W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Akcja pod Arsenałem
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Akcja pod Arsenałem miała miejsce:
Opis (streszczenie): Dramat wojenny. Nagroda Główna Jury na FPFF w Gdańsku w 1978 r. Film odtwarza autentyczne wydarzenia z okresu okupacji - słynną akcję Szarych Szeregów, podczas której uwolniono 25 więźniów przewożonych z siedziby gestapo w Alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Treść: Rudy, Zośka i Alek z "Szarych Szeregów" wykonują śmiałe akcje: zawieszają polską flagę na "Zachęcie", odsłaniają polski napis na pomniku Kopernika. Niemcy wpadają na trop ich organizacji i 23 marca 1943 roku aresztują przywódcę Jana Bytnara "Rudego". Torturami i szantażem usiłują wydobyć od niego zeznania. Nie udaje im się to, Rudy zachowuje się mężnie i nie zdradza kolegów. Przyjaciele z oddziału "Szarych Szeregów" postanawiają go odbić. Skuteczna akcja przeprowadzona zostaje 26 marca 1943 r. Chłopcy odbijają "Rudego" i uwalniają pozostałych 25 więźniów. Uciekając wpadają na niemiecki patrol. "Rudy" umiera w drodze do szpitala... Wkrótce od kul harcerzy z grup szturmowych giną jego oprawcy - Lange i Schulz. Te wydarzenia stały się kanwą książek "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i "Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego.
Czas trwania: 94min. / 1977 / dramatOpis (streszczenie): 26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielańskiej, harcerze z grupy szturmowej Szarych Szeregów brawurowym atakiem odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara "Rudego", a wraz z nim 25 innych więźniów. Skatowany w czasie śledztwa przez Niemców "Rudy" kilka dni później zmarł na rękach swoich przyjaciół. Wkrótce od kul harcerzy z grup szturmowych zginęli jego oprawcy - Lange i Schulz. Te właśnie wydarzenia, znane zapewne wielu widzom z książek "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i "Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego, są tematem filmu. Jednakże nie jest on "dokumentem w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie jest ważne, czy ktoś stał o dwa kroki bliżej czy dalej. Ten film jest dokumentem postaw" - powiedział Stanisław Broniewski "Orsza", naczelnik konspiracyjnych Szarych Szeregów i dowódca tej akcji, jeden z konsultantów filmu. W sztabie konsultacyjnym znaleźli się także Zygmunt Kaczyński "Wesoły" i Aleksander Kamiński. Autorem scenariusza jest Jerzy Stefan Stawiński - żołnierz Września, uczestnik Powstania Warszawskiego. Fabułę filmu umownie można podzielić na dwie części. W pierwszej naszkicowano życie w okupowanej stolicy i sylwetki bohaterów akcji. Swoją uwagę reżyser skoncentrował głównie na trzech postaciach - "Zośce", "Rudym" i "Alku", na ich charakterach, marzeniach, uczuciach. Od momentu aresztowania "Rudego" zaczyna się paradokumentalna część filmu - reżyser z wielką pedanterią przedstawił przygotowania i przebieg akcji. Zadbano także o wierne odtworzenie wyglądu warszawskich ulic w czasie okupacji. Oprócz filmowego "Orszy" - Jana Englerta i występującego w roli "Zośki" Mirosława Konarowskiego, w rolach harcerzy z Szarych Szeregów w większości wystąpili debiutanci.
Opis (streszczenie): (N) 26 III 1943 r. w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze z grupy szturmowej Szarych Szeregów brawurowym atakiem odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara "Rudego" oraz 25 innych więźniów.
Czas trwania: 94min. / Polska / 1977 / dramatOpis (streszczenie): Film na podstawie scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego opowiada o autentycznej akcji ruchu oporu. 26 marca 1943 roku harcerze z grupy szturmowej Szarych Szeregów brawurowym atakiem odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara "Rudego", a wraz z nim 25 innych więźniów. Dzięki pomocy konsultantów, bohaterów wydarzeń, w filmie udało się z niezwykłą wiernością oddać przebieg akcji.
Czas trwania: 94min. / Polska / 1977 / Dramat wojennyFilm Akcja pod Arsenałem z roku 1977.
Film Akcja pod Arsenałem można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Historia, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: