Emisja Abecadło astronomii będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 stycznia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Ideą programu jest prezentacja podstawowych zagadnień astronomii popularnej z perspektywy obserwatora nieba, zarówno dziennego, jak i nocnego. Cykl adresowany jest do widzów w wieku 7 - 14 lat, czyli uczniów szkół podstawowychi pokazuje, od czego najlepiej zacząć stawianie kroków na niebie. Każde dziecko wie, że codziennie Słońce wschodzi, wędruje po niebie i zachodzi. Kiedyś sądzono, że obiega ono Ziemię, podczas gdy nasza planeta tkwi nieruchomo w centrum Wszechświata. Dopiero Mikołaj Kopernik, nasz największy astronom odkrył, że jest dokładnie odwrotnie. Dziś o naszej gwieździe dziennej wiemy o wiele więcej, ale jest jeszcze sporo do odkrycia. Dlaczego Słońce świeci i grzeje? Skąd się biorą plamy na jego powierzchni? Czy da się polecieć na Słońce? Odpowiedzi na te pytania szukaj w pierwszym odcinku ABECADŁA ASTRONOMII!
Czas trwania: 9min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Jasny punkt milcząco i majestatycznie sunie na tle gwiazd. Jego blask znacząco je przewyższa. Ba! Czasem tylko Księżyc okazuje się być jaśniejszy na nocnym niebie Czy to UFO? To najczęściej pojawiające się pytanie na widok tego niecodziennego gościa. Odpowiedź jest bardziej prozaiczna. Poznamy ją w dzisiejszym odcinku ABECADŁA ASTRONOMII. To trzeba zobaczyć!
Czas trwania: 9min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Widząc iskierkę tnącą nocne niebo często mówimy: spadająca gwiazda! Tak naprawdę to nie gwiazdy lecą z nieba, lecz drobiny kosmicznej materii. Wpadają w ziemską atmosferę z zawrotną prędkością, skutkiem czego jest ich gwałtowne spalanie się w ułamku sekundy i efektowny ślad na niebie. Skąd się biorą i jakie bywają skutki wtargnięcia meteoru na nieboskłon opowie najnowsze ABECADŁO ASTRONOMII. Do zobaczenia!
Czas trwania: 9min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Jak się nazywa najjaśniejsza gwiazda na niebie? Odpowiedź wydaje się jasna jak Słońce, ale wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje A ile gwiazd widzimy na nocnym niebie? Hm To zależy skąd prowadzimy obserwacje. Jedno jest pewne: coraz mniej jest takich miejsc, skąd możemy dostrzec Drogę Mleczną naszą wyspę Wszechświata. Na szczęście najjaśniejsze gwiazdy firmamentu są dostrzegalne nawet z rozświetlonych nocą miast. Możemy podziwiać np. ich barwy, a te wiele mówią nam o naturze i wieku gwiazd. O tym wszystkim w dzisiejszym ABECADLE ASTRONOMII. Zapraszamy!
Czas trwania: 9min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku obieramy kurs "na Księżyc!". Jak kolosalny wpływ ma Srebrny Glob na życie na Ziemi? Skąd się wziął Księżyc i jaka będzie jego przyszłość? Jakie cudowne paliwo kryje się w księżycowym gruncie?
Czas trwania: 10min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Komety to krążące wokół Słońca ciała o nieregularnym kształcie i rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Kiedy bohaterka naszej opowieści ma dostatecznie duże jądro i przelatuje stosunkowo blisko Słońca i Ziemi, mamy prawdziwy spektakl na niebie. Najjaśniejsze komety odnotowane w kronikach swym blaskiem przewyższały nawet Wenus! Takie obiekty rozwijają też okazały warkocz, a zdarzyło się nawet, że warkoczy było kilka. A dziś odkryjemy ich tajemnice widzom ABECADŁA ASTRONOMII.
Czas trwania: 9min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W naszej podróży przez Układ Słoneczny przemierzyliśmy już spory dystans i właśnie docieramy do dwóch ostatnich planet: Urana i Neptuna. Są to zarazem pierwsze planety, których nie znaliśmy od zarania dziejów, bowiem praktycznie są niedostrzegalne gołym okiem. Trzeba było je odkryć za pomocą teleskopów, a dziś odkryjemy ich tajemnice widzom ABECADŁA ASTRONOMII.
Czas trwania: 8min. / 2020 / magazynAbecadło astronomii można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Kielce, TVP3 Lublin, TVP3 Poznań
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: