sobie mówi, że ratuje ludziom marzenia. Żeby mogli dalej chodzić, ruszać rękami, żeby byli sprawni. Wśród jego pacjentów nie brakuje słynnych sportowców, którymi opiekował się na niejednej olimpiadzie. W studiu, podczas rozmowy z doktorem Robertem Śmigielskim Ewa drążyła temat chodzenia w butach na wysokich obcasach i w klapkach. Co mogą zrobić zagorzale fanki wysokich szpilek i japonek, żeby jednak nie trafić do gabinetu ortopedy? Jakie buty kupować dzieciom? I jak biegać, żeby sobie nie szkodzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w „36,6 °C”! W nowym sezonie połączyliśmy siły z tymi, którym również leży na sercu profilaktyka nowotworowa. W pierwszym odcinku, w cyklu Mecenas Zdrowia dowiecie się, jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione badanie USG, mammografia czy samobadanie piersi. Czy antyperspiranty albo ciasne biustonosze mogą powodować raka piersi? Kiedy robić badania genetyczne? Na te i inne pytania będą odpowiadać najlepsi fachowcy. Swoją historię walki z chorobą opowie Ewie znana i lubiana aktorka - Beata Kawka. Bądźcie z nami!

/ Polska / program
2020-12-14 16:50 36,6, odc. 8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. Jak w każdą sobotę, w programie Ewy Drzyzgi „36,6 °C”, czeka na Was solidna dawka wiedzy o zdrowiu! Czy w walce z otyłością skuteczną bronią okaże się zabieg zmniejszania żołądka? Czy i jak kobiety mogą przedłużyć płodność? Coraz częściej ratunkiem dla walczących z otyłością są operacje bariatryczne, czyli chirurgiczne wycięcie fragmentu lub całości żołądka. Takie zabiegi pozwalają na szybką utratę wagi w krótkim czasie. Przeciwnicy metody pytają czy nie zdrowsze są tradycyjne sposoby odchudzania? W najbliższym odcinku dowiecie się, kto może liczyć na zmniejszenie żołądka refundowane przez NFZ, a kto będzie musiał za to zapłacić? Na jakie efekty możemy liczyć po zabiegu, a także jak wygląda życie i dieta ze zmniejszonym żołądkiem? Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju olejów czy oliwy. Jak w tym gąszczu produktów wybrać to, co dla nas najlepsze? Na jakim tłuszczu smażyć, jakim smarować chleb, a z jakiego przygotować sos do sałatki? Na wszystkie te pytania odpowie prof. Piotr Krygier z SGGW – specjalista od technologii tłuszczów. Coraz więcej kobiet na świecie mrozi swoje komórki jajowe. Powodów jest wiele od tych związanych z planowaniem rodziny, chęcią realizacji zawodowej po powody zdrowotne - mrożenie komórek jajowych to szansa dla kobiet poddających się chemioterapii. Jedną ze znanych kobiet głośno mówiących o wykorzystaniu metody in vitro jest Joanna Krupa, która opowie Ewie o powodach swojej decyzji. Specjalnym gościem Ewy będzie prof. Piotr Kaliciński – chirurg i transplantolog dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka. Profesor jako pierwszy w Polsce wykonał operację przeszczepienia wątroby od żywego dawcy. Dzięki temu niejeden rodzic mógł być dawcą dla swojego dziecka i uratować mu życie…

/ Polska / program
2020-12-11 16:50 36,6, odc. 7/8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. Jak z sukcesem zadbać o formę i sylwetkę przed latem? Czy istnieje bezpieczne opalanie? Jak zareagować gdy na skórze znajdziemy kleszcza? Ewa Drzyzga wraz z ekspertami porozmawia o bezstresowej diecie, sposobach zabezpieczenia się przed czarniakiem i boreliozą. Jak zwykle pojawią się także niezwykli goście! Z powodu otyłości cierpi ponad połowa Polaków. Zmagają się oni nie tylko ze zbędnymi kilogramami, ale przede wszystkim z zagrożeniami dla zdrowia jakie niesie za sobą nadwaga. Dlatego walkę o szczupłą sylwetkę i zdrowie podejmuje bardzo wiele osób, korzystając z najróżniejszych modnych diet i specyfików. Do skutecznej utraty wagi bez efektu jojo potrzebna jest jednak także silna wola, determinacja i wiedza. W 36,6 °C Ewa Drzyzga wraz z ekspertem zaproponuje sposób na odchudzanie wymagający tylko jednego – skupienia podczas zasiadania do stołu. Murowany, wspaniały efekt potwierdzony naukowo! Złamana kość zrasta się sama. Czasem jednak w wyniku wypadku obrażenia i uszkodzenia kości są tak rozległe, że organizm nie jest w stanie naprawić szkód. Wówczas rozwiązaniem jest wynalazek grupy kobiet naukowców, pod przewodnictwem prof. Grażyny Ginalskiej. Zespół badawczy wymyślił i opatentował materiał, który wygląda jak kreda, ale wszczepiony w ciało, między fragmenty złamanej kości – zmienia się… w prawdziwą kość! W programie osobiście pojawi się badaczka i ludzie, którzy zawdzięczają jej przywróconą sprawność. Wraz z nadchodzącym latem pojawia się zagrożenie boreliozą – niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Zanim wpadniecie w panikę, warto uzbroić się w rzetelną wiedzę o tej chorobie, sposobach jej przenoszenia, metodach leczenia, a przede wszystkim o tym, jak sobie radzić w momencie, kiedy na skórze znajdziemy kleszcza. W programie porozmawiamy też o opalaniu. W końcu lato to czas wakacji, odpoczynku, pięknej, brązowej skóry. Kontakt ze słońcem jest dla naszego zdrowia z jednej strony niezbędny – nie możemy żyć bez witaminy D i równocześnie niebezpieczny – długotrwała ekspozycja na słońce może powodować czerniaka. Jak znaleźć złoty środek między ostrożnością, a zdrowiem i radością z życia? Eksperci 36,6 °C doradzą i wskażą odpowiednie środki zaradcze, chroniące przed nowotworem skóry oraz czas i właściwe sposoby zażywania kąpieli słonecznych.

/ Polska / program
2020-12-10 16:50 36,6, odc. 6/8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. W programie 36,6 °C nie ma tematów tabu. Ewa Drzyzga przy wsparciu specjalistów opowie o nowoczesnych metodach leczenia raka piersi. Sprawdzi jak w ułamku sekundy możemy poprawić swój wzrok. Podpowie, gdzie jest najczystsze powietrze w Polsce oraz jak leczyć wady słuchu. Dręczący nas całą zimę smog wydaje się być przeszłością, ale niestety tak nie jest – skutki oddychania toksycznymi pyłami nie ustępują z nastaniem wiosny. Jest to jednak idealny czas, by oczyścić płuca po 200. dniach oddychania smogiem. Okazuje się, że są w Polsce miejsca, gdzie powietrze jest nieskazitelnie czyste, które dodatkowo likwiduje zgubne skutki oddychania zabójczymi pyłami. Lekarze pulmonolodzy pomogli Ewie dotrzeć do takich miejsc – dostępnych dla wszystkich, ale ukrytych dość głęboko, bo aż 130 metrów pod powierzchnią ziemi… W swoim programie Ewa Drzyzga nie unika trudnych i jednocześnie bardzo ważnych tematów dla każdej Polki. Jednym z nich jest rak piersi. Do tej pory najbezpieczniejsza metoda walki z tą śmiertelną chorobą oznaczała amputację piersi. Jest to już jednak przeszłość. Specjaliści wypracowali nowoczesne sposoby usuwania komórek rakowych, które pozwalają zachować piersi. Ta innowacyjna terapia ułatwia cały proces leczenia, wychodzenia z choroby, jak i utrzymania poczucia kobiecości. Spośród wielu Polskich lekarzy, niezwykłych specjalistów i pionierów w swojej dziedzinie, wyjątkowo barwną i nieprzeciętnie utytułowaną postacią jest profesor Skarżyński. Pobił on dwa rekordy Guinessa, oba związane z jego metodą leczenia osób z niedosłuchem lub niesłyszących. Implanty ślimakowe, w których wszczepianiu specjalizuje się Profesor, umożliwiają słyszenie tym, którzy stracili słuch, a nawet ludziom, którzy urodzili się głusi. W kolejnym odcinku 36,6 °C szansę przetestowania nowoczesnych implantów dostanie piosenkarka i skrzypaczka – liderka zespołu Tekla Klebetnica. Czy z niej skorzysta? Już w najbliższą sobotę dowiemy się także, jak w ułamku sekundy można podjąć skuteczną walkę z wadą wzroku. Okazuje się, że 80% mieszkańców ziemi nie ma idealnego wzroku, wielu z nich nosi okulary i ma wady, które w kilka chwil można zniwelować korzystając z nowoczesnej, laserowej technologii. Czy warto poddać się operacji oczu? Na jakie efekty możemy liczyć?

/ Polska / program
2020-12-09 16:50 36,6, odc. 5/8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. Program Ewy Drzyzgi porusza najważniejsze, współczesne tematy medyczne. W piątym odcinku prowadząca razem ze specjalistami porozmawia o botoksie i jego właściwościach nie tylko upiększających. Weźmie pod lupę trudną do zdiagnozowania chorobę tarczycy Hashimoto, postara się pokazać jak prawidłowo myć zęby i poruszy trudny problem choroby prostaty. Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterię jadu kiełbasianego. Jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej, dzięki niemu możemy wygładzić zmarszczki i odjąć sobie lat. Nie każdy jednak wie o innych zastosowaniach botoksu, jak na przykład leczenie nadpotliwości. Pytanie tylko, czy to skuteczna i bezpieczna metoda? Już to dla was sprawdziliśmy! Ostatnio dużo mówi się o kiedyś nieznanej chorobie Hashimoto. Jest to przewlekła choroba tarczycy o charakterze autoimmunologicznym – czyli organizm sam robi sobie krzywdę. Nie wiadomo skąd się bierze i co ją wywołuje, trudno ją także zdiagnozować. Z pomocą spieszy dr Krzysztof Łabuzek, który podpowie kiedy i jakie należy robić badania hormonów tarczycy, wyjaśni również dlaczego to takie ważne. W studiu przeprowadzi badanie tarczycy na usg, a jedną z badanych będzie sama Ewa.... Mycie zębów trenujemy od dziecka, ale czy na pewno robimy to dobrze? Liczby mówią same ze siebie. 99 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. Równie fatalny wpływ na nasze zęby mają źle dobrane szczoteczki, czas mycia zębów jak i sposób mycia. Jak i czym w takim razie myć zęby? W tej sprawie nieoceniona będzie pomoc lekarza stomatologa. 25 procent wszystkich nowotworów to te urologiczne. Mimo to mężczyznom wizyta u urologa przychodzi trudno… Kilku argumentów za tym, dlaczego warto pokonać wstyd i zbadać prostatę, dostarczy sam Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - prof. Piotr Chłosta.

/ Polska / program
2020-12-08 16:50 36,6, odc. 4/8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. Każdy z nas chciałby cieszyć się dobry zdrowiem, ale jak o nie odpowiednio zadbać? Jak osiągnąć odpowiedni poziom cholesterolu, czy stosować oczyszczanie organizmu i jak je przeprowadzić? Jak żyć z cukrzycą typu pierwszego? Ewa Drzyzga razem ze specjalistami postara się odpowiedzieć na te i inne pytania. W programie sprawdzimy, czy najmodniejsze obecnie metody na radykalne oczyszczanie organizmu z toksyn są tak skuteczne i korzystne dla zdrowia jak zapewniają internetowe doniesienia. Dietetyk i toksykolog pomogą znaleźć racjonalne rozwiązanie, optymalną dietę i balans między tym co modne, a tym co zdrowe. Wszyscy wiemy o tym jak ważny dla naszego zdrowia jest cholesterol. W programie dowiemy się dlaczego jest tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poznamy różnicę między złym i dobrym cholesterolem oraz sposoby na to jak zadbać o właściwy poziom każdego z nich. Z pomocą przyjdzie nam Agnieszka Włodarczyk, aktorka i piosenkarka, która ma idealny poziom cholesterolu i doskonale wie jak o niego zadbać. W czwartym odcinku widzowie będą mogli poznać legendy polskiej kardiochirurgii, ojca i syna – profesora Jacka Molla i doktora Macieja Molla. Potomkowie Jana Molla, człowieka, który w 1969 roku dokonał pierwszej w Polsce próby przeszczepu serca. Specjaliście opowiedzą o walce o życie najmłodszych pacjentów z wadami serca. Dzięki ich pracy i pomysłowości rodzice noworodków, które jeszcze niedawno nie miałyby szans na przeżycie, mogą dziś liczyć na fachową pomoc. Ewa Drzyzga poruszy także problem cukrzycy typu pierwszego, choroby która coraz częściej dotyka nie tylko osoby starsze i schorowane, ale nawet przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. W programie dowiemy się jak żyć z tą chorobą, by cieszyć się każdym dniem.

/ Polska / program
Reklama
2020-12-07 16:50 36,6, odc. 3/8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. Wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o chorobach, a boimy się zapytać! Czy można uchronić się przed rakiem? Co dla naszego organizmu zdrowe, a co szkodliwe? Kim są i gdzie leczą najlepsi specjaliści w Polsce? Na te i inne pytania będzie szukała odpowiedzi Ewa Drzyzga. W programie widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się jak sprawdzić swoje predyspozycje do zachorowania na nowotwór. Strach przed tą chorobą dotyka wielu z nas. Liczba zachorowań na raka rośnie z każdym rokiem, ale współczesna medycyna oferuje badania genetyczne, umożliwiające ocenę grupy ryzyka. Są one łatwo dostępne przez Internet, ale jednocześnie drogie. Czy warto więc z nich skorzystać? Ewa Drzyzga i dr habilitowany nauk medycznych Krzysztof Łabuzek podpowiedzą, jak skutecznie z takich badań korzystać. Rosnąca popularność środków na potencję każe sądzić, że problem pojawia się u coraz większej liczby mężczyzn. Specjalista seksuolog wyjaśni przyczyny tego zjawiska, przedstawi zagrożenia płynące z niewłaściwego stosowania dostępnych medykamentów, doradzi bezpieczne rozwiązania i odpowie na wszystkie pytania dotyczące tego wstydliwego problemu milionów Polaków. W programie pojawi się także legenda polskiej transplantologii, prof. Jerzy Jabłecki. Autorytet w dziedzinie przeszczepów rąk opowie z jakim ryzykiem wiąże się jego praca, poznamy także poruszające historie jego pacjentów.

/ Polska / program
2020-12-04 16:50 36,6, odc. 2/8 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy program z udziałem najbardziej „rozmownej” osobowości w kraju – Ewy Drzyzgi. Prowadząca w asyście ekspertów – lekarzy, zajmie się nie tylko sposobami leczenia, ale też skutecznymi metodami dbania o zdrowie. W programie z pomocą najlepszych specjalistów, często światowej sławy lekarzy, przedstawimy sprawdzone, skuteczne i pewne metody walki z chorobami. Dzięki zespołowi ekspertów i konsultantów widzowie będą mogli poznać najnowsze technologie medyczne i dowiedzieć się jak do nich dotrzeć. Opowiemy jak łatwo i skutecznie, potwierdzonymi przez specjalistów sposobami, zadbać o zdrowie. Nie tylko poprzez zdrowy styl życia, ale i przez skuteczną diagnostykę, która może zapobiec chorobom lub wykryć ja we wczesnym stadium. W programie pokażemy historie pacjentów, sylwetki nietuzinkowych, zdolnych lekarzy, newsy medyczne, najlepsze placówki, metody, rozwiązania, porady dla pacjentów. W „36,6” każdy znajdzie dla siebie interesujące informacje, porady i wskazówki dotyczące poruszania się w zarezerwowanym dotąd wyłącznie dla lekarzy świecie medycyny. Nowy projekt Ewy Drzyzgi pomoże zadbać o to co najcenniejsze, czyli zdrowie nasze i naszych bliskich. Jak w gąszczu sprzecznych informacji i natłoku reklam najróżniejszych leków oddzielić fakty od mitów? Czy cukier może powodować raka? Czy pleśń na jedzeniu jest groźna? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Ewa Drzyzga wraz z gronem ekspertów! W drugim odcinku widzowie dowiedzą się, ile prawdy jest w stwierdzeniu, że cukier żywi raka. Wiele osób sądzi, że tylko bezcukrowa dieta ochroni ich przed nawrotem chory nowotworowej. Skąd się wziął ten pogląd? Co na jego temat sądzą specjaliści? Na ból pleców narzeka 90% dorosłych Polaków. To najczęstsza przypadłość z jaką zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jak siedzieć, stać i spać, żeby nie szkodzić swojemu kręgosłupowi? Na to pytanie odpowie prof. Andrzej Maciejczak, neurochirurg, który o kręgosłupach wie niemal wszystko. W programie zobaczycie też poruszające historie pacjentów Profesora, których uratował przed kalectwem. Co robicie, kiedy znajdujecie w lodówce spleśniałe jedzenie? Wyrzucacie, a może próbujecie pozbyć się pleśni i uratować choćby część produktu? Przeprowadziliśmy eksperyment, dzięki któremu dowiecie się, co naprawdę należy zrobić z nadpleśniałym jabłkiem czy chlebem. Znany mistrz kuchni i restaurator Michel Moran podsunie wam również kilka ciekawych rozwiązań, jak chronić żywność przed pleśnią. Czy wiecie, że jedna na 5 tysięcy dziewczynek rodzi się z wadą macicy, z powodu której nigdy nie będzie matką? Niedawno medycyna przyszła z pomocą takim kobietom. Szwedzcy lekarze jako pierwsi na świecie przeszczepili macicę. Jedną z kobiet, którym pomogli, jest Lolita. Dzięki przeszczepowi 2 lata temu została mamą. Macicę oddała jej siostra. Swoją niezwykłą historię siostry opowiedziały niedawno Ewie. Czy w Polsce taka operacja też byłaby możliwa?

/ Polska / program
2020-12-03 16:50 36,6, odc. 1/8 Logo Discovery Life
Polska / program
2020-12-02 16:50 36,6, sez. 6, odc. 12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nie przegapcie ostatniego w tym sezonie odcinka medycznego programu 36,6°C. Jak zawsze, przygotowaliśmy zarówno porcję fachowej medycznej wiedzy jak i praktycznych wskazówek dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak zachować dobrą formę, młodość i zdrowie na długo. Badania kliniczne - wokół tego wzbudzającego sporo kontrowersji tematu narosło wiele mitów. Przyjrzymy się więc dokładnie badaniom klinicznym, porozmawiamy z pacjentkami, które biorą w nich udział, a przede wszystkim sprawdzimy czy takie badania są bezpieczne. Ma piękny rubinowy kolor. Jemy go na surowo, gotowanego, ale też kisimy. Burak. Stary, dobry burak, bo o nim mowa to stały bywalec naszych stołów, ale nie tylko! W 36,6°C profesor Krzysztof Łabuzek bierze na warsztat to warzywo, które wciąż skrywa sporo tajemnic, a jego prozdrowotne właściwości mogą zaskoczyć niejednego. Czy burak leczy raka? Czy można dzięki niemu pozbyć się anemii? Burak zyskał sławę naturalnego izotoniku - czy słusznie? Niektórzy lekarze polecają go też na nadciśnienie – sprawdziliśmy wszystkie te rewelacje w eksperymencie z udziałem ochotników. Wśród metod terapeutycznego naświetlania nowotworów, obok standardowej radioterapii coraz częściej wymienia się terapię protonami, czyli protonoterapię. Jest to najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna, stosowana obecnie metoda niszczenia drogą naświetlania komórek nowotworu, a jednocześnie oszczędzająca okoliczne tkanki i narządy. Dla kogo dostępna jest protonoterapia i gdzie można ją wykonać? W tym odcinku znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Z czym wam się kojarzy joga twarzy? Z robieniem zabawnych min, czy ze skuteczną walką ze zmarszczkami? W studio porozmawiamy z ekspertką od upiększania za pomocą jogi twarzy, która zaprezentuje kilka ćwiczeń z wykorzystaniem np. łyżeczki, czy metalowej rurki. Czy joga twarzy naprawdę działa? Zapytaliśmy o to chirurga plastyka. Co sądzicie o jodze śmiechu? Mówi się, że śmiech to zdrowie, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy śmianie się na zawołanie i bez powodu może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie? Praktyczną lekcję jogi śmiechu, którą z udziałem widowni przeprowadziliśmy w studio skomentuje lekarz, dr Michał Sutkowski. CUD - tak w skrócie brzmi nazwa Centrum Urazowego dla Dzieci. CUD-y to wydzielone w szpitalach oddziały i pracownie diagnostyczne, w których leczone są dzieci z najcięższymi wielonarządowymi urazami – zwykle ofiary wypadków samochodowych. Takich centrów jest w całej Polsce tylko 7. Jak działają te placówki i czym różnią się od zwykłych oddziałów ratunkowych? Sprawdzimy to w programie. Jeśli dbasz o zdrowie, koniecznie oglądaj 36,6°C, najzdrowszy program telewizyjny!

/ Polska / program
2020-12-01 16:50 36,6, sez. 6, odc. 11/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Kto z nas nie marzy o pięknym białym uśmiechu? Czy licówki są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce pozbyć się niedoskonałości uzębienia? Jak się je zakłada, czym są i na jak długo starczają pacjentowi… Tego wszystkiego dowiecie się już w najbliższym odcinku 36,6 °C. Co roku na świecie produkuje się aż 347 trylionów listków i drażetek gum do żucia… żujemy praktycznie cały czas, a gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia świetnie wybiela nasze zęby, chroni przed próchnicą i odświeża nasz oddech… Jak jest naprawdę? Czy guma do żucia jest dla nas zdrowa? Czy nie powoduje urazów żuchwy i jak długo powinniśmy ją żuć, aby nie straciła swoich właściwości? W najbliższą sobotę rozprawiamy się ze wszystkimi mitami dotyczącymi żucia gumy… Jeżeli żujesz, nie przegap tego odcinka! Skuteczny lek na raka… brzmi niewiarygodnie, ale na taką wiadomość czekają miliony osób na całym świecie. Dla naukowców jest to największe wyzwania dzisiejszej medycyny… Czy niebawem uda się temu wyzwaniu sprostać? W tej chwili w Stanach Zjednoczonych i Izraelu prowadzone są zaawansowane już badania nad lekiem na raka…Czy rzeczywiście za rok, będziemy mieli panaceum na wszystkie odmiany nowotworów? Jak mają działać rewolucyjne leki i na jakim etapie są aktualnie badania? Sprawdziliśmy to! Starzenie się to naturalny i nieuchronny proces, mimo to większości z nas ciężko podejść do tego tematu bez obaw…Na przeciw potrzebom ludzi starszych wychodzi technologia...Specjalnie zaprojektowane bransoletki pomagają nie tylko wezwać pomoc, ale także skonsultować objawy czy porozmawiać z psychologiem…Są one dostępne w ramach programu Tele Anioł, który skierowany jest do mieszkańców województwa małopolskiego, którzy ze względu na wiek lub niepełnosprawność potrzebują opieki. Jak dokładnie ten system działa będziecie mogli zobaczyć już w najbliższym programie 36,6 °C. Czy można dodać sobie kilku centymetrów nie stosując hormonu wzrostu? Otóż tak, w Polsce dostępna jest innowacyjna metoda wydłużania nóg za pomocą pola magnetycznego, która umożliwia powrót do sprawności ofiarom wypadków i osobom z wrodzonymi deformacjami. Jak można wydłużyć nogę o 5 cm w zaledwie kilka miesięcy, zobaczycie już w tym odcinku!

/ Polska / program
2020-11-30 16:50 36,6, sez. 6, odc. 10/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Glejaki, czyli nowotwory mózgu dają złe rokowania i są wielkim wyzwaniem dla neurochirurgów. W trakcie operacji, niezmiernie trudno jest usunąć całego guza nie uszkadzając pozostałych struktur mózgu. Tu każdy milimetr zdrowej tkanki jest na wagę złota, bo uszkodzenie delikatnej struktury mózgu może się skończyć np. utratą wzroku, słuchu, niedowładami, czy zanikami pamięci. Jednak jeżeli w trakcie zabiegu lekarze nie usuną całej zmienionej nowotworowo tkanki - guz odrośnie. Neurochirurdzy znaleźli rozwiązanie tego problemu – pewna liczba glejaków kwalifikuje się do wycięcia z zastosowaniem kwasu ALA-5, który w promieniowaniu UV podświetla się na różowo. Dzięki temu, lekarz może dokładnie usunąć zmianę zwiększając w ten sposób skuteczność zabiegu. Operację sfilmowaliśmy w 10 Szpitalu Wojskowym Klinicznym w Bydgoszczy, gdzie takich operacji wykonuje się najwięcej w kraju. Światowa Organizacja Zdrowia uznała medycynę chińską za jedną z form leczenia. Znaczy to ni mniej ni więcej tylko tyle, że WHO w ciągu najbliższych lat postanowiła wziąć pod lupę tradycyjne chińskie metody lecznicze i sprawdzić, które z nich mogą mieć rzeczywiście terapeutyczny skutek, które dają co najwyżej efekt placebo, a które mogą okazać się wręcz szkodliwe. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek przyjrzeli się temu zagadnieniu. Zaprosili do rozmowy lekarza medycyny, który od 15 lat zajmuje się medycyną chińską. Z jego pomocą porównali sposoby stawiania diagnozy, metody leczenia, a także profilaktykę w wydaniu dobrze znanej nam zachodniej medycyny - z medycyną chińską. Czy warto udać się do lekarza medycyny chińskiej? Kiedy absolutnie nie powinniśmy tego robić? Odpowiedź poznamy w odcinku. Okazuje się, że skuteczny masaż każdy z nas może wykonać własnoręcznie i tym samym pozbyć się różnych dolegliwości. To wyjście dla osób godzinami siedzących za biurkiem, dla tych, którzy narzekają na bóle pleców, czy pośladków jak i dla tych, którzy chcą wymasować się przed albo po treningu. Zaproszony przez Ewę Drzyzgę fizjoterapeuta i trener pokaże nawet jak wykonać automasaż relaksacyjny. Nauczcie się jak w prosty sposób, w ciągu kilku minut możemy przynieść sobie ulgę, odstresować, a nawet pozbyć się migreny! Czasem masaż to za mało na bolące plecy – na przykład, kiedy złapie nas atak rwy kulszowej. W studio neurochirurg specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach kręgosłupa, wyjaśni jak rozpoznać rwę kulszową i pomoże zrozumieć jej przyczyny. Okazuje się, że niektóre przypadki tej uciążliwej choroby wymagają operacji, leczenie farmakologiczne i fizjoterapia przestają już pomagać. Wtedy z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna, która już w 20 minut potrafi radzić sobie nawet z trudnymi przypadkami. To niesamowite, kiedy pacjent przyjeżdża do szpitala na wózku inwalidzkim, lub o kulach, bo olbrzymi ból i niedowłady uniemożliwiają mu chodzenie, a po 2 godzinach od operacji wstaje i chodzi! To nie cud tylko zasługa małoinwazyjnych metod operacyjnych i wprawnej ręki neurochirurga. W ramach cyklu #jembozdrowe w tym tygodniu organizujemy kinderbal! Świętować będziemy nie tylko hucznie, ale i zdrowo! Daria Ładocha i Mateusz Gessler będą uwijać się w kuchni, a w efekcie powstanie 6 pysznych i zdrowych dań – na słodko i na słono, na wynos i do przyrządzenia w domu, jeśli wolicie urządzić urodziny w domu. Będzie tęczowo, będzie złoto, będą nawet płomienie i nie chodzi tu o świeczki na urodzinowym torcie.

/ Polska / program
2020-11-27 16:50 36,6, sez. 6, odc. 9/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W tym odcinku zobaczycie wyjątkową operację, którą przeprowadził chirurg - ortopeda dr Mirosław Kulmaczewski. Jako drugi na świecie zdecydował się zoperować pacjenta ze zdiagnozowaną jałową martwicą kości księżycowatej nadgarstka - używając do tego protezy stopy! Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Jak to możliwe? Zobaczycie już w najbliższą sobotę o 18:00! Powszechnie uważana jest za tłustą i tuczącą, ale kto z nas nie lubi czekolady? Tymczasem okazuje się, że czekolada może być naprawdę zdrowa… Wiedzieliście o tym, że jedzenie czekolady może zmniejszać ryzyko insulinooporności, a tym samym zmniejszać ryzyko cukrzycy? Jak się okazuje to nie jedyna zdrowotna właściwość czekolady… Poprawia koncentrację, działa pozytywnie na serce i poprawia nastrój. O tym dlaczego tak się dzieje i jaką czekoladę wybrać, aby miała te właściwości, powiemy już w najbliższym programie… Nadeszła jesień, a z nią wahania temperatur, wilgoć, które powodują, że nasz organizm ze zdwojoną siłą atakują bakterie i wirusy. Jak się przed nimi bronić i zwiększyć swoją odporność? Czy Witamina C rzeczywiście sprawi, że rzadziej będziemy chorować? Czy smog obniża naszą odporność i czy warto ubierać się na cebulkę? Już w sobotę rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi wzmacniania naszej odporności! Połączenie człowieka z komputerem – takie wizje od dawna można zobaczyć w filmach science-fiction. Okazuje się jednak, że medycyna rozwija się tak szybko, że to, co do niedawna było fikcją, staje się rzeczywistością. W programie Ewa Drzyzga połączy się z komputerem, który spróbuje przeczytać jej myśli. A to nie jedyne połączenie organizmu człowieka z komputerem jakie poznacie! Ewa odwiedzi ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez wszczepionych w ciało komputerowych podzespołów – jak choćby mężczyzna, który stracił wzrok i funkcjonuje z cybernetyczną protezą oka. Epidemiolodzy biją na alarm! Odra wraca i to ze zdwojoną siłą! W Polsce do września tego roku odnotowano ponad 1300 przypadków odry… To o 4 razy więcej niż przez cały zeszły rok, a liczby te tak samo szybko rosną na całym świecie. Czy rzeczywiście jest niebezpieczna? Jak ją łatwo rozpoznać i kto z nas powinien się zaszczepić? Tego wszystkiego dowiecie się już w najbliższym programie 36,6 °C!

/ Polska / program
2020-11-26 16:50 36,6, sez. 6, odc. 8/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Kto z nas nie słyszał o haluksach? Ta deformacja stawów stopy bardzo często występuje wśród kobiet powodując silny ból i problemy z chodzeniem. W tym odcinku 36,6 °C opowiemy, jak osoby cierpiące na tę przypadłość mogą zniwelować dolegliwości. Pokażemy też mało inwazyjną metodę operacji palucha koślawego, wykonywaną metodą przezskórną, dzięki czemu jest mniej bolesna, a pacjenci zdecydowanie szybciej dochodzą do zdrowia. Epilepsja jest najczęstszą chorobą neurologiczną. Padaczka u dzieci może doprowadzić do opóźnienia w rozwoju, a nawet niepełnosprawności intelektualnej. Czy można zapobiec padaczce? Okazuje się, że tak! Dowiodły tego międzynarodowe badania, zainicjowane i koordynowane przez polski ośrodek naukowy Klinikę Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Na czym polega przełom? Zobaczcie już w tym odcinku najzdrowszego programu telewizyjnego! Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Wasze nastoletnie dzieci mają problem ze wstawaniem do szkoły? Większość rodziców uważa, że poranna ospałość nastolatków to wynik ich późnego chodzenia spać i lenistwa. Postanowiliśmy sprawdzić jak jest naprawdę. Przeprowadziliśmy pewien eksperyment, którego wyniki są co najmniej szokujące! Jeżeli chcecie się dowiedzieć, dlaczego Wasza pociecha powinna siedzieć przed książkami wieczorami, a nie bladym świtem, koniecznie bądźcie z nami! Cukrzyca kojarzy się z nieustannym kłóciem się w palec i monitorowaniem poziomu cukru, jednak technologia wychodzi naprzeciw milionom osób chorych. W najbliższym programie pokażemy nowoczesne urządzenia, dzięki którym monitorowanie glikemii stało nie tylko łatwiejsze, ale umożliwiło pełną kontrolę nad poziomem glukozy w organizmie. Czy to oznacza, że cukrzyca jest już oswojoną chorobą? Przekonajcie się już w tym odcinku.

/ Polska / program
Reklama
2020-11-25 16:50 36,6, sez. 6, odc. 7/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W kolejnym odcinku 36,6°C kolejna porcja fachowej wiedzy o zdrowiu i dawka wiedzy praktycznej – o zdrowym trybie życia. Na początek na warsztat bierzemy saunę. Co się dzieje z organizmem człowieka, kiedy wchodzi do sauny? Która sauna jest zdrowsza - sucha czy parowa? Przeprowadziliśmy eksperyment z udziałem kardiomonitorów i kamery termowizyjnej, a co oznaczają wyniki wyjaśni profesor Krzysztof Łabuzek. Tylko w 36,6°C dowiesz się, czy dzięki saunie możemy podnieść odporność! Wyjaśnimy, czy w saunie można wyleczyć trądzik, albo kaca? Będzie też ważny temat dla rodziców! Wołajcie dzieci przed telewizory - Ewa i pięcioro dzieci z programu „Żółty Talerz” wezmą udział w grze terenowej. Jednak zabawa to nie wszystko – trzy doświadczone dietetyczki powiedzą jakie napoje nie nadają się dla dzieci a jakie przeciwnie - powinniśmy im podawać. Wiedzieliście na przykład, że dzieci do 12-tego roku życia nie powinny pić herbaty? Nie wiedzieliście? W programie gwarantujemy dużo więcej zaskoczeń. Diagnoza: guz w piersi. Wskazanie: do wycięcia. Czas zabiegu: kilka minut! Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. Dzięki biopsji mammotomicznej możliwe jest usunięcie nawet dwucentymetrowego guza w mniej niż kwadrans. Bez znieczulenia, bez leżenia na oddziale onkologicznym, chirurgicznym, ani jakimkolwiek innym. Tuż po zabiegu pacjentka może iść do domu, a do tego jej pierś nie jest zdeformowana i nie ma szpecących blizn. Rozmowę ze specjalistą zajmującym się małoinwazyjnymi metodami leczenia i badania piersi a także historie kobiet, które poddały się temu rodzajowi biopsji, usłyszycie w programie. Co roku, kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce przechodzi operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Jest to inwazyjna operacja, w trakcie której często usuwa się znaczą część kości udowej. Efekt zabiegu leży w rękach lekarza, ale też – rehabilitanta. Wiele zależy też od samego pacjenta, który musi bezwzględnie stosować się do zaleceń i w odpowiedni sposób na co dzień wstawać, siadać czy chodzić. Co zrobić, żeby utrzymać stawy biodrowe w dobrej formie? Czy możliwe jest uniknięcie operacji? Już w najbliższym 36,6°C dowiecie się tego wszystkiego! Szczęśliwy ten, kogo nigdy nie bolały zatoki! Ten, kogo bolały na długo to zapamięta. Wiele schorzeń zatok, na przykład torbiele, polipy, czy zrosty mogą być wyleczone tylko drogą operacyjną. Operacje takie często wykonywano w pełnej narkozie, z użyciem wielu instrumentów chirurgicznych, niejednokrotnie przy sporym krwawieniu. Na szczęście postęp technologiczny nie omija i tej dziedziny medycyny. Operacje zatok są obecnie wykonywane za pomocą wielofunkcyjnych, nowoczesnych narzędzi, które minimalizują efekty uboczne zabiegu i powikłania. W efekcie, zabiegi takie są możliwe tylko w znieczuleniu miejscowym a pacjenci opuszczają szpital już tego samego dnia. Dodatkowym wsparciem dla lekarzy jest nawigacja, która bezbłędnie i bezpiecznie dla pacjenta, prowadzi rękę chirurga w odpowiednie miejsce, dzięki temu zabiegi, nawet te najbardziej skomplikowane - trwają znacznie krócej, a niejednokrotnie – w ogóle są możliwe do przeprowadzenia. Już w nadchodzącą sobotę widzimy się o 18:00 na antenie TVN! Pamiętaj: dbasz o zdrowie – oglądaj najzdrowszy program telewizyjny, 36,6°C!

/ Polska / program
2020-11-24 16:50 36,6, sez. 6, odc. 6/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W tym odcinku 36,6°C każdy znajdzie dla siebie informacje, które pozwolą mu lepiej zadbać o swoje zdrowie - na przykład kierowcy! 3 lata i 11 miesięcy - co najmniej tyle czasu przez całe swoje życie statystyczny Polak spędza w samochodzie. Warto wiedzieć co zrobić, żeby po dłuższej podróży czuć się komfortowo, a nie wychodzić z auta z bólem szyi, pleców czy nóg. Mało tego, niewłaściwa pozycja w trakcie jazdy, zwłaszcza jeśli sporo podróżujemy, może skończyć się nawet rozwarstwieniem tętnic szyjnych, zatorem albo rwą kulszową. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiecie się wszystkiego o bezpiecznym i bezbolesnym podróżowaniu, począwszy od tego jak prawidłowo ustawić fotel, przez informacje o tym jakich zapachów powinniśmy używać w długiej podróży, po muzykę, której korzystnie jest słuchać w trakcie jazdy. Wszyscy wiedzą, że fast foody nie są zdrowe, ale właściwie co w nich jest szkodliwego? W odcinku wyczerpująco odpowiemy na to pytanie. Ustalimy też czy istnieje coś takiego jak zdrowy fast food? Okazuje się, że tak! Przepis na warzywnego „zdrowoburgera” zdradzi sam mistrz Michel Moran. Jeśli latem puchną Ci łydki, po nieprzespanej nocy budzisz się z workami pod oczami, a obrączka na palcu zaczyna wrzynać się w skórę mimo, że waga stoi w miejscu - to oznacza, że Twoje ciało wysyła sygnał alarmowy. O tym jak powstaje opuchlizna, jak sobie z nią radzić sprawdzonymi, domowymi sposobami, a kiedy powinniśmy czym prędzej odwiedzić specjalistę opowie profesor Krzysztof Łabuzek. To właśnie na raka płuc umiera najwięcej Polaków. Powód jest od lat ten sam: brak jednoznacznych objawów jest przyczyną późno postawionej diagnozy, a co za tym idzie małej przeżywalności pacjentów. Nie do każdego guza w płucu da się też bezinwazyjnie dotrzeć i zbadać go tak, żeby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Od niedawna dostępna jest już w Polsce nowoczesna aparatura medyczna, która umożliwia precyzyjne dotarcie nawet do odległych i trudno dostępnych guzów w płucach. Elektromagnetyczna nawigacja bronchoskopowa, bo o niej mowa, dostępna jest na razie tylko w dwóch ośrodkach medycznych w Polsce – w Gdańsku i Szczecinie. Jak działa, dowiecie się już następnym odcinku 36,6°C. Fluor powoduje raka, impotencję i zmiany w mózgu - artykuły na stronach internetowych nie pozostawiają wątpliwości, że fluor jest toksyczny i zabójczy. Profesor Krzysztof Łabuzek przeprowadzi małe śledztwo i sprawdzi czy te doniesienia są prawdziwe, ile fluoru jest wokół nas i jakie szkody w organizmie powoduje jego nadmiar. Czy taki diabeł straszny jak go malują? Warto to wiedzieć, zwłaszcza, że całkiem sporo fluoru wypijamy codziennie z herbatą. Wiesz czy taka ilość fluoru jest zdrowa? Wiesz ile go jest w rybach w puszce, a ile w tych wędzonych? Nie? Musisz obejrzeć ten odcinek 36,6°C.

/ Polska / program
2020-11-23 16:50 36,6, sez. 6, odc. 5/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Może zwiększać ryzyko zawału, raka przełyku, czy raka jelita grubego. Naukowcy powiązują ją z alzheimerem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Mowa o paradontozie, na którą cierpi aż 70% Polaków. W najbliższym programie dowiecie się jak można zapobiec tej bakteryjnej infekcji przyzębia i jak odpowiednio ją leczyć. Jeżeli Twoje dziąsła krwawią, koniecznie musicie oglądać 36,6 °C. Lody nie są tylko przysmakiem dzieci, również większość z dorosłych uwielbia ich smak. Z tym, że są pyszne nikt nie dyskutuje, ale czy są zdrowe? O tym i o innych faktach i mitach na temat lodów porozmawiamy z Pauliną Ihnatowicz – dietetykiem klinicznym. Wszystkimi procesami w naszym organizmie steruje mózg. Nawet nasze myśli – chociaż rzadko się o tym mówi – są reakcjami chemicznymi. Kiedy myślimy o czymś stresującym wydziela się kortyzol, co w rezultacie prowadzi do wzrostu ciśnienia, podobnie ze szczęściem – przy radosnych myślach poziom endorfin rośnie. Siła myśli, także w leczeniu onkologicznym jest nieoceniona. O tym jak pozytywne myślenie pomaga w radzeniu sobie z nowotworem Ewa Drzyzga porozmawia z prof. Jerzym Stuhrem. W programie poznacie też najbardziej nowoczesną metodę w chirurgii jelita grubego, stosowanej przy nisko zlokalizowanych guzach odbytnicy. Nowotwory dolnego odcinka jelita grubego są niestety to dla większości pacjentów tematem tabu. W programie 36,6 °C postanowiliśmy to tabu przełamać i powiedzieć o metodzie chirurgicznej, która pozwala operowanym pacjentom na godne życie… Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Wasze nastoletnie dzieci mają problem ze wstawaniem do szkoły? Większość rodziców uważa, że poranna ospałość nastolatków to wynik ich późnego chodzenia spać i lenistwa. Postanowiliśmy sprawdzić jak jest naprawdę. Przeprowadziliśmy pewien eksperyment, którego wyniki mogą być dla Was bardzo zaskakujące. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, dlaczego Wasza pociecha powinna siedzieć przed książkami wieczorami, a nie bladym świtem, koniecznie bądźcie z nami. Zapraszamy!

/ Polska / program
2020-11-20 16:50 36,6, sez. 6, odc. 4/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W tym odcinku 36,6°C rozmawiamy z VIP- ami o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Startujemy z akcją #badampiersi, która ma przekonać kobiety, żeby nie szukały wymówek i nie bały się chodzić na mammografię i badania USG piersi. Każdego dnia 50 Polek dowiaduje się, że ma raka piersi, wiele z nich dowiaduje się o tym zbyt późno i tym samym odbiera sobie szansę na pełne wyleczenie i długie życie. Ewa wybrała się na badanie mammograficzne, a w apelu o to, żeby wszystkie Polki badały się regularnie wsparło ją kilkadziesiąt kobiet ze świata show-biznesu, w tym Magda Gessler, Monika Olejnik, czy Kayah. Nowoczesne metody takie jak mammografia 3D, czy nowoczesne automatyczne USG pozwalają szybko i bezinwazyjnie zbadać ewentualne zmiany w piesiach. Modelka Sandra Kubicka wyznała niedawno, że zdiagnozowano u niej PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, który powoduje problemy z zajściem w ciążę. Z tym problemem zmaga się co najmniej 10% kobiet w wieku rozrodczym. Ewa Drzyzga odwiedziła Sandrę Kubicką, która w intymnej rozmowie opowiedziała o swojej walce z chorobą. Innym typowo kobiecym problemem jest tarczyca. Guzki, które są diagnozowane u wielu kobiet, niejednokrotnie wymagają wycięcia. Z profesorem Krzysztofem Łabuzkiem rozmawiamy o tym, jakimi drogami chirurdzy docierają do tarczycy, żeby ją usunąć nie pozostawiając blizny. Jedną z takich dróg jest popularny wśród azjatyckich lekarzy dostęp do tarczycy przez …. brodawkę sutkową! Pokażemy też relację z operacji usunięcia guza tarczycy przez nacięcie w dolnej wardze - ta pionierska operacja odbyła się niedawno w jednym z krakowskich szpitali. Zapraszamy też na kolejny odcinek cyklu #jembozdrowe, w którym uczymy jak smacznie przyrządzić dzieciom zdrowe potrawy. W tym tygodniu razem z pomocą kucharza Janka Kuronia odczarowujemy grilla i pokazujemy mnóstwo pysznych i zdrowych alternatyw dla tłustej kiełbasy i karkówki. Ewa odwiedziła też nietypową pasiekę - na dachu krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej. Miejskich pasiek powstaje coraz więcej, miód wciąż jest w cenie, uważa się go za wyjątkowo zdrowy i wartościowy produkt. Okazuje się jednak, że nie jest tak słodko jak by się wydawało - miód nie jest polecany każdemu i nie można go jeść za dużo! O plusach i minusach miodu i innych produktów pszczelich, a także o tym, czy kit pszczeli może leczyć raka mózgu dowiecie się oglądając 36,6°C.

/ Polska / program
2020-11-19 16:50 36,6, sez. 6, odc. 3/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Dzieci rodzą się z płaskimi stopami, ale takie płaskostopie to tylko stan przejściowy. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, biegać i skakać, to wzmacniają się jego mięśnie, a stopa zaczyna przybierać naturalny łukowaty kształt. Niestety nawet u 1/3 dzieci diagnozuje się płaskostopie. Okazuje się, że ból stóp, a nawet trudności z chodzeniem u osób dorosłych też mogą być spowodowane płaskostopiem, które może się pojawić u ludzi, którzy wcześniej mieli zdrowo wyglądające stopy. Najczęściej dotyczy to osób po 50, otyłych albo takich, które mają problemy hormonalne. Jeżeli chcesz się dowiedzieć się jak medycyna radzi sobie z płaskostopiem i ustalić czy ten problem Cię dotyczy poradzić koniecznie oglądaj 36,6 °C już w najbliższą sobotę! Żeby zdrowo przejść ciążę i urodzić zdrowe dziecko warto wiedzieć i rozumieć co się dzieje z ciałem kobiety kiedy jest w ciąży. Okazuje się jednak, że wiele pań, które wkrótce będą mamami wierzą mitom, na temat ciąży, które wyczytały w Internecie. Co jest faktem, a co mitem w kwestii ciąży? Już w najbliższym programie to ustalimy. Jeżeli ciekawi Ci, czy w trakcie ciąży można się szczepić, zapinać pasy w aucie, czy jeść mięso z grilla? Koniecznie nie przegap tego odcinka 36,6 °C! Już 40% z nas ogranicza jedzenie mięsa. Niemal w każdej restauracji można zamówić wegetariański posiłek. Coraz więcej osób, i to z pierwszych stron gazet, idzie dalej i zostaje wegetarianami. Jak taka dieta wpływa na organizm? Sprawdziliśmy to! Wyniki eksperymentu mogą was zaskoczyć! Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca, cierpi na nią ponad 600 tys. Polaków. Odpowiada ona także za około 20 proc. udarów mózgu! Jak za pomocą ekstremalnie niskiej temperatury lekarze radzą sobie z migotaniem przedsionków? Dowiemy się tego oglądając 36,6 °C!

/ Polska / program
2020-11-18 16:50 36,6, sez. 6, odc. 2/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W drugim odcinku szóstego sezonu programu 36,6 °C dowiecie się, jak ważna dla naszego układu kostnego jest witamina D. Jej niedobór może zwiększać ryzyko infekcji, powodować nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę, a nawet choroby psychiczne i niektóre nowotwory. Prof. Krzysztof Łabuzek wraz z grupą ochotników przeprowadzi eksperyment i sprawdzi jak wielu z nas ma niedobory witaminy D i jak je zlikwidować najskuteczniej i najzdrowiej. Skurcze mięśni dotykają nas zarówno podczas snu jak i wysiłku fizycznego… Potrafią być bardzo uciążliwe, a przytrafiają się ponad połowie z nas. Skąd się biorą i w jaki sposób możemy z nimi walczyć? Dowiecie się już w drugim odcinku nowego sezonu 36,6 °C. Już w najbliższą sobotę dowiemy się, jak na nasze zdrowie wpływa udane życie seksualne. Okazuje się, że podczas pocałunku nasz mózg wysyła miliony pozytywnych impulsów nerwowych, do każdego zakątku naszego ciała i zaczyna produkować substancje takie jak adrenalina, oksytocyna czy dopamina, które mają ogromny wpływ na nasz organizm. Jak się to przekłada na nasze zdrowie? Każdy z nas oddycha 20 tys. razy na dobę, a to jak oddychamy ma znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego Ewa Drzyzga pojechała spotkać się z prof. Andrzejem Klukwą, który wraz z grupą naukowców z Olsztyna stworzył wyjątkowy analizator oddechu, który pokazuje czy prawidłowo oddychamy. Już w sobotę dowiecie się czy Ewa Drzyzga prawidłowo oddycha i na co powinniśmy zwrócić uwagę biorąc głęboki oddech. 36,6 °C zajmie się też grzybami. Z jednej strony to tradycyjny przysmak, z drugiej niedocenione źródło składników odżywczych. Co robić, żeby wiedzieć jak bezpiecznie zbierać grzyby? Wszystkiego dowiecie się już w sobotę! W nowym sezonie nie zabraknie w programie także nowych technologii. W drugim odcinku 6 sezonu poznacie Waldemara, który cierpiał na niewydolność serca. Waldemar przeszedł zabieg wszczepienia innowacyjnego stymulatora, dzięki któremu objawy ustąpiły. Jeżeli jesteście ciekawi co to za urządzenie, oglądajcie najzdrowszy program telewizyjny!

/ Polska / program
2020-11-17 16:50 36,6, sez. 6, odc. 1/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Otwieramy nowy, już szósty sezon programu 36,6 °C. Będzie zdrowo, będzie medycznie i praktycznie. W pierwszym odcinku zajmiemy się antyperspirantami. Widzowie przysłali nam filmiki z nurtującymi ich pytaniami, a nasz ekspert - profesor Krzysztof Łabuzek nie pozostawił żadnego z pytań bez wyczerpującej odpowiedzi. Rozmawialiśmy zarówno o tym, czy antyperspiranty mogą być rakotwórcze, jak i o tym, czy warto stosować naturalne alternatywy - na przykład cytrynę albo sodę. Skończyło się lato, a wraz z nim fala afrykańskich upałów. Czy to dobry moment, żeby wyczyścić klimatyzację w samochodzie? A może lepiej poczekać do wiosny? Zbadaliśmy próbki powietrza z aut, których właściciele czyszczą „klimę” regularnie i tych, którzy robią to rzadziej niż raz na rok. W laboratorium wyhodowane zostały na specjalnych szalkach bakterie i grzyby. Dzięki analizie posiewów, wiemy już jak często trzeba odwiedzać fachowca, żeby wyszło to na zdrowie nam, ale też i naszemu portfelowi. Słowo „tętniak” budzi niepokój – i słusznie, bo kiedy tętniak pęka, w 80% przypadków kończy się to tragicznie… Tętniaki jednak można operować, nawet te, które wydają się nieoperacyjne. Specjalista w tej dziedzinie – chirurg ogólny i naczyniowy profesor Piotr Szopiński z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie opowie o tym jak wygląda operacja rozbrojenia tykającej bomby zegarowej, jaką jest tętniak. Dzięki temu, że wszczepia pacjentom w tętnice nawet kilkudziesięciocentymetrowe elastyczne protezy – ratuje im życie. W programie usłyszycie też o operacjach podnoszących – i to znacznie - komfort życia. Pacjenci z zatrzymaniem moczu nie muszą już wiele razy dziennie cewnikować się - dzięki nowatorskim metodom operacyjnym mogą zacząć żyć jak przed chorobą. W okolice rdzenia kręgowego wszczepia się specjalną elektrodę, którą w drugim etapie operacji podłącza do neuromodulatora, czyli stymulatora wielkości pilota do samochodu umieszczonego najczęściej pod skórą na pośladku. Dzięki temu za pomocą impulsów elektrycznych stymulowane są nerwy odpowiadające za prawidłowe działanie pęcherza. Metoda skuteczna jest nie tylko u pacjentów cierpiących na zatrzymanie moczu, ale także u tych, którzy nie trzymają moczu. W jesiennym sezonie kontynuujemy nasz cykl o zdrowym odżywianiu najmłodszych #jembozdrowe. Odwiedzimy szkołę, w której gotuje się zdrowo i smacznie, a stołówka pęka w szwach, szczególnie, kiedy serwowany jest szpinak. Niemożliwe? A jednak! W kolejnych odcinkach cyklu #jembozdrowe wspierać Ewę Drzyzgę będą Dominika Kulczyk, a także Michel Moran, Jan Kuroń i Daria Ładocha.

/ Polska / program
2020-11-16 16:50 36,6, sez. 5, odc. 10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Kolejny odcinek najzdrowszego programu telewizyjnego 36,6°C jak zawsze przyniesie cenne wiadomości o zdrowiu. Tym razem, Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek porozmawiają o zasłabnięciach i utracie przytomności. Statystycznie, co drugi z nas, co najmniej raz w życiu zemdleje…pytanie brzmi: czy wszyscy wiemy co zrobić w takiej sytuacji? Jak pomóc komuś kto zemdlał? Co jakiś czas słyszy się o tym, że ktoś oddał nerkę. To trudny i bardzo wymagający zabieg. Najwięcej trudności przysparza lekarzom nie skomplikowana operacja, ale znalezienie odpowiedniego dawcy, na przykład w rodzinie pacjenta wymagającego przeszczepu. O tym jak wygląda procedura poszukiwania dawców spoza rodziny i dlaczego w Polsce wykonuje się tak mało przeszczepów nerek opowiedzą transplantolodzy prof. Dariusz Janczak i dr hab. n. med. Dorota Kamińska Cukrzyca typu drugiego uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok przybywa nie tylko chorych, ale też osób zagrożonych cukrzycą, głównie z powodu złych nawyków żywieniowych i trybu życia. Czy to możliwe, żeby miliony ludzi na świecie chorowały na własne życzenie? Przekonamy się już najbliższą sobotę! Przekonamy się też, że w niektórych przypadkach można pozbyć się tej choroby – pod warunkiem, że wprowadzi się w życie kilka konkretnych zaleceń lekarskich. Diabetolog, profesor Krzysztof Łabuzek przez 8 tygodni nadzorował walkę Edyty z tą chorobą. Czy Edyta sprostała zadaniu? Jak zakończyła się jej walka z cukrzycą? Otyłość to nierzadko śmiertelna choroba – głównie dlatego, że proporcjonalnie do kilogramów pacjentom przybywa chorób i ich powikłań. Chorobliwie otyli, u których zawiodły kolejne „diety-cud” często muszą sięgnąć po rozwiązanie radykalne, którym jest operacja zmniejszenia żołądka. Od niedawna takie operacje wykonywane są metodą przezustną. To właśnie przez usta, a potem przez przełyk - wprowadzane jest specjalne narzędzie, którym chirurg zmniejsza żołądek od środka. Chirurg przy tym zabiegu nie używa skalpela: nie nacina skóry pacjenta, nie wycina mu się też fragmentu żołądka, który zmniejszany jest za pomocą szwów zakładanych od środka. O tym jakie są zalety tej metody opowie lekarz specjalista gastroenterolog Artur Reiter. Ewa Drzyzga wraz z wieloma ekspertami, w ramach cyklu #jembozdrowe, dba o to, żeby dzieci już od małego nabierały dobrych nawyków żywieniowych. W trakcie rozmowy z dietetyczką dr Joanną Myszkowską – Ryciak, Ewa poruszy temat drugich śniadań. Co najzdrowiej zapakować do tornistra dziecku, żeby miało siłę do nauki? Co lepsze do zjedzenia na długiej przerwie: pączek czy drożdżówka? Zapraszamy na kolejną dawkę zdrowia!

/ Polska / program
2020-11-13 16:50 36,6, sez. 5, odc. 9/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Jak zwykle w programie „36,6 °C” możecie przyjąć solidną dawkę wiedzy o zdrowiu. Co tym razem przygotowali dla Was Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek? W ramach cyklu #jembozdrowe, Ewa Drzyzga wraz z dr Joanną Myszkowską-Ryciak, która zajmuje się dietetyką pediatryczną i edukacją żywieniową, sprawdzą co trafia do naszych koszyków w sklepie i podpowiedzą jak wybierać te zdrowsze produkty zarówno dla nas jaki i naszych dzieci. W wielu domach o zakupach decydują nie rodzice, a dzieci, które płaczem, krzykiem, a czasem słodkimi minami potrafią skutecznie zmanipulować rodzica i postawić na swoim. O tym, jak reagować na takie sytuacje Ewa Drzyzga porozmawia z psychodietetykiem Katarzyną Dudek. 18 stopni poniżej zera to temperatura, która powinna panować w naszych zamrażarkach. W takiej temperaturze produkty ulegają zamrożeniu i co dla nas ważne nie tracą wielu witamin. Problemem jest jednak rozmrażanie, a nie mrożenie żywności! Wzrost temperatury podczas rozmrażania sprawia, że bakterie i drobnoustroje zaczynają się gwałtownie namnażać. Wiele bakterii obecnych w produktach mrożonych namnaża się i rozwija nawet w temperaturze 5 stopni. Jak więc rozmrażać produkty aby tego uniknąć? Odpowiedź już w najbliższym programie! Z dnia na dzień jest coraz cieplej….częściej wychodzimy z domu i możemy spotkać na swojej drodze kleszcze, których z roku na rok jest coraz więcej. Co możemy zrobić, aby zminimalizować zagrożenie chorobami odkleszczowymi i czym one grożą? Sprawdzimy już w najbliższym odcinku! Masz ponad 40 lat? Żeby przeczytać smsa musisz wyciągać rękę przed siebie? Masz problem z przeczytaniem małego tekstu? To prawdopodobnie starczowzroczność. Nazwa może nie jest miła dla ucha, ale na pocieszenie warto dodać: starczowzroczność dotyczy nas wszystkich. Jeżeli chcesz zapomnieć o tym problemie raz na zawsze koniecznie obejrzyj ten odcinek programu 36,6 °C! W tym odcinku poznamy także Davida, który ma uszkodzony rdzeń kręgowy po tym jak złamał kręgosłup w trakcie zajęć na AWF-e . Przez 6 lat był sparaliżowany od klatki piersiowej w dół, nie był w stanie chodzić. A jednak dziś jest w stanie spacerować po krakowskim rynku. Jak to możliwe? Dzięki przełomowej terapii - elektrostymulacji celowanej rdzenia kręgowego, nad którą pracuje prof. Gregoire Courtine z Szwajcarii. Czy ta terapia jest nadzieją dla milionów ludzi, którzy w wyniku wypadku mają uszkodzony rdzeń kręgowy? Oglądajcie 36,6 °C!

/ Polska / program
2020-11-12 16:50 36,6, sez. 5, odc. 8/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W tym odcinku 36,6°C zobaczycie drugą część cyklu o zdrowym odżywianiu dzieci #jembozdrowe. Ewa Drzyzga osobiście sprawdzi dlaczego dzieci nie lubią jeść warzyw i ile warzywnych smaków potrafią rozpoznać. Po rozmowach z ekspertkami od żywienia dzieci czas na praktyczne rady – pokażemy wam jak przygotować zdrowe kolacje, które dzieci chętnie zjedzą. Wiosna w pełni, a my zaczęliśmy wychodzić na rower, rolki czy jogging. Przy takich aktywnościach o zadrapania, czy skaleczenia nie trudno. Jak poradzić sobie ze zranieniem, kiedy nie mamy pod ręką apteczki, bo jesteśmy akurat w lesie albo w parku? Ratownik medyczny: Ariel Szczotok pokaże, jak i czym prawidłowo opatrywać rany w plenerze. Dowiecie się, kiedy nie wolno stosować wody utlenionej na ranę i czy dezynfekcja spirytusem to dobry pomysł? Weźmie pod lupę także inne środki, które mamy w domowych apteczkach. Planujecie zrobić sobie tatuaż? Obejrzyjcie koniecznie nasz program. Obalimy mity, potwierdzimy fakty na temat tatuaży. Czy mając tatuaż można poddać się badaniu rezonansem magnetycznym? Czy tusz może uczulać po kilku latach od wykonania tatuażu? Profesor Krzysztof Łabuzek podzieli się swoją wiedzą. Czy to prawda, że kolorowe barwniki wprowadzane pod skórę szkodzą? O odpowiedź poprosiliśmy naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy dokładnie je zbadali. Odwiedzimy z kamerą krakowski Szpital Uniwersytecki, który zyskał nowego pomocnika. Nigdy się nie męczy, nie zadrży mu ręka, pomaga na bloku operacyjnym. Chodzi o …robota chirurgicznego. Umożliwia on przeprowadzanie bardzo precyzyjnych, małoinwazyjnych operacji laparoskopowych przy pomocy niewielkich nacięć. Robot nie operuje samodzielnie - steruje nim człowiek. Chirurg korzystając ze specjalnej konsoli porusza ramionami robota, w których umieszczone są narzędzia i kamera. W trakcie operacji lekarz manipuluje kamerą za pomocą ruchów swojej gałki ocznej. Robot „wyczuwa” też opór jaki stawiają poszczególne tkanki leżącego na stole pacjenta, dzięki temu w trakcie zabiegu odpowiednio dobiera siłę z jaką narzędzia naciskają na tkanki. Czy do robotów należeć będzie przyszłość chirurgii? Będzie też kilka nut, oraz kilka słów o muzyce Mozarta, która podobno podnosi iloraz inteligencji. No właśnie, podobno... Co na ten temat mówią najnowsze badania naukowców? O tym opowie i zagra! – sam profesor Łabuzek. Zapraszamy na najzdrowszy program telewizyjny!

/ Polska / program
2020-11-10 16:50 36,6, sez. 5, odc. 7/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Zapraszamy na kolejną odsłonę najzdrowszego programu TV! Już w najbliższym 36,6°C Ewa Drzyzga rozpocznie cykl #jembozdrowe, w którym będzie przekonywać rodziców, nauczycieli i same dzieci do zdrowego jedzenia. Z pomocą Michela Moran, Anny Starmach i całej grupy najlepszych specjalistów (dietetyków, psychodietetyków i technologów żywności) prowadzący 36,6°C nauczą nas jak przygotować zdrowe jedzenie, by doskonale smakowało, tak, że nawet dzieci będą chciały je jeść! Z dnia na dzień słonecznych dni jest coraz więcej, słońce dodaje nam energii, ale promienie UV mogą być także szkodliwe. W najbliższym programie sprawdzimy jak działanie promieni słonecznych wpływa na nasze oczy i czy zwykłe okulary przeciwsłoneczne, kupione na straganie, wystarczą, żeby je przed promieniowaniem ochronić. Mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a zdaniem ekspertów chronią przed białaczką, rakiem jelita grubego, piersi, płuc, trzustki, wątroby, gruczołu krokowego! O dziwo: kiedyś były wyłącznie tanim sposobem przetrwania na przednówku. Mowa o kiszonkach; o tym jak i co można kisić dowiecie się już w sobotnim programie 36,6°C ! Przełomowe odkrycie Polskich naukowców! Grzyb rosnący w Białowieskich lasach może okazać się lekiem na raka! Korzeniowiec sosnowy, bo o nim mowa; to szkodnik, który wywołuje chorobę drzew, ale jak pokazują prowadzone badania, to co szkodzi drzewom, może też zabijać komórki nowotworowe. O tym na jakim etapie badań są aktualnie białostoccy naukowcy prof. Krzysztof Łabuzek porozmawia z prof. Haliną Car kierownikiem Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce na Parkinsona cierpi około 80 tysięcy osób. Już w najbliższą sobotę poznacie Andrzeja, który cierpi na Parkinsona i żeby móc normalnie funkcjonować podda się głębokiej stymulacji mózgu. Jak operacja zmieni jego dotychczasowe życie?

/ Polska / program
2020-11-09 16:50 36,6, sez. 5, odc. 6/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Jak wiele z nas kobiet potrafi powtarzać: “Ledwie coś skubnę, a brzuch, uda i pośladki natychmiast mi rosną! Z zazdrością patrzę na tych, którzy jedzą, co chcą, ile chcą i są szczupli”! Wiele z nas zastanawia się czemu tak się dzieje, że niektórzy mogą jeść to, na co mają ochotę, a inni bardzo uważać na dietę, by utrzymać wagę. Odpowiedź? To proste - każdy z nas ma inny metabolizm, czyli inaczej spala energię, którą dostarcza sobie z jedzenia. Czy to może oznaczać, że jak podkręcimy metabolizm, to schudniemy? Sprawdziliśmy to. Dziewięć ochotniczek przez miesiąc testowało dla nas różne metody na przyspieszenie spalania. Zaskakujące wyniki poznacie już w tym odcinku. Odwiedziliśmy również Śląskie Centrum Chorób serca w Zabrzu, gdzie poznaliśmy trójkę małych pacjentów. Mateusza, Kornela i Klaudię łączy jedno: ich serca nie działają, ratunkiem będzie dla nich przeszczep. Żeby dzieciaki w spokoju mogły czekać na operację, lekarze na razie „zainstalowali” im sztuczne serca. Jak działa taka pompa? Od kliku lat brody znów są modne! Dla panów to oznaka męskości, a dla kobiet? Sprawdziliśmy to i zdaniem większości pań brody są niehigieniczne. Czy to aby na pewno prawda? Poszliśmy tym tropem i przeprowadziliśmy profesjonalne badania laboratoryjne. W imię nauki, do badań swoje brody udostępnili nam również znani brodacze, między innymi Bartek Jędrzejak i prof. Jerzy Bralczyk. Wyniki zaskoczyły nas samych! Na koniec wzięliśmy pod lupę aspartam. Wielu z nas uważa, że jest rakotwórczy. Czy słusznie?

/ Polska / program
2020-11-06 16:50 36,6, sez. 5, odc. 5/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Prawie co drugie dziecko w Polsce nosi za ciężki tornister. Ewa Drzyzga postanowiła przetestować i sprawdzić na własnej skórze co taki przeładowany plecak oznacza dla pleców naszego dziecka. Pomoże jej w tym prof. Łukasz Kołodziej, ortopeda, który od lat w swoim gabinecie spotyka się ze skutkami za ciężkich plecaków. Jak zadbać o plecy naszych pociech? Dowiecie się już w najbliższą sobotę! O tym, że magnez to pierwiastek niezbędny dla zdrowia wiemy wszyscy. O tym, że musimy go suplementować przypominają nam na każdym kroku reklamy. Czy naprawdę musimy brać suplementy, żeby mieć pod dostatkiem magnezu? Czy kawa rzeczywiście wypłukuje magnez i czy można go sobie dostarczyć poprzez specjalne kąpiele? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie już w najbliższym programie! Mówi się, że emituje szkodliwe, promieniowanie, ma działanie rakotwórcze i psuje smak potraw, wiele osób po prostu się jej boi. Czy słusznie? Już w najbliższym programie Ewa Drzyzga wraz z dietetyczkę Urszulę Somow, rozprawi się ze wszystkimi mitami na temat mikrofalówki. Katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Ile w tym prawdy? Jakie są rodzaje kataru, jak je rozróżnić? Czy da się z nim wygrać? Na wszystkie te pytania odpowie laryngolog dr Michał Michalik. Katar często towarzyszy przeziębieniu, dlatego prof. Krzysztof Łabuzek postanowił przeprowadzić na Ewie mały eksperyment. Jak rozprzestrzeniają się zarazki w trakcie kichania? Wyniki mogą Was zaskoczyć! Każdy zabieg operacyjny to ogromny stres. Jedną z pierwszych obaw pacjenta jest strach przed narkozą. Czy faktycznie jest się czego bać? O narkozie i innych rodzajach znieczuleń Ewa Drzyzga porozmawia na bloku operacyjnym z anestezjologiem dr Bernardem Zającem.

/ Polska / program
2020-11-05 16:50 36,6, sez. 5, odc. 4/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Jak zwykle w sobotę, w programie „36,6 °C” solidna dawka wiedzy o zdrowiu. Co tym razem przygotowała dla was Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek? Internet aż huczy od historii o pasożytach, które potrafią wniknąć w nasz organizm i przejąć nad nim kontrolę. Co rusz reklamowane są ośrodki medycyny naturalnej, które dokonują diagnozy i pomagają pozbyć się natrętnego robactwa. Czy warto z tych ofert korzystać? Sprawdził to Olaf, student medycyny i vloger. Podczas badania na biorezonansie dowiedział się, że jest nosicielem kilku różnych pasożytów. Czy badanie w licencjonowanym ośrodku medycznym potwierdziło tę diagnozę? W programie rozwiejemy również wszelkie wątpliwości dotyczące „tasiemcowej” diety odchudzającej, picia kranówki czy profilaktycznego odrobaczania się. Co jest PRAWDĄ a co MITEM? Tarczyca. Okazuje się, że wiele osób sądzi, że ten organ mają tylko kobiety. A tu niespodzianka! Co piąty chory na tarczycę to właśnie mężczyzna! Dlatego postanowiliśmy się zająć chorobami tarczycy u mężczyzn. Z nadczynnością tarczycy przez wiele lat zmagał się m.in. Rafał Maślak, były Mister Polski. Długi czas nikt nie rozumiał, dlaczego mimo intensywnego treningu na siłowni, zamiast budować masę, Rafał chudnie w oczach. Winę za to ponosiła chora tarczyca. Jesteś mamą nastolatka? To Cię zainteresuje: nie zawsze huśtawki nastrojów Twoich dzieci muszą wiązać się z okresem dojrzewania. Świadczy o tym historia Maćka, który w wieku 12 lat dowiedział się, że ma chorobę Hashimoto. Jakie inne objawy chorej tarczycy powinny wzbudzić Twoją czujność? Mieszkańcy Skandynawii od dawna wiedzą, że często przyczyną ich złego nastroju jest brak światła. Dlatego w Norwegii czy Szwecji od dawna depresję sezonową leczą, wylegując się przed specjalnymi lampami. Takie lampy można też zobaczyć na lotniskach, bo światło pomaga również na problemy związane ze zmianą strefy czasowej. Specjaliści zachęcają, żeby także i u nas zażywać terapii światłem. Tylko czy to działa? Klaudia miała typowe objawy depresji sezonowej: kiepsko spała, rano ledwo zwlekała się z łóżka, w krótkim czasie przytyła kilka kilogramów. Czy dwa tygodnie światłoterapii pomogły uporać się z tymi problemami? Dominika dowiedziała się, że ma nowotwór piersi 5 lat temu. Lekarze zdecydowali, że częściowo usuną jej pierś. Po trzech latach od amputacji Dominice zaczęła puchnąć ręka. „Między zdrową, a chorą ręką miałam różnicę 3 centymetrów. Codzienne zakupy, sprzątanie to była dla mnie trudność, czułam ból, miałam też ciągle zaczerwienioną skórę. Niestety ani maści ani masaże nie przynosiły ulgi” – mówi Dominika. Jej historia nie jest rzadkością. Przy radykalnych operacjach nowotworu piersi usuwa się także węzły chłonne, uniemożliwiając w ten sposób działanie systemu rozprowadzania limfy. W skrajnych przypadkach w ręce kumuluje się kilka litrów płynu! Ratunkiem dla kobiet po mastektomii jest operacja rekonstrukcji węzłów chłonnych. Zespół prof. Adama Maciejewskiego w Gliwicach robi takie zabiegi jako jeden z kilku na świecie. Nasza kamera towarzyszyła lekarzom podczas jednej z takich operacji. Jej wynik zobaczycie w sobotę o 18:00 w 36,6 °C! Zapraszamy na najzdrowszy program telewizyjny!

/ Polska / program
2020-11-04 16:50 36,6, sez. 5, odc. 3/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Już w najbliższą sobotę zapraszamy na kolejną dawkę zdrowia z programem 36,6°C! Czy potraficie odróżnić kaszel mokry od suchego? Ewa Drzyzga i profesor Krzysztof Łabuzek podpowiedzą jak to zrobić. W programie dowiemy się także jak powinniśmy leczyć różne rodzaje kaszlu, a znany bloger - Pan Tabletka zdradzi nam kilka przepisów na domowe syropy. Przewlekły katar i przeziębienia, nawracające zapalenie ucha środkowego, a nawet problemy z koncentracją, czy niedosłuch… Takie konsekwencje może mieć przerost migdałka gardłowego, zwanego też trzecim migdałkiem. Jak go rozpoznać i leczyć dowiesz się w tym odcinku. Całowanie fantastycznie działa na naszą odporność! Czyż to nie brzmi optymistycznie? Całując się wymieniamy między sobą aż 40 tysięcy drobnoustrojów, w tym 250 gatunków bakterii. Mimo to regularne pocałunki zmniejszają ryzyko różnego rodzaju infekcji. Jednak co zrobić gdy na naszych ustach pojawi się opryszczka? Jak uniknąć zarażenia i skutecznie z nią walczyć? Herbata jest w Polsce drugim najbardziej popularnym napojem po wodzie. Jest dostępna niemal wszędzie pod różnymi postaciami. Jednak krąży na jej temat bardzo dużo mitów. Już w sobotę dowiecie się, czy herbata jest naprawdę zdrowa, a profesor Krzysztof Łabuzek sprawdzi jak powinniśmy ją parzyć, aby nie straciła swoich właściwości. Czy jedzenie naprawdę może zabijać? Raporty WHO twierdzą, że tak i przestrzegają przed codziennym spożywaniem czerwonego mięsa i przetworów mięsnych. Ewa przeprowadzi pewien eksperyment i sprawdzi, czy Polacy są w stanie żyć bez czerwonego mięsa. Rezultaty oglądajcie już w sobotę o 18:00!

/ Polska / program
2020-11-03 16:50 36,6, sez. 5, odc. 2/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Nowy sezon programu 36,6°C to jeszcze ciekawsze i zaskakujące informacje ze świata medycyny. Co tym razem dla Was przygotowaliśmy? Kolejny przełom w chirurgii - technologia VR, czyli wirtualna rzeczywistość weszła na sale operacyjne. Specjalne gogle, które lekarz nosi podczas zabiegu pozwalają mu cały czas nie tylko śledzić pole operacyjne, czyli ciało pacjenta, ale też widzieć wyjątkowo precyzyjny, wirtualny trójwymiarowy obraz z tomografu komputerowego. Lekarz może dowolnie przybliżać obraz, oddalać go, wyłączać poszczególne struktury. Hologram służy także lekarzom poza salą operacyjną – przede wszystkim pozwala na przeprowadzanie symulacji zabiegu i przejście przez przebiegu operacji „na sucho”, co pozwala na lepsze przygotowanie się do operacji. W programie zobaczymy, jak wygląda zabieg z użyciem technologii VR. Polska znajduje się w światowej czołówce sprzedaży elektronicznych papierosów. Niewątpliwie e-papierosy są mniej szkodliwe niż te tradycyjne, ale czy to znaczy, że są bezpieczne? Czy nikotyna, którą wdycha palacz tytoniu działa inaczej niż ta, którą przyjmuje e-palacz? Żeby to ustalić, przeprowadziliśmy w studiu eksperyment. Jego wynik powinni zobaczyć wszyscy… Od czasu do czasu wraca temat „groźnych mikrobów” w nowych ubraniach. Tym razem wzięliśmy – i to dosłownie ¬– pod lupę takie ubrania oraz bakterie, które się w nich czają. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Odpowiedzi na to pytanie udzielą nam najlepsi specjaliści z dziedziny dermatologii, mikrobiologii, włókiennictwa i higieny. Środki ochrony roślin potocznie zwane pestycydami mają za zadanie zabijać chwasty, glony, bakterie grzyby. Czy mogą również szkodzić nam? Pytanie nie jest bezzasadne, ponieważ „zjadamy” pestycydy każdego dnia. Czy wystarczy przelewać owoce i warzywa wrzątkiem, żeby zniknęły? A może lepiej użyć sody? Które jabłko będzie miało mniej pestycydów – to błyszczące, zagraniczne z hipermarketu, czy z targu od rolnika? Wyniki badań zaskoczyły nas samych! Źle zmywany makijaż to gwarancja pryszczy, zatkanych porów i zmarszczek. Czy na pewno robicie to jak należy? Niemyte pędzle i gąbki do demakijażu to siedlisko bakterii i brudu. Czy dobrze o nie dbacie? Mleczka, toniki, żele, pianki, chusteczki, oleje, płyny micelarne, mydła. Czy wiecie, co jest najlepsze dla waszej cery?

/ Polska / program
2020-11-02 16:50 36,6, sez. 5, odc. 1/10 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): W pierwszym odcinku Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek zajmą się największą siłą rządzącą na naszej planecie – bakteriami. Gdzie jest ich najwięcej i czy powinniśmy się ich bać? Jak powstają superbakterie i czy rzeczywiście mogą być dla nas śmiertelnie niebezpieczne? Ewa Drzyzga sprawdzi także na własnej skórze jak aktywnie korzystać z zimy i nie chorować. Wraz z ekspertem doktorem Tomaszem Sanakiem rozprawią się ze wszystkim mitami dotyczącymi mrozu. Dowiecie się co zrobić żeby nie doprowadzić do skrajnego wychłodzenia organizmu oraz jak bezpiecznie i zdrowo ogrzać się po powrocie do domu. Dodatkowo pojawią się również cenne informacje na temat dbania o skórę w siarczyste mrozy. Profesor Krzysztof Łabuzek przeprowadzi na Ewie eksperyment. Sprawdzi jak hałas wpływa na jej słuch. Dowiemy się także jakie słuchawki są najlepsze dla naszego zdrowia. Jeżeli jesteście ciekawi w jakiej kondycji jest wasz słuch musicie koniecznie zobaczyć najbliższy program 36,6°C! W programie nie zabraknie również niezwykłych operacji i poruszających historii pacjentów. Ewa Drzyzga pozna małą Sarę, która urodziła się z niedorozwojem rączki. Do tej pory jedyną szansą dla dziewczynki była kosztowana operacja w Stanach Zjednoczonych. Od niedawna takie operacje są możliwe również w Polsce. Ewa Drzyzga odwiedzi na sali operacyjnej światowej sławy chirurga doktora Drora Paley – autora słynnej metody wydłużania kości, który zdecydował się na otwarcie Paley Instytut w Polsce.

/ Polska / program
2020-10-30 16:50 36,6, sez. 4, odc. 12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Zła postawa podczas siedzenia, urazy, kontuzje sportowe - to nie jedyne powody bólu barku. Często jego przyczyną jest poważna choroba zwyrodnieniowa, która może skończyć się wymianą chorego stawu na implant. Taki właśnie problem miał 27-letni Marcin, który musiał porzucić grę na fortepianie i organach. Zespół chirurgów ze szpitala uniwersyteckiego w Krakowie zdecydował się przeprowadzić u niego pionierską operację oszczędzającą kość. Był to drugi tego typu zabieg w Europie. Która z nas nie marzy o zdrowych, pięknych i lśniących włosach? W jaki sposób suszyć, prostować, kręcić loki czy farbować włosy, żeby sobie nie zaszkodzić? Widzowie dowiedzą się tego ze szkolenia, które przygotowali zawodowi fryzjerzy: Andrzej Wierzbicki i Tomek Schmidt! To nie wszystko! Z pomocą przyjdzie trycholog, czyli osoba, która zajmuje się zdrowiem włosów i skóry głowy. Podpowie ile prawdy kryje się w stwierdzeniu, że analizując włos można wyczytać ukryte choroby. W programie również o suplementach na zdrowe włosy. Skrzyp, biotyna, cynk, a może krzem? Co należy wybrać? Badanie jelita cienkiego bywa problematyczne. Na szczęście naukowcy znaleźli rozwiązanie. Skonstruowali kapsułkę wypełnioną elektroniką, która dotrze do najtrudniej dostępnych miejsc naszego organizmu i wykryje każde zagrożenie. Co zarejestrowała kamera pacjenta, któremu towarzyszyliśmy podczas badania? Jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć nadmiar zjadanej soli? Żeby się tego dowiedzieć, w programie „36,6 °C” przeprowadzono eksperyment! Według specjalistów powinno się jeść 4-5 gramów soli dziennie, czyli półtora kilograma w ciągu roku. Tymczasem badania pokazują, że przekraczamy te normy czterokrotnie. Jak się okazało, rekordzista wśród uczestników testu pochłania aż 11 kilogramów soli rocznie. Jak gotować, żeby ograniczyć jej użycie? Co o wynikach jego badań powiedzą lekarze?

/ Polska / program
2020-10-29 16:50 36,6, sez. 4, odc. 11/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): 4 lata temu u Adrianny Biedrzyńskiej wykryto guza mózgu. Lekarze początkowo nie dawali jej szans na przeżycie, jednak guz został usunięty i to bez otwierania czaszki. Brzmi nieprawdopodobnie? Wybitny neurochirurg prof. Mirosław Ząbek, wykonał już ponad 6300 takich operacji. Gamma Knife, czyli „laserowy nóż” za pomocą 192 wiązek i precyzji do 0,02 milimetra dociera do bardzo trudno dostępnych guzów. Jak wygląda taka operacja? Zobaczcie już w sobotę o 18:00! Tej choroby nie da się wyleczyć. Cierpiało na nią m.in. dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy i D.D. Eisenhower. Choruje na nią też syn George’a Busha – Marvin. Nieswoiste zapalne choroby jelit…to grupa różnych chorób autoimmunologicznych. Naukowcom nie udało się ustalić co je wywołuje. 5 lat temu zdiagnozowano je także u Agaty Młynarskiej. O tym jak trudno żyć z tą chorobą i jak trzeba pod nią podporządkować swoje dotychczasowe życie opowie już w najbliższym programie 36,6°C. Aż co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma problem z rozrostem prostaty. To druga najpoważniejsza choroba tego narządu po raku... Szybkie rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na zwalczenie tej dolegliwości. Jakie są najnowsze możliwości leczenia tej choroby dowiecie się oglądając sobotni odcinek programu. Duży biust budzi podziw wśród płci przeciwnej, bywa obiektem zazdrości, szczególnie tych kobiet, dla których natura nie była aż tak łaskawa. Imponująca wielkość piersi jest jednak nie tylko darem, ale może być też przekleństwem. Duże i ciężkie piersi są na tyle dużym obciążeniem dla naszego kręgosłupa, że wskazana jest operacja ich zmniejszenia. Jak wygląda i jakich efektów można się po niej spodziewać? Zobaczcie już w najbliższą sobotę 17 listopada o 18:00!

/ Polska / program
2020-10-28 16:50 36,6, sez. 4, odc. 10/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Jak w 20 minut uchronić się przed rakiem jelita grubego? Wystarczy raz na 10 lat wykonać kolonoskopię. Każdy z nas ma ponad 7 metrów jelit. W trakcie kolonoskopii bada się tylko jego metrowy odcinek - i to wystarczy, żeby lekarz mógł wykryć nawet najmniejsze zagrożenie. Mimo darmowych programów przesiewowych, wiele osób omija temat kolonoskopii szerokim łukiem. Eksperci, których zaprosiliśmy, wytłumaczą wam, dlaczego nie ma sensu bać się badania. W tym odcinku porozmawiamy również o endometriozie - podstępnej i bolesnej chorobie, która atakuje kobiety. Lekarze uważają, że może na nią cierpieć już co 5 kobieta... Skąd się bierze ta choroba? Endometrium to tkanka wyściełająca jamę macicy, która co miesiąc, w czasie cyklu miesiączkowego, narasta i złuszcza się. U niektórych kobiet komórki tej tkanki rozwijają się także poza macicą, tworząc tam narośle i guzy, które powodują krwawienia i stany zapalne sąsiednich narządów. Do czego prowadzi nieleczona, albo źle leczona endometrioza? O tym Ewa porozmawia z dr Mikołajem Karmowskim, ginekologiem, specjalistą w leczeniu endometriozy. Piętnastoletni kolarz Patryk pół roku temu przeżył wypadek samochodowy. Ledwo uszedł z życiem. Tuż po wypadku przeszedł operację i stracił kilkadziesiąt procent kości czaszki. Za pomocą nowoczesnych metod obrazowania i wydruku 3D lekarzom udało się stworzyć spersonalizowany akrylowy implant brakującej kości. Co ważne, implant powstał w 15 minut, w trakcie operacji, kiedy Patryk leżał pod narkozą. Jak chłopiec czuje się dziś, kilka tygodni po tym zabiegu? Operacje bariatryczne, czyli zmniejszające objętość żołądka, pozwalają schudnąć chorym na otyłość, ale przede wszystkim ratują życie. Natalia waży 190 kilogramów, poddała się operacji, w wyniku której jej żołądek z olbrzymiego balona zaczął przypominać wąski rękaw. Operacja była możliwa dzięki nowoczesnym narzędziom i sprawnym rękom chirurga. W programie oprócz lekarzy bariatrów, będą też ci, którzy schudli już po kilkadziesiąt kilogramów i przeszli prawdziwą metamorfozę.

/ Polska / program
2020-10-27 16:50 36,6, sez. 4, odc. 9/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Alergie to epidemia XXI wieku, cierpi na nie już 15 mln Polaków, a prognozy pokazują, że w 2025 roku 60% z nas będzie alergikami. W sobotę opowiemy o najpopularniejszych alergenach i pokażemy jak skutecznie możemy z nimi walczyć. Ewa Drzyzga wraz z prof. Krzysztofem Łabuzkiem sprawdzą jakie są szansę, aby już niebawem pojawiła się na rynku szczepionka na alergie pokarmowe, które dotyczą co 5 dorosłego Polaka! Jeżeli jesteś alergikiem, koniecznie oglądaj nas już w najbliższą sobotę o 18:00! Wielu rodziców boryka się z problemem nocnego moczenia u swoich dzieci. Trudno ocenić kiedy można się tym nie przejmować, a kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak w skuteczny i prosty sposób można poradzić sobie z tą bardzo wstydliwą dolegliwością? Opowie o tym prof. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy. Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na całym świecie. Każdego roku zapada na niego ponad 20.000 Polaków. Dr hab. Jarosław Pieróg – chirurg klatki piersiowej opowie nam o bronchonawigacji. To nowatorskie urządzenie, które pozawala tak jak GPS dotrzeć nawet do bardzo małej zmiany w płucach i co najważniejsze pobrać z niej wycinek do badania histopatologicznego. U kogo takie badanie może być stosowane? Odpowiedź oczywiście w najbliższym odcinku 36,6 °C Problem stresu dotyczy każdego człowieka, nie istnieją ludzie, którzy go nie doświadczają. Stresujemy się zarówno w domu jak i w pracy. Ale czy stres zawsze jest naszym wrogiem? Jakie mogą być konsekwencje długofalowego stresu i dlaczego nie wolno ich lekceważyć? Już w najbliższą sobotę sprawdzi to Ewa Drzyzga. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak najlepiej radzić sobie z codziennym stresem, oglądaj 36,6 °C; najzdrowszy program telewizyjny, już w sobotę 3 listopada o 18:00!

/ Polska / program
2020-10-26 16:50 36,6, sez. 4, odc. 8/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Jak w każdą sobotę Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek zapraszają na program „36,6 °C”, w którym czeka na was solidna dawka wiedzy o zdrowiu! Co ma zrobić człowiek, którego boli kręgosłup, ale żaden specjalista nie potrafi powiedzieć, jaka jest przyczyna bólu? Taki właśnie problem miał Mateusz. W pewnym momencie lekarze uznali, że jedynym ratunkiem będzie dla niego wszczepienie neurostymulatora – urządzenia, które „uczy się” pacjenta, zapamiętuje jego odczucia bólowe w różnych pozycjach – czyli w pewnym momencie staje się urządzeniem szytym na miarę. Wszczepienie inteligentnego neurostymulatora to pierwsza tego typu operacja w Polsce – jej rezultaty zobaczycie w programie. Będzie też słów kilka o prądzie w sercu. Jeśli impulsy elektryczne przepływają w nim prawidłowo, nasza „pompa” bije spokojnie, miarowo. Jeśli nie, to mówimy o arytmii, która nie leczona może prowadzić do wielu poważnych chorób, na przykład do migotania przedsionków, a potem do udaru. Jedną z metod zapobiegania takim scenariuszom jest zabieg ablacji z użyciem technologii 3D oraz wysokiej temperatury – i my wam to pokażemy. Operacja jest niestandardowa zarówno dla lekarzy jak i dla pacjenta, który ma operowane serce i jest przytomny. Zastanawialiście się, ile kilogramów cukru zjadacie w ciągu roku? My sięgnęliśmy po rzetelne badania i przeżyliśmy szok! Problem w tym, że większość cukru pochłaniamy nieświadomie, bez żadnej kontroli, bo producenci żywności lubią nam dosłodzić. Bądźcie czujni, cukier to słodki zabójca. Wraz z najlepszymi specjalistami podpowiemy wam, czym najlepiej go zastąpić i ile go jeść, żeby nie chorować. Są w Polsce lekarze, którzy potrafią postawić przywrócić mowę pacjentom sparaliżowanym po udarze. Robią to z powodzeniem stosując zabieg trombektomii, czyli mechanicznie usuwając skrzep z tętnic mózgowych. Żeby lekarze mogli wkroczyć do akcji, potrzebna jest nasza szybka reakcja. Tu liczy się czas!

/ Polska / program
2020-10-23 16:50 36,6, sez. 4, odc. 7/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Aż trudno w to uwierzyć, ale ta choroba cywilizacyjna dotyka co drugiego z nas, powodując często ból i a przynajmniej poważny dyskomfort. Hemoroidy, bo o nich będziemy mówić już w najbliższą sobotę, są często łatwe do wyleczenia, pod jednym warunkiem - szybkiej diagnozy. Jak walczyć z chorobą hemoroidalną i jak jej uniknąć dowiecie się już w najbliższą sobotę! Na całym świecie żyje, aż 170 mln ludzi, którzy mieli kontakt z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W Polsce mamy ok. 150 tysięcy zakażonych, ale tylko ok. 30 tys. z nich zdaje sobie z tego sprawę! Zastanawiasz się, czy Ty masz się czego obawiać? Dowiedz się jak można się zakazić wirusem HCV i kto bezzwłocznie powinien wykonać kontrolne badania na obecność wirusa? Oglądaj 36,6! Ból porównywalny do rany postrzałowej, albo do porodu tak objawia się atak kolki nerkowej, spowodowanej kamieniami tworzącymi się w naszym układzie moczowym. Jak się przed tym bólem uchronić i jakie są najbardziej nowoczesne metody usuwania kamieni, opowiemy już w najbliższym programie! Nigel Ackland stracił prawą rękę w wypadku w hucie. Dziś dzięki najnowszej, wręcz kosmicznej technologii, może wciąż gotować, ubierać się, a nawet zawiązać sznurówki w bucie. Umożliwia mu to bioniczna ręka, która jest jedną z najbardziej nowoczesnych urządzeń tego tupu na świecie! Jak działa i jak na jej tle wypada ręka wykonana u nas, w Poznaniu?

/ Polska / program
2020-10-22 16:50 36,6, sez. 4, odc. 6/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Za odkrycie tajemnicy zegara biologicznego trzej amerykańscy naukowcy dostali w ubiegłym roku nagrodę Nobla. Udowodnili oni, że nasz dobowy rytm ma kluczowe znaczenie dla tego, jak funkcjonujemy. Najprościej można się o tym przekonać, kiedy go zaburzymy. Dzieje się to choćby podczas szybkiej podróży do innej strefy czasowej. Ale również wtedy, gdy źle zasypiamy. A to wcale nie jest takie trudne. Z pomocą Kazimierza Mazura, czyli dr Hofera z serialu „Na Wspólnej” przygotowaliśmy filmik o tym, jak na co dzień rozregulowujemy swój zegar biologiczny. Na szczęście, najlepsi fachowcy powiedzą wam również, jak go z powrotem dobrze „nastawić” Dziś Ewa i prof. Krzysztof Łabuzek, bardzo wnikliwie, wraz z całą widownią będą oglądać swoje paznokcie. Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że białe plamki na ich płytce oznaczają brak witamin? Pokażemy wam również metody na wrastającego paznokcia oraz rekonstrukcję płytki po urazie. Następnie z gabinetu lekarskiego przeniesiemy się do salonu piękności. Lakiery, żele, tipsy, hybrydy i odżywki – jak wpływają na stan naszych paznokci? Wszystkiego dowiecie się z praktycznego poradnika, który przygotował dla was dermatolog. Przypuszcza się, że w Polsce zapada na tę chorobę od 50 do 70 tys. ludzi rocznie. Zakrzepica to choroba żył głębokich – często bywa przez to trudna do zdiagnozowania. Nie leczona może być naprawdę niebezpieczna. W programie powiemy wam, kto jest w grupie ryzyka, jakie objawy powinny budzić waszą czujność oraz jakie są najnowsze, małoinwazyjne metody usuwania zatoru z żył. Piękny, hollywoodzki uśmiech – kto o nim nie marzy? Niestety, mało kto się z takim rodzi, zazwyczaj proste zęby to zasługa aparatu ortodontycznego prostującego zęby. W programie pokażemy wam nowoczesne aparaty na zęby: z drutu i silikonowe nakładki prostujące, których praktycznie nie widać. Zaprezentujemy wam też spektakularne efekty leczenia. Jesteście ciekawi, kiedy zabrać do ortodonty dziecko albo czy nie jesteście za starzy na aparat?

/ Polska / program
2020-10-21 16:50 36,6, sez. 4, odc. 5/12 Logo Discovery Life

Opis odcinka (streszczenie): Reumatoidalne zapalenie stawów kojarzy się z osobami starszymi, a dotyka również bardzo młodych ludzi. Nie zdiagnozowane odpowiednio szybko może doprowadzić nawet do kalectwa. W programie 36,6 zostaną zaprezentowane zarówno konwencjonalne, jak i te nie konwencjonalne metody leczenia RZS. A o tym, czy jest nadzieja, aby już niebawem na rynku pojawiła się szczepionka na tą chorobę, opowie prof. Ranjeny Thomas z Australii, która od 20 lat pracuje nad jej stworzeniem! Często traktujemy ją jak silniejsze przeziębienie, tymczasem jest jednym z najgroźniejszych wirusów na ziemi, który według WHO zabija rocznie ponad 40.000 osób. Mowa o grypie. Co ją odróżnia od zwykłego przeziębiania i jak skutecznie powinniśmy ją leczyć, aby zminimalizować ryzyko komplikacji? Na te i inne pytania odpowie Ewa Drzyzga wraz prof. Krzysztofem Łabuzkiem i prof. Adamem Antczakiem! Jeżeli jesteście ciekawi czy istnieje na świecie lek, który zwalcza grypę w zaledwie 24 godziny? Oglądajcie nas już w najbliższą sobotę o 18:00! Na temat wybielania zębów krąży wiele mitów, Ewa Drzyzga wraz z ekspertami sprawdzi, które sposoby wybielania są bezpieczne dla zębów i dziąseł. Czy można profesjonalnie wybielić zęby w domu? Jakich rezultatów możemy się spodziewać? Zobaczcie już w najbliższym programie 36,6! Rak jelita jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Rozwija się przez wiele lat, nie dając żadnych symptomów, dlatego bardzo często wykrywany jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Chemia w aerozolu oraz nowoczesne leki biologiczne, o których powiemy w programie, dają nadzieję, że już niebawem rak jelita grubego stanie się chorobą przewlekłą. Jak to możliwe?

/ Polska / program
2020-10-21 02:05 36,6, sez. 8, odc. 6 Logo TVN

Opis odcinka (streszczenie): W nadchodzącym odcinku 36,6 °C Ewa Drzyzga poruszyła niezwykle trudny i ważny temat jakim jest niepłodność. Czy kobiety chorujące na endometriozę muszą pogodzić się z brakiem możliwości zajścia w ciążę? To oraz inne trudne pytania prowadząca Ewa Drzyzga zadała specjalistom w trakcie swojej wizyty w klinice leczenia niepłodności. Reumatoidalne zapalenie stawów to nieuleczalna choroba, która dotyka coraz więcej młodych ludzi. Czy da się ją zatrzymać i złagodzić jej objawy? Pokażemy wam, jak radzą sobie z nią specjaliści medycyny nuklearnej. Otyłość jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Nie zawsze jednak można poradzić sobie z nią za pomocą diety i ćwiczeń. Kiedy niezbędna jest interwencja chirurga? Czy sam zabieg zmniejszenia żołądka rzeczywiście rozwiązuje problem zbędnych kilogramów? Zespół specjalistów rozwieje wszelkie wątpliwości Ewy Drzyzgi, a pacjentka Marlena opowie, jak żyje jej się z żołądkiem o objętości 150 ml. Jak pracuje neurochirurg mając do dyspozycji pole widzenia podobne do tego, jakie mają owady? Niezwykle skomplikowane operacje guzów mózgu z użyciem najnowocześniejszych technologii, czyli egzoskopu, dają nadzieję ciężko chorym pacjentom. Starczowzroczność i najnowsze osiągnięcia technologiczne w jej leczeniu. Jak wygląda laserowa korekcja wzroku i kto może się jej poddać? Zobaczcie sami już w najbliższą sobotę punktualnie o 18:00

/ Polska / program
2020-10-17 18:00 36,6, sez. 8, odc. 6 Logo TVN

36,6 gdzie obejrzeć?

36,6 można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: Discovery Life, TVN

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry